Alfred Fries logenstrafte tegen James Vrij de voortekenen Ter Horst: Toenadering voor centraalakkoord gaat moeizaam José Damen zwom record wisselslag MACK IS SPOORLOOS IJshockeycup voor Tilburg N Nootdorp opent Bernard snelste Thevenet sprinter Lubanski fit Steun gemeenteraad FC GRONINGEN UIT DE ZORGEN Sportwereld Dure ruil Wanorde kan Newcastle zege kosten Ik had me afscheid anders voorgesteld" RT \i DINSDAG 12 MAART 1974 LEIDSE COURANT TURIJN Op de tweede dag van de zweminterland tussen de jeugdploegen van Italië en Ne derland heeft José Damen een nederlands record gezwommen (25-meterbanen) op de 200 me ter wisselslag. Zij legde de af stand af in 2.26.4, hetgeen een verbetering van 0,4 seconden betekende van het oude record dat op naam stond van de Naardenzwemster Hansje Bun schoten. Nederland won de wedstrijd met 143 tegen 109 punten. Op de tweede dag won Nederland acht van de twaalf nummers. Bij de jongens Ronald Woutering (200 meter wisselslag, 400 meter vrije slag, en 200 meter vlinder slag), Wim ten Wolde (100 me ter schoolslag) en bij de meis jes José Damen (200 meter wis selslag en 800 meter vrije slag), Vera Pol (100 meter schoolslag) en de 4x100 meter wisselslag estafetteploeg, bestaande uit Paula van Eijk, Vera Pol. José Damen en Linda Faber. Van onze sportredactie JDEN HAAG Europees titelkan didaat in het zwaarwelterge- wicht Fighting Mack, die vorig jaar een succesvolle rentree maakte na enige jaren absentie in de ring, kan de invitatie van de Franse kampioen Vermande- re niet nakomen, omdat hij spoorloos is. Op 18 maart zou de Antilliaan in Parijs kunnen J boksen, maar Mack schijnt naar Curacao te zijn vertrokken zonder adires achter te laten. (Van onze sportredactie) LBURG De Benelux-competi- tie Is met nog een wedstrijd te spelen (RaakTilburg morgen op de Hokij) reeds beslist. Gis teravond won Tilburg Trappers met 54 van Raak IJshockey. De tienduizend gulden en de Cup ter waarde van vijfduizend gulden zullen morgenavond op de Hoklj aan de Tilburg Trap- pers worden uitgereikt. !én minuut voor het einde maak te Jo Simons het winnende doel punt, nadat bij de stand 4-4 een kleine vechtpartij was uitgebro ken. De held van de avond Brand zorgde voor drie van de vier Tilburgse treffers. WIELERTITEL VOOR G. PRONK (Van onze sportredactie) Den Haag Op het parcours I Zichtenburg reden wielrenners van De Kampioen een race om het clubkampioenschap, lange afstand 1974. Bij de amateurs slaagde G. Pronk er in zijn ri vaal B. Pronk in de eindsprint te verslaan, waardoor Bert Pronk, die reeds drie jaar ach tereen kampioen was geworden, eindelijk werd onttroond. 6ok bij de nieuwelingen werd de 'k race pas tijdens de eindspurt beslist. In deze categorie ging i Arthur Ernest als kampioen t over de streep en moest Fred i Toet zich tevreden stellen met de tweede plaats. DEN HAAG Er was wat minachtend gesproken over de tegenstander van zwaarwelter James Vrij, de Duitser Al fred Fries. Hij vertoeft in zijn zesender tigste levensjaar, was niet afgetraind en wekte inderdaad de indruk een simpele prooi te zijn voor het technisch verbluf fende natuurtalent James Vrij. Maar Al fred Fries was een van de attracties van de professionele boksavond die gisteren in het Congresgebouw door promotor Rüh- ling werd gepresenteerd, indien men al thans de k.o.'s ook tot de attracties kan rekenen want da arvan vielen er