Handen Wilson zijn Vredestein oosduinen gaat dicht GOLDA MEIR DOET EEN LAATSTE POGING Keuze tussen berechting en uitlevering ijmaker GEEN NAASTINGEN, WÈL EEG Heintje had plankenkoorts in Dortmund Lijf-aan-lijf gevecht Franco sprak met primaat Spanje <b\ PERSONEEL KAN ELDERS IN CONCERN TERECHT EEG MINISTER VAN AGT Feyenoord eist duidelijkheid over taak van grensrechter Vliegtuigje stort neer: 1 dode verdien 'n echte 65e JAARGANG No. 19753 DINSDAG 5 MAART 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND t Rapenburg 2, Lelden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeurhoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. rertenties (excl. B.T.W.) f 0,34 per mm. Telefoontjes 3.10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week f 2,37; kwartaal 30,66 ;jaar ƒ119,05 Losse nummers: 40 cent. TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Cineac; 20.21 uur Je moet er niet aan denken, doe.; 21.10 uur Frank Sinatra, speelfilm. Ned. II: 19.05 uur Pipo; 20.21 uur Merijntje Gijzen; 21.10 uur en eenzoen van de juf"; 21.55 uur Achter het nieuws. RUSTIG WEER In het algemeen veel bewolking met vooral aanvankelijk enige neerslag. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Min. temp. omstreeks 1 graad. Max. morgen ongeveer 5 graden. e r Heath van Engeland ver ft zijn ambtswoning Downing reet 10 om koningin Elizabeth I ontslag van zijn regering aan bieden. j (Van onze correspondent R. Simons) DNDEN De Britse labourleider Harold lilson, zal, nu de leider van de conservatie- |n, Edward Heath met zijn kabinet afge- eden is, proberen met een minderheidsre- jring en een beperkt programma de huidi- i moeilijkheden in Engeland op te lossen, (thans terug te dringen. Wilsons beperkin- fn zijn het gevolg van de eisen van de li- beralen, met wie hij in zee moet gaan, niet te tornen aan het Britse lidmaatschap van de EEG en geen nieuwe naastingen door te voeren. Iedere poging ln die richting zou een eensgezinde actie oproepen van liberalen en conservatieven en dat zou het einde betekenen van de nieuwe regeer periode van labour. Veel waarnemers zijn overi gens van menino, dat Wilson momenteel de enige potiticus is die de dringendste Britse problemen zoals de crisis in de mijnen en bij de spoorwegen, de driedaagse arbeidsweek en de industriële moei lijkheden kan oplossen. Heath' nederlaag was onontkoombaar toen de veer tien liberale afgevaardigden zich afwijzend opstel den tegenover Heath' coalitievoorstellen. Als alter natief legden de liberalen een plan voor tot een „grote coalitie", een nationale regering van con servatieven, liberalen en labour, maar daar had Heath geen oren naar; de leden van zijn regering haalden hun bureaus leeg en Heath ging zelf naar koningin Elizabeth om het ontslag van zijn kabinet aan te bieden. Labourpartijleider Wilson ver\aat samen met zijn vrouw Mary zijn woning op weg naar Buckingham Palace waar koningin Elizabeth van Engeland hem de de opdracht gaf een nieuw kabinet te formeren In het algemeen zijn waarnemers van mening dat het tand niet gebaat is bij een kortstondig leven van de coalitie labour-liberalec. (Van onze correspondent) BONN Een vertwijfelde Heintje heeft het afgelopen weekeinde het grootste fiasco van ziin zangerscarrière moeten beleven. In Dortmundt, waar hij voor 12.000 men sen zou zingen, werd hij plotseling door een heftige plan kenkoorts bevangen, zodat hij geen toon kon uitbrengen. Het talrijke publiek zag geschokt hoe Heintje hevig begon te bibberen toen hij nauwelijks op het podium verschenen was. Kennelijk was het de aanblik van de grote massa die hem de plankenkoorts bezorgde. Voor Heintje was het namelijk het eerste optreden voor het publiek als volwas sen zanger. Toen Heintje zijn black-out" kreeg, stormde de direk- teur van radio Luxemburg, die het concert gearrangeerd had, de planken op en voor de ogen van de duizenden stortte de zanger zich in zijn armen. Hierbij stroomden hem de tranen over het èezicht. (Van een onzer verslaggevers) 1EN HAAG De rubberfabriek Vredestein in Loosduinen gaat dicht. De sluiting zal geleidelijk aan geschieden. Voor het personeel 550 man bestaat de mogelijkheid elders in het concern te worden geplaatst, waar de komende drie jaar wegens verloop en pensionering ongeveer 2100 werk nemers nodig zijn. e sluiting van het bedrijf in Amerikaanse rubbergigant Good- Loosduinen (technische rubber- rich. artikelen) valt samen met de oe directie heeft vandaag de cen- sluiting van het bedrijf in Goor (textielfabriek, 100 