Stakingsrecht geldt net zo goed voor militairen Defensienota comt in april Geen overeenstemming collegegeldregeling Grotere kans voor uitgelote studenten Nieuwe rechtsregeling Molukkers in Nederland Regelingen teruggaaf belasting Minister betaalt 300 gulden boete 197 NSDAG 6 MAART 1974 LEIDSE COURANT HET BINNENHOF PAGINA 11 IAAG (ANP) De militai- hebben op het punt van het ngsrecht in principe dezelf- echten als de andere werk- s, die in een publiekrech- arbeidsverhouding staan, minister Vredeling giste- de Eerste Kamer bij de tzetting van het defensle-de- die in principe op één lijn staan met het burgerlijk overheidsper soneel. Volgens de minister kan (geheel of gedeeltelijk) uitzon deren van militairen van het stakingsrecht slechts op zwaar wegende gronden plaats vinden. Hij wees erop. dat het Europees sociaal handvest uitzondering van het stakingsrecht toelaat, zulks op voorwaarde dat die be perking wordt voorgeschreven Begroting goedgekeurd parlementaire redactie IAAG De begroting 1974 het ministerie van Defensie jsteren zonder hoofdelijke iming door de Eerste Ka- aangenomen. Alleen de stemde tegen. De defensie die aanvankelijk deze nd zou verschijnen, valt'nu 'achten in april. Dit heeft ter Vredeling meegedeeld, voorbereidingswerk blijkt tijd te vragen dan ver- ht was. In de nota zal ook icht worden besteed aan recente rapport over „mar- lieken" bij de mariniers, het onderzoek in het korps Iniers nog bezig is- wilde de ister hierover nog geen me ningen doen. Hij wilde niet bevindingen van de mare- isee vooruitlopen. De mi- had kritiek op uitlatingen e korpscommandant, gene- Lamers, die over het ;el-rapport" had gezegd, lij nog nooit zoveel leugens Ikaar had gezien. Vredeling ide deze uitspraak van ge- Lamers „prematuur", voegde er in een adem toe, dat dit geen kritiek op beleid als zodanig bete- De defensienota zal aan- schenken aan de taken het korps mariniers, waar- zoals de minister het for- rde „veranderingen bij voorbaat zijn uitgeslo- le mogelijke opzet van een ipsleger wilde minister ideling zich niet vastleggen, een staatscommissie dit lagstuk gaat bestuderen. Wel ies hij erop dat er o.a. een ►gelijkheid is om vrijwilligers hun dertigste jaar te laten izen of ze in het leger willen ijven of dat ze in de burger- latschappij terugkeren, zodat beroepsleger kan ontstaan zogenaamde korte- en lan- lienstverbander». België kent systeem. betoog van de VVD-er Van een onvoldoende func- lerende luchtverdediging in Nederland, wees de minister als „ongenuanceerd pessimistisch" van de hand. Wel gaf hij toe dat het gehele stelsel niet aan alle eisen voldoet. Aanvulling is nodig met luchtverdedigingswa pens voor zeer selectieve doe len. Een weddeverhoging voor dienstplichtigen tot het peil van het minimumloon vindt de mi nister niet nodig, om daarmee rechtvaardigheid na te streven. Dit onder meer, omdat een dienstplichtige bij voorbeeld niet het werknemersaandeel in de ziekenfondspremie hoeft te betalen. Een eventuele diensttijdverkorting zal niet beperkt blijven tot de landmacht, maar ook gelden voor de andere krijgsmachtde len. Bij het huidige peil van de wedden zal ongeveer 170 mil joen gulden nodig zijn ter ver wezenlijking van een verkorting van de diensttijd eerste oefe ning. De werving van techni sche specialisten verloopt vol gens Vredeling „bevredigend". Voor dit jaar zijn 1200 man no dig. bij de wet en dat deze noodza kelijk is in het belang van ibe- paalde fundamentele waarden, zoals de nationale veiligheid. Minister Vredeling deelde de se naat mee te zullen bevorderen, dat dit artikel ten aanzien van militairen toepassing zal vinden. De katholieke bond van beroeps