IGEEN INDOCTRINATIE VAN SCHOOLKINDEREN [Voortbestaan D'66 staat op het spel £eidóe(3owimit Echtpaar eist ton voor ongevraagde sterilisatie vrouw VERGUNNING NODIG VOOR WALKIE-TALKIE Diepere oliegeul moet Rotterdamse positie verzekeren ^RI 1 9^IDERDAG 28 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA I an onze parlementaire redactie |N HAAG „Wij willen niet van I enaf bepalen, wat de schooljeugd Jet denken. Het doel van dit beleid I an de kinderen mondige burgers te Iken. Dat is het tegendeel van in- I trinatie". Met deze woorden open- I de minister van Onderwijs, dr. J* II Kemenade, gisteren in de Tweede I mer de tegenaanval op de VVD en I CHU. Hij zei, dat het juist een I rbreking van de indoctrinatie is, om de schoolkinderen bewust te ma ken van de keuzemogelijkheden. „De keuzevrijheid staat centraal in dit be leid", aldus de minister. Opnieuw en nu vooral aan het adres van de ARP, maakte dr. Van Kemenade duidelijk, dat hij de vrijheid van onderwijs zal respec teren. Volgens hem is het de taak van de overheid een actief beleid te voeren zonder dat inbreuk wordt gemaakt op het recht van de burgers om zelf hun richting te bepalen. Onder dat actieve beleid verstaat de minis ter het aangeven van de grote lijnen van de ontwikkeling van het onderwijs. ,,Men zou de overheid terecht een afwaohtende en passie ve houding verwijten, als het onderwijs al leen maar vorm geeft aan wat er in de sa menleving leeft." Minister Van Kemenade gaf aan, dat het on- derwijsbeleid een essentieel onderdeel is van het regeringsbeleid, dat is gericht op sprei ding van kennis, macht en inkomen. Vanuit die visie is het volgens hem de taak van het onderwijs de sociale barrières en discrimina tie, die in het huidige schoolsysteem zitten, op te heffen. De komende Statenverkiezingen zijn bestemd voor het voortbestaan van D'66. Op de foto links Paula Asser, fractievoorzitster in de Eerste Kamer, midden partijvoorzitter Jan ten Brink en rechts fractievoorzitter in de Tweede Kamer, dr. Jan Terlouw. ÈVan onze parlementaire re dactie) >EN HAAG De uitslag van e komende verkiezingen voor de Provinciale Staten is bepa- 'end voor het voortbestaan van D'66. Dat verklaarde dr. Jan Terlouw, fractievoorzitter van 'i de Tweede Kamer, in een toelichting op de verkie zingscampagne van zijn partij. Met een bescheiden bedrag van 20.0Q0 gulden wil D'66 in de komende weken actie gaan ivoeren om haar bestaansrecht te verdedigen. !Het voortbestaan staat op het spel; mochten de uitslagen van de Provinciale Statenverkiezin gen teleurstellend zijn, dan moet op een speciaal congres de vraag worden behandeld, of D'66 nog wel moet doorgaan, aldus Terlouw. D'66 wil duidelijk een linkse, progressieve partij zijn, zei Terlouw. We laten ons niet naar het midden dringen. We menen dat er aan de linkerzij de plaats is voor een ondogma tische partij, die aan geen en kele belangengroepering ge bonden is. Centraal in de ver kiezingscampagne staan de twee punten waar D'66 veel werk van maakt: De demo- kratisering en het milieube heer. D'66 blijft vasthouden aan staatkundige vernieuwingen als een gekozen minister-presi dent. Invoering van het distric tenstelsel wordt eveens ge wenst. Gepleit wordt voor een grondwettelijk verbod van dis criminatie van ongehuwden, homofielen, werkende vrouwen en samenwonende of in een commune levende personen. Ook enkele andere vrijheids rechten zouden In de grondwet moeten worden vastgelegd. GEVAAR VOOR GESTOLEN VERMEER LONDEN (UP) De eigenaars van het in Londen gestolen schilderij ..De