Razendsnel gestegen Jan Hermans is veruit beste Zuidhollandse zwaarwelter Olympique Marseille i glijdt naar de afgrond Ondanks isolement toch Amerikaanse coach honkballers UEFA-JEUGD VOOR ONMOGELIJKE TAAK SCHAAKSTRIJD STERK BEZET DINSDAG 26 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT stem tardig, ar xe Dordrecht De week tevoren had Johan Tabben een over tuigende zege behaald. Gisteravond bokste hij de halve fi nale in het halfzwaargewicht van de Zuidhollandse kam pioenschappen tegen Troost eveneens soeverein. Maar in de eindstrijd, later op de avond, tegen de Schiedammer Koogje die na zijn immens zware halve finale eigenlijk helemaal niet meer had willen aantreden, moest Tabben door de scheidsrechter in de derde ronde naar zijn hoek worden gezonden. Het drama van de gedoodverfde kam pioen opgevoerd in de Dordtse sporthal, „Wieiwijk" op de finaleavond van het toernooi. De Haagse vereniging „Hoogenband" had twee titels kunnen meenemen. Het bleef bij een, van zwaarwelter Jan Hermans die een su perieure zege behaalde op Adrie Magielse van het organi serende „Bouwlust". Js iemand razendsnel naar de top is geklommen, is dat Jan Hermans wel. Hij overtroefde op de finaledag .van de A-klasse de Dordtenaar op alle punten. Magielse, gevreesd om zijn stormlopen, deed die reputatie eer aan. Maar Jan Hermans was veel beweeglijker, liet veel missen, stootte zuiverder en be heerster, bleef het tempo bepa len, bokste rustiger en stijlvol ler; kortom, Jan Hermans was veruit de betere bokser. In de derde ronde haalde Magielse een foefje uit door de scheids rechter te attenderen op een wondje aan zijn schedel. Er werd tevens gebruik van ge maakt om de bloedneus, die bei de boksters hadden opgelopen, te zuiveren. Maar nadien ste vende Hermans tegen de uitge bluste Magielse rechtstreeks af op de titel, luid verwelkomd door de ,vele Haagse fans in de drukbezette sporthal. vreugde-uitingen moesten achterwege blijven bij Johan Tabben. Nadat Koogje (De Die Haan, Schiedam) in een keihar de, slopende halve finale Dick Westhof (Westland) had versla gen en hem in de eerste ronde zelfs acht tellen rust had opge drongen, maakte Johan Tabben korte metten met Troost (Bou- huizen, Middelharnis). Alleen door zijn onwaarschijnlijk groot incasseringsvermogen bleef Troost overeind. De soepel op de benen staande Tabben, die in een zekere, beheerste stijl bokst, liet van rechts en links op hoofd en lichaam ettelijke stoten neerdalen. Toen Troost in dc derde ronde een wanhoopsof fensief wilde ontketenen, liet Tabben geen gaatje open. Anders Hoe anders was dat in de finale tegen Fred Koogje, die in de 1 kleedkamer klaagde over ,,een zwaar hoofd" want ook hij had moeten incasseren in de halve eindstrijd. Het leek erop dat Koogje niet meer zou verschij nen. Het voltallige districtsbe- stuur moest eraan te pas komen om hem te beduiden dat hij in dat geval verliezer zou zijn en Tabben kampioen. Dus ver scheen Koogje met een gezicht waarop duimendik viel af te le- een dat hij er helemaal geen zin meer in had. Hij bleef in de eerste ronde goed uit handen van Tabben en reageerde enige malen uitstekend. Toen kreeg Koogje de geest. In de tweede ronde ging hij in de aanval, plaatste zijn sterke, strakke, rechte stoten meermalen en Tabben moest zowaar acht tel len nemen. Koogje was niet meer geimponeerd. ging in de derde ronde op dezelfde voet verder en toen na een serie