militairen St. Martinus wil als militaire vakbond niet bij voor baat afstand doen van het sta kingsrecht. „Slechts als er ern stige gronden zijn van dit recht af te wijken, kunnen wij dit ac cepteren," aldus voorzitter H. J. J. Hoogeboom. De vereniging van christen-onderofficieren ver werpt het militair stakingsrecht „uit principieel christelijke over wegingen." De overheid moet voor honderd procent op zijn militaire ambtenaren kunnen rekenen, aldus deze vereniging. De WDM is van mening, dat in vredestijd de militairen een onbeperkt stakingsrecht moeten hebben, althans niet beperkter dan van werknemers in de burgermaatschappij. Beloning voor tip vermiste ballonvaarder WASHINGTON (UPI) Twee zusters van de vermiste Ameri kaanse ballonvaarder Thomas L. Gatch hebben een beloning uitgeloofd van 10.000 dollar inlichtingen die kunnen leiden tot redding van de vermiste. Gatch vertrok oJ> 18 februari uit Harrisburg, in de Amerikaanse staat Pennsylvania. Hij wilde de eerste zijn die per ballon de Atlantische Oceaan oversteekt. Gatch is het laatst gezien op 21 februari door een Liberiaans vrachtschip op 1600 km afstand van de Canarische eilanden. Gatch had leeftocht voor tien dagen bij zich. Het kantoor van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia in Amsterdam is gistermiddag enige uren bezet geweest door leden van de federatie van vrije socialisten. Zij uitten daarmee hun afschuw over de wurgdood van de Spaanse anarchist Salvador Puig Antich. De Nederlandse regering heeft laten weten ,,diep geschokt" te zijn door het vonnis en de wijze waarop dit werd voltrokken. In Spanje zijn gisteren na studentenonlusten vijf universiteiten gesloten. De universiteitsterreinen werden bezet door gehelmde oproerpolitie. De bekende Spaanse schrijver Camilo Oose Cela, lid van de koninklijke Spaanse academie, is uit protest tegen de dood van Puig Antich en de anarchist Chez afgetreden als voorzitter van het cul turele centrum Atheneum van Madrid". DEN HAAG (ANP) In de on derwijscommissie van de Twee de Kamer bestaat geen een stemmigheid over de voorgestel de collegegeldregeling. Staatsse cretaris Klein heeft bij het over leg met de commissie vastge houden aan het systeem, waarin de administratie van de univer siteit of hoge-chool zal moeten controleren of een niet als stu dent Ingeschrevene wellicht toch aan het onderwijs deelneemt. Leden van de fracties van de KVP, WD en de ARP zagen meer in het systeem, dat prof. dr. H. H. Maas uit Leiden als voorzitter van een werkgroep van de academische raad had voorgesteld. Daarin moet de student aantonen, dat hij recht heeft op vrijstelling van college-1 geldbetaling. Dr. Klein meende, dat wat prof. Maas wil. een veel te zwaar sy steem is zonder aanwijsbare voordelen. De controle op de juistheid van verk'aringen van studenten is in het systeem van de staatssecretaris gecentrali seerd bij de colleges van be stuur. Om frauderen tegen te gaan zal worden gezorgd voor een water- dichter administratie, waarvoor bindende aanwijzingen worden gegeven, aldus de staatssecreta ris. Ook zal er een intensieve administratie op het gebied van examens en tentar. cns mosten komen onder meer om het on juist dateren van tentamenbrief jes te verhinderen. De staatsse cretaris zei niet te overwegen de leden van de wetenschappe lijke staf een controlerende functie te geven De staatssecretaris wil van uit sluiting van het onderwijs niet weten. Hij vond dit een te zwa re sanctie. In het wetsontwerp komt echter wel een boetebepa ling door DEN HAAG Staatssecretaris Klein (hoger onderwijs) is be reid de studenten die vorig jaar zijn uitgeloot, het komende stu diejaar iets soepeler