Golda Meir van plan minderheidsregering in Israël te vormen MMeowmïi Veel protesten tegen fluoridering J PARLEMENTAIR ONDERZOEK NAAR OLIESCHANDAAL ITALIË Nix;on stelt hezoek aan Europa uit Schakel boos op Kamerleden 1974 ONDERDAG 21 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT I In San Francisco is er drukke bedrijvigheid op het hoofdkwar- tier van .Mensen in nood", waar vrijwilligers de voedsel- uitdeling van morgen voorbereiden. De distributie is een eis van de ontvoerders van Patricia Hearst, en zal een waarde van 2 miljoen dollar belopen. KLM beperkt vluchten op New York CHIPHOL (ANP) - De KLM zal in de nieuwe zomerdienstrege- lling, die op april a.s. ingaat, twee maal pe dag een reour- Ivlucht AmsterdamNew York onderhouden. p andere jaren waren in de zo- Imerdienstregeling drie dagelijk- [se vluchten tussen New York en l-de hoofdstad opgenomen, e beperking van de vluchten Vloeit voort uit de kostenbespa rende maatregelen, die de KLM mede door de brandstof-situatie gedwongen is te nemen. W.A.-verzekering nog in studie DEN HAAG Ook al is de W.A.-verzekering in studie, voorlopig zal de regering vol gens staatssecretaris Van Rooyen van Financien nog geen eindconclusie kunnen trekken. De materie is daarvoor te inge wikkeld, zei hij gisteren in de Tweede Kamer. Het gaat bij deze studie niet al leen om de verkeersaansprake- lijkheid alleen, maar ook en vooral om de afwikkeling van de schade van betrokkenen. Daarin zijn tal van knelpunten verborgen aldus de staatssecre taris. Portefeuille met bom als inhoud PARIJS (AP) Vijf zakkenrollers, die woensdag een voorbij ganger van zijn portefeuille beroofden, hebben daar zwaar voor moeten boeten: de portefeuille ontplofte en bracht twee van hen ernstige verwondingen toe. De politic verklaarde dat iemand het ziekenhuis waar de twee werden t ;:d heeft gebeld met de mededeling dat hij zijn portefeuille tot bom had omgebouwd. „Omdat ik het zat was hem steeds aan zakkenrollers kwijt te raken. Ik ben nu bereid om mij aan te geven". Tot dusver heeft zich volgens de politierechter nog niemand ge meld. JERUZALEM (Reuter-UPI) —Premier Golda Meir heeft gisteravond laten we ten dat zij van plan is een minderheidsregering te vormen. Mevrouw Meir zou tegen president Katzir gezegd hebben dat haar Verenigde arbeiderspartij die over 51 zetels in het 120 zetels tellende parlement beschikt, een coalitie zal vormen met drie Arabi sche leden van het parle ment en de vier leden van de onafhankelijke liberale partij. De nationale religieuze partij neemt niet aan de nieuwe rege ring deel. Dit op advies van de opperrabbijnen, die burgerrech ten willen geven aan niet-ortho- doxe joden. De nieuwe regering zal over 58 zetels in de knesseth (parlement) beschikken. Mevrouw Meir zei te hopen dat de nationale religieuze partij die tien afgevaardigden in het par lement heeft, later tot de rege ring zal toetreden. Zij zal minis tersportefeuilles ter beschikking houden van de nationale reli gieuze partij voor het geval deze partij op een later tijdstip mocht besluiten tot de coalitie regering toe te treden. Mevrouw Meir hoopt nog steeds dat ook Dajan, lid van de nieu we regering wordt. Dajan had nieuwe verkiezingen, gewild. President Katzir heeft laten we ten dat de 75-jarige mevrouw Meir nog een week de lijd krijgt om een lijst van minis ters op te stellen. Inmiddels zijn vammorgen de Premier Meir kondigt Israëls eerste minderheidsregering aan. laatste Israëlische troepen te ruggetrokken van de