JAN WINDIG: WILL GUNNEWEGH: Smaakmaker jonge generatie „Spion van het koninkrijk" bosrijk! 7-per a - Span bij B.' (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Hoe lang is het nou geleden? Zeventien jaar, toen Will Gunnewegh, bemanningslid van de „Iberia", onder het mom van een onschuldig zeeman, in het voorjaar van 1957 zijn eerste foto's in Rusland maakte voor de Nederlandse inlichtingen diensten, een activiteit die hij vijf jaar zou volhouden. Maar eigenlijk begint de geschiedenis eerder. In 1945 bijvoorbeeld, toen marinier Gunnewegh op Java werd ingezet tegen wat hij „de inlanders" noemt. Of eind 1944, toen sergent Gunnewegh van de Nederlandse stoottroepen slaags was met de Duitse bezetters langs de Maas bij Sambeek, nadat hij in de vooraf gaande maanden met een Amerikaanse gepantserde eenheid door Frankrijk en België naar Nederland was opgerukt. En eerder nog, begin 1944, toen hij als verzetsman strijdend met de Franse Maquis in de buik werd getroffen door drie Duitse kogels, waarvan er slechts twee door een Franse arts worden ontdekt en de derde blijft rondzwerven in zijn lichaam, tot hij ruim tien jaar later in een ziekenhuis in Lissabon tevoorschijn komt. Maar eigenlijk is het allemaal begonnen, toen Will Gunnewegh als 19-jarige in een Duitse machinefabriek te werk.gesteld, zich kwaad maakte omdat een Duitser bij een Russische krijgsgevangene met opzet een vinger afknelde. Die kwaadheid van Gunnewegh is de Duit sers duur te staan gekomen: een fabriek van onbeman de onderzeeboten ging door zijn toedoen in vlammen op, evenals twee barakken voor buitenlandse slave narbeiders, een deel van een Duitse scheepslading in volle zee en een Duitse munitietrein. Dat was allemaal in het najaar van 1942. Wat gebeurde er toen? Dat staat allemaal in „Spion van het Koninkrijk", een boek dat Rotterdammer Will Gunnewegh over zijn opmerkelijke avonturen heeft geschreven, en waarvan hij gistermiddag het eerste exemplaar heeft mogen overhandigen aan de Rotterdamse loco-burgemeester G. Z. de Vos. Geen geringe onderscheiding voor de ex-spion, die ruim tien jaar heeft moeten vechten voor erkenning van zijn spionageactiviteiten en die daarbij o.a. herhaaldelijk door Rotterdamse rechercheurs voor de voeten werd gelopen. De ongelooflijke belevenissen in „Spion van het Konink- Irijk" lijken geknipt voor het televisieprogramma „Waar gebeurd" dat de KRO dinsdagsavonds in beeld brengt. Menigeen zal de juistheid ervan in twijfel trekken, tot hij op de laatste bladzijden geconfronteerd wordt met de koele, ambtelijke taal van het verslag van „de vaste commissie voor de inlichtingen- en veiligheidsdiensten" van de Tweede Kamer over de zaak van de sinds juni 1971 volledig invalide verklaar de ex-spion Gunnewegh, die van de minister van defensie een levenslang militair invaliditeitspensioen krijgt toegekend, terwijl de vaste commissie aanleiding ziet „voor een extra-uitkering aan deze voormalige medewerker van enige Nederlandse inlichtingendiens ten". Op zichzelf ook een onderscheiding, dit ambtelijke stuk, dat Gunnewegh kan leggen naast het Franse verzetskruis, dat hij als lid van de Maquis heeft gekregen, de Amerikaanse Bronzen Ster, verleend voor heldhaftig optreden als bemanningslid van een Ameri kaanse verkenningswagen, en de ridderorde van de carnavalsvereniging Hollandia uit zijn Rotterdamse woonwijk Crooswijk, die hem vorig jaar na zijn succes vol slotgevecht met de kamercommissie werd verleend. Gunnewegh komt uit zijn boek beslist niet als een Kort na de oorlog: Will Gunnewegh als 22-jarige