Onderzoek h kaping VC10 in volle gang Sabotagegeruchten na vliegramp Parijs fblijmaker STIJGEND DODENTAL Kamer Lubbers bezet door middenstanders Overval in Hazerswoude Meir vormt geen regering Jonge Arabieren zwijgen verdien 'n echte DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19752 MAANDAG 4 MAART 1974 Ned. I: 19.05 uur Black Beauty; 21.05 Vidocq, politieserie; 22.00 uur Hier en nu. Ned. II: 19.30 uur Tips voor je toe komst; 20.21 uur Tom Brown; 21.10 uur Televizier met vlieg tuigramp en Mesdagkliniek; 22.00 uur Cannon. WOLKENVELDEN Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Overwe gend matige, aan de Wadden- kust nu en dan krachtige noordoostelijke wind. Min. temp. van plus een graad tot min drie graden. Max. temp. ongeveer 6 graden. Uitleveren of niet? DEN HAAG. De Neder landse justitie staat voor de moeilijke keu ze, of de kapers in Ne derland berecht moeten worden, of uitgeleverd dienen te worden aan een land, wat daarom vraagt. In dit geval zou dit Engeland zijn. De woordvoerder van het ministerie van justitie, mr J. van Leeuwen liet gister avond weten, dat Nederland krachtens verdragen van Montreal. Tokio en Den Haag gehouden is om lucht- piraten te berechten. „Het is ook mogelijk, dat een ander land om uitlevering vraagt en dat op een dergelijk ver zoek zal worden ingegaan", aldus mr. van Leeuwen. Het is daarnaast ook moge lijk de kapers hier te be rechten en ze dan uit te wijzen, menen andere des kundigen. Dit om verdere terreurdaden te voorkomen. „Maar dat strijdt tegen het internationaal rechtsge voel". Rookwolken komen nog uit het gekaapte Britse vliegtuig, dat op Schiphol door de kapers in brand werd gestoken. Aan boord zouden zich nog belangrijke diplomatieke post en juwelen bevinden. Reden voor de brandweer om extra voorzichtig te zijn. PARIJS Justitiële autoritei ten en luchtvaartdeskundigen proberen de oorzaak te vinden van de vliegramp bij Erme- nonville, ten noordoosten van Parijs, waar gisteren een Turkse DC-10 met 346 inzitten den verongelukte. De vreemde omstandigheden van deze grootste vliegramp aller tijden hebben aanleiding gegeven tot geruchten en uitspraken over mogelijke sabotage aan boord. Het onderzoek van de bescha digde zg. zwarte doos waarin zich de vluchtgegevens bevin den, zal hieromtrent uitsluitsel moeten geven. De gezagvoer der had niets over moeilijkhe den gemeld. kort de start van Orly, waar een tussenlanding was uitgevoerd, in de bossen neer. Daar vonden reddingsploegen slechts wrakstukken en de on herkenbare resten van de slachtoffers. Het staartstuk van het toestel werd met de lijken van enkele passagiers evenwel op meer dan 10 kilo meter van de rampplaats te ruggevonden. Die passagiers zijn de enigen die onder hun naam begraven kunnen wor den. Het terugvinden van het staartstuk duidt op een explo sie in de lucht. Vervolgens is het toestel in een glijvlucht naar beneden gekomen en via de toppen van veel eeuwenou de eiken op de grond gestort. Een deel van de romp van het verongelukte Turkse toestel steekt overeind In de bossen ten noord oosten van Parijs, nadat het een spoor van vernieling heeft getrokken. De brokstukken werden over ee verspreid. Zegslieden van de Turkse luchtvaartmaatschappij hebben verklaard dat onder de 215 ui het toestel passagiers die in Parijs instap- groot gebied ten vermoedelijk drie Japanse en twee Arabische guerrilla strijders waren, die aanvanke lijk van plan waren een Brits toestel te kapen. De vlucht van het Britse toestel werd even wel afgelast reden waar om er zoveel Britten in Het Turkse toestel zaten. De Britse rugby ploeg was er niet in