in geleid door een rechtse counter, Tabben even weerloos tegen de touwen stond, greep de niet sterke scheidsrechter Adriaanse in en verklaarde Koogje tot winnaar )e finale in het lichtweltergewicht tussen Peter Briedé (van 't Hof, R'dam) en Richard Wenterbeek (Bouwlust) liep Adriaanse zelfs geheel uit de hand. Briedé drong Westerbeek in dit bar slechte duel een vechtpartij op. Driemaal werd een openbare waarschuwing uitgedeeld; twee aan de Dordtenaar die steeds te laag inkwam en een aan Briedé wegens Incorrect stoten. Voor de A-klasse werd beneden peil gebokst. Toen Westerbeek in de derde ronde zijn tweede waar schuwing had gekregen, hield hij er meteen mee op. Dat deed ook middengewicht Har ry Tabben (Te Pas, Den Haag) in zijn partij tegen Henk v.d. Reek (Bouwlust). Onnodig, want Tabben blokkeerde in de eerste ronde knap de stoten van k.o.- man v.d. Reek, die in de tweede ronde het tempo opvoerde. Tab ben knikte even op een rechtse hoek door de knieën en ging toen rommelig boksen, onbe heerst. Als hij was blijven bok sen zoals in de eerste ronde en wat meer moed had getoond, had hij na de tweede ronde niet behoeven op te geven. Schrale avond Daarmee was het wel gedaan in Dordrecht want het was een schrale avond. In het lichtge wicht ontzag Wullems zijn club genoot Los (Huizenaar R'dam) zo opvallend dat het niet leuk imeer was. Los kan niets hebben en per ongeluk haalde Wullems. natuurlijk kampioen, hem in de derde ronde bijna neer.' Zwaar gewicht Holtkamp had geen te genstander. Er was een Duitser gekomen die twee koppen klei ner was. De met een pagekopje uitgedoste Duitser was geen partij voor Holtkamp, ging tweemaal neer en kon terug naar zijn woonplaats Walsum. Holtkamp simpel kampioen, evenais .vedergewicht Ton Krijgsman (Bouwlust) die tegen de Zuidnederlandse kampioen Van Zon al zijn technische ga ven kon botvieren alvorens de Tilburger in de tweede ronde een verdere afstraffing werd be spaard. Het magere programma werd nog gevuld met een pres tatiepartij tussen de junioren Rous (Van 't Hof) en De Jong (Kristalijn) die beiden tot kam pioen werden verheven, resp. in de B- en C-klasse. De titelhouders mogen deelnemen aan de strijd om de Nederland se kampioenschappen. Er moet geconstateerd worden dat de A- klasse in de diverse gewichten in Zuid Holland zeer matig is bezet en er na de kampioenen weinig of niets meer is. HERMAN VAN BERGEM. Van onze sportredactie MSTERDAM Ondanks de wat geïsoleerde positie, waarin het Nederlandse honkbal is geraakt door de keuze voor de wereld bond FIBA, heeft het bestuur van de KNBSB het voornemen een Amerikaanse coach aan te trekken voor komend seizoen. Hoewel er nog geen namen kun nen worden genoemd, zijn er contacten met iemand uit de omgeving van de bekende Ron Fraser. Binnenkort vertrekt een bestuurslid naar Miami om die contacten te verstevigen en eventueel al een contract te sluiten en tevens om afspraken en toezeggingen van diverse landen te toetsen in verbnad met de Haarlemse Honkbal- week. ïals bekend heeft Nederland ge kozen voor de FIBA, hetgeen tot gevolg heeft dat wedstrijd- contacten met andere Europese landen, waaronder Italië, in principe onmogelijk zouden zijn. geen sprake van een verbod", zegt voorzitter Guus van der Heijden, „van de kant van de FIBA. Dat zou ook hoogst onverstandig zijn, want dat zou erop neerkomen, dat je gewoon uit die bond wordt ge jaagd. Wij zijn indertijd