marinier, met al een heel oorlogsverleden achter de rug. Tijdens een vreedzame wandeling aan de Zuid pool, waar Will Gunnewegh een half jaarlang ver geefs wachtte op een kans de onderkant en de schroeven van een Russische jager te fotografe ren. idealist te voorschijn. Zijn strijd tegen de Duitsers „geen oorlog uit vaderlandsliefde: hij wil wraak nemei voor die Rus, met z'n afgeknelde vinger, die het zql niet kon doen". De ene verzetsdaad voert hem onver mijdelijk naar de andere; een indrukwekkende rij. Ook zijn prestaties als zeeman-spion zijn niet geriiflj Als aanvulling o.a. op een door een U-2 spionagevlieg tuig gemaakte foto van een nieuwe haven in hf? Chinese Takubar maakt hij als olieman aan boord vai de „Gaasterkerk" tussen Amsterdam en Manilla eei kleine 3000 foto's, waaronder 50 met een infrarod" camera. Tussen de bedrijven door veroorzaakt hij eei havenbrand, volgens zijn opdracht „om vast te stellei hoeveel tijd de Chinese brandweer nodig heeft om bi, de brand te komen". Daarbij ergert hij zich er enorn aan. dat hij blijkbaar niet alleen voor Nederland!)* inlichtingendiensten werkt, maar ook voor de NATC en de Amerikaanse CIA, waaruit zijn niet gering* naiviteit blijkt. Minstens zo boeiend als zijn spionageactiviteiten is zijl jarenlang durende strijd tegen zijn bazen bij de inlich tingendiensten in Den Haag, die opeens van de aardbo dem verdwenen blijken te zijn als hij in 1962 - na vijf jaar zijn werk als geheim agent beëindigt. Me een onbegrijpelijke kruideniersmentaliteit waar men inmiddels in Den Haag wel spijt van zal hebbed gekregen weigert zijn chef. die hij als „Van Maurik" kent. de beloften na te komen: een goede baan aai de wal en studiemogelijkheden voor zijn dochter. Men ontloopt eenvoudig Gunnewegh, die juist in die perio weer geteisterd wordt door de nasleep van zijn bij dQ Franse Maquis opgelopen verwondingen en mogelijk door te grote spanningen veroorzaakte ziekteverschijn selen. Met grote regelmaat belandt hij in ziekenhuizenr Zijn spionageopleiding en zijn doorzettingsvermogen leiden hem na jaren tot zijn zeer geschrokken spionage- baas, die hij van een marechausseeafdeling in de Haagse Laan van Meedervoort per auto achtervolgt tö.t diens woning in Zoetermeer: een fraaie flat aan de Stadhoudersring, die bij plaatsgenoten bekend staat als „de Chinese muur". Het telefoonboek helpt hem in een oogwenk aan de ware naam van „Van Maurik", omdat men bij de inlichtingendienst de gewoonte heeft een schuilnaam te hanteren, die veel op de echte lijkt Bij het verschijnen van het boek staat de betrokkene nog steeds met een niet geheim nummer in de guls van Zoe termeer, zij het met een ander nummer dan het boek vermeldt. Met het bestaan van zijn spionagebaas heeft Gunne- wegh ook zijn spionageactiviteiten bewezen. Hij scha kelt de pers in, schrijft een rekest, stuurt brieven aan premier Biesheuvel en prins Bernhard en overhandigt de kamercommissie zijn onkostennota. Tot de laatste fase van het gevecht blijft de inlichtingendienst van een kruideniersmentaliteit blijk geven, maar tenslotte treft de kamercommissie, bij monde van een dan kabinets- formerende Den Uyl, een ook voor hem bevredigende regeling. In zijn boek slaat de ex-agent door. Zonder terughou ding noemt hij namen en werkmethoden, terwijl hij bevestigt dat het Nederlandse spionageduo Reydon en De Jager in 1961 in Rusland gearresteerd, tot 13 jaar veroordeeld maar in 1963 vrijgelaten inderdaad voor inlichtingendiensten heeft gewerkt. Het is duide lijk dat ex-spion Gunnewegh met zijn boek zijn laatste