Schilderen is voor huisvrouw Tobi Korsten een bezetenheid IN DE LEIDSE RAAD HEKKERS EN HEKSEN" stad Driessen (KVP) hoofdleidster kleuterschool? Theo Piket op jacht naar de titel ■UARIpiNA 3 DINSDAG 19 FEBRUARI 1974 Dat schriftelijke stemming ook best grappig kan zijn, bleek gis teravond in de gemeenteraad. Aan de orde waren: benoeming van leden van de raad van beheer van de sportstichting, van een conrector aan de Louise de Coligny-scholengemeenschap en van een hoofdleidster aan de openbare kleuterscholenge meenschap en van een hoofdleidster aan de openbare kleuter school aan het Valkenpad. „Er is hier 'n joker in de zaal", was 't commentaar van ver schillende raadsleden toen de uitslag van de stemming door de heer Waal bekend werd gemaakt. Behalve op de voorge stelde kandidaten waren namelijk enkele stemmen uitge bracht op de heren Vis, Kret, Driessen en mevrouw van Seters. De grappenmaker die zich nooit bekend zal hoeven maken zag als beste vertegenwoordiger van de Leidse handbalvereniging in de raad van beheer van de sportstichting de heer Kret. De heer Vis werd door hem (haar) gezien als ideale conrec tor van de Louise de Coligny Scholengemeenschap. Behalve op drs Koot werd ook één stem uitgebracht op mevrouw Van Seters voor deze post. In plaats van mejuffrouw Van den Berg had het raadslid graag de heer Driessen (KVP) gezien als nieuwe hoofdleidster van de openbare kleuterschool aan het Valkerpad. M Ï^N Ome Willem blijft be- I leiden op de bank zitten, het koffie behoedzaam tussen ,e handen geklemd houdend. (r zijn ogen volgen ons bruin iwsgierig als we naar een van de kamer lopen waar 5r?]?ïanfï*' portret van Ome en (K) em. „Dat is nou ome Wil- (K) TV', verklaart mijn witgejaste 'en overv'oe^e' want Willem lijkt druppels koffie op zijn (K)<KTel- De bruine ogen glanzen en weer» merkwaardig. „Ome Wil- ï^£r'®er| kom er even bijstaan", no nparmevrouw C. Riethoven-Kor- Skl-were( hem opgewekt uit. Het is precies. Het bewijs is gele- 1. De oude man mag weer ii zitten: „en nou even rus- "zijn hoor, anders kan ik niet 21^ (*eze meneer Praten". Als toformaVeer aan ziJn zit' hoor aktueel fan de eenzaamheid van ome 22.4|em. Op een tafel staat een In kleien poppetje van een irisch voorkomen. „Dat heb iet eerst gemaakt", vertelt trots, terwijl hij zijn ststukje in zijn zak bergt, t de dieiar moet u mee door gaan, Willem; het lukt best", 00 doeken in vier ""jaar tijd in de Da Costastraat in het oud-20ste-eeuwse buitendeur met zou passen in een Kropholler. Ook van interieur is wei- De kamers tot een zaaltje aan- onder monumentale waar eerst de en de kasten wa- >e schouw, boven de gas- heeft een omlijsting van De serre is het van mevrouw Riethoven, ezel staat er wijdbeens in daglicht. Over het winter- heen staat in één rechte een paar honderd meter op, d'Heesterboom, de houtmolen aan de die met trots geheven rustig naar het westen omgeving wordt duidelijk, hier het penseel regeert, schilderijen van al- formaat bedekken er de De kunst druipt van de Onder haar meisjes- G(atherina) Korsten man noemt me alfijd schildert mevrouw bij het leven. Portret en stillevens, impressies de weg, boerderijtafe- „Dat doek daarboven dochter; dat is mijn dat daar is een klein een halfnaaktje van bij een spiegel. We vier kinderen. Mijn oud- zooh van 28 is tandarts in Eemnes. Onze dochter is nu 16. Ze is een mongooltje. We zitten veel in het werk voor geestelijk gehandicapten. Ome Willem komt vaak een momentje bin nen vallen, zo uit zijn eenzaam heid, even een kopje koffie drin ken". Er is één kleinkind, door een jon ge, erg talentvolle oma vereeu wigd met konijn: „het tweede staat op stapel". Vier jaar gele den is mevrouw Riethoven met