Vijf raadsleden verlaten de PvdA-fractie Dekenaat Leiden pakt projecten in Portugese koloniën aan Nieuwe lijst heeft niveau LMHC hard aan nieuw clubhuis toe PAK vraagt subsidie voor hoorzitting werkende jongeren stad )ND Om „persoonlijke motieven Wat u OOK moet weten Wat u MARKTEN LESK0 RUARI fAGINA 3 WOENSDAG 27 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT 9.30-10.00 I 18 30 AktlDEN Vijf van de dertien Nr0f^4.n« zittende gemeenteraadsle- U» Scholen van de PvdA-fractie keren mstrasscta de komende verkiezingen 19^20 inliet meer in het gemeentebe- >er 20 <j(tiHir terug. Uit eigen vrije wil ]122 ïo?rben ze bes,oten» de PvdA-Ie- °|envergaderLng te verzoeken liet meer op een verkiesbare »aats op de lijst te worden ge- let. Het zijn de dannes C. Ker- und ding-Simons en A. P. van Se- t :^trs_Banen en de heren H. C. i ïwik, D. C. J. van Peijpe en R. I. in 't Veld. Omdat de afdeling ""leiden bij de gemeenteraads- •kiezingen mikt op een aantal raadszetels, zal er in elk flink aantal nieuwe 19 45 Jorezichten in de socialistische 22 00KLfactie verschiinen: «van de Iverige fractieleden die op dit sioment zitting hebben, zal de ledenvergadering (8 maart) 1 hoeten uitmaken wie op een ferkiesbare plaats komt", aldus rertrekkend voorman In 't Veld. Die Sac e. 18 53 )an 15 Kortweg.pval e Weg uit het spanningenveld. Dat is in feite het motief, waarop de vijf socialisten het raadsveld 'ruimen. „Om persoonlijke rede nen", heet het officieel. Zoals mevrouw Kerling, die 8 jaar lang haar „mannetje" dn de raad heeft gestaan, meent dat zij plaats moet maken voor an deren. Ze zat er niet „voor eeu wig", „misschien, dat ik over vier jaar weer vraag terug te mogen komen". Mevrouw Ker ling die dn de raad bij voor keur de degens kruiste met wet houder Kret zodat soms een freudiaanse spraakverwarring („mevrouw Kret" en „de heer Kerling") bij de voorzitter ont stond voelt het vooral als een groot bezwaar, dat naar haar gevoelens de Leidse raadsleden alleen in de avonduren functio neren, in gezinstijd dus. Zij zou slechts de raadsvergadering tot de avondmogelijkheden beperkt willen zien. Ze staat haar plaats met een gerust hart aan een an der af: „ik heb de lijst gezien en dat zegt me genoeg". Voor mevrouw Van Seters gelden zo ongeveer dezelfde redenen om afscheid te gaan nemen. Zij heeft ongeveer drie jaar het raadswerk meegemaakt. Vooral de laatste tijd was zij daarbij een hardnekkige opponente van wethouder Duyverman als het om onderwijszaken ging. De wethouder kon haar over het al gemeen hoe beminnelijk zijn informaties en wederwoorden ook waren moeilijk of hele maal niet overtuigen. Raadslid Kwik heeft zich immer een fer vent voorvechter van sportza ken getoond. Hij stapt nu uit omdat een veranderde werk kring een van de hoofdoorzaken is. Omdat hij veel het land in moet, zal hij heel wat contacten moeten missen. „Als je niet je noodzakelijke gesprekken met anderen kunt onderhouden kun 55 Je er beter mee ophouden. Het is overigens opvallend", aldus de heer Kwik, „hoe vaak de mensen aannemen, dat je de hele dag op een kamertje in het 6tadhuis voor het gemeentebe lang zit te werken. Men weet blijkbaar niet, dat ook een raadslid een gewone dagtaak el ders heeft". De heer Van Peijpe werkt in Am sterdam. Ook zijn beschikbaar heid, zo heet het, is verkleind. Dan is er tenslotte het PAK- brein In 't Veld (in ruim drie jaar raadgebeuren uitgegroeid tot gemeenzaam Roel), dia vindt, dat zijn gezin het slacht offer is geworden van het raadslidmaatschap. Dat