Stompwijk krijgt dorpsraad Huisvrouwen uit Noordwijk naar de Ridderzaal cylO.W f^cpeijsioeii 5 LEIDSE SPAARBANK I. A.W. Pohlkamp stapt uit KVP 100e boterbloem WIK snelt naar duizend leden iü bollen en vïïeistreek. Vijftig jaar PC-onderwijs in Noordwijkerhout Wat u OOK moet weten PAGINA 4 MAANDAG 4 MAART 1974 LEIDSE COURANT LEIDSCHENDAM/STOMPWIJK Als de commissie ad hoe voor Stompwijk en de gemeenteraad akkoord gaan met het voorstel van B en W zullen de inwoners van het kiesdistrict Stompwijk op 29 mei tegelijk met een nieuwe gemeenteraad ook een dorpsraad kiezen. De dorpsraad zou evenals de commissie uit 9 personen bestaan waarvoor ongeveer één maand voor de ver kiezingen in het dorpshuis kandidaten kunnen worden gesteld. Binnen de commissie en ook tijdens de be spreking van het sociologiscli rapport over Stompwijk is gebleken dat er nogal wat kritiek was op samen stelling en werkwijze van de commissie ad hoe, waar van wethouder H. J. Bunnik voorzitter is. Ook de ge meenteraad wilde een bredere basis. Burgemeester en wethouders willen het budgetrecht in eigen handen houden, de dorpsraad zal wel advies Wat de benaming „dorpsraad" betreft zeggen B en W dat „commissie ad hoe" niet juist meer was en dat de titel „wijkraad" niet precies aangeeft waarom het gaat. Bovendien wil de Stompwijkse gemeenschap niet als „wijk" van Leidschendam gekwalificeerd worden. De kandidaatsstelling is met opzet niet op de zelfde dag geplaatst als die voor de gemeenteraad om duidelijk het verschil te laten uitkomen. De verordening voor „Dorpsraad Stompwijk" zal door de commissie ad hoe besproken worden op de verga dering van donderdag 14 maart in het dorpshuis. B en W stellen als minimumleeftijd voor verkiezing in de dorpsraad 18 jaar voor. In verband met de in het verleden getoonde belangstelling van de jongeren, wordt 23 jaar, zoals voor ie gemeenteraad, niet ge wenst geacht. In een grote stembus in het Dorpshuis kan men t.z.t namen van kandidaten, vergezeld van de handtekening van minstens 25 kiesgerechtigden, deponeren Iedereen die straks aan de stemming zal deelnemen zal negen hokjes van het stembiljet moeten roodmaken. Door minder zal het stembiljet niet ongeldig worden, door meer vakjes rood te maken wel. Het stembureau zal evenals bij een „echte" verkiezing bestaan uit een voorzitter en drie leden. Het bureau telt 's avonds echter alleen het aantal stembiljetten. De telling zal in het openbaar op het gemeentehuis gebeuren. De kandidaatsstelling zal geschieden in de week van 22 tot en met 26 april. Katwijkse makelaar voor rechter Katwijk - De politie had reden om de bestuurder van een auto in het avonduur van 6 december jl. op de Meeuwenlaan te Kat wijk aan te houden. De arg waan was opgewekt, doordat aarzelend en slordig werd gere den. De bestuurder gedroeg zich zodanig, dat op vermoeden van drankgebruik hij werd meegeno men naar het bureau. Een bloedproef werd geweigerd. De bestuurder, een 50-jarige make laar uit Katwijk had zich nu voor de Haagse rechtbank te verantwoorden. De verbalisant gaf te kennen, dat de dranklucht en het lopen van verdachte voldoende aanwijzin gen waren. Volgens verdachte had hij twee glazen bier en een borrel gedronken en de Officier vond het dan ook een gewoon geval van niet in staat zijn de auto naar behoren te besturen, waarvoor hij de gebruikelijke straf eiste van twee weken ge vangenisstraf en negen maan den ontzegging rijbevoegdheid. Daar voerde de raadsman, Mr. J.P. v.d. Plas bezwaren tegen aan, want hij meende dat er ge noeg twijfels in deze zaak zijn, om tot vrijspraak te conclude ren. De weg is