Amerikaans - Israëlisch meningsverschil over Golan „Gewapend verzet tegen junta in Griekenland" CctdocSomont Goelag krijgt Archipel vervolg DOOD VOOR NIET IN KRAAKPAND TUCHTCOLLEGE OPGEHELDERD Kleurige zomervisie in Bata-schoenmode Diplomatiek vertrouwen in Rabbani DINSDAG 26 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 DAMASCUS (AP) De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken dr. Kissinger is vanmiddag in de Syrische hoofdstad Damas cus aangekomen om een poging te doen de scheiding van de Syrische en Israëlische troepen op de hoogvlakte van Golan tot stand te brengen zoals hij ook heeft gedaan met de troepen aan het Suezfront. Als Kis singer in zijn pogingen slaagt zou het kunnen betekenen dat de vredesbesprekingen in Ge- nève weer worden herva* en dat het Arabi sche olie-embargo tegen de Verenigde Staten wortlt verzacht. Inmiddels heeft de Amerikaanse diplomatie ke vertegenwoordigers in Syrië, Thomas Sco- tes, verklaard dat de Verenigde Staten het niet eens zijn met de verklaring van de Is raëlische premier Meir dat de hoogten van Golan een integrerend deel van Israël uitma ken. Het is echter niet oe eerste Israëlische standpuntbepaling waarmee wij het niet eens zijn, voegde Scotes er aan toe. De Israëlische premier heeft gisteren beloofd met de Arabieren voor vrede te zullen wer ken. Zij verklaarde dat belangrijke besluiten over een vredesregeling aan de bevolking zullen worden voorgelegd en niet door de re gering alleen zullen worden genomen. Minister van defensie Dajan zei gisteren vastbesloten te zijn om zijn ontslag uit het Israëlische kabinet te nemen. Dajan ver klaarde dat hij geen overleg over het Mid den Oosten meer zal plegen met de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken dr. Kissinger. Aan het Suezfront hebben Israëlische militai ren de uitwisseling van krijgsgevangenen voltooid <ioor 56 Egyptenaren naar hun land terug te sturen. De 56 krijgsgevangenen wa- De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken dr. Kissinger ver ren de laatste Egyptenaren die sinds het be- liet vanmorgen Londen voor zijn tweede bemiddelingspoging in het stand van 24 oktober waren gevangen geno- Midden Oosten. Bij zijn vertrek werd hij uitgeleide gedaan door de men. Amerikaanse ambassadeur in Engeland, Walter Annenberg. Herbert Kalmbach verlaat het gerechtsgebouw in Washington waar hij verklaarde gelden te hebben ingezameld voor de Republikeinse verkiezingscampagne. Advocaat van Nixon bekent schuld WASHINGTON (Rtr) - Herbert W. Kalmbach. eens persoonlijk advocaat van president Nixon. heeft gisteren bekend in twee gevallen de Amerikaanse kies wet overtreden te hebben. Voor de Watergate-rechter John Sirica gaf hij toe dat hij tussen maart en november 1970 3.9 miljoen dollar voor republikein se congres-kandidate.n inzamel de uit naam van een niet vol gens de wet georganiseerd kies- comité. Voorts had hij de toen malige ambassadeur in Trinidat en Tobago J. Fife Symington jr voor 100.000 dolalr een ambassa- Üfeurspost in Europa aangeboden. Volgens de aanklacht heeft Kalm bach gehandeld op instructie van een niet nader genoemde medewerker van Nixon op het Witte Huis. Kalmbach is al ja renlang vriend van de presi dent. Bonn De verkoop van Alexan der Solzjenitsyn's „Goelag Ar chipel" blijkt een literaire sen satie te zijn, ie op de Westduit- se boekenmarkt zonder prece dent is. Volgens uitgeverij „Schertz" zal half maart al het 850.000ste exemplaar van de ro man verschijnen. Hoewel er al vele honderdduizenden exempla ren afgeleverd werden, vissen de meeste liefhebbers telkens weer achter het net. De roman wordt door de boekhan delaren onder de toonbank ver kocht en onmiddellijk na de hele weekeinde door in touw zijn. Tegelijkertijd vinen ook de voor bereidingen voor „Goelag Archi pel 2" plaats. Het manuscript hiervan bevond zich al voor Solzjenitsyn's uitlevering in Zwitserland en wordt momen teel vertaald. „Scher" kon ech ter niet