„Pilletje voor de pep" leidde tot jarenlange grauwe verslaving „Mens, je bent niet wijs" duf werd. En eigenlijk had ik tóén pas goed door dat het alle maal door die pillen kwam. Me teen heb ik toen alles aan de kant gegooid. Daarna heb ik nog wel wat geslikt, maar alleen waar het voor was." „Het was een enorme ervaring. Ik voelde de zon weer, ik rook de rozen. Ik had het gevoel dat ik wakker werd na jaren gesla pen te hebben" Organisatie In hef voorjaar van 1012 stond er in het maandblad Spreekuur Thuis (nu'„Mensen van nu" ge heten) een artikel, getiteld,,- Tranquillizers: moderne tover ballen?" Dat was op het mo ment dat zich bij mevrouw Lambooij de grote ommekeer had voltrokken. Ze las het arti kel, dat haar uit het hart gegre pen was, -en schreef een brief: en nu lees ik eindelijk, dat er honderden, misschien wel duizenden zijn die „het" ook heb ben". Ik vraag me af hoe het komt dat ik daar nu pas achter kom. Hebben al die andere tranquillizergebruikers hun ei genlijke probleem verzwegen, uit angst om voor „anders" te worden aangezien?" Op de publikatie van haar brief kwamen acht reakties. Me vrouw Lambooij schreef naar die acht. Ze was er van over tuigd, dat er duizenden in een constante bedwelming leven, voor wie contact met lotgenoten veel goeds zou kunnen doen. Een volgende oproep in „Men sen van nu", met een aanbeve ling van dr. Trimbos, zorgde voor 150 reakties. En toen ging het rollen. Er volgden publika- ties in dag- en weekbladen, via radio en t.v. Er hebben zich nu ruim 400 mensen aangemeld. Er zijn al gespreksgroepjes van lot genoten geweest, er zijn al 70 contactadressen waar men kan aankloppen, er zijn enkele tele foonnummers constant bereik baar voor wie in moeilijkheden zit. Na de tv-uitzending van NOS-Werkwinkel, afgelopen zondag, waarin om deskundige hulp gevraagd werd, boden ruim 400 vrijwilligers hun mede werking aan, waaronder een aantal deskundigen zoals artsen, psychologen, maatschappelijk werkers. Aanstaande zondag zal de tv-uitzending „Een klein uur, U" aan de hulporganisatie ge wijd zijn. Het is ineens hard gegaan. „Het is me gewoon overkómen". De volgende stap is het losma ken van de organisatie van „Mensen van nu". Dit blad heeft tot nu toe alle kosten voor zijn rekening genomen en veel hulp gegeven. Voor een aparte stich ting is de acte vorige week voor de notaris gepasseerd. Als offi ciële naam heeft men gekozen: „Hulpdienst Mensen van Nu - voor gebruikers van kalmeren de en stimulerende middelen". Brieven En dan zijn er nog de brieven die mevrouw Lambooij iedere veertien dagen naar haar „ver wanten" stuurt. Brieven die uit haar hart komen. Een paar ci taatjes: wat het is te ondervinden dat je geen uitzondering bent, dat zeer velen in hetzelfde schuitje zitten als jij. Voelen hoe bevrij dend en ontspannend het is als je jezelf mag zijn. Tot je verras sing merken, dat ook een ander veel menselijker bij jou over komt, nu jij je masker hebt laten vallen en dus ook de ander niet meer dwingt om het zijne op te zetten..." maar als je die genezing als een wonder beschouwt dat je zomaar in de schoot valt, moet ik u teleurstellen. Je moet het zelfs heleméól zelf doen..." iand die jarenlang verslaafd lan kalmerende middelen, „tranquillizers", is me- v Elly Lambooij-Clabbers, jaar, wonende in Eindhoven, thuwd -en moeder van twee ^ons. Zij is na zeven jaar niet zonder strijd) haar erslaving te boven gekomen, n rond haar is nu een organi- tie ontstaan die lotgenoten il helpen te komen tot een ven zonder pillen. Op een ma- er die in veel gevallen de lige doeltreffende therapie lijkt: gewoon met elkaar pra- over de problemen. In laats van pillen: een mens. leem bijvoorbeeld een huis-, die het- op een gegeven oment niet meer aankan. Ze r haar toeren bij de uisarts, die haar tranquillizers lorschrijft. Volgende maand rugkomen. Volgende patient. de volgende maand is er atuurlijk niets veranderd. De. 