schilderen begonnen. Toen werd ze weer Tobi Korsten. „Ik ben niet zo'n huishoudelijk type. Ik wist, dat ik goed kon tekenen; mijn kinderen had ik al eens nagetekend. Toen mijn oudste ging trouwen zie hij: „Hier, mama, ik heb verf voor je ge kocht". Ik ben begonnen met een fantasie-kasteel. Dat heb ik bewaard. Daarna was het alleen maar dóórgaan. Ik ben ervan bezeten geraakt. Ik maak van alles". Tobi Korsten haalt een geschilderde makreel in het licht van een lamp: „Die gilt om licht, dan gaat-ie glanzen. Je moet eigenlijk alles met een beetje belichting laten zien". Zelden zag ik een voortreffelij ker makreel met z'n zilvergou den velletje. Tobi Korsten vertelt hoe zij de poes heeft geportretteerd: ,,'s avonds poseerde hij vijf minu ten, ongeduldig. Mijn man hield hem vast, anders was-ie zó weg gevlogen". Het is moeilijk, schrijven en kijken tegelijk. In de serre zit op een rots naast „Was het maar een hobby' een boshek in winters licht een naakt in gedachten tegen een onheilspellende fantasie-achter- grond: „Precies de zeemeermin van Kopenhagen. Dat zegt ie dereen". Elke dag is het raak: „Gauw af wassen 's morgens en dan de witte jas aan. 's Avonds ga ik weinig uit. Als je met iemand praat, heb je hooguit vijf minu ten intens contact. Langer zitten is zonde van de rest van je tijd. Dan ga ik zitten kijken, voel ik me eenzaam worden. Op den duur zit je alleen maar te leute ren. Ik wil dan naar huis, aan het werk. Mijn man is echt een gezelligheidsmens. Hij vindt het heerlijk, wat ik doe. Hij is voor zitter van Swift, de wielrenners. Hij doet veel voor de sport. Men maakt graag van zijn ideeën gebruik. Een soort onbe taald manager, een sportidea- list. Ik hou niet van sport. Ik hou van klassieke muziek, van klassiek ballet. Vaak schrik ik van de koude sfeer van iets mo derns dat niet bij me aansluit. Ik hou van warm, gedempt, donker. Dat zit meestal in mijn schilderijen". In de afgelopen vier jaar heeft Tobi Korsten zo wat vierhon derd doeken voltooid. De mees te portretten nemen de mensen mee naar huis. Vorig jaar schil derde zij Ajacied Barry Huls- hoff en nu heeft ze wethouder mevrouw Elly den Haan-Groen „flauw opgezet" na een eerste uurtje poseren: „ze zal nog wel een tweede keer moeten ko men Autodidact Korsten „ik heb geen enkele studie gemaakt. Het is komen aanwaaien" is helemaal weg van vissen. Vis sen zie je steeds op haar doeken terug. „Vis is echt natuur, sym bool van het leven, omdat we zelf uit het water zijn voortge komen. Dat treft me erg. Als ik in Amsterdam over de Albert Cuyp-markt loop, ga ik altijd langs het visstalletje. Oranje garnalen, zulken grote, en zilve rige vissen. Mooi hoor. Vreem de soorten, vreemde schubben. Ik zou daar zó willen gaan zit ten schilderen. Maar dat kan natuurlijk niet, hè? Als ik thuis m'n vissen schilder, moet ik ze beschermen tegen de poes en de twee honden. Maar ze komen fijn op het linnen te staan, ^oals die poon met mosselen daar. Mijn makreel heeft in de Eva gestaan. En dat ei daar?, dat sloeg ik kapot op tafel, zó. De poes komt nog een paar keer terug op het doek, zoals die kee dat ze daar zat tussen het groen en de witte bloemen, met lichte ogen in de tuin. Van het eerste kasteel in het wa ter naar het portret was een hele overgang voor Tobi Kor sten. „Het was hard werken, maar ik zag vooruitgang. Ik moet niet iets „net laten lij ken", er moet sfeer vanuit gaan. Elk gezicht is boeiend; de eigen persoonlijkheid, die wil ik uitbeelden. Bij Rubens ging het me om de huidskleur. Ik heb goed gekeken naar zijn belich ting. Dat kan ik goed gebruiken als ik een naakt maak. Van dat heel minutieuze ben ik afge stapt. Ik werk nu grover, zou ik haast zeggen; ruiger