MERCKX PROMOVEERDE Z N SPION TOT KONING LUTO GROTE WINNAAR IN ROTTERDAM Achtste landstitel Bert van der Helm Ongetrainde Bessems vond weg naar kadertroon terug ATLETIEKZEGE VOOR RUSSEN Karstens sprintte het best MAANDAG 4 MAART 1974 £1 Fedor den Hertog (rechts) kwam gisteren voor het eerst als Merckx ging aan de wedstrijd vooraf. actie. Een praatje met collega GENT De meester heeft zijn macht getoond zonder zelf te winnen. Eddy Merckx heeft zaterdag ln de Omloop van het Volk zijn pion Jos Bruyere tot koning gepromoveerd. Hoogst persoonlijk zorgde Merckx - met hulp van zijn ploeggenoten Huysmans, Sprayt. Lie- vens en Rosiers - ervoor dat andere begerigen, zoals Maertens, Ver- beeck, Sercu, Van Linden, de Planckaerts en ook de Nederlanders Poppe, Pijnen, Tabak en Priem In de slotfase niets ten nadele van Bruyere konden ondernemen. Het einde van de eerste klassieker van dit seizoen had, door de 'macht van Merckx en zijn strak in de hand gehouden ploeg, niet de allure van een grote koers. Het vuurwerk ontbrak, want de keizer verbood het ontsteken ervan. De hele omloop eigenlijk was niet flon kerend. De nachtelijke sneeuw was weggesmolten, de grimmige grauwe wolken hadden plaatsgemaakt voor een prettig zonnetje toen een honderdvijftigtal renners uit Gent vertrokken. 'Die honderdvijftig man vormden de complete staalkaart van de Belgi sche stercollectie voor eendaagse wedstrijden, aangevuld met een kleine twintig Nederlanders, een handvol Fransen en wat Engelsen. De grote Franse ploegen waren uit protest weggebleven omdat Flandria dankzij een investering op twee fronten ook met twee ploe gen aan het vertrek stond. Belangrijk was het nauwelijks, net zo min als de gebleken voortzetting van de decrimering van Vissers' ploeg. De vijf Limburgse robotten waren thuisgebleven omdat hun licenties niet in orde waren. „Die mannen ontsla ik ook", stelde Vissers voor de start. De mededeling van de Brabantse ploegbaas werd voor kennisgeving aangenomen. Zijn soepele hand van ontslaan verbaast niet meer, de afwezigheid van zijn renners beïnvloedde de koers niet, die weer door de sterken werd bepaald. Vier Nederlanders, twee van Raleigh (Pijnen en Tabak) en twee van Frisol (Poppe en Priem) hebben de strijd tot het einde meebeleefd. De anderen stapten af of vielen weg, zoals Fedor den Hertog. De oudste neo-prof zorgde maar een keer voor nieuws. Halverwege de koers door het Vlaamse land. „Fedor den Hertog gelost", was de mededeling die het letterlijk en figuurlijk niet-present zijn van Den Hertog openbaarde. Naamlozen Bij zijn eerste koers als prof viel hij in het leger van de naamlozen terug. Een ervaring overigens die hem niet schokte. „Ik had", zei hij teruggekeerd in Gerft, „niet verwacht hier een rol te kunnen spelen. Ik heb nog geen fietscondltie. Te weinig getraind. Ik had maar een doel, ik wilde Omloop uitrijden en dat is gelukt". Den Hertog zonder baard nu weer (,,rk heb hem in Zwitserland veer tien dagen geleden afgeschoren, als ik transpireerde bevroor hij") meende nog een paar weken nodig te hebben om iets zinnigs te kunnen zeggen over zijn ervaringen als prof. „Na een kleine hon derd kilometer werd ik gelost, één keer ben ik teruggekomen, daar na niet meer. Ik heb lang voor de bezemwagen gereden. De ploeg waarmee ik samen was werd iets kleiner. Maar ik wilde niet voor Gent afstappen". Hoe dan ook, het was een koers die zich helemaal buiten het beeld van Den Hertog afspeelde. Het was dan ook geen genoeglijk trai ningsritje ter kennismaking met het milieu. Tevelen waren ervan overtuigd dat de prijzen voorin werden verdeeld en daar in de frontlijn ontwikkelde zach de «nijd tussen Merckx en zijn Molteni's en de concurrentie, die weer bijna geheel uit Belgen bestond. De