lekker lente/lekker lente/lekker lente/ VOOR DE VROUW Klokken die denken Klokken die denken Vervangingen van lichaamsdelen r 1974 MAANDAG 4 MAART 1974 LEIDSE COURANT '.'i i 'i V,"" PAGINA M', Het reuze wonderuurwerk van Noll met zijn precies op tijd be wegende verschillende figuurtjes. In Furtwangen staat een mu seum met historische klokken, bijeengebracht uit het Schwar- zwalt. De klok tikt al lange ja ren. Maar de oudste tijdmeter is de zonnewijzer. Pas daarna werd het tellen der uren men senwerk. Handwerkslieden met vaardige vingers begonnen in eenzame uren 's avonds aan het „bouwen" van de klok, die van hout was gemaakt. Ze gingen zover dat de wijzerplaat bijna een schilderij werd. In het mu seum is een permanente ten toonstelling, waar je o.m. kunt zien hoe de eerste klokkenma ker met een tiental klokken op de rug gebonden door heel Euro pa reisden om hun waar aan de man te brengen. Er is de oudste klok uit 1640, waarvan ook het Een der eerste houten klokken. De wijzerplaat is een schilderij. Hij staat in de „Historische Uhrensammlung", het klokkenmu seum in het Schwartzwald. raderwerk van hout is digd. De wijzers maken deel uit van het schilderij dat de wijzer plaat vormt. Later werd men zo bedreven in de kunst van het klokken maken, dat zon- en maanstand op het uurwerk kon worden aangegeven door het draaien van een globe maar de merkwaardigste klok, die ik in gezien heb was het uurwerk van August Noil uit Vil- linen (1880-1885), zo groot als een kerkorgel en vol wonder baarlijke vindingen. Het werk stuk combineert muziek met tijdmelding en bewegingen van automatische figuurtjes, die af- en aanlopen. DE GROTE WIJ ZERPLAAT IN HET MIDDEN GEEFT DE PLAATSELIJKE TIJD AAN. Daaromheen bevin den zestien kleinere wijzerplaten met tijden uit andere streken. Een haan. links boven op de klok kraait om zes uur 's mor gens. Zonsop- en ondergang zijn van dag tot dag en maand tot maand op de klok te zien. In een opening links van de centra le wijzerplaat verschijnen beur telings symbolische figuurtjes, die de verschillende levensfasen wat leeftijd betreft, aangeven. Een trompetter in de opening daaronder laat een geschal ho ren om acht uur 's avonds. Tus sen twee deuren daaronder staat een Christusfiguur, aan wie 's middags om twaalf uur de twaalf apostelen voorbij trekken. Gedurende deze ommegang, waarbij elf discipelen als ze Christus naderen met hoofd nei Klok uit het klooster van St. Peter (1760). In deze tijd maakte men veel werk van de wijzerplaten door ze mooi te beschilderen gen, behalve de twaalfde, Judas, die met opgeheven hoofd pas seert. De koekoek, rechtsboven, slaat om zeven uur. Om zes uur 's avonds luiden ook twee klok ken. waarop drie monniken ver schijnen om op hun beurt een rondgang te maken. Voor een raampje rechts op de „klok" wisselen symbolische figuren, die de vier jaargetijden voorstel len van 's avonds tien uur tot drie uur 's nachts. Twee engelenfiguren uiterst links en rechts laten door een slagwerk elk kwartier horetB Om de klok te laten functione ren zijn acht en twintig gewich ten nodig. Verschillende rader werken zorgden voor de bewe gende figuren in deze „onrusti ge" klok.. De werkende vrouw (of huisvrouw) maakt overdag gebruik Tegen de avond doft ze zich op. Onder het hoofd omspannende Lurex mutsje zijn de ogen tweekleurig opgemaakt „perle" of een van een eenvoudige make-up. Dat is de nieuwe trend. andere kleur tussen twee strepen bruin); rode lachende mond in de kleur van de nagellak. Een Franse enquête van Lanco- me heeft aan het licht gebracht dat meisjes van van