MACK SLECHTTE LAATSTE BARRIERE NAAR TITELDUEL Geen champagne voor de winnaar Barcelona garandeert: over twee jaar ben je miljonair Technische „smulpartij'' in Sportpaleis Controverse Ajax-Neeskens verscherpt Roffel Rinus assistent Michels Toto met Engeland ilNSDAG 19 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT elletje jtOTTERDAM Manuel Gonzales wordt op 21 maart vijf- jullie i endertig jaar. Welk een excellente bokser moet deze ■ak Oeh man uit Texas in zijn „nog betere jaren" zijn geweest. meen i Gisteravond, in de nadagen van zijn carrière, bokste de eerzuchtige Texaan tegen Fighting Mack, even eerzuchtig want hij dingt naar de Europese kroon in het zwaarwel- tergewicht. Om dat te bereiken moet hij een aantal bar rières slechten maar de concurrenten zijn niet zo happig op een duel met Mack. Vandaar de komst van Manuel 'j Gonzalez, die eens op de wereldranglijst een vooraan staande plaats innam, die o.m. tegen Emile Griffith bok ste en nóg een techniek, geschraagd door een enorme rou tine, toont, die in combinatie met de eveneens uitgebreide bokskunde van Mack een prachtig, technisch duel ople verde. Mack won op punten, en daarmee was Gonzalez het helemaal niet eens. (lokkend zat hij in zijn kleedka mer. „Je moet hier een hamer meebrengen als je wilt wln- i nen," mompelde hij en keek boos vanonder zijn vooruitste kende wenkbrauwen, die hoog I boven de ogen lagen in een ge teisterd gezicht, de tol voor een lang en zwaar leven in de ring. 1 Had Gonzalez dan op een onbe- I slist gerekend? „Onbeslist? Ik j heb gewonnen." Zijn manager, een zeer omvangrijk persoon met een Texas-hoed op, was woedend. „Als je hier komt, kim je alleen maar geld verlie zen," brulde hij. Ze zullen het beide wel gemeend hebben maar Gonzalez had ,de gehele partij te weinig gedaan om kans I op een zege te hebben, fighting Mack, die tot 69 kilo was afgetraind, en een gewicht ho ger bokste want Gonzalez is een middengewicht die normaal 75 I kilo" weegt maar ditmaal niet meer dan 72 op de weegschaal bracht, Fighting Mack had steeds het initiatief. Het tweetal i bleef loeren, gaf zich niet bloot, nam geen risico's. Fighting Mack niet omdat hij ervan doordrongen was dat de gerouti- neerde ringrot met zijn korte, venijnige stoten gevaar kon op leveren, Gonzalez niet omdat hij had gevoeld dat Mack, eveneens kort, droog en daardoor gevaar lijk stotend, kracht in de vuis ten had. „Hij stoot harder dan Orsolics", zei Gonzalez later. En in Wenen had Gonzalez op punten gewonnen van Orsolics die in de tweede rondezelfs was neergegaan. achtig duel Door deze strijdwijze, door de voorzichtigheid die beide bok sers terecht in acht namen, bleef het spectaculaire uit. En den in de laatste drie ronden veel. Natuurlijk, want Mack wist dat hij de puntenzege te pakken had' en daardoor op de drempel was gekomen van een Europees titelgevecht tegen de Fransman Kechichian, de heer ser in de zwaarwelterklasse. Daartoe had hij nog deze zege nodig, een overwinning op een bokser van naam en dat is Gon zalez, ondanks zijn bijna vijfen dertig jaar. Het publiek werd in andere partij en toch tevreden gesteld, al thans dat deel da( liever „houw- partijen" ziet dan technische schoonheid. Daar was het plot selinge einde van de partij tus sen de halfzwaargewichten Sjoerd Tuininga en Franklin Ar- rindell, die de plaats innam van Francois Tahi (Ivoorkust) die moeilijkheden met zijn paspoort had gehad en niet kon verschij nen. Tuininga is een beperkte bokser, die bovendien niet over loopt van moed. Hij rekent op zijn rechtse en daarmee had hij inderdaad in de eerste ronde even succes door Arrindell door de knieën te laten knikken. Ar rindell kan dan ook niets incas seren. Maar hij heelt wel meer dan dertig profpartijen op zijn naam staan en daarin heeft hij routine opgedaan en af en toe succes geboekt met zijn lange stoten. Zo'n lange linkse zwaai de eensklaps naar het gelaat van Tuininga die als een blok achteroversloeg, met zijn hoofd op het canvas bonkte en minu ten bleef liggen. Nog geen drie minuten had de partij geduurd. Het voornemen van promotor Henk Rühling, die gisteravond een dikke drieduizend bezoekers kon