meedelen wanneer het tweede deel op de markt zal ko men, omdat de zich momenteel in Noorwegen bevindende Solz- jenitsyn er nog veranderingen in wil aanbrengen en er ook nog nieuwe gegevens aan wil toe voegen. aankomst van nieuwe exempla- Voor de cmachthebbers in het zijn deze alweer uitver- Kremlin driegt het tweede deel ren zijn deze alweer uitver kocht. Hoe groot de vraag is, blijkt wel hier uit, dat deze niet bijgehouden kan worden, on danks het feit,, dat liefst 8 druk kerijen dag en nacht en het ge- nog veel onaangenamer te wor den dan het eerste, dat de ei genlijke aanleiding werd van Solzjenitsyns uitwijzing. „Goe lag ArchiPel 2" behandelt na melijk de periode na 1956. DEN HAAG (ANP) De ambas sadeurs en hoofden van diplo matieke missies van de landen van de Arabische Liga, geaccrediteerd zijn in de Bene lux, hebben de honorair consul van Koeweit, Mahmoed Salim Rabbani in Den Haag een brief gestuurd, waarin zij hun steun en solidariteit met hem betuigen en hun vertrouwen in hem be vestigen. In de brief schrijven zij waardering en ook bewonde ring te hebben voor de pogingen van de heer Rabbani om de Arabische zaak in Nederland toe te lichten Speuractie naar vermiste ballonvaarder WASHINGTON (Rtr) Een vliegtuig van de Amerikaanse marine heeft vandaag gezocht naar de Amerikaanse ballon vaarder Thomas Gatch, van wie wordt gevreesd dat hij bij een pogung de Atlantische Oceaan over te steken in zee terecht is gekomen. Gatch, een 48-jarige oud-kolonel, vertrok acht dagen geleden uit Harrisburg, in Pennsylvania Hij werd voor het laatst gezien toen hij donderdag met zijn bal lon circa tweeduizend kilometer ten zuidwesten van de Canari- sche eilanden was. Een Liberiaans schip dat hem toen waarnam rapporteerde dal slechts acht van de tien met he- Hum gevulde compartimenten bol stonden en dat de ballon op ongeveer driehonderd meter bo ven het water vloog inplaats van op de normale hoogte van toen kilometer. Val van 250 m overleefd BRIG, Kanton Wallis De 26-jarige Italiaan Marco Romero uit La Spezia heeft gisteren een val van 250 meter in een ravijn achter het stuur van zijn auto overleefd. Romero was na een verblijf in Zwitserland op de terug weg naar Italië toen hij op een weg langs een ra vijn in het Kanton Wallis met zijn auto weggleed. Hij werd ernstig, maar niet levensgevaarlijk ge wond. COMPONIST MIKIS THEODORAKIS: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De In bal lingschap levende schrijver en componist Mlkis Theodorakis gelooft dat binnenkort georga niseerd gewapend verzet mo gelijk zal zijn tegen de huidige Griekse machtshebbers. Dit verzet heeft ais eerste doel het liquideren van diegenen die verantwoordelijk zijn voor de martelingen die nog steeds op grote schaal in de Griekse ge vangenissen en kampen plaats vinden. Zodra er 50 vierkante meter grond In Griekenland bevrijd is, zal ik er zijn", al dus Theodorakis gistermiddag op een persconferentie in Am sterdam. Theodorakis was in de hoofd stad om aanwezig te zijn bij de presentatie van zijn „ver- zetsdaglboek" dat is versche nen bij de uitgeverij De Bezige Bij. In dit lboek, dat geschreven werd voor de recente opstand van studenten aan de polytech nische hogeschool te Athene, zegt Theodorakis nog te gelo ven dat „de Griekse samenle ving ernstig ziek is, dat ze lijdt aan de sociale kwaal, de ernstigste die er bestaat, na melijk onverschilligheid". „Kunstenaars en intellectuelen zijn moreel ingeslapen", klaagt Theodorakis in zijn boek, die zelf na een onder duikperiode gevangen werd ge nomen, maar in het voorjaar 1970 door tussenkomst van de Franse politicus Jean Jacques Servan-Schreiber in vrijheid werd gesteld. Van die vrijheid, die tegelijkertijd verbanning Sllfll- ii- BSsigtMa:: uit Griekenland betekent, maakt Theodorakis gebruik overal ter wereld de Griekse kolonels aan te vallen. Niet al leen door het houden van lezin gen, maar ook door het geven van concerten. „Het is of hij danst over de hoofden