Schrijvers- en lezersfeest vol Couleur Locale Gemengde gevoelens over Previn en Yong Uek Kim iS |Caio Pagano: niet alledaags program f -tUSSFV PAGINA 5 LEIDSE COURANT MAANDAG 4 MAART 1974 „Stel je voor dat ze over vijftig jaar ook zo'n Boekenbal organiseren, dat dan hele maal is opgehangen aan Harry Mulisch!" zuchtte iemand vermoeid na afloop van het Boekenbal. Dat greep in het weekeinde, in de nacht van zaterdag op zondag, plaats in Den Haag, als logisch gevolg van de ge dachte van de organisatoren van de Boe kenweek, die de feestelijkheden geheel hebben geplaatst rond de figuur van Louis Couperus. Boekenweekgeschenk, speciale boekenweek-uitgave en alle andere boeken weekgebeurtenissen dragen dit karakter. Het begon allemaal in de Koninklijke Schouwburg, waar een argeloze voorbij- -ganger de indruk moet hebben gekregen dat in Den Haag pas een week later Car naval werd gevierd. Merkwaardig en dus «oms potsierlijk uitgedoste dames en he ren. daartussen mensen in hun nette pak en ee.i enkeling in een vrij gewoon klofje, traden binnen in de Schouwburg, om daar de Couperus-revue bij te wonen. Er was gesuggereerd zich uit te dossen in de stijl van kleding anno Couperus, fin de siècle of wat daarop kon lijken en dat leverde vaak wat wonderlijks op. Niet alleen door de immens grote veren op een aantal dames hoeden. Bizar was het wel. De Couperus-revue was een langdurig uitge sponnen en cabaretesk bedoeld programma Trond Couperus. „Couperus ter eere" heette !het en gelukkig is het een eenmalige uit voering. Teksten van Louis Couperus, Al- bert Vogel, Michel van der Plas. Luc Lutz, Willem Wilmink en Rico Bulthuis; een show met gespeelde scènes, kinderoperette, voorlezen, ballet voor een ballerina alleen, toneelspelerspretjes (dezelfde scènes vijf maal spelen, op zijn Hollands, zijn Frans, zijn Oostduits, zijn Russisch en zijn Sici- liaans), tableau vivants (een heuse orgie scène, als bevroren toneelbeeld gebracht door wel veertig amateurtoneelspelers). Al les teveel van het goede en ook van het slechte. Ongelooflijk nietszeggend vaak, zoals dat quasi-diepzinnige dansje van Olga de Haas met op de achtergrond orge- lende muziek en gorgelende stemmen van Simone Rooskens en Ko van Dijk. Een lief. „COUPERUS TER EERE'' Boekenrevue en Boekenbal in Den Haag romantisch en vrij authentiek gebracht kinder-operettetje was door enige stijlzui verheid toch heel wat aardiger; een tot to neelscène omgeschreven dialoog van Cou perus, gespeeld door Eric Schneider (als vertolker van Couperus zelf) en Elisabeth Andersen, was dn zekere zin verrassend. Maar alles had toch zo weinig betekenis, dat toen Paul Steenbergen tegen het slot op een stoel ging zitten en een aantal pagi na's Couperus ging voorlezen, menigeen wegzakte in een welverdiend tukje. Het was niet boeiend genoeg, ook al gaven Eric Schneider en Albert Vogel (beiden net in het pak) elkaar steeds zeer beleefd een hand, voor en na elk gesprekje dat ze voerden. Louis Couperus is Eric Engerd en Albert Vogel is zijn profeet. Het Gat van Nederland was aanwezig om dit exclusieve gebeuren vast te leggen. Luc Lutz had de regie van dit wonderlijk spektakel. Coupe rus vergeve hem. Na de pauze trad Joop Koopman op, die van het tv-spelletje „Twee voor Twaalf", dat hij hier ook opvoerde, met vragen over Couperus, twee Couperus-kenners als ency clopedieën en twee teams, bestaande uit Harriet Freezer en W.A. Braasem ener zijds en Hedy d'Ancona en