IJsland ELFHONDERD JAAR DODELIJKE EENZAAMHEID MET BERGEN-LINE NAAR Noorse fjorden De boer op Wenen gaat lente op culturele toer in Spanje Ruitersport in Zweden Israël IJsland is voor de zoekers naar de rust van een onbedorven en grootse natuur. i de Atlantische Oceaan gelegen vulkanische ei land IJsland gaat dit jaar op uitbundige wijze zijn 1100-jarig bestaan vieren. Deze dwerg staat vlakbij de Poolcirkel telt 200.000 inwoners en staat on dermeer door de vuurspuwende Helgafjell sinds vorig jaar da nig in de belangstelling. De I Is landers rekenen er dan ook op, dat het toerisme dit jaar een nieuwe impuls zal krijgen. De festiviteiten rondom het 1100- jarig bestaan hebben als hoog tepunt een muziekfestival tus sen 7 en 21 juni in Reykjavik, waaraan meewerken het Lon don Symphonieorkest, de (nu IJslandse) pianist Vladimir Ashkenazy, Renate Tebaldi en de Finse zanger Talvela. IJsland werd omstreeks 795 ont dekt door Ierse monniken en krap honderd jaar later 'geen- tefd door uitgeweken Noren, die er onder leiding van Ingolfur Arnason een eigen staat sticht ten met een aristocratisch-repu- blikeinse regeringsvorm. Zij. sloegen hun bivak op aan de zuidkust van IJsland, ongeveer op de plaats waar nu Reykjavik ligt. IJsland is bijna driemaal groter dan Nederland. Van de 103.000 vierkante kilometers is 12.000 km2 bedekt met een permanen te ijsvlakte. IJsland meet van noord naar zuid 300 kilometer en van oost naar west 500 kilo meter. De kustlijn is 6000 kilo meter lang en de totale lengte van het wegennet bedraagt 900 kilometer. Volgend jaar komt een autoweg rond het gehele eiland gereed. De 200 vulkanen op IJsland leverden in de,af ge lopen 500 jaar een derde deel van de wereld-lavaproduktie. Ongeveer 30 vulkanen laten nog wel eens wat van zich horen, maar het overgrote deel van van Drees. Ze hebben wel met vereende krachten gezorgd voor een ruig en uniek landschap, dat een hevige aantrekkings kracht heeft op natuurliefheb bers. Voor deze mensen is het eiland, dat slechts op 25 procent van zijn oppervlakte enige vege tatie vertoont en voor de rest kaal en onvruchtbaar, een at tractie van jewelste. IJsland dat sinds 1380 met Noorwegen onder de Deense kroon stond werd na een Metershoog spuiten de lucht. referendum in 1944 een com pleet zelfstandige staat. In dat dramatische laatste oorlogsjaar sprak 97 procent zich uit voor zelfstandigheid. Op 17 juni' van dat jaar werd de onafhankelijk heid geproclameerd. Hoewel IJsland lid is van alle internationale organisaties, ook van de Navo, heeft het geen leger. De enige "gewapende macht" bestaat uit een handvol lichtbewapende boten ter be scherming van de visserijvloot en de handhaving van de lang- sers hun hete water in de IJslandse zamerhand iedereen overbeken de 50-mijlszone, die de visserij, de voornaamste inkomstenbron van het eiland, moet bescher- De eigen, goedkope IJslandse luchtvaartmaatschappij Loftlei- dir Icelandic, Singel 540 in Am sterdam, telefoon 020-234502, vervaarlijke prijsbreker op de Atlantische route, staat op scherp om u alles te vertellen over het eiland-jubileum en de speciale arrangementen voor vakantiegangers. De beroemde Bergen-Line heeft in zijn programma voor 1974 19 compleet verzorgde privéreizen (met of zonder auto) van 4 tot 22 dagen en een aantal fjorden cruises. Van 29 mei tot en met de laatste week van augustus onderhouden de „Venus" en de „Leda" tweemaal per week van Amsterdam (Coenhaven) een geregelde dienst naar Stavan- ger en Bergen in Noorwegen. Ter opening van het zomersei zoen maakt de Venus vanaf 18 mei een exclusieve fjordencrui se met bezoeken aan de Har- dangerf jord, de Nordfjord en de smalle, door hoge bergen en watervallen ingesloten Geiran- gerfjord. Op deze reis kan de auto gratis mee. Nieuw in het reisprogramma van de Bergen Line zijn de spórtieve arrangementen voor jonge vakantiegangers, de Mor teltour en een tocht door Zuid- Noorwegen naar Oslo. Voor mensen, die er even uit willen zijn heeft de Bergen-Line