Er komt geen tekort an electrische energie Krijgt u al 5% rente op uw spaarboekje..? ergelijking van irogramma s onfessionelen 1 progressieven VVD: belasting omlaag met f 1,3 miljard ÊeidëcSoivumt Solzjenitsyn zal werk in Westen voortzetten DIREKTEUR KEMA: Rijkspostspaarbank q|DAG 19 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT J Russische autoriteiten hebben niet alleen moeilijkheden gehad met de inmiddels verbannen schrij- I>er Alexander Solzjenitsin, maar ook met andere „recalcitrante" kunstenaars. Links de dichter Vevtoesjenko, die het waagde te protesteren tegen Solzjenitsins verbanning en deswege de officiële (oorn op zich laadde. Rechts de Russische danser Valery Panov die emigratie naar Israël aanvroeg u met „krachtige maatregelen" wordt bedreigd als hij niet, zonder zijn vrouw Galina, de 1ovjet-Unie verlaat. ZüRICH (AP) De uitgewezen Russische schrij ver Alexander Solzjenitsyn heeft gisteren in Zü- rich gezegd dat hij zijn werk in ballingschap zal voortzetten. Hij verklaarde net zoveel recht te hebbeh om op de Russische bodem te leven als degenen die de moed hebben gehad hem er met geweld uit te gooien. De Nobelprijswinnaar toonde zich bezorgd voor zijn gezin en zijn archief dat hij in de loop van de jaren heeft opgebouwd. Als de Russische au toriteiten mijn archief in beslag nemen, al is het maar gedeeltelijk, dan zou dat een geestelij ke moord zijn, aldus Solzjenitsyn. Hij zei voorts dat het onmogelijk was om te voorspellen hoe zijn terugkeer naar de Sovjet-Unie ooit plaats zou vinden, maar zo zei hij .wonderen zijn de wereld nog niet uit". De Russische substituut-officier van justitie Mikhail Malyarow verklaarde gisteren in een interview voor radio Moskou dat het decreet van de Opperste Sovjet waarmee Solzjenitsyn over de grens werd gezet, de dissidente schrijver be hoedde voor gevangenisstraf. De Russische balletdanser Valery Panov heeft gisteren van de Sovjet-autororiteiten te horen gekregen dat hij onmiddellijk, en zonder zijn vrouw, naar Israël moet vertrekken. Weigert hij te gaan dan zullen harde administratieve maatregelen tegen hem worden genomen. Het echtpaar Panov, ex-dansers bij het Kirov- ballet in Leningrad, vroeg twee jaar geleden een uitreisvergunning voor Israël aan. Van onze correspondent UTRECHT „Bij de electriciteitsbedrijven bestaat het vertrouwen dat de mogelijkheden voor de bouw van de nodige installaties geboden zullen worden en ook in de toekomst voldaan kan worden aan de vraag naar electri sche energie, zodat er van een schaarste niet gesproken kan worden, tenzij ook op ander gebied in onze maat schappij zich schaarsteverschijnselen zullen gaan voor doen." Dit zijn de droevige restanten van de 1000 km ten zuiden van Manilla gelegen Filippijnse stad Jolo, waar zich enkele daggn geleden hevige gevechten hebben voorgedaan tussen islami tische opstandelingen en regeringstroepen. Eisenhower-Nixon bij het verlaten van het ziekenhuis in iianapolis, waar zij een buikoperatie heeft ondergaan. 'Achter haar haar echtgenoot David Eisenhower, die geflan keerd'wordt door president Nixon en mevrouw Nixon. Voor statenverkiezing O (Van een onzer verslaggevers) HAAG Tussen de provinciale besturen van de drie grote con- ionele partijen en' de progressieve partijen in Zuid-Holland is rleg tot stand gekomen, waarin de partijprogramma's worcten jeleken. In een speciaal ingestelde commissie geven vertegen- rdigers van al deze partijen elkaar technische informatie over programmapunten van de verschillende partijen, waarbij met >e ook de filosofie achter de programmapunten wordt belicht, lat overleg wordt deelgenomen