CHARLES DE GAULLE Romeinen zonder huis zoeken onderdak in kerk Ekklesia Den Haag oecumenisch in twee richtingen Italië heeft nu ook zijn suikerschandaal Lachen om begrafenis met hindernissen KORTE METTEN WOENSDAG 6 MAART 1974 LEIDSE COURANT Formidabel vliegveld met formidabele naam: (Van onze correspondent P. Snoe ren). Parijs In Parijs wordt morgen een nieuwe luchthaven geopend, even formidabel als de man waarnaar hij is genoemd: Char les De Gaulle. Vervolgens landt er op 13 maart het eerste vlieg tuig. Merkwaardig genoeg ver breekt niet een Franse machine officieel het lint de supersone Concorde bijvoorbeeld bol als hij staat van nationaal prestige maar een van Amerikaanse makelij, dat heeft te maken met bijgeloof en traditie. Sedert l-lndberg voor het eerst over de oceaan Parijs bereikte zijn alle Franse luchthavens door een Amerikaans vliegtuig geopend. Deze wijsheid is van de heer Guy Lespinasse, woordvoerder van de Parijse luchthaven-autoritei ten. „Maar voor de rest" verze kert hij „is het complex even Frans als Charles de Gaulle zelf de grandeur inclusief". Hij staaft het met cijfers. De nieu we luchthaven van Parijs heeft een miljard gulden gekost (Het nieuwe Schiphol 365 miljoen gul den). Hij kan onmiddellijk 35.000 passagiers per dag ver werken, ofwel ruim 12 miljoen), maar er is een uitbre;dimgsmo- gelijkheid tot 50 miljoen. De bouwers hebben dan ook reke ning gehouden met toekomstige vliegtuigen die duizend tot twaalfhonderd passagiers zullen vervoeren (de huidige Jumbo's hebben er nog geen 400 en met dat aantal zit men op veel lucht havens al omhoog). Tweeduizend vliegtuigbewegingen per dag behoren tot de moge lijkheden HOOG Wanneer president Pompidou om de inauguratie te verrichten op 8 maart de 25 kilometer aflegt die de Parijse binnenstad van zijn toeristische toegangspoort scheiden, zal hij misschien ge plaagd worden door een onaan gename herinnering, Oorspron kelijk moest de nieuwe luchtha ven (gepland in 1050, eerste Doodstraffen in Rhodesië SALISBURY (AP) Een hoge rechtbank in Salisbury heeft gisteren negen Afrikaanse guer rillastrijders ter dood veroor deeld. nadat zij hadde ntoegege- ven de recht- en orde wet te hebben geschonden. De negen werden tijdens een vuurgevecht met automatische wapens en ra ketten gevangen genomen. Sjeik Jamani: embargo dient geen doel meer NEW YORK (AP) De Saoedi- Arabiesche olieminister Sjeik Ahmed Zaki Jamani, spreekbuis van de olieexporterende landen In het Midden Oosten, heeft in een gepubliceerd interniew met de Wall Street Journal geezgd dat het olieembargo naar zijn mening dient te worden opgehe ven. Het interview werd afgenomen in Riad, de hoofdstad van Saoedi- Arabie. Jamani zei dat het Ara bische olieembargo van de Ver enigde Staten hem geen enkel nuttig doel meer dient. In 1966) gewoon Roissy he ten, naar het landelijke voor stadje dat er door is opgeslokt. In' oktober van vorig jaar ech ter vaardigde hij een presiden- tiël decreet uit waarbij de naam veranderd werd in Charles de Gaulle, waarschijnlijk omdat de New Yorkse luchthaven ver noemd in naar John F. Kenne dy. Sinds wanneer blijft Frank rijk achter bij de Verenigde Staten? Het besluit werd bekend gemaakt op een plechtige bij eenkomst, en de Israëlische de legatie verliet prompt uit pro test de zaal. Maar de aanblik rondom hem heen zal Pompidou troosten. Drieduizend hectare groot is de nieuwe luchthaven dat betekent een derde van het oppervlak van heel Parijs, of, in Nederlandse verhoudin gen, van de hele provincie Utrecht. De 80 meter hoge ver keerstoren steekt daar boven uit met een onverzettelijkheid als was hij gemodelleerd naar de neus van wijlen Charles de Gaulle zelve. Bovendien zal de