twee, terwijl een bokser opgaf. Alfred Fries logenstrafte óe voortekenen radicaal. Na afloop was hij nog volkomen „droog" en had hij met zijn grote routi ne, zonder al tev eel zelf te doen, toch voor een interessant duel gezorgd. Fries was een „gecamoufleerde" bokser. Hij spande zich niet bovenmatig in, maar le verde toch wel zo'n aandeel dat het geen eenzijdig gevecht werd. Fries blokkeerde veel stoten, deed geen stap te veel maar verborg dat kundig, zodat het leek dat hij intensief partij leverde. James Vrij kon op hem al zijn grote gaven botvieren: zijn flitsende series, zijn dubbele, soms zelfs driedubbele stoten van links. In de vijfde ronde viel Vrij furieus aan maar toen hij zag dat ook dat tegen routinier Fries niet het succes had dat hij beoogde een voortijdige beslissing beperkte hij zich tot het demonstreren van zijn knappe techniek en gave stijl. James Vrij kan alles, maar slaagde er niet in Fries meer dan op punten te verslaan. Wat ove rigens een prestatie van niveau mag wor den genoemd. Dat was ook het tweede optreden van middengewicht Jo van de Broek tegen Kid Silent (Curacao), hoewel het kort was. In zijn eerste partij, onlangs in Ahoy, zat v.d. Broek vol zenuwen en bok ste hij gespannen. Gisteravond ging hij soepel en zelfverzekerd door de ring en stootte hij zuiverder en vooral harder. In de tweede ronde maakte een juweel van een rechtse opstoot een eind aan het duel. Ook halfzwaargewicht Sjeng Verstappen won door k.o. maar zijn prestatie was van minder allure omdat tegenstander Ray Adonis (Ghana) een parodie op een profbokser was. Hij had elastieke benen, waggelde maar wat door de ring en leek meer op iemand die „glaasje op" in zijn blazoen had staan dan de pugilistiek. Na een regen van treffers werd Adonis uitge teld in de tweede ronde. Een man die maar zo snel mogelijk een andere stiel moet kiezen. Dat geldt ook voor de Rotterdamse zwaargewicht Bert Nikkelen Kuijper die tegen de Fransman Jean Belval (in Ahoy verloor hi; van Thoonen door een oogbles sure) een ondermaatse prestatie leverde. Nikkelen Kuijper staat als een blok, laat zijn rechterbeen constant driekwart meter achter zijn linker staan en is dan nog verbaasd dat zijn rechtsen niet de reikwijd te hebben om te rreften. Belval beschikt over een goede rechtse, waarmee hij in de derde ronde „Nikkel" even neerhaalde Boksen J april in Ahoy DEN HAAG Op 1 april komen James Vrij, Jo van de Broek, Ben Zwezerljnen, Sjimmy Verstappen, Iwan Roesll en Bert Nikkelen Kuyper In de ring van het Sportpaleis Ahoy. ZIJ zuller. op deze avond buitenlandse tegenstanders tegen over zich krijgen. en in de vierde nogmaals waarna de Rot terdammer opgaf. Een excuus was dat hij in de tweede ronde door zijn niet ver ge noeg reikende rechtse zijn arm had ver slagen. Met Ben Zwezerijnen, de zwaarwelter uit Jutfaas, ging het evenmin naar wens te gen de ook al, zo leek het, simpel te over winnen Congolees Oscar Ilunga, die over een onwaarschijnlijk incasseringvermo- gen beschikte en alle sterke stoten op het hoofd pakte zonder met de ogen te knip peren. Een stroom van counters liet Zwe zerijnen in de vierde ronde los, maar als Ilunga zijn rechtse zwaaistoot had kunnen inkorten tto een echte hoek zou Zwezerij nen het nog zwaarder hebben gehad dan ditmaal. De puntenzege was evenwel te recht omdat hij meer scoorde en vooral HERMAN VAN" BERGEM.correcter. BIJ de junioren f 1 Kramer. 