NOS hekelt fel onjuiste kritiek ran Kamerleden IVOORKUST LIEP UIT VOOR KONINKLIJK PAAR Hiswa - weer gevarieerder - mogelijk om het half jaar In 20 jaar stierven ruim 17.000 Britse kompels aan longziekten KVP-fractie bezorgd over woningbouw Recreatieprojecten' aan rand van Veluwe - Milj oen voor hulp Ethiop ie 20.000 Limburgers werken in buitenland Antiek in boetiek «ISDAG 19 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT het 1 urg'i' Eurj voorge be; uele Wi vertrti onze parlementaire redactie) groe; de rujN HAAG Het bestuur ernan de NOS heeft krachtig de EEleprotesteerd tegen de kri- Eurjek die vorige week bij gelijk is. Hij voegde daaraan toe, dat als er nu ook vanuit het parlement pogingen worden ge daan dit gesprek onmogelijk te maken, dat in strijd is met een democratische gang van zaken. de raa<jet CRM-debat vanuit de De heer Van Diik, indiener maakt fwee(je Kamer is geuit op 1? Jet programmabeleid van ipoUtSf N0S' De 8renzen van iationallet aanvaardbare zouden gebruiken zijn overschreden. Op lidstateen nogal tumultueuze dat deiersbijeenkomst gister en vastniddag in Den Haag ver- ;ikelingeiiaarde een bestuursdele- ïmarkt L|je van <je NOS, dat de 7aïï %urnalistieke vrijheid in Vaar komt, als het parle- vairen' z'c^ £aa* bemoeien vorm en inhoud van j dat lairogramma's. Mr. Wage- eten wdaar, programma-commis- van de NOS-televisie, tot (ekelde vooral de motie an de VVD-er Van Dijk, vaarin minister Van Doorn CRM met zoveel woor- gevraagd wordt de IOS te verbieden commen- aar en achtergrondinfor- MfpSmatie op het nieuws te le- Wen. spoor van het NOS-bestuur ebben gisteren de Nederlandse 'ereniging van Journalisten ^^AlVJ) en de samenwerkende *®^kbonden van omroeppersoneel rotesten tegen de motie-Van [ijk laten horen. Volgens de (VJ is deze motie, waarover tanmiddag in de Tweede Ka ler zou worden gestemd, fnui- jend voor de journalistieke vrij- 5id. 6' inhoud van de motie is vol gens programma-commissaris 9yagenaar in strijd met de om- 24jiepwet. Hij zei dat de minister Heen kan ingrijpen als in een irogramma de openbare orde. nRfif.jpenbare zeden of de staatsvei ligheid in gevaar wordt ge- 0687fbracht. Mr. Wagenaar was er 0519Verigens niet bang voor, dat de 0854Sewindsman zal ingrijpen. -,We 0344/jn verheugd over zijn reactie p de motie. De vrijheid van leningsuiting is bij deze minis- 0460fr n.oRp hoofd van de NOS-televisie- rogramma's, Carel Enkelaar. „Kamerleden hebben niet 06853sten en programmamakers op isse gronden en tegen beter (eten in aan te tasten". Hilversumse delegatie onder 0328?'ding van NOS-bestuurs-voor- "itter mr. E. schuttenhelm, was 03285jede naar Den Haag gekomen m enige misverstanden uit de ?eg te ruimen. Zo merkte Carel geïnfnkelaar op dat de nota-Steke- ee waarop de motie-Van Dijk IBIBft-t name betrekking heeft, in eite niets nieuws bepleit. In leze nota heeft mr. Steketee de iraag opgeworpen, of het niet ot de specifieke en wettelijke aak van de NOS behoort om Moskoiiieuwsanalyses en achtergrond- het binnformatie te geven. „In feite een bijiebeurt dat al in programma's ing va»ls „Den Haag Vandaag", „Pa- woordoramiek" en „Bellevue", al- vredeslus de heer Enkelaar. Steketee zei zelf niet te be- jrijpen dat zijn plan op zoveel en mooerzet bij de omroepverenigin- >etrokk^en is gestuit. ,-De omroepen lelijk ilien dit als een concurrentie en )uitslanien bedreiging van hun identi- Ik kan ze hierin niet vol- tjen. Het is veeleer een aanspo- om die identiteit wat meer die zijijaar voren te brengen". Mr. Praagsjteketee constateerde, dat een aanvan-edelijk gesprek met de omroe- wajen hierover kennelijk niet mo de omstreden motie, zei gister avond in het NOS-journaal, dat de NOS overdreven en emotio neel heeft gereageerd. Volgens de VVD-er is hij er niet tegen, dat de NOS commentaar en nieuwsanalyses verzorgt, als deze maar onpartijdig en even wichtig zijn. „Wie zegt, dat ik me met de journalistieke vrij- preekt vol- aldus de ABIDJAN (ANP) Met een dof weg eb bende reeks kanonschoten en met een overweldigende belangstelling van de zij- de der bevolking heeft Ivoorkust gister middag koningin