Bezoek van Gromyko aan paus zoveelste stap op weg naar normaliseren betrekkingen Amptmeijer (PSP): Waarom dreigbrieven naar wanbetalers? Jeugd teleurgesteld in gereformeerde synode Bijzonder onderwijs te Valkenburg heeft meer jeïd nodig PAGINA 12 LEIDSE COURANT E DONDERDAG 21 FEBRUARI 19) De Russische minister van bui tenlandse zaken Andrei Gro myko, die hedenmiddag in per soonlijke audiëntie is ontvan gen door paus Paulus, is de belangrijkste politicus die de afgelopen maanden officieel het Vaticaan bezocht. De betrekkelijk korte ontmoe ting tussen paus en Gromyko staat veel meer in de belang stelling zo schrijft onze Ro meinse correspondent dan het tamelijk plichtmatige di plomatieke bezoek, dat Gromy ko de afgelopen dagen officieel aan Italië heeft gebracht en de „tour d'horizon" tussen een van de kopstukken van het Kremlin en de paus wordt ge zien als de bevestiging van het Vaticaanse streven openingen naar het oosten te maken. Het Kremlin is in elk geval tot in details geïnformeerd over de stand van zaken wat betreft de verhoudingen tussen het Va ticaan en een aantal Oosteuro- pese staten. Genoemd kan hierbij worden het bezoek van de Vaticaanse minister van buitenlandse za ken, mgr. Caseroli, onlangs aan Polen voor overleg over een aantal brandende kwesties. Over deze besprekingen is pal daarna ook het Kremlin op de hoogte gebracht. Bovendien is er de geruchtma kende ontheffing van kardinaal Mindszenty uit zijn ambt van primaat van Hongarije en voorts zijn er in he: afgelopen jaar vele rechtstreekse contac ten geweest tussen het Vati caan en het oostblok waarbij te memoreren valt het bezoek aan de paus van de Poolse mi- Bestuur en staf van het Lande lijk Centrum voor Gerefor meerd Jeugdwerk (LCGJ) hebben de generale synode van de gereformeerde ker ken in kennis gesteld van hun gevoelens van teleurstel ling veroorzaakt door enkele beslissingen van de synode. Het LCGJ, door de synode be noemd als „medewerkend orgaan" zegt in een brief, die door bestuur en staf is ondertekend: „In de week van 28 januari hebben we Uw doen en laten met zorg en teleurstelling gevolgd. Het zou moeten gaan om het Evangelie van Jezus Chris tus, die bevrijdt tot getuige nis, vreugde en dienst. Maar staan de gesprekken en be sluiten rond de Interkerkelij ke omroep Nederland en oe cumenische aangelegenheden niet in schrille tegenstelling tot het „getuigenis", zoals dat gestalte krijgt in de nieu we belijdenis? We krijgen sterk de indruk dat de grondtonen matheid en angst typerend zijn voor besprekin gen over thema's die liggen op het zogenaamde grensge bied kerk-samenleving". „Wij voelen ons erg verwant met de problematiek waar de programmamakers van' IKOR-CVK voor staan. We worden dagelijks voor keu zen gesteld, we worden ge vraagd te reageren. Een groot aantal jongeren roept op tot een politiek-sociaal en gagement op grond van het bevrijdende evangelie. Waar moeten ze in de kerk res pons verwachten? Waar moeten ze steun en bemoedi ging verwachten? Is Gods werefd ons arbeidsterrein of worden we gedwongen ons alleen met binnenkerkelijke vragen bezig te houden". Bestuur en staf van het LCGJ hopen, dat deze brief niet als „ter kennisname" en als „vrijblijvend" behandeld zal worden. nister van buitenlandse zaken Olszowski. Aan het bezoek van Gromyko hedenmiddag wordt dan ook veel meer waarde gehecht dan normaal. In diplomatieke krin gen wordt gesteld, dat het be zoek van Gromyko de zoveel ste stap is op weg naar een „normalisering" van de be trekkingen tussen Vaticaan en Oostbloklanden; ondanks alle nog bestaande grote proble men. Speculatief wordt tenslot te gezegd, dat van het gesprek tussen paus Paulus er Gromy ko zal afhangen of de paus binnenkort een bezoek aan Po len zal brengen. Andrei Gromyko Evangelie van Johannes in Duitsland huis aan huis Alle gezinnen in de Bondsrepu bliek zullen huis aan huis de tekst van het evangelie van Jo hannes ontvangen. Er zjn al vijfendertigduizend exemplaren verstuurd, onder meer naar alle leden van de bondsdag