2. J. ging de zege naar A. Vooys. Bij de adspl- I ranten werdC. Nlemel winnaar In de groep 8-9 Jaar. Overige kampioenen: '10-11 jaar: M. Bazel. 12-13 jaar; J. ivan der Werf. 14 Jaar: L Groen. van onze paardesportmedewerker NOOTDORP Nootdorp gaat morgenavond om half zeven van start met het 24-ste drafseizoem Op de eerste avond heeft de Nootdorpse Harddraverij en Renveremglng onder leiding van do hard werkende voorzitter A. P. van der Sande en secretaris-pen ningmeester H. C. B. Starmans het publiek een aardig program ma te bieden, dat bestaat uit negen goed bezette draverijen. In het hoofdnummer, de Abcoudeprijs, kunnen de paarden van de Amsterdamse zakenman Maup Caransa Isidore met Wim Dui venvoorden en Higgens met Jan Klinkenberg de strijd beheersen. Gevaarlijke outsiders zijn Don Caanillo met de Westlander Gerard van Eykelenborg en Ina van Hovi met Jan de Boer. De tips zijn: Andorpprijs: Massel T., L'Oberon en Larry Buiten- 'zorg; Aaldenprijs: Lion Victory, Karei Yensy en Kora Surprise A; Aalstprijs: Larens Roem, Kolonel en Lee Rodney: Aalten- prijs: Jimmy Scotch, Kind Buitei.zorg en Jebastiaan N; Achter- veldprijs: Impereur, Icarus en Hertog Cavaljos; Abcoudeprijs: Stal Caransa (Ilsidore en Higgins, Ina van Hovi en Don Camillo; Aerdenhoutprijs: Juno Buitenzorg, Lelie Bloemlust en Kitty H.; Abbekerkprijs: Klaus Olivier, Jungfrau en Klingsor G; Aalden prijs: Larens Abaka. Lord Hollandia en Karei De Groote. Het bordje „gesloten" zal mor genavond op de Nootdorpse koersbaan worden weggehaald. Dankzij de arbeid van onder meer secretaris-penningmeester Starmans wordt de opening ge sierd met een aardig program- CHATEAU-CHINON De Frans man Bernard Thevenet heeft gisteren de tweede etappe van FRE de wegwedstrijd Parijs—Nice gewonnen. Hij was de sterkste in de eindsprint, nadat een gro te groep renners in gesloten for matie na de 202 kilometer lange rit van Sully sur Loire In Cha- teau-Chinon arriveerde. Eddy Merckx, die In het peloton bin nenkwam, behoudt de leiding in het algemeen klassement. Hij heeft een voorsprong van vijf seconden op zijn landgenoot Bruyere. Ook gisteren was Gerben Karstens de best ge plaatste Nederlander. Hij ein digde in de sprint als vijfde. Joop Zoetemelk, die als beste Nederlander zevende staat in het algemene klassement, beëin digde de rit van gisteren als vijftiende. BERNARD THEVENET iDe uitslag i 1. Thevenet (Fra) 5.23.26 met catie 5.23.20: 2. Plnens (Belg) z.t. met bon. 5.23.a2; 3. Gulmard (Fra) .523.36 met bon 2.23.25 4. Van Lln. den (Beig) 5.23.36: 6. Karstens (Ned) z.t.6. Leman (Belg) Rouxel (Fra) Merckx (Belg) 10.42.36 2. Bruyere (Belg) 10.42.40; 3. Van Linden (Belg) 10.42.44 4. Swcrts (Belg) 10.42.40: 5. A. Santy (Fra) 10.42.48; 6. Poulldor (Fra) 10.42.49; 7. Zoete melk (Ned) z.t.; S. Gimondi (lia) 10.42.51; 9. Mortensen (Den) 10,42.64; 10. van Roosbroeck (Belg) 10.42.56.; 17. Kuiper (Ned) 10.43 01: 35. Karstens (Ned) 10.43.12; 58 Bal (Ned) 10.48.40 92. Van Ktwljk (Ned) 10.51.13 WARSCHAU De Poolse voet balster Wlodimier Lubamskl is door zijn artsen geheel fit ver klaard. Lubanski raakte in juni 1973 tij dens de wedstrijd Polen En geland, in de voorronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal, ernstig aan zijn knie geblesseerd. Het heeft er lang naar uitgezien, dat de topschutter van Gornik Zabrze nooit meer door zijn aanhangers zou