slag moest komen, de winnaar zat in de groep van dertig man, veertig kilometer voor het einde ontsnapte Merckx' Jos Bruyere. Het tegenstribbelen van de onderen brak op de macht van Merckx. Godefroot hoofdschuddend na afloop: Er was niets tegen te doen". Priem koel constaterend: „De controle was te sterk. Wat kan een man alleen beginnen tegen een ploeg als die van Merckx. Poppe wilde wel helpen. Hij heeft goed gereden, is teruggekomen na een lekke band, maar macht had hij toen niet meer". Merckx en zijn makkers controleerden en regelden. Bruyere ver grootte het gat tot 1.20. De lichte aanrijding met een auto, gevolgd door een val, kon hem - zo zelden winnaar in het grote werk - zelfs niet stuiten. Merckx wist dat het zo goed was en niemand kon zich daar tegen verzetten. Jos Bruyere haalde het loon binnen van jaren trouwe lakeidienst bij de keizer. (Van onze korfbalmedewerker) ROTTERDAM Ruim 4.S00 toeschouwers hebben kunnen aanschou wen hoe het Amsterdamse Luto kans zag om twee titels in de wacht te slepen. In de voo'rwedstrijd heeft het publiek kunnen zien hoe de reserves van Ons Eibernest totaal afgingen tegen een min der gekwalificeerd Luto 2 maar die een veel grotere inzat hadden en daardoor in de verlenging de fel begeerde titel konden pakken. Na deze wedstrijd het klapstuk van de avond tussen AKC en Luto. Wat het aanwijssysteem is van de Landelijke Scheidsrech ters Commissie is niemand dui delijk maar het werd het pu bliek wel duidelijk dat van avond niet Nederlands beste scheidsrechter in actie kwam. Lex Drieduitte werkte niet mee aan een goede finale. Waar schijnlijk liep Drieduitte in het veld om elke overtreding te pas of te onpas te bestraffen, het geen aan het wedstrijdkarakter duidelijk inbreuk bracht. Overi gens was het spelpeil van bij zonder laag allooi en het was dat AKC in de laatste minuten de spanning erin kon brengen anders was de inmense sporthal Ahoy een grote sleep-inn gewor den. De ruststand was op 41 bepaald. Na de hervatting leek het erop dat de Luto-ploeg de Almeloërs volledig zou overvleu gelen, maar dat pakte vlak voor tijd even anders uit. Vlak voor tijd kwam AKC op 88. In de verlenging kon Henny Kool uit een strafworp en een afstands- doelpunt de stand op 8—10 bren gen. Henk Ruttering tenslotte kon de eindstand op 9—10 voor Luto bepalen waarmede zij de titel van Archipel overnamen. Bert van der Helm en Ellen Klatt met bekers en bloemen. MOSKOU Met twee wereldrecords en een duidelijke triomf voor Rusland eindigde de derde Indooratletleklnterland tegen de Verenig de Staten. Tom Hill liep over de 60 meter 7,3 seconden en was daarmee een tiende seconde sneller dan zijn landgenoot Tom White en bij het kogelstoten overtrof de Olympisch kampiöene Nadezda Tsjitsjova met 20.40 meter het wereldrecord van Helena Fibin- gerova van Tsjecho-Slowakije, die dat met 20.36 meter in haar bezit had. Uniek was dat de bei de damesestafetteploegen moes ten worden gediskwalificeerd. De Russinnen wegens hinderen, de Amerikanen wegens wange drag. De laatste loopster van de Verenigde Staten Mary Decker, werd op het laatste eind tot tweemaal toe gehinderd door de Russische loopster Sarmite Sjtoela en gaf haar nadat zij de finish was gepasseerd enkele klappen met het estafettestokje. Na uitvoerige beraadslaging be sloot de jury tot diskwalificatie van bedde dames. NICE Gerben Karstem (32), rijdend voor he* Franse merk BIC, heefi gisteren de laatste van üdi serie wedstrijden gewon- nen in het voorseizoen vai de Cote d'Azur, die orrdei slechte weersomstandighe den werd gehouden (regen wind en sneeuw). In de laatste kilometers van d» 152 km lange wedstrijd ontsnap te Karstens in gezelschap vtu de Fransen Talbourdet en Ca tieau uit een groep van twaal man. die was ontstaan in. di moeilijke afdaling van de Col Bourgaille en Bargemon. Zijl mede-vluchters gaf Karstens ii de eindfase geen enkele kam De uitslag luidt: 1. Gerben Kaï stens (Ncd.) 152 km. in 5 uur a 27 min.; 2. Talbourdet (Fr.)