VAAK TE WEINIG INZICHT BIJ OUDERS VAN MOF,TT I JK OP VOEDBARE KINDEREN Zilveren 'mee ster' Nieuwint glorieus gehuldigd in R'veen stad en rijn- en veenstreek „Open dagen" bij prof. dr. Kannerschool Veel waardering voor muzikale show van Door Gunst Verkregen Gezamenlijk optreden van 7 Leidse koren Voorschotense huurders voelen zich genomen Modern repertoire van St. Jans-Fanfare sloeg in MAANDAG 4 MAART 1974 LEIDSE COURANT Hazerswoude Na zijn instal latie door de algemeen inspec teur W. M. Rehorst van het korps rijkspolitie in in het gemeentehuis te Hazerswoude is de heer P. Paul (52) com mandant van het district Den Haag van de rijkspolitie. De inspecteur-generaal ontpopte zie hals een voorstander van de wijkagent, die het contact tussen politie en burger meer kan J>evorderen. Wateringen's burgemeester Langemeijer voerde op deez bijeenkomst het woord namens de collega's uit de gemeenten, die onder het politiedistrict Den Haag ressorteren. Hij vond de aan stelling van de wijkagent een goede zaak, mits het geen sluitpost op de begroting wordt. Hoogmade In de stampvolle zaal van Huize v. d. Ploeg gaf zaterdag ƒ.1. de N.K.J.B. van Hoog- made haar jaarlijkse, tot een traditie uitgegroeide toneeluitvoering. Dit jaar was de komische thriller .Gesprek met Londen", van de bekende auteurr Wim Bischot uitgekozen. Het stuk was een ingewik kelde affaire en het pleit vor de presentatie van de spelers, dat het stuk de aanwezigen tot de laatste minuut kan boeien. Een spontaan applaus van het dankbare publie kwas dan ook de beloning voor regisseur/grimeur Pater Sassen van Ysselt en de spelers en speelsters, van wie Lenie Borst en Maria Disseldorp als respectievelijk de gezusters Bettina en Gretty de glansrodlen vervulden. NIEUWE WETERING De dorpsgemeenschap van Nieuw Wetering waardeert de jaarlijkse uitvoering van muziekvereniging Door Gunst Verkregen altijd zeer. Dat was ook dit weekeind weer te zien aan de enorme belangstelling in het Cultureel Centrum: er was geen stoel onbezet. In het welkom van voorzitter Koos Schoo kon men tevens beluisteren dat veel geld voor het corps nodig is en een groot gedeelte besteed was aan het met veel vrouwelijk schoon gezegende tamboer korps met fraaie kostuums en instrumentarium. Dit korps mocht dan ook het programma openen, waarbij in de niet al te grote zaal de trom melvliezen danig op de proef werden gesteld. Hierna mocht dirigent C.G. Baart uit Leiden zijn muziekcorps met de mars Overlord" van Joh. Wichers los spelen. Bepaald niet gemakkelijk had men het zich gemaakt met het door de vroege dirigent B. Ruiter geschonken muziekstuk „Othello tone poem", maar dank zij de eminent: leiding van dirigent Baart bleek men het bekwaam te hebben ingestudeerd. Met ..American Folk Suite" van Harold L. Walters kwam men hierna in een geheel an der genre in de jazz fantasie „Golden Line" van Max Leemun. j De mars „Thercd Jackets" van Ton Kotter vormde de inleiding tot j een goed gebrachte finale, waarvooi' een warm applaus het verdien de deel was voor muziek- en tamboerkorps. Na de pauze was het de toneelvereniging „Maskarade" (die in deze Jaarlijks uitvoering een vaste plaats begint in te nemen) die voor een vrolijke noot zorgde in het b'üspcl in drie bedrijven „Een aap op visite". De avond werd tenslotte afgerond met een gezellig dans je tot besluit. LEIDEN - In de laatste vergadering van de „Contactgroep Leldso ko en" hebben zeven koren hun goedkeuring gehecht aan het plan om op zaterdag 22 juni a.s. tijdens een Festivalconcert in de Hoogland se Kerk gezamenlijk op te treden. Deze manifestatie