Winsten van olieconcerns eventueel aanspreken ijmaker Gromiko ruggesteun Kissinger voor Ccidóc Somont BONN WIL MAX. 130 VERKIEZINGEN IN ENGELAND VANDAAG VOL ONZEKERHEID Proloog spant kort geding aan (ER Voor f 15.000,- aan kleding in Alphen ontvreemd Schoolgeld kleuters blijft bestaan verdien hechte IJ Kort Rapenburg 2 Leiden postas 1t. le|e,oon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur.hoofdredacteur: F. 1. Plug. - Chef-redacteur: H P. M. Heruer. Advertenties lexcl. ti.l .vv.) f 0.34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen, per week ƒ2,37; kwartaal 30,66 Jaar f 119,05 - Losse DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19749 DONDERDAG 28 FEBRUARI 1974 TOENEMENDE BEWOLKINK Koude nacht met opklaringen en min. temp. van ongeveer min min 2 graden. Morgen overdag toenemende bewolking met voor namelijk in het westen van het land enige neerslag. Zwakke tot matige, af en toe vrij krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Max. temp. ongeveer 4 graden. Morgen zon: 7.27—18.19. Maan; 10.09—02.07. Scheveningen hoogwater: 7.22 19.40. laagwater: 3.02—15.28. TV-SELECTIE Ned: I: 19.05 uur Colargol; 21.00 uur In kleur bij God thuis, over Anton Heijboer; 21.45 uur De fruitventer, satire. Ned. II: 19.29 uur Robbenjacht, doe.; 20.50 uur Geschonden, met Sint Laurenskerk; 22.05 uur Ga pende ravijn, doe. ino by- ssel leid )ort op- bie- lamheden, leken ge- tiden, tel. PRIYé-OORLOG In de oerwouden van de ~Philippijnen is onlangs een 51-jar,ige Japanse luitenant Hiroo Onado gevonden die in de veronderstelling leefde dat Japan nog in oorlog was. Hij had zich dan ook diep in de runboe van de Philippijnen terug getrokken om strijd te kunnen leveren. Binnenkort zal luitenant Onado naar Tokio worden gebracht. Bij nieuwe stijging olieprijs iLPHEN Een groot aantal kle- dingstukken zijn gisternacht "ontvreemd uit het kledingmaga zijn Van Uffelen bij de Alphen- se brug. Inbrekers namen nap- lef ingang van morgen gaal de benzineprijs weer met ruim tien cent per liter omhoog. pa-jasjes, T-shirts overhemden enz. mee. De gezamelijke waar de van de kleding bedraagt 15.000,—. In garage Central aan de Tol straat „ontfermden" inbrekers zich-over drie geldkistjes, waar in een bedrag van 700,— zat. De inbrekers verschaften zich toegang door het forceren van de kanteldeur van de garage. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Lubbers (Economi sche Zaken) heeft bij de vaststelling van de nieuwe benzineprijs die morgen van kracht wordt (98 cent voor super en 95,2 cent voor normaal) verklaard, dat bij de eerstvolgende besprekingen met de olie maatschappijen over eventuele verdere doorberekening van de kostenstijging voor ruwe olie ook de gunstige winstontwikke ling van deze bedrijfstak in 1973 aan de orde zal komen. De nu overeengekomen prijs is nagenoeg kostendekkend. De nieuwe benzineprijs betekent een verhoging van de literprijs met 10,3 cent. De verhogingen voor de andere olieprodukten zijn: petroleum 5,5 cent per liter, gasolie/huisbrandolie 5 cent, autogasolie 4,7 cent en stookolie 81,30 per ton. De verhoging van de benzineprjs is als volgt opge bouwd: 1,42 cent b.t.w.. 0,60 cent doorberekening fiscale lastenverzwaring, 0,29 cent luchtverontreini gingsheffing, 0,50 cent detailhandelsmarge en 7,49 cent kostenstijging ruwe olie. Het gaat bij deze prijsverhogingen om de doorbere kening van de verhoging door de producentenlanden per 1 ja nuari. Verwacht wordt, dat in de zuide lijke grensstreken een run zal ontstaan op Belgssche benzine, waarvan de prijs momenteel 82.5 cent bedraagt. De Belgi sche regering heeft beslist, dat deze prijs de eerstkomende twee