Thie stortte drie keer in maar redde FC Den Haag Sterker Haarlem maar Jucky Ajax 2» Knobel: ..Handen Terwijl PSV protesteerde greep Utrecht de winst JOOP VERVOORT KOMT si DEN HAAG Gerard Slager blijft bij FC Den Haag. De commercieel directeur heeft een ver bintenis met de club lo pen die alleen bij opzeg ging van een der partij en beëindigd wordt. "Dat is niet gebeurd", aldus Herman Cboufoer. "Dus blijft Gerard Sla ger het volgend sei- NIJMEGEN De in druk is gewekt dat scheidsrechter Joop Ver voort de volgende week FC Den Haag - FC Twente zou fluiten. „Dat berust op een ver gissing", zegt de Benne- kommer. „De vorige week heb ik gezegd toen de discussies oplaaiden: Over veertien dagen heb lik jullie weer. Dat was echter tegen FC Amster dam bedoeld maar FC Den Haag ving het op. Echt mijn programma is onveranderd gebleven. Ik leid FC Amsterdam Telstar." verzorgers doen alles HAARLEM George Knobel, de trainer van Ajax was rea list. „We mogen blij zijn, on der deze omstandigheden, te kunnen winnen. We knijpen dan ook onze handen dicht. Als je nagaat wie allemaal niet mee kon doen. dat Varga ook nog grieperig was, dan kun je je verwachtingen niet te hoog stellen". Allebei last van ge had. Pim van Dord heeft goed gespeeld, maar desondanks mis je natuurlijk een man als Barry. Piet werd ook erg ge mist als rustbrenger in de voorhoede en net nu we begin nen te wennen aan Jan Mulder staat er ook naast. Als dan Ger Mühren nog uitvalt, wat wil je dan nog meer". Knobel verwachtte „Als we erg optimistisch zijn" dat Hulshoff over veertien dagen weer kan spelen. De achiiles- peesblessure van Keizer is na genoeg geheeld. ..We hopen dat hij woensdag weer kan spelen". Over de belssure van Mühren: ..Dat is altijd moei lijk na de wedstrijd. Hij heeft een harde trap gehad en we moeten afwachten hoe het zich ontwikkelt". NIJMEGEN Met een reactie om nooit meer te vergeten veerde een half dizzy Ton Thie tien minu ten voor tijd omhoog en pakte de bal toch nog. Hij had 'em, hoe was dat nou mogelijk? Het met vier duizend toeschouwers ge vulde Goffertstadion werd er stil van. Twee keer was Thie witter dan wit reeds tegen de grond ge slagen. Twee keer ook was hij zij het moei zaam weer op de been gekrabbeld. En toen kwam er ineens dat schot van Kornells, uit een voorzet van Kamps. Iedereen telde deze bal als een treffer, zo hard en zuiver was-ie. Be halve echter Ton Thie, al we ken knokkend als een gek voor de club, die hef zo moeilijk heeft. Met zijn fabelachtige reactie werd hij de held van FC Den Haag. Niet lang daar na was zijn rol afgelopen. Want toen hij voor de derde keer binnen enkele minuten steun zocht bij de doelpaal, kennelijk uit evenwichtsstoor nissen. was alles snel voorbij. Scheidsrechter Frans Derks gebaarde trainer Evert Teunis- sen dat het zo niet langer meer kon. Thie moest eruit; als een zielloze figuur hing hij over de schouders van Ouwe hand en Storm, die de weg naar de kleedkamers voor hem zochten. Karakter „Wat een karakter, hè", zei Teunissen later verrukt. „Een klassedoelman zonder meer". Nog altijd was Ton Thie grog gy, het bloed uit een van zijn oren lopend. Hij zag eruit als een lijk. Maar hij zei nog enigszins versuft: „We hebben heel lang gevochten HAARLEM Het was weer eens „Iucky Ajax". Achtenzeventig minuten had Haarlem de wedstrijd gcor.troleerd. Toen sloeg de kampioen toch weer toe. Een vrije schop tegen Marijt, die Rep op te harde wijze tegen de grasmat werkte, werd door Arnold Mühren listig genomen. Krol tikte bet leer door en Neeskens, he lemaal vrij, liep de bal in het doel: 0-1. Haarlem zakte ineen, even maar, want in