Dianne de Leeuw rijdster van Hf het voortreffelijke gemiddelde IMPONERENDE BREEDTE OEI IN NEDERLANDSE RUITERTOP Frank Boustra in Brandbu de snelste van het legioen lange afstand-kanonnen DERDE PLAATS BIJ WERELDKAMPIOENSCHAP Veelbelovend seizoen na Indoor Brabant WÊMÊÊÊimmÊÊÊÊm MAANDAG 11 MAART 1974 A' MUNCHEN Tien jaar na de abdicatie van Sjoukje Dijkstra heeft weer een Ne derlandse rijdster een belangrijke rol ge speeld bij het wereldkampioenschap kunstrijden voor dames. Dianne de Leeuw, de slanke, bruinogige en in Call- fornië wonende Nederlandse, besteeg za terdagavond als derde het erepodium ia de totaal uitverkochte Olympiahalle vaa München. Dianne de Leeuw heeft in München op nieuw haar geweldige vooruitgang in één jaar gedemonstreerd. In Bratislawa, vo rig jaar was zij niet meer dan een meisje dat misschien in de toekomst een ster zou kunnen worden met haar vijftiende plaats. Bij het Europese kampioenschap van dit jaar in Zagreb bewees zij haar groei met een zilveren medaille. In Mün chen was zij de ster die zelfs de meest optimistische verwachtingen overtrof. De Amerikaanse Nederlandse heeft niet de perfectie van Karin Iten in het uitvoeren van de verplichte figuren, zij heeft niet een hele natie achter zich, die successen begeert, zoals de Oostduitse Christine Er- rath, zij heeft niet de lef en de dynamiek van de prille zeventienjarige Amerikaan se Rorothy Hamill.Maar Dianne de Leeuw, is de rijdster van het voortreffelijke ge middelde, die zich op de drie onderdelen van het kunstrijden met de sterksten kan meten. Vechten Dianne de Leeuw was zaterdagavond ei genlijk de enige die voor haar medaille moest vechten. Christine Errath was na verplichte figuren en de korte kür eigen lijk al zeker van het goud. Het zilver moest naar Dorthy Hamill gaan, ook al 6tond Karin Hen na twee van de drie on derdelen nog op de tweede plaats. De vijftienjarige Zwitserse immers, die een klasse apart is in de figuren, mist door zwakke kniebanden de kracht tot Geweldige sprongen, die zo'n indruk op jury en publiek maken. De vraag was za terdagavond slechts of Dianne de Leeuw net als Dorothy Hamill Karin Iten zou kunnen passeren en of zij de concurrentie sou kunnen voorblijven. Het is haar ge lukt door een degelijke kür, zonder risi co's zonder sensationale sprongen, maai ook zonder ernstige fouten. Christine Errath werd de gouden rijdster van München als logisch uitvloeisel van het vorige kampioenschap. In Bratislava, vorig jaar, moest zij Karen Magnusson (Canada) en Janet Lynn (V.S.) laten voorgaan, dit keer ontbraken de rijdsters uit Noord-Amerika en de zeventienjarige Oostduitse had in Zagreb al laten zien in kwaliteit te zijn gegroeid. Het schoolmeis je uit Oost-Duitsland was echter niet de eter van de avond. Dat was de Ameri kaanse Dorothy Hamill. De Amerikaanse rijster had het ongeluk onmiddellijk na de lokale favoriete Gerti Schanderl het ijs op te moeten. De Zuddduitse schaatste! had sterk gereden, maar volgens het Münchener publiek was de beloning niet in overeenstemming met de puntenwaar dering, die Gerti Schander overigens van de elfde naar de vierde plaats bracht. Geschokt Terwijl Dorothy Hamill al op het ijs stond, joelden en floten de 10.000 bezoe kers nog. Onder deze omstankgheden kon Dorothy Hamill niet aan haar laatste op dracht van dit toernooi beginnen. De Amerikaanse, toch al gespannen, was ge schokt door deze ontvangst waar zij niets van begreep. Zij aarzelde en verdween huilend van het ijs. De omroeper wees het publiek op zijn onsportieve houding ten opzichte van de rijdster, die haar kans op zilver moest