door de KVP, de ARP, de CHU, PvdA, D'66, de PPR en de PSP. De VVD is bij deze informele !ram-vergelijking nog niet aan bod gekomen, tiviteiten met de program-vergelijking betekenen in geen geval de deelnemende partijen voorafgaande aan de op 27 maart te ien verkiezingen voor provinciale staten bindende afspraken elkaar zullen maken. De hee- H. J. A. M. Vrouwenvelder, frac- jorzitter van de KVP in provinciale staten, verklaart daarover: doen dit nu al om na 27 maart, na de verkiez'ngen, genoeg tijd een goede besluitvorming te krijgen. Als we dit allemaal ook ie verkiezingen moeten doen, komen de politieke beleidsgesprek- 'n gedrang''/ i op gang gekomen overleg, dat uitgangspunten moet geven politieke gesprekken na- de verkiezingen, is tot stand gekomen le reeks van misverstanden, die enkele weken geleden ontston- waarbij onder meer werd verondersteld dat de KVP zonder de mfessionele partners afspraken met de PvdA over 'n program- ige zou willen maken voorafgaande aan de verkiezingen. Er k toen slechts één gesprek tussen de vertegenwoordigers van de ïinciale partijbesturen te hebben plaatsgevonden. Nu zijn de nterende besprekingen met duidelijke afspraken over de bedoe- sn hervat, en bovendien zijn de ARP en de CHU daar nu ook >etrokken. Dat zei gisteravond ir. J. H. Bak ker, direkteur van de N.V. Sa- menwèrkende Electrieiteits-Pro- duktiebedrijven en de N.V. tot Keuring van Electrotechnische materialen, op een bijeenkomst van de kring van Utrechtse on dernemingen. Een geruststelling voor diegenen die mochten ver wachten dat met de olie, de steenkool en het aardgas het binnenkort ook afgelopen zou zijn met de electrische energie. Geen nood, aldus ir. Bakker, als maar tijdig wordt ingezien dat het inschakelen van kerncentra les een noodzaak is. Het electricileitsverbruik zal ze ker toenemen. Gerekend moet worden op 6 maal het verbruik van nu in het jaar 2000. Maar het hoeft geen moeilijkheden op te leveren, mits aan bovenge noemde' voorwaarde wordt vol daan. Met kolen, olie en gas redden we het niet meer. Daarnaast zal gestudeerd moeten worden op het gebruik van zonne-energie die mogelijkerwijs over geruime tijd de kernener gie zal kunn vervangen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De tweede kamer fractie van de VVD zal de rege ring vandaag vragen de belas tingen dit jaar met 1,3 miljard gulden te verlagen. Fractielei der Wiegel kondigde dit gister avond aan op een bijeenkomst in Dordrecht. Hij zei daar, dat de VVD in tegenstelling tot het kabinet een belastingverlaging voor iedereen wil. „Dat achten wij rechtvaardig en noodzake lijk omdat alle belastingbetalers en speciaal de middengroepen onder het bewind van dit kabi net onevenredig zwaar in de knel zijn gekomen. Het plan van de liberalen omvat onder meer verlaging van de belasting op alle inkomens met een punt en van belasting op in komens tot 40 mille met nog een extra punt. Verder wil de VVD optrekking van de belas tingvrije voet en een extra ver betering van de fdscale oude dagsvoorziening voor zelfstandi gen en voor gehuwde vrouwen die* in het eigen bedrijf meewer ken. Ook het NKV is van mening, dat belastingverlichting snel moet worden doorgevoerd. Wachten tot 1 juli lijkt het NKV te lang. ,,De prikkel die onzs economie nodig heeft, moet op korte ter mijn worden toegediend", aldus het NKV. ARP-fractieleider Aantjes is ech ter van mening, dat men voor zichtig moet zijn met aan te dringen op algemene belasting verlaging, vooral nu de finan ciële situatie schijnt mee te val len. De heer Aantjes geeft de voorkeur aan belastingverlaging ten behoeve van de lagere inko mens, maar