is dit jaar de directe voortzetting van de vorig Jaar al beoogde samenwerking, die niet gerealiseerd kon worden omdat de Pieterskerk onverwacht werd gesloten. Het Festivèlconcert 1974 belooft hoewel eenvoudiger opgezet dan vorig Jaar - een cultureel belangrijke gebeurtenis te worden. Voorschoten - De Voorschotense afdeling van de Bond van Huurders en Woningzoekenden (B.H.W.) heeft een open brief geschreven aan het College van b. en w. en de gemeenteraad. In die brief staat dat de overgrote meerderheid van de bewoners van de Voorschotense gemeentewoningen zich heeft uitgesproken tegen de stookkostenver- hoging, voor afschaffing is van het boetesysteem en verantwoording wil van de tuinonderhoudskosten. De brief van de B H W, begint met te stellen dat van alles mankeert aap het beleid dat de gemeente Voorschoten tegenover zijn bewo ners voert, speciaal tegenover de bewoners van de gemeentewonin- gen. De B.H.W. tekent protest aan tegen de stookkostenverhoging zeals die b.j ut n aan de Kcr.ibrandtluan en O.stadehof is «fcorgevoerd. Er beslaat, aldus de B.H.W., een zeer onrechtvaardige Incasso en administratiekoetenregeling. De B.H.W. heeft al bijna drie honderd handtekeningen verzameld en lang niet alle gemeente woningen zijn afgelopen, aldus de kontaktpersonen van de B.H.W,. Medewerking Slechts een geboren en ervaren onderwijskracht zal op een m.o.k.-school in staat zijn het hoofd te bieden aan de zicb vaak snel wisselende situaties in de klas. Aan de Oegstgeester 6chool zijn dan ook, naast het hoofd en de leerkrachten, een orthopedagoge, een psychologe en een psychiater verbonden, die zowel leerlingen als leer krachten terzijde staan. Zeer belangrijk voor net succes, dat met een moeilijk opvoedbaar kind behaald kan worden, zijn daarnaast de opvangmogelijkhe- ZOETERWOUDE De Sint Jans Fan'are concerteerde zaterdagavond voor een opnieuw vollenig bezet Cen trum. Het sterk geslonken korps van enkele jaren gelo den is dankzij de terugkeer van oude krachten en de aanwas van nieuwe leden weer sterk uitgegroeid waar mede de mogelijkheden voor dirigent Jan Mey aanzien lijk zijn vergroot. Daarvan profiteert ook het publiek, zo bleek bij dit con cert waarvan het eerste deel uit klassieke werken be stond. Met Solatine werd geopend en afgesloten met het veeleisende „New Baroq Suite". Tijdens de pauze werd het pod:um geheel anders opgebouwd waarna de musici in een geheel nieuwe uitmonstering verschenen geheel aangepast aan het lichte repertoire. De combinatie van wijnrood en zwart viel bijzonder in de smaak bij hef pi'.Viek. Voorz tter J. Straathof benadrukte dat de cos- do-ir de leden zelf betaald zijn De gelegenheid werd aangegrepen om een negental da mes in het zonnetje te zetten en hun naai- en knipwerk werd beloond met de aanbieding van een boeke: bloe men. Met Wallstreet Dixie werd een wervelend* start gemaakt van het moderne repertoi Naast dit nieuwe nummer waren er ook de oude Glenn Miller-successen „In the mood" en Americain Patrol waarin de eerste solisten aan bod kwamen. Na Mambo Jambo volgde de Carnavals Poppourri met alle recente succesnummers Het publiek kreeg volop gelegenheid h te haken bij ..Den Uyl zit in de olie", Zullen we he; ïog een keer tje overdoen", „Kiele-kieie Koeweit' %nz. Na „Zarita" was ook nu weer Rymbalzell" de uitsmijter waarbij het enthousiaste publiek de met bloemen gehul digde Jan Mey een toegift afdwong. Hazerswoude - Zuster Amati en haar kleuters hebben gezellige wijze het 12'£-jt bestaan van hun school, R.K. Kleuterschool „Kleu vreugd" an de Groennem gevierd. Op de foto geven kinderen een driewerf ho voor hun school. De oud meenden alle reden tot feest voor de kleuters te h ben. te meer daar het wc schijnlijk niet al te lang m zal duren, of de school st leeg in de vergrijzende bui schap de Groenendijk, w geen huis wordt gebouwd waar jonge gezinnen dus dwongen zijn naar elders verhuizen. LEIDEN/OEGSTGEEST „Ou ders van moeilijk opvoedbare kinderen weten over het alge meen niet hoe het er op een m.o.k.