Sou/tont (ook benzine) op 1 maart duurder fblijmaker eigeraars Kalkar- Lef fing blijven van stroom voorzien Spoedig einde Arabische olieboycot tegen de VS ZUINIG ZIJN MET HOUT 100 km in Duitsland niet meer nodig i^^mmi^^mÊÊÊiÊÊÊÊËÊÈ Molotofcocktail sticht brand in politiebureau Beeldtelefonie tussen Den Haag en Eindhoven Commissie Claus opgeheven verdien n echte 11 Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeurhoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Lertentles (excl. B.T.W.) ƒ0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week 2,37; kwartaal ƒ30,66 ;jaar ƒ119,05 - Losse nummers: 40 cent. 65e JAARGANG No. 19741 DINSDAG 19 FEBRUARI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Piste; 20.28 uur Wij lopen op tijd, doe.; 21.17 uur Oorlog en vrede, slot; 22.00 uur Waar gebeurd. Ned. II: 19.05 uur Pipo; 20.21 uur Merijntje Gijzen; 21.20 uur Zoen van de juf; 22.05 uur Achter het nieuws met Altamirano, verzet in Chili. OVERWEGEND DROOG. Op de meeste plaatsen droog weer met veel bewolking, m^ai; in het noorden van het land later ook opklaringen. Matige, af en toe vrij krachtige, noord oostelijke wind. Min. temp. van 3 graden in het zuidwesten tot min 1 graad in het noordoosten. Maxima morgen ongeveer 4 graden. Morgen: zon 7.4618.02, maan 6.43—16.32. Schev.: hoogw. 2.27—14.41,* laagw. 10.13—22.33. Het kan wel eens gebeuren,dat voet ballers zo opgaan in hun spel dat hun hoofd in een voetbal wordt veranderd. Dit was klaarblijkelijk het geval met de doelman Moestafa van Riada tij dens een wedstrijd tegen Shabiba Mazraa in Beiroet (Libanon). MARIANNE VERLOOFD De vroegere vriendin van Mick Jag- ger van de Rolling Stones, de actrice Marianne Faithfull heeft haar verlo ving aangekondigd met de antiekhan delaar Oliver Musker. PELE COMMENTATOR Brazilië's topvoetbalier Pele, die een punt wil zetten achter zijn internatio nale carrière, heeft het voornemen als commentator op te treden tijdens de wereldkampioenschappen voetbal in Duitsland. DEN HAAG De prijzen van de aardolie- produkten gaan per 1 maart omhoog. De oliemaatschappijen hebben van het minis terie van economische zaken in principe al toestemming gekregen per 1 maart de prijs van een ton ruwe olie te verhogen. De prijs van de benzine (voor super nu 87,7 cent) zal dus duurder worden, maar nog onder de gulden per liter blijven. Momenteel zijn besprekingen gaande tussen het ministerie en de maatschappijen over de verdeling van die verhoging over de verschillende raffinageprodukten, zoals benzine, huisbrandolie, stookolie enz.De accijnzen zullen gelijk blijven. Binnen en kele dagen zijn de resultaten van die be sprekingen te verwachten. Volgens de Westduitse oliemaatschappijen is de olie bevoorrading in dat land weer zo gunstig, dat zij de bondsregering hebben voorgesteld de huidige maximumsnelheid maar te laten vervallen. De re gering zal waarschijnlijk morgen besluiten of de maximumsnelheid van 100 en 80 kilometer gehand haafd blijven of veranderd of opgeheven worden. De Nederlandse oliemaatschappijen hebben niet een dergelijk verzoek aan onze regering gedaan. Vol gens het ministerie van Economische Zaken is er in de Nederlandse bevoorradingssituatie beslist nog geen aanleiding om op de beperkende maatre gelen terug te komen. Bovendien zou de maxi mumsnelheid er in Nederland binnenkort toch ge komen zijn; de oliecrisis heeft alleen de invoering ervan versneld. Premier Den Uyl heeft gisteren gezegd, dat de olie verdeling tijdens de crisis het werk is geweest van de oliemaatschappijen niet van regeringen of EEG-instanties. Toch zou het onaanvaardbaar zijn, zo zei hij, om beslissingen die voor nationale, eco nomieën van levensbelang zijn geheel over te laten aan ongecontroleerde multinationale ondernemin gen. In de eerste week van februari werd een verminde ring van het benzineverbruik