Wellicht andere vestigingsplaats voor Beton- Mortelcentrale PAK-initiatief slaat aan bij college en raad „Uitgestoken hand" door raad aanvaard WERKGROEP MILIEUBEHEER WIL ALTERNATIEF VERKEERSBELEID stad Wat u OOK moet weten Uw mening DINSDAG 12 MAART 1974 LEIDSE COURANT LEIDEN In de komende maan den zal de gemeente zich se rieus gaan buigen over de op lossing van het probleem van de betonmortelcentrale aan de Sumatrastraat. Na een kort be raad kwam de heer Verboon (PvdA), de grootste tegenstan der van de vestiging van de centrale in de Kooi met een voorstel, waar het college zich achter kon stellen. Het voorstel hield in: juridisch advies ip te winnen over de mogelijkheden de bouwvergunning aan de fir ma Fontein in te trekken en te- vens uit te zien naar een andere plaats voor de betonmortelcen trale. I Al sinds eind november is de zaak „betonmortelcentrale" een heet hangijzer. Rond die tijd maakte de firma Fontein, eige nares van de grond, tussen de Zijl en de Sumatrastraat, be kend, dat zij .daar een nieuwe betonmortelcentrale wilde bou wen. Met name de bewoners van de Kooi maakten hiertegen bezwaar. Besloten werd tenslot te de hinderwetvergunning B. en W. had al in 1972 een bouw vergunning aan de firma Fon tein gegeven af te wachten. Tijdens de gemeenteraad wees de heer Verboom nog eens na drukkelijk op de overlast die de betonmortelcentrale in de Kooi zou brengen aan de hand van een schrijven van de inspecteur voor de Volksgezondheid. Te vens verweet hij B en W dat zij in een brief aan Gedeputeerde Staten schreven dat de bewo ners „niet terdege kennis had den genomen van de stukken." Op de vraag van de heer Waal (PvdA) of hij gezien de omstan digheden nu nog een bouwver gunning zou hebben afgegeven, antwoordde wethouder Ham re soluut „nee". „Maar ik kan haar nu niet meer intrekken. Wel kunnen we proberen een andere plaats te zoeken. Hierbij moeten we echter niet uit het oog verliezen dat er dan een schadeclaim zal moeten wor den betaald. De kosten daarvan zullen gaan drukken op de prij zen van de woningen die dan op dit terrein gebouwd zouden kun nen worden." Naar aanleiding van het voorstel van B en W medewerking te verlenen aan de vestiging van een school voor woonwagenkin deren in het gebouw aan de Ga briel Metsustraat 4 kwam een suggestie van de KVP-er Stroink. „Gezien het feit dat deze kinderen weinig speelruim te hebben, zou ik willen voor stellen het terrein aan de noord zijde van de school te bestem men voor schooltuinen." Wet houder Duyverman nam deze suggestie gaarne over. „We moeten echter niet uit het oog verliezen dat dit terrein lager ligt dan de school. De aanleg van de tuinen zou daardoor de gemeente op hoge kosten kun nen drijven." Wanneer het vereiste quorum voor een raadsvergadering niet wordt gehaald, zullen de wel op gekomen raadsleden geen pre- Subsidiehearing werkende jongeren LEIDEN Het college van b. en w. zal medewerking verlenen aan een door de PAK-fractle en de actiegroep Kamernood georganiseer de hearing over de huisvestingsproblemen van werkende jongeren. Aan deze hearing, die op 3 april gehouden wordt, zullen behalve hel PAK ook andere politieke partijen deelnemen. Enige raadsleden stonden nogal sceptisch tegenover het voornemen van het PAK. Mejuffrouw Cappeyne Van de Cappello vroeg zich af of „dit geen verkiezingsstuntje van het PAK was". De heer Dries- sen (KVP) drong er bij het college op aan dat er „een verantwoor de objectieve informatie" zou worden gegeven op de hoorzitting. Dit ontlokte bij de heer Amptmeyer de uitroep „getverdret". De PSP-er brak een lans voor het Initiatief van het PAK. „Alle andere politieke partijen zijn wel begaan met het lot van de werkende jon geren met de mond maar niet met het hart. Wanneer het PAK nu een dergelijke hooraiting op touw zet, heet het ineens een verkie zingsstunt". De heer In 't Beid kon hier nog aan toevoegen dat ook de andere po thans gevestigd is aan de Zoeter- litieke partijen voor de