wil hij niet continueren. Roel in 't Veld is niet alleen de financiële ex pert (met Van Dam overigens) van zijn fractie, men herkent in hem ook vaak de ideoloog. Maar hij is vooral de koel bere kenende, hecht formulerende dwarsligger van het niet-afspie- gelende rechtse college van bur gemeester en wethouders. Hij is van mening, dat het raadslid maatschap en een volledige baan, gezien de huidige facilitei ten die door de gemeente wor den beschikbaar gesteld, nauwe lijks zijn te verenigen zonder eigen lichaam en geest daar mee te belasten". Bovendien wil hij zijn literaire belangstelling niet laten verschralen. wat dit ook moge inhouden. In 't Veld acht zichzelf binnen de fractie niet onmisbaar: „de nieuwe lijst heeft niveau". Ook als voorzitter vat. BOO (een commissie die zich heeft belast met de begeleiding van het on derzoek naar bestuurlijke reor ganisatie in de zin van gemeen telijke decentralisatie en delega tie) meent hij te kunnen terug treden: „Op 27 mei a.s. wordt het laatste principebesluit geno men. daarna begint het proces eigenlijk pas. Het „vlekken- plan" ligt er dan, de „architec tuur" is voltooid en het ambte lijk apparaat kan met deskun digheid de draad opnemen. Mijn Hoe het ook zij de vertrekkende vijf van de PvdA-fractie zien met het volste vertrouwen hun opvolgers de lege zetels inne men. Er is een lijst samenge steld die wordt aangevoerd door een driemanschap. Hans van Dam, Tinus van Aken en Arie Verboom, allen „oude" raadsle den. C. Waal, J. van der Horst, J. van Baaren en J. G. P. Dui- venstein nemen de volgende plaatsen in. Nummer 8 staat mevrouw Pauline Bühring (uit stekend vervangster van me vrouw Kerling op liet gebied van stadsontwikkeling en ver keer) en vervolgens komen L. F. Meijer, F. Mentzij, D. Tesse- laar, J. A. Peters, H. J. Woel- ders. M. Ouwerkerk (zittend raadslid) en A. P. J. Höppener op ie voorlopige lijst voor. Nummer 16 is mevrouw Y. Jon ker—Vondeling en 17 A. Ran- ner. In totaal werden 80 kandi daten gesteld, 40 van hen gaven een bereidverklaring af. Vol gens ln 't Veld ligt de kwaliteit over de hele lijst „bijzonder hoog". Daarom is het, zo stelt de PAK- aanvoerder, ook geen probleem, vier socialistische wethouders binnen het program-college te vinden. De bijna 1000 leden tel lende Leidse PvdA-afdeling is vol goede moed, men vertrouwt opgeruimd op de schoot der toe komst. Roel in 't Veld heeft wel een les geleerd in de afgelopen periode: hij confirmeert zich tenminste aan een uitlating van zijn partijbaas André van der Louw: politiek is voor 80 pro cent schuldbesef, of. zoals ln 't Veld bekent: „Je hebt vaak het gevoel te weinig of het niet goed te hebben gedaan". T. P. 1 31.00 40 Fra/gn ornaat. 1:1 i -7 1 L v f :J -."IOIIC ■-TJ 1 l 1' l!;A i p' 1 1 - i ï- Een schets van het nieuwe clubhuis, dat zes kleedkamers, een bestuurskamer, een scheidsrech- t terskamer, een bar en een groot terras zal krijgen. Het wachten is op gemeente en G.S. ijvoorb* constate tale soil e werk) OEGSTGEEST De Leidsche Mixed hockeyclub („Leiden" voor insiders) zal binnenkort kunnen gaan bouwen aan een nieuw clubhuis. Het wachten is óp toestemming van de raad en van Gedepu teerde Staten. „We wilden op 1 april de eerste paal", zegt de heer Van Aggelen, pen ningmeester van Leiden. Waarschijnlijk zal dit wel iets later gebeuren, maar het Is niet ondenkbaar dat LMHC 1975 kan begroeten in een nieuw clubhuis". Het clubhuis verkeert al jaren in erbarmelijke staat. Con stant heeft men te maken met verstoppingen. Boven