CcidócSoivtfmt Nederlaag socialisten Hamburg Kapers wilden door geünif ormeerde politie gearresteerd worden Heath krijgt geen steun van de liberalen Stewardessen serveerden drankjes alsof er niets gebeurd was Zwarte zondag in de luchtvaart Vliegen duurder MAANDAG 4 MAART 1974 LEIDSE COURANT Brandweerlieden in asbestpakken zijn bezig met het blussen van het nog nasmeulende toestel. Gezagvoerder Colin Harrison werd op Schiphol door de politie gehoord. SCHIPHOL Van de twee mannen die de VC-10 van British Airways (92 passagiers, 10 bemanningsleden) op zijn vlucht van Bombay naar Londen hebben gekaapt is op dit moment nog weinig bekend omdat ze zeer ge brekkig Engels spreken en over hun daad weinig meer dan wartaal willen los laten. „Ze zijn bij een tusselen- land in Beiroet aan boord gekomen, gewapend met klei ne Tsjechische pistolen en vermoedelijk ook handgra naten. Als namen geven ze op Abu Sahid en Abu Ali. Ze zijn 20 tot 30 jaar oud. De een heeft een baardje en de ander is een zeer onvriendelijk type. Blijkens een ver ouderd identiteitsplaatje zouden ze afkomstig kunnen zijn uit Jordanië en volgens een passagier die tijdens de kaping veel met ze heeft gepraat, hebben ze gehan deld namens dezelfde Arabische jeugdorganisatie die verantwoordelijk is geweest voe- de kaping van een KLM-jumbo eind vorig jaar en r erder een vliegtuig van Japan Airlines had opgebï Ze zouden hebben gedreigd dat er binnenkort nog meer kapingen te ver wachten zijn." Inspecteur G. de Boer van de luchthavenpolitie die het twee tal op Schiphol gearresteerd heeft, bevestigde dit gister avond laat. ..Zij zeiden tegen me: we willen een daad stellen in de wereld, omdat de politiek toch niets uithaalt". Ondertus sen stond de VC-10 bedekt on der het blusschuim, op een af gelegen stukje Schiphol nog steeds te smeulen. In asbest pakken gehulde brandweerlie den waren zeer omzichtig. We liswaar hadden de twee kapers de brand aan boord gesticht met behulp van kapot geslagen flessen whiskey en cognac uit de boordvoorraad, maar z« hadden na hun arrestatie te kennen gegeven dat er in de cockpit een tas met zware ex plosieven was achtergelaten. Daarom liet de rijkspolitie voor alle zekerheid de mijno- pruimingsdienst uit Culemborg aanrukken. Bovendien was ei nog een reden om voorzichtig te zijn. Havenmeester H. Mes land van Schiphol: „we waren gewaarschuwd dat zich aan boord kostbare sieraden plus belangrijke diplomatieke post bevonden." Terwijl de VC-10 vannacht stond na te smeulen, genoten de 92 passagiers en de beman ningsleden op Schiphol van champagne en sandwiches met paté. Iedereen was met d« schrik vrij gekomen, op twee licht gewonden na een man die van het avontuur een klei ne hartaandoening kreeg en een vrouw die bij het verlaten van het toestel via de noodglil- baan een kwestuur aan de rug opliep. Ze zijn echter allemaal vanmorgen vroeg met een'spe ciaal overgekomen vliegtuig naar Londen vertrokken. Ooggetuigen Ooggetuige Jonathan Delaney (23 jaar) zakenman uit Londen met vrouw Lynnette en twee weken oud zoontje Jeremy ver telde: „Wij zaten op de eersre rij in de toeristenklasse. Onge veer twee uur na het vertrek uit Beiroet kwamen twee ke rels pijlsnel naar voren en gin gen de cockpit binnen. Enkele seconden later kwam er een weer uit. We moesten allemaal op zijn bevel naar achteren gaan en de handen op het hoofd houden. We moesten onze handbagage en paspoor ten afgeven In onze koffertjes deden ze handgranaten en ver volgens werden die in de cabi ne verspreid. Bij het verlaten van het vliegtuig op Schiphol heb ik mijn twee weken oud» baby in een deken om mijn rug geknoopt. Zo zijn we veilig naar buiten gekomen." Een andere ooggetuige is J. Beaumont uit