moeilijk te berij den vooral wat 't kruispunt be treft en verdachte die een hard werker is, kan vermoeid zijn geweest. In elk geval vroeg pleiter niet het rijbewijs af te nemen, dat verdachte voor zijn bedrijf hard nodig heeft en te volstaan met voorwaardelijke straffen. Vonnis op 14 maart. Weer loos alarm Roelofarendsveen Zaterdag avond om precies II uur werd de brandweer gealarmeerd. Er werd gemeld dat er brand was in de Lijsterbesstraat 14 te Roe lofarendsveen. Naar bleek was dit echter loos alarm. Dit vals alarm is een regelmatig terug kerend verschijnsel de laatste tijd. Reeds eerder gebeurde dit precies een jaar geleden op zaterdag 3 maart 1973 en op het zelfde uur n.l. ook 's avonds om 11 uur. Op 7 november 1973 was er twee maal loos alarm op dezelfde avond. Daarvoor was zo iets niet eerder voorgekomen. Confessionelen Voorschoten gaan samen VOORSCHOTEN - l„ Voorscho- ten hebben ARP, CHU en KVP het voornemen om met de ko mende verkiezingen voor de ge meenteraad gezamenlijk deel te nemen onder de naam Christen Democratisch Appel (CDA). De drie confessionele partijen heb ben een CDA-voorbereidings- commissle Ingesteld onder voor zitterschap van de heer W. J. Perquin, die thans met een kan didatenlijst in een vergevor derd stadium is. Het CDA-programma en de CDA- kandidatenlijst zullen half maart bekend worden gemaakt. Tot zover was een mededeling van de heer W. J. Perquin, die nog niet bereid was verdere me dedelingen te doen over de kan didaten. Immiddels is wel be kend dat de fractievoorzitter van de Prot. Christelijke Groep, de heer M. de Klerk Wolters, niet op de nieuwe kandidaten lijst zal voorkomen. Na zijn uit latingen over de persoon van de burgemeester bleek hij ,voor zijn politieke volgelingen niet meer acceptabel te zijn en heeft hij zich vrijwillig teruggetrok ken. De overige thans zittende raadsleden van de P.C.G. en de KVP hebben zich bereid ver klaard een eventuele herbenoe ming te aanvaarden. Er wordt in Voorschoten ook hard Progressief Akoord (P.A.K) tus- gewerkt om te komen tot een sen PvdA. D'66, PPR en PSP. Voorhout Dit weekeinde werd 'n muzikale hulde ge bracht in restau rant Boerhhaave bji het, voor vele Voorhouters gee onbekende, echt- pnar Jac. Uljee- Verhaegen, welke hun 25-jarig huwe- lijkefeest vierden. Het bruidspaar, welke beiden nog heid verkeren, ge noten zichtbaar van deze serenade welke hun werd aangeboden door de plaatselijke muziekvereniging St. Cecilia. Kort na de beëindiging van de schoolstrijd, na de inwerkingtreding van de Lager-onderwijswet 1920, verdrong het bijzonder onderwijs de openbare scholen in Noordwijkerhout en De Zilk. In groten getale kozen de ouders van de schoolgaande kinderen voor het rooms-katholieke en het protestants-christelijke onderwijs. De oude school van „De Voorzienigheid" groeide, de St. Jozefschool zou wat later komen en de Vereniging tot stichting en instandhou ding van Hervormde scholen (met de Bijbel) kreeg 12 juni 1923 de beschikking over enkele lokalen van de toenmalige openbare school op de hoek van de Havenstraat. De school is afgebroken, de woning van het schoolhoofd zal mogelijk nog dit jaar volgen, en nu staan er de statussymbolen van 1974 ge parkeerd. Eerst in 1956, toen de heer P.J. Arends schoolhoofd was, kreeg het prot. christelijke onderwijs onderdak in een echte school, de Irene- school aan de Viaductweg. De gestage groei van het leerlingenaan tal leidde in 1966 tot een uitbreiding met 2 lokalen, waarvan er één vele jaren als handenarbeidlokaal werd gebruikt. Sterke groei sedert 1972 waaraan het ontbreken van openbaar on derwijs in Noordwijkerhout niet vreemd was bracht het leerlin gental tot ruim 180 nu. Daar wordt het schoolbestuur bijgestaan door mej. A. Knetsch, de hoofdleidster, terwijl in de Ireneschool de heer F. Feenstra nu al 10 jaar de scepter zwaait. Zaterdag 9 maart a.s., wordt het jubileum gevierd. Alle oud-leerlin gen, oud-leerkrachten en iedereen, die bij het prot.