te behande len. Hij zei gistermiddag tijdens het onderwijsdebat In de Twee de Kamer, dat hij de kans dat deze studenten opnieuw worden uitgeloot, 30 procent kleiner wil maken ten opzichte van dege nen die voor het eerst meeloten. „Verder kan ik niet gaan. Dat zou onverantwoordelijk zijn voor de nieuwe lichting studen ten", aldus de heer Klein. De uitlotingen vinden plaats bij de studierichtingen diergenees kunde en medicijnen. De staatssecretaris ontraadde de Kamer de moties van de VVD-1 er Van Dijk en de CHU-er Van I Leijenhorst over deze kwestie. Het liberale kamerlid wil dat de uitgelote studenten het komende cursusjaar automatisch worden toegelaten, de heer Van Leijen horst wil deze groep een dubbe le kans geven. De bewindsman ziet in beide moties geen brood. Hij herhaalde dat het automa tisch toelaten van studenten tot gevolg heeft, dat een stuwmeer ontstaat, dat elk jaar groter wordt. De bewindsman vindt dat onaanvaardbaar voor de nieuwe jaargangen studenten. Over de moties zal vandaag worden gestemd. In Ethiopië Hervormingen aangekondigd door keizer ADDIS ABEBA (AFP) Keizer Haile Selassi van Ethiopië heeft belangrijke constitutionele her vormingen aangekondigd. De 81-jarige vorst sprak een vier minuten durende rede voor de televisie. Een speciale conferen tie zal de grondwet moeten her zien. Volgens de grondwet van 1955 heeft de keizer vrijwel alle macht. Hij is al 44 jaar aan het bewind en is afstammeling van koning Salomo en de koningin van Sjeba. De onlusten die re centelijk ontstonden onder strijdkrachten, studenten en vakbonden brachten zijn keizer schap in gevaar en hebben hem gedwongen tot hervormingen. In Addis Abeba werd het uit gaansverbod opgeheven, hoewel morgen toch de stakingen be ginnen die de invoering van een minimumloon tot inzet hebben. fiscale flitsen fiscale flitsen Indien u niet voor een verplichte aanslag in komstenbelasting in aanmerking komt. is het mogelijk, dat bij 't opleggen van 'n aanslag terug gaat van een deel van de ingehouden loonbelas ting en dividendbelasting zou volgen. U kunt <ian door het invullen van een aangiftebiljet t of tg om een aanslag verzoeken. Te denken valt aan het huwelijk dat in de loop van het jaar is gesloten. Fiscaal voordelig voor de man door de verhoging van zijn belastingvrije som, maar na delig voor de vrouw. Te denken valt ook aan de situatie dat de man studeert en de vrouw werkt; rolwisseling kan dan voordelig werken. Te denken valt aan het feit dat de buitengewone lasten van man en vrouw tezamen een aftrek post vormen bij de bepaling van het inkomen van de man. Omdat de tegenwoordige arbeids- 'Inkomsten van de vrouw niet meer tot het in komen van de man worden gerekend, is zijn in komen lager dan voorheen en zijn de diverse drempels van de buitengewone lasten ook lager, hetgeen resulteert in een hogere aftrek. Wanneer verplichte aanslag inkomstenbelasting: Aan de man of aan de vrouw zal de inspecteur onder andere een verplichte aanslag opleggen, indien: Het loon meer dan 25.000 bedraagt, het belastbare inkomen meur dan 25.000 be draagt, de niet a<an loonbelast_.g onderworpen jnkomsten meer dan 400 bedragen, er voor '^«belasting of inkomstenbelasting een verzoek i..i rolwisseling is gedaan. De inspecteur zendt een aangiftebiljet ter invullig toe. Voorwaar den aanslag op verzoek: indien u hier te lande woont en niet reeds een verplichte aanslag ont vangt, zal de inspecteur u op uw verzoek een aanslag opleggen en de ingehouden loon- en di videndbelasting met deze aanslag verrekenen indien het totaal van deze voorheffingen met meer dan 5 pet van deze versthuldigde belas ting overtreft. Dit meerdere moet