« o( 1 min. 45 sec.; 3. Catieau (Fr. op 5.25; 4. Riotte (Fr.) op 5.50 6. Roques (Fr.) op 6 min.; 4 Bourreau (Fr.) op 9 mln.c 1 Vasseur (Fr.) op 9.10; 8. Gene (Fr.) op 11.15; 9. Hennie Kuipe (Ned.) op 13.20; 10. Mortensej (Den.) op 13.25. Tips koersen op Hilversum (Van onze paardesportmedewei kcr) DEN HAAG Tips voor de dra verijen op de Hllveraumae tlral baan. De eerste start Is moi genavond om zes uur. Hollandse Herderprijs: Leconda Kate Performer en Jay Lee. RotweÜIerprijs: Myrly Terroisa Marcel Regina en La Victoire. Groenendaelerprijs I: Locus Dl Bois, Kythera J en Koncorde. Bovicrprijs: Kid Baker, Lolo Bul benzorg en Kenau. Amateurwinterkampioensehap VII: Ivan Axkit, Ideal Dear ei Indra Shadow. Afghannprijs II: Lelie Bloemlusl Kinley's Speed cn Jelle van de Lente. Afghaanprijs I: Kandy Buitpp zorg, Hero Marijke en Kei Bui tenzorg. Groenendaelerprijs II: Lantoni H Lucy Bloemlust en Kampioei Khan. Sennenhundprijs: Impala, JerolinM en Jungfrau W. Schapendocsprijs: Kolomac, Ml et ral Nora en Lark Nardiinckni Utrecht De Nederlandse tafeltenniskampioenschappen, die voor de vijfde achtereenvolgende - en wellicht laatste maal, afgelopen weekeinde volgens een nieuwe formule in de Catharijnehal werden gehouden, zijn - ondanks het feit dat de namen van de winnaars niet bepaald verrasten, het werden Bert v.d. Helm (voor de achtste maal!) bij de heren en de Haagse Limburg-Coupe winnares Ellen Klatt, in de laatste jaren zelden zó spannend verlopen. Daarbij gevoegd het optreden van de 17-jarige Marjan Wagemaker uit het Brabantse Oudenbosch, die volkomen onverwacht de fi nale bereikte, na onder meer Sonja Heltzel, de kampioene van vorig jaar, uitgeschakeld te hebben en dat van de ruim twee maal zo oude Leidenaar Gerard Bakker, die de goed gevulde zaal lange tijd in zijn ban hield, maar uitiendelijk toch, door een wat tekort schietende conditie, in zijn zoveelste marathonpartij tegen de teleurstellende cupwin naar Nico van Slobbe nèt moest afhaken. In feite heeft de 20-jarige leerlin ge van de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding het nauwelijks moeilijk gehad. Alleen in haar eerste partij te gen Juul Nittsusanta moest zij een game uit handen geven. La ter heeft ze - zo vertelde zij - toch wel een beetje opgezien te gen het treffen met de agressie ve Brabantse verdedigster (een kant anti-topspin en een kant „gewoon" sandwich) Marian Wagemaker, die daarvoor haar teamgenoot Marjan v.d. Vliet (ook al een Haagse) en Sonja Heltzel aan de kant had gezet. Na winst met 21-17 en 21-14 in de finalepartij van de hoofd groep, had Haagse Ellen het echter wel gezien en in het be slissende treffen - mogelijk ge worden door het zogenaamde dubbel knock-outsysteem, waar bij uitschakeling pas bij de tweede verliespartij volgde - gaf ze haar tegenstandster geen schijn van kans meer: 21-6, 21- 11. Ellen Klatt, zij won ook in '70 de nationale titel, die haar vroege re schuchterheid volkomen heeft afgeschud, (wat ook in haar spel te merken is) liet na afloop weten, dat ze zich volkomen ze ker had gevoeld, maar dat de dubbelspeltitel, die zij samen met Connie van Moorst verover de - na een spannende finale te gen Sonja Heltzel en Annemiek van Moorst, haar veel meer vol doening schonk. Dit seizoen wil Ellen Klatt zich nog eenmaal waar (trachten te) maken en ervaring opdoen op de Europese kamp'oenschappen die b~", n april in het Russische Novi Sad orden gch: der.. Dr.rr a rdt haar studie weer nummer één. Ook Bert v.d. Helm behaalde