PIETJE PRIK" VOOR DE LEIDSE JEUGD „DE CRAEL" VAN BINNEN OPGEKNAPT i r - r u D maals op de planken ZATERDAG 23 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT kunst Hij denkt met name aan personen die om ruimte zitten te gillen voor het organiseren van een feestje, bij gebrek aan ruimte thuis, of aan verenigingen, die geen eigen klubhuis hebben. Voor lezingen, schaak- en kaartavonden' is De Crael ook geschikt. Theo de Boer wil tenslotte nog één ding kwijt: „Schilderen is mnoi, maar sommige ama- teur^ menen dat ze onze Crael vol kunnen gaan kliederen. En dat is de bedoeling niet!" Zaterdag 2 maart vanaf 20.30 uur, treedt de zanger/gitarist Bart van Schoonhoven op in De Crael. Aan het begin worden er enkele teken filmpjes vertoond. Entree: 2.50. i v 'I#* In deze rubriek wordt de lezer de mogelijkheid geboden te weten te komen welke „curio sa" hij bezit. Higrtoe behoeft hij alleen maar een beschrij ving van een daarvoor in aan merking komend voorwerp, en eventueel een foto te sturen naar „Vertrouwd met oud", red. Leidse Courant, Kort Ra penburg 2, Leiden. Het voor werp zai dan door een deskun dige beoordeeld ei) in deze ru briek besproken worden. Het meubel op deze foto is een eikenhouten secretaire. Het woord secretaire is afgeleid van het Franse „secret-ge- heim". Het is een meubel waaraan men kan schrijven en waarin men brieven e.d. kan opbergen. Een zuiver Ne derlands weinig gebruikte benaming is „schrijfkast". De vroegere secretaires had den een andere vorm dan dit negentiende eeuwse exemplaar. Zij leken op het onderstel van de 18de-eeuwse kabinetten, hierboven was een omklap- baar blad geplaatst dat in ho rizontale positie steunen op treklaatjes of ultschuifbare massieve steunen. Nu ziet men de vakken, laden etc. van de bovenbouw. De laden hb- ben soms de vorm van boeken en in enkele gevallen zijn zij, om de schijn helemaal te be houden, beplakt met nep boek ruggen. Verwant aan deze se cretaire is het schrijfkabinet. dit is een kabinet waar tussen de laden en de bovenkast een schrijfla met schuine klep is geplaatst. Deze secretaires en schuif laschrijfkabinetten vol gen de stijlontwikkeling van de normale kabinetten. Origi nele vroeg 13e-eeuwse schrijf- kabinetten zijn zeer zeldzaam en kostbaar geworden. Knappe meubelmakers hebben er dan ook voordeel in gezien secre taires om te bouwen of liever bij te werken tot schrijfkabi- netten. Het andere schrijfmeubel, het bureau, komt ook in de 18e eeuw in gebruik. Van een tafel ontwikkelt het zich tot een meubel met aan de onderkant kastjes of laden ter weerszij den van een open gedeelte en met op het blad een opbouw met laden en vakken (in 't Engels heten deze pigeon-holes duivegaten), al dan niet af gesloten met een ronde jaloe zie. Het verschil tussen bureau en secretaire is dat de eerste iets van een tafel behoudt en dat de tweede een omklapbaar schrijfblad heeft. Een tussen vorm is de „table h la Bour gogne". Dit meubel is in het midden van de 18e eeuw uitge dacht door J. F. Oeben, een van origine Duitse meubelma ker die voor het Franse hof werkte. Hij was niet alleen een bekwaam ébéniste, maar onwierp ook allerlei vernuftige mekanieken. De „table la Bourgogne" ziet er uit als een tafel met brede bladregel. Aan de zijkant zit een handel waarmee men de voorste helft van het blad kan laten omklappen en tevens het achterste gedeelte, bestaande uit laatjes, omhoog