Margaretha Ferguson anderzijds. Na enkele technische strubbelingen met de geluidstechniek (het leukste deel van de avond) volgde de vragen: er verschijnt een meisje met veel veren op en aan. Vraag: welk boek beeldt zij uit? Antwoord: Eline Vere. Daarna trok alles, bepluimd en beveerd, be- rokt en bemanteld over het Voorhout naar Pulchri-studio's, de plaats van handeling voor het Boekenbal, het hoogtepunt van het jaar voor Schrijvend Holland. De Ge meente Den Haag had het standbeeld van Eline Vere van de Groot Hertoginnelaan naar Pulchri versjouwd voor de couleur lo cale. Binnen bleek die couleur in een aan tal versieringen te vinden, dat was vaak heel leuk gedaan. Er was een grote menig te die zich door de zalen van Pulchri be woog, vele uren lang. Het was er warm, er was veel vocht en het is voor boekenschrij- vers en hun lezers heel erg laat geworden. Mulisch zelf bracht enige tijd door met het vieren van zijn komende boekenfeest (over 50 jaar of zo), toen zijn bewonderaars, ge schaard in een grote kring om hem heen, de woorden van de meester beluisterden. JAN VERSTAPPEN Agenda-Bioscopen Maandag 4 maart en het Gewestelijk Orkest (J). Centrale Bibliotheek Rijswijk 20.00 Lezing door Bert Schier- beek over zijn werk. (J). Koninklijke Schouwburg 20.15 Rest. De Bijenkorf 14.30 Albert "Hendrik IV" (Haagse Come- Vogel spreekt over Louis Coupe die). rus. Dinsdag 5 maart Koninklijke Schouwburg 20.15 ^'Tartuffe" (Haagse Comedie) V). Diligentie 20.15 Kamermuziek avond Ensemble Variant ^Ver.Vrienden v.h. Residentie ^Orkest). Circustheater 20.00 uur „Don Pas- quale" (Nederl. Operastichting) (J). Pulchri Studio 15.00 en 20.15 Le zing Karei Reijnders over Louis Couperus, fhristus Koningkerk Voorburg 20.00 Voorburgs Operakoor o.l.v. Harry Holtman m.m.v. solisten Woensdag 6 maart Koninklijke Schouwburg 20.15 ,D* zottin van Chaillot" (Haagse Comedie) (J). HOT 20.30 Openbare repetitie van "August, August, August" door de Haagse Comedie. (J) Diligentia 12.45 Lunchconcert. 15.00 en 20.15 Lezing door Al- bert Vogel over "De onbekende Couperus". Poppentheater Frank Kooman 14.30 "De pantoffels van Koning Koukleum". Museum Hofwijck Voorburg 20.15 Concert door het Residentie Strijkkwartet. APOLLO: Vuisten, bonen en kara te (14) 12.15, 2.30, 7.00, 9.15. ASTA: Dr. Zjivago (14) 1.45, 7.45. BIJOU: Heavy traffic (18) 2.00, 7.15, 9.30. CAMERA: Live and let die (14) 2.15, 8.15. CI NEAC: 101 Dalmatiërs (a.l.) 9.30, 11.30, 1.30, 3.30. De moord op Sheila (18) 7.00, 9.30. COR SO: Help! De dokter verzuipt (a.l.) 2.00, 7.00, 9.15 DU MIDI: The Poseidon adventure (14) 8.15 De lefschopper (a.l.) wo. 2.00 EUROCINEMA: De tien geboden (a.l.) 1.30, 7.30, wo. 3.45, 7.30 Winnetou in de doden- vallei (a.l.) 1.30 FLORA: Slip pertje in de slip (18) 2.00, 7.00, 9.15. KRITERION: La nuit amerlcaine (14) 3.00, 7.00, 9.30 METROPOLE: Jesus Christ su perstar (a.l.) 2.00, 7.00, 9.30. ODEON: De avonturen van rab bi Jacob (a.l.) 2.00 6.45, 9.15, 24.00. OLYMPIA: Klute (18) 2.00, 8.00. PASSAGE: Help! De dokter verzuipt (a.l.) 2.30, 7.00, 9.30. REX: Magnum force (18) 9.15, 11.30, 1.45, 4.00, 7.15, 9.30. ROYAL 70: Zij, die in het zadel kreperen (18) 2.15, 8.00 ROYAL OP ZOLDER: Hercules, de on overwinnelijke (14) 2.30, 8.15 STUDIO DE LUXE: Vrolijke ontucht in Tirol (18) 2.15, 7.15, 9.30 STUDIO 2000: Kid Blue (14) 7.15. 