'ouw heeft haar problemen :hter een gordijntje van kal- erende middelen weggestopt, ar ze heerlijk verder liggen wroeten en de zaak steeds er vergiftigen. Een nieuw re pt, eventueel voor een wat equenter gebruik en van een vaardere samenstelling. Maar toestand verergert slechts, de ouw krijgt het etiket „neuroti- h" opgeplakt en kan daarmee erder door het leven. Jaren- ng eist ze voox-tdurend de tijd van arts of psychiater om n een tipje van de sluier te ten oplichten waarachter de linhoop van problemen ligt igestapeld en om een nieuw cept te halen. Zou zo'n lijdens- IA- e8 nodig zijn geweest als de uisarts even de tijd en aan- icht had weten op te brengen haar te luisteren?" et is goed dat de tranquillizers zijn, geeft mevrouw Lam- ,,boij toe, met name in de psy- uatrie. "Maar ze worden zo lakkelijk verstrekt. Als je een 3ede huisarts hebt, zal hij pro- te ontdekken wat ef wér- ilijk aan de hand is. De mees- n zeggen echter: ik zal je wat 3ar je rustiger van ordt." e mensen die veel kalmerings- Tci> liddelen slikken vertonen vol gens mevrouw Lambooij vaak fn grote overeenkomst van ka- akter. „Ze zijn emotioneel, vergevoelig, ze zijn overdreven erfectionistisch, ook voor zich-, elf, wat inhoudt dat men zich- niet kan toestaan om te lien; ze zijn overgevoelig voor mening van anderen, worden raag door iedereen aardig ge- onden en proberen daarom te assen in ieders straatje. Met ndere woorden: ze spelen niet fa maar wel vijfentwintig ver- i fchillende rollen,waar ze vroeg laat uitvallen, wat ze van (ichzelf niet kunnen accepteren", ^aar is eigenlijk de schuld te 'eken van die pillenslikkerij verslaving daarvan? „In fei ie schuldige;onze maatscha onrs cultuur, waarin je ni Een pilletje voor de pep, zong Jasperina de Jong. Een pilletje voor de pep. Maar behalve voor de pep zijn er pilletjes voor het slapen, tegen het slapen, tegen depressieve buien, tegen driftbuien, te gen de zenuwen en noem maar op. Iedere gemoedstoestand is wel te onderdruk ken of versterken met een pilletje. Mevrouw Elly Lambooij: „Ondervinden dat je geen uitzondering bent, dat je niet meer op je tenen hoeft te lopen, dat je je masker mg^ afzetten". dat hardheid en stoerheid echt geen waarden zijn om zo hoog aan te slaan, maar dat we in tegendeel blij mogen zijn dat onze aard zich verzet tegen die keiharde maatschappij, dat we trots mogen zijn op onze gevoe lens en bezieling." Zelf zegt ze over haar brieven: „Ik sta verbaasd over mezelf, weet je dat? Ik leer van mezelf; als ik weer zo'n brief heb ge schreven en is lees 'm nog eens over, dan heb ik er zelf ook weer wat aan. Dat schrijven en deze organisatie zijn ook een vorm van zelfbehoud; ik zou niet weten waar ik anders nu zou zijn." Dat haar brieven aanslaan' blijkt duidelijk uit de reakties van lezers: dit is de realiteit van alle dag, van uur tot uur.." uw verhaal is ook mijn ver haal..." ik weet niet hoe ik u moet bedanken voor alles wat u al gedaan hebt en nog doet voor mensen in nood.." ook ik heb in de gaten gekre gen dat je er zélf met hulp van, en a'a'n anderen doorheen moet komen. Ik wil met u en al de anderen vechten voor een ge zond lichaam en een gezond le ven zonder pepmiddelen..." De strijd blijft De strijd om aan de verslaving te ontsnappen is niet eenvoudig. Ook zelf moet mevrouw Lam booij er dagelijks voor vechten. Als er een pessimistische bui aan dreigt te komen, gaat ze bewust alleen vrolijke dingen doen. „Wat ik vooral niet doe: naar het nieuws luisteren, de krant lezen en stil gaan zitten voelen hoe naar ik ben en'hoe verschrikkelijk alles is. Natuur lijk moet je weten wat er gaan de is in de wereld, maar daar voor is het nog tijd genoeg als ik er weer tegen kan" Wat