3NB ARMHARTIGE ZELFKRITIEK MEDICI NODIG Lil Ni MECHANISCHE FOUT BIJ ONGELUK DC-10 NIET UITGESLOTEN ficldócSoiiAcmt Werklozen weigeren te gemakkelijk passende arbeid Proces tegen Mitchell en Stans gaat door te? r- rs PERSONEEL VAN BEA IN STAKING Dokter O. vraagt weer om gratie dik blijft 71 cent RT ''^Visdag 5 MAART 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 TRECHT De geneeskunde zal nooit kunnen meehelpen aan een bezuiniging van de kosten als de geneeskundigen niet bereid zijn om hun hele arsenaal van opname-indica ties en onderzoek - en behandelingsmethoden te onderwer ken aan een onbarmhartige kritiek, t is de mening van de cardioloog dr. C. L. C. van Nieu wenhuizen, die vandaag aan de rijksuniversiteit in Utrecht het ambt aanvaardde van bijzonder hoogleraar in de internationale aspecten van de beoefening der genees kunde. Hij gaf zelf al het voorbeeld door in zijn „De Arts: onttroning of abdicatie" getitelde oratie een groot aantal kritische opmerkingen te plaatsen. meent hij, dat bij een „werke lijk rationeel" toedienen van ge neesmiddelen „onvoorstelbare" hoeveelheden geld kunnen wor den bespaard. Volgens prof. Van Nieuwenhuizen wordt het nut van een medicament of van een bepaalde diagnotische me- !thode veel te gemakkelijk aan vaard en worden onvoldoende vergelijkende onderzoeken ver- Iricht met placebo's (niet werk zame op echte geneesmiddelen lijkende pillen, tabletten e.d.). jet zou wel eens kunnen zijn dat algemeen aanvaarde en ge bruikte therapieën van weinig of generlei betekenis zijn. Het niet werkzame vervangingsmid del heeft vaak een beter effect dan het hoog ontwikkelde medi cament. „Het vervaardigen van fraai gekleurde placebo's zou velen geruststellen en maar weinigen ontmoedigen", aldus prof. Van Nieuwenhuizen. lij zette ook vraagtekens bij an- nog 38- dere algemeen aanvaarde be handelingswijzen. „Misschien pleeg ik hoogverraad door te zeggen dat het voor mij een open vraag is of de chirurgisch behandeling van longkanker, althans voor een groot aantal verschijningsvormen daarvan, enige zin heeft". Dezelfde twij fel heeft hij over het voordeel van een operatie bij borstkan ker boven andere behandelings methoden en over het operatief verwijderen inplaats van inspui ten van spataderen. De bestrijding van de hoge bloed druk heeft volgens hem geen in vloed op het aantal hartinfarc ten Het is tot nu toe niet over tuigend bewezen dat een verla ging van het cholesterolgehalte van het bloedserum een afrem ming van de ontwikkeling van coronaire sclerose bewerkt". Hij acht het niet uitgesloten, dat erfelijke factoren van veel meer invloed zijn. Prof. Van Nieuwenhuizen waar schuwde tegen het klakkeloos aanvaarden van de gedachte dat het vroeg opsporen van een ziekte via behandeling tot een langer leven leidt dan voordien uit de statistiek bekend was. „Wanneer men een patiënt eer der ontdekt is da ziekteperiode langer en lijkt daarmee de le vensduur verlengd." Bij alle plannen op het terrein van de gezondheidszorg moet naar de mening van prof. Van Nieuwenhuizen rekening worden gehouden met het grote belang van de ontwikkeling van de pre ventie. Dit geldt in de eerste plaats voor infectieziekten, maar ook in hoge mate voor die ziekten, die het hoogste aandeel in de sterftecijfers hebben. Daarnaast kan veel onheil wor den voorkomen als ziekmakende factoren uit het milieu tijdig kunnen worden gecorrigeerd. De arts is volgens prof. Van Nieuwenhuizen verplicht, grote re belangstelling te gevan aan de maatschappelijke factoren die bijdragen tot het zich ge zond of ziek voelen. Prof. Van Nieuwenhuizen ziet niet