9.30 beh. di. Alladin en de wonderlamp (a.l.) wo. 2.00 DE UITK'.TK: L'amour lüa- preès midi (18) 2.30, 7.30, 9.45. DELFT: CITY: Live and let die (14) 2.30, 7.00, 9.15 CITY SE LECT: The hospital (18) 2.30, 8.15 wo. 8.15 't Is Yogi beer (a.l.) wo. 2.15. DELFIA: Tien gele vuisten der wrake (18) 2.30, 7.00. 9.15 DOELEN KINO: De Maffia vergeet nooit (18) 2.30, 7.00, 9.05 wo. 7.00 9.00. FLORA: Hoera! Mijn slipje is gestolen (18) 7.00. 9.15. STUDIO D: What? (18) 7.00, 9.15. The French connection (18) di. en wo. 23.30 (FILMLIGA). - froordat de Russische dirigent-vio- Vooral de platenindustrie heeft list David Oictrach wegens ziek- te verstek moest laten gaan, werd het Concertgebouworkest In de PWA-zaal gedirigeerd door André Previn, een musicus met een grillige carrière. Hij was in de film- en showbusi- ness, werkte als jazzpianist en ging zich pas na zijn dertigste jaar op het klassieke repertoire richten. Previn gepousseerd maar hij is nog altijd een omstreden figuur Zijn optreden van zaterdag riep behalve waardering ook twijfel op. Hij weet wat dramatische spanning is en kan muziek rit- mitsch en plastisch reliëf geven Prokofiew ligt hem goed maar komische opera Béatrice et Bé- als de blazers pikante solotrek- nédict liet veel te wensen over. jes hebben boven een gelijkblij- Gemengde gevoelens dus, ook ten vend strijkersfond, houdt hij zich alleen met de strijkers be zig waardoor de blazers in zeg gingskracht evident te kort schieten. zijn tempo-fixaties zijn De innerlijke spanning van een dubieus en op balans en klank- langzaam tempo is Previns fort afwerking heeft hij weinig in- niet en de klankkarakteristiek vloed. De vijfde symfonie van van de ouverture van Berlioz' de jonge Koreaan Yong Uck Kim die Mozarts vioolconcert K.219 technisch knap voordroeg maar artistiek niet veel had te vertellen, zeker niet in de hoekdeign. Alleen in het adagio kwam hier en daar wat muzikale tekening. F. P. Decker even terug in Rotterdam Veertig belangstellenden waren er zaterdagavond naar Diligentia gekomen om te luisteren naar wat de in Sao Paulo werkzame pianist Caio Pagano hun had te bieden. Dat was een niet alle- daags programma: vóór de pau ze Apostrophe et Six Réflexions van de Belg Henri Pousseur (geb. 1929), daarna Beethovens 33 Variationen in CUber einen Walzer von Diabelli (op. 120;1823). ►ousseur: uitgesproken avant-gar- dist, bewonderaar van Webern deed hij ons, geconstateerd de indeling van dit werk aan Du- bussy's Etudes denken: doch even slechts. Twaalf minuten aandacht vergde hij. die hem volledig werden geschonken. waarom werd het stuk niite eens even herhaald? loals gezegd, na de pauze de 33 variaties over een Wals van Diabelli, destijds door Billow niet ten onrechte gekarakteri seerd als „de mikrokosmos van Beethovens genie als zodanig, ja zelfs als een afbeelding van de wereld van de klank in een notedop". ;ccoord, maar je zal het maar i moeten reproduceren. En be- luisteren. Pianomuziek? Wat er gedebiteerd wordt, is dermate abstract, dat het voor een he- paald instrument, dus ook voor een piano, in feite niet denk baar is. n de inhoud hiervan: hoe ver- schillend de vormen, tempi en harmonieën ook zijn, waarin de klank zich presenteert, de geest wordt continu bepaald door een onaantastbare, wijze humor. vaa het door de brave Diabelli gefourneerde gegeven, blijft e hebben altijd bewondering voor de pianist, die dit werk aandurft: dat h adden we ook thans. Doch ook nu werden te leurstellingen ons niet bespaard. B.R. Noordwijkse scholieren hadden veel op kerfstok Noordwijk - Met