ontvangen in het sportpaleis Ahoy in Rotterdam, om in het halfzwaargewicht Tuininga te gen Verstappen te zetten, kan dus niet doorgaan. Van deze twee rivalen uit de amateurtijd maakte Verstappen een heel wat gedegener indruk maar hij had in de vette Belgische kam pioen Gilbert Monteyne, die de laatste tijd zelden in de ring verscheen, dan ook geen vol waardige tegenstander. Met zijn linkse kon de Belg niets. Daar mee zwaaide hij alleen vriende lijk. Maar hij had wel iets in zijn rechterhand. Te weinig evenwel voor Verstappen, die de Belg in de eerste ronde met James Vrij maakte grote indruk. In de zesde ronde ging zijn tegenstander Michel Parent knock out. ROTTERDAM De winnaar wilde geen champagne. Na dat met feestelijk vertoon een fles was ontkurkt en het bruisende vocht in een plastic bekertje was opgevangen, weigerde de man die voor het feestgewoel verantwoorde lijk was met een beslist gebaar. James Vrij beperkte zich tot een flesje limonade, waar hij met gretige teugen uit dronk. In de betrekkelijke rust van de kleedkamer van de debutant, dromden helpers en verzorgers samen rond de Amsterdammer, Hij had in zijn eerste profgevecht datge ne bereikt waar elke bokser van droomt: een knock-out. In de zesde ronde kon hij zich la- gevaarlijke counters, die Parent ten bejubelen door het publiek, wel degelijk in huis had. nadat zijn tegenstander, de Belg Boksend vanachter een hoog ge- Michel Parent, op een loepzui vere korte rechtse hóek voor de volle tien tellen waar neer ge gaan. Vorige week nog had Ja mes Vrij zich afgevraagd of hij een goede indruk zou maken op 'het publiek. Welnu, na gister avond is dat geen vraag meer. In het slotgevecht van het boks- gala vracht Vrij de toechou- wers tot groot enthousiasme en Henk Rühling na afloop tot de gemompelde opmerking: „Dit is de nieuwe kampioen." Voor James Vrij zo ver is, zal de Amsterdammer nog veel moe ten leren, maar een ding werd gisteravond onomstotelijk duide lijk: het talent dat Vrij bij de amateurs zo ver bracht, zal hem bij de profs zeker tot grote hoogte kunnen doen stijgen. In sloten dekking moest de Belg weliswaar het initiatief volledig aan Vrij laten, maar vooral in de tweede ronde kwam hij met zijn linkse counter enkele keren behoorlijk door. „In die eerste paar ronden," vertelde Vrij la ter, „had ik daar inderdaad wal moeite mee. Hij hield alles goed dicht, waardoor ik moeilijk bij hem kon komen." De Amster dammer, die na afloop toegaf toch wel tegen het gevecht te hebben opgezien, zocht echter gevarieerd naar openingen die, naarmate de partij vorderde, steeds veelvuldiger voorkwa men. Parent moest zich tot ver dedigen beperken en vond bij counteracties bovendien een steeds goed terugstappende Vrij tegenover zich. agressief gevecht had Vrij In de derde ronde kwam de Am- al vari Fightiiig Mack, die in een technisch hoogstaande een linkse op het ringbaardje raakte waardoor hij acht tellen moest nemen. In de derde ronde werd de strijd op medisch ad vies gestaakt wegens een wenk brauwblessure van de Belg zo dat Verstappen automatisch winnaar werd, wat hij overigens toch wel, en bepaald voor de li miet, zou zijn geworden. En dan was er nog zwaargewicht Hennie Thoonen, meer dan hon derd kilo en toch aardig afge traind voor zijn doen. Hij trof de Fransman Belval, ook pas tot de profrijen toegetreden. Hij hanteerde de bekende Franse hoge dekking maar liet daar door wel gaten op het lichaam waar Thoonen met wellust op dreunde. Niet meer zo driftig als voorheen legde Thoonen wel wat variatie in zijn stoten. Maar toen de Fransman het bombardement had doorstaan en de krachten van de Neder lander afnamen, toen Belval bo vendien meer ging bewegen waardoor de logge Thoonen moeilijkheden kreeg met plaat sen, leek er nog een aardig duel op komst. Ook hier maakte een wenkbrauwblessure van de Fransman in de rust tussen de vierde en vijfde ronde een eind aan het gevecht, op een boksa vond die de ruim drieduizend toch voldoening heeft moeten schenken. Een snelle rekensom leert hoe ris kant het organiseren van zulk een avond is. Er kwam ruim een ton aan entree binnen. Als de belasting er af is, de huur van het