Jeugd-rugby in Leiden maakt grote opgang BS Leiden kan de beker wel vergeten Nog slechts drie teams in de beker Sport in Alkemade wordt iets duurder Petrici terug SPORT EXTRA DONDERDAG 21 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT LEIDEN Hoewel rugby onge twijfeld behoort tot een van de oudste sporten ter wereld, is deze vorm van het immer popu laire voetbal nog vrij onbekend in Nederland. Niet dat er nu he lemaal niets aan gedaan wordt tenslotte hebben we in ons land een goed lopende competi tie maar in vergelijking met een land als Engeland staat bet spel hier nog duidelijk in de kinderschoenen; zowel kwalita tief als kwantitatief. De opmars is daarentegen ontegenzeggelijk begonnen. Werd deze sport in Nederland geïntroduceerd door studenten en voeren deze wetenschaps teams" nog steeds de boven toon, langzamerhand ontwikkelt zich een tendens naar .verbur gerlijking' van het rugby. In steeds meer dorpen en steden schieten de clubs als paddestoe len uit de grond en meestal heb ben deze verenigingen niets met een universiteit te doen. Niet dat studenten een negatieve in vloed op het rugby hebben. In tegendeel, maar het gaat om een tendens, over een wijdere verbreiding. Waar het echter vooral om gaat is dat bij stu- dententeams nooit sprake kan zijn van jeugd, gezien de leef tijd van de beoefenaars en de beslotenheid van die clubs. En wie de jeugd heeft, heeft de toe komst nietwaar. Wil rugby in Nederland echt wat gaan bete kenen, dan is dus die .verbur gerlijking' een bijzonder positief iets. Zowel voor de kwantiteit als voor de kwaliteit, om daar nog eens op terug te komen. Hier in Leiden u kunt het gelo ven of niet maar de betiteling rugby-stad nummer één is in middels een feit dezielfde ten dens. Oorspronkelijk twee clubs, namelijk Minerva en LSRG (Leidse Studenten Rugby Ge nootschap) maar sedert drie jaar nu ook in het bezit van een open vereniging, te weten DIOK. Een club die weliswaar nog gebukt gaat onder het re gime van LSRG (A-poule), maar desalniettemin snel car rière maakt. Dit jaar mist men net de promotie naar de hoogste poule, alhoewel een protest, dat ingediend is misschien nog an ders kan beslissen. Maar DIOK bloeit voornamelijk in de breedte. Na drie jaar kan men verheugd constateren dat drie teams het terrein van de Leidse Hout om beurten bespelen. Maar minstens zo verheugend voor de bestuurders van DIOK is de recente ontwikkeling met de jeugd. Verleden jaar april startte men met een groepje van drie jongetjes en men zou wel zien waar het schip zou stranden. Op de algemene ver gadering had DIOK de heren Görtz en Van Seggelen aange steld om de jeugd op te leiden en beiden gingen enthousiast aan het werk. Zonder leidraad en zonder spelers. Maar het duurde niet lang of succesieve- lijk kwamen er jongetjes bij de club aankloppen en na korte tijd kon men een team forme ren. Maar waar te spelen en hoe? De leiding had geen enkel idee van de sterkste van even tuele opponenten; men wist niet eens wat men zelf kon. Maar er moest toch eens gestart worden en Michiel de Graaf ex LSRG en international) wist wel wat. Op 19 mei was er een toernooi in Middelburg en daar moest dan de vuurproef gaan plaatsvinden. Veel nerveuzer dan de speler tjes zelf wachtten de begelei ders af wat er zou gebeuren. De meeste jeugdplpegen hadden im mers een veel langere ervaring en een totale afgang lag dn het verschiet. Maar het tegendeel geschiedde en via drie overwin ningen en een verliespartij kwam DIOK als glorieuze derde uit de strijd te voorschijn. Dat gaf de .burger' moed en de acti viteiten werden opgevoerd. Het succes leidde tot een bdlangrij- ke aanwas van jeugdige spelers en voor beide leeftijdsgroepen (tot 13 jaar en 14-16 jaar) kon men een team formeren. Ge traind werd er nu ook systema tischer, omdat men gezien had waar de zwakke plekken zaten. Via Middelburg werd men uit genodigd bij HRC, een club met jarenlange ervaring wat de jeugd aangaat. Dat men inmid dels sterk vooruitgegaan was bleek, want in