WORDT THEO (SORTER TWEEDE TOM OKKER? AANWEZIGHEID VROUWEN EN VRIENDINNEN WAS GROOTSTE FOUT STARLI FT/BLOKKEER Amsterdammer (17) maakt indruk Van der Haar na kater van Parijs: „Zo doorgaan hoeft niet meer Jan Hordijk weigerde een bondsscontract en zag daarmee in feite af van de mogelijkheid ooit internationaal nog eens iets te gaan be tekenen. Tennistitel voor Hemmes AMSTERDAM Fred Hemmes, heeft de nationale indoortennis- tel veroverd. In de finale won Hemmes gisteravond van Louk Sanders. De uitslag was 6—2 46 75. Beide finalisten be reikten nogal verrassend de eindstrijd. Hemmes schakelde Jan Hordijk uit in slechts twee sets en toonde daarmee opnieuw aan zich in een belangrijk eve nement optimaal te kunnen pre senteren, tn een boeiende halve finale tegen Hordijk bleek de vooral mentaal erg sterk geworden Hemmes zich over tegenslagen te kunnen heenzetten. De Voorburger blijft geconcentreerd spelen en com penseert het gemis van een sterke service met knappe groundstrokes, waarbij vooral zijn backhandreturn een doel treffend wapen is. Dat heeft Hordijk gistermorgen en Louk Sanders gisteravond ook erva ren. De titelhouder verzuimde overigens ook zelf zijn kansen te grijpen door de eerste set uit handen te geven door een dub bele fout op setpoint en in de I tweede reeks vier keer voordeel op de stand 45 niet te benut ten. Hij negeerde weliswaar drie maal en matchpoint, maar het vierde bracht de beslissing: 76 64. Louk Sanders bereikte voor de eerste keer een finale van een titeltoernooi via Niek Fleury, die in drie sets werd verslagen: 7—6 4—6 6—2. Bij de dames veroverde Ada Bak ker de titel door een zege op Marijke Schaar. De setstanden waren 6—3 5—7 7—5. CARTAGENA De Columbiaan- se bokser Antonio ,,Kid Pambele" Cervantes heeft zijn wereldtitel in het lichtweltergewicht behouden door een overwinning op uitdager Kil Lee Sjang uit Zuid-Korea. De Koreaan ging in de zesde ronde knock out. Na afloop van het ge vecht verklaarde Cervantes :,,Ik hou er niet van de zaken onnodig op te houden", iin 82 (—0. AMSTERDAM - Terwijl tennisminnend Ne derland zich likkebaardend opmaakt om over enkele weken nationaal troetelkind Tom Ok- ker weer eens aan het hart te drukken als deze met zijn collega's van de „rode groep,, van WCT in Rotterdam neerstrijkt lijkt zich uit de bijna tweehonderduizend spelers tel lende rijen van de KNLTB een nieuw talent los te maken, die herinneringen oproept aan de jonge Okker. Zijn naam is Theo Gorter en ondanks zijn nog prille leeftijd van zeven tien jaar heeft deze Amsterdammer vooral deze winter zo'n spectaculaire vooruitgang geboekt dat de verwachting lijkt gewettigd dat uit hem een nieuwe kampioen geboren kan worden. Als de voortekenen niet bedrie gen is Theo Groter de speler die het Neder landse herentennis over de grenzen in navol ging van Okker wat meer in aanzien kan doen stijgen. Hoewel Theo Gorter vorig jaar de nationale buitentitel bij de jeugd tot achttien jaar ver overde is zijn naam pas de laatste manden op veler lippen gekomen. Zo zeer zelfds dat bondsvoorzitter Coert Beek opmerkte: ,,We hebben grote plannen met hem". Daar bleek weliswaar vorige week nog weinig van, want bij de jonge sportlieden die door het Leo van der Kar-fonds een stage in het buitenland kregen aangeboden ontbrak die van de veel belovende Amsterdammer. Een gevolg van het uitblijven van een voordracht van de ten- nisbond. „Hoe dat precies is gegaan", zei Beek zaterdag, „is nog niet duidelijk. Dat moeten we nog onderzoeken". Merkwaardig in deze affaire is dat het fonds onlangs wel een brief kreeg van het bestuur van de KNLTB waarin werd meegedeeld, dat de voordracht zeker zou komen. „Een misser voor open doel", oordeelde Leo van der Kar over het ontbreken van de voordracht. Teleurgesteld Theo Gorter Is begrijpelijk nog het meest teleurgesteld over zijn gemiste kans enige tijd in Australië te mogen spelen. Waar voorzitter Beek wat al te gemakkelijk overheenstapt door te zeggen: „eigenlijk is hij nog wel