huidige Franse president steun vinden bij de gedachte dat de Israëlische luchtvaart maat schappij El Al er, alle protest ten spijt, heus wel gaat landen. Dit in tegensteling tot de KLM, die zolang mogelijk op het ver ouderde Le Bourget blijft zitten, omdat (zo fluistert men hier) de maatschappij de huren en lan dingsgelden op de nieuwe lucht haven krankzinnig hoog vindt. Eeuwig kan dit echter niet du ren, want de Parijse autoritei ten hebben als volgt besloten: in 1978 wordt Le Bourget voor goed gesloten voor alle burger verkeer behalve particuliere vliegtuigen. Orly (waar de KLM vanwege de aantrekkelijke lig ging nog wel naar toe wil) is al leen bestemd voor binnenlandse vluchten (bijvoorbeeld van de Air France) en het internationa le verkeer komt onherroepelijk op Charles de Gaulle terecht. HOTEL Wat staat de luchtreiziger daar te wachten? Het stationsgebouw heeft van buiten het voorkomen van een voetbalstadion. De af- metvngen zijn zodanig, dat er op het 50 meter hoge dak parkeer ruimte is voor 4.000 auto's. Men kan dan ook via 32 stations zoo naar binnen rijden en Als een stadion temidden vlakte van beton staat daar het stationsgebouw van Frankrijks nieuwe luchthaven „Charles de Gaulle". een vliegbiljet kopen. Het inte rieur is ronduit verbijsterend en heeft nu reeds de bijnaam ,,de spaghettibal" verworven. Kris kras door de immense ruimte lopen buizeposten van plexi glas waardoor de passagiers via rollende tapijten naar de in- en uit-gangen van hun bestemming (verdeeld over zevetn satelietge- bouwen) worden geschoven. Het geheel is het best te vergelijken met een reusachtig lunapark BILBAO (AP) De bewaking Mgr. Anoveros sprak met paus waarin duizenden pende banden (die soms lelijk I steil zijn) in golfbeweging op en neer gaan. De vreugdeloosheid wordt nog vergroot door het feit j dat de hele birnenshuisarchitec- tuur is uitgevoerd in beton dat I' de woning van mgr. Anove ros is gisteren zonder nadere uitleg opgeheven De bisschop mag nu bezoekers ontvangen, marr zijn woning mag hij niet verlaten, het bisdom Vizcaya, Maximale boete geëist tegen „Stad Rotterdam" (Van een onzer vers!ac?pefsters) ROTTERDAM De Officier van Justitie van de rechtbank te Rotterdam heeft gisteren tegen de Verzekeringsmaatschappij „De Stad Rotterdam" een maximale boete geëist van 5000,—. ,,De Stad Rotterdam" was voor de rechtbank gedaagd omdat deze onderneming op 18 januari jl. had geweigerd gegevens te verstrekken aan de Fiscale Op- sporings- en Inlichtingendienst (FIOD). De officier, mr A. C.'t Hart, is van mening dat een bedrijf ver plicht is inzage in de boeken te geven, wanneer het gaat om het economisch welzijn van het d. men in precies dezelfde staat mgr Anoveros hoofd is. zijn i heeft gelaten als toen het gego ten werd. Geen kwastje verf kon er van af. Als Jacques Tati ooit een omgeving zoekt om de verontmenselijking van het moderne bestaan vorm te ge ven, dan kan hij vlak bij huis terecht. Het complex laat een indruk van opperste absurditeit achter die nog wordt versterkt wanneer Guy Lespinasse in alle ernst vertelt: „Er wordt hier een hotel gebouwd met 700 bed den en het is gegarandeerd ie dere nacht vol. De verbindingen zijn namelijk zo slecht dat de mensen wel moeten blijven slar pen. iddels du zenden nandtekenin- gen verzameld van mensen die hem steunen. Ook onder rechtse groeperingen in Bilbao worden handtekeningen verzameld, maar dan om de bisschop weg te krijgen. Volgens een Spaanse verslaggever die zegt met mgr. Anoveros te hebben gesproken heeft de bis schop driemaal telefonisch con tact met Rome gehad. Sinds hem zes dagen geleden huisar rest werd opge'egd heeft hij éénmaal met de paus zelf ge sproken. „Daarna voelde ik