Den Haag wer den uitstekende resultaten ge boekt. Inmiddels .waren zoveel clubs overgegaan tot het oprich ten van een jeugdafdeling, dat de Bond besloot om toernooien te organiseren voor een Zuide lijke en Noordelijke afdeling. Ook besloot de Bond om natio nale jeugdteams tegen buiten landse teams te laten spelen en nu pas bleek hoe sterk DIOK was. Maar liefst vijf Leidenaar- tjes werden, uitgenodigd om in Brussel tegen een Amerikaans- Engels team te spelen De leeftijdsgroepen waren intus sen veranderd. Men werd nu onderverdeeld in drie groepen, namelijk de Benjamins (10-11 jaar), de Mini's (12-13 jaar) en de Cadetten (14-15 jaar). De jongsten spelen het zogenaamde .minirugby', d.w.z. met negen man en een kleiner veld. De wat ouderen komen gewoon met vijftien man in het strijdperk. Op de verschillende toernooien behaalden de teams van DIOK leuke successen, hoewel het met de Cadetten niet erg wilde vlot ten. Gezien de wat moeilijke leeftijd niet erg vreemd, want vele jongens gaan over naar een andere tak van sport, of zoeken hun interesses ergens anders. Juist in deze belangrij ke groep probeert DIOK de za ken te activeren, omdat dit Im mers de overgang is naar de se nioren. Men kan nog best wat jongens in deze leeftijd ge bruiken, hoewel ook bij' de jon- Het allerjongste team van de rugbyclub DIOK behoort nu al tot de sterksten in Nederland. geren iedereen van harte wel kom is. DIOK traint tweemaal per week (woensdag- zaterdag) hetgeen noodzakelijk is om de conditie op peil te houden. Er wordt voor de jeugdige leden veel ge daan, Contributie bijvoorbeeld. wordt niet geheven, terwijl shirt- es en broekjes gratis verstrekt worden. Al wat men nodig heeft s een paar voetbalschoenen en een trainingspak. Aan begelei ding en training wordt bij DIOK veel aandacht geschonken. De Leidse club heeft er best wel )E1 wat voor over om het ruby it s* Leiden populair te maken en de w jeugd te stimuleren voor dezi di gezonde tak van sport. En na s( tuurlijk vanwege: Wie de jeugd r: heeft V d' AD VAN KAAJLk De Sleutels-achterhoede had weinig moeite met de aanval van Leiden, al lijkt dat hier van wel. Men won met 7—0 en ontvangt nu GWS. VVSB is de belangrijke tegenstander voor Leiden. ALKEMADE De huurtarie- ven, die de diverse Alkema- dese sportverenigingen voor het gebruik van accommoda ties aan de gemeente betalen zullen worden opgetrokken. De tarieven zijn de laatste jaren nauwetëjks verhoogd en daardoor sterk achterge raakt met de snel stijgende kosten. Het gaat nu nog om een bescheiden aanpassing maar B. en W. zijn van plan om in de nabije toekomst ta rieven te gaan berekenen, die op de werkelijke kosten zijn gebaseerd. Vanzelfsprekend zullen de ver enigingen deze sterke stij ging voor een groot deel niet uit eigen middelen kunnen betalen. Er zal voor de ge meente dan ook niets anders opzitten dan de subsidies te verhogen waardoor weer de merkwaardige „broekzak- vestzak cyclus" om de hoek komt kijken. Het tarief voor het gymnastieklokaal is sinds 1957 onveranderd vastgesteld op een rijksdaal der per uur. Maar de werke lijke kosten voor een uurtje gymen bedragen bijna vijf tien gulden. B. en w. zouden dit tarief graag met 200% verhoogd zien tot 7,50. Het college stelt de gymnas tiekvereniging Excelsior met het oog hierop voorzichtig voor om een contributiever hoging door te voeren. Deze vereniging heeft 450 leden hetgeen betekent dat een verhoging van een gulden per maand per lid al vol doende zou zijn om de ver hoogde huur te kunnen beta len. Voor niet bij een lande lijke sportorganisatie aange sloten vereniging of groepen zou de gemeente het tarief zelfs op een tientje vastge steld willen zien. De sportverenigingen in west- Alkemade betalen momenteel 500 gulden per jaar per veld terwijl dit bedrag voor oost- Alkemade is vastgesteld op het dubbele. Dit grote ver schil zit hem eenvoudigweg in hét feit, dat de gemeente jaarlijks veel meer geld steekt in oost dan in west. Zodra het sportpark in west- Alkemade in gebruik zal zijn genomen zullen de bedragen worden gelijkgeschakeld. Nu zal nog worden volstaan met een verhoging van 20% van de huur, hetgeen dus neer komt voor west op 600 en voor oost op 1200 gulden per jaar. Dat zelfs die 1200 gul den nog maar een fractie is van de werkelijke kosten wordt duidelijk als men be kijkt dat een veld in oost de gemeente ruim 19.000 gulden kost. Door de tennisvereniging wordt sinds 1971 per baan per jaar 1100 gulden huur betaald. Het onderhoud wordt daarbij helemaal voor rekening van de vereniging verricht. B. 