Onderzoek naar knoeierijen met gebit officieren Westerterp woedend op spoorwegen 4 maart s Ü0ENE Actrice Vanessa Redgrave op de verkiezingstoe BESCHERMDE KERKEN NOG TWEE JAREN IN DISCUSSIE TARIEFSVERHOGING 12% OP 1 MEI HELEMAAL NIET ZEKER ■s „Ik kan helemaal niet imiteren DE NIEUWE UNIE DONDERDAG 21 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) OEN HAAG Minister Westerterp (Verkeer en Water- ruby ir staat) is woeden dop de directie van de Nederlandse Spoor- n en de wegen. Hij liet gistermiddag in de Tweede Kamer tijdens or deze de behandeling van de begroting van Verkeer en Water- En na staat nog helemaal in het midden of op 1 mei al een ta jeugd riefsverhoging. bij de spoorwegen van 12 procent zal wor den doorgevoerd. KAAtyjndcr de spoorwegdirectie met name te noemen beschuldigde j minister Westerterp deze er gis termiddag toch wel heel open lijk van, onrust in het land te hebben veroorzaakt, door veer tien dagen geleden reeds te ver klaren, dat de spoortarieven op 1 mei met het genoemde per centage omhoog zullen moeten, terwijl hij als bevoegd bewinds man, over deze zaak nog niet eens een beleidsbeslissing geno- men £eft .Deheer WMtwterp D{ bcwindima„ verMkerde de uitte deze beschuldiging een het Kamer dat de adres van de Nederlandse tarieven h Spoorwegen nadat hij m de tang - was genomen door de Kamerle den Cornelissen (KVP) en Van der Doef (PvdA). Westerterp antwoordde op hun vragen, dat hij nog 'geen beslissing over de De motie spoorwegen moet worden op gemaakt, dat hij wel degelijk een dergelijke beslissing heeft genomen en dat zij derhalve wensten, dat hij deze beslissing in de Kamer zou behandelen. De minister weigerde echter de datum van 1 mei en het percen tage van 12 te bevestigen. „Met degenen idie deze berich ten hebben veroorzaakt, zal ik me nog wel nader verstaan", aldus Westerterp. gen dan de kosten van levens onderhoud. Over de datum van ingang is nog geen beslissing genomen. verhoging van spoortarieven heeft genomen. De beide Ka merleden repliceerden echter - gesteund door ijlings te hulp ge schoten andere afgevaardigden - dat uit de verklaring van de socialist Van der Doef, die de regering uitnodigt de ispoortarieven niet op 1 mei imaar op 1 september te doen ingaan, achtte minister Wester terp om (budgettaire redenen in strijd met het kabinetsbeleid. Het omslagartikel van Elsevier is gewijd aan Solzjenitsyn. „Ik ben bereid de dood te aanvaarden, heeft hij gezegd. Hij zal het met het leven moeten doen. En dat is voor hem buiten zijn geliefd Rus land een zware opgave". CRM- minister Van Doorn wordt uitvoe rig geïnterviewd. Over de NOS- kwestie: „Ik ontken dat een jour nalist objectief 'kan zijn. Wel on partijdig. De NOS kan bijna iede re dag een stukje parlementair nieuiws aan de kijkers overbren gen en verhelderen. Dat kunnen de andere omroepen niet". En over de dag- en weekbladen: „Ik geloof dat de prijzen omhoog moeten, al zijn de abonnements prijzen de laatste jaren flink ge stegen. De mensen zullen moeten begrijpen dat ze voor dit soort produkten meer over moeten heb ben." Veel lof tenslotte in een uitvoerige beschouwing over de vastenbrief. De Haagse Post plaatst zeer kriti sche kanttekeningen bij de op handen zijnde samenwerking tus sen het nieuwe blad Deze Week en de Tros. „De mede-menselijk heid-campagne van deze week kan via de Tros het karakter krij- 8i O Q) gen van een rechts equivalent van de ombudsman, waarbij eerder de charitas voorop zal staan (als wij deze ongelukkigen allemaal een gulden geven...) dan het bloot leg- gen van bepaalde misstanden. Deze week als het loodsvisje van de Tros, die zoals Landré al heeft voorspeld, binnen vijf jaar een miljoen leden zal hebben. Voorts de constatering dat de Ameri kaanse stadsguerilla met de ont voering van Patricia Hearst het stadium van de romantiek verla ten heeft. Het omslagartikel bestaat uit niet minder dan zes pagina's van Ton van Duinhoven. „Als ze van anlj in dat radioprogramma verwach ten dat iik daar een zee van man netjes zal neerzetten, dan pas ik daarvoor. Ik ben geen imitator. Ik kan helemaal niet imiteren, ik mag doodvallen." VWIJ NEDERLAND Vrij Nederland signaleert dat de machtspositie van de Rijks Psy chologische Dienst wordt aange vochten. Een groot interview voorts met Ferry Hoogendijk, hoofdredacteur van de concurrent