zoveel in het inschakelen van maatschappelijk werkers, psy chologen en sociologen in de ge zondheidscentra. Hij zei, dat tot nu toe nog nooit is bewezen dat dit leidt tot een verbetering van de gezondheidstoestand of tot een vermindering van de psy chosomatische ziekten- IjEW YORK (UPI) - De rechter in het proces tegen de ex-minis- ters John Mitchell en Maurice Stans heeft een verzoek van de verdediging om het proces on" geldig te verklaren, afgewezen. De verdediging had gezegd dat de aanklager namens de staat in opmerkingen aan de jury al had geïmpliceerd dat de ver- - dachten schuldig zijn. Maar rechter Gagliardi bepaalde dat de openbaar aanklager niet op zettelijk had geprobeerd de schuld van de verdachten vast te stellen, jflitchell en Stans worden beschul digd van het beïnvloeden van de commissie voor toezicht op de beurs naar de zaken van de fi nancier Robert Vesco, in ruil voor een bijdrage van Vesco van 200.000 dollar aan de cam pagne tot herverkiezing van president Nixon. Het Witte Huis is in dit stadium niet van plan te verhinderen dat een geheim rapport van de Grand Jury wordt overhandigd aan een congrescommissie die onderzoekt of een impeachment- procedure tegen Nixon moet worden begonnen. Naar wordt aangenomen behandelt dit rap port in grote lijnen Nixons rol in het Watergate-schandaal. De Grand Jury heeft dit rapport vrijdag overhandigd aan rechter John Sirica, tegelijkertijd met de publicatie van de aanklach ten tegen voormalige medewer kers van het witte huis. Sirica kan het rapport openbaar ma ken of doorgeven aan de com missie voor justitie van het huis van afgevaardigden. Witte Huis-woordvoerder Gerald Warren zei gisteren dat het Wit te Huis niet overweegt een standpunt in te nemen in de kwestie van het rapport. evr. Gedetineerden Veenliuizen uitgebroken ASSEN (ANP) Gistermiddag I zijn drie gedetineerden ontsnapt uit de strafgestichten in Veen- j, huizen. Zij werden buiten gehol pen door ae bestuurder van een ,,rode Ford-Capri. De ontsnapten j, zijn de 35-jarige D. A. B. uit Amsterdam de 30-jarige W. H. j P. B. uit Den Haag en de 32-ja- rige J. C. uit Groningen. toNDEN (AP) De stewards en stewardessen van British Air ways hebben gisteravond beslo- 'l ten dinsdag een staking van drie uur te houden uit protest tegen de volgens hen te lage "compensatie voor de verwondin gen, opgelopen tijdens een vliegtuigkaping. De bond voor stewards en stewar dessen heeft laten weten dat cockpit-personeel 15.000 pond compensatie krijgt voor het ver lies van een lidmaat of een oog, terwijl stewards 6000 pond krij gen en stewardessen slechts 4.500 pond. Denis Deux presenteerde gisteren zijn visie op de zomermode voor het komende seizoen. Links een katoenen poncho en rechts een rok en blouse gemaakt van shawls bedrukt met India- motieven in rood, groen en marine, met bijpassende bikini's. Onmidel'.ijk nadat de z.g. zwarte doos met alle vluchtgegevens van de zondag j.l. neergestorte Turkse DC-10 was gevonden, werd deze per helicopter naar de luchthaven Orly gevlogen, zodat experts daar naar de laatste woorden van de piloot van het ongelukstoestel kunnen luisteren. Het Franse pers bureau AFP kreeg gisteren een anonieme telefonische melding dat de vliegramp het werk was vaan de Organisatie voor de bevrijding van Armenië. (Van c b correspondent) PARIJS Functionarissen die zijn betrokken bij het onderzoek naar de ramp met de Turkse DC-10, waarbij zondag bijna 350 Inzittenden om het leven zijn gekomen, manen tot voorzich tigheid bij het trekken van con clusies. „Sabotege is slechts een van de mogelijkheden die we overwegen." De