en manne lijker, in brede opzetten, met een vastere toets en alles. Vroe ger, bijvoorbeeld, dorst ik geen groen in een gezicht te doen. Nu een paar jaar heel hard werken. Ik heb er spijt van, dat ik te oud ben begonnen, op m'n 47ste. Ik hoop maar zolang mogelijk produktief te blijven, zonder be vende handen, ik zei het al: het is een soort bezetenheid. Als ik niet kan schilderen, voel ik i doodziek. Wès het maar e hobby Mevrouw Riethoven laat als Tobi Korsten haar makrelen het liefst glanzen, „ik maak ontzet tend graag feest. Dat vind ik gezellig. Maar „lol" maakt je niet blij, dat is niet essentieel om gelukkig te kunnen zijn". Ze is zichzelf met donker en gela denheid. Tobi laat een erg n gecomponeerde bak met v jaarsbloemen zien, ze baden in een helder blauw diffuus licht: „dat is m'n kleur niet", zegt i pertinent en wijst daarna op een zonderling oud „katte- vrouwtje." „dat zijn in feite de types die je de hele dag om je heen ziet". Op een nog bijna leeg gespannen doek staan rui ters in een duinlandschap in schets te wachten. „Wachten op de juiste stemming om er verder te gaan". Ton Pieters „Langer praten dan vijf minuten is zonde van m'n dag wel. Ik schilder wat ik zie. On derweg schets ik ook veel. Dan ga ik zitten tekenen, anders vind ik het zonde van mijn tijd". ,Ik heb nog niet op tentoonstellin gen gehngen. Z, hebben me wel gevraagd, maar ik durf niet er mee voor de dag te komen. Nog Boskoop De „Instuif Jong Boskoop" viert vrijdag 22 fe bruari het jaarlijkse ca val in het Verenigingsge bouw, Rozenlaan 4. drieëntwintigste „instuif-car- naval" zal een bijzonder vro lijke aangelegenheid worden. Twee orkesten zullen er de stemming lin houden te ten: De Jorisband en Toby Collar. Leidse bioscopen Camsra: „Schreeuw zonder ant woord", 18 jr. dag 19.00 en 21.15 uur. do. vr., ma., di., 14.30 uur. Kinderm.: „Circus-vrienden", wo. en za„ 14.30 uur. zo. 14.00 en 16.15 uur. Nachtv.: „If", 18 jr. vr. en za., 23.30 uur. Lido: „Jesus Christ Superstar", a.l. 14.30. 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.30, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Studio: „Live and let die"; Tijden zei Lido. Luxor: „Blauwe bonen voor twee binken", 14 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.30 uur. zo. 14.30 en 16.30 TrianonO „De avonturen van „Rabbi Jakob", Louis de Fu- nées, a.l. 14.30. 19.00 en 21.15 uur. zo. 14.15, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Rex: „Het zwaard en de stalen arm". 18 jr. Tijden zie Trianon. „Wilhelmina" vraagt uieer contributie LISSE Maandagavond werd in „Het Baken" de jaarvergade ring gehouden van de Buurtver eniging „Wilhelmina" te Lisse. Men ging akoord met de contri butieverhoging van 1.25 tot 2,—. In het vervolg zullen wijziging van het Huishoudelijk Reglement reeds 16-jarigen als lid der vereniging worden be schouwd. Het afgelopen jaar le verde een voordelig saldo op van 583,20. Het ledental be draagt 134. Medegedeeld werd, dat het adres van het secretariaat nu is: Chr. Knook, Zwartlaan 2 a, telef. 12350 (na 6 uur). Woensdag 27 febr. wordt 'n feest avond voro de kinderen van 13 tot en met 15 jaar gehouden in Rehoboth, kinderen van niet-le- den mogen tegen 1.ook van de film genieten. Voorts werd nog medegedeeld, dat op woensdag vóór Hemel vaartsdag de gebruikelijke voor jaarsfeestavond wordt gehou den. TERRE DES HOMMES HERHAALT HULPACTIE LEIDEN De werkgroep Leiden van Terre des Hommes, de stichting voor directe hulp aan kinderen in nood, zal binnenkort haar inzamelingsactie voor het kinderdagverblijf in Djakarta herhalen. Van het streefbedrag van 8000 j gulden, is reeds 1500 gulden op-j gehaald. In Djakarta is tenge- J volge van het gebrek aan het