van 11,6 procent ten opzichte van vorig jaar geconstateerd. MOLLY OP DE TANDEM Gisteren ging van start de fietstocht ter gelegenheid van de actie ,,Een dag Veluwezoom-Arnhem-speeltuin van Nederland". Commissaris van de Koningin in Gelderland, mr. W. J. Geertsema, liet zich hierbij niet onbetuigd en slaat zijn been over de stang van zijn tandem om te beginnen aan de tocht. Prins nu voorzitter vrijwilligerswerk (Van onze parleentaire redactie)) DEN HAAG Prins Claus wordt de nieuwe voorzitter van de stichting Neder landse Vrijwilligers. Dit heeft minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king vanmorgen in Den Haag bekend gemaakt. Dit betekent dat dp prins niet meer zal optreden als voorzitter van de zg. commissie-Claus. Deze commissie wordt nl. opge heven en vervangen door een nieuwe commissie. Minister Pronk heeft niet de beweegrede nen bekend gemaakt voor het opheffen van de commissie- Claus, die adviezen gaf over ontwikkelingshulp. In het verle den heeft de prins vrij veel kri tiek te verduren gehad over de „koers" van zijn commissie. ^Van een onzer verslaggevers) van de elektriciteitsvoorziening. n - Vandaag heeft een •rdvoerder van de stedelijke chtfabrieken meegedeeld aan et MAN-Leiden, dat weige- aars van de Kalkar-heffing op e elektriciteitsrekening voorlo- e Duit 'g niet zullen worden afgeslo- t, die ni ®n- De SLF wacht de uitslag derd an het hoger beroep af, dat het lektriciteitsbedrijf voor Gronin- ereldk en en Drente (EGD) heeft en angevraagd tegen de uitspraak e 'an de president van de recht- S( »ank in Groningen in een kort edlng, waarin de Kalkar-hef- Tng van 3% werd losgekoppeld Sinds november vorig jaar wordt door zeer vele Leidenaars deze heffing niet betaald, maar hoe wel er wel aanmaningen ge stuurd worden, zal nog niet tot afsluiting worden overgegaan, aldus de SLF. Hoeveel weige raars er precies in Leiden e.o. zijn, wilde men niet meedelen. Wel wilde men loslaten dat het er zeer veel zijn en dat men er veel extra arbeidsuren aan moet besteden, omdat de door de weigeraars gebruikte blauwe girokaart, waar de 3% is afge trokken niet in de komputer kan en met de hand moet worden behandeld. Ook achtte men het niet ondenkbaar, dat wanneer de Wet Financiering Kweek- reaktor onverhoopt zou worden ingetrokken onder druk van de protesten en de vonnissen van de rechter, aan mensen die reeds betaald hadden deze 3% zou worden teruggegeven. Zoals bekend zal ook het Juridisch Adviesbureau onderzoeken of de stroomvoorziening van weige raars mag worden gestaakt. Enkele Leidenaars hebben reeds aangekondigd ook te zullen pro cederen wanneer toch hun elek triciteit wordt afgesneden. ISMAIL FAHMI WASHINGTON (AP) De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Ismail Fahmy, die met zijn Saoedi-Arahische ambtgenoot Omar Sakkaf in Washington overleg heeft gepleegd met dr. Kissin ger zal vandaag aan president Nixon mededelen dat het Arabische olie-em bargo tegen de Verenigde Staten spoe dig zal worden opgeheven. Deze toezeg ging is een gevolg van de vooruitgang die bij het Arabisch-Amerikaans overleg is bereikt over een vredesregeling in het Middon-Oosten en in het bijzonder over de troepenscheiding tussen Syrië en Israël op de Golanhoogvlakte. De Egyptische bewindsman zei gisteren dat bij dit overleg op elk terrein voor uitgang is geboekt. Hij werd hierin ge steund door zijn Amerikaanse ambtge noot dr. Kissinger die verklaarde dat er reële resultaten waren bereikt. De Libische leider kolonel Gaddafi is gisteravond plotseling in de Egyptische hoofdstad Cairo aangekomen om een speciale zitting van het Egyptisch parle ment bij te wonen ter ere van de okto- beroorlog. Gaddafi had onmiddellijk na aankomst een gesprek met de Egypti sche president Sadat. Het bezoek van de Libische leider wordt gezien als een teken van de verbeterde verstandhouding