dat zal dan wel consequenties moeten hebben voor de primaire inkomensvor ming. Onvolledig normbesef ERGENS LEVEN WE MET DE ZEVENTIGER JAREN toch in een gekke tijd. Al valt het velen van ons vaak moeilijk dat te zien en meer nog het te erkennen. Terwijl we, gestuwd door actiegroepen en mensen met een blik die verder reikt dan morgen, proberen de samenleving door een beter normbesef gelukkiger te maken, wordt aan de andere kant getornd aan normen die terzake van eerbied voor de menselijke persoon als essentieel golden. We moeten milieu- en consumptiebewust worden; leuzen als "Wees wijs met water", „Consumeren of vegeteren?" bedoelen ons duide lijk te maken, dat we wat de natuur ons geeft, moeten gebruiken, niet misbruiken; dat een overmatig gebruik ook op misbruik kan neerkomen. Maar tegelijkertijd accepteren we in de samenleving een groeiende portie geweld; zijn we bereid heel ruim te zijn met de interpretatie dat geweld een toelaatbaar middel kan zijn om de samenleving te verbeteren. Ook Nederland kent zijn gijzelingen, roofovervallen met of zonder bloedvergieten - zijn aan de orde van de dag. Elk pleidooi om strenger tegen misdaad op te treden wordt weggewuifd als terug grijpen naar verouderde middelen. "Wees wijs met andermans leven", wordt aanvaard als het de be strijding van de verkeersonveiligheid betreft; gelukkig! Maar zou het niet beter zijn deze wijsheid uit te breiden tot meer eerbied voor het menselijk leven ip het algemeen? Boeiend verzet DAT DE UNIVERSITEITEN bij hun verzet tegen de nieuwe academi sche studie-opzet volgens het plan-Postumus steun krijgen vam de Academische Raad, is niet helemaal onverwachts. Maar het verzet is plotseling een boeiende kwestie geworden, omdat nu in fe:;te de vaste Kamercommissie voor het wetenschappelijk on derwijs in een Salomonspositie is komen te verkeren tussen de rege ring en de grote meerderheid van het wetenschappelijk onderwijs dat van studenten tot besturen tegen is. Feitelijk maakt de Academische Raad gebruik van een tip welke staatssecretaris Klein onbedoeld? enkele universiteiten gege ven heeft. Hij wees desgevraagd verder uitstel van de behandeling van het wetsontwerp af en wees erop dat, nu de memorie van ant woord uitgebracht is, alleen de Kamercommissie behandeling nog Ikan tegenhouden. Aan die Kamercommissie wordt nu gevraagd eerst een aparte hoor zitting te houden om kennis te nemen van de ernstige bezwaren welke iin de academische wereld blijven leven, nu blijkens de me morie van antwoord minister Van Kemenade en staatssecretaris Klein op de meeste essentiële punten voet bij stuk houden. KERN VAN DE BEZWAREN is en blijft het aansturen op een korte re duur voor vrijwel alle universitaire opleidingen; met vele univer siteiten vindt de meerderheid van de Academische Raad, dat men pas een cursusduur in de wet moet vastleggen, wanneer de ver schillende faculteiten aan de hand van het opzetten van een nieuw studieprogram weten, dat verkorting van de studietijd mogelijk is en hoe dat zou kunnen gebeuren. In de nota-Postumus was al een dubieus punt, of niet te veel acade mische studies over één kam worden geschoren; van haar kant werd de vorige en deze régering vrijwel tot een dergelijke opzet ge dwongen door de snel-stijgende kosten van het wetenschappelijk on derwijs. De minister en staatssecretaris kunnen bovendien de vraag stellen in hoeverre men aan universiteiten en hogescholen al serieus is begon nen aan het bestuderen van de mogelijkheden tot studietijdverkor- tinig. ALS ER EEN REDEN is welke ons beweegt tot steun aan het ver zoek van de Academische Raad, is dat de vrees