maanden niet verhoogd mag worden. De benzinemaat schappijen hebben al gedreigd, de toevoer van benzine dan te zullen stoppen. Voorlopige troost voor de Neder landse automobilist: zijn Duitse collega moet voor een litertje 99.6 cent neertellen, en de Fransman 1.01 cent. DEN HAAG (ANP) Het kleuterschoolgeld wordt nog niet afgeschaft. Dit bleek woensdag in de Tweede Kamer uit het antwoord van minister van Kemenade bij de behande ling van de onderwijsbegro ting. Dr Van Kemenade stond sym pathiek tegenover het pleidooi voor afschaffing van de ouder bijdrage voor het kleuteronder wijs, dat Mevr. Kraaijeveld (ARP) had gehouden. De af schaffing kan thans niet los worden gezien van andere wensen voor het onderwijs, al dus de bewindsman. Zou in dc toekomst de kleuter leerplich tig worden, dan komt het kleu- terschocrtgeld ook in «en ander licht te staan. De minister merkte op, dat de hoogte van het kleuterschoolgeld, 4 gulden per maand, niet als een alge meen geldend probleem kan worden gezien. Huwelijk in lucht Geen koets geen trouwauto PTT schorst topman DEN HAAG Een van de topfunctionarissen van de PTT in Den Haag, Ir. A. G. K. is tijdelijk geschorst. Hi) zoh zijn zakelijke relatie met een bouwonderneming gebruikt hebben voor het voordelig bouwen van een huis in Wassenuar. Momenteel wordt een on derzoek ingesteld naar wat men noemt „ongeoorloofd gebruik van overheidsfaclli- telten". Bij de PTT in Den Haag tilt men echter niet al te zwaar aan de zaak. Er is hoogstens sprake van onre gelmatigheden en zeker niet van corruptie op grote schaal, zo werd uit kringen van de PTT vernomen. 'CL... [e gaan wel wat duurder leven BONN Binnen afzienbare tijd zal er op alle autosnel wegen van West-Europa een maximumsnelheid van 120 kilometer per uur gel den. Dit is de overtuiging van de Westduitse minister van verkeer Lauritzen, die gisteren een nieuw plan van zijn regering om vanaf half maart de maximumsnelheid voor ruim drie jaar op 130 kilometer vast te leggen, bekend maakte. De uiteindelijke goedkeu ring van dit besluit berust bij de Bondsraad (Eerste Kamer) die op 8 maart in Bonn bijeen komt. Minister Laurtizen ver wacht, dat de Bondsraed akkoord zal gaan met de nieuwe maximumsnelheid, hoewel de oppositionele CDU zich onmiddellijk te gen het besluit uitsprak. De CDU heeft in de Bondsraad een meerderheid. LONDEN Als Heath, Wil son en Thorpe gelijk krijgen, zal Groot-Brittannië morgen drie winnende politieke par tijen hebben. Maar de laatste voorspellingen van vanmor gen geven hieromtrent weinig zekerheid. De conservatieven begonnen de verkiezingsdag met een geringe voorsprong op Labour, terwijl de libera len kunnen rekenen op drie maal zoveel stemmen als bij de vorige verkiezingen in 1970. Anders dan in Nederland be tekenen de stemmenpercenta ges echter niet een zelfde ze telverdeling in het parlement, omdat gekozen wordt per di strict: 635 in totaal. Het zal dan ook niet mogelijk zijn dat direct na het sluiten van de stembureaus, vanavond om 11 uur Nederlandse tijd. een aanduiding van de uit slag bekend wordt. De eerste resultaten worden pas na middernacht verwacht, terwij pas morgenochtend, en mis schien zelfs morgenmiddag de definitieve uitslag bekend zal zijn. De kans is ditmaal reëel dat er geen meerderheid uit de bus komt, zodat een coaüti*. ralen of van Labour met libe ralen kunnen worden, die dat na korte tijd nieuwe verkie zingen zou uitschrijven. De verkiezingen komen in een voor Engeland zeer som bere tijd vol arbeidsonrust, staking, werkloosheid, lsage produktie, ee schribarend te kort op de handelsbalans en enorm gestegen prijzen. Al,e ppartijen hebben gewaar» schuwd voor jaren van «ober heid. Da jan nu opvolger van Eban? JERUZALEM Israëls eerste minister, mevrouw Golda Meir. heeft de portefeuille van buiten landse zaken in haar nieuwe minderheidskabinet aangeboden aan oud-minister van defensie Mosje Dayan, zo berichtte giste ren het in Jeruzalem verschij nende dagblad Ma'ariv. Dayan heeft de portefeuille van defensie in de nieuwe regering van de hand gewezen, omdat hij volgens zijn zeggen niet genoeg steun krijgt van zijn partijgeno ten. BEIROET (Rtr) De Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko heeft vandaag zijn bepsrekingen met de Syrische leiders voortgezet. Hij kwam gisteren onverwacht in Damas cus uan en gaat morgen naar de Egyptische hoofdstad Cairo. Waarnemens beschouwen Gro- miko's reis als een ruggesteun voor Kissingers pogingen om Syrië en Israël met elkaar aan de conferentietafel te krijgen voor onderhandelingen over een troepenscheiding in de heuvels van Golan. Voorts zou Gromiko proberen de positie van Mous- kou in het Midden Oosten te verbeteren na de diplomatieke successen die Amerika er heeft behaald. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger overnandigde gisteren aar de Israëlische premier Golda Meir een lijst met namen van 62 Is raëlische militairen en drie bur gers die zich in Syrische krijgs- Golda Meir en Henry Kissinger in opgewekt overleg gevangenschap bevinden. Voorts deelde hij mee dat Syrië toe stemming had verleend dat het Rode Kruis de krijgsgevangenen morgen bezoekt. Met deze twee Regering van Ethiopië afgetreden ADDIS ABEBA (AFP) Binnen 24 uur heeft de opstand van de Ethiopische strijdkrachten lol de val van de regering geleld. De radio meldde dal het kabinet Aklilou Habte Wold is afgetre den na sinds 1961 aan hel be wind te zijn geweest. Verschei dene ministers hadden betoogd dat dit de gemoederen In het le ger zowel als onder het volk zou kalmeren. Keizer Haile Selassie heeft nog niet laten weten waartoe hij heeft besloten. De bezetting van Asmara. Massawa. Debre Zeit en de luchtmachtbasis bij Addis Abeba, de spanning onder het leger, dat meer betaald wil heb ben en onder het volk dat de prijzen omhoog ziet schieten, dreigde dramatische gevolgen te krijgen. Vanaf gisteravond staat het leger dus alleen tegen over de keizer. MINISTER TRIP: Wachten met bouwen van kerneen trales DEN HAAG (ANP) Wten- schnpsminister Trip meent dat cr thans onvoldoende noodzaak is om risico's te nemen op het terrein van dc kernenergie. BIJ de presentatie van het rapport -olie op de golven- van een PPR-werkgroep zei hij gisteren •neen- te zullen zeggen tegen een eventuele tweede Kalkar- kernenergieinstallatie. Met de uitbouw van de kenccn- trales moet, naar zijn mening, enkele jaren worden gewacht. Hij meent dat de veiligheidsas pecten tot nu toe te weinig aan. dacht hebben gekregen. Minister Lubbers zegt in dit rap port van mening te zijn dat on- heiligheid geen argument mag zijn te stoppen met kerncentra les. „In een rustig tempo door gaan en veel ervuring opdoen", vindt hij. REGERING CORDOBA IN ARREST CORDOBA (Rtr) Tienduizend leden van de politie van do Ar gentijnse stad Cordoba zijn gis teravond in opstand gekomen. Zij hebben de provinciale rege ring. die volgens hen door marxisten Is geinfiltreerd, gear resteerd. De gouverneur van Cordoba, Ri ca rdo Obregon Cano, wordt fel gekritiseerd sinds president Pe- ron vorig jaar begon zijn recht vaardigheidspartij te zuiveren van linkse figuren. Sindsdien wordt Obregon uitgekreten voor marxist. Dc stud Cordoba is sinds lang het toneel van linkse en industriële onrust. EINDHOVEN Het bestuur van kort geding zal verschijnen. toneel werkgroep Proloog In een woensdagavond