hoorzitting waren uitgenodigd. Overigens maakte hij bezwaar tegen een opmerking van de KVP-er Stroink. Deze merkte op dat hij het niet eens was met de handelwijze van het PAK. „De wethouder was al van plan een dergelijke hearing te organiseren". sentiegelden ontvangen. Met 18 stemmen voor en 15 tegen ging de raad accoord met deze wijzi ging van het reglement van orde. Het voorstel van de PSP- er Amptmeyer de wel opgeko men leden het presentiegeld van een commissievergadering te geven, vond bij het merendeel der raadsleden geen weerklank. De heer In 't Veld deelde hem mee dat de wethouder wel degelijk ver zocht was om een dergelijke hearing, maar toen een antwoord hier op uitbleef, het PAK het initiatief zelf in handen heeft genomen. Overigens dreigde hij het voorstel 1000 subsidie voor de hoorzitting in te trekken, wanneer de KVP-er „rijn leugens" niet terugnam. Hoeveel uiteindelijk de subsidie zal bedragen is nog niet bekend. De WD-er Wessels toonde zich een voorstander voor meer subsidie. LEIDEN Het jongerenkoor van de Hartebrugkerk ver zorgt op zondag 17 maart de dienst in de aula van de Al- phons Ariënsschool aan de Ti- morstraat. Het thema is: Kunnen Luisteren. Aanvang 10.30 uur. 'LEIDEN De heer A. P. de Jong, hoofd Luchtmacht Voorlichtingsdienst, houdt op donderdag 14 maart avonds om 20.00 uur in de Onderofficiers Mess va Doelenkazerne een lezing over: Het bergen en identifi ceren van gedurende 1940 1945 boven Nederland neer- geschoten vliegtuigen. LEIDEN In het Instituut voor Internationale Studiën van de Leidse universiteit, Hugo de Grootstraat 27, spreekt op vrijdag 15 maart tijdens een van half eei twee uur durende lunchbij- eenkomst jhr. prof. mr. H. F. van Panhuys over de vol kenrechtelijke aspecten van het conflict in het Midden- Oosten. LEIDEN De heer C. Schud- deboom is door het centraal stembureau tot opvolger in de Universiteitsraad vai heer C. M. Rehorst ver klaard. LEIDEN In een collegezaal van de Sterrewacht spreekt prof. dr. E. P. J. van Heuvel vanavond voor de Leidse Weer- en Sterrekundi- ge Kring over „Ijstijden" Aanvang 20.00 uur. LEIDEN In de Merenwijk wordt woensdag 13 maart het politiewijkbureau ge opend. De openingstijden van het bureau aan de Milanen- horst zullen zijn maandags van 19—22 uur en woensdags en vrijdags van 9 tot 12 Het wijkbureau is bereikbaar onder het nummer 49961. toe stel 49. LEIDEN De bekende zange res Lenny Kuhr treedt van avond op in Leiden. Zij komt op studentensociëteit Miner va op een Franse avond georganiseerd door het Co mité du Salut Pulic. Zij zal samen met Barbara Witlox optreden. De avond begint om 20.00 uur op Bresstraat 48—50. LEIDEN De lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen van de PPR luidt als volgt: 1. Kees du Gardijn, 2. Lau rens Beijen, 3. Kees van Eg- mond, 4. Leo Neve, 5. Jo Dernee, 6. Pieter de Groot. EEIDEN In het gebouw van speeltuin Oostei kwartier wordt a.s. donderdag door de PvdA een verkieri ..bijeen komst gehouden. F/ zul ge sproken worden -r Leen- dert Jonker, ka.. _iat voor de provinciale s....»..: en het gemeenteraad?-..; Ver boom. Aanvar.g „C.'" uur. In afwachting van nota gedempte Trekvliet De gedempte Trekvliet LEIDEN De werkgroep Milieu beheer aan de Rijksuniversiteit Leiden is van mening, dat op de conclusies van de nieuwe ver- keersnota van de Leidse Dienst Gemeentewerken "Verkeerspro blemen op de korte termijn" geen beleid mag worden geba seerd. In de nota, die in samen werking met het verkeersbu reau Dwars, Heederik en Ver- hey in Amersfoort is opgesteld in het kader van het Verkeers- en Vervoersplan, worden prog noses gegeven voor het verkeer in 1967/77 en voor een daarmee samenhangende belasting van het wegennet. De werkgroep meent echter in haar "eerste reactie", dat de nota niet gaat over voorspellingen, „maar over projecties van de hoeveel heid verkeer naar de toekomst op basis van in 1969 waargeno men wetmatigheden. Omdat daarbij geen enkele plaats wordt