kan laten komen. Eén van de laatjes blijkt een krukje te zijn, en een ander een bedtafeltje. Een schrijfkast zoals op de foto ontstaat pas in de tijd van Louis XVI, zij wordt secretai- w I vlII v re l'abattant genoemd. Het blad steunt hierbij niet op uit- schuifbare stutten, maar hangt aan koperen haken. De onder kast kan zowel twee deurtjes als drie laden over de gehele breedte hebben. V e r t m O e O t u w d tische tijd uit de mode. Men bracht nu verguld bronzen ap pliques aan op donkere mahonie ondergrond. De zijstijlen had den vaak de vorm van zuilen of kariathiden. Deze laatste hadden meestal bronzen hoof den en voeten met daartussen een zich verjongende zuil met vierkante doorsnede. De vroeg negentiende-eeuwse Neder landse secretaires hadden vaak gesneden kaluwpoten. Deze secretaire met rechte po ten en een bovenla met holle voorkant zal rond 1820 ge maakt zijn. Deze secretaires l'abattant lij ken zeer veel op de chiffoniè- res. En evenals bij de 18e- eeuwse secretaires en bureaus bestaat ook een tussenvorm. Dit is een chiffonière i één van de laden is omge bouwd tot een schrijflade, de voorkant kan men openklap pen en achterop zijn de ge bruikelijke vakjes en laatjes gemaakt. In het midden van de vorige eeuw worden er se cretaires gemaakt die tussen een onder- en een bovenkast met deuren (de laatste meest al van glas) een schrijfla heb ben. Deze la wordt afgedekt door een met leer of vilt be plakt blad. Om de geheimzin nigheid van de secretaires ik"* te benadrukken, hebben zij vaak geheime ruimten of la den. De platte vlakken leenden zich bij uitstek voor marketterie- werk met geometrische figu- De waarde van deze secretaire ren. Dit raakt in de napoleon- is 1000,-. Koninklijke militaire kapel W concerteert voor Noordwijkse schooljeugd NOORDWIJK Op donderdag 14 maart a.s zal het oudste militai re orkest van Nederland, de Ko ninklijke Militaire Kapel, con certeren In Noordwljk. Door be middeling van de muziekschool Bloembollenstreek is het voor het gemeentebestuur mogelijk geworden dit beroemde orkest voor een schoolconcert en een avondconcert naar Noordwljk te halen. Belde concerten zullen worden gegeven in de Northgo- hal. De K.M.K. werd op 7 juli 1829 op gericht en ontving op 3 augus tus 1876 van Koning Willem III het predikaat „koninklijke". Vele bekende dirigenten hebben het orkest geleid: o.a. Walther Boer en Rocus van IJ peren. Thans staat het orkest onder de leiding van kapitein-direkteur Anne Posthumus. De K.M.K. is door grammofoonplaten en con certen zeer bekend geworden. Naast het opluisteren van mili taire plechtigheden bestaat het werk van de kapel uit het geven van talrijke concerten en het maken van platen- en radio-op namen. Concerten in het buiten land zijn geen uitzonderingen. Zo trad de kapel de laatste jaren op in Duitsland, Frankrijk, BeN gië, Engeland (Londen) en Ita lië (Bari). De K.M.K. is een harmonie-orkest met de volgen de bezetting: 3 fluiten, 2 hobo's, 1 es-klarinet, 16 bes-klarinetten, 1 alt-klarinet, 1 bas-klarinet, 2 alt-soxofoons, 1 tenor-satfofoon, 1 bariton-soxofoon, 2 fagotten, 1 contrabas, 8 trompetten, 4 hoorns, 3 baritons, 3 trombones, 1 es-bas, 2 bes-bassen en 4 slag werkers. Veel van deze musici zijn ook nog leraar aan muziek scholen of conservatoria, dirigent van harmonie- en fanfarekorp sen of losse medewerkers van symfonie-orkesten. Al met al een zeer vakkundig