VIER EN EEN KWART MILJOEN VOOR WINKELCENTRUM „AARHOF ARP KEURT HANDELSWIJZE VAN PvdA ERNSTIG AF IN HAZERSWOUDSE RAAD Gemeentebestuur Zoeterwoude staat klaar om in te grijpen bij 'verboden vestigingen' A- OO nXink Belastingen omhoog in Woubrugge mm hju rijn- en veenstreek Nieuwe loods ligt PvdA-er zwaar op maag noteert, u eve N. PAGINA 6 VRIJDAG 1 MAART 1974 LEIDSE COURANT ALPHEN AAN DEN RIJN Al phens raad gisteravond in open bare zitting bijeen heeft dn deze vergadering onder leiding van burgemeester unr. R. M. Gallas een aantal voor dt ontwikkeling en uitbreiding van de gemeente uitermate belangrijke beslis singen genomen, waarmee in totaal meerdere miljoenen gul dens gemoeid zijn. Begrijpelijk, dat de leden van de raad over zulke voor de toekomst der ge meente uiterst belangrijke za ken, wel het een en ander duidelijkt en uitgelegd willen hebben. Het betrof dan in de eerste plaats het beschikbaar stellen van rond de 4,5 miljoen gulden voor werken in en rond om het in aanbouw zijnde win kelcentrum „De Aarhof". Óver het algemeen bleken de le den van de raad wel akkoord ta kunnen gaan met het voorstel van het college, al bleven er na tuurlijk ook nog wel een aantal vragen. De heer Bijl (ARP) bleek vooral ook ingenomen met de bouw van een overkapte bus halte, direct bij het winkelcen trum, terwijl de heer v. d. Vlies (PvdA) wees op enkele uiterst gevaarlijke oversteekplaatsen bij de Thorbeokestraat en Lijs terlaan, waarvoor hij maatre gelen vroeg. De door het college geraamde gelden uit de op het parkeerterrein te plaatsen me ters, groot 1.300.000,-— netto ■per jaar, noemde hij aan de hoge kant. Dat de te houden hoorzittingen niet voor deze ver gadering zijn gehouden, betreur de de heer v. d. Vlies, dit geeft «en onbevredigende indruk te genover de bewoners rondom het cityplan. De heer Winninghoff ging uitvoe rig in op de voorgestelde ver keersmaatregelen in en rondom het centrum, die over het alge meen nog al van ingrijpende aard zijn. Het plan moet overi gens in haar geheel worden uit gevoerd en men moet geen hal ve maatregelen nemen, teneinde de overlast als het centrum 1 oktober a.s. in gebruik is, zo ge ring mogelijk te doen zijn. De heer Den Daas (VVD) vraagt of het te creëren voetgangers gebied tussen Aarkade en Thor- beckestraat echt wel nodig is, het zal voor het verkeer veel ongemak veroorzaken, ook voor de middenstanders ter plaatse. Wethouder J. C. Duin (PvdA) sprak van een zeer belangrijk en ingrijpend project, waarover op 14 maart in hotel Centraal en op 20 maart in gebouw Nabij zgn. hoorzittingen zullen worden gehouden. „Dat dergelijke hoor zittingen heus wel van invloed kunnen zijn op de plannen, is onlangs nog bewezen", aldus de wethouder. „Inzake de recon structie van de Prins Bernhard- laan nu besloten is het brom- fietsverkeer toch door de Prins Bernhardlaan te houden en niet door de Floriszstraat, wat een succes voor de actiegroep ge noemd kan worden, wijziging in reeds bestaande plannen is dus wel mogelijk", aldus de heer Duin. Wethouder Goedhart bleek nog al optimistisch inzake de aan te vragen goedkeuringen wat betreft de financiën. Ten aanzien van een voorstel tot het beschikbaar stellen van rond een half miljoen als een aanvullend krediet voor het bouwrijp maken van een be drijfsterrein in de polder Kerk en Zanen, stelde de heer Den Daas de vraag of de spoorwe gen reeds toestemming hebben gegeven voor het creëren van een kruising met de spoorlijn Alphen—Leiden. Dit bleek nog niet het geval, maar de heer Duin rekende echter wel op toe stemming van NS. Voorts stelde de heer Den Daas de vraag, of het nu wel zo broodnodig is, dat ook reeds nu met deze uitbrei ding wordt begonnen. Vooral nu de groei der gemeente niet zo snel gaat, als men aanvankelijk had gedacht en er over het al gemeen een teruggang valt waar te nemen in Ook mevrouw Hardijzer (D'66) bleek