twee titels en evenals zijn vrou welijke collega Is hij nauwelijks in moeilijkheden geweest. Tegen clubgenoot Herman Hopman had hij het even benauwd, maar: „Herman is net een ma chine, die als hij ontregeld wordt, gaat missen. In de eerste (verloren) game lukte het net niet, maar verder had ik bijna geen kind aan hem", aldus v.d. Helm, die de laatste tijd ook in ternationaal weer de nodige succesjes boekten. In zijn fina lepartij tegen de opvallend sterk opererende Carel Deken, die zich via de verliezersronde waarin hij o.a. Nico van Slobbe versloeg, van een plaats in de eindstrijd had verzekerd, liep het in 't begin evenmin naar wens. Daar waren ook de advie zen van Delta Lloyds coach Ton Hoefnagel duidelijk debet aan. De Amsterdamse onderwijzer 25) kreeg met 21-11 geen voet aan de grond en toen in de twee de game Carel Deken tot twee maal toe op matchpoint kwam leek een beslissingswedstrijd noodzakelijk. Bert v.d. Helm sleepte deze game echter uit het vuur (22-20) en herhaalde dat kunstje in de derde game, toen Deken alweer op matchpoint was gekomen. Waardoor zijn naam voor de achtste maal in de grote beker kan worden ge graveerd, en hij wat het totaal aantal titels betreft de legenda-1 rische Cor du Buy, die er negen behaalde, dicht op de hielen zit. Overigens had v.d.Helm de nodige bedenkingen tegen een systeem, waardoor het kon voorkomen dat hij bijna op één dag drie maal tegen dezelfde speler (Ca rel Deken) had moeten uitko men. „Belachelijk", zo meende hij. En hij stond niet alleen in die mening, want vooral onder de topspelers, heerste er onvre de over. Als er al wat veran derd moet worden, vinden zij, moet men van die rijstebrijberg af, waarin het voorkomt dat ereklassers tegen overgangs klassen komen te staan. Het resultaat van dit systeem bij deze titelstrijd viel bij het pu- j bliek echter duidelijk in de smaak. Ook in Joegoslavië en j West-Duitsland heeft men er goede ervaringen mee. Ook Bert v.d. Helm gaat dus naar Novi Sad. Wie er i.iet he: c zullen gaan is nog niet du de- lijk. De plaats van Nico van Slobbe, hoe onzeker ook in zijn spel gisteren, lijkt zeker, maar j bondscoach Dusan Tigerman I kan verder kiezen tussen Her man Hopman, Hans Lingen en nu ook Carel Deken. „Maar ik ben geen keuze heer", maakte v.d.d Helm zich er verder van af. Met Nico van Slobbe zag hij ver der kans het bijna onverslaan baar geachte kampioensdubbel '73: Bert Schoofs/Carel Deken te verslaan. De uitslag 23-21, 18-21, 18-21, toont dat ook dit een enerverende aangelegenheid was. Bert Schoofs tenslotte - die na zijn knie-operatie nog met een duidelijke terugval kampt - had in het gemengd dubbel wel suc ces. Met clubgenote Sonja Helt zel greep hij daarin de hoogste eer. Juul Nitisusanta en Midhat Ustovic vormden eenvoudig geen partij: 21-11, 21-8!. (Van onze portredactie) zover, vrijdagmiddag. De 1 half uurtje rijden op de nieuwe draversbaan van de Wassenaarse Koninklijke Nederlani Harddraverij- en Renvereniging. Velen waren uitstekend tevreden over de nieuwe baan. De praktijk moet echter gaan uitwijzen of het lava gesteente voldoet dat ln de plaats van de sintelajTi gekomen. De hele baan is tevens voorzien van een lengte-drainage. Zaterdagmiddag stonden er flinke plassen op de baan. De trainers mogen daarom nog niet naai hartelust werken met hun paarden op de piste. Zondag 17 maart opent Duindigt echter de poorten vooi het nieuwe seizoen. Vol verwachting klopt daarom het hart van elke paardesportllefhebber. Zal de baan zo snel zijn waarvoor de Heidemaatschappij hem verkocht heeft? UTRECHT - "Het had me de laatste twee seizoenen zo tegen gezeten dat Ik voor dit toernooi zelfs niet meer bad getraind. Ik was volkomen mijn zelfvertrouwen kwijt. Ik durf de het