me rustig", zo had de bisschop ver klaard. L- Stad Rotterdam" meent dat het een aantasting is van de persoonlijke sfeer van de cliën ten. Bovendien heeft de FIOD bij de maatschappij dossiers over uitkeringen van ziekengeld en ongevallenverzekeringen uit gekamd. Hierin staan medische gegevens waarmee de FIOD niets te maken heeft en de kans bestaat dat deze gegevens ver keerd gebruikt worden. Uitspraak op 19 maart. RKPN-zendtijd blijft voor Utrechtse groep Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister van Doorn van CRM zal de radio- en tv-zendtljd van de Rooms Katholieke Partij Nederland blijven geven aan de „club van Utrecht", zolang deze groepe ring volgens de rechter het wet tige hoofdbestuur van de RKPN is. Hij heeft dit geantwoord aan enige Tweede Kamerlid va: RKPN, de heer K. Beuker, d e hem gisteravond over de zend tijdkwestie interpelleerde. Vol gens de heer Beuker heeft de minister een keuze gemaakt, terwijl de juridische strijd tus sen de beide RKPN-groeperin- gen nog niet ten einde is. Hij vond dat onjuist. Minister van Doorn voerde hiertegen aan, dat hij is afgegaan op het meest re cente vonnis in de zaak, waarin de president van de Haagse rechtbank de „club van Utrecht" als het hoofdbestuur aanwees. De WD noemde de interpellatie volstrekt onnodig, zeker in een kamer die kampt met een over volle agenda. GENUA (AFP) In Italië is nieuw schandaal ontdekt. staande figuren uit de suiker en olijfolie-industrie, die er van worden verdacht grote hoeveel heden van hun produkten achter recteur en commissaris maatschappij tien leden vai de gedelegeerd van de suiker- „Eridania", en de familie Costa, die samen eigenaars zijn van een zeer belangrijke olijfolie- naatschappij. te houden teneinde de prijzen op Sinds het bcgin van de vorlge IO_ te drijven. mer Waren suiker en olijfolie schaars in. de winkels. Hoewel Het gaat om Attilio Monti en G:u- onlangs een aanzienlijke prijs- seppe de Andre, de president-di- stijging voor olijfolie en een iets minder sterke stijging van de suikerprijs werden toegestaan, komt de aanvoer maar lang zaam weer op gang. Attilio Monti is al verwikkeld in het olieschandaal. Hij is een van de grootste oliehandelaars! van Italië. Onlangs nam hij de' Italiaanse afdeling van British Petroleum over. Ook bezit hij alle dagbladen in de gewesten1 Toscane en Emilia. Rotterdam Het Is eigenlijk wel opvallend hoe weinig er op Film International gelachen kan wor den. De alternatieve filmers ne men zichzelf zeer ernstig, dui ken in problemen en de vrees- lijkste toestanden, laten waar nodig het bloed royaal vloeien, maar vergeten meestal hun films met enige humor te krui den. Was het daarom, dat Da niel Duval's „De reis van Ame- lie" na de vertoning een ap plausje kreeg? \fant ,,Le voyage d'Ameliie" is heslist geen grote film, maar wel een vriendelijk, mild humo ristisch werkje over de oude Amelie Rossignol, die vijf on handige Parijse klusjesmannen aanneemt om het lijk van haar overleden man ergens ver bui ten Par js te laten begraven. Het wordt een begrafenis met hindernissen, waarbij de beleve nissen van de vijf vagebonden centraal staan. Jammer alleen, dat Duval zo nu en dan het tempo helemaal uit het oog ver liest. Goed observeren behoeft niet altijd met traagheid ge paard te gaan. Miklós Jansco's voor de Italiaanse t.v. gemaakte „Rome wil opnieuw een Cesar" verplaatst ons naar de t-'jd dat het Romeinse keizerrijk een deel van Afrika bezette. Zoals steeds bij Jansco is het thema Droom of werkelijkheid. Violette (Catherine Jourdan) ziet de zo- weer de strijd om vrijheid en veelste dode in Alain Robbe Grillet's „L'Eden et après". rechtvaardigheid en blijft de vraag „wie nu de goeden en