en de bondsraad. In totaal zullen meer dan twin tig miljoen exemplaren van de uitgave, die zeventig pagina's telt worden verstuurd. De actie gaat uit van een organisatie, die zich bezig houdt met mis sionering via aanplakbiljetten, die steun ontvangt van uitge verijen, drukkerijen en papier fabrieken. De kosten van de versprei dingsactie, die op ruim tien miljoen gulden worden geschat worden door de leider van de „Plakatmission in Deutsch- land". Ernst Friedrich Martins uit Hamburg, door giften ge dekt. In de afgelopen zes jaar heeft de „Plakatmission" gratis on geveer zeven miljoen maal de tekst van de „Tien geboden" aan schoolkinderen in heel Duitsland gestuurd. Hervormde synode niet achter formulering van gereformeerd belijden Een gereformeerd stuk over het belijden, opgesteld door de gereformeerde hoogleraren dr. H. N. Ridderbos en dr. G. C. Berkouwer, heeft in de her vormde synode de eindstreep niet kunnen halen. Vele syno de-leden, zowel van vrijzinnige huize, als van de gereformeer de bondsmodaliteit, voerden grote bezwaren aan tegen dit stuk Dominee D. H. Scholten uit Eindhoven meende dat met alle respect voor de gerefor meerde wijze van benadering (de gereformeerde synode stel de zich vorige maand unaniem achter het stuk) de hervormde kerk op een verkeerd spoor zou komen, wanneer dit stuk zou worden aanvaard. Prof. dr. A. J. Rasker, advi seur van de synode, zei dat een belijdenis die in deze tijd wordt geschreven, ook van onze tijd moet zijn. Dat komt in het gereformeerde stuk on voldoende, naar zijn mening, tot uiting. Van gereformeerde bondzijde, werd daarentegen aangevoerd, dat de oude weg van het reformatorische belij den onvoldoende tot uiting komt. Langdurig overlegde de synode wat zij met het stuk aan moest, temeer daar de her vormde kerk en de gerefor meerde kerken afgesproken hebben „samen op weg" te gaan. De synode oordeelde uit eindelijk dat dit gereformeerde stuk niet naar de hervormde kerkraden en classicale verga dering ter bespreking moet worden gezonden. Wel besloot de hervormde sy node haar dankbaarheid uit te spreken over de wijze waarop de beide gereformeerde hoog leraren in deze synode per soonlijk toelichting op het stuk hebben gegeven, en het stuk door te zenden aan de geza-, menlijke hervormd-gerefor- r meerde commissie „kernen fat van belijden", waar het onder- deel zal uitmaken van de be- sprekingen in beide kerken F1* over vragen inzake het belij-l*'1 den. De hervormde synode had te-[ voren beslissingen genomen liei over het verder „samen op {re weg" gaan met de gerefor-, 0 meerde kerken. In juni 1973 j- hadden beide kerken afgesproken ken de weg van geleidelijke in-p tegratie op te gaan. In januari 1974 wijzigde de gereformeerde Ls synode deze beleidslijn. In em plaats van integratie besloot zij tot het woord „samenwer-f king". In de hervormde synode werdi— door enkele sprekers wel te- Te leurstelling over deze gewijzig- de gereformeerde houding uit gesproken. Uiteindelijk besloot uk de hervormde synode met al- fe' gemene stemmen hec groeien- !2( de contact tussen de beide ker- j y ken uit te bouwen in de wegien van samenwerking en alles te L bevorderen wat samenwerking tot eenheid tussen de kerken *r plaatselijk en landelijk kan be- vorderen. 'te KORTE METTEN De algemene synode van de Anglicaanse kerk heeft deze week een motie goedgekeurd waarin wordt aangedrongen op herziening van de abortuswet uit 1967. De motie wil dat wet telijke toegestane abortus wordt beperkt tot de eerste twaalf weken van de zwanger schap in plaats van de achten twintig in de wet van 1967 en dat een van de artsen die tot abortus machtigt, de Ingreep uitvoert. Aartsbisschop Donald Coggan van York zei, dat het „onwezenlijk" zou zijn geweest intrekking van de ljele abortus wet van 1967 te eisen. De Portugese geestelijke Mario Pais de Oliveira is tot dertig dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens kritiek, die hij in een preek had geleverd op de oorlog van Portugal in de overzeese gebieden. Hij