ingeruimd voor de moge lijkheden tot een bevordering van het openbaar vervoer en het fietsverkeer als alternatief voor het autoverkeer, is de waarde van de "prognoses" be trekkelijk gering. Bovendien wordt tendele van onjuiste gege vens gebruik gemaakt". De werkgroep wil daarom niet al te veel waarde hechten aan de nota. Zo vindt men het in "de voorlopi ge kritiek" met name "zinloos" dat de nota een verdeling heeft uitgerekend van de verplaatsin gen over de verschillende ver voerswijzen (auto, openbaar vervoer, (brom)fiets), zonder dat daarbij rekening gehouden is met veranderingen In de mo gelijkheden, die "aan deze ver voerswijzen geboden worden. De Werkgroep Milieubeheer pleit dan ook voor. een ander beleid als alternatief voor de plannen, die in het kader van het Ver- keers- en Vervoersplan worden gesuggereerd. Men wil naar een beleid toe, dat gericht is op een bevordering van de woonfunctie van de binnenstad, een integra tie van woon- en werkgebieden, een beperking van het autover keer, een bevordering van open baar vervoer en fietsverkeer als alternatief voor het autoverkeer en een gerichte bestrijding van de verkeersonveiligheid. In dat verband heeft de Werk groep enkele concrete vragen opgeworpen. Zo vindt men het "urgent" te weten wat aan het totale verkeerssysteem gedaan moet worden (fietsrouten, bus banen, parkeerplaatsen (enz.) om de Gordel weg door de stad overbodig te maken: „Want het is wel bij uitstek deze ringweg door de stad (Plesmanlaan, Van der Tasstraat, Galgenwater- brug, Noordeindse Plein, Trek vliet, Andries Schotkade, Kas tanjekade, De Sitterlaan, Burg- gravenlaan), die punt voor punt onaanvaardbaar is". Dit gaat volgens de Werkgroep ook op voor beperkte onderdelen, zoals de uitvoering van een doorgaan de Trekvliet aansluitend op de Telderskade. Deze Trekvliet is de laatste week weer in discus sie gekomen, omdat de bewo ners ongerust werden over de werkzaamheden aldaar en meer geïnformeerd wilden wordn. De vierbaansweg, die er vol gens de plannen moet komen, is naar de mening van de Werk groep weer een insluiproute voor het verkeer dat nu van de Churchillaan gebruik maakt. Een tweede 'belangrijk.' vraagstuk is vóór dé Wefkgroep het bevo- deren van het economisch leven van de binnenstad zonder dat dit gebied daarbij verder voor autoverkeer wordt opengelegd. Hoewel de toekomst wat roos kleuriger is geworden voor de binnenstad (geen "weide-winkel centra", Leidsenhage geen con current door wegblijven van de Leidse Baan en een waarschijn lijk bescheidener opzet van de Winkelhof in Leiderdorp), kan er volgens de Werkgroep nog meer gedaan worden. Zo denkt men aan een versterking van de woonfunctie (meer klanten in de omgeving), bestemming van winkelstraten tot fietsrouten en voorkomen dat grote universi taire vestigingen met eigen massale lunchrooms worden ge bouwd. LEIDEN „Bij nader inzien vind ik dat we de uitgestoken hand van de wethouder maar moeten aannemen". Dit zei D'66-er Oosterman naar aanlei ding van zijn Interpellatie over de aanleg van een weg op de gedempte Trekvliet. „Deze uitge stoken hand" was de toezegging van wethouder Kret dat er bin nenkort een notaatje zal worden uitgebracht die de raadsleden in de gelegenheid zou stellen een mening over de situatie ronde de gedempte Trekvliet te vor men. „Hierin zal men kunnen vinden een beschrijving van de huidige situatie, de ingebrachte bezwaren door bewoners en raad, de reacties van het depar tement van Verkeer en Water staat, mogelijkheden voor alter natieven." Aanvankelijk werd met de dem ping van de Trekvliet langs de Rijn en Schiekade het totstand komen van een deel van de cl- tyring beoogd. „Sinds 1970, toen de raad haar toestemming gaf, is er echter een kentering in de meningen hierover gekomen", aldus de heer Oosterman (D'66) Hij verzocht het college de toe komstige breedte van de ge dempte Trekvliet die tot nu toe bepaald werd op een vier^ baansweg te laten afhangen van de situatie die