de korte spanne tijds die de ploeg nog restte, werd Ajax opnieuw onder druk gezet. Echter zonder succes, want de Amsterdamse formatie speelde weer zeer geroutineerd op balbezit. Ajax zonder Keizer (geblesseerd), Hulshoff (geblesseerd) en Mul der (geschorst), was een ploeg zonder inspiratie en zonder hart. Toen ook nog Ger Mühren door een zware tackle van de ruige Feteris („ook in Amsterdam werd ik door hem gepakt, wat me toen een aantal wedstrijden heeft gekost", aldus Mühren), uit de ploeg verdween, bleef er van de roodwitte garde weinig over. Er was toch al weinig gedemonstreerd, omdat Haarlem van het begin af Ijet initiatief tot zich had getrokken en Ajax onder druk had gezet. Een opwindende start Boszhardt miste in de eerste minuut op een haar na het doel gaf alle reden een aantrekke lijk duel te verwachten. Haarlem, agressief spelend maar ook niet gespeend van een degelijke technische basis, hield de Am sterdammers in een stugge greep. De Haarlemse defensie, voor treffelijk georganiseerd door de koele tacticus Marijt en met Huijg als de uitblinker, gaf de aanval van Ajax geen enkele kans. Op het middenveld regelde Theo van Duivenbode de zaak en in de aanval schitterde Vosmaer als nooit tevoren. Haarlem schitteren groeide met iedere minuut, maar de afwerker ontbrak. Huijg, Vosmaer en Van den Berg kregen unieke mo gelijkheden, maar schoten op het beslissende moment tekort, ter wijl ook doelman Stuy ijzig kalm zijn doel stond te verdedigen en de enige was bij Ajax die een normale vorm vertoonde. Ook in de tweede helft, die iets minder eenzijdig was doordat Ajax bij vlagen een hoger tempo hanteerde, had Haarlem hel beste van het spel. Rep werd er wat korzelig door wat hem op een boeking kwam te staan. Knobel verving Varga nog door Kist, maar ook deze aanvaller kon weinig uitrichten tegen de sterk spelende Marijt. Totdat geheel onnodig overigens Rep werd „neergelegd" door Marijt. Dat luidde de nederlaag van Haarlem in. De vervanging var Boszhardt door de gretige Fernandez, zes minuten voor het ein de, kon het toen zelfbewuster Ajax niet meer verontrusten. Haarlem: Lelieveld; Wentink, Hoeben, Marijt, Huijg; Feteris, Vosmaer, Van Duivenbode; Sadek. Van den Berg. Boszhardt (Fernandez). Ajax: Stuy; Suurbier, Blankenburg, Van Dord, Krol; Haan Neeskens, G. Mühren (A. Mühren); Rep, Barga (Kist) Stefferha- gen. Half dizzy verlaat Ton Thie het veld, zijn armen over de schou ders van Ouwehand en Schrovers (later Storm) geslagen. Zijn black-out had slechts een tijdelijk karakter. De eerste verschijn selen, die wezen op een hersenschudding blijken later nogal mee te vallen. punt. Die is er nu". Een zekere blijdschap had ook trainer Teunissen in zijn greep. „Als je bij NEC verliest is het hek van de dam. Dan hadden we van de ondersten verloren weet je wel". FC Den Haag dekte zich daarte gen in. De geschorste Kila was vervangen door Leen de Graaf en Lochtenbergh was uit het elftal gelaten om de verde digend sterker ingestelde Jol een kans te geven. Dat alles tezamen maakte dat FC Den Haag met een verdedigende taktiek in Nijmegen voor de dag kwam. „Ik moest dat doen", stelde Teunissen, „bij gebrek aan aanvallers. We hebben als ik me niet vergis twaalf doelpunten in twee wedstrijden gemaakt en de resterende duels van dit sei zoen hebben niet meer dan een halve goal per keer opgele verd". Dat bracht FC Den Haag ertoe het gevaar van de counter te beperken tot het mi nimum. Van Vliet anders vaak spelbepalend moest zich toeleggen op Jan Peters, gangmaker van de laatste tijd. Deze concessie aan NEC moest door Martien Jol als pendelaar tussen de aanval