dien is het in de kleedruim ten nog kouder dan daarbui ten. „Het is zelfs zo erg dat wij van de Hockeybond in november een brief hebben gekregen, waarin zij aan spoorde spoed te 2etten ach ter een nieuw clubhuis. An ders zou zij overgaan tot verregaande maatregelen", aldus voorzitter Smit. Met zijn 550 leden heeft de hoc keyclub de beschikking over twee kleedloodsen, waar met hangen en wurgen zich vijf tig mensen tegelijk in kun nen verkleden. Bovendien worden zij nog gedeeld met de Leidse Lawn Tennis Club, die zijn velden ook tussen Hofbrouckerlaan, Lange Voort, Abtspoelweg en Laan van Alkemade heeft liggen. Aanvankelijk was het plan ook drie nieuwe velden aan te leggen op het terrein dat b^ grensd wordt door Hofbrouc kerlaan, Laan van Alkemade en Abtspoelweg. „Dit is ech ter gestuit op financiële moeilijkheden". Het nieuwe clubhuis zal weste lijker van het huidige komen te liggen. Op de plaats waar thans nog een oud clubhuis van de padvinderij staat Het krijgt een ruime kantine met haaks daar op 6 kleed ruimten, een bestuurskamer, een scheiijsrecthershokje. Op een omvangrijk terras zullen de hockeyers zich na de wed strijden kunnen verpozen. De kosten van de nieuwbouw zullen meer dan een halve ton bedragen. Hiervan neemt de gemeente 300.000 voor haar rekening (deels subsi die, deels garantie). Dit be tekent dat de club zelf 250.000 zal moetien opbren- gen. Via acties, waarbij alle elftallen (Leiden heeft er 39) worden ingeschakeld, tracht men dit te bereiken. Zo zul len de senior-elftallen glazen gaan verkopen, de dames elftallen bakken cakes, die voor 0,25 per plakje worden verkocht, de meisjes zorgen voor een baby-sit actie ter wijl de jongens kranten op halen (Hele pakken zijn er al naar het clubhuis ge sleept). Een andere actie is de verkoop van briefkaarten onder het motto „We barsten er uit" (fóto). Het grote klapstuk zal echter de fancy-fair zijn die 30 maart op het terrein zal wor den gehouden. „Het idee kwam van de moeders die maandagsochtens hier trim men", zegt de penningmees ter. Al in december werd be gonnen met de voorbereidin gen. De fancyfair, die dank zij de hulp van vele fabri kanten en winkeliers kon worden opgezet zal vele at tracties bieden. Zo is er een balgooitent, een schiettent en natuurlijk een rad van avon tuur. De bekende keeper van het Nederlands elftal, Maar ten Sikking, zul de hele dag op de fancy-fair aanwez'g zijn. Iedereen mag tegen be taling van een kwartje straf- pushes op hem oefenen. Hij zal worden afgewisseld door een voetbalkeeper. („Voor de Oegstgeestenaren die niet kunnen of willen hockeyen),. Ook de versnaperingen zullen niet vergeten worden. Er zullen op het terrein sate's gemaakt worden en poffer tjes gebakken. Bij een grote loterij, waarvan de trekking op het eind van de dag zal worden gehouden, wordt als hoofdprijs een tandem gege- Geen enkele moeite is er ge spaard om bekendhe d te ge ven aan de op handen zijnde fancy fair. Enkele dagen te voren worden er huis-aan- huis folders verspreid. Op de dag van de fancy fair, die door de burgemeester ge opend wordt, zullen geluids wagens, hoempapabands en een orgel door Oegstgeest gaan om de hele Oegstgees- ter bevolking bij het gebeu ren te betrekken. ALPEN8 De -Jarige Ernst M. uit Alphen brak gisteren zijn linker bovenbeen. De jongen stak plotseling het kruispunt Lijsterlaan-Eksterstraat over. De 26-jarige automobi list B. schepte de jongen, die per ambulance naar „Rij noord" werd vervoerd. HAZERSWOUDE Het eerste herenteam van volleybalver