een beetje jong voor zo'n trip. Maar we gaan hem op zeer ruime schaal mogelijkheden bieden in het buitenland te spelen. Het zal er in de praktijk op neer ko men dat we hem in bondsdienst nemen, hoe wel we over een contract nog niet hebben gesproken". Na het mislukken van de pogingen Jan Hor dijk aan zich te binden zal de tennisbond er verstandig aan doen met Theo Gorter wat slagvaardiger te werk te gaan. In dit geval zal aarzelen kostbaar tijdverlies betekenen die mogelijk nooit meer goedgemaakt kan worden. En aan vage toezeggingen of toe spelingen heeft natuurlijk niemand Iets. Want dat Theo Gorter een onmiskenbaar ta lent in zich bergt, daar zijn insiders het wel over eens. Bondstrainer De Smit: „Hij heeft bijzonder veel aanleg. Bovendien wil hij er zelf alles aan doen. Hij heeft zich tot doel gesteld proftennisser te worden en als hij alle mogelijkheden krijgt zit die kans er zeer goed in. In hoeverre er sprake is van een tweede Okker kan eigenlijk alleen de toe komst leren, maar het talent ervoor heeft hij". Niet bewust Terwijl er op bestuurlijk niveau al over opti male kansen voor de in juli achttien jaar wordende Theo Gorter wordt gesproken Is de hoofdpersoon zelf zich hiervan nog niet be wust. „Een bondscontract zou het mooiste zijn wat ik me op dit moment kan voorstel len", zegt hij. „Dan kan ik zo veel spelen als maar mogelijk is. En dat is mijn bedoeling". Gorter beëindigde vorig jaar zijn MAVO en besloot met goedvinden van zijn ouders een jaar alleen maar te gaan tennissen. „Ik wil de kijken wat er uit zou komen. Op grond van die ervaring zou ik besluiten door te gaan of niet". Om bij eventueel mislukken toch tennissend actief te kunnen blijven ging Gorter de opleiding voor tennisleraren vol gen, maar zijn optreden in het overdekte sei zoen is van dien aard, dat die zekerheid mo gelijk overbodig zal zijn. De Amsterdammer speelde toernooien in Engeland en Zweden en zijn prestaties waren zeer bevredigend. Hij versloeg de halve finalist van het jeugd- toernooi van Wimbledon van vorig jaar de Tsjech Ivan Jankovski en bereikte de laatste vier in Malmo met zijn dubbelpartner An- dersson. Indruk Ook In het toernooi om de Nederlandse In- doortitels maakte Theo Gorter Indruk. Hij versperde Marian Laudin de weg naar de kwartfinales, maar vertilde zich daarna aan de taaiheid van Fred Hemmes, die overigens via Jan Hordijk de eindstrijd bereikte. Opvallend is de zelfbeheersing van de links handige Amsterdammer, die beschikt over een sterke eerste en tweede service, een har de smash en een zeer betrouwbare back hand. Te weinig variatie en nog te gering tactisch inzicht zijn zijn voornaamste tekort komingen. „Ik ben deze winter mentaal en ook tactisch gegroeid", vertelt Theo Gorter. „Je merkt dat je door veel spelen erg voor uit gaat". De veelbelovende Amsterdammer behoort tot de acht tennissers die zich kun nen kwalificeren voor het proftoernooi in Rotterdam. „Het zou prachtig zijn als ik daar kon spelen", zegt Gorter. „Ik hoop dat dat het begin is van een seizoen waarin ik veel wordt uitgezonden. Het heeft geen zin om één maand ergens heen te gaan. Je moet veel langer kunnen spelen". Wat dat betreft, kan het bestuur van de KNLTB zich de opmerking van bondstrainer De Smit ter harte nemen. „Het is te hopen", zei deze, „dat men hem niet meteen laat vallen, als hij in het buitenseizoen een of twee keer heeft verloren. Want dan zou er een erg groot talent verloren gaan". FRANK WERKMAN Tom Okker, de enige Nederlandse tennisser die buiten da grenzen een grote reputatie opbouwde. Theo Gorter wil deze kant op. Ashe won Barcelona BARCELONA De Amerikaan Arthur Ashe heeft het proften- nistoernooi van Barcelona ge wonnen. Hij versloeg in de fina le herenenkelspel de jonge Zweed Bjoern Borg met 64 36 6—3. In de halve finales had Ashe met 6 62 van zijn landgenoot Eddie Dibbs gewonnen en her stelde Borg zich van een zwak ke start tegen de Tsjech Vladi- Cijfers tennis Uitslagen van de Nederlandse indoor- kamploenschapoen zijn: Damesenkelspel, voorronde: Taphoorn Zuidam 76. 