uitgegeven heeft een 'kort geding aange spannen tegen de gemeente Eindhoven. Het bestuur wil langs die weg de gemeente zo mogelijk dwingen om de in au gustus 1973 gedane toezegging om de subsidie tot september 1975 te continueren uit te voe- verklaring zegt het bestuur van Proloog dat door het ongemoti veerde terugtrekken van de sub- 6idie een niet te rechtvaardigen rechtsonzekerheid is ontstaan voor de medewerkers van Pro loog en „dus voor het politiek vormingstheater" ren. Het kort geding zal op In een brief aan de burgemeester dat Proloog in de afgelopen Ja ren baanbrekend werk heeft verricht ten behoeve van het theater. Alleen al op grond van het nieuwe perspectief dat Pro loog heeft geopend op de plaats van de kunstbeoefening in de maatschappij zou voortzetting van de subsidiëring noodzakelijk zijn. Dat de gemeenteraad tol het tegendeel heeft besloten is derhalve betreurenswaardig. Erger nog is dat dK besluit ge nomen is op overwegingen die betrekking hebben op de inhoud van het werk van Proloog, Daardoor is het precedent ge schapen dat de vrijheid van me ningsuiting van toneelspelers wordt beknot", aldus de Thea terschool in haar brief. dinsdag 5 maart om 14.45 uur dienen voor de president van de rechtbank in Den Bosch. De belangen van Proloog zullen worden behartigd door mr. P. H. Bakker Schut. De gemeente Eindhoven zal worden vertegen woordigd door mr. F. A. van Kemenade sr. Deze laatste heeft inmiddels verklaard dat de ge meente Eindhoven vrijwillig dus van Eindhoven protesteren do- c 1* centen, leerlingen en medewer- Doeken SOljenitByn kers van de Theaterschool in Amsterdam met grote nadruk tegen het besluit van de Eindho- vense gemeenteraad de subsi diëring aan de toneelgroep Pro loog stop te zetten. De Theater school verzoekt de burgemees ter dit besluit voor te dragen voor vernietiging door de kroon. zonder dagvaarding voor het De Theaterschool is van mening MOSKOU (AP) Mevrouw Solje- nitsyn die gezegd heeft dat zij niet het land uit zal gaan zon der de boeken van haar man. heeft in Moskou meegedeeld dat zij had vernomen dat het zeker een maand zou duren alvorens besloten dat Alexanders per soonlijke bibliotheek zou mogen worden uitgevoerd. Najalja Syrische concessies is een be langrijke belemmering wegge nomen voor een scheiding van de Israëlische en Syrische strijdkrachten. Israël zal Kissin ger daartoe een voorstel over hand gen dat hij zal doorgeven aan Syrië. Gissinger is vanmorgen in de Egyptische stad Alexandrië aan gekomen. Verwacht wordt dat vandaag het volledig herstel van de d;plomatieke betrekkin gen tussen de Verenigde Staten en Egypte, in 1967 door Cairo verbroken zal worden aangekon- d'gd. Met president Sadat van Egypte zal kissinger ook praten over het tweede stadium van de Ge- neef se conferentie over het mid den Oosten. Egypte heeft eerder verklaard niet zonder Syrië naar Genève te willen gaan. Watergate rond NE WYORK (AP) De speciale aanklager Leon Jaworski zegt te geloven dat zijn organisatie nu alles afweet over de affaire- Watergate, aldus de New York Times. In een vraaggesprek met die krant zei Jaworski dat de voor naamste beschuldigingen tegen personen verwikkeld in de ver doezeling van de inbraak in het Watergatc-gebouw al deze week zouden kunnen worden inge diend. Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zeltden- kende', matstalen 4-kleuren-ballpolnt. Noteer m.l.vPON als nieuw kwartaal-abonnee. li li II Stuur deze bon in open envelop. Naam: zonder postzegel, naar. Adres antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats: Stuur een 4-kleurenballpolnt naar: BS; COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1