vandaag voor de make-up in de winkföl, in het bedrijf, op kantoor, in de huishouding, de tijd, de lust en het geduld ontbreekt. Ze hebben geen zin om overdag als mooie poezen door het leven te sluipen. Ze trekken met kinderen op of bewerken de toetsen van een schrijfmachine. Ze zijn daarbij het liefst zichzelf. Het is 's mor gens haastje-rep-je om klaar te komen. Trams zitten propvol, sommige diensten zijn onregel matig, de kinderen moeten eer der naar school omdat het open baar vervoer het niet altijd op de spitsuren kan bijbenen. Te ken aan de wand! De afnemende welvaart slaat terug op de ma quillage. Dit neemt niet weg, dat iedere vrouw als de zon gaat schijnen in een dolle bui komt. Laat ze het er dan in de vroege morge nuren een beetje bij zitten, te gen de avond luikt ze op. Het week-end wil ze mooi zijn als er 's avonds gasten komen, gooit ze er ook een ogenschaduw tege naan. Al maakt ze het zich mak kelijker, het genoegen om in de vrije uren „iemand anders" te zijn, blijft. Het wordt lente, crocussen bloeien en met weinig moeite geeft een beurt voor het hele li chaam zin om uit de winterse put te klimmen. De eerste gang is naar de kapper. Laat een an der model knippen, of neem een kleurspoeling, die er volgende keer zo uit gewassen kan wor den. Hetzelfde geldt voor spuit bussen, nu in de handel, om gekke strepen in het kapsel aan te brengen: rood, turquooise, groen, tussen blond of bruin. Enig voor tieners. Bovendien, je wast de malle kleur er in een wip uit. Draag het haar glad als Mireille Mathieu als u een hoog kapsel gewend bent, borstel het op wanneer u gelijk Josephine Baker door de straten gaat. Hoofdzaak is: wordt anders! Dan de huid. Door de warmere kleding in de winter heeft het velletje minder zuurstof ademd dan in de zomer. Centrale ver warming heeft haar uitgedroogd. Ren dus naar een schoonheids specialiste voor een luxe beurt. Begin maart zijn er van Lanco- me in de warenhuizen van V. en D, van tijd tot tijd schoonheids behandelingen (ca. 17,50) om tussen het boodschappen doen bliksemsnel een frisse snoet te halen, waarbij u echter wel moet bedenken even tevoren een afspraak te maken. Het loopt in Den Haag nu al storm. „Vive la vie", de nieuwe lijn geeft u een relaxed gezicht met een oog ma ke-up, die niet moeilijk aan te brengen is. Bruine lijn vlak bo ven het ooglid, bruin ook op de arcade lijn vlak onder de wenk brauwen en perle er tussen in. Inplaats van perle kan ook lin degroen, zachtblauw, donker blauw, kortom een heel spec trum van kleuren, gebruikt wor den. Vandaar dat u dit ook thuis zelf kunt doen, maar het is wel heerlijk zich eens te laten ver wennen door zacht strijkende vingertjes of een speciale behan deling, „peeling" geheten te on dergaan, die alleen een erkend schoonheidsspecialiste met suc ces kan uitvoeren. Dit is een be werking, waarmee dode huidcel len worden „afgepeld"; er blijft een heel schoon gezicht over. Wat tegenwoordig erg „in' is blijkt gezichtsgymnastiek. Sim peler gezegd: gekke bekken trekken voor de spiegel. Het sóhijnt enorm afleidend te zijn rare snoeten te zetten, de neus en lippen te krullen, wenkbrau wen op te heffen en te laten zakken. Dit alles gedurende een kwartier om de (van kou) ver stijfde spieren weer wat souples se bij te brengen. Mensen met zin voor psychologie beweren dat deze gymnastiek ook psy- Zuiniger op handen met ringen.., «diisch zo goed is. Men reageert er zijn onbehagen over de olie- narigheid mee af.. Goed lieve le zer, u heeft het snoetje bekeken, 's avonds met trucjes de gelaats- vorm gecorrigeerd, de