-christelijke on derwijs in Noordwijkerhout betrokken is en was zullen elkaar kun nen treffen in de reünie in de Ireneschool, 's middags om half drie. De viering van het jubileum begint in feite reeds vrijdagavond 8 maart óm 7 uur. Dan is er in het Witte Kerkje een herdenkings dienst, waaraan onder meer een oud-leerlingenkoor onder leiding van de heer Feenstra, de altzangeres mevr. M. J. de Koning Korte- kaas uit Bennebroek en de organist L.C. Bouwmeester medewerken. Zaterdagmorgen wordt het feest gestart in de kleuterschool. Dan opent burgemeester H.J.M. Bosma „officieel" de kleuters zelf waren hem al voor het derde lokaal van „Schapendel". De kleu ters, hun ouders en de drie leidsters luisteren met de boerenblaas- kapel „De Blaaskaken" het gebeuren op. In de Ireneschool is dan een tentoonstelling ingericht met historische foto's en ander materiaal uit het verleden van de Vereniging en de school met de generaties leerlingen, die haar in de halve eeuw van haar bestaan bezochten. het handwerken en NOORDWIJK De Ned. Ver. van Huisvrouwen, afdeling Noordwijk, h eeft in maart een druk programma voor de boeg. Op dinsdag, 5 maart staat voor de tweede maal de excursie „In de voetsporen van Oranje" op de lijst met een be zoek aan Den Haag en Delft. De dames gaan een kijkje nemen in de Ridderzaal, de Prinsenhof en de „Porceleyne Fles", waar al eeuwen lang het DelHse Blauw wordt vervaardigd. Woensdagmorgen 6 maart (10 uur voorm.) wordt in Hotel Zinger een koffiemorgen gehouden, waar de heer Epskamp sr. uit Leiden een en ander zal vertellen over de vervaardiging van Perzische tapijten, over de reparatie en het onderhoud van de kostbare kleden. Het programma vermeldt voor dinsdag, 12 maart, een excursie naar Am sterdam. De Noordwijkse huisvrouwen gaan eerst in Aalsmeer de grootste bloemenveiling van Europa bekijken, daarna wordt in de Kal ver straat koffie gedronken, terwijl voorts een bezoek wordt gebracht aan het Panopticum van Mada me Tussaud en aan de expositie van Franse kerk ramen in het Rijksmuseum. Dames, die deze tentoonstelling reeds gezien hebben of geen be langstelling hebben voor kerkramen, gaan een kijkje nemen in het Vincent van Gogh-museum. Op donderdag, 14 maart, wordt in het Bowlingcen- trum Faase aan de Van Panhuysstraat de gewes telijke bowlingdag gehouden. Voor donderdag morgen, 21 maart, staat een bezoek aan de ten toonstelling „Goed Handwerk" in het Congresge bouw te Den Haag op het programma. Mevr. Nini Boesman van de Haagse Ballonclub komt donderdagmiddag, 28 maart, vertellen over de ervaringen van haar en haar man op hun ballon- reizen. Zij illustreert haar verhaal met dia's. Een en ander gebeurt op een theemiddag van de Ver. van Huisvrouwen in Hotel Zinger. Na afloop van de causerie van mevr. Boesman bestaat er gelegenheid tot het stellen van vragen. Voor de meest originele vraag is een beloning in uitzicht gesteld. Dinsdag, 2 april wordt te Rotterdam de Gewestelijke Dag van de Ned. Ver. van Huis vrouwen gehouden, terwijl er op donderdag, 4 april, wederom een theemiddag is. Marijke van Raephorst zal vertellen.over paasgebruiken. Aan deze middag is een wedstrijd verbonden in het beschilderen van paaseieren. tADVERTENTIE ^Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken^ naar één adres ook voor LEIDSCHENDAM De penningmeester en propagandaleider van de afdeling Leidschendam van de KVP de heer J. A.W. Pohlkamp, is afgetreden omdat hij zich niet kan verenigen met de gevolgde pro cedure bij de kandidaatstelling voor de komende gemeenteraadsver kiezing. Zijn voornaamste bezwaar is de hoge gemiddelde leeftijd. 