Gitaarspeelster" van Jan Vermeer hebben ge waarschuwd dat het kunstwerk elk ogenblik verloren kan gaan door het optreden van barsten. Volgens experts kan alleen al door een verkeerde temperatuur de verf gaan schilferen, waar door het beeld van de jonge vrouw met een gitaar verloren kan gaan. Op de plaats waar vroeger in Parijs de Hallen stonden is een groot aantal graven ontdekt uit de Merovingische tijd, de tijd van koning Clovius (zesde eeuw). De ontdekking werd gedaan tijdens het bouw rijp maken van de grond voor een metro-station. ROTTERDAM (ANP) Een echtpaar uit Capelle a/d IJssel, de heer A. N. (44) en mevrouw J. H. (29) heeft gistermiddag voor de rechtbank in I Rotterdam 100.00U schadevergoeding geëist van de gynaecologe dlo mevr. H. twee jaar gele den ongevraagd sterili seerde. Het bedrag is gesplitst in 25.000 wegens ge maakte en te maken kosten voor het adopte ren van een of meer kin deren, en 75.000 we gens geleden onstoffelij ke schade (smartegeld) Het is de eerste keer in Nederland dat een der gelijke zaak voor een rechtbank dient. De ongevraagde sterili satie is verricht in de nacht van 14 mei 1972 Mevr. H. was door mid del van de keizersnede bevallen van een doch tertje, dat evenwel een kwartier later overleed wegens ademhalings stoornissen. Omdat de vrouwenarts van mening was dat mevr. H. o.a. als gevolg van rhesus- antagonisme maar beter nooit meer kinderen kon krijgen, besloot zij haar te steriliseren. De vrouw was onder narcose en kon uiteraard geen toe stemming geven. De gynaecologe maakte geen gebruik van de mo gelijkheid om de heer H., die in de wachtka mer zat, naar zijn me ning te vragen. Voogens haar advocaat had de arts het daarvoor te druk en vertrouwde zij erop, dat het echtpaar het eens zou zijn met haar beslissing. De vrouwenarts werd op 7 december 1972 wegens de sterilisatie veroor deeld door het medisch tuchtcollege. De tuch trechter gaf haar een waarschuwing, omdat zij gehandeld had zonder toestemming, terwijl er geen levensgevaar dreig de voor haar patiente. De rechtbank zal 5 april uitspraak doen. Boze Volvo- klant in (oger beroep ITERDAM (ANP) De Rot- rdamse zakenman, de heer W. G. Maronier, die dinsdag in kort geding dat DAF-Volvo gen hem had aangespannen in 't ongelijk werd gesteld, gaat hoger beroep. Hij is het niet is met de president van de chtbank in Rotterdam, mr. J. L. Reuder, die van mening is it een particulier in het open- niet zijn misnoegen ken- mag maken over een hem een bedrijf verkocht pro- ikt. mag de consument dan luidt zijn verweer. ,,De ïdrijven mogen hun produk alle mogelijke manieren in »t openbaar aanprijzen, maar het gekochte artikel niet t moet de consument zijn iond houden. Waar blijven de ichten van de consument?" heer Maronier is het niet eens de conclusie, die uit de uit- •raak van de president is ge- okken dat DAF-Volvo het kort ïding heeft gewonnen. „Wij tbben gelijk spel gespeeld." Snellere Jeliandeling van asiel onze parlementaire redak- tie) HAAG Staatssecretaris J. F. Glastra van Loon Justitie) heeft een nieuwe voor 'Pige regeling vastgesteld voor e opvang van asiel vragende reemdelingen. regeling behelst een snelle be- "ideling van het eerste ver- ^k van asielvragers om een 'erblijfsvïrgunning in Neder- tod. Ind.en enigszins mogelijk a' de overheid binnen twee we- een voorlopige beslissing *tnen of een as el vragende reemdeling voor heel half jaar P ons land mag verbl jven. tearna kan verlenging van ®re verblijfsvergunning volgen |n kan bekeken worden of hij 'e status van vreemdeling