Leo Horn: „Van der Kroft toonde lef en karakter" Voetbalprofs dreigen met staking wk u Russisch protest tegen uitsluiting Tatjana Averina Eindsprint van Marten Hoekstra besliste strijd DINSDAG 19 FEBRUARI 1974 UEIDSE COURANT AMSTERDAM Leo Horn bul derde gisteren weer. Niet van de lach wat normaal voor hem schijnt te zijn als het gaat over de Nederlandse scheidsrechterij, maar als emotionele en harts tochtelijke tegenzet voor de zijns inziens onterechte kritiek op Leo van der Kroft, de veel besproken scheidsrechter van Feyenoord—Ajax. „Wie bij mij In de zaak komt en één kwaad woord over hem zegt, schop ik er hoogst persoonlijk uit", lach te een vrolijke Leo Hom, Aja- cied in hart en nieren en scheidsrechtsspecialist bij uit stek, in zijn zaak aan de Joden- breestraat, een kolkende ver keersader in het hartje van Am sterdam. De man, die bijna altijd kritiek levert op de internationaal ach teruit geholde prestaties van het Nederlandse arbiterskorps, neemt nu heel nadrukkelijk Van der Kroft in bescherming. Waar om? Dat is heel eenvoudig. Als vakman heeft Leo een uit muntende wedstrijd gefloten. Leo van der Kroft Het liep hem geen seconde uit de hand. Op mijn beurt zeg ik dan, fantastisch werk, Leo. Je bent negentig minuten lang je zelf gebleven, je trotseerde zes tigduizend Rotterdmmers alsof ze niet bestonden en bezat de moed misschien zevenduizend Amsterdammers gelijk te ge ven. Dat is lef, karakter. Daar voor bewonder ik je". Jaar er kwamen gisteren veel bezoekers in de textielzaak van Leo Horn, die het niet met hem eens waren. Zij hadden een kwaaie aan hem. Een simpel woord was al genoeg om Leo Horn bovenop de kast te jagen. Het was alsof het kritiek op hemzelf betrof. „Waar staat ge schreven", viel hij fel en mee dogenloos uit als die shirtjetrek- kerij van Vos tegen de niet meer te houden Rep in zijn her innering opwelt, ...dat een scheidsrechter moet fluiten pre cies op het moment wanneer er aan het shirt van een speler wordt getrokken? Nergens, neem dat van mij aan Wat Lep dan ook gedaan heeft, is volko men terecht geweest. Hij liet doorspelen vanwege de voor- deelregel, wachtte af of Rep zich nog zou kunnen vrij rukken en floot toen pas, toen er weer een overtreding begaan werd. Alle bombarie van foto's in de kranten, die laten zien dat Vos Rep pakte nog voor de lijn van het strafschopgebied was be reikt heeft dus niets om het lijf. Het gaat om de theorie, de ge- dachtengang achter de beslis sing van Van der Kroft. Ik sta er helemaal achter en in mijn tijd heb ik herhaaldelijk hetzelf de gedaan. Wanneer protesteren nog mogelijk was geweest, zoals in de periode toen ik floot, dan had deze zaak geen schijn van kans op slagen gehad. Zo duide lijk lag de kwestie voor de insi ders". Hoewel Leo Horn duidelijk pro- Van der Kroft ds verwijt hij hem wel onvoldoende uitleg van zijn beslissing. Door zijn wat al eenvoudige verklaring van „Voor mij was het een straf schop. Duidelijker kon het haast niet", bleef er een hysterieuze waas van ontevredenheid ach ter, die de „zaak" Van der Kroft gisteren weinig goed deed. Op ziijn werk, als perso- neelsman van het Haagse be drijf Intervam, was de topper FeyenoordAjax natuurlijk hét onderwerp van gesprek en ook in zijn directe omgeving neigde een belangrijke „groep" naar de overtuiging van verkeerd ge zien. Vandaar dat zijn oudcolle ga Leo Horn een aanval doet op de studio-sport. „Ik heb het al eens meer