verdedigen. Het pu bliek begreep het, zweeg en barstte in een geweldig gejuich los toen Dorothy Hamill voor de tweede keer op het ijs kwam. Dat was de stimulans die zij nodig had Zij wervelde over het ijs en besloot een kür gevuld met durf en variatie, met dy namiek en soepele beweeglijkheid met de Hamill-pirouette, een eigen vondst. De toejuichingen waren nog groter. De jury gaf Dorothy Hauiül wat zij verdiende een keer 5,8, zestien keer 5,9 en een maal 6,0. Het zilver was zeker na een kam pioenschap dat matig was begonnen met de verplichte figuren. Het goud was onbe reikbaar. De uitslag van het wereldkampioenschap voor dames is: 1. en wereldkampioene Christine Errath (O.D.) plaatscijfer 12 230,95 pnt., 2. Dorothy Hamill (V.S.) 15 - 228,71., 3. Dianne de Leeuw (Ned.) 27 - 221,16., 4. Gerti Schanderl (W. Did.) 54 - 216,07., 5. Karin Iten (Zwi.) 61 219,87. 6. Lynn Nightingale (Can.) 66 219,61.. 7. Kathy Malmberg (V.S.) 66 216,19., 8 Julie McKinstry (V.S.) 67 216,34., 9 Liana Drahova (Tsj.) 72 214,67., 10. Marion Weber (D.D.ld) 75 214,50. x zich heen te kijken. Van links naar rechts: Dorothy Hamill (Amerika), x de Nederlandse Dianne de Leeuw (derde plaats). Ronah's Boy, gereden door Harvey Smith, werpt bij het n ■iMMiiuBMamammw i een hindernis een balk af 'IflEil JS (B> mei Prelude de Chevauche 0 30.3 3. Franke Sloot (Ned.) met Polo Marco 0 31.6. Internationaal springconcours meer voudige sprongen: 1. Harry Wouters van den Oudenweyer (Ned.) Salerno 0 40.2.; 2. Henk Nooren (Ned.) Grande Giso 0.41.7; 6. Hans Bri Arjo 0.46.8 Springcijfers punten: 3. Gerd Wlltfang (Wld) me» Abadan S90 punten: 4. Hans Brug- _(Ne<L) met Rankle 760 pun- Eras (Ned met Care Away 0 5 8. Gerd Wlltfang (W.Dldi Fred Rex 4 36.1U. Bert Heyr (Ned) Hlghwoi Nationaal progressief springconcours 1. Arno Noessen (Helden Pannln. gen) Brutus 16 pnt 33 9 seconden: Frans van Herten (Leende) Sunklsl 16/25.4; 3. Johan Helns (Almelo) Diamant 16/26,5; 4 Anton Ebben (Hilversum) Orlano 16/28.6; 5. Slcg Pruikemoker (Wassenaar) Eden Rock 16/34.1. Internationaal springconcours „Speel uw spel". 1. David Broome (Eng.) met Bally Will Well cn Hartwlg Steenken (Wdld) met Kosmos 900 Bandelero 730 punten. Internationaal Jcucdsprlngconeours ta bel a: 1 Marc Goosscns (Belg) met Elegance 0 strafpunten. -19 3 secon den; 2. Rene Klljnee (Ned met Prince Charles 0 51.0 sec.: 3. Cathe rine Hardey (rankrljk) met VFMFC Galant 0.51.3 seconden. Na de derde barrage, muur op 2 me ter X: 1. Malcolm Pyrah (Gbr) mpt Lucky Strike. 4 strafpunten; 2. TJeerd Velstra (Ned.) mei Tbn Country Man. 7 strafpunten. Na tweede barrage, muur op 2 meter 05: 3. ex aequo: Jan Maathuis (Ned.) met Dolman. Paul Schocke- mfthle (Wdld) met Abartlr, Wolfcang Kun (Wld met Palermo. Fritz Lig. ges (Wld) met Genius, Edgar Cüp- 3. Albert Magls (e Mora Bel Espere 48.4. Internationaal springconcours v< jeugdlandenequipes Engeland 4 - 362.3 4. Nederland li - 3S6.5 Jachtspringconcours: 1 Hugo Simons (Oostenrijk) Lavendel 551 sec.; 2. Henk Nooren (Ned.) Gondelier 55.2; 3. ex aequo: David Broome (Gb) Bally Will Well Hartwig Steenken (Wdld) Kosmos. Gerd Wlltfang (Wld) Ehre Allen 55 4: 10 Heme Nooren (Ned.) Tamarack 61.7. Finale van de nationale springcon coursen: l. Plet Mooy (Delft). Lady Woklna 0 strafpunten 31.1 seconden; 2. Emiel Hendrlx (Heel) Palatln 0— 33.2; 3. Johan Helns (Almelo) Dia mant 0.31.1. Plet Mooy toonde zich tevens de beste ruller over alle verreden nationale springconcoursen. Den Bosch Het gaat er naar uitzien, dat de tijd, waarin de Nederlandse deelnemers aan een inter* nationaal concours hippique slechts