ontstaat na uit voerig overleg met alle betrok kenen. Wethouder Kret deelde de raad mee dat het college helemaal niet zit te springen om een spoedige voltooiing van de Trek. vliet. „Door de departementen wordt er echter druk uitgeoe fend op dat de werken ver- voregd worden uitgevoerd. Het plan was dat zij gesynchroni seerd zouden lopen met het Wit te Singelplan van de universi teit. Meer informatie aan de be trokken bewoners te verschaffen leek de wethouder op dit mo ment niet zinvol. „Deze zaak is van nationaal belang. Het vol gende woord is nu weer aan het rijk, dat het bestek voor de weg moet goedkeuren. In ieder ge val zal ik alle meningen van de raad over deze zaak ook meene men naar Den Haag". De heer Oosterman trok zijn voorstel, om de breedte van de gedempte Trekvliet te laten af hangen van een overeenstem ming met de universiteit, een meningsvorming over het we genplan van het gewestelijk stadsdeel en inzicht in de subsi dies van de universiteit, een meningsvorming over het we genplan van het gewestelijk stadsdeel en inzicht in de subsi dies van de universiteit in nadat de wethouder de toezegging van een nota had gedaan. LISSE Op woensdag 13 maart wordt te Lisse grof huisvui, opgehaald: 's mor gens in wijk 2, Poelpolder met flats Poelpolder; 's mid dags in wijk 1 het niet In de Poelpolder gelegen deel van de maandagwijk. Man, onder invloed, ramt kinderwagen LEIDEN Een baby en eei kleuter moesten zondagmldag in het Academisch Ziekenhuis wor den opgenomen met hoofdletsel. De kinderen werden door hun moeder vervoerd In een kinder wagen, toen zij op het zebrapad op de Herensingel/hoek Oudo Herengracht geschept werden door een automobilist. De automobilist kwam vanaf de Oude Herengracht en draaide linksaf de singel op. De moeder bleef ongedeerd. Het werd de ter plaatse gearriveerde politie heel snel duidelijk dat de man onder invloed verkeerde van sterke drank en hij werd voor verhoor en een bloedproef over gebracht naar het politiebureau, 's Avonds werd de man, een 50- jarige inwoner van Alkemade, in stomdronken toestand aange troffen op de Langebrug. Ter ontnuchtering is hij toen inge sloten op het bureau. Hazekamp en Gardeniers op KVP-bijeenkonist LEIDEN Op uitnodiging van de KVP-afdeling Leiden zullen staatssecretaris Hazekamp, het Tweede Kamerlid Gardeniers en enkele statenleden een bijeen komst in het Antonlus Clubhuls bijwonen. De bijeenkomst wordt gehouden op donderdag 14 maart en begint om 20 uur. Daags tevoren, woensdag 13 maart, zullen KVP-leden zich in café-restaurant „Den Burcht" uispreken over de volgorde die de kandidaten voor de komende gemeenteraadsverkiezingen op de KVP-lijst zullen innemen. Voorafgaande aan de vergade ring kunnen de leden zich infor meel met de kandidaten onder houden. Overige agendapunten zijn: bespreking van het voorlo pige CDA-programma, bespre king van de CDA-overeenkomst en bespreking van de door de kandidaten te ondertekenen ver klaring. Het informele deel van de bijeenkomst begint om 19.30 LEIDEN/LEUVEN - Op uitno diging van de Orde der Pieter mannen bracht carnavalsvereni ging „De Hutspotten" een be zoek aan het Belgische Leuven om daar deel te nemen aan de jaarlijkse Prinsenparade. Aan dit festijn namen 80 carnavals verenigingen uit heel Europa deel. De Leidse Hutspottens' wa ren vergezeld van de boeren- blaaskapel „De Bierkouwers" uit Warmond. Op het stadhuis te Leuven werden de prominen ten van alle verenigingen door de burgemeester ontvangen en welkom geheten. Uiteraard kwa men de Hutspotten niet met lege handen: Prins Henny de Eerste liet zijn onderdanen opdraven met een wittebrood van 2,50 meter en een kantje haring (zie foto). Hij legde de burgemeester uit dat met dergelijke lehker- nijenfn hpC ontzet i van Leldej wordt gevierd. Dit gebttar itierd door' 'de burgervader en zijn Schepenen bijzonder op prijs ge steld en zij deden zich prompt tegoed aan het brood en de ha ring. Na deze receptie werd in de hal van de