RAAD VINDT OPRICHTING TAND HEELKUNDIGE KLINIEK NOOD ZAKELIJK \)16W£ Tulpenhandel zo dood als een pier Manege in Noordduinen opnieuw onder loep hier is Mr. N. W. A. Brink hield lezing voor KVP-Lisse bollen- en duinstreek Digros multi markt geopend PAGINA ^VRIJDAG 1 MAART 1974 LEIDSCOURANT KATWIJK In de gisteravond gehouden gemeenteraadsverga dering van Katwijk sprak mr. Jan v. d. Plas zijn verwonde ring uit over de ongebruikelijke procedure, dat een raadslid (drs. v. Raalte) beroep aantekent via een ingekomen stuk te gen de vestiging van een manege in de Noordduinen (zie foto). De gedragslijn van B. en W. omtrent deze zaak vond hij ook niet juist. B. en W. hadden namelijk eerst de raad vr'doende dienen te informeren, en een uitspraak dienen af te wachten. Het manegeproject moet gezien worden in het ge hele kader van het plan tot ontsluiting voor recreatie van de Noordduinen. Naar een geschikte plaats wordt nu al 3 of 4 jaren gezocht en nu meent men tegen het terrein van de Estec de minst on gunstige plaats te hebben gevonden. Weliswaar zien B. en W. bezwaren. In een vergadering van de commissie van openba re werken is gesproken over de Noordduinen en de manege, doch de raad is onvoldoende geïnformeerd. De heer V. Raalte diende een bezwaarschrift in, teneinde te verhinderen dat een inmiddels ingediende nieuwe aanvraag tot bouw van opstallen etc. positief gehonoreerd zou worden. De raad nam het ba- sluit om de oprichting van eer manege nogmnnls te bekijken, na grondige informatie, in het kader van de ontsluiting en ontwikkeling van de Noordduinen. KATWIJK De gemeente Katwijk zal 10.000 gulden uittrekken om de mogelijkheid te onderzoeken om kabeltelevisie te verkrijgen. Er is besloten tot de vorming van een werkgroep, die onder andere de kwaliteit van de ontvangst via de individuele antenne's dient te on derzoeken. Hoewel aanvankelijk het hoofdmotief was de verbetering van het uiterlijk aanzien van de gemeente, is de ongunstige ont vangst door hoogbouw, kranen en dergelijke ook een duidelijke rol gaan spelen. In de Hoornes namenlijk is de ontvangst van radio en televisie op vele plaatsen slecht te In april van dit jaar zal er een in formatiecentrum worden ge opend. waarin voorlichtings avonden zullen worden gegeven. Wordt de kabeltelevisie realiteit dan zal de Hoornes als eerste wijk kunnen profiteren aange zien daar de ontvangst het slechts is. In deze wijk zal ook een enquête worden gehouden over de gewenstheid van de ka- bel-tv bovendien zal de ge meente huis-aan-huis een infor matieblad verspreiden, waarop de aandacht op de mogelijkhe den van een gemeentelijke ka beltelevisie gevestigd wordt. De Katwijkse raadsleden achtten de stichting van een tandheel kundige kliniek een zeer nuttige zaak. hetgeen niet wilde zeggen dat het gevraagde crediet van 290.000,- om de eerste aanloop kosten te dekken, voetstoots werd verleend. De heer v. Raalte (CCP) noemde de stichting een gemeentelijke socialisatie van een stuk ge zondheidszorg en zag niet in, waarom er 2 verschillende ta- riven zouden moten komen, voor tandheelkundige hulp. De heer van der Plas vreesde dat het een voortdurende wisseling binding te verwachten was tus sen patiënt en arts. Hoewel meer dan deze bezwaren naar voren gekomen waren, achtte men het feit dat eenderd van de bevolking van tandheelkundige hulp verstoken is, toch van gro ter gewicht. Dit in aanmerking nemend keek men over alle be zwaren heen. Unaniem was men van oordeel dat de oprichting van de stichting de vrije vesti ging zeker