het inrekenen van twee scholieren van respec tievelijk 14 en 13 jaar oud, heeft een Noordwijkse politiepatrouil le eem goede greep gedaan. De politiemannen troffen de knapan aan, elk rijdend op een brom fiets, dBe zij elders in het dorp hadden weggenomen. Toen zij door de recherche flink aan de tand werden gevoeld, kwam er nog heel wat meer aan het licht. In een rijdende winkel stalen de jongelui rook gerei en snoepgoed, dat zij ge deeltelijk opmaakten, terwijl de rest in het Huis ter Duinbad werd verstopt. Ook in andere winkels sloegen rij hun slag. Het zondenregister vermeldde verder het bij herhaling inbre ken in het gebouw van de Noordwijkse Hockey Club, dief stal u:t een auto, joy-riding op bromfietsen en het weghalen van lege flessen bij een winke lier te Noordwijk aan Zee met de bedoeling het statiegeld te Franz-Paul Decker, die van 1962 tot 1968 aan het Rotterdams Philharmoniscn Orkest was ver bonden maar nu als dirigent van het orkest in het Canadese Montreal werkt, Is als invaller voor de ziek geworden gastdiri- gent Leitner even naar zijn vroegere orkest teruggekeerd. Zondagmiddag betekende dat in De Doelen degelijke, maar ook massief-zware vertolkingen, on- der meer van Haydns Londense symfonie no. 104, die naar mijn smaak In een wat kleinere be zetting en met meer beweeglij- ke charme moet klinken, maar die, gegeven de opvatting, knap en solide werd uitgewerkt. Ook de orkestpartij in Schumanns pianoconcert was erg pompeus en hard. Dit was erger omdat de 22-jarige Hongaar Deszö Ranki de solopartij juist heel licht, elegant en intiem speelde, zodat niet bepaald een harmo nieus geheel ontstond, ook al niet omdat het orkest onvol doende op d« vleugel had ge stemd. Ranki toonde zich overi gens wel een fenomenaal pia nist, die in de lyriek van het in termezzo wonderlijk mooi musi ceerde maar in de hoekdeleo wat jachtig en ongedurig was, mogelijk mede als gevolg van het luide en plompe orkestspel De matinee was geopend met een aantrekkelijk concerto grosso (opus 3 no. 5) van de 18e eeu- wer Pieter Hellendaal kundig en verzorgd weergegeven, maar ook weer in een te grote bezet ting zodat het klavecimbel on hoorbaar was en het evenwicht met het concerterende strijk kwartet vaak ietwat vërloren ging. Ks. Apotheek in Lisse dag en nacht open? Lisse Tijdens de gemeentelijke voorlichtingsavond voor de nieu we bewoners van de Poelpolder heeft burgemeester Berends toe gezegd na te zullen gaan of het mogelijk is dat in de toekomst de lisse apotheek dag en nacht geopend zal zijn. PAULUS DE BOSKABOUTER - DE MUSSENKLUS J-9 .Dacht je heus dat ik dit maal besteld had"? kraste Salomo verontwaardigd. Het leek hem echter zeer waarschijnlijk dat Oehoeboeroe hem al door had en nu wist hij niet goed meer hoe hij zich hier nog uit moest kletsen. „Er waren mussen, Oehoe boeroe, en je weet hoe mussen zijn. Ze kregen kruimels van Paulus, maar daar mee waren ze niet tevreden hè". „Een toen bestelden ze dit mussenmaal?" vroeg de oude uil ongelovig. „Welnee, dat deed ik", riep Salomo, „en dan natuurlijk niet voor die mussen, ben je betoeterd." „Aha", sprak Oehoeboeroe, dus het was toch voor jou". ,,Ga maar zitten", zei Paulus op dat moment, terwijl hij een stoel onder Salomo schoof, „dan kan ik je servet omk- nopen"t SUSKE EN WISKE - „Het Ros Bazhaar" D mooiu zir Suske m rltüd hpoppio op zijp khmer ep voelt zich vhp pilempp veplptep. LUCKY LUKE - DE PREMIEJAGER AFLEVERING 68 Het sucoes van