de populaire en relatief goedkope „opstappertjes": korte reizen Amsterdam-Bergen v.v. Verdere inlichtingen bij de hoofdagent van Bergen-Line, D. Burger en Zoon, Westerstraat 7-11 in Rotterdam, telefoon 010- 145044. Het aantal vakantiemogelijkhe den bij boeren in Noorwegen is dit jaar aanzienlijk uitgebreid. De meeste vakantieboerderijen staan in Oost-Noorwegen in het Gudbrandsdal, met name in de omgeving van Lillehammer. Men kan ook de boer op in het fjordengebied: in de omgeving van Andalsnes en langs de Sog- nefjord. Een boerderijvakantie kost met vol pension 27 gulden per dag. Kinderen tot drie jaar hebben 75 procent reductie, kinderen tussen 3 en 12 jaar betalen half geld. Bij vrijwel elke boerderij bevindt zich een viswatertje. Meer agrarisch nieuws bij Noors Nationaal Ver keersbureau, Leidsestraat 74 in Amsterdam, telefoon 020-222545. ran ge rfj O rd Steeds meer Nederlanders ontdekken de imponerende ruigheid en verlatenheid van het Noorse landschap. Hier de Gei- Wenen Van 21 tot 27 maart van dit jaar vindt voor de twee de keer de „Lente in Wenen" derne musical luistert kan r plaats, een gebeurtenis met een het Theater an der Wien gaan, ...ja waar men „Pippin" van Hirson en Schwartz speelt. Voorts kan men in de Lente week de Spaanse rijschool be zoeken en het „Lentebal" bijwo nen in de zalen van de Hofburg. omvangrijk kultureei spanningsprogramma. Toeris ten, die in deze periode naar de Oostenrijkse hoofdstad komen (altijd de moeite waard) hebben het maar voor het uitkiezen: de typische sfeer van de Weense operette in de beroemde Volks- oper, waar voorstellingen wor den gegeven van „Die lustige Witwe" van Franz Léhar en „Ein Walzertraum" van Oscar Strauss. In het Raumundthea- ter kan men een perfecte uit voering bijwonen van „Der fi dele Bauer" van Leo Fall, in de Staatsopera heeft men de keuze tussen „Fidelio" van Beetho ven, „La Traviata" van Verdi, „Carmen" van Bizet en „Mada me Butterfly" van Puccini. Als men de Duitse taal redelijk tot goed verstaat heeft men ook nog de mogelijkheid om een voorstelling in één der schouw burgen van Wenen bij te wonen. In de „lenteweek" worden voor stellingen gegeven van „Goetz von Berlichingen" van Goethe en „KSthchen von Heilbronn" van Kleist (beide in het Burg theater), „Geisterstunde" van Lotte Ingrisch in het Akademie- theater, „Der Schwierige" van Hofmannsthal in het Theater in der Josefstadt en „Lysistrata" Sloom afblazen BENZINE VOLOP IN 1 Spanje-gangers behoeven zich 1 geen zorgen te maken over be perkingen in het verbruik van 1 benzine en electriciteit in dit I land. De aanvoer van ruwe olie 1 is voldoende. Om de langzamer- hand uit de pan zwiepende prij zen te beteugelen heeft de I Spaanse regering tevens de olie- j prijzen voor industrie, land- bouw en transport bevroren. Voor privé-gebruik zijn de ben- zineprijzen echter wel drastisch verhoogd. Voor een liter super- benzine betaalt men nu 17 pese ta's (bijna 88 cent) en voor een liter normale benzine 13 peseta's (bijna 70 cent). Op de Canari- l sche Eilanden liggen deze prij zen lager: 11,5 peseta's voor de i super en 9 voor de normale. In Oostenrijk gaat dit jaar de le vensdroom van alle minnaars van stoom in vervulling. Wie wil kan in dit land nu als machinist een echte trein besturen. Het is weliswaar een senior-lokomotief uit het stoomtijdperk, maar dal kan een tocht met kinderen, vrienden en magen alleen maar boeiender maken. Deze unieke vakantie-attractie wordt geboden in het Oosten rijkse Lungau op een railtraject van 76 kilometer tussen Unz- markt en Mautendorf. De passa giers betalen het normale Tussen de culturele geneugten door kunnen de Wenen- Inaïhfnist mne^voor hit'vf™/ 9an9ers in de lenteweek van 21 tot 27 maart ook een bezoek zenlijken van zijn "stoom- bren.9en aan de wereldberoemde Spaanse rijschool, die op droom" wel een paar centen l3scinerende manier man en paard noemt, meer neertellen: 79 gulden. Voor am^mmm dat snaakse bedragje is hij heer en meester op de "Stainz", een