dikke neus slim smaller gesuggereerd door het gebruik van bruingetin- te foundation. Op zich oude koek, slaat u er maar de eerste beste W.P. voor de vrouw op na. Belangrijk is dat u zich ongc- frist gaat voelen, zonder er opge fokt uit te zien. Want eenvoudig is de trend, natuurlijk en zonder fratsen. Nog even dit: de teint van het gezicht in de lente moet helder zijn. Tè donkere tinten (kleurfoundations) zijn net of u met een westerstorm in een ka toenen jurk gaat lopen. Het past niet bij het ander. Om de huid van de body, maan den gesnoerd in wollen trui en lange broek wat soepeler en lichter te maken, is het verstan dig tegen de lente veel te baden in een warm sopje, desnoods met een paar druppels olie erin. Verder zijn er tal van bodylo tions en -crèmes om in de huis te masseren (voor allergische mensen zonder parfum) ter voorbereiding van vacantie. Door zoete olietjes, tijdig in te wrijven, kan de crème om bruin te branden straks beter zijn werk doen. Op een schilferig droge huid pakt die niet. Nagels hebben we ook nog. Door vita mine- en zongebrek worden ze bros, breken snel af. Houd ze voorlopig kort, tot ze weer bijge tankt hebben er lak ze na een paar weken rust dan maar weer met ven'e Er komen beeldige kleuren in de handel, die wedij veren met de lippen als blikvan gers. Over het algemeen is het lakken van de nagels aan te be velen. Men verzorgt dan de hand door (handmassage, hand- crème) automatisch ook beter omdat de rode (rose, zwarte, oranje of met bloemetjes be plakte) nagel aandacht trekt. Hetzelfde geldt voor het dragen van veel armbanden en ringen: men ls zuiniger op de hand. Massage van een te dik middel tje is uitstekend. Bikini's ver dragen geen vetrolletjes. Er zijn speciale massage-handschoenen van rubber in de handel met bobbeltjes erop, die u nu wel niet direct een slanke den ma ken, maar toch wel goed zijn om te gebruiken met het oog op de doorbloeding van de huid, dat het vetweefsel zich gaat be denken om maar eens te ver dwijnen. Gymnastiek ls ook re laxed plat liggen met de benen iets hoger, zodat het bloed kan terugstromen. Allemaal met het oog op het bloot van de zo Voetgymnastiek moet niet verte gen worden. Bij de drogist en apotheek is daarenboven het product „Aklelne" te krijgen, dat eeltvorming tegengaat. Eelt komt op plaatsen waar de huid te weinig bescherming heeft of wordt overbelast. En U loopt beter op goedverzorgde voeten. Een rechte rug is van belang voor het hele menszijn. Vooral als die rug gestoken is in een nieuw lente pakje of truitje. In het voorjaar denken aan de oer- wet: blijf uzelf. Een prille nar cis. De rode rozen zijn nog niet in bloei.. T. F. Admiraal Nelson had een gla zen oog, Götz von Berlichingen een ijzeren hand en kapitein Ahab (Moby Dick) een houten been. Sindsdien is de lijst van de lichaamsprothesen enorm langer geworden. De normen die we ons stellen worden steeds dwingender en strenger. Het volstaat niet meer goed gezond te zijn. Men moet ook mooi, slank, lenig, jeugdig, vi riel en verleidelijk zijn. An derzijds kunnen we deze nor men steeds moeilijker bereiken wegens de voortdurende toena me van schadelijke erfelijke faktoren in het mensdom en het steeds hardnekkiger optre den van de zogenaamde be schavingskwalen. Vandaar dan weer de dwingen de noodzaak ons organisme zo wel estetisch als functioneel, bij te werken met allerhande prothesen. In dit verband werd de term „prothese-maatschap pij' gelancerd. Het betreft hier helemaal geen futurologi sche bespiegeling want we zit ten er reeds volop in. Als prothesemateriaal wordt