werd op vrije voeten gesteld, na vastgezeten te hebben sinds het voorjaar van 1973. Paus Paulus heeft de wij- bisschp van Porto Alegre in Brazilië Ivo Lorscheiter be noemd tot bisschop van Santa Maria in de staat Rio Grande do Sul. Mgr. Lorscheiter is se cretarisgeneraal van de Brazi liaanse bisschoppenconferentie. Het diocesane secretariaat voor de zielzorg onder de ar beiders van Madrid heeft het optreden van werkgeverszijde met betrekking tot de staking van twee weken bij Standard Electric door negentienduizend arbeiders scherp veroordeeld. Gezegd wordt, dat de staking is uitgelokt door het invoeren van een onaanvaardbare tarief re-1 F geling. Gezien het feit dat de ïb£ betrokken arbeiders tot de ar-rd men en minder bevoorrechten re" behoren kan het optreden van el het concern gezien worden als^ een schending van de rechten van de mens. De hervormde synode heeft zich aangesloten bij de vele protesten tegen het uitwij zen uit de Sovjet Unie van de TA/ schrijver Solsjenitsyn. Zij doetfE: dit in een brief aan deschrij-pN ver, waarin zij onder meer zegt: „U hebt zich gedurende ^e, de laatste jaren met grote moed ingezet voor de rechten van de fr_ mens in uw eigen vaderland en bent de stem geworden vanJ°' vele christenen en andere bur- D gers, die zelf niet in het open- je baar konden of durfden spre-fwi ken". Een afschrift van de j]e brief zal worden verzonden D« aan de Ambassadeur van de '67 Sovjet Unie in Den Haag. AT feS' ■*Jn LEIDEN - Het PSP-raadslid Herman Ampt- meijer heeft B. en W. schriftelijk gevraagd of het college is teruggekomen op zijn toe- regging, dat bij weigeraars van de 3% Kalkar-heffing niet de electriciteit afgesne den zal worden. Deze toezegging was door het college gedaan hangende de rechtszaak over deze heffingsweigering. De heer Amptmeijer stelde deze en andere vragen, aangezien het hem gebleken is dat desondanks naar vele weigeraars dreig brieven waren gestuurd met het bericht: betalen of afgesneden worden. Indien B. en W. niet teruggekomen zijn op hun toezeg ging vraagt de he*r Amptmeijer zich af of het dan niet onzinnig is dreigbrieven te sturen als toch de stroom niet afgesneden wordt (zie ook de LC van dinsdag,- red.). Het raadslid vraagt tenslotte of het college bereid is de verzending va"n de dreigbrie ven stop te zetten en of er een rectificatie gestuurd kan worden naar degenen die reeds een brief ontvangen hebben. Deze mensen worden in de brieven uitgemaakt voor „wanbetalers". Middenstand van H'woude gaat voor bij winkelplan HAZERSWOUDE Tijdens de op donderdag 28 februari te houden openbare vergadering van de gemeenteraad van Hazerswoude komt het voorstel tot de ver koop van grond aan BV aanne mingsbedrijf EGBO voor de bouw van een aantal winkels in het dorp weer aan de orde. In de raadszitting van 31 januari konden de vroede vaderen het hierover niet met elkaar eens worden, zoals bekend. er nog eens met nadruk op ge wezen, dat aan de verkoop van de grond aan genoemd bedrijf de voorwaarde zal worden ge steld, dat de middenstand uit el- gen gemeente de voorkeur moet genieten om zich in het „winkel- centrumpje" (woorden van bur gemeester J. ten Heuvelhof in de vorige raadsvergadering) te vestigen. De prijs voor de grond, inclusief het te bouwen postkantoor (al les in de directe omgeving van de schuur, waarop thans de houtzaagmolen Dekker staat), is door het college vastgesteld op 300.000,— (exclusief BTW). De kosten van de grond, inclusief het bouwrijp maken, zijn glo baal geraamd op 470.000, (exclusief BTW). Jeugdsoos organiseert Family-In LEIMUIDEN In hun nieuwe onderkomen, het voormalige atelier Dooyes aan de Dr. Sta- penséastraat, organiseert de jeugdsociëteit in het weekeinde „Novum 71", een Family-In. Tal van evenementen staan op het programma, zoals schieten, verfcarousel, muizenrace, knut- selkunst en vele andere. Daar naast kunnen op /beide dagen filmvoorstellingen, cabaret-op- treden, simultaan schaakwed strijden en bingospelen worden bijgewoond. Ook zal Arnold Obdeijn met zijn