Sarah werkte als een tonicum op hem. Aangezien mr. Fox haar engagementen altijd in de buurt van Londen afsloot, waar managers uit de West End haar konden „ontdekken" en waar haar Londense humor het het beste deed, werd het voor James ge woonte iedere vrijdagavond naar elk theater waar ze speelde te gaan en haar mee uit eten te nemen. Zo rond Elizabeths dramatische eenentwintigste verjaar dag trad ze op in Camden Town. Aan 't eind van de voorstelling wachtte James haar op in haar kleedka- ..Sarah, ik verzeker je", begon James, mer, met een fles champagne die al half leeg was. Sarah keek hem kritisch aan toen ze van het toneel kwam. niet." Ze sloeg haar armen om hem heen en keek hem aan. „Mijn dappere, verdorven kapitein." „Waar niemand je als zoon van Richard Bellamy, de af- Ze kuste hem en gooide de lege fles in de prullenmand. Toen lachte ze weer en draaide hem haar rug toe. ,,Kom op kapitein, haak me los. Ik verkleed me vlug, jij roept een rijtuig en we gaan samen naar mijn ka- „Daar gaat het wél om. Het is altijd een leuk kroegje mer' een k°P chocola drinken." hier of daar. Vooruit dan, als het je dan niet schelen kan, dan gaan we naar de Ritz, dat is ook een leuke Sarah had een piepklein flatje dicht bij King's Cross. Ze kroeg. Vertoon me maar aan de vrienden van je ou- ------- ders. „Dat is de zoon van lady Marjorie", imiteerde ze meesterlijk. „Met zijn nieuwe vriendinnetje. Ze is maar een tweederangszangeresje van schunnige liedjes. He meltje lief". Sarah keek door een gefingeerde face h main, „wat een kleine slet, met al die juwelen en die veren. Ik heb gehoord dat zij tweede meisje was. „Houd je mond", riep James. ..Je weet best dat ik je mee naar de Ritz wil nemen, als jij dat leuk vindt. Het kan mij niets schelen, wat mijn ouders zeggen, wat mén zegt. „Ik had vanavond hier niet moeten komen", zei James. „Dat zegt Hudson ook altijd", antwoordde Sarah en bij die herinnering schoten ze beiden in de lach. „Kan het regiment ook weer doodvallen?" vroeg Sarah. Maar mij wel", zei Sarah doodernstig nu. „Het kan mij Die nacht voltooiden zij de scène, die Alfred vijf jaar ge- I schelen, Jimmy. Ik wil niet dat je mij meeneemt naar de Ritz of zo'n ander deftig restaurant, als je er niet zeker van bent, dat je dat zelf ook wilt. Tot we weten waar we aan toe zijn- Of ik een stukje van je schuldige geweten ben, of leuk voor een avondje uit óf iets belangrijkers. Je begrijpt wel wat ik bedoel ,Je hoeft me niets te verzekeren, Jimmy, maar je moet me alleen bejovem dat je het wat kalmer aan zal doen met die rommel." „Ik dacht dat je vanavond niet kon, je had toch dienst?" Ze wees op de champagne. „Te veel van die flessen en je „Ik heb me eruit gekletst", zei James en schonk haar wordt helemaal opgeblazen en verdorven. En dat wil ik leden in lady Marjories boudoir had onderbroken. Toen ze de eerste stap had gedaan, merkte Elizabeth tot haar verbazing dat ze het belachelijk ritueel van gaan trouwen nog leuk vond ook. Tot ieders grote vreugde was ze teruggekomen naar Eaton Place en moeder en dochter konden beter met elkaar opschieten dan ze sinds jaren h :d len gedaan. Er moesten lijsten worden gemaakt, uitnodigingen verstuurd en jurken gemaakt voor Elizabeth en Henriette, die haar enige bruidsmeis je zou zijn. Cadeaus stroomden dagelijks binnen «o Eli zabeth begon echt te geloven dat het een grote glorieu ze opvoering was.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 8