Juliana en prin Bern- hard met tropische uitbundigheid inge haald voor het staatsbezoek van drie da gen. Terwijl de lange stoet van auto's mei vooraan de ODen wagen me> de koningin en de 68-jarige president Felix Hou- phouet-Boigny door de stad reed, klaterde langs de hele 25 km lange route onafge broken het applaus op van de toeschou wers, die zich uiterst gedisciplineerd vier rijen dik aan beide zijden van de straat keurig op het troittoir hadden opgesteld. Het leek erop alsof op deze feestdag, waarop de kinderen vrij van school had den gekregen en de winkels waren geslo ten, heel Abidjan was uitgelopen. Langs de route stonden naar schatting 150.000 mensen, van wie het grootste deel be stond uit (in vele gevallen m uniform ge klede) schoolkinderen. Het koninklijk paar. dat gistermorgen klokslag half twaalf in de regerings-Fel- lowship op het vliegveld van Abidjan arri veerde, werd daar ontvangen in een luchtgekoeld vip-centrum, waarop zelfs het nieuwe Schiphol jaloers kan zijn. In de grote marmeren hal stonden bij de microfoons voor het koninklijk paar twee fauteuils gereed, maar op deze staande receptie, waarbij de Ivoriaanse autoritei ten alsook de Nederlandse ambassadeur, de heer F.J.Th. J. van Ae* (neef van de minister van justitie) in een vierkant langs de muren stonden op gesteld, wilde de koningin niet als enige gaan zitten. Ze weigerde dus de stoel en hoorde staande de welkomstwoorden van de president aan, die zij zelf met een al even vriende lijk woord beantwoordde. Buiten het vip centrum weerklonk al twee uur lang het monotone geroffel op jungle-drums. Op het aanstekelijke ritme dansten jeugdige folkloristische groepjes met weergaloze energie zich onafgebroken in het zweet. Daar werd nog een schepje extra energie opgelegd, toen het lange wachten tenslot te werd beloond en het vorstelijk gezel schap vol bewondering een rondgang maakte lang de in carré opgestelde groe pen. !N HAAG (ANP) Minister ?ronk voor Ontwikkelingssa- benwerking heeft uit ontwikke- n de Rjngsgelden een bedrag van één ;atholie^iijoen guide beschikbaar ge- 'P van Held voor de hulpverlening in eleden fcthiopië. dWer reeds was in het kader erdam #an noodhulpverlening van n en hiMerlandse zijde geld ter be- tzetten.khikking gesteld aan de organi- kardina!aties die in het door droogte maar getroffen land werkzaam zijn. >mdat ren recent rapport van de hulp- rerleningscoördinator van de '-N. spreekt van een blijvende ihoefte aan buitenlandse hulp. bestaat vooral behoefte aan aan en eiwitrijk voedsel, singen faster Pronk heeft tevens een j "idrag van honderdduizend gul- i :n beschikbaar gesteld voor de Op DEN HAAG De KVP-Kamerle- den Cornellssen en Hermsen zijn ernstig bezorgd over de te rugloop van het aantal in aan bouw genomen woningen, gedu rende het laatste kwartaal van 1973 dat ca. 25 pet lager ligt door de nu aangekondigde maatregelen de werkloosheid in de bouwnijverheid tot een aan vaardbaar niveau zal worden teruggedrongen en tot welk ni veau en binnen welke termijn verwachting zal zijn. dan in de overeenkomstige pe- Met betrekking tot de huurontwik- ïiij aankomst van Koningin Juliana in Ivoorkust, wordt zij op het vliegveld van Abidjan verwelkomd door president Felix Houphouet-Boigny. riode van 1972. In mondelinge vragen aan de ministers van Volkshuisvesting en van Sociale Zaken vragen zij een uiteenzet ting van deze alarmerende ont wikkeling en een analyse van de huidige situatie, de vooruit zichten in de woningwetsector, gesubsidieerde bouw en vrije sector, zowel in het westen van het land als in de regio's. De Kamerleden willen weten wel ke ontwikkelingen de bewinds lieden de komende maanden op de arbeidsmarkt in de bouw verwachten, nu in grote delen van het land de situatie steeds zorgelijker wordt. Tenslotte in formeren zij ernaar of de be windslieden van mening zijn dat keling in de Bijlmermeer stellen het Kamerlid Cornelissen en zijn fractiegenote mevrouw Groensmit-Van der Kallen dat het geduld van veel bewoners van peperdure woningen in de Bijlmermeer opraakt, nu on danks alle schone beloften de huren hoger zijn dan ooit. Meer