en het sterk verdedigende mid denveld opgevangen wor den. Teunissen: „Over beide spelers ben ik meer dan tevre den. Zij hebben hun taken voortreffelijk begrepen en stipt uitgevoerd".Daarom sloeg trai ner Teunissen de schrik om het hart toen doelman Thie kort voor het einde instortte. Tot dan had hij met de sterk en foutloos spelende Mansveld en Dusbaba niets aan het toe val overgelaten en de aanval van NEC geen duimbreed toe gestaan. Steeds stond er een speler op de goede plaats. „Toen Thie er uit ging, was ik even bevreesd, dat er iets mis zou gaan. Ton had vooral hoog werk gekregen en dat was juist de kracht van Woody Louwerens niet. Maar achteraf gezien verdient hij toch een compliment voor de wijze waarop hij begreep wat hem te doen stond". Waarom FC Den Haag vocht in Nijme gen als een bezetene voor dat gelijkspel. En het was te be grijpen waarom. „Bij een ne derlaag hadden we last gekre gen van regelrechte adem nood", werd er tot slot gezegd. Het vooral na rust onstuimig aanvallende NEC bleef nu met deze handicap achter. De piep jonge trainer Leen Looyen was zo reëel de schuld bij de ploeg zelf te zoeken. „Alles wat dit elftal deed was slecht. Er zat geen enkele beweging in het spel van vandaag. We hebben deze uitslag dan ook helemaal aan onszelf te wijten". De goe de scheidsrechter Frans Derks liep net op dat moment langs sn knipoogde bemoedigend. Na de .dubbele" treffer van FC Utrecht in de 57e en 58e minuut kwam PSV toch nog tot 43. De bal was tegen doelman Henriksen aangeschoten (foto) en de links toesnellende Edström kon sco ren. UTRECHT - FC Utrecht en PSV voer den een bijzonder sensationeel duel op met keihand werkende Utrechters als overwinnaars. Het was een wedstrijd met twee zwakke verdedigingen, di* de eindstand bepaalden. PSV speelde zonder Jan van Beveren, voor wie Van Gerven weer was opgesteld. FC Utrecht keek al na vijf minuten tegen een achterstand aan toen Henriksen verkeerd uittrapte en René van de Kerkhof door weifelen van Wilschut en Cabo vrij kon aanleggen. Na een prachtige Utrechtse aanval kopte Van Veen uit een voor zet van Van Oudenallen de gelijkmaker in. Na dat Deijkers na een felle charge tegen Van Veen en Bonsink de gele kaart had gekregen, bleef de thuisclub sterker. Een levensgroot mis verstand tussen de verkeerd terugspelende Cabo en de al uit zijn doel zijnde Henriksen bracht PSV door Willy van da Kerkhof voor de rust op 1-2. Na de rust was bij FC Utrecht Van Staa ver vangen door Hulshorst en dit bracht wat meer vaart in de aanval. Uit een afgeslagen hoek schop schoot Hildebrand van zeker dertig meter keihard de gelijkmaker in de touwen (22). Vijf minuten laten was het zelfs 3—2, toen een hard schot van Hulshorst tussen vele PSV-benen door in de uiterste hoek verdween.p PSV protes teerde tegen dit doelpunt, omdat Bonsink bui tenspel zou hebben gestaan. Hoewel de grens rechter ook voor buitenspel vlagde, keurde scheidsrechter Beek de treffer goed. Omdat Bonsink naar zijn waarneming niet hinderlijk buitenspel stond. Terwijl PSV nog volop liep te protesteren en vergat te voetballen, tikte Bon sink bij de aftrap de bal van de schoen van Van der Dungen en rukte ongehinderd op om de stand naar 4—2 te schieten. PSV was een gesla gen ploeg. Hoewel Edström in de slotfase nog voor 4—3 kon zorgen, kwam de verdiende zege van de Utrechters niet wezenlijk meer in ge vaar. Scoreverloop: 5. René v.d. Kerkhof 0—1, 12. Van Veen 1—1, 30. Willy v.d. Kerkhof 1-2, 52 Hildebrand 2—2, 57. Hulshorst 3—2, 58. Bonsink 42, 85. Edström 43. Scheidsrechter: Beek. Toeschouwers: 10.500, FC Utrecht: Henriksen; Van