Elsevier. „Papa is weer afwezig", zeggen mijn dochters, ,,ik moest eens met mijn vrouw naar een diner. In plaats van mijn smoking aan te doen, haal ik de sprei van het bed, en ga er in. Na een tijdje komt mijn vrouw Iji avondjurk: „God, Ferry ben je ziek?" Verrek TON VAN DUINHOVEN: n zeg ik, - ik had mijn tanden net jes gepoetst, pyjama aan - is het zeven uur? Ik dacht dat ik naar bed moest.". Maar ook: „Mijn hoofdartikelen, die drie korte stukken, heb ik in tien minuten af, die zijn fanatiek en eenzijdig. Dat gaat van hup: knudde een, knudde twee, knudde drie. Zo raak ik mijn ei kwijt. Ja, het zal wel een stuk aggressie zijn". Een protest in het blad tegen een gevangenistoren die in Amster dam wordt gebouwd. In de Nieuwe Linie een antwoord op de vraag waarom Nederland Gumee-Bissau niet erkent, met de conclusie: „De kans dat minister Pronk binnenkort zijn 12,5 miljoen terug gestort krijgt met een brief je erbij dat dï blanke-met-de-dub- bele-tong de boom in kan, is niet ondenkbaar. De bevrijdingsbewe gingen die het Portugese juk wil len afwerpen, vragen eerlijke steun en eerlijke stellingname. Ook een interview met PPR-ka- merlid dr. ir. Leo Jansen, auteur van het deze weck verschenen boek „Barsten in de groei". De Groene Amsterdammer con stateert dat het prijsverloop syste matisch onderschat wordt. „Prijs politiek en werkgelegenheidsbeleid hebben alles met elkaar te ma ken. En als afzonderlijke onderde len van het totale economisch be leid zullen zij steeds belangrijker worden. Want ondernemers heb ben op dit terrein nou eenmaal hun eigen belangen. Wil de rest van de bevolking daar wat tegen in kunnen brengen, dan zijn er op zijn minst exactere gegevens no dig dan het nietszeggende prijsin dexcijfer van de gezinsconsump tie". Ook een gesprek met dr. H. Ves ten, voorzitter van de centrale raad voor de volksgezondheid, die klaagt: „We hebben het zieken- huis tot iets onaantastbaars ge maakt". En die voor een veel la ger beddenaantal pleit dan het huidige. „De zorg thuis is in de meeste gevallen beter dan in het ziekenhuis waar de zuster voor een hele afdeling staat". Ook vreest het blad dat de stem van Solzjenitsyn in ballingschap aan kracht dreigt in te boeten - dit op grond van ervaringen met andere dissidente schrijvers. Ook Accent brengt het verhaal van Solzjenitsyn's verbanning, maar houdt het in het omslagver haal wat luchtiger door „dansma riekes" op te voeren als „de smaakmaaksters van het carna val". Een vader over dit instituut en zijn 15-jarige dochter: „Dans marieke dat is heel iets anders, dat moet er al heel jong in zitten. Anjo heeft het altijd gehad. Zelf» nu is het zo dat ze de hele dag chagrijnig kan wezen, maar als dan de telefoon gaat, en ze vragen of ze als dansmarieke 's avonds wil komen optreden, dan heeft ze meteen een prima bul Dan lacht Anjo weer gelukkig..." De redactie probeerde het peper dure Japanse hotel Okura in Am sterdam uit en heeft zich ver baasd alsof het op mars was te recht gekomen. Burgemeester van Utrecht vraagt ontslag UTRECHT (ANP) - De burge meester van Utrecht, baron H.G. van Tuyll van Seroosker- ken (56), heeft de koningin ge vraagd hem per 1 juni ontslag te verlenen uit zijn functie. Hij meent, dat hij het burgemees terschap om gezondheidsrede nen niet meer optimaal kan ver vullen. De heer Van Tuyll is sinds 16 mei 1970 burgemeester van Utrecht, daarvóór was hij burgemeester van Zoetermeer. Nieuwe minister Het dubbele leven van Vanessa Redgrave: 's Avonds in Noel Cow ards komedie over de hoogste klassen in de door haar verguisde maatschappij Design for Living (links), overdag als kandidate van de Trotskistische Revolutionaire Arbeiderspartij voor een zetel in het Britse Lagerhuis. LONDEN Vanessa Redgra ve leidt een dubbel leven en ze doet het goed. 