gezelschap, waarvoor de verwachtingen ze ker hooggespannen mogen zijn. Voor zover wij hebben aunneo nagaan is het de eerste keer, dat de K.M.K. in Noordwijk komt concerteren. De directie van de kapel heeft dan ook alle moeite gedaan een programma samen te stellen, dat enerzijds geen al te zware kost inhoudt, maar anderzijds toch een goed beeld geeft van de uitzonderlij ke mogelijkheden van dit or kest. Kortom een programma dat men terecht als „voor elck wat wils" kan betitelen, waarbij de liefhebbers van klassieke muziek net zo aan hun trekken komen als de liefhebbers van de lichte muze. Nadere bojzonder- heden over kaartverkoop en programma hopen wij binnen kort in dit blad te kunnen ge ven. „Com nu met sangh" werkt aan Johannes Passion Sa-sscnheim Een der hoogte punten op cultureel terrein In Sassenheim zijn ongetwijfeld de oratorlumuitvoeringcn van het Chr. Gemengd Koor „Com nu met Sangh" Zo werden In do loop der jaren werken uitge voerd van Hündel, Mendelssohn- Bartholdy, Bruch cn de laatste keer het „Deutschcs Requiem" van Brahms. Dit seizoen heeft het koor de Jo hannes-Passion" In studie geno men wat op dinsdag 12 maart wordt uitgevoerd in de Geref. Kerk aan de Julianalaan. Aan vang 20.00 u. Deze passiemuziek naar het Evangelie van Johan nes behoort met de bekende „Matthüus-Passion" en de „Hohe Messe" tot de meester werken van Bach. Vooral in het tweede deel met een reeks volkskoren komen dramatische hoogtepunten voor, <±ie de „Jo- hannos-Passion" nog realisti scher maken dan de „Mat- thüus". Behalve het koor wer ken aan de uitvoering mee de volgende solisten: Thea Ekker- v.d. Pas, sopraan, Frieda van Engelenburg, alt, Bert van 't Hoff, tenor (evangelist). Henry Blackmon, bas (Christuspartij) Rudolf Grasman, tenor en Jan Hulsbos, bas. Muzikale begelei ding: Gewestelijk Orkest Zuid- Holland, Dlcky Zwart, clavecim- bel en Richard Heidxema orgel. Dirigent Cor Kool. .HAZERSWOUDE Het kreatief centrum „De Crael" te Hazerswoude—Rijndijk (139) is er wat het interieur aan gaat op vooruitgegaan. Theo de Boer: „Het is opnieuw in de verf gezet en er zijn de laatste tijd nog wat verfraaiin gen aangebracht." Theo, die men de „concierge" van het gebouwtje zou kunnen noemen, wil best eens kwijt wat nu precies de mogelijkheden van De Crael zijn. „Er wprdt regelmatig een sociëteit gehouden, meestal op za terdagavonden, waar vaak een zanger (es) optreedt. Je zou het een café chantant kunnen noemen! Ook clubjes, die kreatief bezig willen zijn, zijn op midda gen en andere avonden dan zaterdag in De Crael te vin den. Theo de Boer: ,,Op woensdag, donderdag en vrijdag 's middags zowel als 's avonds kunnen belangstellenden nog van de Crael gebruik maken". Theo de Boer (Rijn dijk 242, tel. 017149004) wil hun gaarne informaties verstrekken. Oegstgeest - Donderdag en vrijdag q,s. kunt u in hef Rijn lands Lvceum uw hart ophalen aan een gevarieerd kleinkunst- programma, dat de titel draagf „Beter zo dan andersom". Aanvankelijk was het de be doeling dat de drie uitvoe renden, Elsje de Wijn, Martin Brozius en Frits Lambrechts, gezamenlijk één programma zouden brengen. Zowel in op vattingen als op artistiek ge bied bleken er echter zoveel tegenstellingen te bestaan binnen dit trio, dat men ten einde raad zijn toevlucht heeft moeten nemen tot een tweede lig gehee!. Vóór de pauze tre den Elsje de Wijn en Martin Brozius met begeleiding van pianist Dolf