spelletje niet meer te spelen zoals het moet. Daardoor was ik zowel in het 47/1 als ln het 47/2 kansloos tegen Hans Vultlnk. maar hier in Utrecht ben ik weer, naar mate Ik meer partijen achter de rag had, de oude geworden". Aan het woord was de 29-jarige Jean Bes sems, die na een onderbreking van twee jaar, waarin Hans Vultink en de inmiddels gestopte Willie Steures hem de pas hadden afgesneden, de weg naar de kadertroon in het 71/2 had teruggevonden. Zaterdagavond reeds was Bessems zeker van zijn eerste nationale titel sinds het seizoen 1970/'71, waarin hij kampioen in het 71/2 en het 47/2 was geworden. Daarna was het berg afwaarts gegaan ook in zijn maatschappe lijk bestaan. Daarom besloot de Limburger de vorige zomer terug te keren txx zijn oude beroep van machinebankwerker en een vast inkomen bij een fabriek in Maastricht. Er zijn voorbeelden te over van sportlieden, die op zo'n moment over hun inzinking heen ra ken. Niet echter Bessems. Hij stuitte nu op de in glanzende vorm verkerende Hans Vul tink en de tot de kadertop doorgedrongen Christ van der Smissen. f.0 gingen de kampioenschappen in het 47/1 n Amersfoort en in het 47/2 n Uitgcert voor v:;.i vj rb j cis ec i nare droo..i. v.nu >.erd steeds onzekerder. Utrecht bracht de ommekeer. Vuhink werd als concurrent op de eerste dag al door Dek ker en Van Nijnatten uitgeteld, Van der Smissen had verstek laten gaan. De Limbur ger voelde dat het hier moest gebeuren. Hij speelde de eerste twee dagen constant maar niet opmerkelijk sterk. Tot er zaterdag door biljartfabrikant Cees van Oosterhout in overleg met enkele spelers andere ballen op de tafels werden gelegd dun de in misschien wel tien toernooien "versleten" bondsballen. Het was tegen de regels in maar Van Oosterhout wilde het risi co wel dragen: „Uiteindelijk betekenen slechte prestaties door ballen die al zo vaak zijn gebruikt een anti -propaganda voor m>jn product". Met die nieuwe ballen, overigens van hetzelf de merk als de afgekeurde kunsthallen, zat Bessems ineens weer op het paard. Hij was weer de begenadigd kadrist, die van nature tot de allergrootste in de biljarterij behoort. De Limburger demons treerue uat in ae serie van 211, waarmee hij Piet Vet in de ze venue beurt naar een kansloze nedenaag (3ÜU/15U) speelde en bovendien zijn kampioenschap veilig stelde. Want Piet Dekker, die verras send genoeg was blijven winnen, kon hem in de finale eventueel nog wel verslaan maar n.et meer in geiniddeloe achterhalen. Bessems vond die demonstratie niet genoeg. Gi«ermiddag in de tot een formaliteit geue- gradeerde "eindstrijd" tegen Dekker flonker- ue zijn ster opnieuw. Nu muaiue n.j int* er.» ser.e van 161 van acquit eon emu uuii cj a- lusie van Dekker om tenminste in i..u cn- pumen genjk niet de i»ai„p.oen te ku..«. n Van Deventer Vultink Velthuis 147 11 54 13.36 300 11 115 27.27 300 24 72 12.50 Vet 295 24 65 13.2S Bessems 3UU 9 137 J/.IÜ Van Leur 119 9 61 iJ.ff Van Nijnatten 228 22 71 10.34 Dekker 30U 22 59 ïaJn ZESDE RONDE: Vultink 300 5 171 60 M Velthuis 74 5 37 14.80 Van Nijnatten 88 9 25 9.77 Van Deventer 30U 9 161 33.33 Bessems 300 7 211 4-/,85 Vet 150 7 65 21.42 Van Leur 190 15 99 12.# Dekker 300. J5 96 Cu.OC ZEVENDE RONDE Van Leur 300 13 107 23:07 Van Deventer 228 13 66 17^ Vun Nijnatten 104 10 26 IU.4B Velthuis 300 10 106 3Ü.O; Vultink 300 20 94 ib.m Vet 247 20 62 \f.Ji Dekker 133 7 66 i.trt Bessems 300 7 16 42.81 EINDSTAND 1. Jean Bessems (Kadier en Keer) 14 211 26:91 2. Piet Dekker (Dodewaard) 10 117 IH.ii 3. nans V.u.nk vGiOC inio) 8 284 23.8» - van r.cur (Oss) 6 107 .5,9 J 6 119 MA 4 161 18.U. 4 75 17.7- 8. Bert van Nijnatten (Steenbergen) 4 91 13.2 Van Nijnatten is gedegradeerd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11