collectie kunstnijverheid aanwe zig zijn, terwijl als grote attrac tie de Alphense Beeldende Kun stenaarsgroep RUSP zal komen met keramiek, etsen, tekenin gen en... een karikaturist. Deze indrukwekkende happening zal bovendien nog worden omlijst door een rad van avontuur, een bloemenstal, een boekenkraam en een grote verloting met fraaie prijzen. Aanvang vrijdag 19.00 uur en zaterdag 11.00 uur. y o Valkenburg In een spoedzitting heeft de gemeenteraad gisteravond besloten het bedrag per leerling voor het bijzonder onderwijs te be palen op 215. Verwacht wordt, dat het aantal leerlingen van de school (thans 292) zal dalen tot 270. Het bestuur van de christ- school zit al met een nadelig saldo van bijna 4000 gulden. Daarom was om verhoging van het bedrag per leerling gevraagd. Op voor stel van B. 'en W. werd verder besloten de minister te vragen we derom te bepalen, dat de kosten van het openbaar onderwijs niet bepalend zullen zijn voor de exploitatievergoeding van het bijzonder onderwijs in Valkenburg. De Bank van Ned. Gemeente wordt verzocht het krediet voor 1974 te verhogen tot 8 miljoen gulden, in verband met de reconstructie van een gedeelte van de Voorschoterweg (aanvullende werkgelegen heid). Volgens burgemeester Van t' Woud wordt begonnen aan de Haagsche Schouw. Tot aan het viaduct komen de werkzaamheden Voor rekening van Leiden. Voorlopig denkt men met de reconstruc tie te gaan tot de loodsen van Hora. Bij de uitvoering van het plan zal ook de levensgevaarlijke brug in de weg gaan verdwijnen. De voorzitter deelde verder mede, dat de bouw van de bejaardenwo ningen waarschijnlijk spoedig verwezenlijkt gaat worden. Afscheid werd genomen van het vertrekkende raadslid P. van Leeuwen. In een volgende vergadering wordt de heer J. v.d. Hoef als raadslid voor de AR geïnstalleerd. Freriks mag niet bouwen bij Loosterweg Voorhout - De Hillegomse firma Freriks en Co mag geen bloemboilenloods met kantoor gaan neerzetten aan de Loos terweg. De bouwvergunning wordt geweigerd omdat de grond waarop gebouwd zou gaan worden bestemd is voor agrarische doeleinden. Een bedrijfspand ten behoeve van de export van bloembollen kan dus niet worden toege staan, zo vinden B en W. Een advies van de hoofdingenieur- directeur voor de Landinrich ting in Zuid-Holland gaf aan dat een dergelijk soort bedrijf eigenlijk op een bedrijfsterrein gevestigd zou moeten worden. „Het ontbreken van zo'n ter rein", aldus stellen B en W van Voorhout, „mag geen reden zijn om bedrijven, die op zo'n terrein thuishoren, toch maar toe te laten in het landelijk gebied, dat zoveel mogelijk open dient te blijven. Willem Duys eregast Deylknotsen WASSENAAR Willem Duys is de eregast morgenavond op het bejaardenbal van de Deylknot sen in de sporthal. De belang stelling voor dit evenement is weer zeer groot, want men re kent op zeker 1000 bejaari Ook Sjakie Schram zal avond opluisteren. Andere hoogtepunten zijn de mende dagen: zaterdagmidi het kindercarnaval met de o' handiging van de sleutels dj burgemeester Staab aan pi Karei XI; 's avonds een gi carnavalsavond in de sport! en maandagavond de grote tingsavond in de narrentei Belleyue. Elckerlyck in BernarduS£lt SASSENHEIM Behalve wj zanguitvoeringen biedt de njoy we recreatiezaal van „de B ,nardus" ook goede mogelljlWB den voor toneeluitvoering Dat bleek gisteravond overd delijk toen voor de eerste ml de plaatselijke toneelgri „Elckerlyck" de klucht „Lgj vensrariteiten" van vader br.j zoon Blaazer op de planh i bracht. tncl De bewoners van het bejaaratna en de patiënten van verpltf1 huis, konden volop genieten fiart het goede spel, waarbij hoofdrolspelers Joop v. d ,Z| en Cees In der Rieden hun zj re rol weer eminent vertolkn Ook de andere dames en hei leverden prima spel. Enkele I jaarden en verpleegsters eeij de hele toneelgroep door de t dames-actrices bloemen aani bieden. Volgende week dins speelt Elckerlyck voor het soneel van het Diaconessen! te Leiden ik d te b

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12