Pierie op met pre tentieloos amusement, terwijl daarentegen na de pauze Frits Lambrechts een hardere en meer geëngageerde vorm van cabaret voor het voetlicht brengt. Leiden - Het echte kinderto neel, dat lange tijd in het slop heeft gezeten en in die tijd alleen maar werd ver zorgd door geheel of ge deeltelijk amateuristische verenigingen, is zich mo menteel op een verheugen de wijze aan het ont plooien. Inwoners van met name Den Haag en Am sterdam konden de afgelo pen jaren al met grote re gelmaat hun kinderen op zondagmiddagen hiervaa laten profiteren. De uitvoe ringen van het kinderthea ter „Pssst" in het Haagse HOT kunnen in dit opzicht toonaangevend worden ge noemd. 15.45 iojDe Leidse jeugd kan zich gedu- sn iiur ren(je kojngnde Weken op drie achtereenvolgende zonda gen vermaken met de avontu ren van Pietje Prik, zoais die ten tonele gebracht Worden door het Amsterdamse gezelschap Marmouzet: „Pietje Prik en de Papperassus" (24 februari), „Pietje Prik en So-Ya-Boontje" (3 maart) en „Het Pietje Prik Spook" (10 maart). De voorstel lingen (die alle drie een afzon derlijk geheel vormen) vinden plaats dn het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest en beginnen om tje. Papperassus eist dat het half drie. kleernrakertje twaalf pakken In „Pietje Prik en Papperassus" voor hem maakt en daarvoor al zien we hoe Pietje Prik, het be- zijn andere werk laat liggen, roemdste kJeermakertje ter we- Hij tracht de onwillige Pietje met reld, het slachtoffer dreigt te allerlei toverkunsten aan de ar- worden van Papperassus, de beid te krijgen, maar deze weet uitvinder met het toverknobbel- het gevaar net op tijd te keren, mede dank zij de hulp van zijn buurvrouw Betje en het naar hem overgelopen hulpje van de tovenaar, Piëta Piekhaar. Als straf wordt de tovenaar veran derd in de goudvis, waar hij ei genlijk Pietje in had willen ver anderen. HAZERSWOUDE - De to- neelgroep Michael uit Ha- zerswoude-Rijndijk zal op zaterdag 2 maart, vanaf 20.00 uur, Cor Bruyns to neelspel „Sil de strandjut ter" nog eens op de plan ken zetten van het Groe- nendijks parochiehuis. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat de geschiede nis van de strandjutter slechts een keer zou wor den opgevoerd, maar het publiek „vroeg" om een reprise, gezien het feit dat na de première nog velen de Miiohaelgroep aan het werk Wilden zien. Toen op dat verzoek welwillend was beschikt, moest het be stuur van Michael zelfs tot een derde voorstelling be skuiten. Tijdens de tweede voorstelling moest name lijk aan menigeen weer „nee" worden verkocht, omdat de zaal ook toen weer barstensvol zat. BIMIIÉIillililillilffl REGIO LEIDEN Enige katho lieke kerken in de Leid«e regio zijn onlangs op de Mo numentenlijst geplaatst 'zie ook LC van woensdag). Fn- i kele hiervan zijn: De kapel van de katholieke begraaf plaats aan de Havenstraat bij de Zijlpoort (foto onder). De O.L. Vrouw Ongevele Ontvangen in Zoeterwoude, de O.L. Vrouw Geboorte in Alkemade, de Sint Laurentius in Voorschoten (foto naast) en de Sint Hadrianus in Ter Aar (foto boven). Met name de laatste kerk is hiermee voor de ondergang behoedt. Onlangs had het kerkbestuur besloten het interieur te gaan moderniseren. Dit zal nu niet meer mogelijk zijn. Met be hulp van subsidies zullen met name het altaar en de preekstoel kunnen worden gerestaureerd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5