„Chinezen in Parijs' ergernis voor China Record-tekort op de Britse handelsbalans Onderwijsdebat: zware strijd Voor en tegen van fluor besproken Paardevlees mag nu in snackartikelen Harold Wilson vindt zijn oude strijdlust terug tse ion en eek DINSDAG 26 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 ls dat a s kunnei mst inge r sportfa Joviaal zwaait premier amers o die hij, in het kader pen. Zo t dergelijk, bezoek bracht. Heath van Engeland naar de bouwvakkers van zijn verkiezingscampagne in Leeds een (Van onze correspondent) PARIJS De betrekkingen tussen Peking en Parijs zijn in gevaar gebracht door een on gewoon felle reactie van de Chinese Volksrepubliek op een humoristische Franse film die de invasie van Frankrijk door de Chinezen tot onderwerp heeft. De film is het werk van de hu morist Jean Yanne en zal van morgen af in de Parijse film theaters te zien zijn, maar de Chinese ambassade heeft al verklaard dat dit „een zeer ernstige aangelegenheid is voor de betrekkingen tussen onze beide landen. Wij begrij pen niet", zo heet het verder, „dat de Franse regering niet alleen het vertoon van deze film geduld heeft maar ook de pro paganda die daarover op de te levisie gemaakt is". Volgens Peking is de rolprent „een onaanvaardbaar parallel tussen het socialistische China en het Fascistische Duitsland". Het Chinese Volksleger wordt daarin belachelijk gemaakt en verguist, met het moderne to neel waarvan de werken de vrucht zijn van de culturele revolutie wordt eveneens een loopje genomen". In zijn film die een comedie is, heeft Yanne willen laten zien wat er zou gebeuren als China Europa en met name Frank rijk zou binnenvallen en de pa rallel met de Duitse bezetting tijdens de tweede wereldoorlog is op uiterlijk gebied inder daad aanwezig. Zo zijn in de film taferelen in Parijs te zien waarop de Place de L'Opera talrijke militaire wegwijzers geplant staan met Chines* idiogrammen en een Franse vertaling die nogal aan Orts- kommandantur e.d.-aanwijzin- gen doen denken. Men kan rode wachters over de Champs Elysée zien wande len, inkopen zien doen in de Galeries Lafayette, in de bin nenplaats van het Elysée en zij „verslappen" als gevolg van het contact met de ver maarde Franse kazen, de wij nen en de Parisiennes. De reactie van de Fransen op deze bezetting wordt evenwel de hoofdschotel van de film. Toen de rolprent verleden zo mer in het traditioneel door zijn bewoners grotendeels ver laten Parijs gedraaid werd, leidden diverse scènes al tot verwarring, grote hilariteit en tot verontwaardiging. De ac teurs van de film zijn voor het grootste deel Chinezen die in Europa en Azië buiten het Chi nese vasteland woonachtig zijn en andere Aziaten. Volgens het Gaullistische blad La Nation hebben de Chinezen aanvankelijk het verbieden van de film van de Fransen proberen af te dwingen. inderdaaij sportraaij lopig nof mder vari heeft toe len over, jke ganf de instel, nen B er in. Mochl ling vai andig or en lopen rlopig d( uigsloot", (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren begonnen met de be handeling van'dg begroting van onderwijs. Het is het laatste begro tingsdebat, maar het belooft op z'n zachtst gezegd niet het minst in teressante te worden. Tegen de achtergrond van de najaarsstorm die rond de onderwijplannen van minister dr. J. van Kemenade heeft gewoed en de raderende statenverkiezingen, is er een gunstig klimaat voor een heftige politieke strijd, waarbij het polarisatievuur flink kan worden aangewakkerd. Ammer ferd dil in ziji ep in d( en eei :en vooi ;rij enke Hierbij zal het vooral gaan om de doelstellingen van het on derwijsbeleid, zoals dr. Van Ke menade die heeft omschreven in de memorie van toelichting op zijn begroting. Achteraf beschouwd waren het niet deze doelstellingen, die eind de bak- reeg hi; stellet feesten" erij bin >rood ei e lopen iets be Ammer 1 op zijr il moesi, nzet var >leek dt lage, dit c omge- apperige Israels leger wordt weer gefatsoeneerd TEL AVIV (AFP) De Israëli sche soldaten, die er sinds de oktober-oorlog ruigbehaard en slordig gekleed bij lopen, moe ten hun uiterlijk gaan fatsoene ren, zo heeft de chef van de ge nerale staf in Tel Aviv besloten. De legerleiding vimdt dat de mili taire discipline hersteld moet worden en dat de soldaten er beter verzorgd uit moeten zien. Sinds de oktoberoorlog is het Is raëlische leger door buitenland se