rekening aan zijn vroegere bazen in Den Haag heeft gepresenteerd. („Spion van het Koninkrijk" door Will Gunnewegh, bewerkt door Henk Uilenbroek, Uitgeverij Contact). Een prachtig opgemaakte mand met specialitei- Zo staan de goederen in de Markthallen, zo zijn ze verkocht. Mali, groene pepers uit Marokko, passacrasanperen uit. J de Pyreneeen, verse pastinaak uit Belgie, radijs uit de Verenigde Staten, Tjaberavit („heel kleine pepertjes, maar ontzettend heet") uit Thailand, rode sla uit Italië, zoete aardappelen uit de Canarische Eilanden, bleek selderij uit Israël Al die exotische produkten uit verre landen - is het louter voer voor lekkerbekken met een dikke porte monnee of kan de gewone man het ook betalen? Jan Adriaan Windig haalt de schouders op. „Wat heet duur? Een van onze duurste artikelen zijn litchis - een soort druiven met een harde bolster en een grote pit. We halen ze uit Mauritius en ze kosten 10 tot 12 gulden per kilo. Maar je kunt bij ons ook een baaltje nep-uitjes krijgen oftewel Wiener Coctails voor 7'gulden 50 per tien kilo. We proberen met opzet niet duur te zijn, zodat de gewone man of het restaurant dat er per slot van rekening zijn gas en licht nog aan moet verdienen, ook kan gaan experimenteren. En de mensen hebben meer geld op zak dan vroeger. Wat ik omzet aan bleekselderij, avocado's, Amerikaan se radijs het is abnormaal. Vooral in de weekends vliegt het de zaken uit. Moeder gaat naar de super markt en vader die zich na het autowassen verveelt gaat mee. Die zegt dan bij de rekken met exotische handel: moeten we dat ook niet eens eten? Zo is de smaak in Nederland in een paar jaar tijd veranderd. De mensen zijn uitgekeken op andijvie en spinazie". Bekend is het verhaal van de Armeense oliemiljardair. Gulbenkian die, potverterend in Parijs, opeens trek kreeg in een hapje olifantspoot. Hij wendde zich tot de gerenommeerde eetgelegenheid Maxim's. In plaats van met de ogen te knipperen, stuurde de directie een chartervliegtuig naar Afrika en Gulbenkian kreeg zijn poot. Haalt Windig ook dergelijke stunts uit? Jan Adriaan: „Als het moet, zeker. Het komt voor dat een fotograaf in de winter kersen nodig heeft voor een opname van een gerecht dat 's zomers in een dames blad komt.Dan telexen wij naar Zuid-Afrika en zeggen: stuur effe een kartonnetje. Met de moderne communi catie en de nieuwe koeltechnieken is alles mogelijk geworden. Daaraan hebben wij onze opkomst te dan ken. Toen ik in 1968 vond dat bij ons bedrijf het roer om moest, heb ik het allemaal langzaam maar zeker ontdekt." Gevraagd naar een recept uit zijn exotische toko, componeert Jan Adriaan Windig de volgende tropische sla. Voor tien personen: 1 ananas, 4 of 5 roze of gele bananen, 3 of 4 mooie mango's, 3 papajas, 20 litchis, het sap van 3 passiebloemen en van 3 limes, de schil van de limes, 250 gram griessuiker en een half glas .witte rum. Het ananasvlees, de mango's en de papajas in stukjes snijden. De litchis schillen en daarna in twee delen snijden, de pitten uitnemen, het passiebloemsap ziften om de pitten te verwijderen, de limes'uitpersen, het geheel met de geraspte schillen en griessuiker vermengen en met de rum parfumeren. Kan in kleine hoeveelheden worden opgediend in een uitgeholde ananas of in grote hoeveelheden in een glazen bowl waarvan de doorzichtigheid de mooie kleuren van de vruchten doet uikomen. Een uur voor het eten in de koelkast laten weken. En de man die zo'n hoorn van exotische overvloed over Nederland uitstort; wat is zijn eigen lievelingsgerecht? Hij grinnikt