amechtig en rochelend stalen paard uit 1892, die de hartver scheurende snelheid van 25 kilo meter per uur kan bereiken. Heeft men nog wat meer geld over (112 gulden om precies te zijn) dan krijgt men de geblaker de bok van een wat recenter museum-exemplaar toegewezen, die met een snelheid van 40 kilo meter over de ijzeren baan scheurt. Voor deze unieke vakan tiebelevenis kan men het gehele jaar in Lungau terecht. In het gebouw van de Weense staatsopera worden in de Weense lente-week speciale opvoe ringen gegeven van Fidelio, La Traviata, Carmen en Madame Butterfly. Oostenrijk heeft trouwens meer nieuws voor "treinofielen": van af 3 juli kan men elke woens dag, donderdag en zondag als normaal betalende passagier meerijden met een oude stoom trein op de Bregenzerbahn tus sen Bregenz en Bezau. Op dit traject rijdt dan tot algemeen genoegen een ouderwets inge richte bierwagen mee. Wie er mee van wil weten: het Oostenrijks Verkeersbureau aan de Singel 464 in Amster dam, telefoon 020-255933 staat voor u klaar. In het zuid-oosten v^n het Zweedse Vöstergötland slechts enkele uren rijden vanaf Göteburg ligt nabij het dorp je Sandhem het landgoed Tu- narp, één van de meest bekende paardesporteentra van Zweden. In de stallen van dit hippische mekka staan naast fokpaarden ook 15 pony's en ruim 20 Zweedse halfbloedpaarden, die speciaal bestemd zijn voor va kantiegangers. Ze kunnen via Bureau Zweden, Vijzelsgracht 17 in Amsterdam, telefoon 020- 237341, op het landgoed een va kantiewoning huren, inclusief het paardrijden op het landgoed op de rijbaan. Elke middag wordt een rit van anderhalf uur gemaakt en eenmaal per week is er een zwerftocht van vijf uur. Instructeurs zijn ter plaatse aanwezig. De huur van dit hip pisch pakket bedraagt 385 of 405 gulden per persoon per week, afhankelijk van de ac commodatie. Bureau Zweden/Odysscus Travel heeft in een uitge breide reisgids van 64 pagi na's allerlei tips en ideeën voor een zalige vakantie in Zweden bijeengebracht. Men vindt er uitgekiende arran gementen voor vakantiegan gers met eigen auto langs hotels en goedkope herber gen. Daarnaast kampeerrei zen (12 dagen gratis kampe ren op 1 van dc 100 geselec teerde Zweedse campings) en als primeur goedko pe busreizen vanuit Gothen burg. De gids is gratis verkrijgbaar bij alle ANVR-reisbureaus en bij de kantoren van de ANWB. Men kan ook contact opnemen met Bureau Zwe den, Vijzelgracht 17 Ln Am sterdam, telefoon 020-237341. VERTOONT OPMERKELIJK KUREN De bijna 400 meter bene den de zeespiegel gelegen Dode Zee op de grens van Jordanië en Israël is met een zoutgehalte van bijna 30 procent niet alleen het diepst bereikbare plekje op aarde, maar tevens^ ook een hoopvol oord voor rheuma-, jicht- en andere patiënten, die ge nezing proberen te vin den. Israël biedt dan ook dit jaar een aantal geheel verzorgde „kuren-reizen" aan, die Ei'n Bokek aan de Dode Zee en Arad en Ti berias als reisdoel heb ben. De prijzen variëren van 1860 tot 1374 gulden voor reizen van 15 dagen tot drie weken. Inlichtingen bij het Israë lisch Nationaal Verkeers bureau, Herengracht 422 in Amsterdam, telefoon 020-249642. Nieuwe bestemmingen bij Eurotours Nieuwe bestemmingen in het zo- mer-reisprogramma van Euro tours zijn het eiland Djerba voor de kust van Tunesië, Halki- diki in Griekenland en Roquetas de Mar in Spanje. Extra service: Eurotours brengt voor 20 gul den zijn gasten van elk spoor station in Nederland naar .Schiphol. In een apart programma wor den de JET-jongerenreizen op gesomd: Rhodos en Kreta vanaf 488 gulden per week, Dubrovnik en Hvar in Joegoslavië vanaf 489 gulden per week, Djerba en Hammamet in Tunesië vanaf 505 gulden per week en vakan ties in de populaire Holiday- clubs in Griekenland, Marokko en Spanje. Ook is er een landro vertour door Zuid-Marokko, twee weken half pension vanaf 1027 gulden. Eurotours heeft zijn kantoor aan de Meent 71a in Rot terdam, telefoon 010-139080.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17