ge slaagd plaats te vinden aan boord. Regering in Italië afgetreden ROME "(Reuter) Zoals al werd verwacht, nadat vrijdag de re publikeinse partij zijn ministers terugrok, is zaterdag de Ita liaanse regering gevallen. Minister van gezondheid Luigi Gui deelde zaterdagmiddag mee dat de acht maanden oude vier partijen coaliteregering onder De regeringscrisis berekte een hoogtepunt toen donderdag mi nister van financien Ugola Mal- fa, de 70-jarige le der van de kleine maar in de huidige poli tieke constellatie invloedrijke republikeinse partij aftrad na oneinigheid met de socialisten over de economische politiek. DEN HAAG ANP Ongeveer 35 winkeliers uit de Randstad heb ben vanmorgen enkele uren do werkkramer van minister Lub bers op het ministerie van Eco nomische Zaken in Den Haag bezet. De boze middenstanders wilden de bewindsman overtui gen van de noodzaak om geen belastinggelden meer te beste- Beheerder neergeslagen HAZERSWOUDE - Twee ge wapende mannen hebben vanmorgen een overval ge pleegd op een postkantoor in de Torensiraat in Ha- zerswoude-dorp. Zij sloe gen de beheerder neer met een fietsketting, deden een greep in de kassa en ver dwenen in een gereed staande rode fiat, waarin een derde man zat. De politie zette direct de achter volging in. Even later werd de fiat leeg aangetroffen op de Broekhuizerweg in Benthuizen. De drie overvallers bleken uit de bocht te zijn gevlogen met hun auto. Zij vluchtten te voet ver der. De politie zette in de pol der een grootscheepse speurac- een vliegtuig ingeschakeld. Dit vliegtuig achtervolgde de over vallers, nadat zij later op hun vlucht een blauwe Ford hadden gestolen, waarmee zij verder vluchtten, over Rijksweg 4 rich ting Stompwijk. Intussen bleek, dat er een Ford (kenteken 10 50-XF) vanuit het woonwagen kamp in Zoetermeer ondenveg was om de overvallers hulp te verlenen. Zij hadden mobilo foons in de auto. Het woonwagenkamp in Benthui zen, het vermoedelijk eindpunt van de overvallers werd onmid dellijk door de politie afgeslo ten. Om welk bedrag het bij de overval gaat is nog niet bekend. Volgens de politie zijn de over vallers vrij jonge mannen. Rond half twaalf werd bekend, dat de drie overvallers gearres teerd waren en naar Leiden wer den aan „Prijswijzer", een stuk opgeblazen valse concurrentie", aldus de de bezetters. De actie is voorbereid door een groep, die zich „middenstand mobiel" noemt. „Prijswijzer" is niet het signaleren van verhoog de prijzen, maar een wegwijzer naar de zogenaamde goedkope winkels. Daarbij wordt voorbij gegaan aan aspecten als kwali teit, service, vakmanschap en de sociale functie van de buurt- winkel," aldus de bezetters. Ze willen van minister Lubbers, dat „de subsidie voor „Prijswij zer" wordt gestopt en dat daar mee re winkeliers weer een eer lijke kans wordt gegeven om op zakelijk verantwoorde wijze te vechten voor het voortbestaan van een gezonde middenstand." Nadat de bezetters een gesprek hebben gehad met minister Lubbers hebben zij omstreeks kwart over tien het gebouw van het ministerie van economische zaken weer verlaten. IN CORDOBA: VANAVOND - 20.20 uur IN KLEUR NEDERLAND I „Muziek in uw straatje" N.C.R.V. PETER EN ZIJN ROCKETS Interessant nieuws over het a.s. 3 Oktober-feesL 3 October-Vereeniging Leiden Wilson, de leider van de Britse Labourpartij, heeft zo zouden hamjongspelers zeggen een wachtend spel. Hij besteedde zijn tijd ontspannend met een partij voetbal met zijn gele Labrador Paddy, waarmee hij heel wat verkiezingszorgen wegtrapte. Voor het nieuws over het Britse wel en wee zie elders in deze krant. CORDOBA (Reutel) De strijd tussen linkse