Harrowgate. Hij vertelt: „Iedereen bleef erg kalm. Er was geen sprake van paniek. Iedereen was geweldig. De spanning duurde ruim dria uur. We wisten niet waarheen we gingen. Eindelijk mochten vrouwen en kinderen om de beurt op het toilet. De stewar dessen serveerden drankjes alsof er niets aan da hand Gezagvoerder Collin Harrisson (51): „Ik had juist de bestu ring overgedragen aan de tweede vlieger, /oen stormden de kapers binnen. Ze hadden allebei een pistool en handgra naten bij zich. Ik moest da cockpit verlaten en werd ge dwongen om tussen de passa giers plaats te nemen. Ik was eerlijk gezegd een beetje bang In de cabine is door de kapers nog een-schot gelost, om ieder een angst aan te jagen." Het relaas van chef-steward Robin Wright (36): „Tijdens de vlucht naar Amsterdam heeft een van de kapers alle aan boord aanwezige flessen sterke drank (Whiskey, cognac en gin) stuk geslagen en er het gangpad mee besprenkeld. De bedoeling was duidelijk. Ze wilden de spiritualiën gebrui ken om het vliegtuig in brand te steken, zoals ze later od Schiphol ook gebeurd is." Om half zes kwam de gekaap te VC-10 van British Airways het Nederlandse luchtruim bin nen en meldden de kapers zich aan de verkeerstoren van 'Schiphol. Aanvankelijk pro beerden de luchthavenautori teiten het toestel naar een an der vliegveld te dirigeren. Toen de-piraten echter te ga ven voor nog slechts 30 minu ten brandstof te hebben, werd ilsnog toesterpffning voor de landing gegeven.Alle politie- en brandweerkorpsen op en rond om Schiphol kregen groot alarm. Routes naar ziekenhui zen diein opperste staat van paraatheid werden gebracht, werden door speciale ^olitie- eenheden vrijgemaakt en am bulances raasden naar Schip hol. Als gevolg van dit alles ontstond er een volledige ver keerschaos. Het luchtverkeer op schiphol werd lamgelegd. Politiemacht OM zeven minuten over zes landde de VC-10 op „Zwanen- burgbaan" 10-West. Al na 300 meter kwam het zware toestel tot stilstand, waarna het een bocht van 180 graden maakte en naar de kop van de baan terugtaxiede, waar inmiddels een politiemacht was samenge trokken en waar brandweerwa gens en ambulances met leien- de sirenes en blauwe zwaai lichten waren gearriveerd. Men gaf echter gehoor aan de Na het spannende avontuur was er voor het Australische echtpaar Delaney nog even tijd voor een plaatje met een deel v ning. Het twee weken oude zoontje van het echtpaar had niet veel van alle gebeurtenissen gemerkt. eis van de kapers dat iedereen uit de buurt moest blijven. Verder was er geen communi catie. Om kwart voor zeven verlieten de passagiers (die eerst hun schoenen hadden moeten uit trekken) via de noodglijbanen het toestel. De kapers kwamen als laatste naar beneden, na eerst de cabine in brand te hebben gestoken. Inspecteur De Boer van de luchthavenpolitie vertelt: „ik was onmiddellijk ter plaatse. Ik trof de piraten aan in het weiland op 200 meter afstand van de brandende machine. Ik heb een erg vriendelijk ge sprek met ze gehad. Ze vertel den dat er explosieven aan boord waren die binnen vijf minuten zouden ontploffen. En inderdaad deden zich tijdens ons gesprek twee kleine explo sies voor. Hun enige wens: niet door mij gearresteerd te worden (ik was in burger) maar door geüniformeerde po litie mensen. Die heb ik toen gehaald." Havenmeester H. Mesland van Schiphol tenslotte vertelt: „De brandweer kon niet onmiddel lijk gaan blussen, omdat de pi raten zeiden dat er in de cock pit nog een zware explosieve lading was. Inderdaad stond daar een tas met ongeidentifi- ceerde inhoud, waarop we de mijnopruimingsdienst hebben gewaarschuwd. De motoren van het vliegtuig draaiden ech ter nog. Toen hebben we de boordwerktuigkundige William Mc