-school aan toe gaat. Voor hen ontstaat er een soort va cuüm als zij hun kind naar zo'n school toe moeten sturen. Door middel van twee open dagen hebben wij gepoogd bij de ou ders inzicht in en belangstelling voor het soort onderwijs dat hier gegeven wordt, te kwe ken". De heer J. N. van der Vorst, hoofd van de Prof. Dr. Leo Kannerschool, een school voor moeilijk opvoedbare kinde ren aan de drukke Geverstraat in Oegstgeest, is bijzonder te vreden over de twee open da gen, die hij en zijn staf op 21 en 22 februari j.I. ge.iouden heb ben. Zoals bij veel zaken leidt ook bij het buitengewoon onder wijs onwetendheid tot onbegrip en kan een goede openhartige voorlichting veel misverstanden voorkomen en/of uit de weg rui men. „Vorig jaar hebben we voor de eerste maal een open dag gehouden sinds onze vesti ging hier zo'n 5 jaar geleden", herinnert Van der Vorst zich. „Toen echter gold het voor een deel van de leerlingen, nu voor allen. We hebben het nu over twee dagen uitgesmeerd, aange zien anders de groep te groot zou worden". In Nederland bestaan ongeveer 20 van dergelijke m.o.k.-scholen. Behalve in Oegstgeest, is ook'in Leiden een vestiging, namenlijk aan de Rijnsburgersirigel. Het verschil echter met de m.o.k.- school in Oegstgeest is, volgens de heer Van der Vorst, dat daar de leerlingen rechtstreeks aan gemeld worden. In Oegstgeest loopt dat via verscheidene in stanties, zoals de schooladvies dienst, de onderwijsinspectie en de psychiaters. „Wij krijgen dus de meest gecompliceerde geval len", zegt het hoofd van de Oegstgeester school. Aanleg/milieu Door vele terzake deskundigen wordt nog steeds gedebatteerd in hoeverre bij de groep moei lijk opvoedbare kinderen aanleg of milieu als oorzaak van wan gedrag een rol spelen. „Beide", beweert Van der Vorst zeer overtuigd. Uit pedagogisch oog punt gezien doet deze oude vraag er echter weinig toe. Het verschijnsel bestaat en men heeft met beide factoren te ma ken. Op m.o.k.-scholen tracht men door het scheppen van een vertrouwelijke sfeer een basis voor benadering van het kind te leggen. Daarbij staat het tonen van begrip voor de situaties, waarin wangedrag ontstaat, voorop. Toch verweeft men daarin tegelijkertijd consequent de lijn naar een meer aange past maatschappelijk gedrag, hetgeen betekent dat bij de be nadering van- deze kinderen in de eerste plaats een subtiele pe dagogische inzet vereist is. Es sentieel voor het schoolsucces op een m.o.k.-school is dus niet het bijzonder zuiver kunnen spellen of nauwkeurig kunnen lezen, maar de groei naar het aangepaste gedrag. „Lezen en schrijven zijn de middelen om dit doel te bereiken", zegt Van der Vorst. „Iedere prestatie op onderwijskundig gebied is eigen lijk meegenomen". Over de werkwijze op de Kanner school zegt hij onder meer: „Een van de oorzaken van wan gedrag kan zijn een lichte be schadiging van de hersenen, in de meeste gevallen een erfelijke afwijking. Dit kan gesignaleerd worden door een labiele emotio naliteit. Ook zijn zulke kinderen behept met een grote mate van onzeKerheid. Ze zijn bang om te falen. Je moet er onder andere voor zorgen dat je die faai-angst weg