kan ^jgen. Rome onduidelijk in antwoord aan Eindhovense Lambertuskerk EINDHOVEN (ANP) De H. Stoel in Rome heeft het beroep van het voormalig kerkbestuur van de Sint-Lambertuskerk in Eindhoven tegen de opheffing van deze parochie en het op gaan, samen met twee andere parochies, in een districts paro chie, ongegrond verklaard. De kerk werd eind 1972 bezet door parochianen in verband met de uit deze maatregel voortvloeiende sluiting. In het antwoord uit Rome wordt echter alleen het beroep tegen de sa menvoeging genoemd en niet te gen de sluiting, terwijl het daar vooral om ging. De Lambertus- gemeenschap zal zich nu weer tot Rome wnden om ophelde ring. In afwachting van het ant woord blijft de Lambertuskerk normaal geopend. Den Haag De regering wil het voor de leden van deze club. na het afleggen van een eenvoudig examen. Staatssecretaris Van Huiten van Verkeer en Waterstaat zal dezer dagen antwoorden. "'wiwawuwtw1 n Aangesneden, niet gekeurd BIJ HET BEGROTINGSDEBAT met minister Van Kemenade heeft de Tweede Kamer de belangrijke kwestie van de grondwettelijke onderwijsvrijheid aangesneden. Dat mocht en moest wel, nadat een aantal uitspraken - mondeling gedaan zo niet in stukken vastgelegd op zijn minst twijfel over de bedoelingen van de wetgever hebben doen ontstaan. De kwestie - een heel belangrijke! - is dus aangesneden: maar gron dig gekeurd is ze niet. Dat kan feitelijk onmogelijk, in een begro tingsdebat waarbij tientallen zaken tegelijk aan de orde worden ge steld. In zo'n klimaat kan een minister, die thans liever niet diep op de zaken ingaat, bij algemene opmerkingen blijven; en als hij zelf ook graag grondig met de volksvertegenwoordiging over de reik wijdte en consequenties van de grondwettelijke onderwijsvrijheid van gedachten zou wisselen, komt hij praktisch ook niet veel verder dan een globale beschouwing. TOCH IS DE KWESTIE een optimaal Kamerdebat waard. En dan niet op zulk een lange termijn, dat het departement met zijn maat regelen en voorbereidingen zo ver is, dat een principieel onderwijs debat als mosterd na de maaltijd gaat komen. Bij een royale erkenning van zijn grote verdiensten heeft minister Van Kemenade dezer dagen op het Binnenhof te horen gekregen, dat menig Kamerlid kritisch staat tegenover bepaalde beleidsonder delen welke bezwaarlijk „maar een detail" genoemd kunnen wor den. Sommigen hebben kritiek op de wijze waarop hij het onderwijs struc tureel veranderen wil; anderen gaan nog verder en bedoelen met hun kritiek de vrees uit te drukken, dat we in Nederland ergens de richting inslaan van staatsonderwijs, wat heel iets anders is dan het openbaar onderwijs. WAAROM NIET op korte termijn tijd geschapen voor een grondig on derwijsdebat over de voornaamste van alle hoofdzaken, welke mi nister Van Kemenade en zijn medebewindslieden te behartigen heb ben? Weinig verheffend HET NOODLOT van uit afsplitsing van grotere partijen ontstane poli tieke groeperingen schijnt te zijn, dat ze vaak zelf ten prooi vallen aan onderlinge tegenstellingen. Zo ook weer de Rooms-Katholieke Partij Nederland. De ruzie is thans zo ver gekomen, dat vrijwel elke week een kort ge ding voor de rechter plaats vindt met als inzet de vraag wie juri disch aanspraak erop mag maken partijbestuur te zijn. Momenteel staat de rechter voor de merkwaardige taak te moeten be slissen of de aan de RKPN toegewezen zendtijd voor radio en tele visie aan de groep-Beuker of de groep-Leeman moei worden toege wezen. Vorige week kon het al gebeuren dat in de radio-zendtijd een