Sportpaleis, de gages (o.a. Gonzalez negenduizend gulden plus reis- en verblijfkos ten, Mack zesduizend, en de rest bij elkaar een tien mille) en alle andere kosten zijn be taald, resteert niet meer dan twaalf mille. Maar dan moeten er wel meer dan drieduizend mensen komen en dat is veel voor Nederland. zijn tegenstander, die in eigen land al zo'n vijf profpartijen achter de rug heeft, op vele fronten overtroefd. Snelheid, durf en zuiverheid kenmerkten het eerste profoptreden van de donkere Amsterdammer, die eohter ondanks zijn fraaie suc ces niet te overmoedig moet worden. Vrij demonstreerde te gen de bepaald niet ongevaarlij ke Parent vaak een iets te non- chalantie dekking, die hem bij een iets minder agressieve eigen aanval of een meer ge routineerde tegenstander nog kan opbreken. Maar de voordelen van zijn de buut overtroffen volkomen de nadelen. Onmiddellijk sterdammer eenmaal zeer goed door met de rechtse hoek, die in de laatste editie de beslissing zou brengen. Parent kon in de resterende ronden niets anders doen dan defensief boksen, maar desondanks kwam hij in de zesde ronde nog voor de voor hem uiterst onplezierige verrassing van een knockout te staan. Vrij, die het hoge tempo van de openings ronden het hele gevecht kon handhaven, plaats te een serie, die besloten werd door een korte rechtse hoek uit het boekje die de Belg naar het canvas zond. De volle tien tel len bleef hij languit liggen, al vorens helpers hem weer enigs zins tot zijn positieven brachten. eerste gongslag ging Vrij reso- Inmiddels hadden zioh rond Ja- Juut in de aanval. Hij bekom- mes Vrij al dolle tonelen van HERMAN VAN BERGEM merde zich niet om eventuele vreugde afgespeeld. ,,Het zat er goed in", meende Vrij later In de kleedkamer. „Dit gevecht over zes ronden is me beter be-* vallen dan een amateurpartij over drie. Doordat ik conditio neel geen enkel probleem kende kon ik blijven gaan. In drie ron den moet je veel te snel een be slissing forceren. Daar heb je nu wat meer tijd voor. Maar die Belg was wel goed, vond ik. Het was toch echt geen zacht eitje." Ook de tweede debutant, Jo van de Broek, kwam gisteravond tot een overwinning, al had deze niet de glans die van de zege van Vrij afstraalde. Zo gedurfd en agressief als de Amsterdam mer had gebokst, zo angstig trad de Brabander zijn oppo nent, de Oostenrijker Hammer* hofer tegemoet. De rechtsvoorstaande Karpmerho- fer kwam in de eerste ronde twee keer goed door met een leverstoot, die Van de Broek kennelijk ontzag inboezemde. „Daardoor ben ik een beetje gaan oppassen," vertelde Van de Broek later. „Ik loerde te veel op mijn rechtse, waarmee ik veel knock-outs heb behaald, maar daardoor ging in kramp achtig boksen. De afstand voor een rechtse was steeds la groot." De toch als een tech nisch redelijk begaafd bokser geldende Van de Broek verdien de de puntenzege in de slotron- de door eindelijk met een paar series te komen. Ook zijn recht se kwam in die fase enkele ke ren goed door, waardoor het do jury gemakkelijke! werd ge maakt de Brabander tot win naar uit te roepen. Kammerho- fer aanvaardde de uitslag zon der protest. Hij besefte kenne lijk dat het in het büitenland al tijd moeilijk is om te winnen. „Ik heb als amateur erg weinig tegen rechts voorstaande tegen standers gebokst. Misschien dat het daarom niet zo fraai was. Maar het is me conditioneel meegevallen. Ik hoop de volgen de keer wat minder gespannen te boksen." FRANK WERKMAN MANUZEL GONZALEZ hamer nodig daarmee was het publiek niet zo i bijster tevreden. Helaas, want het was technisch magnifiek vuistschermen, dat evenwel slechts zelden roffels opleverde. Gonzalez beperkte zich tot rea geren op de aanvallen van Mack, die in hevigheid toena- men in de vijfde en de zevende haar! ron{je toen Mack een davèrende iet vanj serie piaatste. Gonzalez kroop zich I ^an in de dekking maar benutte tegen! wel gaatje om terug te sto- voel da Twee boksers van zulk een techni sche kwaliteit moeten wel een prachtig duel leveren. Scheids rechter Krom hoefde niet en- maal het commando „break" te laten horen. De soepelheid die in beider boksers bovenlichaam zat, waardoor zij stoten konden ontwijken, de variëteit in stoten, het technisch vernuft zorgden voor een schone partij. Inder daad, Mack noch Gonzalez d(e- rte krtf »g nooit ar zoal was vel bijl uitstek arahs geveni e met ÉDEN HAAG Wegens het voorko men van Engelse wedstrijden op ïersensi" sR°rttot:0 32 van zondag a.s. hier- Ifs haa' de stand van de Engelse eer- ..