niet in de weg mocht staan. Wethouder Bergman antwoordde, dat het achtereenvolgens ver trekken van enige tandartsen de oprichting van de kliniek had versneld. De tarieven zullen worden vastge steld door 3, op tandheelkundig gebied werkende instanties en niet om de gemeente, die wel licht door 2 personen in de stichting zal vertegenwoordigd zijn. Wethouder Bergman gaf toe, dat er nog wel het een en ander nader moet worden beke ken en uitgewerkt, alvorens in augustus de eerste patiënten in de stoel plaats nemen. SASSENHEIM Onder enorme belangstelling werd gisteren de Multimarkt Digros in de Hoofdstraat in gebruik geno men. Zoals uit reeds eerdere publicaties is gebleken, heeft de Sassenheimse middenstand positief hierop gereageerd. Zo was in de omgeving de vlag Uitgestoken, wat door Jan v.d. Broek, zoon van de bekende Dirk, als bijzonder sympathiek werd ervaren. Om 10 u. werd geopend, maar om kwart over 9 stonden de eerste kopers al voor de deur, die gevolgd wer den door honderden uit Sas- senheim en omgeving, hier door aangemoedigd door de nooit eerder geziene reclame in de lucht met een kleine zep pelin. Na een uur moest de di rectie maatregelen nemen om het winkelen zo plezierig mo gelijk te laten verlopen. Zo werden vanaf 11 tot half 6, de klanten 10 bij 10 binnengela ten, evenzo 's avonds van 7 tot 9. De nieuwe Digros-multi- markt heeft een uitgekiend as sortiment van wat de consu ment dagelijks gebruikt. Te veel om op te noemen. Van textiel en speelgoed tot vlees, groenten en fruit. Hiertoe be schikt men over een perso- neelsbern van in totaal 24 da mes- en heren, terwijl er 20 parttime krachten zijn, die er in de avonduren voor zorgen dat de zaak de andere morgen weer winkelklaar is. Eén en ander om te voorkomen dat de klanten worden gehinderd bij het winkelen. Sassenheim is de tweede Digros-vestiging in 1 1/2 Jaar tijds. De eerste is te Katwijk. Een derde vesti ging wordt een grote, exclusie ve slijterij van plus minus 300 m2 ln „Treslong" te Hillegom. Jan v.d. Broek (29), die z'n opleiding op dit terrein in En geland en Frankrijk (Carre- four) heeft gehad, zegt: „Onze formule is om een multi-markt te brengen die op het publiek de indruk maakt va» ver zorgd, hygiënisch, ruim en ge zellig. waar zowel de consu ment het prettig vindt te win kelen, en de medewerkers het prettig vinden te werken" Wethouder Van der Werf weet het nog met HAZERSWOUDE KVP-wethou- der P. A. Th. v. d. Werf uit Ha- zerswoude zal niet nil, maar vóór de goslCjststemming ln de maand april, bekend maken of hij zich al dan niet beschikbaar stelt voor een plaats op de kan didatenlijst van de KVP voor de eerstkomende gemeenteraads verkiezingen. Tijdens de onlangs gehouden afde lingsvergadering van de KVP heeft hij ermee Ingestemd om voorlopig op de lijst te worden gezet. ,,Ik moet er eens rustig over denken", zei v. d. Werf, wethouder en tevens locoburge meester, toen. Vast staat intus sen dat de kandidatenlijst van de ARP zal worden aangevoerd door het zittende raadslid J. D. de Wit. De huidige AR-fractie- leider ir. A. Kamphuis staat tweede en het raadslid BPoot derde Kandidatenlijst raad KVP-Lisse LISSE De afd. Lis e vrn de KVP heeft zich r.itf-sproken over d? volgorde vat de c.r di- datenlijst voor de Gemeente- rnadsverkiezir<*en. ve'ko er thans als volgt vrtV.rr. 1. G. C. van d"r Berg, 2. A. J. Merman. 3. J. H. S lman, W .J. de Munck, 5. H. Sloo'bcek, 6. Th. C. L. Veeger, 7. I M. C. v ti Reisen, 8. Harry Mens. 9. H. Meijer, 10. C. van den A rdweg, U. H. v. d. Laan, 12. Mevr. S. van Ruiten-Elsgeest, 13. W. H. Winkelmolen. 