55.8 jaar, van de kandidaten die op de lijst voorkomen. Op 7 verkiesbare plaatsen is de oudste kandidaat 67, de jongste 52 jaar. Het afgetre- moet worden geopereerd met een vergrijsd ledenbestand (De KVP is in Leidschendam in 5 jaar tijds van 650 leden geslonken naar 280) en dat anderzijds de samenwerking in CDA-verband zo den bestuurslid zegt dat het dilemma voor de KVP vs dat enerzijds veel perikelen geeft dat wel tot deze opstelling moest worden geko men. De heer Pohlkamp zegt in een verklaring bij zijn aftreden dat hij bovendien van mening is dat een politieke partij die zichzelf res pecteert geen namen op de kandidatenlijst moet opnemen, waarvan het bestuur weet dat ze geen lid van de KVP zijn. De 44-jarige heer Pohlkamp kwam enige jaren geleden in het nieuws toen hij uit handen van de toenmalige voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel, „de verklaring" kreeg overhandigd als slot van een cursus Burgerschapskunde. Bovendien kreeg hij toen, in de vorm van een aantal boeken van prof. dr. L. de Jong, de eerste prijs voor zijn verslag „De Decentralisten" SASSENHEIM De wekelijkse uitzending van Radio Boter bloem in „de Bernardus" waarvan het verzoekplatenpro- gramma altijd zaterdagmorgen plaats vindt, werd zaterdag middag j.l. in de Groene zaal feestelijk gevierd met een li ve-uitzending over de huis-ra dio. En daar was dan ook alle reden voor, want het was de 100e uitzending en dat wordt altijd feestelijk gevierd door de Boterbloem" die in zes bejaarden- en verpleegtehuizen verzoekprogramma's verzorgt t.w. in Schalkweide", Haar lem, „Berkhout", Lisse, „Son- nevanck", Hillegom en Sas- senheim en in .Bernardus" en de Schutse". In laatstge noemd centrum werd vorig jaar juni de 100ste uitzending gevierd. Met dit werk dat ui teraard zeer wordt gewaar deerd, werd in 1957 te Haar lem van start gegaan door een aantal enthousiaste jongelui. In 1971 werd het centrum ver legd naar Hillegom, waar de programma's op de band wor den gereed gemaakt voor de uitzendingen. De Groene zaal van „de Bernar dus" was geheel gevuld met patiënten van het verpleegte huis, die nu de technici Eric Tromp, Paul van Munster en Jacq. v. Beetz en de presenta trice Carla Broxterman in ac tie konden zien, die normaal hun werk in de studie aan de v. d. Endelaan te Hillegom doen. De bewoners die niet aanwezig waren konden het programma via de radio op hun kamers volgen. Begonnen werd met klassieke nummers- o.a. „Valse Triste" van Sibe lius, het bekende Trompet-con cert van Haydn, terwijl ook de liefhebbers van het Grego- riaans aan hun trekken kwa men. Het tweede gedeelte van het programma was meer in het lichte genre, met o.a. Mie- ke Telkamp, Gerard Cox, en John Woodhouse, accordeon en uit de oude doos Louis Davids met „de Olieman heeft een Fordje op gedaan", wat bij zonder in goede aarde viel. Dat het programma zeer in de smaak viel bleek wel uit het steeds opklaterend applaus. De middag werd besloten met een leuke kwiz, met vragen over plaatfragmenten en het alledaagse leven. De Sassen- heimse middenstand liet zich niet onbetuigd met taarten, fruit rookgerei en andere sma kelijke artikelen, die als prij zen welkom waren. Mevrouw Steenbeek, secretaresse van „de Boterbloem