westelijke ontruimde gebied werd tijdelijk wachting van de komst over van het SuezkanaaL Het bezet door VN-troepen in af- Egyptische troepen. Washington (upi) Presi- i dent Richard Nixon heeft beslo ten het bezoek, dat hij vermoe- idelijk in april zou brengen aan i Europa ter gelegenheid van de 25e verjaardag van de NAVO, luit te stellen tot waarschijnlijk september of oktober, zo is don derdag in Amerikaanse rege- I ringskringen vernomen. e president heeft na ampele -overweging besloten- dat april niet het juiste ogenblik voor een jEuropa-re-is is. Hij had het plan j zes landen, Engeland, Frank- rijk, Italië, West-Duitsland, Bel- jgië en Nederland, te bezoeken. ROME Vandaag is in Rome een parle mentair onderzoek begonnen naar de vraag of ook ministers of oud-ministers steekpennin gen hebben aangenomen van oliemaatschap pijen. De uit 20 leden bestaande parlementai re commissie gaat documenten bekijken, die de voorzitter van de Italiaanse kamer van afgevaardigden, Sandro Pertini, ontvangen heeft van de justitie in Genua, die zich met het olieschandaal bezighoudt. Volgens welin gelichte kringen bevinden zich onder deze documenten kopieën van brieven en cheques, die begin deze maand in Rome in beslag zijn genomen. De justitie is op grond van dit materiaal van oordeel, dat tussen 1968 en 1972 enige minis ters steekpenningen van oliemaatschappijen hebben aangenomen, in ruil waarvoor zij zouden hebben gezorgd voor fiscale voorde len voor de olie-industrie. Ook zou in ruil voor geld de bouw van kerncentrales zijn af geremd. Intussen hebben al 40 personen, onder wie hoge functionarissen van de huidige coalitie partijen, bericht gekregen dat zij betrokken zijn bij het onderzoek naar het omkopings schandaal. Ook is een arrestatiebevel uitge vaardigd tegen Vincenzo Cazzaniga, de voor malige president van de organisatie van Ita liaanse olieproducenten, die zich op het ogen blik in de Verenigde Staten bevindt. Hij heeft verklaard niets laakbaars te hebben Het onderzoek richt zich vooral op beschuldi gingen dat de oliemaatschappijen in totaal ongeveer 90 miljoen gulden zouden hebben toegeschoven aan ambtenaren en politici om een verhoging van de benzineprijs te berei ken en te zorgen dat voorrang werd gegeven aan de bouw van elektrische centrales die olie als brandstof gebruiken. Politie Breda lost bijna 50 inbraken op BREDA (ANP) Dank zij de aanhouding van twee Breda- naars, enkele weken geleden, zijn al 49 inbraken opgelost, die zijn gepleegd in Breda, Delft, Ede, Roosendaal, Gorinchem, Zevenbergen, Terheyden en Et- ten-Leur. De buit aan goederen had zeker een waarde van 125.000. Daar van is voor bijna 100.000 aan spullen teruggevonden in de wo ning van één van beide man nen. Bij die gevonden goederen trof de politie ook postzegels aan met een waarde van 60.000, die afkomstig blijken te zijn van inbraken in postagent schappen te Delft en Breda. De politie kwam de mannen op het spoor nadat een van hen na een aanrijding in Breda was doorgereden en het slachtoffer daarvan aangifte had gedaan. Belgische premier afgeluisterd BRUSSEL (ANP) In het bu reau van de Belgische socialisti sche eerste minister, Edmond Leburton, is afluisterapparatuur ontdekt. Het gaat hier om een miniatuur-microfoon van 1 bij 3 centimeter, die verborgen was in een aansluitdoos voor de tele foon. De afluistermicrofoon zou vorige herfst geplaatst zijn. Het minia tuur-apparaat zou de mogelijk heid hebben gegeven gesprek ken die in het bureau van de eerste