's Avonds treedt ze in fraaie avondjurken in het Phoenix-theater in Londen op In Noel Cowards komedie De sign for Living. Overdag loopt ze in witte regenmantel, bruine gebreide muts en bruine laar zen door de droefgeestige stra ten van Newham North East In het veeltalige East End van Londen. Ze hoopt op 'n Lager huiszetel. De toneel- en filmactrice, die politiek nog iets meer naar links staat dan haar Ameri kaanse zuster Jane Fonda, is een van de negen kandidaten van de Trotskistische Revolu tionaire Arbeiderspartij. Haar keuze van kiesdistrict is geen toevallige. De zetel wordt bezet door de Labourwoord- voerder voor werkgelegenheid Reg Prentice, geliefd doelwit van uiterst links vanwege zijn uitgesproken kritiek op het ra dicalisme in de vakbeweging. Het wekt verrassing dat een vrouw die het grootste deel van haar levetn in de showbu siness heeft gezeten, zo afkerig is van publiciteit. „Ik wil geen ruchtbaarheid", zegt ze. Ze verwijst slechts naar de ver klaring waarmee ze zich in de verkiezingsstrijd wierp: „De economische crisis heeft mij gedwongen me in het conflict te storten en achter de mensen te gaan staan die uitgebuit worden". De 37-jarige dochter van Sir Michael Redgrave, een van de groten van het gevest'gde to neel in Engeland, legt de kie zers uit dat haar partij de prijsstijgingen een halt zal toe roepen en dat de werkloosheid zal worden uitgebannen door nationalisatie van de grond- stoffenindustrie en de banken. Gerry Healy, de secretaris-ge neraal van miss Redgraves partij zij noemt hem „ka meraad Healy" maakt ge heimzinnige toespelingen op samenzweringen tussen de hui dige Britse regering en de le gerleiding „om een andere orde in te voeren", en beweert dat vliegvelden worden ge schikt gemaakt voor concen tratiekampen. „Wèt in Grie kenland en Chili gebeurde, staat hier ook voor de deur". zegt hij. Maar in haar deur-tot-deur campagne houdt miss Redgra ve het op de dagelijkse be slommeringen van de kiezers. Tegen een huisvrouw die zegt dat zij slecht woont vanwege de vele immigranten in Enge land, merkt ze op: „Het zijn niet de immigranten, maar de grondspeeul anten. De arbei dende klasse zou het heft in handen moeten hebben". Een omstander die lid is van de Labourpartij, zegt: „Ze zegt wel een paar zinnige dingen, maar veel mensen die haar aanhoren zien veel andere din gen waarover ze zwijgt". Dan is het weer tijd voor Va nessa Redgrave om naar het theater te gaan en naar de twee mannen die naar haar gunsten dingen op het to neel. Ze is eens vertegenwoor digster van de bond van ac teurs geweest, maar ze werd weggestemd toen ze probeerde een discussie tot stand te bren gen over macht aan de arbei ders en nationalisatie van het toneel. UTRECHT (ANP) De minister van Defensie overweegt een onafhankelijke (kleine) commissie een onderzoek te laten instellen naar beschuldigingen van de met vervroegd pensioen gestuurde luitenant-kolonel tandarts F. A. Dam uit Den Haag, dat de Militair Tandheelkundige Dienst en met name de chef van deze dienst zich zou hebben schul dig gemaakt aan knoeierijen. In strijd met de militaire voorschriften zou deze dienst de laatste tien jaar vele hooggeplaatste officieren familieleden en zelfs een staats secretaris gratis of tegen ,,een zacht prijsje" tandheel kundige behandelingen hebben toegespeeld. Het ging daar bij met name om goud-inlays en prothesen. Het voornemen van de minister zich heeft verzet tegen het zijn mening ten onrechte gratis verstrekken van goud- en brug- werk door milltaire-tandartsen aan meestal hooggeplaatste offi- werd gisteren openbaar bi) de behandeling voor de Centrale Raad van Beroep in Utrecht van enkele door de heer Dam bij de ambtenarenrechter aangespan- eieren, nen beroepszaken. Het gaat er daarbij onder meer om of de Zes jaar geleden heer Dam terecht op 55-jarige knoeierijen hebben leeftijd met pensioen is ge stuurd. Er bestaat een mogelijk heid om tot 60-jarige leeftijd te dienen, indien op het langer aanblijven prijs wordt gesteld en als er een organieke functie De heer Dam (hij is inmiddels 60 jaar geworden) beweert dat hij aan de kant is gezet, omdat hij hij dn ontdekt, maar nooit gehoor hebben ge vonden voor een onderzoek. Vo rig jaar wendde de heer Dam zich tot minister Vredeling, die een onderzoek in overweging wilde nemen als de heer Dam hem de namen van de betrokke nen zou bekend maken. Dat heeft de heer Dam deze week gedaan. Dit is ze dan, de nieuwe, door pre sident Amin van Oeganda benoem de minister van Buitenlandse Za ken: de 29-jariga prinses Elizabeth van Toro, actri ce, advocate en mannequin. AR-bestuurder tegen program colleges UTRECHT - Meerderheidscolleges (of z.g. programcolleges), zoals de PvdA bepleit, ontkrachten dc betekenis van de gemeenteraad en leiden ertoe dat niet langer de gemeenteraad het beleid in een gemeente uitmaakt, maar partijorganen. Dit zei de heer