wie nu de kwaden zijn" onbeant woord. Kenmerkend voor Jans- j co zijn nu ook weer de lange i „takes" waarbij de teloos ronddooilt, de actie als het ware opzoekend. Van Alain Robbe-Grillet was er diens der de speelfilm als regisseur te zien ..L'Eden et après", een spel van verbeelding en werke lijkheid voor 'n groep in de Eden-bar rond!ummelende stu denten na de komst van een vreemdeling, die met zijn ver halen over Afr'ka vooral de fan tasie van de jonge Violette im werking heeft gezet. Een beeld schone, maar moeilijk toeganke lijke film. Te moeilijk voor de velen, die halverwege de strijd opgaven en de koffiekamer op zochten. Geen nieuwe taakverdeling onderwijs DEN HAAG De ministers Van Kemenade en Trip vanonder- wijs en wetenschappen voelen niets voor een herverdeling va hun taken. Dit bleek gistermiddag tijdens c voortzetting van het onderwij: debat in de Tweede Kamer uit de reactie van minister Trip op de motie-De Brauw (DS'70), waarin om een evenwichtiger taakverdeling tussen beide be windslieden wordt gevraagd. Volgens De Brauw is Van Ke menade te zwaar en Trip te licht belast. Hij zou graag zien, dat de laatste er het weten schappelijk onderwijs zou bijne men. Minister Trip is dat r'et met hem eens. Hij zei, dat hei gewenst is het onderwijsbeleid in één hand (die van Van Kemenade) te houden, ohidat er tussen de ver schillende vormen van onder wijs tal van verbindingen be staan. „Le voyage d'Amelie" Sabotage of drukverlies oorzaak van vliegramp ANKARA (Reuter) De Turkse minister van verbindingen, Fer- da Guley, heeft het Turkse par lement meegedeeld, dat er „sterke aanwijzingen" zijn, dat het verongelukken van het Turkse lijnvliegtuig bij Parijs, waarbij 346 mensen de dood vonden, aan sabotage is te wij ten. Volgens het Parijse dagblad l'Au- rore huldigen verkeersvliégers de theorie dat de vliegramp veroorzaakt kan zijn door plot seling verlies van samengeper ste lucht door het wegslaan van de deur van he' bagagecompar timent. Kunst en Kunstenaars Dr. M. J. M. de Haan neemt 18 maart afscheid als voorzitter van het Leids Akademisch Kunstcentrum. Hij wordt opge volgd door drs. C. Schepel. De Kon. Nederlandse Federatie organiseert op zaterdag 30 maart in Musis Sacrum te Arn hem voor de 16de maal haar topconcours voor fanfares, brassbands en harmoniegezel schappen. Onder de deelnemen de korpsen bevindt zich de Kon. Politie Muziekver. Onderling Kunstgenot uit Den Haag. Op het 2e Rondom-concert, dat dinsdagavond 12 maart in Dili- gentia wordt gegeven voert een ensemble o.l.v. Reinbert de Leeuw Russische avantgarde- muziek uit. Galerie In Lieve Hemel, Vijzel gracht 6 Amsterdam, exposeert van 8 maart tot 10 april werk van Lode Langeweg en Theo Voorzaat. Ruim honderd gezinnen hebben sinds enkele dagen een Ro meinse parochiekerk „bezet". Vrouwen en kinderen hebben een provisorisch onderkomen gevonden In de kerk zelf. Een aantal mannen houdt overdag, en ook 's nachts, de wacht op het dak van de kerk. De actie vormt in feite een cli max in de reeks dramatische krakingen van huizen in de Italiaanse hoofdstad. Wanhopi ge gezinnen hebben de pastoor verzocht contact op te nemen met de paus in de hoop, dat ze van het Vatikaan eindelijk een redelijke woning kunnen krij gen. De parochiegeestelijkheid is in middels in contact getreden 'met het Romeinse stadsbe stuur om te trachten een oplos sing te vinden voor de bijna angstaanjagende woningnood in Rome. Het punt is niet dat er geen huizen genoeg zijn. De moei lijkheid is dat de huren derma te hoog zijn dat ze nauwelijks te betalen zijn. De afgelopen dagen heeft de politie dagelijks en soms erg hardhandig moe ten ingrijpen bij het ontruimen van flats die „clandestien" be woond