minister gevoerd werden tot op een afstand van ongeveer 500 meter te registreren. Meer dan miljoen van Wereldraad voor anti-racisme GENEVE (ANP) De Wereld raad van Kerken heeft gisteren de verdeling bekendgemaakt van 450.000 dollar (1,25 miljoen (pilden) uit het speciale fonds voor de bestrijding van het ra cisme. Meer dan tweederde van het bedrag 322.000 dollar gaat naar bevrijdingsbewegin gen in Zuidelijk Afrika. Het geld is afkomstig van kerken, individuele personen en van de regeringen van Nederland, Zwe den en Noorwegen. De afgelo pen twee jaar heeft het Anti-Ra- cisme Fonds 600.000 dollar uit gekeerd, waarvan zestig procent naar bevrijdingsbewegingen in Zuidetlijk Afrika ging. Duisetiberg's handige rëdenering NAUWELIJKS HEEFT MINISTER DUISENBERG het woord „belas tingverlaging laten vallen, of er staan in den lande en dan vooral onder politici en belangenorganisaties actiegroepen op die hun licht laten schijnen over de mogelijkheden welke daardoor geopend kunnen worden en die hun schijnwerpers bepaald niet geruisloos klaar zetten. De éne politicus wil liefst de wiebeltax omlaag brengen, een ander de inflatiecorrectie repareren; weer een ander ziet wat in de verdere verhoging van de belastingvrije voet en zijn college vindt heil en zegen bij de mogelijkheid dat er wat gedaan gaat worden aan de B.T.W.-tarieven. Intussen doen anderen de suggestie dat het kabinet best wat eerder tot belasting over zou kunnen gaan dan de in het vooruitzicht ge stelde datum van 1 juli. Want dan zouden de laagst-betaalde groepen welke de regering voorop wil zetten bij haar fiscale tege moetkomingen, eerder van een bestedingsverruiming kunnen profi teren. Op grote schaal dus de huid verkopen vóór de beer geschoten is. NIET TEN ONRECHTE heeft minister Duisenberg in het parlement deze week de lange waslijst voor kennisgeving aangenomen. Gelijk heeft hij want tenzij de regering over duidelijker cijfers beschikt er staat nog niet veel vast over de kentering welke op economisch terrein al weerd gaande heet te zijn. Bovendien weet niemand hoe komende maanden in het lieve vaderland de bekende spiraal van lonen en prijzen zal gaan draaien. Minister Duisenberg wil deze spiraal zo min mogelijk laten draaien. Hij redeneert: als de laagst-betaalden nu belastingverlaging krij gen er meer kans is dat straks bij de te verwachten loonsverhogin gen het percentage wat lager zal komen te liggen dan de laatste tijd vanuit vakbondskringen gesuggereerd wordt. Wellicht behoeft dan ook niet in de loonsector het volle pond voor de gestegen kosten van het levensonderhoud betaald te worden. Zelfs zou de reële loonstijging wat minder kunnen zijn, omdat de laagst betaalden (bij prijsstijgingen meestal het eerste kind van de reke ning) door fiscale tegemoetkomingen al wat geholpen kunnen wor den. HANDIG GEREDENEERD; maar we zien nog niet dat 's ministers liedje door de vakbonden als refrein overgenomen gaat worden, zolang niet vaststaat wat het kabinet precies aan belastingverlaging brengen gaat. Van andere zijde zal bovendien tegen Duisenberg's redenering Inge bracht worden, dat op die manier de lasten van de prijsverhoging toch wel raar verdeeld gaan worden. Ook wij hebben enkele dagen geleden hier als mening uitgesproken, dat inkomenstoenadering be ter bereikt kan worden door differentiatie bij de reële loonsverho- g:ngen en niet in het vlak van de door prijsverhogingen noodzake lijk geworden looncompensatie-maatregelen. De stormlopen van de V.V.D. tegen het