incidenteel een prijsje weghaalden, tot het verleden behoort. Tijdens de achtste uitgave van In- door Brabant bleef in leder geval een groot deel van het prijzengeld in Neder landse handen. Opvallend in de Brabanthallen te Den Bosch was de groei in de breedte, die de national» springsport heeft doorge maakt. Vrijwel elke aanwe zige Nederlander behaalde wel een hoge klassering in dit driedaagse evenement. Na de overwinning van do 20-jarige Arno Neessen op vrijdagavond volgde zater dagmiddag een fraaie zego van Harry Wouters van den Oudenweyer in het spring concours meervoudige sprongen. Dit onderdeel was trouwens een grandioos Nederlands succes met d e 19-jarige Henk Nooren op de tweede plaats, voor Arno Neessen. Vijf Nederlanders eindigden bij de eerste ze- In het Speel uw Spel-spring- concours werd Hans Brug man vierde en Nooren vijf de. Zaterdagavond laat volgde in de puissance een tweede beurt aan Nooren, die in het jachtspringcon cours alleen de Oostenrijkei Hugo Simon voor hoefde te laten gaan. Alles bii elkaar een ongekende weelde, die veelbelovend mag worden genoemd voor het komend» seizoen. „Het gaat Inderdaad erg leuk op het ogenblik", aldus Ben Arts. de „duizendpoot" in de Nederlandse spring- wereld. „Vorig jaar is de stijgende lijn al duidelijk ingezet met de fraa'e prest- taies van Johan Heins. Dat is echt een stimulans ge weest voor de anderen In het buitenland houdt men nu meer met ons rekening. Dit heeft tot gevolg dat we meer uitnodigingen ontvan gen voor grote wedstrij den". Nederland zal in juli dan ook zeker met twee rui ters vertegenwoordigd zijn in het toernooi om het we reldkampioenschap, dat in de Zuid-Engelse plaats Hickstead wordt gehouden. Zoals het er nu naar uitziet is Johan Heins, ruiter van het jaar 1973, nog lang niet zeker van zijn plaats. Tij dens Indoor Brabant moest de zakelijke compagnon van Jan Maathuis in ieder geval plaatsmaken voor aanstormende talenten als Arno Neessen en Henk Nooren, die net als Heins enkele jaren geleden (bij Alwin Schockemöhle) bij Westduitse topruiters in de leer zijn om het „vak" ge heel onder de knie te krij gen. Nooren volgt al geruime tijd onderricht bij de ook in Den Bosch aanwezige beste ruiter aller tijden Hans GUnter Winkler en Neessen, die zich weet gesteund door miljonair Leon Melchior, volgt in Meissendorf een stage bij de technisch ver fijnde Hermann Schridde. „Ik moet bij hem ook veel dressuuroefeningen volgen" aldus Neessen. „Daar keek ik in het begin wel wat vreemd tegenaan. Maar nu ben ik blij dat ik het ge daan heb. Je gaat je veel beter leren beheersen. Ik hoop dan ook nog een poos je bij Schridde te kunneji blijven". Het concours meervoudige sprongen was zaterdagmid dag een Nederlands onde ronsje. Voor de barrago plaatsten zich zestien com binaties. waaronder zeven uit Nederland Met een be keken rit wist Harry Wou ters van den Oudenweyer met Salerno de eerste plaats te behalen. Hij bleef met 40,2 seconden tweetien- de seconde v.oor Henk Noor en met Grande Giso. Wou ters van den Oudenweyer was bijzonder gelukkig met zijn overwinning. „Je moet niet vergeten dat ik sinds 4 november, toen ik tijdens Jumping Amsterdam een sleutelbeen brak, niet meer in grote wedstrijden ben uitgekomen, voor Indoor Brabant heb ik ongevee* twee weken getraind Verandering In het springconcours Speel uw Spel werd de ranglijst voor de verandering eens aangevoerd door buiten landse topruiters. Wereld kampioen David Broome (met Bally Will Well) en oud-Europees kampioen Hartwig Steenken (met Kosmos) deelden de eerste plaats, gevolgd door Gerd Wiltfang met Abadan. Maar