ten minste 25 bedragen. Bedraagt uw belastbare som nihil, dan vindt te ruggaaf plaats, indien het totaa1' -<er voorheffin gen de 10 overtreft. Ook voor de premiehef fing kan, indien op uw verzoek een aanslag in- Ke..isienoelasLng wordt opgelegd, een aanslag volge.i, indien het totaal van de ingehouden pre mie de verschuldigde premie net 10 te boven gaat Verzoek om teruggaaf d:or inlevering t-bil- jet: Het verzoek om een aanslag met een terug^ gaaf doet u door inlevering van een t-biljet. De vrouw die het gehele jaar gehuw4 was, levert hiertoe een tg-biljet (rose) in. Deze biljetten zijn kosteloos verkrijgbaar bij de inspecteur. Het biljet dient voor 31 december 1974 te zijn ingeleverd (voor teruggaven boven de 500 voor 31 december 1975). Teruggaafregeling is van belang, indien u het gehele jaar gehuwd was en op uw loon en op dat van uw echtgenote in het jaar 1973 totaal meer dan 2916 aow-premie werd Ingehouden. Wordt aan u of aan uw vrouw - al dan niet op verzoek - een aanslag inkomstenbelasting opge legd, dan wordt u een aanslag premieheffing op gelegd. waarb.j de ingehouden r.emie van u en uw vrouw wordt verrekend. Er zal dan terug gaaf van premie volgen. Wordt geen ïanslag in komstenbelasting opgelegd dan kunt u de in specteur door invulling van een ph-biljet (groen) verzoeken het totaal van de op uw loon en het loon van uw vrouw ingehouden aow-pre mie. voor zover dit totaal de 2916 overtreft, te rug te geven. Voorwaarde is "chter dat u het gehele jaar gehuwd was. fiscale flitsen fiscale flitsen loop vrn cc:: óude spoorwa gon iep f's'ere:: in Ams'.erdam enigszins ut de hand. De veel bereisde v.cgcn v'oog in brand en moest, hoe sneu, op het nip pertje nog roemloos ten onder gaan. IRA leidt kinderen op in het doden BELFAST TUP') De Noordler- se katholieke bisschop William J. Philbln hetft dinsdag een kerkelijke actie geopend dia een ei-d moet maken aan h-t recr teren van kinderen voor de IRA. Maandag zei hij van de kansel, dat de IRA begonnen is met het opleiden van 13- en 14- jarige jongens tot sluipschutter. „De kinderen worden geworven en naar plaatsen gebracht, waar zij een opleiding in doden krijgen. Daarna wonen zij bij eenkomsten van de IRA bij. waar zij geheimhouding moeten zweren en te horen krijgen dat zij niets tegen hun ouders en zelfs niet tegen priesters mogen zeggen", aldus de bisschop. An dere priesters steunen de actie. Een week geleden hebben twee jongens een politieman gedood, die buiten de kathedraal van St. Patrick in Belfast op wacht stond. Meubelzaak in Delft uitgebrand DELFT Gistermiddag rond één uur is in Delft het meubelmaga zijn van de fa. Pagie aan de Nieuwe Langendijk geheel uit gebrand. Naar alle waarschijn lijkheid is de brand ontstaan door een defect aan een buta- gaskacheltje. Nog geen opvolger voor Mommer,steeg (Van onze parlementaire redactie) D"~N HAAG Er is nog geen de finitieve beslissing genomen over de opvolging van de op 1 maart j.l. afgetreden staatsse- cretaris Mommcr teeg van De fensie (personeelszaken) Dit heeft r-l-'s'cr Vrcéellrg giste ren in de Eerste Kamer meege deeld. Hij bevestigde de: de kwestie van de opvolging van Momniersbeeg tussen hemzelf en KVP-fractie- leider Andrlessen „wat moeilijk ligt". Vredeling zei niet de in druk te hebben, dat hij zelf, staatsrechtelijk gezien, de oor zaak van die moeilijkheden Is De minjster zei voor de opvolging van Mora--ersteeg met en ge zorgvu'd'gheid te zoeken naar een bclrv aam nersoon, d e ge'et op de achtergrond van de c 'eld'rg van het departement van defensie daarin zr' ~r. Naar V ede- ling zei gaat zijn voorkeur uit -aar -r.d met bestuurlijke kwalite ten. Hotc buitenlandse gasten