sociaal-ecoinoroisch beleid van het kabinet bewonderen we niet. Maar we geloven dat het straks koren op Wiegel's molen wordt, wanneer mocht blijken dat energie crisis en machtigingswet een uitkomst opleveren, waarbij de rege ring haar uitgavenbeleid voert zoals zij in de zomer van 1973 ge pland heeft en dat het door een serie gecompliceerde maatregelen de extra-kosten daarvan laat betalen door een niet op normale manier verkregen dekking. Als de een zo iets knap manoeuvreren noemt, heeft de ander het recht de term „manipulatie" te gebruikenn. Rotterdam, die rooie stad... WANNEER STRAKS IN ROTTERDAM de P.v.d.A. de gemeente raadsverkiezingsuitslag krijgt, waarop ze hoopt, kan ze met de welwillende assistentie van hele en halve broeders uit het pro gressieve blok een rood programcollege doordrukken. Omdat de persoon van de burgemeester dan nog wel eens een rem mende kracht zou kunnen worden, laait het al van activiteiten om in plaats van de heer Thomassen een wat meer oprechte apostel van de Keerpunt-heilsleer naar de Coolsingel te krijgen. Andrvan der Louw lijkt daar wel geschikt voor, nu hij niet meer op congres sen de hokie-pokie danst. Dan wordt het aan de Nieuwe Waterweg een rood paradijsje waarbij vergeleken Amsterdam maar een verburgerlijkt volksfront is. „We hebben de Rijnmond, we hebben de Coolsingel; nu alleen nog de bis schopszetel en de Kuip" horen we al juichen. Helaas hebben we in interviews al een paar Feyenoord-spelers horen verklaren dat ze niet links stemmen; Eddie onder de doellat prefe reert zelfs de V.V.D. En het bisschoppelijk paleis aan het Emma- plein? Gelukkig dat onze democratie er een met schelding van Kerk en staat is. ondertekende brieven tegen de fluoridering werden gisteren in Den Haag overhandigd. !!!!!l11II!!!!lli!S Geluwde vrouw voor fiscale dienst een groot probleem EN HAAG - De fiscale verzelf standiging van de werkende ge huwde vrouw heeft de belasting dienst aanzienlijk meer proble men opgeleverd dan aanvanke lijk was voorzien. e inspecties kunnen het extra (vooral administrative) werk nog slechts met grote inspan ning aan, zo gecompliceerd zijn de voorschriften waarmee reke ning moet worden gehouden. Staatssecretaris aVn Roojien (belastingen) heeft de Tweede Kamer gisteren dan ook bezwo- re ngeen verdere verfijningen in I Johan en Dannv Cruyff zijn weer terug naar Barcelona, met de de regelingen aan te brengen. pas geboren Johan Jordi. Zij werden verwelkomd door Rinus Eerder wil hij de zaak eenvou- Michels en zijn vrouw, welke laatste zich bewonderend over de diger maken. reiswieg buigt. Zes tegenstanders van de drink- waterfluodering eisten giste ren voor de Haagse rechtbank in een kort geding tegen de staat en de minister en staats secretaris van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, dat het wets ontwerp tot fluoridering van het drinkwater wordt ingetrokken. Zij verzochten de president, mr. J. H. C. Slofemaker, een dwang som van 1 miljoen gulden te stellen voor elke dag, dat men tegen zijn eventuele afwijzing van het wetsontwerp zou in gaan. het wetsontwerp een „systema tische vergiftiging van het men selijk lichaam betoogt". Hij vreest dat de Tweede Kamer te weinig technische kennis bezit om alle aspecten van deze zaak te kunnen beoordelen. De presi dent zal woensdag 6 maart uit spraak doen. De Stichting Waakzaamheid Drink water protesteerde gistermid dag eveneens tegen de fluoride ring. Primair omdat zij op het standpunt staat dat men nie mand mag dwingen