mogelijkheid van een mechanisch manke ment is zeker niet uitgesloten. Men zoekt nog naar de tweede „Flight recorder", de z.g. zwar te doos, waarin alle vluchtgege vens worden vastgelegd. De zwarte doos die is teruggevon den, is zwaar beschadigd. De experts werken met een serie veronderstellingen. Zo zou uit het vinden van slachtoffers op tien kilometer van de plaats van neerstorten kunnen worden afgeleid dat zich in de lucht een explosie heeft voorgedaan. En uit de totale verbrokkeling van (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Berkelse arts dr. O tweemaal veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf heeft onlangs opnieuw een gratieverzoek ingediend. Zijn vorige verzoek dateerde van 1966 en werd toen door d'e Kroon afgewezen. Dr. O. bevindt zich sinds onge veer een halfjaar in het rijks- asiel in Avereest. Als onderdeel van zijn behandeling aldaar is het dr. O. zo nu en dan toege staan afspraken te maken bui ten de inrichting. Aanvankelijk werd hij daarbij begeleid maar later mocht hij ook zelfstandig buiten de inrichting komen. Als de Kroon tot gratiëring zou overgaan, betekent dat voor de Berkelse arts een straf van twintig jaar. Daarvan heeft hij al meer dan twee-derde deel uitgezeten, zodat eventuele on middellijke invrijheidsstelling mogelijk is. Historicus Burckhardt overleden GENEVE (ReuterDPA) De Zwitserse geschiedkundige, di plomaat en schrijver Karl Ja kob Burckhardt is in Genèvc op 82-jarige leeftijd overleden. Van 1937 tot 1939 was Burckhardt hoge commissaris van de Vol kenbond in de vrijstad Danzig (nu Gdansk, Polen). Als Zwit sers afgevaardigde verbleef hij van 1945 tot 1949 in Parijs. Hij is ook president van het inter nationale comité van het Rode Kruis geweest. het toestel leidt men voorlopig af dat het toestel al in stukken was gebroken, voor het de grond raakte. Tegen de sabotagetheorie pleit dat het toestel op Orly voortdurend onder bewaking heeft gestaan en de passagiers zijn gefouil leerd. De gebruikte zuurstof maskers kunnen wijzen op een snelle daling van de druk in de cabine, terwijl twee geblakerde patrijspoorten kunnen duiden op brand aan boord. Men wijst ook op een ongeluk met een DC-10, vorig jaar november in de VS, toen een motor ont plofte, waarbij een gat in de romp ontstond cn ?en van de passagiers naar buiten werd ge zogen. Daarna ontstond er brand. Een Franse expert heeft ver klaard dat het misschien een jaar zal duren eer de resultaten van hec onderzoek bekend zijn. Wapenstilstand in het binnenland HET WAS O.I. EEN RAKE kenschets die vorige week in het Han- delsblad-NRC stond: „Nog geen jaar na een door een verbitterde polarisatie van zowel WD als progressieven gekenmerkte verkie zingscampagne wordt KVP en ARP van beide zijden min of meer een wapenstilstand aangeboden; wat de PvdA betreft zelfs een bondgenootschap op lange termijn...". Bij dit laatste bondgenootschap zijn dikke vraagtekens voor alsnog gewettigd. KVP-voorzitter De Zeeuw moge dan voor de VARA in het nieuwe klimaat bijzonder inschikkelijk zijn, niemand zal verge ten dat deze De Zeeuw in het verleden zijn vingers ook al eens heeft gebrand. Wanneer fractievoorzitter mr, Andriessen terzake meer slagen om de arm houdt, lijkt ons dat politiek heel verstandig. Per slot van reke ning betekent een vriendelijk en verstandig artikel van socialistisch fractievoorzitter Van Thijn nog niet, dat de linkse drie in gesloten gelederen achter het standpunt staan dat men de christen-democra tische partijen beter als bondgenoot in. dan als slachtoffer achter de wagen kan hebben. Voor menig politicus van links of