nogal bezwaren te hebben tegen de haast van het college NIEUWKOOP In een schrijven aan de burgemeester van Nieuwkoop in zijn hoedanigheid als voorzitter van de Gemeenteraad, richt de heer Battjes, als fraktielei- der van de Partij van de Arbeid zich tot de raad en spréékt zijn bezorgdheid uit over de gevolgde procedu re, waardoor aan de firma Vianen te Noorden, groot handel in dranken, vergunning zal worden verleend to< de bouw van een bedrijfsloods. Zo stelt de heer Batt jes: Is het niet gewenst een beslissing over het wel of niet doorgaan van de bouw van deze bedrijfsloods van ca. 60 meter lang in het landelijk gebied aan de Raad over te laten? Aanvraag en publikaties, vereist om ontheffing van het bestemmingsplan te krijgen op grond van artikel 19 zijn reeds zo lang geleden geschied (1970) dat de feite- lijke situatie en de diverse belangen inmiddels reeds gewijzigd zouden kunnen zijn. In verband met de ver gevorderde staat van voorbereiding van het plan „Lan delijk Gebied" is mijns inziens de grond ontvallen aan de keuze van de „artikel 19 procedure". De kwestie ligt ons zwaar op de maag, aldus de heer Battjes in zijn schrijven. De huidige bedrijfsloodsen van de firma Vianen zijn gelegen in de onmiddellijke omgeving van de weg tussen Nieuwkoop en Noorden en de gevaarlijke verkeerstechnische situatie ter plaatse is het gemeentebestuur reeds lang een zorgenkind. In zijn vergadering van gisteren sprak de raad zich uit over het bezwaarschrift van de heer Battjes. In onze editie van morgen zullen wij hierop nader terug komen. bij deze plannen. De heer Win ninghoff noemdf het ronduit kortzichtig als men nu terug zou willen krabbelen inzake reeds eerder genomen besluiten. Voor al waar het hier in hoofdzaak industrieterrein betreft, moeten wij wel doorgaan, anders wor den of blijven wij een „slaap stad", aldus deze KVP-verte- genwoordiger. Ook de heren v. d. Vlies en Van Brenk va CHU pleiten voor een actief be leid teneinde vestiging va: dustrieën en kantoren mogelijk te maken. De heer Duin noemde in zijn ver dediging van het voorstel wat mevrouw Hardijzer betreft het spreken tegen „dovemansoren' omdat zij nu eenmaal een te genstandster blijkt te zijn. Iets dat zijn beslist niet nam, gelet op haar onmiddellijke reactie. De uitgroei van de grote steden naar de omliggende gemeenten zal zeker ook Alphen gaan ra ken, aldus de heer Duin, waar op de heer Den Daas zei niet zo optimistisch te kunnen zijn. De voorzitter wijst er op, dat wij met het bouwrijp maken deze gronden zorgen voor de volgende generatie in deze ge meente. Wij moeten zorgen industrieterrein, willen wij toekomst de boot niet missen, aldus mr. Gallas. Alphen mag beslist niet groeien naar slaapstad. Ook na deze laatste uiteenzetting blijft mevrouw Hardijzer „nee" zeggen tegen dit voorstel. „Deze haast is voor mij onbegrijpelijk." Ook de voorgenomen plannen voor uitbreiding van het Bos- park waarmee een bedrag vap 380.000,is gemoeid, onder vond geen enkele tegenstand Integendeel, men was daarmee met algemene stemmen we' voor, al vroeg de heer Vlies tevens wel aandacht het bestaande gedeelte van het park, dat nodig aan een opknap beurt toe is. Wethouder Duin wees erop, dat van het gevraag de bedrag 20.000 beschikbaar is voor opknappen van het be staande deel van het bospark. WOUBRUGGE De heffing van straatbelasting werd met een stem tegen gisteren in de raad aangenomen. Deze heffing zal de gemeen te een meeropbrengst van 15,000 geven. De heer Venhuizen merk te op dat hij voor de keus werd gesteld een aantal belastingverho gingen goed te keuren, terwijl nog niet eens een afgerond plan voor uitbreiding van het raadhuis aan de raad was voorgelegd, maar we! een krediet van 500.000 daarvoor was goedgekeurd. De heer Van der Wereld merkte op dat door de heffing juist mensen worden ge troffen met onroerende goederen. Beide raadsleden