6—3: eerste ronde: Bakker—Taphoorn 6—1 63: Schaar —Wolft 6—0 60; tweede ronde: Bakker—Bouwer 6—2 6—0; Lautesla gerYbema 61 6—1Weurman— Salomo 6—3 1—6 6—4; Schaur- Prlns 63 64; halve finales: Bak kerLauteslager 75 46 6—1; Schaar—Weurman 6—3 6—0; finale Bakker—Schaar 6—3 5—7 7—5. Herenenkelspel tweede ronde: Hordijk —Koek 7—6 6—3; Hornman—Veen- tjer 6—3 7—6; Gorter—Laudin 6—1 76; Hemmes—Vlsscher 4—6 61- 62; SandersConstandse 75 6—4; Sanders—Fok —6 6—1 6—2; Fleury—Thung 2—1 7-6 6—4: halve finales: Hcmir.es- II rd.ik 7-6 6—1; Sander mir Zednik: 0—6 6—1 6—3. Eer der in hhet toernooi had de Zweed Rod Laver geen enkele kans gegeven. MIAMI Tom Okker heeft zich niet kunnen plaatsen voor de finale van het 50.000 dollar Sagè Bay tennistoernooi van Miami De als tweede geplaatste Neder lander verloor in de halve eind strijd met 0—6, 6—1, 5—7 van de Zuidafrikaan Cliff Drysdale. In de andere halve finale won de Amerikaan Tom Gorman met 36, 63, 75 van de Austra liër Jhn Alexander. Drysdale brak Okkers service-reak in de beslissende set. Door deze overwinning heeft Drysdale zich voor de derde maal in vier jaar geplaatst voor de finale var toernooi in Miami. Verleden jaar nam hij niet del. Ht jaar ervoor won hij van Ken Rose- wall en versloeg Laver in 1971. CHICAGO De Britse Virginia Wade en de Amerikaanse Rosie Casals hebben voor verrassin gen gezorgd bij het 50.000 dollar damestoernooi van Chicago. Virginia Wade, die pas een dag of veertien deel uitmaakt van het dames profgroepje, zege vierde met 6—2, 7—6 van Billie Jean King en Rosie Casals won voor de eerste maal in haar loopbaan van Chris Evert: 63 6—2. rijkl gelij te d te 1 indr gem spel prij! mat lie p ,reik Lugi Johan van der Haar zei het In zijn openhartige betoog anders. „Als het op deze manier verder moet, hoeft het voor mij niet. We moeten dit goed uitpraten, en een keuze maken. Er zijn jongens die hebben gekozen voor de topsport. Jacques de Vink wil zo ook niet meer ver der en ik wil alleen verder gaan met een training op goed ni veau". Triest De coach van Starlift Blokkeer pauzeerde even en ging met hoogrode blos op zijn wangen verder: „Ik els, dat er gekozen wordt. Er zullen in Nederland nog een paar sterk bezette toer nooien komen en daar moet In zet blijken. Wie dat niet wil kan vertrekken. Ik sta volledig ach ter de jongens die wel willen". De kater van Parijs kwam na de succesroes hard aan. Tot grote teleurstelling van vooral Johan van der Haar. „Het is triest voor de volleybalsport. We hadden net een opleving". Daaraan kwam met de wedstrij den van zaterdag en zondag een wreed einde. Op enkele op levingen na bleek Blokkeer in derdaad de ploeg die ten opzich te van de Oostenropese teams een enorme trainingsachterstand had. Het gebrek kon dit keer niet verdoezeld worden door het grote talent. Eindstand CSKA Moskou heeft voor de tweede achtereenvol gende keer en voor de vierde keer in totaal de Europese beker voor landskampioenen bij de heren gewonnen. De laat ste wedstrijd tegen SC Leipzig eindigde in een overwinning van 3-2 voor de Russische legerploeg. De setstanden van deze ontmoeting waren 13-15, 15-5, 15-9, 9-15 en 15-11. De eindstand is: 1. CSKA Moskou (Rus) 6 punten, 2. Dinamo Boekarest (Roe) 4 pnt. 3. SC Leipzig (O-Dld) 2 pnt. 4 Starlift Blokkeer (Ned) 0 pnt. aag tegen Boekarest, broedde de onrust. De leiding hield een donderspeech met als onder werp dat het zo niet meer kon, maar moet daarbij beseft heb ben dat er ook eigen schuld was. Jan Warns bijvoorbeeld mocht een dag later naar Parijs komen (vanwege tentamens) maar moest dan wel zijn eigen reis betalen. Er werd een oplos sing gevonden, de rust bevorde ren deed het niet. Johan van der Haar: „We waren Dan was het er het hotel, waar naar Parijs gegaan met de ge- het eten wel er duur en ruim dachte: misschien worden we onvoldoende was. De Roemeen derde. Maar in ieder geval zou- se ploeg verdween resoluut, den we leuk tegnspel