M.H.L. Weststra- te. voorzitter van het verbond van verenigingen van antirevo lutionaire gemeente- en provin ciebestuurders op een bijeen komst in Utrecht. Volgens de heer Weststrate is het onbegrij pelijk dat „onze geloofsgenoten" in een partij als de PPR het PvdA-streven naar programcol leges ondersteunen. Hij riep de AR P-bestuurders op hun zelfstandigheid niet prijs te geven voor de .schotel linzen soep' van de PvdA. Vloeken spekt kerkkas ENSCHEDE (ANP) Een col- Icctezak. sinds jaren vermist uit de Hervormde kerk in Glnner- brug, blijkt al geruime tijd dienst te doen In een cafe ann de Duitse zijde van de grens voor het opvangen van „boetes" voor het vloeken. Iedere cafébe zoeker die vloekt krijgt het ver zoek een tien-pfennigstuk te of feren. De kleine bijdragen van de con verserende stamgasten kunnen per zes weken oplopen tot een bedrag van DM 450. Dc café houder stelt de opbrengst steeds ter beschikking aan een liefda dig doel. De collectezak in het Twens „Klingelbuul" zal de komen de zes weken dienst doen voor het verzamelen van geld voor de hervormde kerk in Glaner- brug. De kerk krijgt dan daar na tevens de klingelbuul terug. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dc besturen van de 136 katholieke kerken, die op de Monumentenlijst ge plaatst zijn, hebben dezer dagen officieel bericht van deze beslis sing gekregen. Daarmede Is de procedure op gang gebracht, die na twee Jaren kan eindigen In een definitief besluit, dat deze kerken al of niet tot monument verklaard worden. „In beginsel is men weliswaar ge bonden aan de thans verschenen ontwerplijst, maar discussies erover zijn nog mogelijk. Op do ontwerp-lijst opgevoerde kerken kunnen er zelfs nog afgevoerd worden, wanneer daar onweer legbare redenen voor zijn", al dus de Monumentenraad. Het is ook mogelijk, dat andere katholieke kerken alsnog monu ment kunnen worden. Ook daar voor kunnen gegronde redenen aangevoerd worden door bij voorbeeld aktiegroepen tot be houd voor de een of andere kerk. "De vraag is bijvoorbeeld," aldus de Monumentenraad en Monu mentenzorg, „of de bisdommen door moeten gaan met 't afbre ken van oude kerken in de blo- nensteden". Dit klemt te meer. nu de regeringsnota stadsver nieuwing duidelijk aangeeft, dat de binnensteden opnieuw be woonbaar moeten worden. Een nieuwe opvatting, die kan leiden tot hernieuwde aandacht voor de oude kerken In deze binnen steden. De Monumentenraad en Monumentenzorg zijn thans be gonnen aan het inventariseren van kerken van andere confes sie, terwijl ook een aantal sta tlons uit de 19de en het begin van de 20ste eeuw in aanmer king komen om als monument geregistreerd te worden. Voor wat de 136 geregistreerde katholieke kerken betreft: de kosten van restauratie zullen erg meevallen. De grootste groep kerken, die in de dorpen, vormen totaal geen financieel probleem. Pleidooi voor onderzoek borstkanker DEN HAAG (ANP) - Het WD- kamerlid mevr. Ginjaar-Maas heeft staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) gevraagd te gelijk met het preventief onder zoek naar baarmoederkanker een onderzoek in te stellen naar borstkanker. In schriftelijke vragen aan de staatssecretaris maakt zij melding van een rap port van de Amerikaanse ver eniging voor kankerbestrijding, waarin gesteld wordt dat in ons land percentagegewljs het risico op borstkanker het hoogst ls. 622e Staatsloterij derde trekking Prijzen ven: f 25 zijn gevallen op nummers eindigende op. 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op 2.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van: f 5.000 is gevallen op het nummer: f 5.000 is gevallen op het nummer: f 5.000 is gevallen op het nummer: f 5.000 is gevallen op het f 5.000 is gevallen op het De prijs van: f 10.000 is gevallen op het nummer: f 25.000 is gevallen op het nummer: f 50.000 is gevallen op het nummer: f 100.000 is gevallen op het nummer: Een extra prijs van f 250.000 is gevallen in de serie X op het nummer en een troostprijs van f 4.000 op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van f 500.000 is gevallen in de serie P op het nummer-, en een troostprijs van f 5.000 op nummer: van elk van de andere series. 036429 036610 003163 022273 086055 012027 002693 065308 022636 078313 078313 032760 032760 ...„.UOOPb^vA.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7