tot die wereldbond toegetreden (er be staat nog een andere, de FEM- BA, waarvan alle Europese lan den lid zijn, alsmede vrijwel alle Noord- en Zuidamerikaanse landen; red.) om de zaak ndet te laten verbrokkelen m de in ternationale honkbal wereld. Wij willen als schakel fungeren tus sen met name Japan als Azia- :ch kampaoen en het Caribisch ibied, waaronder Cuba. Boven- i©n hadden we voor de scheu- ng tot stand kwam al afspra- met diverse landen voor ielneming aan de honkbal- Die verplichtingen willen nakomen. Maar het is geens uitgesloten dat we na de lweek. waar we onder eer Cuba bij aanwezig willen :bben, toetreden tot de FEM- A. Daar wordt op dit moment gesproken." it de zogenoemde serie „best five" tegen Italië vorig jaar 2v Wv'3. Cor van der Hart: „Vrijwel onmogelijke opgave John Dusbaba krijgt morgen zijn laatste kans, Cor van der Hart hee/l hem te verstaan gegeven dat zijn mentaliteit zal moeten veranderen. Guus van der Heijden: „Geen sprake van verbod". als remplacant voor het oninte ressante toernooi om het Euro pese kampioenschap was voor gesteld, maar deze reeks ont moetingen door de stap naar de FIBA op losse schroeven kwa men te staan, blijkt dat het be stuur van de KNBSB nog steeds met de gedachte speelt, dit eve nement doorgang te laten vin den. Van der Heijden: „We hebben daarover met de Italianen con tact gehad' maar er bestaan nog problemen over de data. Italië stelde voor in de periode van de honkbal week tegen el kaar te spelen en wij dachten aan een tijdstip aan h et eind van het seizoen. Daarover moet dus nog gepraat worden. Kort voor de vergadering van de FEMBA in San Marino hebben we nog een gesprek met de Ita lianen, zodat de standpunten, niet alleen hierover, maar ook over andere zaken, wat ckddelij- ker worden." Overwinning Hijs: 13-1 (Van onze sportredactie) DEN HAAG Hoewel het niet bepaald verheffend ijshockey was, wat Hijs Veronica en Lenk voor driehonderd toeschouwers op de Uithof dieten zien, is de eerste inventarisatie voor Hijs niet ongunstig verlopen. Het Uit Hollandse jongens bestaande team won met 13-1. (2-0, 4-1, 7- 0). In d© eerste periode werd het doel van Hijs verdedigd door Cor Hoogendooai, daarna werd hij vervangen door André Lockhorst. Topscorer werd Theo Dietz met vijf doelpunten. DEN HAAG Het Nederlandse UEFA-jeugdelftal (spelers van 16 t/m 18 jaar) vecht morgen voor zijn laatste kans om de eindronden van het jaarlijkse Europese toernooi te bereiken. Dan staat in bet Zuiderpark de wedstrijd tegen de Engelse leef tijdgenoten op het programma. Gezegd moet worden dat de UE- FA-jeugd, sinds vfijf maanden onder de hoede van Cor van der Hart, nog slechts een t« ver- waarlanen theoretische moge lijkheid heeft. Nederland dient van Engeland, dat in de voor- rondegroep bovenaan staat, met 50 te winnen (twee weken ge leden in Birmingham was het 11), en indien dan ook nog Engeland en Wales gelijk spelen is het doelsaldo van Nederland en Wales ge/lijk. Cor van der Hart erkent dat de strijd gestreden is. „Tegen Wa les thuis (0—0) en Engeland uit (1—1) hebben we de boot gemist. Maar eigenlijk kon het ook niet anders. Als je ziet boe wij in dc voorbereiding moeten werken. Het is allemaal erg moeilijk. Ik heb nu bcj de selectie een hele boel jongens, om in elk geval al vast te bouwen voor volgend jaar. Het is een goede groep, maar Je krijgt er toch niet echt greep op", aldus de oefenmees- ter. De