correspondenten al een „hip pie-leger" genoemd en vergele ken met de legers uit de tijd van de Franse revoiutie. De militaire politie zal in de ste den gaan patrouilleren om toe te zien op naleving van de maatregelen en iedere militair arresteren wiens uiterlijk te wensen overlaat. september zoveel opschudding te weegbrachten, maar de uitleg die twee VVD-dames daaraan gaven. Het balletje werd aan het rollen gebracht, toen De Telegraaf een interview met het VVD-kamerlid Neelie Smit-Kroes publiceerde on der de kop „scoialistisch spuitje bedreigt schooljeugd". Minister van Kemenade zou het school gaande kind willen gebruiken als politiek instrument om tot een maatschappelijke omwenteling te komen. Via indoctrinatie van de leerlingen zou een socialistische samenleving worden gevestigd. Een paar dagen later was het de beurt aan de partijvoorzitster van de VVD, mevrouw Haya van So meren - Downer, om de alarm klokken te luiden. Op de partij raad van de VVD voorspelde ze een nieuwe schoolstrijd, als de minister zijn plannen zou doorzet ten. Bij deze nieuwe schoolstrijd zou het gaan om de inhoud van het onderwijs en de toekomst van jonge mensen. „We moeten er voor waken, riep mevr. Van Someren op, dat de openbare school niet een van bo venaf opgelegde rode zuil wordt". In het spoor van het vrouwelijke VVD-duo liepen ook de andere partijen uit het kamp van de op positie tegen de onderwijsplannen- van Dr. Van Kemenade te hoop, zij het dat de geluiden uit deze paftijen (CHU en DS'70) wat min der paniekerig klinken. Naast al deze kritiek was er na tuurlijk ook bijval voor minister Van Kemenade, zelfs van wat on verwachte zijde zoals van de pro testants-christelijke bond van on derwijzend personeel. Deze bond keerde zich heftig tegen de „onge nuanceerde en demagogische" aanvallen van WD en CU en verwijt deze partijen, dat zij ver schillende passages uit de begro tingstoelichting uit hun verband hadden gerukt en politiek hadden gehanteerd. De minister zelf had zich overi gens al krachtig teweergesteld te gen de beschuldigingen van de op positie. Hij wilde niet tornen aan de vrijheid van het onderwijs, of politieke indoctrinatie bedrijven, en ook niet van bovenaf uitmaken welke samenleving goed voor de mensen is. Dat de opwinding des ondanks voortduurde, mag zacht uitgedrukt opmerkelijk heten, ook al omdat de begrotingstoelichting daarvoor geen enkele aanleiding gaf. Het steigeren van met name de WD kan wellicht verklard wor den uit het feit, dat er na zoveel jaren confessioneel-liberaal be wind nu een andere filosofie ach ter het onderwijsbeleid steekt. Maar daarover behoefde men zich weer niet te verbazen. Van een socialistische minister kan moei lijk worden verwacht, dat hij de zelfde politieke opvattingen hul digt als een ch-bewindsman (Van Veen). Het is niet ondenkbaar, dat er bij het kamerdebat geen spooor meer van de WD-kritiek zal worden teruggevonden. De li beralen hebben het al meer ver toond om buiten de kamer hoog van de toren te blazen om er bin nen de muren angstvallig het zwijgen toe te doen. In het zicht van de provinciale statenverkie zingen, is het echter wel verleide lijk om er flink polariserend tege naan te gaan. afgeslo- hearing e Ruys- s zullen sprojec- len die Een van de blikvangers van de Hiswa, die van 1 tot 10 maart in de Amsterdamse RAI wordt ge houden, is de lJmuidense reddingboot Johanna Louisa. De reddingboot staat ten toon in verband met het 150-jarig bestaan van de KNZHRM. (Van onze parlementaire redaktie) Den Haag Voor- en tegenstanders van fluoridering In drinkwater hebben gisteren voor de vaste Kamerkommissie van Volksgezond heid hun argumenten gespuid. De tegenstanders zijn het er over eens, dat fluoridering van het drinkwater verwerpelijk is; de voor standers hebben op alle mogelijke manleren geprobeerd aan te to nen dat fluoridering noodzakelijk ls. Bij de voorstanders bevinden zich de Nederlandse maatschappij tot 'bevordering der tandheel kunde die als een van de argu menten aanvoerde dat stopzet ting van de drinkwaterfluoride- ring het tandbederf in ons land zou beïnvloeden. Ook de Konink lijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst is van mening dat fluori dering van drinkwater een me disch verantwoorde maatregel is en dat een snelle invoering van drinkwaterfluoridering een volksgezondheidsbelang van de eerste orde is. Een van de tegenstandsters