juiste voedsel 40 tot 60 procent I van het aantal kinderen licha melijk en geestelijk onvoldoende ontwikkeld. De werkgroep Lei den van Terre des Hommes zal via huis aan-huis bezorgde sten- j cils de Leidse bevolking oproe- pen tot financiële medewerking i aan deze actie voor het voe- 1 dingsdagverblijf. LEIDEN In de vierde ronde om het per soonlijk Leids schaakkampioenschap heeft Theo Piket voorlopig de leiding genomen. In een Franse partij toonde van Halderen zijn grote gulheid en overlaadde Piket met stukken, hetgeen gretig geaccepteerd werd. Van Halderen zag na zijn desperate offer serie al snel van verder verweer af. Misschien kan Ad v. d. Berg nog boven Theo Piket komen, maar dan moet hij zijn beter staande, doch moeilijke, afgebroken partij tegen Huizer tot winst voeren. Een andere belangrijke ontmoeting was die tussen de Graaff en Mieremet. In de opening leek de Graaff reoht op winst af te stevenen, maar een onnauwkeurige voortzetting bracht de stand weer in evenwicht. Een bijzonder ge compliceerde stelling, waarbij Mieremet met n.l. nog vele stukken op het bord in zetdwang verkeerde, werd door de Graaff bekwaam tot winst gevoerd. Even was er hilariteit in de zaal toen Mieremet, in zet dwang, voorstelde zijn beurt voorbij te laten gaan, hetgeen echter lachend door de Graaff van de hand werd gewezen. In eerst een positionele ,maar naarmate de tijd verstreek, steeds meer een tactische strijd won Van Loon tegen Cees Berg de kwaliteit en het volle punt. Al weer toonde Lommerse zich een gewillig slachtoffer en liet zich in slechts 8 zetten overspelen. Een antiexe truc, die elke rechtgeaarde schaker behoort te kennen, scheen wel in het boekje van de Jong, maar niet in dat van Lommerse te staan. Na 8 zetten damewinst en een snelle capi tulatie. In een ingewikkelde stelling hield Hendriksen tegen Tolemraar het hoofd kofll en behaalde langs afgronden remise. 'um belangrijke ontmoeting: Bongers—Piket werd uitge steld. OEGSTGEEST - De raad ver gadert a.s. donderdag vanaf 19.30 uur. Gesproken zal wor den over over de aanleg van volkstuintjes ten westen van de Grunerie, huurverhoging van de gemeentewoningen per 1 april, brandbeveili gingsverordening en ver pachting van het zwembad restaurant. OEGSTGEEST - In de grote zaal van het parochiehuis wordt a.s. zondag het jaar lijkse kindercarnaval gehou den. Medewerking verlehen de Wilbert-drummers. Het programma biedt aantrekke lijke verrassingen. Aanvang 14.30 uur. OEGSTGEEST - Alle oud-le den, leden en donateurs van de Wilibert Drummers wor den a.s. zaterdag verwacht in het parochiehuis voor een groot carnavalsfeest. Dc feestmuziek wordt verzorgd door Jan en Kees. Aanvang 20.00 uur. ZOETERWOUDE - De Vrije Klubs houden volgende week dinsdag een oliebollenactie. Dit om de kaspositie van de clubs te verbeteren. De kos ten zijn 1,— voor vijf bol len. OEGSTGEEST - De KVP afde lingen houdt 27 februari een algemene ledenvergadering in het parochiehuis. Aanvang 20.00 uur. SASSENHEIM - „De Lente klokjes" zullen op 30 anaart aanstaande in de Hervormde Kerk een plaat opnemen. Een zijde van de plaat zal ug gevuld worden met liedjes fl van de Sassenheimse Lente- klokjes de andere zijde door de Katwijkse. Nieuwe leden n kunnen zich aanmelden tij dens de repetitie in het i Jeugdhuis aan de Jullana- laan vrijdags vanaf kwart over vier. SASSENHEIM - In „De Storm bal" wordt a.s. zaterdag eer. cabaret opgevoerd. Het pro gramma bestaat uit humoris tische en kritische sketches voorstel van b. was een hek langs al het dat de Bedrijfstechnisehe omgeeft te plaatsen. Dit op tegenstand van mevrouw Van Seters, het groen ook voor de om- toegankelijk wilde Uiteindelijk konden „de en