Elly Lambooij nog wel even kwijt wil: „Men bralt tegen woordig zo vaak over maat schappijhervorming. Veel men sen maken zich druk om proble men elders in de wereld, terwijl ze zich om een familielid of zelfs de eigen huwelijkspartner niet druk maken. Het is misschien te vaak een excuus om hier niets te hoeven doen, om niet uit de tv-stoel op te hoeven staan om een buurman die in de knoei zit te helpen. Met onze organisatie zijn wij concreet bezig voor deze mensen en daarmee verbeteren we ook iets aan deze maat schappij". WILLIBRORD RUIGRÓK1 Mevrouw Lambooij is (per brief kaart, met de vermelding „infor matie") te bereiken in Eindho ven. De Stoutheuvel 38. „Een klein uur U" over tranquillizers begint zondagavond om tien over negen, op Nederland I 0p zich zijn die pillen een goede uitvin ding; als ze maar goed gebruikt worden. Ze hebben echter een duidelijk negatie ve kant. Want er leven in Nederland dui zenden mensen, vaak onmerkbaar voor hun omgeving, in een suffige verslaving van kalmerende of stimulerende midde len. Cijfers daarover zijn moeilijk te ver zamelen, maar een feit is dat we met z'n allen een onvoorstelbare berg pillen s'ikken. meer emotioneel mag reageren. Maar dat is zo'n vaag begrip en je kunt er niet veel aan verande ren. Het komt ook door de mis standen in de gezondheidszorg,' waar velen maar langs elkaar heen werken. Het komt ook doordat de behandeling door een psycholoog niet door het ziekenfonds betaald wordt; je bedenkt je wel als je hoort dat een behandeling dertig tot veer tig uur gaat duren van minstens 50 gulden per uur, natuurlijk zonder garantie op volledige ge nezing. En tenslotte komt het omdat huisartsen het te druk- hebben en vaak te weinig psy chologisch inzicht hebben en dan maar snel pillen voorschxuj- Niet wijs Hoe is het bij haarzelf begon nen? „Na een actief leven vóór m'n trouwen, kwam ik daarna op een eenzaam flatje. Ik werd. nerveus. Vooral na de geboorte van ons eerste kind ging ik ge makkelijk huilen, schreeuwen, ik werd misselijk. De huisarts meende meteen de reden te we- ten: psychische labiliteit na de bevalling. Na vijf minuten stond ik weer buiten, met pillen. Maar de klachten verminderden ixiet en ik werd duf. Na vier weken ging ik terug. Oh, ik geef je wel wat anders, zei de dokter. En zo ben ik zeven, acht jaar verder gegaan, verdwaasd. Ik rook geen bloemen meer, ik voelde de zon niet meer. Ik had een vreselijke angst. En een angst voor de angst. Ik ging nergens meer heen, durfde me niet meer te laten zien op verjaardagen, bij familie. Bezoek belde ik af •omdat ik machteloos van paniek op bed lag." „Ik heb al die jaren niet beter geweten. Ik dacht: die pillen zijn nog m'n enige houvast. En dat schijnt iedereen te denken: ik heb ze nu eenmaal nodig." TRANQUILLIZERS VERDOEZELEN ALLES ZO ZALIG, MAAR JE WEET VERDRAAID GOED DAT DE ROMMEL ZICH ACHTER HET GORDIJN OPSTAPELT Plotseling kwam de totale om mekeer. Mevrouw Lambooij had intussen overal potjes en doosjes pillen staan, voor alle mogelijke gelegenheden. Ze slik te eigenlijk alles door elkaar. Het resultaat was, dat ze op een gegeven moment jeuk kreeg en een ernstige huiduitslag. De huidspecialist die haar onder zocht mompelde: „Het lijkt wel' op medicijnvergiftiging", en vroeg haar of ze wel eens medi cijnen slikte. Toen Elly Lam booij aan het eind gekomen was van de lijst van spullen die ze allemaal slikte, riep de arts uit: „Mens, je bent niet wijs!" Het vonnis luidde: meteen alles la ten staan, zelfs geen vitaminepil-' letjes meer slikken. Van een verschrikkelijke week (vanwege de ontwenningsver-' schijnselen) kwam ze terecht bij een zenuwspecialist d ie haar me teen wéér een medicijn voor schreef. „Drie dagen heb ik ze geslikt en ik merkte, dat ik weer

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13