'en W. stellen voor om de huur tot 1160 gulden op te trekken. Het zwemmen zal ook duurder worden. De tarieven worden met circa 15% opgetrokken. Dit houdt o.a. in, dat een 6- maands abonnement voor volwassenen straks 46 gulden gaat kosten: dit was 40 gul den. Deze verhoging van 15% brengt de gemeente bij na 28 mille extra op per jaar. De tarievenverhogingen komen in de raad van aanstaande maandag (aanvang 20 uur) aan de orde. LEIDEN Op een luttel aantal wedstrijden na, staat het voetbal dit weekend stil. Zaterdag namelijk wordt het bekerprogramma ver volgd, terwijl de zondag ditmaal wordt benut om achterstallige wedstrijden in te halen. Een blik op het programma laat zien, dat het hier in West II blijkbaar nogal mee is gevallen met die regen. i bod i i zullen hun heil VOORBURG Naar het zich laat aanzien, zal Wim Petrici j binnenkort ziin rentrée maken in het team van BS Leiden. Petrici werd er enkele maanden geleden toe gedwongen om een keus te maken tussen zijn voetbalclub en het basketbal, M maar is nu weer volledig beschikbaar. Tussen hem en het be- stuur is reeds overeenstemming bereikt, terwijl nog deze g week met de coaches zal worden overlegd. Bij de wedstrijd 1 Raak - BS was Petrici reeds aanwezig, zij het dan op de tri- J bune. Wellicht speelt hij zaterdag al mee tegen Typsoos. Dat laatste geldt trouwens in nog belangrijker mate voor het zater dagvoetbal. Slechts drie „Leidse" clubs zijn zonder kleerscheuren tot de derdë ronde doorgedrongen, te weten Quiök Boys, Ter Leede en RCL. De rest, waaronder Noordwijk, liet het vroegtijd:g afweten. Dat er trouwens weer een behoorlijke desinteresse bestaat blijkt uit het feit, dat reeds tien Eersteklasclubs zijn uitgeschakeld. En die speelden tot nog toe niet tegen elkaar. Maar goed, wij hebben nog drie vertegenwoordigers in de running en die zouden best wel eens ver kunnen komen. HoewelTer Leede ontmoet namelijk Rozen burg, een derde klasser met behoorlijk wat in zijn mars. Noordwijk althans, kreeg van de Eilandbewoners geen schijn van kans. Boven dien heeft Ter Leede nog het nadeel van het terrein en dat kan wel eens de doorslag geven. Toch zijn de Sassenheimers niet bij voor baat kansloos; tenslotte spelen zij nog steeds twee klassen hoger, dan de aanstaande opponent. We zijn benieuwd. Quick Boys krijgt eveneens te doen met een derde klas-club, namelijk De Zwervers. En ook deze ploeg doet het in 3A erg goed. De Zwer vers verloren pas drie punten en staan daardoor - samen met Ro zenburg - vast aan kop. Maar Quick Boys zal vermoedelijk geen ge nade kennen. Me nheeft tenslotte een reputatie hoog te houden en zal daarom de tegenstander zonder meer verslaan. RCL moet het ook al opnemen tegen een ploeg uit een afdeling lager. Het Wesl- landse Maasdijk komt naar Leiderdorp en zal volgens verwachting met uitschakeling geconfronteerd worden. RCL moet er wel voor oppassen, dat men zich niet té hautain opstelt. Onderschatting kan fataal zijn. Voor de afdeling is wel een compleet programma opgesteld, omdat daar nog wel het een en ander in te halen is. Twee belangrijke wedstrijden in Afdeling I, namelijk de topper Sleutels tegen GWS en de topper in negatieve zin. Leiden—WSB. Gezien de vorm waar Sleutels :'n verkeert zien wij winst voor de Leidenaren wel zitten. Leiden zowel als VVSB kreeg een fors pak slaag en samen moeten zij nu uitvechten wie op de onderste plaats belandt. We verwachten een gelijkspel. Valken kan daar de dupe van worden, als men