kwajongensachtig". Nassi met een Sate- sausje en gebakken banaan. Dat kan mijn vrouw zo goed klaarmaken". PIET SNOEREN hen - Sóhl d natuurgé 5 u vanavond bij het éten papaja krijgt voorgezet,' istrooid met spiker en overgoten met Limoensap, et dan dat u dit lekkers dankt aan een man wiens 3 luidt: „Als je niet schiet, is het altijd mis". Jan Adriaan Windig. Leeftijd 27 jaar. Beroep |aakmaker van de jonge generatie. In het begin van ,i vijftiger jaren waagde zijn vader zich voorzichtig de handel in champignons. ndig vertelt: „Dat was heel wat voor die dagen. i werden gekweekt door mannetjes die experimen- erden in achtergebleven bunkers. Mijn vader moest de klanten een complete uitleg bij geven. Hij moest See. Vollbezweren dat het spul niet vergiftigd was." ng. inlteer dan een honderd kilo per week zette vader 495. (ndig aanvankelijk niet om. Ter uitbreiding van zijn ^^Ha^ortiment reisde hij nu en dan naar Brussel om een .ar kratjes artisjokken te kopen, een baaltje kno- lok, wat bosjes venkel. Tomwenteling kwam in 1968 toen zoon Jan Adriaan,. keivers uit militaire dienst, de leiding van het be- Ó.fje overnam. Nu is Windig een begrip in culinair Herland. Een naam die gastronomen het water op i] lippen brengt. De omzet van champignons is ver- ^lvoudigd, maar daarnaast verspreidt de firma zestig artikelen naar alle nationale windstreken. Win- in zes jaar tijd een miljoenenbedrijf geworden J op het stuk van de import van exotische groenten, "fchten en primeurs de absolute toon aangeeft. „Ik zomers uit Frankrijk vliegtuigen vol canterellen Dat durft niemand. Ze kosten 20 tot 25 gulden n Haag^kil0- Maar de handel vliegt weg." 0 - Siuifaar ik blijf ook dichter bij huis. Het is nu februari 'u zult zeggen: Nederlandse asperges? Jazeker: ik 7 r~*> ze al. En echt helemaal vers. Alles wat ik verkoop Uit België haal ik verse waterkers. Dat groeit moderilr nog om<:*at er ongerepte beekjes zijn. In Neder- is het vanwege de watervervuiling al lang uitge- en. Maar verse mierikwortel, dat kan ik in Neder- wel weer krijgen. En rammenas. En voor rode hoef ik niet verder dan Noord-Holland te gaan". firma Windig is, warmpjes genesteld op jtfjn vijf >ort, Eenjsachtige diepvriescellen, gevestigd in de centrale icthallen van Amsterdam. Vandaar uit «wennen ilijks acht trucs over Nederland uit om net exoti- lekkers af te leveren bij grootwinkelbedrijven die steeds fijnere neus krijgen voor deze nieuwe :t, bij restaurants die chef-koks hebben met een s rijkere fantasie, of gewoon bij de groenteboer, te illustreren wat hij ervoor over heeft, vertelt Jan aan het volgende verhaal. kunnen het jaar rond voor verse mango's zorgen appelachtige vruchten met stevig oranjerood ichtvlees dat naar wortelen smaakt. In januari halen ze uit Kenya, dan uit Zuid-Afrika, dan uit Ivoor-- it, dan uit Opper Volta, dan uit Mali, dan uit legal, dan uit Israël, dan uit Egypte en tenslotte uit ilië We reizen gewoon met de oogsten mee achter, n. Je leert wel aardrijkskunde op die manier, te bedenken dat we het verkopen tot in :hoten toe". Assortiment van Windig heeft de klank van een lüsief kookboek. Terwijl Jan Adriaan een vers uit (fel gearriveerde aardbei presenteert (nog zo'n fe- i-primeur) somt hij op: „Potjes bieslook uit Duits- I courgettes uit Spanje, verse gember uit Brazilië .8 ofwel groene citroenen uit Ivoorkust, ogenmeloen Zuid-Afrika, groene meloen uit Peru, watermeloen jolumbia, wintermeloen uit Chili, krulpeterselie uit lankrijk, pompelmoezen uit Suriname, paprika uit.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15