worden toegejuicht. KOPENHAGEN Joke van Beu-1 sekom is gisteren doorgedron gen tot de halve finales van de open Deense badmintonkam pioenschappen. De tweede Ne derlandse deelneemster Marjan Luesken bracht het tot de twee de ronde. Daarin werd zij uitge schakeld door de Papanse Et- suko Takenaka, van wie Joke van Beusekom in de kwartfina les won. Joke van Beusekom en Marjan Luesken werden in de kwartfinales van het dames dubbelspel uitgeschakeld door de Deense combinatie Strand/Kaagaard (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De eerste pogingen om als nog tot een centraal akkoord voor 1974 te ko men, verlopen moeizaam en blijven voorlo pig nog onder de oppervlakte. De eerste con tacten tussen centrale werkgeversorganisa ties en vakcentrales over een overeenkomst, die in het verlengde zou moeten liggen met de regeringsplannen, hebben er nog slechts toe geleid, dat er een kleine commissie is sa mengesteld, die enige duidelijkheid moet scheppen in begripsverwarringen. Gebleken is namelijk, dat men in de eerste oriënteren de gesprekken langs elkaar heen sprak om dat elk der partijen andere betekenis toeken de aan bepaalde termen en gegevens. Wanneer deze begripsverwarringen uit de wereld zijn geruimd zal eerst informeel wor den nagegaan of er een redelijke mogelijk heid tot overeenstemming ten aanzien van het te voeren beleid is te bereiken. Wanneer men formeel gaat onderhandelen wil men bij voorbaat de zekerheid hebben, dat zich niet de situatie van vorig jaar herhaalt, toen par tijen een basisovereenstemming over het te voeren loonbeleid hadden bereikt en d# werkgeversdelegatie op dat akkoord niet het fiat vatfCflSden kree(KSBKfitë9H^l^N De pogingen om tot een nieuwe accoord te komen spruiten voort uit de binnenkort te publiceren, maar intussen al wel ter kennis van de sociale partners gebrachte voorne mens van de regering om voor 2 2,5 mil jard gulden bestfidingsverruimdende maatre gelen te nemen. GRONINGEN De overwinning van 1-0 zaterdagavond op Go Ahead Eagles is nog wel geen waterdichte garantie voor hand having van eredivisievoetbal in Groningen, maar deze zege heeft de positie van FC Gronin gen wel versterkt. Voor de ge meenteraad van Groningen was dat gisteravond aanleiding om ook iets te doen aan de ernstige financiële moeilijkheden waar. mee de Groninger eredivisie club nu al jarenlang kampt. De schuldenlast bedraagt om en nabij een miljoen gulden. Besloten werd de totale geaccu muleerde schuld aan de ge meente van 515.000 over te ne men en deze in tien jaren af te schrijven. Bovendien zal FC Groningen drie Jaar achtereen op een jaarlijkse exploitatiesub sidie op basis van twee gulden per betalende bezoeker met een minimum van 220.000 kunnen rekenen. Hieraan is echter de voorwaarde verbonden dat de club voor 1 juli een leningen schuld van 460.000 gulden moet hebben afgelost. Daartoe zal nog deze week een actiecomité, bestaande uit burgemeester H. Buiter, de commissaris der ko ningin. mr. E. H. Hoxopeus. J. G. Harkema (Kamer van Koop handel) en drs. A. F. Onnes (or ganisatieadviseur) zich in een brief tot het bedrijfsleven wen den om financiële steun. ZANDVOORT Aan het Euro pees kampioenschap bandstoten dat van 28 t/m 31 maart in Ho tel Bouwes te Zandvoort wordt gehouden, zal worden deelgeno men door Ludo Dielis (Belg), Hans Vultink en Christ van der Smisse (Ned)., Francis