Hans Brugman bleef als vierde met Frankie Nietz ver achter en Henk Nooren bezette de vijfde plaats. Het puissance-springcon cours kende zaterdagavond een bijzonder onregelmatig verloop. Dit onderdeel be gint steeds meer weerstand op te wekken bij de ware paardensportliefhebber. De negenenveertig combinaties, die hadden ingeschreven, startten al hoog (1.80 me ter). Slechts Tjeerd Veld- stra met The Country Man en de Engelsman Malcolm Pyrah met Lucky Strike plaatsten zich voor de der de barrage. Met eventueel nog een vierde barrage te rijden nam men de onbe grijpelijke beslissing de muur tot maar liefst 2.20 meter te verhogen. Velstra wilde dan ook aanvankelijk zijn paard, dat onlangs in Berlijn al licht kreupel werd, niet aan deze opgave blootstellen. Hij liet zich echter ompraten. „Heins had me geadviseerd drie weigeringen op de oxer ti forceren en dan de ring uil te gaan", zei Velstra lateri „Ik besloot het toch maai te proberen, nou, daar hei ik wel spijt van gekregen'1 The Country Man, in 197: door Pruikemaker uit Duf blin gehaald, was niet opge[ wassen tegen de muur raakte opnieuw kreupel. Het jachtspringconcourj van gistermiddag werd in de slotfase spannend Henk Nooren nam met Gon> delier (55.2 seconden) leiding over van Gerd Wiltfang. die met Ehre 55.4' seconden nodig had. Slecht! de kleine Oostenrijker Hugi Simon kon Nooren met i Olympische paard Lavendel nog overtroeven: 55.1 conden. De Grote Prijs van de stad Hertogenbosch Na barrage: 1. Hendrik Snoet (Wdld) met Raspoetln 0 f punten - 34,5 seconden. 2. 1 wig Steenken (Wdld Sin 0-34.6. 3. Derek Rlc (Gbr.), Beau Supreme. 7. Hans Brugman (I Arjo.19,25 - 68.4. Bulten barrage: 9. Rob (Ned.), Harry Truman. 4-1 10. Henk Nooren (Ned.), Grai BRANDBU Heel simpel werd hij ingepakt, Jan Roelof Kruit hof, de Merckx van de super- lange-afstand gistermiddag op het zonovergoten Noorse Jaren- meer waar de Nederlandse longdistance kanonnen de 120 ki lometer lange Hadeland Loppr# onder de soms kromme schaat sen lieten doorglijden. Want echte gqgleden kon er worden op het halve meter dikke ijs, waar de organisatie een week mee bezig is geweest om een perfecte baan uit te stippelen en wat de plaatselijke schaatsclub tweeduizend gulden extra kost te. Maar niemand, die zich daar zorgen om maakte. Want wat de Nederlanders de vele Noorse toeschouwers voorzetten, bood zoveel spektakel dat niemand zich nog bekommerde om die extra-uitgave. Dat het enthou siasme groot was, bleek uit het feit dat men in Brandbu, als de winter volgend jaar streng ge noeg is, een wedstrijd over tweehonderd kilometerwi! orga niseren. Hoe anders was het al lemaal met Lillehammer, ruim een week geleden, toen 190 kilo meters weggevreten moesten worden op bar slecht ijs en de omstandigheden alles nog veel slechter maakten. Vandaar ook dat de Nederlandse iange-af- standschaatsers de 120 kilome ter en masse aflegden. Natuur lijk waren er afvallers, twaalf in totaal. Maar toch slaagde een groep van ruim dertig rijders erin bijna tegelijk over de streep te finishen. Bijna, want tweeëneenhalve kilometer voor de finish was het Frank Boustra toch gelukt te ontsnappen waar door hij de beker van Warde nier kon overnemen. Hij werd gevolgd door de hardwerkende Ton Groot, Wardenier en Klaas Vriend, die tweede derde en vierde werden. De grote favoriet Jan Kruithof zat keurig inge kapseld zoals door Wardenier, Groot, Vossebelt en Boustra te voren was afgesproken en daar door kon hij zich niet meer naar de ereplaatsen reppen, die hij een dag daarvoor nog wel had bemachtigd in een wedstrijd over 60 kilometer. Toen was