14. Herm. van Amstetdam. 15. P. H. Beelen. Bollenstreek Men moet dezer dagen bij tulpen kwekers maar niet het laatste mopje over wie- dan-ook gaan vertellen, want daar staat hun hoofd helemaal niet naar. Sinds het verschijnen van de tulpenstatistiek die het mensdom melddde dat er ondanks de slechte afloop van het seizoen 1973 toch weer vrolijk 175 ha méér was geplant, is de handel zo dood als een pier. De exporteurs willen nu niet eens bollen kopen ai kan men ze nu toch voor een heel zacht prijsje op de kop tikken- Van hun standpunt uit bekeken hebben zc (misschien) gelijk. Als een paal staat boven water dat we tulpen te véél telen. Dat is één! Daar komt nog bij dat de verkoop van tul pen aan broeiers in het buitenland terugloopt. Dat is met name in Duitsland het geval en het lijkt erop dat nu ook Scandinavië het plafond heeft De grootste verkoopkansen liggen nu ln het vlak van de zgn. droogverkoop, de verkoop van bollen aan particulieren voor tuinbeplan.ing, -a.z. Inder daad ligt hier nog een enorm terrein braak en de afdeling Afzetbevordering van de Bloembollen- raad (overkoepelend orgaan van produktie en af zet) is dan ook nijver doend'! de acties op deze sector te richten. Maar dat is uiteraard geon zaak die men in een knipoog voor elkaar heeft. Het omschakelen van de broeierijsector naar de droogverkoop is een kwestie van vrij lange adem en het is dan ook zo klaar als een klontje dat er voor de komende jaren iets móét gebeuren Het Grote Knelpunt zal dan zijn: hoe brengen we vraag en aanbod met elkaar in evenwicht? We moeten minder tulpen gaan telen om de prijs op een aanvaardbaar niveau te krijgen. Alle bloembollenkwekers zijn hier van overtuigd, maar als het gaat om de methode, dan slaat men elkaar met tal van argumenten om de oren. Er is een groep die de harde lijn wil volgen. Dat wil zeggen: schaf alle maatregelen en ook de minimumprijzen af. Als men in een bepaald seizoen dan tulpen mo®* verkopen van een ol twee cent per stuk. dan zal men er wel voor op passen om een jaar daarop nog maar eens eeo hoek tulpen te planten. Nu doet men dat wel om dat men altijd nog de zekerheid heeft dat men de bollen kan inleveren en dan de garantie heeft dat men de innameprijs van 5,- voor zift twaalf en 4,- voor zift elf uitbetaald zal krijgen. Een groot deel van de kosten wordt dan in ieder ge val nog vergoed. Tal van kwekers die een goede kraam telen en zel den of nooit onverkochte bollen hebben, moeten wel ieder jaar een fors bedrag betalen jm dis onverkochte bollen van anderen op te kopen. En dan zegt men dat met name veel bollen van landbouwbedrijven in het surplus terecht komen. Van die overschotten moet men zich geen al te kin derachtige voorstellingen maken. Verleden jaar liefst zijn minstens 100 miljoen tulpen niet ver kocht en kwamen terecht in de veevoermolen. Om die te kunnen opkopen tegen de gemiddelde prijs van 4.50 was dus 4,5 miljoen nodigl Deze week krijgen alle tulpetelers een formulier ln de bus. Daarop moet men invullen of men voor een harde lijn is of voor «en event, herinvoering van een teeltrecht waardoor men dus de produk tie in de hand zou kunnen gaan houden (al kun nen weersomstandigheden wel eens lelijk roet ln het eten gooien). Gevraagd wordt ook of men het Surplusfonds wil laten voortbestaan of dat men dit weg wil hebben. De directeur van de Bloembollenraad mr F. B. M. Nederveen hoopt van harte dat alle tulpetelers de enquêteformulieren snel zullen invulen en re