vermoedelijke opstelling van het UEFA-elftal is: Hoek (Vo lendam), Swerissen (Amster dam), Norel (GA Eagles), Dus- baba (Den Haag), VeeneraJaal (Ajax, aanv.); Jol (Den Haag), Buma (Ajax) Toet (Den Haag); Vreijsen (NAC), Hendriks (GA Eagles) of Bouma (Ajax) en Swanenburg (Den Haag). MARSEILLE - Olympique Marseille, eind 1971 nog een door Ajax gevreesde tegen stander In de tweede ronde van het toernooi om do Euro pese beker, vecht wanhopig, maar chaotisch, voor zijn be staan. De vereniging die met vier landskampioenschappen en acht gewonnen Franse be kers tot de meest vooraan staande van Frankrijk behoort, maakt de ernstigste crisis in zijn bestaan door. De nederlaag van zondag te gen degradatiekandidaat Ren- nes heeft Marseille nog maar een punt voorsprong gelaten op de beste van de drie ploe gen die voor degradatie h. aanmerking komen. Uitgere kend tegen Marseille scoorde Reones voor het eerst d>t sei zoen drie doelpunten, waardoor als premie een extra-competi- tiepunt „gepakt" werd cn van de andere ploegen uit de rode zone veroverden ook Sedan en Strassbourg drie winstpunten, terwijl Monaco een normale overwinning behaalde. In Rennes had Marseille zon dag een nieuwe trainer op do bank zitten, Jules Zwunlku, dc man die dit seizoen al drie voorgangers had. Zwunka is sinds 1955 de negentiende trai ner die bij Marseille in dienst is getreden, maar ook hij kon niet voor het schokeffect zor gen dat Marseille de zo brood nodige punten moe tbrengen. Zwunka heeft het moeilijk Hij moet werken onder vrijwel on mogelijke omstandigheden. Sinds het vertrek van voorzit ter Marcel Leclerc is het een chaos in de leiding van Olym pique. Leclerc heeft Marseille groot gemaakt. Onder zijn bewind werd de ploeg kampioen in 1971 en 1972. Hij doorbrak de machtspositie van Saint Etienne mede door de interna tionals Carnus en Bosquler bij de „Stephanois" weg te kopen in een geruchtmakende trans ferzaak. Maar Saint Etienne is terug gekomen cn voert op dit moment weer het klassement aan in de eerste divisie. Mar cel Leclerc echter is verdwe nen nadat zijn financiële mani pulaties, die hij rond de club uitvoerde in de openbaarheid waren gekomen. Na hem heeft de club geen krachtige voorzit ter meer gehad en zeker geen leider die voor financiële injec ties kon zorgen. Gallian volgde hem op als president, maar bleek een zwak voorzitter. Na zijn aftreden werd een drie manschap met de leiding be last en aan deze onbevredigen de situatie werd een einde ge maakt door de keuze van de heer Antoniotti als voorzitter. Antoniotti heeft zijn voorzitters- stoei nog niet kunnen beklim men, want de andere leden van het uitgebreide bestuur noemden hem onaanvaard, baar. Bij die vereniging zonder stuurman trad Jules Zwunka enkele weken geleden in dienst. Dit weekeinde heeft Marseil le'!. burgemeester Gaston De- ferre de vereniging met do neus op de feiten gedrukt. De realist Defer re wij eindelijk een bestuur dat zich met de leiding van een befaamde voet balclub bezig houdt en «iet een groep mensen, die voortdurend onderling aan het strijden en kiften is. „Wanneer niet bin nen enkele weken", dreigde Deferre, ..de organisatie bin nen de club gezond wordt ge mankt, zal de gemeente zijn subsidie (een bedrag dat bijna met zeven cijfers wordt ge schreven) inhouden. Geld van de gemeenschap dient goed ge bruikt te worden en n<iet ver spild aan een club, die een wanbedefd voert." Sportwereld