neemt. Je moet deze kinde ren positief benaderen, veel be lonen. Je neemt de kwaal nooit helemaal weg; je leert de kin deren ermee te leven". den in het eigen milieu. Als van daaruit geen enkele medewer king wordt geboden, vermindert de aanspreekbaarheid op school sterk. „Daarom zijn die open dagen voor de ouders van zo groot belang voor de kinderen Het rechtstreekse contact kan bijzonder veel bijaragen tot een spoedige aanpassing van het kind in de maatschappij". Voor die gevallen, waarin mede werking van thuis ontbreekt, is het internaat, het alternatief voor een dagschool als de prof. dr. Leo Kannerschool, de aange wezen weg. Ideaal is een inter naat echter niet, aangezien het kind dan teveel in een apart we reldje leeft en weinig meer in aanraking komt met de omge ving. Naast de internaten be staan er ook nog scholen, die verbonden zijn aan observatie huizen. Hierin worden kinderen opgenomen die op de een of an dere wijze met de justitie in aanraking zijn geweest. In de rechterlijk bevolen observatie periode stellen deskundigen een rapport op, waarin oorzaken en remedie worden aangegeven. De remedie kan zijn terugzen ding naar het eigen gezin, plaat sing in een pleeggezin, dan weJ plaatsing in een inrichting voor kinderbescherming. Doorstromen Op de Oegstgeester m.o.k.-school zitten 63 leerlingen, variërend in de leeftijd van 3 tot 15 jaar. Hiervan behoren 45 tot de zoge naamde kernafdeling en 18 tot de groep zeer jeugdigen. On- danks het feit dat m.o.k.-scholen moeten voortbouwen op een brokkelig en vaag gegeven en de kinderen doorgaans al een zeker negatief schoolverleden hebben waardoor schoolpresta ties op de achtergrond zijn ge raakt en waardoor volledige la gere schoolkennis meestal onbe reikbaar is, kan een groot deel van de leerlingen op oudere leeftijd stoorstromen naar voortgezet onderwijs. In de meeste gevallen is dat naar het individueel technisch onder wijs (i.t.o.), de l.t.s. en het leao en soms naar de mavo. De heer Van der Vorst: „De aansluiting kan moeilijkheden geven, omdat de leerkrachten van 't vervolg onderwijs te laat zien hoe ze onze kinderen aan moeten pak ken. Als ze tijdig naar ons toe- ALPHEN A/D RIJN Een grote schade aan der» twee auto's was het resultaat van een botsing op het kruispunt De Bijlen-Verlengde Aarkade. Gistermiddag rond het middaguur verleende de bestuurder van de lichtgekleurde auto geen voorrang aan de donkere auto. De beide bestuur ders, inwoners van Alphen a/d Rijn, liepen behalve wat schrammetjes geen verwondingen op. Rechts op de foto is de politie bezig aan het verhoor van één van de bestuurders. komen zijn de leerlingen heel goed te handhaven. De interesse in de vakken is in principe aan wezig maar de gedragsmoeilijk heden blijven remmend werken. Je moet ze een gecontroleerde vrijheid toestaan; ze hebbeD ook meer vrijheid nodig. Als je ze leert hoe ze hun vrijheid moeten toepassen kunnen ze deze best aan". De m.o.k.-scholen hebben elk be staansrecht, maar toch heerst het laatste jaar de tendens om niet meer zo snel tot stichting van een nieuwe school over te gaan. Men probeert in het ge wone basisonderwijs meer mo gelijkheden te scheppen voor meer aanpassingen. Dus op school houden. De meest onhan- delbaren echter gaan tenslotte naar een m.o.k.