en presenta trice in „de Schutse" die in de Groene zaal ook assistentie verleende onderbrak haar werk om in „de Schutse" die in de Groene zaal ook assis tentie verleende, onderbrak haar werk om in „de Schutse" mevrouw Blinde-v.d. Woerd te gaan gelukwensen, die maan dag 100 jaar werd, waarbij na mens de stichting een bloe menhulde was. Overigens doet het bestuur van „de Boterbloem" een oproep aan jongelui om mee te doen om dit mooie werk te kunnen voortzetten, (tel. 2520-17482). Goed jaar AVG Lisse LISSE De afd. Lisse van de R.K. Bond van Agrarische, Voe- dings, en Genotmiddelen (A.V.G.) hield in het Trefpunt de jaarvergadering onder lei- ding van de heer J.E. Baak. Deze betreurde de niet al te grote opkomst. De jaarverslagen werden uitge bracht en gaven een opgewekt beeld te horen over het leven in, de afdeling. De penningmeester werd gedechargeerd nadat de kascommissie een gunstig rap-j Bij de bestuursverkiezing werden 1 de heren C. van der Laan, E.C. van der Meer, P. Wassenaar, J.- van der Voort herkozen. De heer J.J, van der Veek nam de plaats in van de heer P van der Voort, die zich niet herkiesbaar stelde. te causerie een overzicht van alle verlangens welke er in de vakbeweging leven tot verbete- ring van de positie van de 1 werknemers in de komende ja ren. Voor het goed recht op bil- j lijke grondslagen zal steeds de strijd gestreden blijven worden aldus de heer Loudiers. 1 De Poel nam afscheid van voorzitter LISSE Dit weekeinde heeft het Gemeenschapscentrum „De Poel" in het Poelhuys aan de. Ruishornlaan te Lisse de jaar vergadering gehouden. Voorzit ter Hekking nam, wegens ver-i huizing naar Aerdenhout, af-, scheid. Mevr. Hekking kreeg, van de 2e voorzitter, de heerj Klijssen, bloemen aangeboden, en de heer Hekking had een persoonlijke attentie in ont vangst te nemen. In de vacature van voorzitter wejd voorzien door de benoe ming van de heer Steenbergen.;, Tot secretaresse werd benoemd' mevr. Van der Bos. De overige, aftredende bestuursleden wer den alle bij acclamatie herbe-* noemd. Het jaarverslag deed horen, dat' er veel gedaan wordt in het be-| lang der vereniging. Mevr. Van der Linden maakte in het finan} cieel verslag melding van een: voordelig saldo. Het kasrapport* van de commissie luidde gun-' stig, zodat decharge kon volgen.' Het verslag van de recreatie-' commissie maakte melding van' zoveel bruisende activiteiten, dat een warm applaus te incas seren viel voor alles wat menP georganiseerd had aan cursus-' sen en avonden. De heer M. Vos had er behoefte' aan om het gehele bestuur op recht dank te betuigen voor al-3, les wat men geheel belangeloos* voor de vereniging doet. De be-' groting van 1974 werd akkoord* bevonden. EHBO Lisse kwam sterk voor de dag Sassenheim - Voor de kringwedi strijden van de EHBO te Sas-» senheim gehouden, als eerste, evenement t.g.v. het 40-jarig ju-, bileum van de plaatselijke afde-. Iing bestond flinke belangstel-, ling. In de grote zaal bij" „Cees&Ineke" waren een kleine tweehonderd bezoekers, w.o.' wethouder Mazee. In twee groe-' pen kregen de tien afdelingen' hetzelfde ongeval te behandelend Van de groep A. was afdeling Lis-! se nummer één, Katwijk twee de, Sassenheim derde en Hill©-' gom vierde. Van groep B. was' afdeling Oegstgeest eerste, Lei-1 derdorp tweede, Valkenburg' derde, Leiden vierde en Noord-1 wijkerhout vijfde. Van de twee' beste ploegen kwam Lisse in de' finale als beste uit de bus, diet hiermee de „mevr. K. Begeer-I Baatrup"-wisselbeker verwierf en uit gaat komen in de di-l strictswedstrijden. Tevens kreeg de leidster van Lisse, mevr. Zoet-v.d. Linde, die