KINSJASA Het elftal van Zaire heeft ook zijn tweede oefenwed strijd tegen de Braziliaanse club Flamengo gelijk gespeeld. De eindstand van liet duel was 33, zaterdag eindigde de wa ste wedstrijd met 44. LEEUWARDEN De deelnemerslijst voor het Friesche vlagschaak- toemooi 1974 om het nationaal kampioenschap is nu definitief. Het wordt kwalitatief het sterkste toernooi dat ooit is gespeeld. Zwemploeg voor Bremen DEN HAAG Acht Nederlandse aan de Internationale wedstrij den te Bremen. zwemsters en zes zwemmers zullen dit weekeinde deelnemen Damcn (400 vrij. 100 .WBMi 230 en 400 wissel). Yolnnda Aggen bach (100 cn 200 vlinder. 200 en 40 wissen, En'.th Brlgltha (10 en 200 vrij. 100 en 20 rug». Joslen Elz?r man (10 cn 200 rug. 100 vrij en 200 wisselVeronica zstel (100 cn 200 vrij). Annette Segaar (100 vrij en 100 vlinder). Alle te Riet (100 en 300 school). Corrie Gr:nime.d? Vo« dOO 200 school Herer Hans Elzen Z100 200 nadat zij voor de vierde keer in haar carrière beslag had gelegd op de wereldtitel maakte Atje Keulen Deelstra in een open eend een rondtocht door haar dorp. Daarna kregen dorpsgenoten de gelegenheid haar te feliciteren. De kinderen Deelstra vinden het allemaal maar wat mooi. .vissen, Eddle de Wit (200 en 400 vrij), Ruud Beele (100 en 200 vrij), Frans Krteger (100 en 200 vrij. 100 vlinder). De estafetteploe gen zullen In Bremen worden sa mengesteld. Van ds nationale top komen al leen Kuipers en Zuidema in ver- band met drukke werkzaamhe den niet meedoen. De twaalf spelers die van 18 tot en mt 39 r y; maart in de kantine van de Coöp. Condensfabriek in Lec| warden achter de barden zullen zitten zijn: Donner, Sosonko (ti- J telhouder), Enklaar, Scholl, Timman, Ree, Langeweg, Har- toch, Baljon, Van Dop, Ligte- rink en Vogel. De laatste vier hebben zich via een kandidaten toernooi voor de finale ge- p'aatst. In de tweede week van deze titel strijd organiseert de sponsor van dit belangrijke schaakeve nement ook nog een damestoer- nooi. Hiervoor zijn vier Neder landse speelsters uitgenodigd, t.w. Corry Vreeken, Ada van der Giessen, Rie Timmer en Carla Bruinenberg en twee bui- y/.> tenlandse, de Roemeense Alek- sandra Nikolau en de Westdultse Ijuchmtlller. Sosonko die in Leeuwarden zijn nationale titel moet Twaalf man in team van Miclielin AMSTERDAM Mlchelln, een van de vaste deelnemers aan Olympia's ronde van Nederland, zal ook in het nieuwe seizoen een amateurploeg sponsoren. In de ploeg van 1974 rijden onder leiding van ploegleider Joop Stoop: De Boer (Westergeest), Groen (Giethoorn), Halter (Alk maar), Kruunenberg (Hoofd dorp), Jacob en Jan Langen (Kerkrade), Maas (Maastricht), Meijer (Badhoevedorp), Nooren (Tollebeek), Pater (Barneveld), R bbers (Groenln) cn Van Trigt (Hillegom). De Amsterdammers Noy en Kuiken zullen in de loop van 1974, nis zij negentien jaar zijn geworden, aan de ploeg worden toegevoegd. Herman David overleden LONDEN In Londen is aan de gevolgen van een hartaanval overleden Herman David, de voorzitter van de All England Club die elk jaar dc „lawn ten nis championships" (beter be kend als Wimbledon) organi seert. yj, D? heer David is 67 jacr gewor den. Hij h eft c n belangrijke rol gespeeld ln het „open" ma ken van de tennissport, dat wil zeggen de integratie van profs en amateurs. In 1968 mochten beide groepen voor het eerst deelnemen aan één toernooi.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11