vooral plastic en metaal ge bruikt. Ofwel een combinatioe van beiden. Het heupgewricht kan nu reeds door een kunst gewicht vervangen worden. Maar ook met kunstgewrichten voor de schouder, de knie, de elleboog, en de vingers wordt reeds flink geëxperimenteerd. Het glazen oog van admiraal Nelson had enkel een esthe tisch doel. Men is nu reeds veel verder. Transplantaties van het hoornvlies zijn een routinezaak geworden. Tevens experimenteert men ook met een totale oogprothese die door honderden electroden zou ver bonden zijn met de hersen schors en aldus aan blinden een rudimentair zicht zou te rugschenken. Of het ooit tot een praktische toepassing zal komen is nu nog niet te voor spellen. Onze schedel kan gedeeltelijk gerestaureerd worden met een metalen of plastic plaat. Plastic kan ook dienen om onze gehoorbeentjes in het middenoor of om het kraak been in onze oorschelp te ver vangen. Ook onze neus kan door middel van 'n plastic neus- beentje gefatsoeneerd worden. Onze onderkaak kan hersteld worden door een keramiek prothese of door een bottrans- plantatie. Elektronische appa raatjes worden ingeplant om ons hart op gang te houden, onze bloeddruk te regelen of de werking van onze urine- blaas te herstellen. De apparaatjes, respectievelijk pacemaker genoemd, bloed drukregulator of blaasstimula- tor, zijn nog maar 't begin-sta- dium van een hele reeks elek tronische snufjes die in de nu- bije of verdere toekomst de te korten van ons lichaam zo goed mogelijk zal neutralise- Zal de toekomstige mens even opgeruimd zijn pace-maker of zijn inwendige insulinesensor dragen als wij nu een bril of een gehoorapparaatje dragen? Maar hiermede is de reeks noog lang niet beëindigd. Onzo luchtpijp en onze slaguders kunnen door plastic materiaal vervangen worden. Hetzelfde kan gezegd worden van be paalde pezen. Vergeten we ook niet het ge bruik van synthetisch mate- y riaal in de plastische chirurgie van de borsten. Tenslotte zijn t er de tandprothesen die zo gewoon zijn dat sommige men sen blij zijn geen eigen tanden meer te bezitten met alle even tuele misère eraan verbonden. Transplantaties vormen na tuurlijk een hoofdstuk apart, over het algemeen nog vrij te leurstellend wegens de afsto- tingsverschijnselcn. Door zes tig teams werden in totaal 186 hartoverplnntingen uitgevoerd met als maximum resultaat een ovcrlevingsduur van 43 maanden. De lever werd reeds - 162 maal getransplanteerd' door 34 teams. Maximaal re-" sultaat 40 maanden. De al- vleeskller werd reeds 25 maal overgeplant, maar de overle- vingsduur was steeds minder dan een Jaar. Voor de longen was het resultaat nog slechter. Vooral de niertransplantaties zijn succesrijk: rujm 9000 transplantaties door 218 groe-' pen. Een patient die een nier kreeg van zijn tweelingbroer leeft daarmee reeds 17 jaar. tMaar het afstotingsproces zal vroeg of laat zijn geheimen dienen prijs te geven. Dit zal ongetwijfeld een echte trans plantatie-industrie Inluiden. In tussen beginnen bepaalde vak mensen zich toch vragen te stellen. Het is een feit dat de natuurlijke selectie bij de mens steeds meer uitgescha keld wordt. De vraag is of dit verschijnsel efficient kan opge vangen worden door steeds maar nieuwe hulpmiddeltjes en prothesen uit te vinden. Zal de mensenboom tenslotte niet zo zwak worden dat alle steun palen van de moderne genees kunde hem niet meer zullen kunnen rechthouden? Wat het uiteindelijk antwoord ook is, het zul de huidige evolutie van de wisselstukken-geneeskunde voorlopig niet kunnen afrem-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9