verbonden een en ander weer aan de zware last die op de gemeente drukt door de bouw van de dure RK-basisschool in Hoogmade, hetgeen door wet houder Faber werd tegengesproken. Evenzo ging de raad accoord met verhoging van de reinigingsrechten van 27 naar 35. Dit zal een meeropbrengst van 9.000 geven. Bij de behandeling van de voorgestelde "erhoging van de hondebelas ting van 25 op 40 werd gespriken over een mentaliteitskwestie, aanlijnen van honden, afdoende controle en ontheffingsmogelijkhe den. Met deze voorgestelde inkomsten 'dt belastingverhogingen en een ex tra-inkomsten %'an hot rijk zal de post onvoorzien op de gemeente begroting 1974 oplopen tot 71.000. Bij de rondvraag informeerde Van der Eijk hoe het stond met de vor deringen rond de procedure over de modernisering van de ambts woning van de voorzitter. Deze deelde mede, dat hij goede hoop had, dat de Raad van State alsnog dit plan zou goedkeuren. De heer Van Hijcoop vernam desgevraagd, dat er binnen de gemeente geeen rooiverbod bestaat. Zijn vraag over een nieuwe vergunning voor de destijds uitgebrande maalderij Korenbloem kreeg ten ant woord, dat één en ander in handen is van de directeur Gemente- werken en de arbeidsinspectie. Tenslotte vernam de raad nog, dat de inzameling van chemisch afval in de gemeente een groot succes was geworden. NIEUWVEEN Het personeel van de groep rijkspolitie Nieuw koop/post Nieuwveen heeft gis teravond in het Gezondheidscen trum afscheid genomen van post- commandant K. Efde, die met ingang van 1 maart benoemd is tot postcommandant in Hillegom. De heer Efde, in enkele toespra ken gekenschetst als een bijzon der aangenaam collega en een zeer accuraat politieman, ont ving uit handen van burgemees ter Breen de gebruikelijke enve loppen met inhoud. De collega's verrasten hem met een boeken- bon en een bloemstuk. Ook me vrouw Efde werd in de bloeme tjes gezet. HAZERSWOUDE De grote meerderheid van de gemeente raad van Hazerswoude heeft zich achter de verklaring van de driemansfractie van de ARP gesteld, waarin de handelwijze, die de PvdA-afdelirig heeft ge demonstreerd In haar februari nummer van „PvdAktualitei- ten", wordt afgekeurd. In dit blad werden ARP-fractieleider lr. A. Kamphuis woorden van de in december gehouden begro tingsvergaderingen in de mond gelegd, die volgens de ARP nóóit gezegd zijn. De ARP vond in de raad steun bij de KVP, CHU en SGP. De PvdA was ui teraard tegen het aannemen van de verklaring (het socialis tische raadslid P. Oosterhoff noemde Kamphuis tot twee keer toe „een querulant"). De WD viel ook nu niet uit de oppositie boot en verklaarde het niet eens te zijn met de AR-fractie over deze zaak. clet ging er de AR om, als zou de handelwijze van de PvdA-afde- ling in de „PvdAktualiteiten" (burgemeester J. ten Heuvelhof had het op een gegeven moment over PvdA-futiliteiten") in strijd zijn met de algemene be ginselen van fatsoen. Valse voorlichting was er, meenden zij, aan de bevolking zijn gege ven inzake het optreden van ir. A. Kamphuis. Natuurlijk ging de socialist P. Oosterhoff op de zaak in, tijdens de openbare raadsvergadering. In het kort komt het erop neer dat hij de dagbladpers een trap erbij gaf door te suggereren als zou deze de voorlichting niet objectief, soms zelfs volkomen verkeerd weergeven. „De tijd van erge ren hierove ris voorbij!" Oos terhoff verklaarde diverse ma len te spreken in het algemeen belang en niet in dat van zijn partij. Hij vond het een vreem de zaak dat Kamphuis niet in „PvdAktualiteiten" via een in gezonden brief wil reageren. Hij was het er mee eens dat het gewraakte citaat in genoemd PvdA-orgaan niet een letterlijke weergave was van Kamphuis' woorden, maar wel de lading van zijn woorden uit de notulen van de openbare raadsvergade ringen van december dekte. Woorden die Kamphuis tot de VVD-fractie had gericht, waren volgens de socialist, ook