eniging „Haduard" versloeg NOVO'7 3 met 3—0. Ha duard 3 verloor met 30 van DAC 5. Het juniorenteam sloeg een goed figuur door WW met 3—0 te verslaan. Het eerste damesteam won van het derde met 31. Het tweede damesteam speelde gelijk (2—2) tegen Sportclub HAZERSWOUDE Tijdens de damkampioenschappen van Zuid-Holland voor adspiran- ten is het Hazerswoudse Sa men Sterk enigszins in de Kijker gekomen. Leon Smits slaagde er in een veld -van twaalf deelnemertjes in om de vijfde plaats voor zich op te eisen. KATWIJK. Groente. 36 februari - Waspeen p. kist: A I 4.20—6.20, A II 2.60—5.40, B I 8.00—9.40, C I 6.80— 7.80. C II 4.10—6.70. Uien p. kist: 8,90—9,70, boerenkool 21—37, groene kool 25, rode kool 25—26, knolselde- rie 2-143. schorseneren B-39. witlof 85-111. Aanvoer waspeen: 240.000 kg VOORHOUT: Gehuwd: HUlters, Adrla- nus en Wolters. Wllhelmtna; Scheep maker. Cornells en Brama, Maria LEIDS STUDENTEN KAMERORKEST CENTRAL PARK IN THE DARK Soliste Adinda de Nijs i o.l.v. Bruno de Greeve t LEIDEN 28 februari LAK theater aanvang 20.30 uur toegangf 3,50 LAK leden C.J.P. f 2,50 K&O I LEIDEN Het Leids Studenten Kamer Orkest geeft morgen een concert in het Lak-theater. Het orkest zal vanaf 20.30 uur onder leiding van Bruno de Greeve 20ste eeuwse muziek ten gehore brengen. Op het programma staat o.a. .Central Park in the dark" van Charles Ives (tvens de titel van het concert), „Drie liederen uit Des Knaben Wanderhorn" van Gustuv Mahler, waarbij Adinda de Nijs zal soleren en „Danses Concertantes" van Igor Strawinsky. In het stuk Central Park in the dark" heeft Ives de sfeer willen weergeven die dat New Yorkse park tekent. Flarden fazz-achtige barmuziek en stadsrumoer (blazers) verdringen de verveelde monotone klanken strijkersdie de verzonken rust van het park uitbeelden. LEIDEN Eind vorig Jaar vestigden enkele jongerenorganisaties In Leiden de aandacht van de regering, het gemeentebestuur en de burgerij op het vraagstuk van de huisvesting van werkende Jonge ren. Dit gebeurde o.a. door de bezetting van het voor een deel ge reedgekomen complex van de Stichting Studentenhuisvesting aan de Pelikaanstraat-Oude Vest, het terrein van het voormalig Agnesly- ceum. Nadat de bezettingsactie was beëindigd, zegde een aantal vertegenwoordigers van politieke partijen in Leiden (PAK, PSP, CPN) tijdens een bijeenkomst in het LAK-thealcr een door het ge meentebestuur te organiseren hoorzitting over de huisvestingspro blematiek toe. De PAK-fractie in de Leidse raad is thans van plan, de daad bij het woord te voegen. PAK-voorzitter Roel in 't Veld: „We willen die ge dane belofte ook nakomen. Het college van B. en W. heeft te ken nen gegeven het tot nu toe niet opportuun te achten om een derge lijke bijeenkomst zelf tot stand te brengen, omdat het college waar schijnlijk de mogelijkheden om iets voor de Jongeren ln deze zin te kunnen doen op dit moment vrijwel als nihil beschouwt. Daarom zal de PAK-fractie in overleg met het Actie Comité Kamernood deze hearing organiseren. We zouden het op prijs stellen als andere frac ties, verenigingen en comités met suggesties zouden komen". Teneinde echter de zaalhuur en de documentatiekosten te kunnen dra gen (In 't Veld noemde als datum voor de hearing 3 april, „ergens" in Leiden, „maar het streven is de bijeenkomst groot op te zet ten"), willen de organisatoren via B. en W. in de eerstvolgende raadsvergadering de gemeenteraad verzoeken uit de begrotingspost welke is gecreëerd om initiatieven uit de bevolking tot