Cracker bereid gevonden om in asbestpak en met pers luchtmasker de cockpit in te gaan en de motoren uit te zet ten. Die man is een helf. Daar na durfden we pas beginnen met blussen". Toch bleven we voorzichtig omdat we inmid dels wisten dat er diplomatieke post en veel kostbare sieraden aan boord waren." Steekvlammen Om tien uur ging de mijno pruimingsdienst aan boord en haalde inderdaad twee ladin gen explosieven naar buiten. Iedereen ging in dekking waar op de springstof tot ontploffing werd gebracht. Steekvlammen die twee meter hoog opscho ten, betekenden het voorlopige einde van deze kapingszaak. Majoor Gerritsen verklaarde vanmorgen vroeg dat de spe ciaal voor dit soort gevallen in het leven geroepen scherp schutters commando niet in actie is gekomen dit on danks de duidelijke aanwezig heid van plotiemannen met schietklare karabijnen rond het smeulende vliegtuig. De Britse ambassadeur in Ne derland sir John Burns was op Schiphol aanwezig. Zogenaamd om de Nederlandse autoritei ten voor de soepele gang van zaken rond de kaping te be danken en de bemanning en passagiers met de afloop te fe liciteren. „In wezen echter", aldus een luchthavenwoord voerder. „was de ambassadeur allen ter plaatse om de diplo matieke post en de daarin ver stopte kostbaarheden veilig te stellen. Een van de kapers wordt door de politie op Schiphol verhoord. De dag van gisteren, zwarte zondag in de geschiedenis van de bur gerluchtvaart, is voor ons land in zoverre redelijk goed afgelopen, dat de op Schiphol geëindigde kaping geen slachtoffers heeft geëist. Maar opnieuw is door gewetenloos optreden het leven van een groot aantal mensen in ernstig gevaar gebracht. Bovendien is Nederland opgescheept met de twee daders die zo lang ze zich nog binnen onze grenzen bevinden onherroepelijk nieuwe terreurdaden van hun 'politieke vrienden zullen uitlokken. Terreurdaden, die zich speciaal op de KLM en Schiphol zullen richten en die mogelijk wél slachtof fers zuller eisen. Snel berechten en vervolgens uitwijzen naar hun Arabisch vaderland hetgeen practisch gelijk staat met vrijlaten - lijkt een veilige oplos sing. Het is echter strijdig me* ieder rechtsgevoel en het vormt bo vendien voor dit soort politieke piraten een vrijbrief voor nieuws terreurdaden. Een afschuwelijk dilemma voor de Nederlandse justi tie. De ramp bij Parijs zal - ondanks de afschuwelijke omvang - de sta tistieken over de veiligheid in de lucht waarschijnlijk niet zodanig beïnvloeden, dat vliegen niet een van de veiligste vormen van ver voer blijft. In de burgerluchtvaart aoen ziich sinds de komst van de straalmotor relatief minder ongelukken voor, maar met de steeds grotere afmetingen van de straalreuzen neemt ook het aantal slachtoffers per vliegongeluk toe. De ramp bij Parijs zou alle voor- afgaande ongelukken in de burgerluchtvaart echter zeker in afschu welijkheid overtreffen, indien uit het onderzoek zou blijken, dat de 346 doden het slachtoffer zijn geworden van een sabotagedaad. Bij- voorbeeld van politieke vrienden van ue twee kapers, die gisteren op Schiphol zijn aangehouden. (Van onze correspondent Frans Wennekesl BONN De algemene ontevre denheid over de politiek van kanselier Willy Brandt heeft do Westduitse sociaaldemokraten bij de verkiezing om een nieuw parlement voor de deelstaat Hamburg gisteren een sensatio nele nederlaag bezorgd. Terwijl de SPD ruim 10 pet. van haar stemmen verloor, was de CDU met een toename van bijna 8 pet. de grote winnaar. Ook de coalitiegenoot van do SPD. de liberale FDP. boekte een respectabele winst. De SPD verkreeg slechts 45 pet. tegen over vier jaar geleden liefst 55,3 pet. en verloor hiermee haar absolute meerderheid. De CDU lukte het op verrassende