Connes- son (Fra), Alejandro Munoz (Spa), Heinrich Weingartner (Oost), GUnther Siebert (W-Dld) en Mario Machado (Port). DAYTON A BEACH Giacomo Agostini heeft op het circuit van Daytona Beach (VS) een race over 180 mijl gewonnen. De Ita liaanse motorcoureur verdiende met zijn zege een bedrag van ruim 40.000 gulden. BRUSSEL De internationale Hockeyfederatie (FIH) heeft in Brussel de poule-indeling be kend gemaakt voor het Euro pees kampioenschap landenploe gen heren dat van 2 tot 12 mei ln Madrid wordt gehouden. Ne derland is in een poule inge deeld met Ierland. Polen en Portugal. GRENOBLE In de C-groep van het toernooi om het wereldkam pioenschap ijshockey in Greno- ble, heeft Hongarije gisteren fa voriet Zwitserland verslagen met 2-1. LONDEN Dannls Tueart en Mie Horswill van Sunderland zijn gisteren in dienst getreden bij de eerste divisicclub Man. Chester City. Tony Towers deed het tegenovergestelde. Hij ging van Manchester City naar Sun derland. Met de ruil is 2.250.000,- gemoeid. Towers is 750.000,- waard, zodat Manchester de rest moet bijpas-1 sen. Tueart kost anderhalf mil joen gulden, de 21-jarige Hors will 600.000. LONDEN De overwinning van 4-3, die Newcastle United op Nottingham Forest behaalde, af gelopen zaterdag in de kwaftfi- n.-ïles' van het toernooi om de Engejsè voetbalbeker (Fa Cup), kam de winnaar op een mogelij ke diskwalificatie komen te staan. Nottingham Forest heeft gisteren een officieel protest in gediend bij de Engelse Voetbal bond naar aanleiding van de on geregeldheden, die er tijdens het duel plaatsvinden. De wedstrijd werd ontsierd door talloze grove overtredingen en het „hoogtepunt" v)an' alle ^Ijao- tische toestanden 'viel twintig minuten voor het einde. Op dat mc.ment, 't uit spelende Notting ham had een voorsprong van 3- 1. kregen de bezoekers een strafschop te nemen en werd een speler van de thuisclub uit 't veld gestuurd. Duizenden woe dende aanhangers ran Newcast le stroomden het terrein op om i de scheidsrechter te laten we- ten, dat zij het met zijn beslis singen niet eens waren. Nadat een leger politiemannen na l een kwartier het speelveld ont- ruimd had, werd het duel voortgezet. Nottingham was zo j aangeslagen, dat het in de res-1 terende tijd drie doelpunten moest Incasseren, wat tevens uitschakeling voor de beker be tekende. Ger Terhorst: „We hadden toch als goede vrienden uit elkaa kunnen gaan". Klein conflict werd boycot club die een moelHjk seizoen doormaakt aan om de training te boycotten. Terhorst: „Ergens vind ik het wel een beetje vervelend wat er gebeurd is, maar Steegman en ik liggen elkaar niet. Hij heeft nooit kunnen accepteren dat ik tot aanvoerder werd be noemd. De trainer weigerde dan ook om met mij bepaalde zaken betreffende het elftal door te spreken. Dat deed hij liever met Nol Heyerman." Trainer Leo Steegman, gecon fronteerd met het verwijt aan zijn adres: „De reactie van Terhorst verwondert me niets. Zo reageren nu eenmaal te leurgestelde voetballers. Ik ben ook niet van plan om er diep op in te gaan. Dit zijn za ken die sterk in het emotionele vlak worden getrokken. Daar wil ik niet aan mee doen. Maar dat Terhorst nu beweert dat ik hem niet als aanvoerder heb willen accepteren is een pertinente onwaarheid. De spe lers hebben hem gekozen en bij die beslissing heb ik me neergelegd." Steegman onthult vervolgens dat hij toch al met het plan