Kruithof de snelste in de sprint, en wist hij zelfs de kernploegle den Vriend en Derksen achter zich te laten en kon hij de bo kaal in zijn koffer stoppen. Maar een gedoodverfde favoriet kent nu eenmaal vijanden. Van daar dat Jan Kruithof, die in zijn laatste jaar op alles beslag lijkt te willen leggen, behoorlijk werd tegengewerkt. Ditmaai- moest hij zelf ontsnappingen on- fedaan maken omdat anderen het eenvoudig lieten afweten, wetend dat Kruithof altijd loert op een eindsprint. Vandaar ook dat Kruithof klaagde na afloop: Ik moest alle gaten dichtmaken iedere keer weer". Johan War denier glimlachte slechts."Het ging wel goed, hè? Je ripdt wel voor jezelf maar het is goed voor onze sport dat nu eens een ander gewonnen heeft", biecht te hij even later op. Kruithof weer: "Boustra ging op het laatste suk weg. We waren net te laat om hem terug te pak ken. Ik vond het ijs eigenlijk te licht, en dat was ook de reden dat een Klaas Vriend bijv. bij kon blijven. Ik was helemaal niet moe". De ontsnapping van Frank Bou stra, die van het viertal kans zag te ontsnappen, was natuurlijk niet de enige uitlooppoging. Ook de 42-jarige Ab Weys had al vele malen geprobeerd een ga te slaan maar vol teleurstelling sprak hij: „Ik heb verkeerd gegokt. Ik werd steeds terugge haald. Ik had nieuwe schaatsen, lagere, en die wilde ik uitprobe ren". Maar een wedstrijd van 120 kilo meter is geen tochtje om een paar schaatsen te testen. Van daar dan ook da Ab Weys in het h oofdstuk niet meer voor kwam. Wel de Nederlandse kampioen Ton Groot, die bijna de gehele wedstrijd op kop te vinden was. Als een groot cou reur controleerde hij de race en daarbij had hij zijn strijdplan opgemaakt. In de laatste ronde, een paar km voor de streep, zou hij zijn slag gaan slaan. Even daarvoor werd hem gele genheid gegund om met de weg gelopen Vossebelt door te gaan. "Maar", vertelde Groot" Er za ten teveel mensen bij. Darom gelopen Vossebelt door te gaan. "Maar", vertelde Groot" Er za ten te veelmensen bij. Daarom ben ik niet doorgegaan". Boven dien gaf Vossebelt zijn vluchtpo ging kort daarna op. Ton Groot had zijn slag later willen slaan, maar net op het moment dat hij zich opmaakte om te de- mareren, ontsnapte Frank Bou stra onder de vleugels van het peleton. Groot: „Precies op die plek had ik ook willen gaan. Daar zat ik op te loeren, maar het hoefde niet meer". Ton Groot zette door en pakte de tweede plaats acher de ont snapte Frank Boustra, die een prestatie van formaat leverde. Behalve de 120 kilometer was er gisteren nog een wedstrijd van 70 kilometer. Opvallend daarbij was dat de Nederlandse sprin ters Bazen en Bleeker de strijd! controleerden. Bazen finishttr tenslotte als eerste, Bleeker volgj de. "Maar ik ben wel kapot", aldus Jan Bazen" Ik t zelfs misselijk van". Ook Eppie Bleeker had behoorlijk moeter afzien, maar dat kwam omdat] zijn schaats in een forse scheuf uit het lood raakte". Ik heb voor! zestig procent alles op mijn] rechterbeen moeten doen. Mijffl linkerschaats wilde steeds andere kant uit." Zeventig kilo| meters: het is mooi genoeg voori een sprinter. De uitslag: 1. Frank Boustri (Scharsterbrug) 3.45.15 over 120 km.; 2. Ton Groot (Limmen) 3.45.16; 3. Johan Wardenier] (Marknesse) 3.45.17; 4. Klaai 1 Vriend (Grootebroek) 3.45.18; Jeen van den Berg (HeerenJb veen) z.t.; 6. Jan Roelof Kruit*] hof (Havelte) z.t.; 7. Tinus Roo* 1 zendaal (Warmenhuizen) z.t.; 8. Jan Visser (Hoogkarspel) z.t.; 9. Egbert Vossebelt (Ermelo) 3.45.18 z.t.; 10. Jan van der Hoorn (Ter Aar) 3.45.19. TON de WIT RS3

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12