tourneren, want dan zal men eindelijk weten hos het tupevak in zijn geheel nu over de situatie denkt. Blijkt, zo zei hij, dat bij u 70% van do tul petelers niets voelt voor een herinvoering van het teeltrecht, dan moeten we daar niet over blij ven zeuren maar moeten we dat idee eenvoudig op de mesthoop gooien. Het is ook nuttig om ts weten wat men niet wil. Het grote voordeel van deze enquete is dat nu ook de Zwijgende Meer derheid zich kan laten horen. Aan de hand van de uitspraken kan men dan gaan bouwen aan een beleid Want daar heeft het tot nu toe beslist aan ontbroken. Er is tot op dat moment echter één groot vraagte ken en dot is: als men ki«"t voor een herinvoe ring van het teeltrecht, komt men dan niet ln botsing met de EEG-regels? Op het moment Is bij het Internationale Hof van Justitie in Luxem burg de vraag voorgelegd of de huidige teeltrege ling voor hyacinthen wel gecontinueerd mag wor den. De zaak is in behandeling, maar dc uit spraak is er (nog) niet. Als men in Luxemburg beslist dat de hyacinthenteelt moet worden vrij gegeven, dan kan men het idee van teeltrecht voor tulpen natuurlijk wel vergeten! Maar dat zien we morgen dan wel weer..,,,,. LISSE Een select gezelschap van de K.V.P. kwam gister avond bijeen in het Lisser Gas tenhuis „Welkom" om te luiste ren naar een beschouwing van Mr. N. W. A. Brink, lid en kan didaat lid voor de Prov. Staten van Zuid-Holland. Na een ver welkoming door de afdelings voorzitter dhr. J. J. P. de Boer begon spreker met te zeggen, dat het Prov. Bestuur niet zo erg in da belangstelling staat, doeh hierin zal verandering gaan bn n wanneer de bar- ger3 steeds meer bij de be- s acht zuilen zijn betrok ken, in welk verband hij wees op de ingestelde Streekcommis- sies uit de burgerij inzake de planologie van de streek en Zuid-Holland. Het is (helaas) niet gelukt de C.D.A.-gedachte te verwezenlij ken en men zal het nog met „samenwerking" moeten doen. De chr. partijen zullen toch hun eigen gezicht moeten houden, dit tot uitdrukking brengend de beginselen waaruit men leeft. Samengaan met C.H.U. en A.R.P. is zeker te waarderen, doch er is nog een oud brok van de vroegere haat tegen elkaar weg te werken; de hstorie kan men nog niet geheel vergeten, de tijd waarin men fel naast, ja tegen over elkaar leefde. ,.Ds KVP is in overgangsfase. We zullen toch als chr. partijen naar elkaar toe moeten groeien. Alles moet voor de toekomst ge richt zijn op één democratische partij", vertelde de heer Brink. De inspraak dient volgens de spreker zoveel mogelijk bevor derd te worden. Sprekende over de Ruimtelijke Ordening merkte hij op, dat we steeds voor groter problemen gesteld worden. Gewaakt moet worden tegen een steeds meer aan -elkaar-groeien. Wat betreft de beke-de ..art. 19- procedure (voorvitgri i"«n cp een bestemmingsp'an) moet men er tegen waken, dat en ei genlijk bestemmingsplan niet moer zinvol is, terwijl boven dien op een besl'ssrng met art. 19 geen beroep op de Kroon mo gelijk is. De heer Brink eind'gde met de opmerking, dat de KVP-fractie het jeugd- en jongerenwerk alle ontplooiingskansen wil geven welke mogelijk zijn door subsi diëring. citroenjenever citroentje met suiker IZOtTI CITHOI NJCNtVln) citroenbranoenwijn puur natuur I Vwudruezegels de extra attractie bij olk De Kuyper artikel Vraag Uw slijter de Boekencoupon "het Goede der Aarde" met I VOORDEELKAARTen PRIJSVRAAG Desgewenst rechtstreeks I aan te vragen bij De Kuyper B V. I L Postbus 54, Schiedam I

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5