knobbelganzen" maar niet van de rijwiel van de schoool afblijven, de PAK-fractie onder- ook de heer Stroinke de prot. christelijke fractie Met het onderzoek is in 1969 een begin gemaakt naar aanleiding van een brief van de minister van verkeer en waterstaat, die alleen subsidie wenste te verle nen voor de aanleg van wegen wanneer er een onderzoek naar verkeer en vervoer zou worden gedaan. „De voorspelling van het toenmalige KVP-Taadslid Ham, dat de kosten van het on derzoek op zouden lopen tot 2 miljoen is bewaarheid gewor den", aldus de PvdA-er. „En wat hebben we er dan nog voor?" Aan b. en w. stelde hij voor een „helder" stuk te ver spreiden waarin het een en an der over het onderzoek verdui delijkt zou kunnen worden. Voor wat betreft zijn teleurstel ling over het afhaken van Voor schoten en Zoeterwoude (de ra den van deze gemeenten hebben geweigerd verder bij te dragen iin de kosten van het onderzoek, gezien de verhoging van de prij zen - ned.) werd hij ondersteund door wethouder Kret. Alleen de manier waarop verschilde. De wethouder zag liever dat de stuurgroep verkeer en vervoer met 'deze gemeenten tot een op lossing zou komen, dan dat, zoals de heer Waal had voorge steld, burgemeester Vis met de twee burgemeesters in onder handeling zou gaan. LEIDEN In het voorjaar zal Leiden een nieuwe muziekfor- matie hebben. Het is „Pango", een groep bestaande uit acht blazers, waarvan de helft een opleiding conservatorium heeft. Het eerste concert zal waar schijnlijk op de „Pink inn" ge houden worden. De formatie be staat uit Dolf/e Lampo (toets instrumenten), Charley Schou ten (slagwerk). Lex Hakker (gi taar en saxen), Han Smit (trom pet), Ton Kloet (trombone en trompet) en Jan Verver (bas). Naarstig is Lex Hakker (de voorlopige leider van de groep) aan het zoeken naar een zanger die „de juiste commerciële klan ken kan voortbrengen". De groep is ontstaan uit Merday Morn", een formatie die drie jaar geleden opgeheven werd. Het management van „Pango" zal waarschijnlijk door Holland Managements" ter hand worden genomen. Op de foto Lex Hakker en Leo van Berkel tijdens een optreden van „Merday Morn". aanleiding van een voorstel beschikbaar stellen van voor het slopen van pan- in de saneringswijken, de heer Oosterman (D'66) lieuwe bezinning op deze Ook de VVD-er j drong aan op voorzich- in deze zaak. De opmer- j wethouder Kret dat i n aanzienlijk deel van het herzien was" kon met vermurwen: „Er panden die nog Die moeten dan geïntegreerd worden in leane, frisse wijkje dat de voor ogen staat", promis-voorstel van de Stro ink om „de com- stadsontwikkeling erin te j wanneer er een pand zou worden" vond wei opgang. Er bleek namelijk „Ik wil mij niet op- als hekker tegenover an- Dit stelde wethouder gisteravond in de aanleiding van een die ontstond toen het van een hek rond de School aan aan de orde „He.t compromis van Van Seters gaat door fracties heen. dus ik zou de laatste zijn hieraan voor- te gaan. Wanneer het mis lopen zullen de opvolgers mevrouw Seters en mij wel een oplossing vinden om bloedhonden en knobbelgan- tegen te gaan". al een dergelijk voorstel van de heer Amptmeyer (PSP) te zijn aangenomen. Over de bruik baarheid van de panden in de saneringsgebieden wilde wethou der Kret het liever niet hebben. „De voorzieningen die voor deze panden zullen moeten worden getroffen zouden alleen de prij zen voor de nieuwbouw maar opdrijven Het voorstel inzake het beschik baar stellen van gelden voor het verrichten van onderzoeken naar het verkeers- en vervoers plan voor de Leidse agglomera tie ontlokte bij C. Waal (PvdA) de vraag wat het uiteindelijke doel van het onderzoek was.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3