ontplooiing te laten komen, een bedrag van 1.000 gulden beschikbaar te stellen. LEIDEN In overleg met de Bisschoppelijke Vastenactie heeft de werkgroep voor Missie- en Ontwikkelingswerk van het dekenaat Leiden twee kleine projecten van het ontwikkelings plan voor haar rekening geno men. Het eerste project is de school „Ngangula" in Zambia, het tweede een ziekenhuis in Mtwara in Tanzania. Hiervoor is tenminste 50.000,— nodig. Onderwijs De school is gebouwd voor kinde ren uit het bevrijde gebied van Angola (de school ligt net over de grens omdat zij anders ge bombardeerd wordt). Het deke naat wil de school uitbreiden met een afdeling voor beroeps onderwijs voor de kinderen die de lagere school voltooid heb ben. Daar zijn behalve bouwma terialen, technische apparaten, naaimachines enz. voor nodig. Ambulance auto Tevens wil het dekenaat gaan werken aan de uitbreiding van het ziekenhuis Mtwara. dat even over de grens van Mozambique ligt, maar bestemd is voor zie ken uit het bevrijde gebied. Er zijn nog maar 100 bedden. Ver der is er dringend behoefte aan een ambulance-auto, meds apparatuur en warme kleding voor de koude nachten. De gelden worden ten dele in Ne derland omgezet in goederen, die daar niet te koop zijn. De besteding daar wordt gecontro leerd door afgezanten van de Wereldraad van Kerken, zodat er zeker niets aan de strijkstok blijft hangen. Er wordt nog cr derzocht of het mogelijk is om hier naast geld ook goede ren in natura in te zamelen (ook de verzending hiervan is erg duur). Geldelijke bijdragen voor deze projecten kunnen in de bekende vastenzakjes be zorgd worden in de katholieke kerken op de zondagen 10 en 31 maart en op de Paasdagen. De bijdragen kunnen ook gestort worden op giro 9013 van de Al gemene Bank Nederland te Lei den ten name van de Dekenale Vastenactie (nummer: 56.65.19.038. Motieven De schrijnende problemen ln de schoppeli jke vastenactie ertce gebracht deze projecten te kie zen. Hiervoor voert het deke naat het volgende motief aan: „Ieder redelijk mens zal erken nen dat alle noodlijdende mede mensen recht hebben op onze hulp. dus ook de mensen in de bevrijde gebieden die in de grootste nood verkeren, die on der de blote hemel of in lekken de riettenten de koude nachten moeten doorbrengen en die bo vendien veelal honger lijden omdat hun schamele akkertjes in brand worden gestoken". Het dekenaat is van mening dat deze hulp niet moet achterblij ven omdat er „een politiek tint je" aan de zaak zit. Voor wat betreft dc kerkelijke motieven verwijst het dekenaat naar de wereldzendbrief van de paus ook spoedig beroepsgericht onderwijs gaan genieten dankzij de vasterv Vastenbrief Aan de hand van de vastenbrief „Macht, onmacht en hoop" geeft het dekenaat Leiden an derzijds een toelichting op zijn actie. De macht is in handen van Portugal, dat met „steun van grote westerse machten, die er financiële belangen bij heb ben" grote delen van Afrika on derdrukken. 50% van zijn natio naal budget wordt door Portu gal besteed om de vrijheidsbe wegingen in Angola, Mozambi que en Guinee-Bissau te onder drukken. Terwijl het land maar 5% besteedt aan onderwijs. Als gevolg hiervan is 95% van de inlandse bevolking analfabeet. Door deze onderontwikkeling voelen de mensen zich machte loos. Ze worden op alle mogelij ke manieren onderdrukt, uil hun dorpen verdreven, in een soort concentratiekamp onder, gebracht, om ze te beschermer tegen de vrijheidsstrijden, aldui de toelichting.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3