een middel tegen een kwaal in te nemen- Bovendien is er volgens hen nog te weinig bekend over de even tuele schadelijke gevolgen. Door middel van een bliksemactie verzamelde de stichting In enke le weken bijna 35.000 onderte kende brieven vanuit heel Ne derland waarin men pleit voor het verwerpen van het wetsont werp. Vergezeld van spandoe ken met onder meer de kreet „dag drinkwater, dag Nederlan ders, dag vrijheid" kwam een afvaardiging van de stichting naar het Binnenhof in Den Haag. Men overhandigde de brieven aan mej. J. van Leeu wen, voorzitter van de Vaste Commissie voor de Volksge zondheid van de Tweede Ka mer. DEN HAAG Het ARP-kamerlid Schakel vraagt zich af of de Tweede Kamer zichzelf nog wel se rieus neemt. Hij stelde zich deze vraag gistermid dag bij de behandeling van de begroting van Ver keer en Waterstaat, toen maar liefst 26 moties op de regeringstafel van minister Westerterp dwarrel den. De heer Schakel was boos op zijn collega-kamerle den, over het feit dat behalv-5 de gebruikelijke mo ties om een minister te bewegen zijn beleid wal meer aan te passen aan de inzichten van een be paalde partij, ook een groot aantal moties werd in gediend over zaken waarover nog definitieve be leidsbeslissingen moeten worde" genomen. Zaken dus, die nog helemaal niet aan de orde zijn. De Kamer moet er volgens de heer Schakel ddn ook niet verbaasd over staan dat veel van deze moties in de prullenbak verdwijnen. Herv. Synode ontraadt werk in Z.-Afrika DRIEBERGEN (ANP) De her vormde synode ontraadt aan de leden van de hervormde kerk om naar Zuidelijk Afrika te De synode vindt dat arbeidsplaat emigreren om daar te gaan sen in toenemende mate aan de werken. De synode aanvaardde zwarte bevolking zouden moeten gisteren een daartoe strekkende toevallen en niet door blanke emigranten behoren te worden bezet. Het moderamen van de synode zal in een brief aan de kerkeraden een. handreiking ge ven voor pastorale zorg aan hen, die door het advies in ge wetensnood raken. Weeroverzicht ■$- zonnig mist 19 temperaturen luchtdruk in millibaron cd£ opklaringen hagel ■»-»• warmtefront H hoge-drukgebied jgf bewolking sneeuw t-r kou-front L lage-drukgebied regen 2yS onweer windrichting verplaatsingsrichting DE BILT De afgelopen nacht daalde de temperatuur tijdens opklaringen in grote delen van Nederland nog tot 1 A 4 graden beneden het vriespunt. Voor deze opklaringen zorgde een rug van hoge luchtdruk die zich over ons land naar het zuiden verplaatste. Intussen Is de de pressie-activiteit op de oceaan toegenomen. Een front ervan bereikte in de ochtend ons land. Met zuidwestelijke winden wordt daarbij oceanische lucht aangevoerd waarin bovenge En- land temperaturen van 10 gra den voorkomen. Deze lucht stroomt over ons land naar het zuidoosten uit en wordt morgen gevolgd door een nieuw oceaan front, dat later op de dag regen kan brengen. Met deze ontwik keling blijven de temperaturen overdag boven normaal terwijl ook de minima niet beneden het vriespunt komen. Vooruitzichten voor zaterdag, op gesteld door het KNMI op woensdag om 18 uur: Overwegend droog en vooral ]n de nacht hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: nul tot 5 Min.temp: omstreeks 3 Max. temp. omstreeks 8. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. WEERRAPPORTEN Eindhoven Den Helder Bordeaux Frunkfort rienëve Helsinki motregen Keil. bew. goh. bew. geli. bew. motregen h. bew. geh. bew. ge Ir bew.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9