een mevrouw uit Apeldoorn zei en anderen zeiden haar dat na „We moeten en mogen drink water nooit gaan gebruiken als transportmiddel van medicijnen. De werkelijke oorzaak van het tandbederf is onvolwaardige voeding" De Leidse arts H. C. Moolenburgh zei, dat fluoridering medisch een onverantwoord middel is, want waarschijnlijk werkt fluo ride als een specifiek hartver- gif. Deze mening baseerde hij op een onderzoek dat was ge daan in een Amerikaans stadje. Een andere tegenstander van fluoridering, de arts Francken legde de nadruk op de aantas ting van de privacy door mas sale fluoridering van drinkwater wettelijk mogelijk te maken. „Want" zo zei hij „drinkwater hebben we allemaal nodig" Hij zou er op zichzelf niet tegen zijn als men fluoride toevoegt aan zout en op brood, want dan kan ieder voor zichzelf beslissen of hij zulk soort zout of brood nuttig vindt om te gebruiken. De Utrecntse hoogleraar Sorgdra- ger wees erop dat in geheel West-Europa slechts 2 procent van de bevolking gebruik maakt van gefluorideerd drinkwater en dat Zweden onlangs de fluoride ring van het drinkwater afge schaft heeft. ran Dr. it War- d doen gen die aange lat wijk, Lisse, stgeest, g en ir veri stelling -evene- ïn cum ie zich eresser ergelij-j te be- aatuur- i nage- zullen LOTUS; leading toffere. R RIJSWIJK (ANP) Levens middelenwinkels1 e.d. mogen van vandaag af met paarde- vlees bereide snacks, kokswa ren, loempia's, nasi- en bami- produkten, soepen en gerede maaltijden aan hun klanten aanbieden. Tot nu toe konden fabrikanten die deze soort pro- dukten mét paardevlees maken deze alleen maar kwijt aan de horecasector. Het produkt- schap voor vee en vlees heeft die beperking nu laten vallen. Wat blijft is de bepaling dat de fabrikenten het paardevlees al leen maar mogen verwerken als ze uitsluitend de hier ge noemde soorten produkten ma ken en geen gtvoae" vlees- verwerken van paardevlees verboden, met de al bestaande uitzondering voor too' .lees. Als motief vor het verbod blijft gelden dat de belannr jk- ste buitenlandse afnemers geen paardevlees in de vlees waren wensen en dat men de export niet in gevaar wil bren gen. misleid zou voelen als het zon der waarschuwing paardevlees voorgeschoteld kreeg. Het ver bod geldt ook voor fabrikanten die alleen voor de binnenland se markt werken. Anders zou er volgens het produktschap een scheve concurrentieverhou ding ontstaan met fabrikanten die zowel voor export als voor het binnenland werken. Paardeslagers zullen voortaan ook snacks, kokswaren en rookvlees aan winkeliers en horecabedrijven mogen verko pen met andere vleeswaren mogen zij dat niet doen. In de nieuwe verordening van het produktschap is geen bepaling te vinden over aanduiding van de aanwezigheid van paarde vlees in de snacks e.d. Vlucht naar West-Berlijn BERLIJN (DPA) Twee Oost- duitse politiemannen zijn giste ren naar West-Berlijn gevlucht. De twee hebben zich nog niet bij officiële instanties gemeld. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De overdonderende manier waarop de aankomst van Labour-leider Wilson afgekondigd wordt op verkiezingsmeetings, valt bij sommige socialistische districtskandidaten niet erg in de smaak. Maar zij kunnen er niets tegen doen. He; gebeurt allemaal In nogal brutale Amerikaanse verkie- zlngsst'jl. De vergadering is aan de gang en buiten rijden do wagens voor met Wilson en zijn entourage. Hun aankomst wordt gesignaleerd aan een van Wilsons adjudanten, die achter in de zaal staan. Bij het eerste teken begint deze toegewijde me dewerker wild te wuiven naar een ander vooraan in de zaal. Deze heer bekleedt een ui'.zonderljke machtspositie. Hij is na melijk de enige, die alle microfoons kan in- of uitschakelen. Bij het signaal: „Daar komt Wilson", snijdt hij prompt de plaatse lijke spreker of. „Dames en heren", roept de controleur van de microfoons, „uw nieuwe premier, the right honourable Ha rold Wilson". Minzaam glimlachend en wuivend als een triomferende bokser begeeft Wilson zich naar het podium om zijn toespraak te hou den, terwijl de lokale spreker, voor wie niemand nog enige be- langstell ng schijnt te tonen, bedremmeld afdruipt. Ofschoon de 58-jarige Labourleider tijdens de 2e week van zijn verkiezings campagne last had van een schorre stem, zag hij er toch wat gezonder, opgewekter en strijdlustiger uit dan bij de aanvang van de strijd. Heath en Wilson