gezegd: bij dit soort grote wedstrijden behoor je ter zijde gestaan te worden door deskundigen, door oud-collega's bijvoorbeeld, die meer afweten van het „waarom een scheids rechter iets in het veld doet". Die koppigheid van de studio- sport om het niet te doen be grijp ik dan ook niet". Deze zijdelingse krittek op een medium van een dergelijk be lang neemt de indruk niet weg dat ook de scheidsrechter zelf altijd zijn woordje klaar moet hebben". In dat opzicht wordt vaak vergeten, dat de scheids rechter een mens is, een man met emoties en spanningen, die Vallen. „Gun hém daarom de tijd om zich te douchen, te kleden en te re laxen", luidt de bede van Horn". Dan krijgt je een ge nuanceerde verklaring, waar ie dereen veel meer aan heeft dan Met dat andere geval van Wim van Hanegem, die gescoord zou hebben in buitenspelpositie, heeft Leo Hom meer moeite. „Ik zat met Van Praag, Kie- boom en dat soort mensen op de eretribune, toen zich dat ge val afspeelde. En eerlijk je kunt me geloven of niet mijn eerste waarneming was precies het zelfde als die van Van der Kroft. Maar in tweede instantie, via het televisiescherm kom ik tot de conclusie dat deze beslissing een black-out Van der Kroft moet zijn ge weest. Hij heeft teveel gelet op het afspelen van de bal en te laat naar de buitenspelpostie Maar dat is een haast onvermij delijke fout vanwege de snel heid waarmee het spel zich vol trekt. Kijk, en als je nou ie mand tot rust laat komen en je laat hem dan zien wat er ge beurd is, dan moet je als grote scheidsrechter gewoon de moed durven en kunnen opbrengen om te zeggen, verkeerd beoor- deld, sorry. Wat geeft dat? Mag een scheidsrechter soms geen fout maken? Als een voet baller als Mulder, zoals afgelo pen zondag, een bijna niet te missen kopbal verprutst, hoor je er een dag later niets meer van. Nou. een scheidsrechter heeft dan op zijn beurt ook het recht op enige clementie van het publiek te kunnen rekenen". HANS DE BRUYN Leo Hom, ooit de beste scheidsrechter genoemd die ons land ooit kende, heeft alle waardering voor het optreden van Leo van der Kroft in het duel FeyenoordAjax. (Van onze sportredactie) 1 DEN HAAG De zesde „super- langeafstandwedstrijd", die in het kader van de Heinekcntro- fee gisteravond op schaatscen- trum De Uithof werd gereden, is gewonnen door Marten Hoek stra uit Heerenveen. De Fries besliste de strijd in de laatste se conden, toen hij na een felle eindsprint Henk Portengen, die reeds tweemaal eerder zegevier de, een fractie van een meter achter zich liet. Jan Roelof Kruithof uit Havelte legde be slag op de derde plaats. De ongeveer tweehonderdvijftig toeschouwers die naar dé Uithof waren gekomen hebben een wei nig spectaculaire strijd gezien. In de beginfase was het vooral Albert Weys (Hasselt) die de aandacht op zich vestigde door gedurende lange tijd alleen de kop te nemen en zelfs een halve baan uit te lopen. Ook hij werd echter door het peloton, bij de start ongeveer tachtig man sterk, ingehaald. Jeen van den Berg, met een arm in het gips rijdend oogstte bewondering voor het feit dat ook hij er eni ge tijd alleen vandoor ging. La ter bleek hij echter teveel van zijn krachten gevergd te hebben en moest hij opgeven. Datzelfde lot was ook weggelegd voor „dolle" Dries van Wijhe, de kei zer van het kerkdorp. Enkel en alleen op kracht slaagde hij erin zich lange tijd in de kop te handhaven, maar later moest ook hij afhaken, na nog wel bij enige prerhiesprtirts gezegevierd te hebben. Bij de dames werd Annie Barckink (Eibergen) ver rassend eerste. Met een halve schaatslengte voorsprong ver brak zij de hegemonie van de uit Steggerda afkomstige Sophie Westenbroek. Laatstgenoemde behoudt in het klassement wel haar de eerste plaats. De uitslagen: lieren: 1. Marten Hoekstra (Hoeren den) 10.1 punten. 