praatje voor de RKPN moest worden gehouden, waaruit maar één conclu sie kon worden getrokken: de aan politieke partijen toegewezen zendtijd is inderdaad zonde van het geld en van de zendtijd. Fami lieruzies behoren binnenshuis te worden opgelost en de Nederland se kiezer wordt van dit soort uitzendingen geen cent wijzer, laat staan politiek meer bewust. WIE TOT DUSVERRE niet alleen op staatsrechtelijke gronden het ontstaan van de Rooms Katholieke Partij Nederland heeft gebillijkt, maar ook politiek gewenst vond. zal als het geruzie voortduurt, wel de vraag moeten stellen wat voor nut het stemmen op de RKPN nog heeft. De situatie verschilt nu weinig of niets van die van menig vóóroorlogs katholiek splinterpartijtje of van de KPN van de heer Welter in hnar laatste stadium. Dan wordt het als zodanig blijven optreden meer een demonstratie dan een bijdrage tot politieke wilsvorming. Wat van een en ander de gevolgen bij de komende Staten- en Ge meenteraadsverkiezingen zullen zijn? De stichters van de RKPN moeten die verkiezingen wel met grote vrees tegemoet zien. Het lijkt ons niet denkbeeldig, dat ze in eigen kring eerlang zullen na gaan. of doorgaan wel zin heeft en of het niet beter is in samenwer king met anderen te streven naar de realisering van politieke en maatschappelijke wensen. VOOR DE EEN kan dan samenwerking met het GPV een oplossing zijn, voor anderen terugkeren tot actie binnen de KVP. De bezwaren van het een en ander zijn bekend. Maar wat nu gebeurt is in elk geval weinig verheffend. Luitenant William Calley, die in maart 1971 wegens een massamoord in het Vietnamese dorp My Lai tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld is gisteren door een federale rechter in Columbus op een borgtocht van 1000 dollar vrijgelaten. Rechter Robert Elliot baseerde zijn besluit op het feit dat zowel de minster van defensie als president Nixon als opperbevelhebber van het leger, de mogelijk heid openstaat de luitenant te begenadigen. Daarom dient, aldus de rechter, Calley zo lang op vrije voeten te worden gesteld. ROTTERDAM (ANP) In een gezamenlijke nota pleiten het Open baar Lichaam Rijnmond en de gemeente Rotterdam voor een snelle verbreding van de economische structuur van het Waterweggebied. In de nota opgesteld naar aanleiding van de olieboycot en de ener giecrisis. wordt voorts aangedrongen op een snelle uitdieping van de geul voor Hoek van Holland tot 72 voet. Die ui dieping is noodza kelijk om d? komende felle concurrentie van de zwaar gesubsidieer de Franse oliehavens Le Havre en Marseille het hoofd te kunnen bieden. De deskundigen zijn er zeker van dat Rotterdam de concur- r?nt:estrijd m"t Le Havre niet aan zal kunnen als de bereikbaar heid van de Rotterdamse haven op het huidige peil gehandhaafd blijft. Omdat het Waterweggebied economisch te veel op de olie steunt die nen andere industrieën te worden aangetrokken. Met name nieuwe voorzieningen die voor 't sterk groeiende containervervoer nodig zijn Voorls wordt gepleit voor de bouw van een wereldhandelsc ntrum, de aanleg van recrealieprojekten en verwezenlijking van enkele in- fr-'struc vele projekten. Het rappor komt tot de conclus'e. dat de energiecrisis op korte termijn, in 1974, nog geen ernstige gevolgen voor het Waterweggebied zal hebben. Een langdurige energie- schaarste kan leiden tot een tekort aan werkgelegenheid. Rond 1980 zullen in dit gebied naar verwachting 9000 arbeidsplaatsen te weinig Ontslagen bij HAL en Schokbeton ROTTERDAM De vakbonden hebben gisteren in Rotterdam overleg