van de kolonels heen", schreef Le Monde bij zo'n gelegenheid. Ook zijn verzetsdagboek is in feite één grote aanklacht tegen de Griekse dictatuur, waarbij Theodorakis' politieke denken en handelen, hij was vroeger communist, en zijn achter grond geaccentueerd wordt door een inleiding van de hand van Ole Wahl Olsen en de Ne derlandse journalist Frans van Hasselt. Op zijn persconferentie in Am sterdam keerde Theodorakis zich fel tegen de Amerikanen die hij ervan beschu'digde de feitelijke machthebbers achter de militairen junta in Grieken land te zijn. Hij waarschuwde voor berich ten die suggereren dat de dic tatuur in Griekenland minder wreed zou zijn na de opstand aan de polytechnisohe hoge school in de hoofdstad, waar aan naar zijn schatting zeker 100.000 mensen hebben deelge nomen. „Nog dagelijks worden er ar restaties verricht, nog steeds wordt er gemarteld", aldus Theodorakis, die opmerkte, dat met deze opstand echter het Griekse volk uit zijn lethargie van vlak na de coupe van 21 april '67 is gehaald." Vastenbrief niet naar ieders zin IN MENIG COMMENTAAR op „Macht, onmacht, hoop", de Vastenbrief 1974, was de overwegende noot: de Nederlandse bisschoppen zijn niet duidelijk genoeg. Deze critici hadden graag gezien, dat de Vastenbrief regelrecht opgeroepen zou hebben tot omver werping van de bestaande gezinsverhoudingen omdat hun inziens alleen dan de machts verhoudingen gaan veranderen en er weer nieuwe hop kan komen aan de basis van onze samenleving. Er zijn zelfs commentaren gegeven met de conclusie dat op de keper beschouwd het Nederlands episcopaat de bestaande machts structuren ontziet, alleen maar vreom gepraat over de verrijzenis en daarom weinig hop biedt aan de mensen voor wie iets gedaan moet worden. Daarnaast ontbreekt evenmin het commentaar met de uitspraak dat de bisschoppen hun manerti vingertje weer één kant uit wijzenen en de indruk wekken de oorsprong van ale kwalen te zoeken in de roep die soms alleen maar schijnbaar de bestaande machts structuren in stand pogt te houden. WIE DE VASTENBRIEF 1974 uitsluitend zo beoordeelt, ziet aan twee belangrijke feiten voorbij. Ten eerste aan de door kardinaal Alfrink zelf gegeven toelichting waarbij onderstreept werd dat voor de bisschoppen ditmaal niet een sociologische maatschappij-analyse of een beoordeling van machts concentraties hoofdzaak was, maar de mens met onmachts- en moedelosheidservaringen zelf. De brief is als verkondiging bedoeld, als richtlijn en bemoediging voor de mens die gelovig-vertrouwval probeert te denken en wil handelen. De bisschoppen zien veel in een voortgaand democratiserzigsproces en reële medezeggenschap in de samenleving, maar dit dan asl een proctische uitwerking van chris telijke hoop. De vraag is, of de processen welko nu gaande zijn, daarmee stroken: zelfs de processen welke door christenen gestuwd worden. Ten tweede wordt over het hoofd gezien, hoe ook in deze brief nog eens onderstreept wordt, dat Jezus' houding tegenover de bestaande machten wel vrij en bevrijdend was, maar dat hij zelf geen ambi ties had om de éne macht door een andere machtsstructuur te ver vangen. Of. zoals de Vastenbrief op pagina 21 zegt: „Als Christus zegt Mij is alle macht gegeven in de hemel en op aarde. betekent dit niet, dat Hij na zijn dood toch met gelijke wapenen tussen de andere machthebbers staat. Zijn macht is er een van dienen en leven geven". IN ONS TEGENWOORDIG LEVENSPATROON past zo'n oproep schijnbaar niet best meer. Een individuele gewetensvorming komt nauwelijks meer uit onder de druk van het streven van organisaties en invloedrijke personen die op hun manier de wereld en de samenleving verbeteren willen. In hun visie is de Vastenbrief 1974 een weliswaar te voorzichtig maar toch nog bruikbaar stuk; een brief als die welke het episcopaat in de Advent schreef of de maandelijkse brieven van Mgr. Simonis hebben hun niets te zeggen. Voor wie in Christus niet meer ziet dan een voorloper