werden. In vele geval len betreft het ook clandestien gebouwde huizen en fiatgebou wen, en dat maakt de oplos sing des te moeilijker. Vooral de laatste jaren is het tekort op de gemeente begro ting van Rome enorm geste gen. Bijgevolg is de gemeente zelf niet langer in staat huizen en flats in de normale huur- klasse te bouwen. Vandaar dat veel aannemers vrij spel heb ben. Omdat de grondprijzen zo hoog zijn, worden de nieuwe flats die bij honderden tegelijk gebouwd worden, alleen tegen enorme hoge huren aangebo den. In het verleden protesteerden voornamelijk de duizenden ba rakbewoners tegen deze hui zenspeculatie. Sinds kort wor den ook tienduizenden arbei dersgezinnen, waarvan de kostwinner een normale be trekking heeft, bedreigd met onbetaalbare huurverhogingen. Ruim 500.000 personen bijna eenzesde van de totale Ro meinse bevolking woont in flats die de laatste jaren min of meer clandestien gebouwd zijn. De gemeente knijpt bij de bouw een oogje dicht, of is administratief eenvouding niet in staat een efficiënte controle op de nieuwbouw uit te oefenen. Van een beetje logische stads uitbreiding is al lang geen sprake meer. Veel aannemers en huizenbe zitters verkopen nu hun pan den en appartementen aan de gemeente op voorwaarde dat ze ontruimd worden. Dat geeft tot bijzonder tragische tafere len aanleiding. Vrouwen, die voor de ogen van hun kinderen en honderden toeschouwers dreigen van vijf-, zeshoog naar beneden te springen, hele ge trokken gezinnen in woningen de politie uit hun huizen wor den verdreven. In veel gevallen wonen die be trokken gezinnen in woninge die ze niet officieel gehuurd hebben. Honderden woningen zijn de afgelopen weken op deze wijze gewapenderhand ontruimd. Een soortgelijke ac tie tijdens het afgelopen week einde dreef een honderdtal ge zinnen in wanhoop de paro chiekerk in. Ze zijn vastbeslo ten er te blijven totdat de ge meente een redelijke oplossing vindt. „Wilt u ons de absolutie geven, we hebben misschien gezon digd door onze kerk te bezet ten". vroeg een van de huisva ders aan de pastoor. „U hebt niet gezondigd", aldus de gees telijke, die beloofde om bij de gemeente een oplossing te zoe ken. Zichtbaar nerveus, maar met voldoende zelfbeheersing, heeft de politie de afgelopen dagen toegezien hoe duizenden woningzoekenden demonstra ties houden voor het Romeinse gemeentehuis. Het „Liedboek voor de ker ken" heeft In negen maanden een oplage van een miljoen exemplaren gehaald. Op 20 mei van het vorige jaar werd het liedboek in Middelburg ge presenteerd. Het wordt ge bruikt in protestantse kerken in Nederland. De Interkerkélij- ke Stichting voor het Kerklied zal op 13 maart een openbare vergadering houden, die om half vier begint in het Jaar beurscongrescentrum te Utrecht bij gelegenheid van het bereiken van een miljoen, dat nog nooit door een ander liedboek is gehaald. Op zondag 26 mei zal de bisschop van Haarlem, mgr. Th. Zwartkruis de veer tigste verjaardag van zijn priesterwijding vieren. Op die dag zal er m de kathedraal om half elf een feestelijke eucha ristieviering zijn met als the ma „De kerk-wij-samen: een nieuwe roeping". Alle paro chies van het bisdom zullen de tekst van deze dienst toegezon den krijgen, met de uitnodi ging om dezelfde liturgie te vieren. De aartsbisschop van Chica go, kardinaal John Patrick Cody is door twee onbekenden van tweehonderd dollar be roofd. Toen hij in zijn auto wil de stappen dwongen twee man nen hem onder bedreiging met een pistool, zijn portefeuille af te geven. Ook de chauffeur van de kardinaal moest zijn portefeuille afgeven. Daarin zat vijfendertig dollar. Bij de zware gevechten tus sen Filippijnse regeringstroe pen en islamitische opstande