gepleegd met de direk- tie van de Holland Amerika Lijn over de gevolgen voor het personeel van het uit de vaart nemen van drie passagierssche pen en drie vrachtschepen van de maatschappij. Vrijwel zeker zal het merendeel van het Indonesisch hotelperso neel van de drie passagierssche pen moeten worden ontslagen. Er zullen echter ook onder het overige personeel ontslagen moeten vallen. De direktie van de NV Schokbe ton zal in verband met voorge nomen reorganisatie van het be drijf in Kampen een afvloeiings regeling aanvragen voor onge veer 100 werknemers. bezit van walkie-talkies en der gelijke zend- en ontvangappara- tuur aan een vergunning gaan binden. Dit is de kern van een voorstel dat gisteren in de Tweede Kamer is besproken. Voor radiozendapparatuur geldt al vele jaren een vergunningenstel sel. De telegraaf- en telefoonwet bevat echter geen bepalingen over het aanwezig hebben van radiotelefonen (walkie-talkies en dergelijke), waarvan momenteel allerlei vormen, mede door de vaak schappelijke prijs, aller- wege in gebruik zijn. De Tweede Kamer had geen be zwaren tegen het voorstel. Toch werd een lans gebroken voor degenen, die uit liefhebberij met bescheiden apparatuur zenden en ontvangen. KVP en PvdA. pleitten voor een collectieve zendmachtiging voor de vereni ging van radio-amateurs en de Nederlandse Citizen Band Hob by Club. De VVD daarentegen wil een individuele machtiging Terroristen uit Koeweit Cairo naar CAIRO (Rtr) President Sadat is bereid de vijf Arabische com mando's die 17 december in Rome een vliegtuig van de Luf thansa aanvielen, waarbij 31 mensen het leven verloren, in Egypte toe te laten, zo meldt het gezaghebbende Egyptische blad Al Ahram. De vijf bevin den zich nu in Koeweit. Volgens het blad komen ze van- daug in Cairo aan. -0- zonrug rr*st 19 temperaturen ton kxhtdnA m milhbaren vA opWarngen hagel ■*-*■ wa/mtetront H hoge-dnJ<gob«d bewoning «fa» sneeuw -r-r kou-front L lagc-drukgebed fCS* regen ^3 onweer te wndrichting verptaatsngsnehting Een voorproefje van de lente in de vorm van deze prachtige avond japon. Hij werd gisteren in Londen geshowd door Michelin Marsac en vormt een onderdeel van de Lente 1974 collectie van Franka Couturs. Deze creatie Bourgeois" is vervaardigd van zwart-rose organza en geborduurd met bloemen. DE BILT Op de weerkaarten zijn tekenen te vinden, die wij* zen op een verandering van het weerbeeld. Het gebied met hoge barometerstanden, dat de laat ste dagen het weer in onze om geving bepaalde, trekt zich snel terug tot boven Rusland. Daar door krijgen oceaanstoringen, nanoor-aHRDL die aanvankelijk naar het noor oosten werden afgebogen, weer de kans geleidelijk tot het vas teland van West-Europ adoor te dringen. In de nacht van van daag op morgen kan de tempe ratuur op veel plaatsen nog tot enkele graden onder het vries punt dalen, maar in de loop van morgen zal zachtere lucht naai onze omgeving gevoerd worden Dit gaat gepaard met veel be wolking, waaruit mogelijk plaat selijk enige neerslag kan vallen. De vooruitzichten voor zaterdag' Later plaatselijk neerslag en ge leidelijk minder koud. Weers vooruitzichten in cijfers voor za terdag: Aantal uren zon 0 tot 6; m'n. temp.: ci - 2 a max. temp.: oms..eei.s 7 gru* den; kans op een droge per.ode van minstens 12 uur: 90 pro cent; kans op eer geheel droog etmaal: 50 procent. WEERRAPPORTEN boelen Lelde Kindhoven Den Helder Lucht. RUI. Zd.-Limburg I Helsinki InnibrUck Kopenhagen Luxemburg La» Pa mat New York Tel Avlv

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9