van Gandhi, ds Luther King of bevrijders van de 3e wereld, is dit begrijpelijk. Wie vermoedt dat de persoon van Christus meer is, zal in aansluiting op de Vastenbrief 1974 er goed aan doen zich intensief te verdiepen in Christus' woorden, zoals die in de Vastenliturgie enkele weken lang op overweging en antwoord wachten. Niet uit helmwee naar het verleden, of uit angst voor het heden, maar om hoop te hervinden aan de bron die ook in dit opzicht het klaarste water geeft. Conflict om Volvo uit de wereld Van een onzer verslaggevers BEESD Het conflict tussen een aantal rijders van Volvo-perso- nenwagens en de NIHAM te Beesd, importeur van Volvo, is uit de wereld. Er waren, zoals gemeld, moeilijkheden ontstaan over de slechte service die de Volvo-importeur zou geven aan een aantal klanten. Men ging zelfs zo ver een club van onte vreden Volvo-rijders op te rich ten. Tegelijkertijd werd melding gemaakt dat er ook een club van tevreden Volvo-rijders zou komen. De heer Lijmer, direc teur van de NIHAM. heeft in middels een gesprek gehad met vertegenwoordigers van da onte vreden rijders. Dit ger.prek had, aldus een woordvoerder van NI HAM een zodanig verloop dat er een oplossing is gevonden voor de gerezen moeilijkheden. En dat van de kant van eige naars van Volvo geen verdere acties zulen worden ondernomen tegen de NIHAM. DEN HAAG (ANP) Het cen traal medisch tuchtcollege heeft gisteren in Den Haag voor het eerst in zijn bestaan een zaak in het openbaar behandeld. Het ging om (la zaak van vier Rot terdamse artsen, die betrokken zijn geweest bij de beoordeling van de situatie van Jan West- dijk. een jongen die op 13 juli 1972 in een kraakpand aan de Rozenstraat in Rotterdam op 20-jarige leeftijd overleed. De artsen hadden hem in de laat ste dagen van zijn leven onder zocht. Jan overleed voigens de patholoog-anatoom dr. J. Zei van keel- en luchtwegen, met denrust aan een acute infectie als mogelijke bijkomende oor zaak zijn slechte algemene ge zondheidstoestand. Geen van de betrokken artsen had dat onder kend. Een GGD-arts had Jan voor on derzoek naar het Dijkzigt-zie- kenhuis laten vervoeren. Daar constateerde de opname-arts een maagdarminfectie en een lichte psychische depressie. Hij pleegde overleg met een inter nist en liet een assistent-psy chiater met Jan praten. Men besloot Jam naar het kraakpand te laten terugkeren. De volgen de dag bezocht de huisarts de jongen en bond zijn vrienden op het hart hem 's nachts in de ga ten te houden. Toen hij de vol gende ochtend terugkwam bleek Jan te zijn overleden, terwijl zijn vrienden in de kamer er naast lagen te slapen. De artsen verklaarden dat vol gens hen niet vast stond wat die Steden verwoest JOLO Vijf en mogelijk zes van de acht steden op het Filippijn se eiland Jolo zijn verwoest in de twee maanden van strijd tus sen mohammedaanse opstande lingen en regeringstroepen, zo heeft de leider van de militaire tuat:e van de jongen voldoende operatie tegen de opstandelin- op de hoogte te stellen, gen bekend gemaakt. Er zouden De artsen wezen de verzuimen vele honderden doden zijn. van de hand en vonden alle met nacht in het kraakpand gebeurd voldoende zorgvuldigheid te was, mede omdat de vrienden hebben gehandeld en hun me- druggebruikers waren. De disch onderzoek op verantwoor- raadsman van de ouders conclu- de wijze tie hebben verricht, deerde dat alle betrokkenen na- De behandeling van de zaak nam gelaten hadden zich van de si- meer dan zeven uur in beslag. Voedseluitdeling in Californië na chaos uitgesteld SAN FRANCISCO De geweld dadigheden en de chaos tijdens de eerste uitreiking van gratis voedsel, geëist door de ontvoer ders van Patricia Hearst, heb ben ertoe geleid dat de uitrei king gisteren niet kon doorgaan. De organisator van de actie, Luc- klow Kramer, zei dat hij de uit deling tot minstens donderdag zal uitstellen. Vrijdag kwam het bij de verdeling van gratis le vensmiddelen in Oakland, Cali fornië, tot mensonterende tafe relen. Armen vochten met el kaar om de buit en velen moes ten uren in de rij wachten op een voedselpakket. 