rondliep om na de wedstrijd tegen Feyenoord Terhorst ter zijde te schuiven voor een Jon gere kracht. „Ik wilde in de resterende competitiewedstrij den Cees van de Munnik inzet ten om te testen wat hij voor de club waard is. Door het ge drag van Terhorst is het ver jongingsproces versneld. Ik be grijp dc hele reactie van Ter horst niet. Hij is toch geen hei lige koe". Terhorst weer: „Steegman had moeten begrij pen dat hij mij dit niet had aan kunnen doen. Ik heb nu min of meer te horen gekregen dat ik ontslagen ben. Ik vind dat ik dat niet heb verdiend. Ik heb me voor Sparta -altijd optimaal ingezet. Daarom had den we toch als goede vrien den uiteen kunnen gaan. Maar Steegman mist elke vorm van menselijk contact. Ik heb de indruk dat hij bang is voor en kele spelers". Steegman: „Dat is een opmer king, waar ik niet eens ant woord op wens te geven. Het valt me nog mee dat m'n leef tijd niet ter sprake komt." De affaire met Terhorst laat Steegman overigens niet on aangedaan. Sparta's seizoen is door de matige competitie prestaties toch al verloren. Het elftal dot vorige competitie nog beschikte over persoonlijk heden als Charlie Bosveld en Jan Kleynjan zit diep ln de mi sère. En aan het eind van het seizoen raakt het ook nog z'n enige vedette, de Oostenrijker Willi Kreuz kwijt, die in onder handeling is met Spaanse en Franse clubs, terwijl ook Feyenoord geïnteresseerd is in dc Spartaan. LEO STEEGMAN: Steegman: „Het wordt er voor „Het wordt er voor mij niet mij allemaal niet gemakkellj- gemakhelijher op" ker op." (Van onze correspondent) ROTTERDAM De kans, dat de 30-jarige tijdelijk op nonac- tief gestelde Ger Terhorst van de eredivisieclub Sparta nog ooit zijn rentree zal maken in het keurcorps van de Rotter dammers lijkt vrijwel uitgeslo ten. Terhorst heeft het vertrou wen ln trainer Leo Steegman opgezegd, terwijl de jeugdige oefenmeester op zijn beurt geen enkele reden meer aan wezig acht om een beroep te doen op zf.jn voorstopper. Een voor Terhorst nauwelijks te verteren zaak. „Ik had me mijn afscheid bij Sparta na twaalf jaar trouwe dienst wel anders voorgesteld. Het enige waarop ik nu nog kan hopen is dat het bestuur me een vrije transfer verleend, want zolang Steegman het voor het zeggen heeft, zie Ik het bij Sparta niet meer zitten". Een uitspraak die symptoma tisch is voor de vertroebelde sfeer die er tussen speler en trainer is ontstaan. Het ai ge ruime tijd sluimerende conflict tussen beiden kwam vorige week tijdens de training potse- ling aan de oppervlakte. Nadat er eerst een onbetekenende ru zie was ontstaan tussen doel man Doesburg en Steegman, die tot gevolg had dat de snel ontvlambare doelman naar de kleedkamer werd gestuurd, maakte Terhorst bezwaren te gen een looptraining. „Het veld was bijzonder slecht en' toen Ik daar een opmerking over maakte viel dat bij Steeg man kennelijk niet goed. Uit protest ben ik toen van de trai ning weggelopen. De onderlin ge sfeer was bovendien al bij zonder slecht. Dries Visser liep me een paar keer in de rug en zo waren er nog een paar van die vervelende dingen. Toen de andere dag ook nog mijn sok ken waren gestolen, besloot ik van de training weg te biij- Het gedrag van Terhorst toont nogeens ten overvloede aan hoe onvolwassen de bedrijfstak voetbal is. Een werknemer pakt een klein conflict bij een

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13