brouwerij Stellij Artoli egn show opgezzL-Jülè Prinsen ontvingen tijdens deze show een herinneringsmedaille. Ditmaal, als bladvulling, twee gesignaleerde Leidse straat toneeltjes. Het eerste voor valletje greep onlangs plaats in de late avonduren. Het was op de hoek van het Noordeinde en Kort Rapen burg bij een zebrapad. Het daartoe bestemde licht stond geëmotioneerd te knipperen en or bevond zich geen kip meer op straal, behalve dun twee dames die kennelijk naar de overkant wilden, maar om de een of andere reden dit niet deden. Tijdens het (onvrouwelijke) dralen naderde een politieman te fiets, die intuïtief aanvoelde dat zijn functie hem tot de orde riep. ,.U kunt hier oversteken hoor dames; dit is een zebrapad", nodigde de functionaris ge zellig uit. Een der dames stak haar voren dermate on verwacht op, dat de agent te fiets achteruit deinsde, maar in deze beweging tenslotte door de terugtrapnaaf gestuit werd. „Nee. ik dénk er niet aan", stoof de dame op „ik word er stapel confuus van. Dit is een rótregeling. Ik snap er niets van en ik doe er niet aan mee. De agent droop rijdend af en da dames staken elders kake lend van wal, als overste kend pluimvee. De tweede korte geschiedenis speelde zich op klaarlichte dag al. omtrent het middag uur op de Breestraat. te genover het stadhuis Vader en docher (in de leeftijd dat niet alles meer voor zoete koek wordt aangenomen) stonden op de bus te wach ten. Het openbaar vervoer middel kwam prachtig op tijd voorgereden op het mo ment dat het carillon een ro- coco-danswijsje dc lucht in stuurde. „Papa", zei het kind verrast, ..spelen die klokken nou altijd als er een bus aankomt?" Ton Pieters Huurverlaging De bewoners van Werkmanswo ningen In de Blllitonstraat, Ban- kastraat, Koollann, binnenkant Celebesstraat, Oranjeboom straat, Geregracht, Cutharijne- straat en de Transvaal hoeven achteraf de huurverhogingen van '72 en '73 niet te betalen. Wie wel betaald hadden, krijgen geld terug. Alleen de bewoners aan de even kant van de Cele besstraat en de Medusastraat kregen huurverhoging. Het be stuur van Werkmanswoningen hoeft er natuurlijk niet op te re kenen nog maar een cent van deze mensen te ontvangen. Jarenlang hebben wij hiervoor ge streden. We hebben volgehou den, ondanks dat de huuradvies kommissie zei, dat onze klach ten over de gebreken van onze huizen niet geldig waren; on danks alle dreigbrieven van het bestuur dat we er de volgende maand uitgezet zouden worden, als we niet betaulden; ondanks wethouder Ham die mooie woor den sprak, maar zei. dat een •huurstop natuurlijk onmogelijk was; ondanks de gemeenteraad die ons zes keer naar de raads vergadering liet komen met als enig resultaat vermoeidheid en hoofdpijn; ondanks het bestuur dat ons een slechte renovatie wilde opdringen, die een goede huurverhoging tot gevolg zou hebben; ondanks de onvol maaktheid van onze eenheid, doordat een aantal mensen het niet meer zagen zitten: een dub beltje wordt toch nooit een kwartje, dachten ze door al die intimidatie. Ondanks al deze moeilijkheden hielden zo'n 50 mensen in de Transvaal, een 10-tal uit de Ca- tharijnestraat, een 30-tal bewo ners uit de Celebesstraat en een 20-tal bewoners uit de Bnnka- straat e.o. koppig vol de huur verhoging te weigeren. Soms door de regen en wind haalden de leden van de BHW-buurtko- mités de girokaarten van de huur op. Met als resultaat dat de mensen elkaar vast bleven houden. Een aantal politieke partijen zoals de PvdA probeert nu, tegen de verkiezingen, hier op stemmen te winnen. Laten we wel wezen, deze huurverla ging is enkel en alleen het re sultaat van onze eigen strijd, georganiseerd in de BHW. Het blijkt maar weer: aanpakken, volhouden, doorzetten en win nen. We raden andere buurten aan hetzelfde te doen. De buurt- koniltés van de Bond van Huur der.» en Woningzr«ikenden in de Transvaal, Catharijnestraat e.o., Bankastraat e.o., Celebes- stfcjat e.o.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3