zijn ongeveer even oud. De labourle'der stamt uit Huddersfield, in Yorkshire, waar zijn vader als industriële scheikundige TNT produceerde voor 'n groot chemisch bodrljf. Toen hij 8% Jaar was, werd de kleine Harold tijdens een be zoek aan Londen door vader Wilson gefotografeerd voor de wel bekende deur van Downing Street 10. Uit die tijd dateren Ha rolds aspiraties om het tot premier te brengen. Zijn studies aan de Universiteit van Oxf ordwaronbriljant.in 19-15 werdHaroId Wilson lagerhuislid. Twee jaar later was hij Engelands jongste (socialistische) minister van handel. Labour leider Hugh Gaiiskell stierf in februari 1963. Harold Wilson volgde hem op. Een Jaar later schreef sir Alec Douglas Home, die toen conservatief premier was, verkiezingen uit. Wil son volgde hem op met een kleine meerderhe'd, die hij evenwel aanzienlijk versterkte tijdens nieuwe verkiezingen In maart 1966. Tot 1970 bleef hij aan het bewind. In de verkiezingscam pagne, die momenteel aan de gang is blijft Mary Wilson weer onafgebroken aan de zijde van haar man. die zich na 28 februa ri opnieuw hoopt te installeren in Downing S:reet 10. Naarmate de strijd vinniger en spannender wordt, schijnt de p'Jpenroken- de labourleider meer moed te krijgen en spltsvondiger uitspra ken te doen over de industriële crisis, de EEG, het Tory-beleid en de mijnstaking. Hij kan zijn toehoorders weer aan het la chen brengen met zinnige opmerkingen. Misschien gaa< het nu wat beter met zijn gezondheid en vindt hij de toekomst niet meer zo hopeloos. Volgens de opiniepeilingen worden de vooruitzichten van La bour er nochtans niet beter op. De meeste waarnemers geven Wilson weinig kans om voor de derde maal premier te worden. Het conservatieve kamp, dat volgens Labour veel te vroeg triomfeert, beschouwt Harold Wilson als een schipbreukeling, die zich vastklampt aan de ronddobberende balk. De Tory's voorspellen, dat Wilsons „komende nederlaag" hem ook zijn baan als labourleider zal gaan kosten. Van onze correspondent Roger Simons LONDEN De Britse handelsbalans ver toont voor de maand januari een recordte kort van 383 miljoen pond qf 19 miljoen pond meer dan het vorige recordcijfer (oktober) en 53 miljoen pond meer dan dat van decem ber. Twee factoren hebben deze enorme inactivi teit in de hand gewerkt: de prijsverhoging van 40 procent van de olie in oktober en de driedaagse arbeidsweek, die sinds eind de cember van kracht is. Deze laatste heeft echter geen daling van de Britse export ver oorzaakt, maar de import is aanzienlijk ge stegen. Als de Britse handelsbalans zo inactief blijft, zal Groot-Brittannë tegen het eind van 1974 een deficit oplopen van anderhalf miljard pond of dubbel het cijfer van 1973, dat tot nu toe het slechtste was in zijn geschiedenis. De politieke vijanden van de conservatieven zullen deze gegevens, die gistermiddag be kend gemaakt werden door het ministerie van handel, gebruiken om de anti-inflatie po litiek van premier Heath aan te vallen. Een van de oorzaken waarom Labour in 1970 een onverwachte nederlaag opliep in de algeme ne verkiezingen, was de slechte stand van de handelsbalans, die toen net zo als nu wereld kundig gemaakt werd op de maandag vóór de Britten gingen stemmen. In die tijd bedroeg het deficit „slechts" 31 miljoen pond. Volgens sommige waarnemers was het echter van dien aard, dat de kiezers meteen alle vertrouwen verloren in het ver mogen van de Labourpartij om het inflatie- probleem op te lossen. Meteen kwamen de conservatieven als overwinnaars uit de bus. In Londen vraagt men zich benieuwd af of donderdag het omgekeerde zal gebeuren. Volgens de conservatieve partij beseffen de kiezers echter maar ai te goed, dat Labour niet bij machte ls om voor de dag te komen met een doeltreffende antl-inflatiepolitiek. Om die reden doen de Tory's nog steeds alsof ze zeker zijn van de overwinning. De Britse uitvoer nam toe van 1.021 miljoen pond sterling In december tot 1.025 miljoen pond in januari. De invoer bedroeg in janua ri 1.408 miljoen pond tegen 1.349 miljoen in de laatste maand van 1973. In de drie maanden van november tot en met Januari wees de balans van de zichtbare handel een tekort aan van gemiddeld 328 miljoen pond sterling per maand, vergeleken met een nadelig saldo van gemiddeld 255 miljoen pond sterling over de voorgaande drie maanden. T

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7