tussen de twee landen. De betrekkingen waren verslechterd na dat Sadat de Libische plannen van een samengaan van de twee landen op de lange baan had geschoven. Tijdens de oktoberoorlog leverde Gaddafi veel kri tiek op de wijze van vechten van het Egyptische leger en op het aanvaarden van het bestand in het Midden-Oosten dat hij omschreef als capitulatie. Brandt bezoekt carnaval viering Een vrolijke noot brachten de carnaval- vierders in Bonn aan in de Duitse Bonds- kanselarij. Bondskanselier Willy Brandt liet voor een wijle zijn zorgen liggen en haakte met Baarn (ANP) - De Baamse politie heeft vanmorgen een man gear resteerd, die ervan verdacht wordt met behulp van een Molo tovcocktail brand te hebben ge sticht in het politiebureau van Baarn. Er worden nog meer ar restaties verwacht na de rand, die een deel van de administra tie vernietigd heeft. De Molotovcocktail werd vanmor gen rond half zes het bureau in geworpen. De dienstdoende commandant, die omstreeks die tijd een harde klap hoorde, ont dekte dat het in de kamer van de administratie brandde. Het vuur kon met schuimblussers gedoofd worden, maar de brandweer moest later nog op treden, omdat het achter het plafond nog brandde. De politie vermoedt, dat het om een wraakneming gaat van mensen, die met de politie in aanraking geweest zijn. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG - Met ingang van 7 maart zal de PTT gaan experimenteren met beeldtelefonie. Hierbij zal het mogelijk zijn elkaar tijdens het telefoneren op een beeldschermpje te zien. Deze proefnemingen in zwart-wit worden geno men in samenwerking met Philips. De „visie- foons" worden opgesteld in het hoofdkantoor der van de PTT niet voorspellen. Evenmin kon van de PTT in Den Haag, bij Philips in Eindho ven en bij Philips-Telecom municatie in Hilver sum. De werknemers van PTT en Philips kun nen vanaf die dag zichtbaar met elkaar telefo- Of de beeldtelefonie ooit betaalbaar voor het pu bliek te realiseren zal zijn, kon een woordvoer- hij iets zeggen over de in het verre verschiet liggende „telegiro". Bij dit systeem zou men per telefoon giro-overschrijvingen kunnen ver richten. Men heeft dan echter een telefoontoe stel nadig met drukknopsysteem, dat op een speciale centrale is aangesloten. En daar de eerste centrale pas dit jaar in gebruik wordt ge nomen, zal het nog wel enige tijd duren voordat het overgrote deel van de girorekeninghouders beschikken over een dergelijk toestel. Maar de techniek staat voor niets en in de toe komst hoeven misschien geen afspraken meer gemaakt te worden over de plaats van vergade ringen, maar zal men van uit het eigen kantoor via de telefoon bij deze bijeenkomsten aanwezig kunnen zijn. Papierindustrie: HAARLEM (ANP) De Stichting Industrie-Hout, con instelling van de Nederlandse papierindustrie, heeft [zich gericht tot de besturen van alle gemeenten in Nederland in verband wiet de toenemende schaarste aan de grondstof hout. „Het wordt nu meer dan ooit noodzakelijk geacht dat geen hout verloren gaat". Het is de stichting gebleken dat veel gemeenten niet steeds op de hoogte zijn van de mogelijkheden om hun hout te verkopen. De gemeenten wordt gevraagd om al het hout dat gekapt wordt In bossen, wegbeplantirtgen en plantsoenen een nuttige bestemming te geven en hiervoor kontakt op te nemen met de houthandel. Mocht de verkoop van het hout moeilijkheden geven dan wordt de gemeen ten verzocht hierover kontakt op te nemen met de stichting Indu strie-Hout te Wageningen. Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpoint. Noteer m.l.vR|)M als nieuw kwartaal-abonnee: DUII Stuur deze bon in open envelop, Naam: zonder postzegel, naar: Adres:antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats: Stuur een 4-kleurenballpoln» naar: ^£|Q£|T Xr. COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1