-school. Grootse dingen Voor de Oegstgeester school staan grootse dingen te gebeuren. Bin nen het jaar wordt, hoopt het schoolbestuur, met de bouw van een geheel nieuw onderkomen begonnen in Oegstgeest. Het huidige pand namelijk is zeer slecht en veel te klein, hetgeen een vreselijke handicap bete kent voor dit soort kinderen. Al les voor de bouw van de school plus een medisch psychologi sche kliniek is reeds in orde. „Financieel gezien mogen we de gemeente Oegstgeest bijzonder dankbaar zijn", vindt de heer Van der Horst. „Wat ik, en met mij alle leerkrachten en leerlin gen, ten zeerste betreur, is dat het gemeentebestuur het school zwemmen voor onze school af geschaft heeft wegens geldge brek. Ik vind het spijtig dat zij geen kans gezien heeft het an ders op te lossen". Voor de kin deren van de m.o.k.-school moet het zwemmen een bijzondere mate van ontspanning zijn. Zij komen dan uit die voor hen zeer dwangmatige positie van leren. Interne en externe medewerking is voor hen een eerste vereiste. Arnold Hendriksen ROELOFARENDSVEEN Het klinkt misschien wat ouderwets maar de duizenden leerlingen die in de afgelopen 25 jaar op de Ignatiusschool hun, wat nu heet, basisopleiding hebben ge kregen, hebben hun hoofdonder wijzer M. Nieuwint altijd aange sproken met meester Nieuwint. Bepaald geen sinecure om 25 jaar lang de scepter te zwaaien als hoofd van een jongens school, waarbij jaren waren met ruim 300 leerlingen. Vrijdag jl. was het precies 25 jaar dat de heer Nieuwint hoofd van de school was. Uiteraard was er voor de schooljeugd een uitge breid programma voor deze dag vastgesteld. De kinderen van df kleuterschool en le en 2e klas van de basisschool boden een prachtig schaakbord met de bij behorende schaakstukken aan, de hogere klassen een fraaie re lax-fauteuil. Het hoogtepunt van de jubileum viering viel gisteren, 's Morgens was er een plechtige Eucharis tieviering met als celebrant pas toor Th. van Niekerk, met diens neef als diaken. De jubilaris zelf dirigeerde het grote koor, n.l. het dames- en herenkoor en het jongeren- en kinderkoor met ritmische begeleiding. Na de eucharistieviering werd de jubilaris spontaan een „Lang Meester Nieuwint i zal hij leven" toegezongen. Om 2 uur 's middags waren de ju bilaris en zijn naaste familie wederom in de parochiekerk aanwezig voor de officiële re ceptie, die onder leiding stond van de heer Meeuwisse. Deze gaf allereerst de heer J. M. Nooy, voorzitter van het school bestuur, het woord, die uitvoe rig inging op de kwaliteiten van de heer Nieuwint voor het on derwijs ter plaatse alsmede zijn vele funkties in het plaatselijke maatschappelijke leven. Zijn ge lukwens ging, mede namens de aan de school verbonden leer krachten, vergezeld van een prachtige stereo cassetterecor der. Tevens kon de heer Nooy nog me dedelen dat de urgentieverkla ring voor de nieuw te bouwen Mariaschool dezer dagen ont vangen zal worden, waarbij hij de wens uitsprak dat medio april de eerste paal geslagen zal mogen worden. De inspecteur van het onderwijs, de heer J. W. Fonhof uit Alphen a/d Rijn sprak de jubilaris in gevoelige woorden toe, daarbij de nadruk leggend op het feit dat onder zijn leiding in deze 25 jaren vele jongeren hun oplei ding hebben mogen krijgen Burgemeester P. M. F. Smolders sprak een gelukwens namens het gemeentebestuur en sprak zijn dank en erkentelijkheid ui» voor het werk van de heer Nieuwint. Een fraaie v planten-bak onderstreepte deze felicitatie Intussen was een dronk uitge bracht op het welzijn van de lu- bilaris waarbij een grote groen feestelijk geklede kleuters een gelukwens met zang en dan* aanboden. Een muzikale serenade van de muziekvereniging Liefde voor Harmonie aan hun oud-direc- tenr, en 'n zeer druk bezochte receptie van parochianen, oud leerlingen en oud-collega's be sloten het glorieuze jubileum.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3