dan 1000 bewoners van de Bijl mermeer hebben gisteren op een protestbijeenkomst gepleit voor een huurverlaging met 25 procent. (Van i onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) Amsterdam De Hiswa 74, de 19e internationale tentoonstelling van de Nedeerlandse vereniging voor handel en industrie op het gebied van scheepsbouw en watersport, die van 1 tot cn met 10 maart wordt eehouden in alle hallen van de Amsterdamse RAI en de haven, is traditiegetrouw weer groter en gevarieerder dan al haar voorgangers. De meer dan duizend geëxposeerde vaar tuigen bestaan uit motorboten, motorzelljachtcn, zeiljachten, alle ty pen sport- en pleziervaartuigen, motoren en andere toebehoren. Daarnaast zijn er allerlei kampeerartikelen te zien, een afdeling waar de belangstelling van bijna dertig procent van de bezoekers Daar uit gaat. In de RAl-jachthaven tonen 42 ex posanten hun produkten. Er dobberen daar 82 vaartuigen. Het merendeel van de kapitale vaartuigen (94 zwaarder van vijf ton) is niet voor de Neder landse markt bestemd, maar worden getoond met het oog op de export. Op de kampeerafdeling zullen tal van nieuw eartikelen de aan dacht van de bezoeker trekken. Zo zullen er verschillende nieu we tenten te ziien zijn. Novitei ten ook op het gebied van kam- peermeubilair. Zo zal er een elektrische slaapzak zijn. Ver der een slaapzak met „armen", zodat men in de slaapzak kan eten en koken. Voor de zeilers is er een slaapzak met wateraf stotend overtrek. Verder is er een koelelement, dat niet be hoeft te worden voorgevroren. Ook op het gebied van rugzak ken zijn nieuwe modellen te zien. Nog een nieuwigheid is een geheel opklapbare bagage wagen voor 240 kg bagage. Ten slotte zijn er ook riieuwe lucht bedden op de markt. In principe heeft het Hiswa be stuur besloten met ingang van volgend jaar twee tentoonstellin gen te houden. De animo om op de Hiswa te exposeren is van jaar tot jaar groeiende. Dit jaar werd niet minder dan 80% stand- ruimte meer gevraagd dan kon worden toegewezen. De voor jaarstentoonstelling zou dan als zwaartepunt krijgen artikelen en produkten met vrij korte le vertijd, inclusief de kampeer- sector, de najaarstentoonstelling als zwaartepunt de grotere jach ten. Pianist Cao Pagano, geboren in Sao Paulo en thans aldaar pro fessor van de muzikale afdeling van de universiteit, is een be kend vertolker van eigentijdse muziek. Op 2 maart geeft hij een recital in Diligentia. Op zijn programma staan „Apostrophe et six réflections" van Henri Pousseur en de Diabelli-varia- ties van Beethoven. De stichting Mathoom, Denneweg 140 Den Haag, exposeert van 22 februari tot 16 maart werk van Gerard Verdijk. Onaanvaardbaar MAASTRICHT Het aantal pen delaars in Limburg is in de loop van 1972 gestegen tot een on aanvaardbaar niveau. Er zijn nu zo'n 20.000 Limburgers die over de grens voornamelijk in Duitsland werken en dat heeft grote economische en so ciale nadelen. Prof. dr. N. Tiemstra, hoogleraar in de bedrijfseconomie aan de katholieke hogeschool in Til burg, zegt dit in „Ruim Zicht", het officiële orgaan van het NKV. De Nederlandse gemeenschap heeft in iedereen 50.000 tot 70.000 „geïnvesteerd" aan op leiding, huisvesting en andere voorzieningen. Pendelaars voe gen hun „waarde" toe aan het inkomen van een ander land. Prof. Tiemstra schat die toege voegde waarde op 1,2 miljard per jaar. fverstromingsramp ongeveer p.000 mensen dakloos gemaakt grote verwoestingen aange- ficht onder het, vee en de land bouwgewassen. Prof. Tiemstra vindt dat de Ne derlandse overheid soepeler moet zijn met het toekennen van faciliteiten aan bedrijven die zich in Limburg willen vesti gen. In Belgisch Limburg is het investeringsklimaat ook voor Nederlandse bedrijven gun stiger. veiling bij Christie's te Londen komt op 29 maart een „Studie van een man" van Rem brandt onder de hamer. Het is afkomstig van een Zwitserse particuliere verzameling en maakte vroeger deel uit van de collectie van baron Thyssen. Arnhem (ANP) Gelderland moet het kwetsbare centrale natuurge bied van de Veluwe beschermen door langs de grens van dit gebied recreatie