bieden. Blokkeer bleef. De spelers ech- Vrijdag lukte dat nog, zaterdag ter zoachten hun eigen oplos- kwam de terugslag". Tegen SC sing, John Groen: „Ik ontbeet Leipzig werden veertien punten zelfs ergens anders. Iedereen gemaakt en tegen Dynamo Boe- deed zijn eigen zin. Ze fdiscipli- karest drie meer. Al na die ne komt dan kijke en dat is erg tweede wedstrijd, waarbij danmoeilijk. We zagen elkaar mag worden aangevoerd dat de meestal voor het eerst in de Oostduitsers op revanche uit sporthal." waren voor de kansloze neder- Dat was het gevolg van het feit 1 „waarschijnlijk had Loek Willemstein. dat ieder op eigen gelegenheid naar de Stade de Coubertin ver trok. Met de metro. „Ook al weer zoiets", vervolgde John Uitzonderingen De grootste fout die de leiding van Blokkeer kan worden ver- weten, de meeste spelers wa ren daar na afloop over eens was de aanwezigheid van echt genotes of vriendinnen. Zij zu- den logeren in een ander hotel, vlak in de buurt maar al de eerste nacht vertrok op enkele uitzonderingen na, de ene helft naar het andere hotel om van bed te wisselen. jEen i Constandse en Willemstein misten inzet Groen, „door het spitsuur kon den we niet met de bus. Ver boer moet toch geregeld zijn. Kan dat niet dan moet zo'n gehad. Als je weet wat er ge scholden is tijdens de wed strijd." De jongste telg vai Blokkeer vergeleek ook met dj Oosteuropese teams waar spelers wel de gehele dag bij ef kaar waren, zonder echtgenote^ „Wij hingen als los zand aan eV zoer kaar. Vormden geen ploeg", len Ook in de wedstrijden nit, zj ploe bleek. Loek Willemstein - Frank Constandse hadden (te) belangrijk aandeel in hi drama-Parijs. Johan van Haar zei het voorzichtig: „Vol; leybal is een teamsport. J< blijft nergens als twee het er la ten afweten". wijl siet sind Johan van der Haar: „Het was een idee van Stoop, dat spon- jsjict veel eerdr had de traine taan gelanceerd werd. Dat kan van Blokkeer vanaf de reserve dan niet meer terug gedraaid worden. Misschien was het wel beter geweest." Ook Loek Wil lemstein gaf dat toe. Het was beter geweest, als we ver uit el kaar hadden gelogeerd". En verder: „het was fout van de leiding, dat iedereen zijn eigen weg ging. Je komt hier om te volleyballen. Wij, ik ook, heg ben te weinig voor elkaar over KEES KOOMAfl bew bank zijn aanwijzingen gegever n'es binnen handbereik van de Euro aan pacup, die valk naast hem op sPe< een stoel stond. Van de presta *a£ ties, die recht geven op die bo: kaal, bleef Blokkeer ver verwij- derd. Erg ver. John Groen: „Parijs is en goede les ge weest". r- PARIJS De stilte in de eindeloze catacomben van het Stadion de Coubertin werd in de buurt van de kleedkamers, waar Starlift Blokkeer zich ophield, on ophoudelijk verbroken. Op gekropte emoties ontlaad- en zich in een stortvloed van woorden, die Johan van der Haar later be schreef met: „Er is krach tige taal gesproken". De stemming was vergeleken met die na de heroïsche strijd tegen CSKA Moskou, dat tevens toernooiwinnaar werd geheel omgeslagen. Bij de twee opeenvolgende nederlagen ic.gen SC Leip zig en I>:tamo Boekarest in de f' ie van het Euro pacup toernooi was de oude kwaal naar boven ge komen: gebrek aan inzet. Dit keer werd er niet gezwegen. Johan van der Haar trok bij zijn getuigenis ook het boete kleed aan. ,Ik ben geen kleu terleidster. maar waarschijnlijk had Loek Willemstein meer be geleid moeten worden. Dat is mijn fout. Maar van Frank Con standse mag toch verwacht worden, dat hij weet wat inzet Frank Constandse en Loek Wil lemstein overigens haalde al leen Jacques de Vink zijn oude vorm waren degenen die in vergelijking met Rijswijk onher kenbaar waren. Vooral Con standse liet een ergerlijk on geïnteresseerde indruk achter. Het was de reden voor een mo tie van wantrouwen. Het was daarom ook dat conditietrainer Frans de Heer de geheimzinni ge opmerking liet vallen „dat er koppen gaan vallen". John Groen: „Zelfdicipline is erg moeilijk".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12