rechts geldt nog steeds, dat voorko men van een krachtige christen-democratische middenpartij een be gerenswaardig tactisch doel is. FEIT BLIJFT EVENWEL dat VVD en PvdA hun best doen om da christen-democratische partijen niet verder van zich te vervreem den. Van Thijn belijdt in Socialisme en Democratie voorkeur voor een hechte samenwerking met KVP en anti-revolutionairen, daar mee de koers waartoe Den Uyl zich twee jaar geleden liet dwingen in feite verloochenend. De liberale oud-staatssecretaris Vonhoff van zijn kant waarschuwt de WD tegen het afglijden naar een duidelijk conservatieve koers. Hij heeft daarvoor diverse redenen, maar meespeelt ongetwijfeld de overweging, dat KVP en ARP anders onherroepelijk in de armen van de progressieve drie, in elk geval die van de PvdA gedreven worden. HELEMAAL DUIDELIJK zijn de motieven voor deze mildheid bij VVD en socialisten niet; het blijft verstandig even te wachten, of de vriendelijke toon ook na de Statenverkiezingen gehandhaafd zal blij- Per slot van rekening zullen links en rechts binnenkort ontdekken, dat hun eigen belang het volhouden van de polarisatie vergt en dat dan het oprollen van het midden een begerenswaardig doel is. Zo beschouwd blijft het opbouwen van de eigen sterkte voor dit mid den voorlopig het hoofddoel. Vóór men een uitgestoken hand aan vaardt. dient men eerst te weten wat er precies in zit. Muziek met chronometer EEN GEACHTE CULTURELE COMMISSIE in onze agglomeratio heeft sinds enige tijd de gewoonte op programma's van door haar georganiseerde concerten bij elk nummer toe te voegen hoe lang het duurt. Vroeger gebeurde zo iets alleen maar in de toelichting op symfonieën van Mahler of miniaturen van Willem Pijper. We kun nen ons voorstellen dat sommige concertbezoekers graag zouden weten, waarom nu ook meegedeeld wordt hoe lang een sonate van Mozart of een lied van Sweelinck duurt. Misschien een uitnodiging om voortaan een chronometer mee te ne men en kijken of het klopt? Of de een of andere pianist dan wel zangeres misschien een nieuw record behaalt? Of om iemand op zijn gemak te stellen die een bepaalde trein of bus holen moet? Het kan zijn dat men iemand troosten wil voor wie een bepaald pro grammanummer een tegenvaller of een kwelling is; zo iets als: „Uw lijden duurt nu nog maar 4'/2 minuut". Een amdere mogelijk heid is, dat er dokters en verloskundigen in de zual zitten, die een bepaalde medische afspraak hebben en vóór het concert begint aan de hand van het program precies kunnen uitrekenen, wanneer ze vertrekken moetèn. HET ZOU KUNNEN ZIJN, dat de concertdirectie en impresario's voortaan re,kening houden met publiek dat gewapend met een band recorder de concertzaal binnenkomt; wanneer er amateurkoren of -orkesten musiceren, ziet je wel eens vrienden of verwanten op een moment suprème hopeloos in de knoei, omdat ze onverwacht een nieuw bandje moeten opzetten. Voor ons ligt het antwoord op al deze vragen nog in het midden; en laat het daar maar liggen. Wellicht denken de meeste concertbezoe ker zo. Want als de kunst pakt, verliezen we elk besef van tijd. Een goed ge brachte symfonie van Bruckner gaat te snel voorbij en een prelude van Chopin die slecht gespeeld wordt, kan een eeuwigheid duren. MAAR WIE WEET heeft een impressario zo'n tijdstabel wel nodig om na afloop solist, koor of orkest onder de neus te kunnen wrijven wat het concert, ondanks slecht spel, per minuut gekost heeft? „O tijd, o zeden" zeggen we Cicero na, als de econometrie zich zelfs van de kunst gaat meestor maken. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond vindt het de hoogste tijd dat inhoud en toepassing van de regels inza ke „passende arbeid" worden onderzocht. Werklozen zijn verplicht passende arbeid te aanvaarden op straffe van verlies van de werkloosheidsuitkering. Het NCW heeft al vaker op een dergelijk onderzoek aangedron gen, maar wordt nu nog eens in zijn opvat ting, dat soms uit te hoog gestelde eisen een onwil tot werken blijkt, welke eisen dan ook nog worden geaccepteerd, versterkt door de resultaten van een recent onderzoek. Het gaat om een enquê'e van het Directo raat-Generaal voor de Arbeidsvoorziening onder de directeuren van de Gewestelijke Arbeids Bureaus. Zij hebben gerapporteerd dat ingeschreven werkzoekenden vaak niet door overheid en bedrijfsleven worden geac cepteerd, omdat men bijzondere wensen heeft betreffende werktijden, omdat men geen ploegendienst wil verrichten, omdat bij voorbaat wordt aangekondigd, dat ze zo snel mogelijk naar hun oude werkgever terug wil len. omdat ze zich ten onrechte geschoold noemen vanwege een vroegere onterechte in deling bij een koppelbaas, of omdat ze het aangeboden werk als minderwaardig kwalifi ceren. Bij het NCW vraagt men zich af of de nor men voor een gerechtvaardigd afwijzen van aangeboden werk niet moeten worden veran derd. Gelukkiger is het verbond met een andere uitkomst van de enquête. Het merendeel van de GAE-directeuren meent, dat de werkge vers niet te strenge normen hanteren hij hef aantrekken van personeel. Er zijn niettemin directeuren en zij werken voornamelijk in het zuidelijk deel van de Randstad die wel vinden dat de selectienormen zo hoog zijn dat als werkloos ingeschrevenen, die volgens het GAB wel voor plaatsing geschikt zouden zijn, niet worden geaccepteerd. Niet erg mooi maar wel veilig zijn deze maskers die leden Amerikaanse nationale ijshockeyploeg dragen. De maskers bescher men gezicht en wangen tegen de soms bijzonder gevaarlijke puck. TA/sr DEN HAAG (ANP) De mini- me'k gedurende he, nieuwe mamprijs voor verpakte volle me'kpr j'jaar bekend zijn. melk blijft voorlopig 71 cent per Het aan.al melkbe:orgers gaat liter. nog steeds achteru.t, omdat ze niet voor dezelfde prijs kunnen Deze prijs wordt opnieuw bezien verkopen als de grootwinkelbe- als de EEG-prijzen voor boeren- drijven. ronrtg mist 19 temperaturen Kto luchtdruk in milhbaren dS opklaringen hagel TT warmlefront H hogo-drukgebied ^•bewolking sneeuw i—r kou-front L. lage-drukgobied TJf. onweer windrichting verptaat singsrichting DE BILT - De afgelopen dagen is boven Centraal Europa in de hogere luchtlagen een krachtige zuidoostelijke stroming tot stand gekomen. Met deze stroming trekken storingen afkomstig van de Middellandse Zee via Itulië naar het Alpengebied. Vooral in Noord-Italië en aan de zuidkant van de Alpen viel het afgelopen etmaal veel neerslag. Vandaag breidden de storingen hun in vloed naar Duitsland en ook onze omgevi/ig uit. In het oosten van het land viel de neerslag gedeeltelijk in de vorm van sneeuw. In dc luchtdrukverde ling boven Europa komt de ko mende 24 uur weinig verande ring. Boven Noord-Skandinaviö handhaaft zich een krachtig ho- gedrokgebied. Daarbij blijft ons land in de aanvoer liggen van vochtige lucht. Morgen moet dan ook opnieuw op veel bewol king en plaatselijk enige neer slag worden gerekend. Vooruitzichten voor donderdag: Op de meeste plaatsen droog met opklaringen. Plaatselijke lichte vorst in de nacht. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. WEERRAPPORTEN Bordeaux Frankfort Londen Luju-mburg ZUrlch CasaManc* Idanboel Lus l'nlmas New York

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9