bedoeld geweest voor die andere kleine fractie (de PvdA). Dus bleef Oosterhoff erbij: „Het is geen punt verzinsel!" En eraan toe voegende: „Kamphuis is een kind dat zeurt. Hij is en blijft fout. Hij is een querulant!" VVD-er K. Dekker meende dat de hele zaak in de raad thuishoor de. Hij vroeg zich af of de AR- fractie naar een onderwerp had gezocht, gezien de dunne agen da. Alles heeft meende hij, met de komende gemeenteraadsver kiezingen te maken, en hij be treurde het dat de sfeer de laat ste maanden van deze zittings periode van -de raad zoals don derdag avond moet worden. KVP-er J. Wesselingh en CHU- er E. van Elderen vonden het jammer dat de PvdA in haar T, orgaan verkeerd had geciteerd. °°RDEN VAN Kamphu» ,n de intrekken, want indien de socia list dat niet zou doen, zou hij de rest van de zittingsperiode in de raad steeds worden gezien als de man die zijn collega beledig de. Ir. A. Kamphuis zelf meen de dat het stemming kweken door de PvdA afbreuk doet aan personen. „Zo moeten we niet de verkiezingen in!" En wat be treft het aanbod van de PvdA om een ingezonden stuk in haar huis aan huis te verspreide blad: „Dan zou er weer iets in veranderd worden!De opmer king van Oosterhoff dat hij be paalde insinuaties had geplaatst in de richting van de socialisten deed Kamphuis af met: „Insi nuaties zijn geen feiten!" Oos terhoff la sdaarna de brief van zijn PvdA-partij voor die aan ir. Kamphuis was gericht. De Van Elderen vond het jammer dat de kwestie nu in het per soonlijke vlak is getrokken. ARP-er J. D. de Wit vond dat Oosterhoff de aantijging („que rulant") ten opzichte van zijn fractiegenoot Kamphuis moest Zoeterwoude Wethojder Duin dam liet er geen twijfels over bestaan, toen verschillende raadsleden gisteravond tijdens de raadsvergadering informeer den naar het standpunt van het gemeentebestuur inzake de op handen zijnde verboden vesti ging aan de Keerweer. Het be stemmingsplan staat ter plaatse geen detailhandel toe en de verhuurder is hier in een aange tekend schrijven nog eens op gewezen. Mochten de plannen toch worden doorgezet dan zal onmiddellijk na de opening wor den ingegrepen. De heer L. v.d. Post zei dat dit bedrijf nooit open mag gaan an ders ontstaat misschien dezelfde lijdensweg a'.s elders in de ge meente. De heer Van Leeuwen wilde excact weten waaruit het optreden van het gemeentebe- tuur zal bestaan als de deuren toch opengaan. Wethouder Duin dam was echter niet bereid zijn strategie aan de openbaarheid prijs te geven en wilde de heer Van Leeuwen dit wel onder vier ogen vertellen. Dat was deze laatste niet voldoende en hij deed een voorstel om over te gaan in besloten zitting. Dit vond echter geen doorgang om dat hij alleen steun kreeg van de heer Rijsdijk. Er is de gemeenteraad veel aan gelegen om de heer P. C. van de Drift alsnog in de gelegen heid te stellen zijn werkplaats achter zijn woning aan de Schenkelweg uit te breiden. Aanvanke ijk was er in het ge bouwtje een doe het ze'f winkel ondergebracht, later werd de ruimte in gebruik genomen voor de vervaardiging van trappen, kozijnen enz. Op grond van het bestemmingsplan was een ver gunning tot uitbreiding gewei gerd. Zijn beroepschrift aan de raad kreeg veel aandacht. De heer Broekhuis bracht naar vo ren dat er geen verkeersbe'an- gen worden geschaad en er geen sprake zal zijn van over last omdat v.d. Drift niet van plan is zijn machinepark uit te breiden. Als dit toch zou grbeu- ren krijgt hij met de Hinderwet te maken. Het College zal zich nader over deze zaak beraden. Het was de heren Hulsbos en Van der Post ter ore gekomen dat opnieuw een boerderij aan het watertje opgekocht is om plaats te maken voor enkele woningen. Zij waren bevreesd voor aantas ting van het karakter van deze straat. Wethouder De Jong zei dat de boerderij wel fraai lijkt maar in slechte staat verkeert. Juist deze week hebben er