die Jc.pan bezoeken zullen voortaan niet meer in een luxueus modern hotel of desnoods een h'i.risch Japans gebouw worden ondergebracht, maar in het pale s van Versailles. Jn Tol: 5 is namelijk gewoon een dup'. caat van het Franse paleis neergezet. President Pompidou van Frankrijk zal de eerste gast zijn. En hij zal wel zeggen dat hij het mooi vindt; Versailles, made in Japan. DHN HAAG f ANP) In N-dcr- lrnd wen'-da Mo! kkers kJnnen in da <cc!:orn~' reken n op een behandeling, als waren zij Ne derlander. Althans indien de belde Kar,iers der S.aten-Gene- raal akkoord gaan met het gis teren ingediende wetsontwerp, waarin wordt bepnald dat de Molukkers zich als Inwoners van Nederland verzekerd kun nen weten van een sterke rechts positie die niettemin verenig baar is met de door hen gekoes terde, te respecteren gevoelens van eigen identiteit. Aan de Molukkers wordt in begin sel een behandeling gegaran deerd, als waren zij Nederlan der. Aan een wettelijke regeling is het voordeel verbonden, dat vrijwel alle aan de huidige toe stand klevende ongemakken verdwijnen. Deze bestaan onder meer hierin, dat de Molukkers nu geen vaste aanstelling in rijksdienst kunnen krijgen, dat ingevolge artikel 84 van de al gemene bijstandswet een aantal Molukkers slechts een beperkte beroepsmogelijkheid heeft en dat zij behoudens België en Luxemburg geen vreemde lan den kunnen bereizen zonder vi- Diverse malen heeft de Molukse belangenorganisatie Badan Per- satuan de wens geformuleerd een „Zuid-Molukken raad" In te stellen, die als 't enige, gekozen vertegenwoordigend orgaan van de Molukkers de belangen van de Molukse gemeenschap in Ne derland zou behartigen. Ten aanzien van deze raad is door de minister van CRM een afwij zend standpunt ingenomen. In overleg met de Bada Persa- tuan is nu besloten tot de instel ling van een zo breed mogelijk samengesteld Moluks inspraak orgaan. dat voornoemde minis ter gevraagd en ongevraagd kan adviseren Inzake het door hem gevoerde welzijnsbeleid t.a.v. de Molukkers in Neder land. Aanleiding voor het wetsontwerp is het feit dat veel Molukkers thans statenloos zijn. Velen had den aanvankelijk de Indonesi sche nationaliteit, maar verlo ren die door de wet op het staatsburgerschap van de repu bliek Indonesia. Een kleine groep heeft door naturalisatie het Nederlanderschap verkregen. Zeer velen zien daar echter vanaf, weRens het ideaal van een eigen Molukse republiek. Geen strafvervolging ring hield, heeft willen gaan teneinde van daaruit de politie te verwittigen," aldus de moti vering van mr, Rosingh voor zijn beslissing. De minister heeft naar het oordeel van de hoofdofficier van justitie dus geen verkeersmisdrijf begaan, maar wel een verkeersovertre ding. Uit de feiten is voldoende komen Zoals bij soortgelijke verkeerso- te staan dat de heer Lub- vertredingen gebruikelijk DEN HAAG (ANP) De hoofd officier van justitie in Den Haag, mr. A. W. Rosingh, zal tegen minister Lubbers van Economische Zaken geen straf vervolging instellen terzake van doorrijden na de aanrijding van een verkeerszuil op 8 februari in Den Haag. Het was gisteren 21 jaar geleden dat Stalin overleed. Twee kleine bloemstukjes bij zijn graftombe in Moskou v het enige dat daaraan herinnerde. bers zich niet aan de gevolgen van de door hem veroorzaakte aanrijding heeft willen onttrek ken, doch zo spoedig mogelijk naar het Catshuis, waar het ka binet zijn wekelijkse vergade- heeft de minister de gelegenheid gekregen en aanvaard om door betaling van een transactiebe- drag van 300 gulden strafvervol' ging terzake van deze verkeers overtreding te voorkomen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11