van alle groepen de beste leiding gaf, een beker mee naar huis. De af deling Oegstgeest die tweede was, kreeg de „Daan Sloos"- wisselbeker. Beide winnaars kregen ook nog een beker voor hun prijzenkast. Voordat de be kers door Sassenheims voorzit ters Lambooy werden uitge reikt, gaf dokter Vielvoye-Kerk- meer, die de supervisie had, toelichting over de opdrachten en kritiek op de geleverde pres taties. WASSENAAR - De Sportvereniging WIK heeft in het 46e jaar van haar bestaan voor het eerst een ledental bereikt van bo ven de 900, zo bleek op de jaarvergade ring, die in de foyer van het Jeroenhuis onder voorzitterschap van de heer H. Lan- gerak gehouden werd. De grootste afdeling is de zwemafdeling, die aan het eind van 1973 483 leden telde. Daarop volgt de gym- nastiekafdeling met 397 leden, terwijl de jongste afdeling, basketball, 5-1 leden telde. Traditiegetrouw werden gouden WIK-speldjes uitgereikt aan leden die 15 jaar onafgebro ken lid zijn geweest en had ook de uitrei king plaats van diverse prestatiebekers. De gymnastdekprijs ging naar Marie José van der Kroft. De zilveren polobal werd toegeken daan René van der Knaap, de basketball-prestatiebeker aan Arie Borst, trainer van het dames-team. De WIK-bo- kaal, erkenning voor bijzondere verdien sten voor de vereniging, werd voor een jaar eigendom van mevrouw W. Sasburg. Gememoreerd werd voorts, dat de heer Dick van Leeuwen zijn zilveren jubileum viert als clubpianist van WIK. Het financieel verslag over 1973, sluitend met een bescheiden batig saldo, werd goedgekeurd, de begroting voor 1974, die een totaal aan uitgaven aangeeft van ruim 43 000 eveneens, nadat de vergadering bes'oten had de contributies met ingang van 1 maart a.s. met gemiddeld 5% te ver hogen. De bestuursverkiezing bracht het afscheid van mevrouw J. M. J. Hübscher- van der Tang, die al 29 jaar lid van de saresse en nu ruim 10 jaren de penningen van de vereniging op een bijzonder vak kundige wijze heeft beheerd. De vergadp- ring stemde van harie in met het voorstel van het bestuur, haar te benoemen tot ere-lid, een onderscheiding, die slechts zeer zelden wordt toegekend. In de vakatu- re, ontstaan door het bedanken van me vrouw Hübscher moet nog worden voor zien. Voorzitter H. Langerak werd met al gemene stemmen herkozen. Hij deelde mede van plan te zijn - net toestemming van de leden uiteraard - aan te blijven tol het gouden jubileum van de vereniging in 1978. Tot commissaresse van de basketafdeling werd benoemd mej. J. Klaren, tot saris de heer J. C. R. Kooijmans. Noordwijk - Op de jaarverga dering van de Eerste Hulp Brigade Noordwijk in hotel- rest. „De Beurs" werd mevr. Siemerink-Kapel ge huldigd wegens haar 40-jarig lidmaatschap van de briga- de. D evoorzitster mevr. M. A. de Beer-Vink sprak gevoelvolle woorden en roemde de trouw en mentaliteit van de jubila- resse, die in haar medemen selijkheid voortdurend daar is. waar zij verdriet of leed, schade of een ongeluk veron derstellen kan. Namens do vereniging ontving mevr. Siemerink een aandenken. Bij de bestuursverkiezing werden mevr. De Beer-Vink en de heer A. H. Beugelsdijk herbenoemd. In de vakature van de heer W. van Beelen, werd d eheer Zonneveld ge kozen. Katwijk - De verkoop van kin derzegels was dit jaar lager dan vorig jaar doch niet te genstaande is het verkoop comité tevreden met de re sultaten. In Katwijk Zee werd voor 9739,- (v.j 10.400,- in Katwijk Rijn werd voor 3940,- (vj 4038,-) verkocht. fAJTo Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roelofarendsveen e.o.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4