werknemers) en vormt een onderdeel van een drie-jarig herstructureringsplan dat de afgelopen jaren al heel onrust onder het personeel de verschillende Vredestein- trale ondernemingsraad vakbonden ingelicht. Het perso neel werd vanmiddag aan het einde van de werkdag op de hoogte gesteld via het perso neelsblad, dat bij de fabrieks- poorten werd uitgereikt. vestigingen heeft veroorzaak! en Aan je vakbonden en de onder dat werd opgesteld, nadat het bedrijf in handen kwam van de Markthandel wil lagere tarieven lRNHEM (ANP) - „Wanneer een gemeente prijsstelt op een •markt binnen haar vesten, zul len de marktgeldtarieven zoda- Voor de adjunct-directeur van het nemingsraden zijn vanmorgen de uitgangspunten van een so ciaal begeleidingsplan voorge legd. In dit pl'an wordt volgens de raad van bestuur voorzien in een zo groot mogelijke in dividuele beslissingsvrijheid van personeelsleden bij herplaat sing, gunstige financiële tege- begeleiding van het herstructu- moetkoming bij overplaatsing reringsproces door begeleidings commissies op centraal en plaatselijk niveau. nig moeten worden aangepast, dat ze voor de ambulante han del betaalbaar blijven". Lldus de heer J. Willemsen voor zitter van de Centrale Vereni ging voor de Ambulante Handel tijdens een congres van de ver eniging in Arnhem. „Omgere kend komen de huidige tarieven neer op de vierkante-meterprijs van een modern winkelcentrum. Voor vele standhouders wordt het een onmogelijke zaak om de geweldige bedragen op te bren gen". Scheel spreekt met Arabieren Gewestelijk Arbeidsbureau Den Haag was het bericht van de sluiting geen verrassing. „Deze. nieuwe catastrofe voor de werkgelegenheid in Den Haag hebben we al jaren gele den zien aankomen", aldus d» heer H. Abbenhuis. „Het bedrijf stond al jaren in de rode cijfers en dan kun je op je vingers natellen dat een inter nationaal con~em als Goodrich dat niet goed blijft vinden". DEN HAAG Het had er gisteren op het kabinet van de minister-president even de schijn van, dat premier Den Uyl en burgemeester mr. V. Marijnen van Den Haag de geladen kwestie van de overplaatsing van 8300 rijksambtenaren in een lijf-aan-lijf- gevecht wilden beslissen. Zover is het echter niet gekomen na de demonstratieve tocht van B. en W. en een aantal raadsleden door Den Haag op weg naar de premier. De geladen gemeentebestuurders hebben echter wel de nadrukkelijke toezegging van de ministerpresident gekregen, dat het kabinet volgende week met het Haagse ge meentebestuur over deze explosieve (voorlopige) regerlngsbeslissing wil gaan praten. namens iRUSSEL (ANP) Het politiek overleg dat de ministers van buitenlandse zaken van de ne gen EEG-landen, maandag in Brussel heeft geleid tot het be sluit dat de Duitse minister Scheel contact moet op gaan ne men met de Arabische landen. Icheel moet dat doen in zijn func tie van voorzitter van de Euro pese ministerraad en leider van het politiek overleg van de ne gen EEG-landen. tn Brussel is een reeks gebieden genoemd waarop samenwerking met de Arabische landen moge lijk zou zijn. Die lijst van ter reinen ziet er als volgt uit: in dustrie, landbouw, grondstoffen, vervoer, wetenschap, technolo gie. financiële samenwerking en JERUZALEM (Rtr/AP). - Premier Golda Meir heeft gisteravond van president Efraim Katzir nog twee dagen respijt gekregen om een nieuwe regering te vormen. De Arbeiderspar tij had mevrouw Meir ge vraagd terug te komen op haar besluit haar for matiepoging op te geven. Mevrouw Meir moet dus voor morgenavond erin slagen een regering te vormen met vol doende steun binnen haar par tij. Haar voorgestelde kabinet omvat zes nieuwe ministers. Mosje Dajan is daarin vervan gen als minister van defensie door Yitzjak Rabin, de vroege re stafchef en ambassadeur in Washington, die bekend staat als .duif'. Dajan heeft gewei gerd in het nieuwe kabinet zit ting te nemen in verband met de kritiek binnen zijn partij op de wijze waarop hij het leger op de jongste oorlog had voor bereid. De nieuwe regering van Israël zal dan ook zonder de deelname van de groep van Dajan, een minderheidsrege ring zijn. Door het aftreden van premier Meir zou heel het werk van de Amerikaanse minister Kissin ger op losse schroeven zijn ko men te staan. Een rechtser ge tint Israëlisch kabinet zou met nieuwe onderhandelingsvoor waarden zijn gekomen. Gisteren is de troepenscheiding aan het Israëlisch-Egyptische front voltooid. Beide oevers van het Suezkanaal zijn nu in Egyptische handen, zodat het kanaal nu bevaarbaar ge maakt kan worden. Beide par tijen hebben nog gevangenen uitgewisseld. Israël heeft ook een rapport gekregen over de toestand van de gevangenen in Syrië. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIPHOL/DEN HAAG - Wan neer de twee Palestijnse kapers niet zullen worden uitgeleverd, zuilen zij op grond van de inter nationale verdragen, die Neder land mede heeft ondertekend, in ons land worden berecht. Dat heeft minister Van Agt (Justi tie) gisteravond meegedeeld. Er is momenteel contact met En geland over mogelijke uitleve ring, aldus de minister. Volgens welingelichte kringen zou Enge land er voorlopig echter nog niet erg op gebrand zijn de ka pers over te nemen. „Normaal gesproken zal niet tot uitwijzing worden overgegaan", aldus minister Van Agt. „We hebben heel goed geweten dat de ondertekening van de ver dragen risico's met zich mee zou kunnen brengen. Maar deze risico's moeten we gezien het internationale belang van de verdragen, op de koop toe ne men", verklaarde de minister Op een geheim» plaats is men op het ogenblik nog druk bezig met het verhoren van de kapers. Zelfs met behulp van tolken schijnt dit verhoor moeizaam te verlopen. Gistermiddag is de zwaar geha vende VC 10 van de landings baan weggesleept naar een taxi- baan van de luchthaven. Nog steeds wordt het toestel streng bewaakt. De mijnopruimings- dienst is er van overtuigd, dat zich nog explosieven aan boord bevinden. Guerrillaleider Jassir Arafat heeft gisteren zijn „ongenoegen" uit gesproken over de kaping en het in brand steken van het Britse vliegtuig. Volgens kranten in Beiroet heeft de Palestijnse guerrillagroep die de verantwoordelijkheid opeiste voor de kaping, de Nederlandse regering gewaarschuwd de twee gevangengenomen collega's geen kwaad te doen. MADRID (AP) Generaal Franco heeft gisteren een onderhoud gehad met de primaat van Spanje, kardi naal Gonzalez Martin in een duidelijke poging het ernstige conflict rondom mgr. Anoveros van Bilbao, die voor de vijfde dag on der huisarrest stond, bij te leggen. Over het resultaat der bespreking is niets be kend gemaakt. Het Vaticaan heeft in een note ge steld, dat een oplossing „het recht moet respecteren om de goede betrekkingen tussen de Spaanse staat en de kerk te be vorderen." Mgr. Anoveros wordt geprezen om zijn „uitne mende herderlijke kwaliteiten en toegewijdheid aan zijn land en bisdom". Van kerkelijke zijde in Madrid is later nog meegedeeld, dat vele kerkelijke autoriteiten in Span je, zij het stilzwijgend, de bis schop van Bilbao steunen in zijn weigering Spanje te verlaten. Mgr. Anoveros zelf zou ook vele betuigingen van steun hebben ontvangen. Gevangenisoproer Mexico6 doden HERMOSILLO (AP) - Bij een gevangenisopstand in Mexico zijn zes gevangenen omgeko men. Zes gevangenen stierven na rook te hebben ingeademd toen zij hun matrassen en bed- degoed in brand hadden gesto ken tijdens een oproer dat vijf Van onze sportredactie ROTTERDAM Feyenoord wil meer duidelijkheid over dc functie van grensrechter. Mana ger Guus Brox zal deze kwestie met het bestuur opnemen en de bedoeling is dan om dat wat lééft samen te vatten In een of ficieel schrijven aan de KNVB. Dit alles geschiedt naar aanlei ding van de herrie bij MVV- Feyenoord, waar greasrechter De Ree een doelpunt leek goed te keuren door zijn vlag omhoog te steken. Arbiter Berrevoets legde deze handeling later ech ter uit met de verklaring, dat hij er juist uit afleidde dat het geen treffer was. Ook in de wedstrijd tegen Ajnx zat Feyen oord weinig mee. Leo van der Kroft zou later zelf toegeven dat het doelpunt van Wim van Hanegem geen buitenspel was. Feyenoord ziet weinig heil In een boycot van bepaalde scheidsrechters, zoals FC Den Haag sinds zondag met Joop Vervoort heeft gedaan. OIRSCHOT (ANP) - Zondag la bij een vliegtuigongeluk bi) een camping in Oirschot de 9-jartge Hans van Bree om het leven ge komen. Zijn vader, zijn 12-Jari- ge broer Paul en de heer Wa terham raakten zwaar gewond. Het sportvliegtuigje dat zondag om tien over zes in de namid dag neerstortte had pas tien mi nuten gevlogen en verkeerde in goede staat. Pas gistermorgen werden het toe stelletje en de slachtoffers ge vonden. Over de oorzaak heeft men nog geen gegevens. Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpoint. h kwartaal-abonnee: BON Naam: Adres: Woonplaats: i 4-kleurenballpolnt r Adres: Woonplaats: Stuur deze bon in open zonder postzegel, naar: antwoordnummor 349, LEIDSE COURANT envelop, Leiden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1