2. Henk Porten- ïen (Dlemen) 9 punten. 3. Jan Roe lof Kruithof (Havelte) 8 punten. 4. Jos Raa'ymakers (Hoensbroek) 7 punten, 5 Marcel Pennlngs (Nteuw Vennep) 6 punten. 6. Karei te Win kel (Brummen) 5 punten, 7. George Rotteveel (Oudeweterlng) 4 punten. 8. Rlen de Rhoon (Roozenburg) 3 punten. 9. Wim Westerveld (Eem- nes) 2 punten, 10. Joban Wardenier (Marknesse) 1 punt. Portengen 41.2. punte... Hoekstra 40.2 punten, 3. Johan Wnr- denler 35.1 punten. Bennie van der Welde (Heerenveen) 30 punten. 6. Jos Raaymakers 26 punten. Dames: 1. Annle Borcklnk (EXbergen) 10.1 punten. 2. Sophie Westenbroek (Steggerda) 9 punten, 3. Grietje punten, 5. Trudy Dannenburg (Am stelveen) De stand: punten, 2. Annle Borcklnk 44.1 pu Trudy Dannenburg 40 punte punten. Vervroegd DEN HAAG De competitiewed strijd Go Ahead Eagles—FC Utrecht is verschoven van zon dag 3 maart naar zaterdag avond 2 maart. De wedstrijd be gint zaterdag om 20.00 uur. MOSKOU De Russische schaatsbond heeft een oïti- cieel protest ingediend bij de voorzitter van de inter nationale schaatsfederatie (I.S.U.) tegen de diskwali ficatie van Tatjana Averi na bij het wereldkam pioenschap sprint voor da mes. De Russische rijdster had in haar rit op de 1000 meter haar Ame rikaanse tegenstandster Sheila Young gehinderd bij een wissel, waarop de Franse scheidsrech ter Equeiy tot diskwalificatie besloot. Zondag na de wedstrij den werd de omstreden wissel uit de tweede 1000 meter van het programma nog eens beke ken door officials en vertegen woordigers van de ISU. De tele visie-opname werd zes keer af gedraaid. maar scheidsrechter Equeiy bleef op zijn standpunt dat er gehinderd was door Tat jana Averina. De Russische schaatsbond vraagt de ISU zo spoedig mogelijk een commissie van onderzoek aan te wijzen opdat Tatjana Averina gerehabiliteerd wordt en alsnog de gouden medaille krijgt van het wereldkampioenschap sprint voor dames, die haar volgens de Russische schaatsbond ten onrechte ontnomen is. HAMBURG De Internatio nale Federatie van Profes sional Voetballers (FIF- PRO) heeft gedreigd zijn spelers op te roepen tot een staking tijdens de eindron de van het wereldkam pioenschap voetbal, indien de arbeidsvoorwaarden voor de beroepsvoetballers niet worden verbeterd. Tot die betere arbeidsvoorwaar den behoort een vrije transfer regeling, meer overeenstem ming in de disciplinaire maatre gelen in de verschillende landen en een uitbreiding van de socia le voorzieningen. Gerhard Wies- ner, de Westduitse secretaris van de FIFPRO, zei gisteren dat een staking tijdens de eindronde van het wereldkampioenschap tot de mogelijkheden behoort. Wiesner voegde er aan toe ,,Op 7 december hebben wij een ge sprek gehad met FIFA-officials, onder wie Sir Stanley Rous. In die bespreking hebben wij onze verlangens naar voren ge bracht, maar sindsdien hebben wij niets meer van de FIFA vernomen. Tijdens onze bijeen komst van 25 en 26 februari te Rome zullen wij .-.onder twijfel de gedachte over een staking verder uitwerken".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7