Oudenallen, Cabo. Adriaanse, Wilschut; Olsen, Van Staa (Huls horst), Hildebrand; Van Veen. Van Maurik, Bonsink. PSV: Van Gerven; Van Dungen, Nordqvist, Van Kraay, Deijkers; Strik, Willy van de Kerkhof, Lubse. René van de Kerkhof. Edström, v.d. Kuylen. Lachwekkend IN EEN PERIODE waarin scheidsrechterij ter dis< staat, dient men alles te 1 mijden om stof te creëren t nog meer kritiek. Wie zijn c gisteren op de voetbalvelden tj luisteren legde, kwam tot conclusie dat het voett het woord „klassejustitie" gemakkelijk uit de mond i naar aanleiding van het i daad te bekritiseren rondom de strafrechtspn betreffende Jan Mulder Piet Keizer. Die was l wat ongebruikelijk is. De uil I spraak op zich was wonderlijk I Mulder werd uit het veld f stuurd en kreeg slechts e wedstrijd schorsing, die niet voldeed aan het 1 van de scheidsrechter, vrijgesproken. Wie wekelijlj de lijst van straffen ziet, die uitspraken lachwel aan. Het is tevens onvi baar dat scheidsrechter rens zich zo laat intimldi door „advocaat" Jaap Praag. De fout ligt ook bij he; 'J college, dat de straffen be paalt. Als Keizer wederom het is meer gebeurd - word vrijgesproken, als iemand dj van het veld wordt verwijden lankmoedig wordt behandelt en als die twee toevallig bi Ajax spelen, mag men het voet-; balpubliek niet kwalijk nemet dat er van meten met twee ma ten wordt gsproken en 't woord, en op- in dé strafcommissie moet wel dalen als op zulk een manier de band boven het hoofd van vedettes' wordt gehouden. Spelers van minder importantie worden op de wekelijkse straflijst wel de gelijk strenger „gepakt". Openheid Tol te, kin ma vlic VAN AFGELOPEN ZATER DAG AF zijn vijfhonderddul de zend paspoorten in omloop ma Wie er een koopt voor vijf gul den, is lid van de Stichting Suppporters Nederlands Voet balelftal 74, overigens een veel te lange naam. Hij kan een sticker op zijn bromfiets, auto, actetas, e.d. plakken der tonen dat hij achter Oran je staat. Er zitten ook drie re ductiebonnen in 2,50 voor luc oefenwedstrijden van Oranje, 7ï&\ Dat betekent dus wel dat de recette voor die wedstrijden evenredig daalt indien mes van die reductie gebruik sc" maakt. Bij een dergelijke actie ker is openheid zeer noodzakelijk, Sch Men wil weten wat er bij be- aaa nadering overblijft indien alle paspoorten verkocht zoudennPhah worden. Daarover werd gezwe- gen als het graf. Een dooddoe- ner: „Dat is niet te zeggen". ^en Men had ten minste kunnen flan zeggen wat er al is uitgegeven £ers< aan drukwerk, wat het bureai) fcapir dat de actie leidt eraan ver wees KLM dat KLM zig zullen zijn. Men had niet apart behoeven te vermi den maar een globaal totaal! drag kunnen noemen. Het ill ',,w' achterwege gebleven. Jammer,: want er zullen wellicht lieden "'8°' zijn die menen, dat het nod|g| aan de strijkstok zal blijven hangen. Daarvoor is welis waar geen enkele indicatie, maar eventuele twijfel had weggenomen kunnen worden. Vereiste Van HET IS TE HOPEN dat het onderzoek naar de rechtsposi tie van de beroepswielrenners in Nederland er komt. Dat nog niets vastgesteld is omtrent de sociale zekerheden van deze „groep" is ronduit een schan-j de te noemen. Want waar treft je dat nog aan? Ministt Boersma, door vragen van he PPR-kamerlid Waltmans geat tendeerd, moet daarom alleetfc al deze kwestie eigenlijk tot d$ bodem uitzoeken. Misschien dat dan de kans bestaat dat de( rechtspositie van de beroeps renners gelijkgetrokken wordt aan de andere sectoren van de maatschappij. En dat is - op Wass zijn zachtst gezegd - een ver' v°or eiste in deze tijd. r#cht geme PEN dag c 20 jo rige reste Perzi

Leidse Courant | 1974 | | pagina 18