lingen zijn volgens ambtenaren ongeveer tienduizend mensen om het leven gekomen of wor den vermist. Dertigduizend mensen zouden van het eiland Jolo zijn gevlucht. De minister van defensie Ponce Enrile heeft deze opgave onverant woordelijk genoemd. Volgens hem zijn er driehonderd slachtoffers. Wel heeft hij be vestigd dat de stad Jolo voor meer dan zestig procent ver nield is. De opstandelingen wil len op de zuidelijke Filippijnen een onafhankelijke moslim staat vestigen omdat zij zich door de christelijke meerder heid van de Filippinos gedis crimineerd achten. De behoefte om Iets te doen naar aanleiding van het feit. dat binnen de kerken groepen van christenen dagelijks erva ren, hoe hun kerk dreigt weg te glijden van de moderne sa menleving en het feit, dat steeds meer christenen buiten de kerk komen te staan, zijn beide aanleiding geweest tot het ontstaan van de „Ekklesia Den Haag", die, zoals eerder gemeld, zondag om twaalf uur zijn eerste dienst houdt in de Kloosterkerk aan het Lange Voorhout te Den Haag. Men vond elkaar in eerste in stantie tijdens „open huis" dagen met Kerstmis 1972 in dezelfde Kloosterkerk. Men kwam tot een werkgroepje, dat de ideeën verder ging uitwer ken en uiteindelijk kwam men tot de volgende elementen. Men wil oecumenisch zijn in de zin van eerbied en aanvaar ding van eikaars kerk-zijn en ook oecumenisch in de zin van openheid naar wat zich op onze wereld afspeelt om dit te plaatsen in het licht van het evangelie. Voorts wil men niet geïsoleerd staan van de bestaande ker ken. Dit enerzijds om kritiek van anderen te kunnen ontvan gen en anderzijds om zelf kri tisch ten opzichte van die ande ren te kunnen zijn. Tenslotte wil men zoeken naar een vorm van christen-zijn in deze tijd. Het verlangen om niet geïso leerd te raken heeft er ook toe bijdragen, dat men niet alleen om redenen van huur en ver huur bij de Kloosterkerk te recht Is gekomen. Men vond daar ook openheid voor nieuwe experimenten. Er is in de loop van vorig jaar veel gesproken met de Kloosterkerkgemeente, waarbij van katholieke kant mede de groep rondom de St - Janskapel en aanhangers van „Open Kerk" aanwezig waren. Men kwam tot de overeen komst, dat voorlopig een jaar lang zondags de Kloosterkerk wordt verhuurd aan de Ekkle sia. Maar de verhouding is niet alleen zakelijk: in dit jaar zullen ook gesprekken op gang worden gebracht tussen leden van de Kloosterkerkgemeente en de Ekklesia. Er is een voorlopige stuur groep gevormd, die in eerste instantie de verantwoordelijk heid voor de ekklesis op zich heeft genomen. Zij bestaat uit A. Andel, H. Banning, R. Cor- pelissen, mevr. ds. M. de Groot, G.v.d. Kamp, H. v.d. Kloot Meyburg, Rob Kurvers, mevr. M. Snijder- Van Vliet. A. Spruit en mevrouw mr. M. de Vin, welke laatste ook het secretariaat waarneemt. (Anna Paulownastraat 30, Den Haag. D.P.R. Rotterdam gaat begroting bisdom bekijken De Diocesane Pastorale Raad Rotterdam zal op maandag 11 maart weer zijn maandelijkse vergadering houden. Tijd en plaats zijn als gebruikelijk: half acht in het Adelbertcen- trum aan de Röntgenweg 99 te Delft. De leden zullen zich voorname lijk bezighouden met de be spreking van het financieel rapport 1972 en begroting 1974 van het bisdom. De algemeen econr-»m voor het bisdom drs. H.M.J.G. v.d. Ven zal aanwe zig zijn ter beantwoording van vragen en het geven van toe lichting. Volgens het regle ment is het de taak van de raad de financiële stukken te besoreken en te beoordelen en zonodig voorstellen tot wijzi ging in te dienen. De goedkeu ring van de stukken berust evenwel bij het Diocesaan Be- stuurskollege (bisschop, vica- issen en econoom).

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14