en rechtse groepe ringen in de Argentijnse stad Cordoba heeft tot dusver aan zeker zeven mensen het leven gekost, zo heeft de politie van deze stad meegedeeld. Zondag j werd een politieman doodge-1 schoten bij een overval van linkse guerrillastrijders op een I politiebureau. In de stad laaiden de gevechten, die vijf dagen geleden begon nen, korte tijd op toen aanhan gers van de afgezette linkse gouverneur Ricardo Obergon Cano probeerden een radiosta tion over te nemen dat door rechtse militie-eenheden was be zet. Intussen wacht de federale rege ring op toestemming van het Congres om Cordoba onder di rect federaal bestuur te plaat- (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De twee Arabische kapers, die gisteren een Engel se V.C.lO-vlicgtulg met 92 pas sagiers en 10 bemanningsleden voorbij Beiroet op weg naar Londen gekaapt en op Schiphol in brand gestoken hebben, wei geren nog steeds iets te zeggen. Gisteravond kort na de veilige landing op Schiphol gearres teerd werden zij dlrekt naar een niet bekendgemaakte plants overgebracht en onmiddellijk verhoord. Zij hebben slechts los gelaten te hebben gehandeld na mens de jonge Arabische ver zetsstrijders, om Engeland te straffen voor diens steun aan Israël. Zij zouden 20 en 30 jaar oud zijn en Abu Sahid en Abu All heten, afkomstig uit het thans door Isruël bezette gebied van Jordanië. Meer hebben zij niet losgelaten. De officiële Palestijnse verzetsor ganisatie distantieert zich na drukkelijk van de kaping. Vanmorgen hebben deskundigen het van binnen leeggebrandc Engelse vliegtuig onderzocht op explosieven. Gisteravond laat werd reeds een brandbom in het toestel gevonden, vanmorgen werd verder niets bekendge maakt of er nog meer bommen of handgranaten ontdekt waren. De twee kapers hadden de pas sagiers, die thans ellen veilig in Engeland zijn, verteld het vlieg tuig vol explosieven te hebben gestopt. In Beiroet is het onderzoek naar de mogelijkheden van de kaping in volle gang. Opnieuw is daar de vraag gerezen, of de bewa king wel voldoende is. Veel des kundigen twijfelen daaraan. Op Schiphol is gebleken, dat het speciaal voor deze gevallen ont worpen rampenschema goed ge werkt heeft. De kapers konden dank zij de rustige overredings kracht van de heer G. do Boer van de Luchthavenpolitie gear resteerd worden. Desondanks zijn er volgens majoor Gerrit sen van de Rijkspolitie op Schiphol enkele kortsluitingen ontdekt, die ongedaan gemaakt worden. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse Jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt. (P.S. mocht u zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement Sport- tribune FC Den Haag nog verder weg Schaatsersinvasie op Mjosa-meer Geen driemaal scheepsrecht BS JERUZALEM (UPIöRtr.) Premier Golda Melr heeft haar pogingen om een nieuwe regering voor Israèl te vormen, opgegeven. Zij heeft vandaag haar mandaat aan president Katzir teruggegeven. Het besluit volgde op een bekendmaking van de Rafi- vleugel van de partij, met o.a. Dajan, om geen zitting te nemen in de nieuwe regering. Dajan is voorstander van een nationaal kabinet, du met het rechtse Likoed-blok. Mevrouw Meir vreest dat dit de vredesbesprekingen aan zienlijk zal belemmeren. Minister Kissinger heeft zijn overleg in het Midden-Oos ten afgesloten. Hij slaagde erin Syriè en Israèl tot onder handelingen te bewegen. Noteer m.i.vRON als nieuw kwartaal-abonnoe: DUIY Stuur deze bon In open envelop, AH?™: zonder postzegel, naar: JSSUsr::::::::::::::::::: L,""n- Stuur de "Schotse jam" naar: LEIDSE Woonplaats: COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1