„"Tl s;o divr tvn eekeind» Liverpool lende ij I»"" "V loeten Burn- tijd ba Lv ricn 'grijke,1 noeder Newcastle Un Sheffie'd Un. Arsenal Coven:rv C Sioke City hc^e.. gelukUrWcsi Ham Un. Birmingham Manchester Un. Norwich City (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De controverse Ajax-Jo- han Neeskens lijkt steeds groter te wor den. Neeskens, die al eerder verklaarde Ajax als werkgever te zien maar zich geen Ajacied te voelen, wil weg bij de Europese kampioen. Doel van zijn reis: de Spaanse Costa Brava, nieuwe werkge ver de Club de Futbal Barcelona. „Nees" heeft een vorstelijk aanbod gekregen van de leider in de Spaanse competitie, maar Ajax houdt vooralsnog vast aan het con tract, dat nog tot 1976 duurt. Voorzitter Jaap van Praag: „Wij voelen er niets voor om dat contract vroegtijdig te beëindigen zoals in het geval Johan Cruyff". De zaken Johan Cruyff en Johan Neeskens lijken in eerste instan tie bijzonder veel op elkaar. In beide gevallen wil de speler met een miljoenenaanbod in het vooruitzicht, weg, en houdt Ajax de zaak tegen. Het verschil is echter, dat er bij Johan Cruyfi aanzienlijk meer geld op het spel stond dan nu bij Johan Neeskens". Toch blijkt het voorstel, dat Cor Coster, de schoon vader van Cruyff en manager van o.m. Neeskens, bij Ajax op tafel heeft gelegd bijzonder aantrekke lijk. Johan Neeskens zo bi; een transfer naai Barcelona een handgeld krijgen van 50P 000 dol lar, een slordige anderhalf mi!joen gulden. Daar naast heeft de 22-jarige Neeskens de garantie ge kregen zich over twee jaar miljonair te kunnen noemen. Op dat moment zouden de „beide Jo- hannen" terug kunnen naar Ajax zonder dat een transferbedrag betaald zou moeten worden. Be grijpelijk dat Johan Neeskens over een dergelijk aanbod nauwelijks hoeft na te denken. Burgerrechter Voor Ajax ligt de zaak echter heel anders. Barcelo na kan natuurlijk wel stellen, dat beide spelers zonder meer terug kunnen naar Amsterdam, de vraag blijft of zij willen, want het verschil tussen de Nederlandse en de Spaanse fiscus is dat tussen een. boeman en een goedheiligman. Opnieuw blijkt de burgerrechter te moeten gaan beslissen. Het contract dat Johan Neeskens tot 1976 aan Ajax bindt, zou op zijn juridische rechtsgeldigheid moeten worden bekeken. Op zich een wat merkwaardige zaak want in dit ge val zou jurisprudentie toegepast kunnen worden omdat dit ook al is gedaan in zaken met Theunis- sen en Laseroms. De kans bestaat echter wel dat Ajax, wanneer het na Cruyff ook Neeskens via de burgerrechter kwijt raakt, de mogelijkheid krijgt elke willekeurge speler in of buiten Neder land weg te kopen, ook al zou deze nog ondei contract staan. Maar Ajax zou ook not meer spelers kwijt kunnen raken, als het precedent dat met Cruyff ls ge schapen door een transfer van Neeskens zou wor den bevestigd. Wim Suurbier bijvoorbeeld heeft voorzichtig geïnfor meerd of zijn meerjarig contract niet te ontbin den is, terwijl ook Ruud Krol wil vertekken. Het buitenland gaat steeds meer trekken en als straks de grenzen van Italië open zouden gaan, rouden er nog wel eens heel rare dingen kunnen gaan gebeuren. Otto Roffel de nieuwste naa i in het begeleidingsteam van Oranje. DEN HAAG Otto Roffel, de direkteur van het Olym pisch Stadion In Amster dam, is als assistent van supervisor Rinus Michels tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal aangesteld. )e 46-jarige Roffel heeft vijftien jaar het doel van GVAV verdedigd en is meermalen uitgekomen voor noordelijke elftallen en de Zwaluwen. Hij heeft eveneens enkele wedstrij den voor het Nederlands b-elftal gespeeld en was bij de a-ploeg reserve. Zijn taak zal bestaan uit admi nistratieve werkzaamhe- den.Hijzalzich1/^ den. Hij zal zich niet met het technische deel bezig houden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13