dat bij hJJ8t'Je spoed straks de problemen vooral op het Voorbereidend Weten schappelijk Onderwijs en de aankomende studenten gaan drukken. De sector van het voortgezet onderwijs kent al problcmeng^wgen ze kan de extra druk welke zou voortvloeien uit m ken van de reorganisatie van het wetenschappelijk onderwijs mis sen als kiespijn. Weeroverzicht 'ware straffen in Italiaans corruptie-schandaal ■ZO Een rechtbank in de iaanse stad Arezzo heeit 103 anen veroordeeld tot gevan- isstraffen variërende van IE tot tien jaar wegens cor- Jnniswijzing maakte een ein- an een twintig jaar oud be- ngschandaal dat „Ingic", een •overheidsinstelling die airreert met particuliere fir-' s, werd genoemd, de affaire in 1954 aan het 1 kwam, beschuldigde een officier van justitie een aantal parlementsleden van vrijwel alle politieke partijen van het incasseren van ingic-steekpen- ningen. Het parlement weigerde echter de parlementaire on schendbaarheid van de betrok ken leden op te heffen. Negentien van het oorspronkelijke aantal beklaagden zijn intussen overleden. De aanklacht tegen nog eens 347 werd ingetrokken op grond van de overweging dat de termijn waarbinnen bestraft kan worden, is verlopen. Voor zo'n hoge rente moet u bij uw Nationale Spaarinstelling zijn: de Rijkspostspaarbank. 5% rente.dat is bijzonder gunstig voor spaargeld waarover u altijd direkt en zonder kosten kunt beschikken. En dan nog die zekerheid: een RPS-boekje staat op naam. Zonder uw medewerking wordt niet aan een ander uitbetaald- er is dus ook geen risico bij verlies of diefstal. En het gemak: voor inleggen en opnemen kunt u terecht bij elk postkantoor of postagent schap. Tot f 4.000,- per 4 weken kunt u direkt opnemen. Grotere bedragen-op aan- vraag-binnen enkele dagen. Het némen van zo'n handig RPS-boekje gaat ook al erg een voudig: u stort een bedrag bij een postkantoor of-agentschap en u krijgt het boekje meteen mee. uw nationale spaarinstelling zonnig mist 19 temperaturen row luchtdruk in millibaren opklaringen hagel yw warmtelront H hoge-drukgebied jg* bewolking sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebted regen 2^2 onweer windrichting verplaatsingsrichting Vanochtend lag de kern van een opvullende depressie bij Corsi ca. Een bijbehorend koufront dat over de Alpen trok, veroor zaakte in Midden-Europa lucht drukdalingen. Daar de lucht druk boven Zuid-Scandinavië re latief hoog bleef, nam de noord oostelijke wind bij ons in sterk te toe. Een oud front, dat in deze stroming naar het zuiden kwam, veroorzaakte plaatselijk motregen. Ten noorden van de Azoren ligt een krachtig hoge- drukgebied, kerndruk boven 1035 mbar. Een rug, die zich tot over Schotland uitstrekte en daar verbinding kreeg met de hogedrukcel boven Scandinavië, verplaatste zich iets naar 't zuid oosten. In deze omgeving blijft de noordoostelijke stroming ge handhaafd, waarmee geleidelijk drogere lucht wordt aange voerd. zodat de kans op opkla ringen zal toenemen. De neer slagkansen blijven klein. Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: Overwegend droog met in het al gemeen veel bewolking en plaatselijk mist. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: O tot 5 graden, Min. temp.: om streeks 2 graden, Max. tem.: omstreeks 7 graden, Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. WEERRAPPORTEN Amsterdam Dc Bilt Doelen Lucht. Rtd. Twente VllsBlngen Zd.-Limburg regenbui onbew. Purlji K'-h. bew, Rome regen Spilt zw bew. Stockholm 1. bew Wenen goh, bew. ZUrlch motregen Casablanca zw. bew. Istnnboel mist Las Palmas zw. bew. New York

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9