van Lisse verliest. Hazerswoudse Boys en Randstad Sport winnen van respectievelijk VWS en MVKV. Afdeling II: Alphia>—Kagia 2; SJZ—Meerburg 3; SVLV—VNL 3; LSVV—Stompwijkse Boys 1; Unitas—Kickers 3. een fel duel i*et Pieter VOORBURG Het eerste beker- treffen tussen BS Leiden en Raak is op een fiasco uitgelopen voor de Leidenaars. In de Vlie germolen moest men aantreden voor de eerste „thuiswedstrijd" tegen de Delftse opponent en daar werd met de bekeraspira ties van BS Leiden de grond aangedweild. Met maar liefst 21 punten werd de herenigde ploeg van Rob de Wit uitgeteld, zodat de hoop op een bekerfinale nu wel definitief opgegeven kan worden. Het ligt namelijk niet in de lijn der verwachting, dat Raak dezelfde fout zal maken als Transol een paar weken te rug zoals ook niet verwacht kan worden, dat BS voor de tweede maal een wonder kan laten ge schieden. Immers, ook de vol gende wedstrijd wordt in de Vliegermolen verspeeld en BS kan dan niet rekenen op de steun van een massaal Leids publiek. Bovendien is het nog maar de vraag of Reggie Royals meespeelt, want hij viel halverwege uit met een enkel blessure. ;e zijn we meteen tot de kern van de zaak doorgedron gen, want én het ontberen van de publieke steun én het ontbre ken van Royals waren de oorza ken van de grote nederlaag van BS. Toen hij er nog was, stond Raak wel telkens voor. maar een echte uitlooppoging werd gewoon verhinderd. En toen Royals eenmaal weg was lukte dat opeens wel. Zijn mede-Ame rikanen moesten teveel werk verrichten, als gevolg waarvan eerst hun schot en daarna hun totale gevoel vreselijke manke menten begon te vertonen. Op het laatst mislukte prak tisch alles en daar maakte Raak onder leiding van de uit stekend acterende Har Rogers gretig gebruik van. Het handje vol Leidse supporters zag moe deloos toe hoe hun favorieten voor welhaast 99% uit de beker strijd werden geworpen. Jam mer, want de vooruitzichten wa ren zo goed. In de eerste helft zag het er niet naar uit. dat Raak erg ver over de toegestane 8 punten (BS mag met 8 punten verliezen) heen zou komen. Weliswaar schoten de Delftenaren vlot uit de start blokken, doch BS corrigeerde bekwaam. Via 18—31 werd het rap 30—39 aleer Sheridan zijn ploeg weer op yolle sterke.hel veld injoeg. Geen resultaat ove rigens, want BS kroop door toe doen van Heuts, Royals en d actieve De Jong tot heel er dicht bij, 4143. Door wi strubbelingen met de bijste zwak opererende leiding (h< kwam De Wit op een technisch fout te staan) zag Raak toe weer kans om uit te lopen, n veelal via Ed Strong en Ja Sikking. Bij rust was er voc BS vooralsnog niets aan d hand, 47—55. Maar na de hervatting begonne de perikelen. Na luttele minute deed het Delftse publiek wei van zich spreken en maak! zijn slechte reputatie waar. Ee of andere onverlaat vond hi nodig om Butch Webster ee bal voor zijn benen te werper en even zag het er naar uit, de zaak zou veranderen in ee ware chaos. Nadat de betreffei de persoon was weggestuur en de gemoederen enigs zins waren gekalmeerd kree BS dan toch de nekslag toe Royals zich blesseerde bij ee rebound. Op dat moment stor BS slechts vijf punten achte maar dat zou niet lang blijvei De uitstekend schietende Roya: werd zo node gemist, dat op eens van enige organisatie gee sprake meer was en plotselin heel BS Leiden als, een stel blii den door elkaar rende. Bo Heuts met name kon geen goe meer doen en hoewel de inzi bleef, lukte er vanaf dat mi ment letterlijk niets meer. D: Raak hier graag van profitee de laat zich raden. Binnen ei mum van tijd had men ruim a stand genomen, van het op zij benen tollende BS Leiden en d voorsprong is niet meer in ge vaar gekomen. Van 80—1 werd het eerst nog 87—7: maar toen was het met Le den definitief gebeurd. Via 93 77 haalde Raak nog net de ho derd (zelfs daar ging een ver schrikkelijke blunder aan voo af) terwijl BS op een miezerij 79 uitkwam. Véél te weinig o: nog hoop te kunnen koesteren. i, AD VAN KAAI

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6