wijze de afstand tot de SPD bijna weg te werken door haar stern- mental van 32.8 pet. tot 40.5 te verhogen. Met 11.2 pet. tegen over 7.1 pet. boekte ook de FDP van minister buitenl. zaken Walter Scheel een opmerkelijk succes. Ondanks haar nederlaag zal de SPD onder leiding van de 43-jarige Peter Schultz opnieuw de regering vormen. De FDP heeft zich al bereid verklaard een nieuwe coalitie aan te gaan. De verkiezingen van Hamburg waren de eerste in de bondsre publiek sinds de groie overwin ning van Willy Brandt bij de Bondsdagverkiezingen van de herfst van 1972. Zij werden vooral een graadmeter van de stemming in het gehele land, omdat het verlies van de SPD aanzienlijk groter uitviel dan in gewijden verwacht hadden. Ook de sterke winst van de FDP, die in Hamburg met onbekende kandidaten aan de verkiezingen deelnam, toont aan, dat onte vredenheid over de politiek van Brandt een wezenlijke rol ge speeld heeft. Hier was het do aantrekkingskracht von Walter Scheel die de liberalen buiten alle argumenten van de Interne Hamburgse politiek om een aan zienlijke .winst bezorgde. In de Hamburgse uitslag weer spiegelt zich de bezorgdheid van de burgers over problemen als do inflatie en de energiecrisis. De debacle van de SPD bete kent vooral een onverdiende slag voor kanselier Brandt, om dat de Duitsers onder de prijs stijgingen minder dan hun buur landen en onder de energiecrisis nauwelijks te lijden hebben. GENEVE (AP) De prijzen van dc vliegtickets voor reizen in Europa, het Midden Oosten en Afrika zijn met zeven procent gestegen, De prijzen voor vluch ten in de rest van de wereld zullen tegen het einde van de maand eveneens met zev&n pro cent worden verhoog. Houder» rijscholen protesteren tegen wet UTRECHT (ANP) - Rond 351 rt|. schoolhouders zijn zaterdagmid dag naar de Veemarkthal in Utrecht gekomen om kracht bij Ie zetten aanh un eisen tot wet telijke bescherming van hun be roep. Zij vinden de wet rijon- dcrricht motorrijtuigen, die de bevoegdheid regelt tot het geven van rijles niet voldoende om de zogenaamde beunhazerij in dcae branche te bestrijden. De beroepsrijschoolhoudcrs zijn fel op de beunhazerij gebeten wegens de scheve concurrentie verhoudingen. De rijschoolhou der krijgt te maken met kosten als btw, en sociale lasten die de „beunhaas" die rijles geeft naast de uitoefening van lijn gewone beroep, niet kent. (Van onze correspondent) LONDEN Premier Heath is er niet in ge slaagd de steun te krijgen van de Liberale partij. Verwacht wordt dat de Britse premier vandaag zijn ontslag aan koningin Elizabeth zal aanbieden. Harold Wilson, de leider van Labour, zal gevraagd worden een regering te vormen. In het afgelopen weekeinde heefl premier Heath twee langdurige gesprekken gehad met de leider van de liberalen, Jeremy Thor pe. In kringen van deze partij gingen sterke stemmen op tegen een akkoord of een coalitie met de conservatieven. Vanmorgen zo]} de liberale parlementaire fractie bijeenkomen om te be slissen welke koers zij zal vol gen. Voor een eventuele steun aan de conservatieven zouden hoge eisen worden gesteld. De invoering van een nieuw kies stelsel met evenredige vertegen woordiging ls een van hun eer ste wensen. Harold Wilson, leider van de so cialisten. heeft aangeboden met zijn schaduwkabinet een min derheidsregering te vormen, zonder de steun van de libera len of de onafhankclijken te zoe ken. Zijn partij kreeg bij do verkiezingen van donderdag 301 zetels, de conservatieven incas seerden een flinke nederlaag en kwamen op 269 zetels, terwijl de liberalen, ondanks grote stem menwinst. slechts 14 zetels be zetten. Geen van de partijen be haalde de absolute meerderheid.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5