ge sprekken plaats gevonden om te trachten de boerderij te handha ven. Deze aangelegenheid zal ui de commisie van openbare wer ken in behandeling komen Het gemeentebestuur overweegt de Oranjelaan te sluiten voor het vrachtverkeer. Dat bleek gisteravond toen de heer Stra- ver zijn ongerustheid uitsprak over de verkeerssituatie ter plaatse i.v.n de bouw van een nieuwe basisschool. Het gemeentebestuur overweegt de Oranjelaan te s'u ten voor het vrachtverkeer. Dat bleek gisteravond toen de heer Stra- ver zijn ngerustheid uitsprak over de verkeerssituatie ter plaatse i.v. m. de bouw van een nieuwe basisschool. Wethouder Duindam deelde mee dat het overleg hierover op gang is gekomen. Het vracht verkeer voor het industriegebied zal d^n gebruik moeten maken van de Burg. Smeetsweg haar doel te bereiken. Waren er in de financiële commissie nog vragen over de schoolkeuze i.v.m. de verschillende bouwkos ten, gisteravond werd daarover geen woord gezegd en werd vlot gekozen voor het ontwerp van ir. J. Franso. Het krediet werd op voorstel van de heer Engelkes met 35-duizend opge voerd tot 'n miljoen. Dan is er ook ruimte op de begroting voor de speelplastiek waarover Huls bos sprak. Overigens is er nog een kansje op een meevaller nu de V.d. Post meende dat dp b.t.w./ 30.000 lager zou kunnen uitvallen. Van Diemen wees er nog eens met klem op veel aan dacht te besteden aan dé ver warming waarover bij voor gaande scholenbouw dikwijls prob'emen waren. Daarvan ge tuigde ook de agenda van deze vergadering. Het multi-funktio- nele gebouw aan de Hoge Rijn dijk waarover in het kader van de scholenbouw ook gewag werd gemaakt lijkt een onhaalbare zaak na een recent schrijven van het ministerie. woorden van Kamphui begrotingsvergaderingen („Hij, Oosterhoff, red. wordt gestuurd door zijn achterban, hij moet wel met progressieve ideeën ko men, maar het is allemaalvoor de vorm want ze zijn in de minderheid en ze lopen niet de kans dat hun moties het halen") geven wel de indruk en de sfeer, meende de socialist. „Hij blijft een querulant", aldus Oos terhoff over zijn collega Kamp huis. Waarna een ambtenaar Van Dales t groot Nederlands woordenboek ophaalde en de burgemeester de betekenis van hpt woord voorlas. Kamphuis deelde tenslotte mee de brief van de PvdA niet te heb- bn willen voorlezen, omdat hij liever hierbij geen kanttekenin gen wilde plaatsen. „Ik vond het niet waardig een zaak te kritiseren van mensen die zich niet kunnen verweren op deze plaats". Hij adviseerde de re dactie van „PvdAktualiteiten" een abonnement op de raads stukken te nemen om zich beter te orienteren wat iemand pre cies heeft gezegd. Hazerswoude kon wel eens de leukste gemeenteraadsverkiezin-i genstrijd sinds jaren krijgen. Per week hebben wij nog enkele uren voor het re pareren van Uw Dit gebeurt dan door 'n gediplm. vakman. Bel even en vraag naar de kosten! Versteegen Tel. 01710-30151 Park „die Leythe" 15 Leiden huishoudelijke artikelen IVT'Y 11 JOOP VISSER Ook voor: ETALAGE VERZORGING DEKORATIES rÊklam?bÜf?o stanobouw usrd 131 I. 23747 etc. Tel. 01714-3107 ROOSEN OPTIEK Kort galgewater 1 Leiden ALLE BRILLEN 2 JAAR GRATIS VERZEKERD JUWELIERSBEDRIJF HOOIGRACHT 45- LEIDEN m Telefoon 30 1 94 Ruime parkeergelegenheid. JACHTHAVEN CAFÉ-RESTAURANT ,,'T KOMPAS" Uniek gelegen de „om fijn uit te zijn" Ook voor uw recepties en diners. Het gehele jaar geopend. Ju|ianalaan 58 - Kaagdorp Telefoon 02524-215 Speciaalzaak voor GRAMMOFOONPLATEN - MUSICASSETTES Bar, met specialiteiten restaurant „De Herbergh" Hoofdstraat 129 Noordwijk aan Zee, Tel. 3900 (01719). INBRAAK SLOT KAPOT OF VERNIEUWEN De Leen bellen Tel.01710 - 53 1 92 NAGTEGAAL EN ZN J. SNELGLASHANDEL NAGTEGAAL vraagt vrijblijvend offerte. Telefoon 2 41 35 SCHILDER - BEHANGER Hoofdstraat 66 Leiderdorp Telefoon 01710-2 41 35 MARE 116

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6