51 Van onze mode-rédaktrice AMSTERDAM De grote meerderheid van de zo merschoenen zijn veelkleurig, soms in aflopende tinten, soms in sprekende zeer harmonische con trasten. Dat geldt ook voor de herenschoenen, die bovendien vaak een boxersneus hebben (niet het reukorgaan van een vuistvechter, doch dat van een trouwhartig hondenbeest). Bij het damesschoeisel is de neus glad en onopval lend gehouden, vaak schittert hij zelfs door afwe zigheid. Dat zelfde geldt trouwens ook voor de hiel. Bij de instapschoenen, die niets slofachtigs meer hebben, doch zeer elegant kunnen zijn, is er hela- maal geen hiel doch des te meer hak. Er zijn ech ter ook vele schoenen, waarbij de hiel door een bandje is vervangen. Niet iedereen kan daarop lo pen, maar de hielban gecombineed met een wreef- bandje biedt uitkomst voor moeilijke gevallen. De plateuschoen raakt er een beete uit, z'n opvol ger is de klompschoen, waarbij alleen de zool in de verte ean onze folklore doet denken. Het bomen- werk is van leer, maar ook touw, raffia en kuk spelen een rol bij de garnering van deze fantasie rijke stappers. Ze zijn van rubberzolen voorzien om het geklepper te dempen. Het uiterste tegendeel hiervan zijn de kleurige vrij- etijdschoenen op uiterst soepele rubberzolen. Bij de kinderschoenen, met veel charme gepresenteerd door een kleuterklasje, vinden we dezelfde algeme ne kenmerken, met uitzondering van de hooggehak te elegance. Dat heel elegante schoeisel is het enige, waarbij ook bijpassende tassen worden geleverd. Juist wan neer het schoenen betreft in opmerkelijke kleur combinaties is zo'n tas een gedroomde aanvulling. ==nw 19 kmperamn IrsKMri ocMamgen -ft. tajd wamWnrt H bewo*ng sneeuw -r-r kou-front L laje-dnirgebed regen yjj onweer a windrichting wyptaatsingsrichHng DE BILT Er komt morgen slechts weinig verandering in het weerbeeld. Tussen een hoge- drukgebied, dat zich uitstrekt van de Britse eilanden naar Rusland en een depressie boven de Middellandse Zee, handhaaft zich een oostelijke stroming. Daarmee wordt lucht aange voerd, waarin uitgestrekte wol kenvelden voorkomen. Dit heeft tot gevolg, dat het temperatuur verschil tussen dag en nacht slechts klein is. In de bewolkte gebieden bleef het kwik in de nacht van gisteren op vandaag boven nul. In Brabant en Lim burg, waar bet nog een deel var» de nacht helder was vroor het plaatselijk nog drie graden. Door kleine luchtdrukdal ingen boven Zuid-Europa kan de wind bij ons iets toenemen, waardoor het weer een meer schraal ka rakter zal krijgen. Vooruitzichten voor donderdag op gesteld door het KNMI. Overwegend droog met zonnige perioden en plaatselijk lichte vorst in den acht. Weersvooruit zichten in cijfers: voor donder dag: aantal uren zon: 2—7, Min. Temp: omstreeks nul gr., Max. temp.: omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. WEERRAPPORTEN Kindhoven Den Heldor Lucht. RUL Helsinki InnibrUcJc Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg New York TeMWlv Mevr. Allende: Chili onder schrikbewind NEW YORK (Rtr) Mevrouw Allende. echtgenote van wijlen president Salvador Allende van Chili, heeft gisteren in de VN- commissie voor de mensenrech ten verklaard dat het Chileense volk in slavernij leeft. Mensen rechten bestaan er niet meer, foltering is aan de orde van de dag, persvrijheid en asielrecht hebben opgehouden te bestaan. Er worden boeken verbrand, mensen worden uit hun huls ge haald en zonder vorm van pro ces in de gevangenis geworpen. Mevrouw Allende sprak over het schrikbewind van „vier krank* zinnige generaals". Mevrouw Allende deed een beroejf op de internationale gemeen schap ertoe bij te drugen dat da onderdrukking in Chili ophoudt," de concentratiekampen gesloten worden, de politieke gevangenen worden vrijgelaten en recht en wet worden hersteld.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9