projecten aan te leggen, waarop zich de massale belang stelling kan concentreren. Zo heeft mr. Geertsema, commissaris der koningin in Gelderland, gisteren de plannen omschreven ter be scherming van de natuur in deze provincie. Hij zei dit ter inleiding van een wervingsactie van het Gelderse WV „Gelderland, speeltuin van Nederland". Het passagiers schip Eveline zal in het kader ken, in de miljoenen loopt en dat in deze ongebreidelde toeris tische ontwikkeling het gevaar van toeristische zelfvernietiging schuilt. actie in zestien Neder- Burgers Dierenpark-directeur M. landse en Duitse steden de aan dacht vestigen op toeristische attracties in Gelderland. Het schip vertrok gisteren uit Arn hem. De gordel van centra voor open luchtrecreatie om de middenve- luwe zal een net zijn, dat door zijn mazen alleen de echte na tuurliefhebbers doorlaat, die onze bossen en heidevelden met respect en zorgvuldigheid zullen behandelen, aldus mr. Geertse ma. Mr. Geertsema weer er op, dat het aantal dagbezoekers dat de Ve luwe met name ook vanuit de Randstad Holland moet verwer- Hooff zei dat rond Arnhem vrijwel alles te vinden is wat de toerist zoekt. Echter zou hij het vertier voor de avond wat gesti muleerd willen zien en bij dacht in dit verband aan een casino. Kunst en Kunstenaars Componist Hans Kox (43) is be noemd tot artistiek leider van het Concertgebouworkest. Hij volgt dr. Marius Flothuis op die is benoemd tot hoogleraar aan de universiteit van Utrecht. In het Dordrechts Museum is van 23 februari tot 24 maart werk te zien van Walter Nikkels grafi sche vormgeving) en Marco de Nood (fotografie). In de jaarbeurs in Utrecht is gisteren de Roka-levensmiddelen- beurs geopend, die daar tot en met vrijdag wordt gehouden. Renate uit het Zwarte Woud presenteert hier de smakelijke Rohschinkenen „Landjüger"-worstjes. (Van ccn onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amsterdam se Spiegelstraat, toch al een mekka van de Europese antiek handel, krijgt er in mei een be langrijke attractie bij. In een kolossaal voormalig meubclrnu- gazijn wordt een antiekgalcrij geopend, met in totaal tien boe tieks. Elk winkeltje is gespecialiseerd in een bepaald assortiment. Vol gens initiatiefnemer John Wyn ne heeft dit systeem van tien onder een dak veel voordelen. Drempelvrees kan verdwijnen omdat het publiek vrij In de ga lerij kan rond lopen. Voorts zal men binnen klein bestek vele categorieën antiek bijeen vinden. En tenslotte gaat de galerij een nieuwe toeristische impuls aan de hoofdstad geven. De open stands, die elk een oppervlak van 10 vierkante meter krijgen, moeten antiek van hoog gehalte tentoonstellen en smaakvol zijn ingericht. Het is de bedoeling dat de galerij, waar twee of drie keer per jaar ook antiek markten zullen worden gehou den, soortgelijke etablissemen ten in Parijs en Londen naar de kroon gaat streven. Spionagezaak in Bonds republiek ontdekt BONN (DPA) Dc Westdultse contraspionagedienst heeft een groep geheime agenten ontmas kerd die voor do Oostdultse staatsveiligheidsdienst spioneer den bij de We6tduitse strijd krachten. Sinds vorige week dinsdag zijn vier personen drie vrouwen en een man aangehouden. Zij werkten in Koblenz en Bonn. Bij huiszoekingen werd omvang rijk bewijsmateriaal gevonden, dat er op duidde dat het niet om een onbeduidend spionage- geval ging. Florentijnse schilderingen in Ne derlands bezit worden van 22 fe bruari t/m 24 maart geëxpo seerd in het Groninger Museum voor Stad en Land. De exposi tie, die plaats vindt naar aanlei ding van net verschijnen van de catalogus „The Florentine pain tings in Holland" zal later te zien zijn in het Aartsbisschoppe lijk Museum in Utrecht en in het Kunsthistorisch Instituut der Nederlandse Iniversiteiten in Florence. LONDEN (Reuter) - Vertegen- De algemene secretaris van de woordigers van de Britse mijn- werkersbond hebben gisteren een onafhankelijke commissie van onderzoek meegedeeld, dat bij de beloning van de Britse mijnwerkers rekening gehouden moet worden met de grote kans die de mijnwerker loopt op on geval en ziekte bij het verrich ten van zijn werkzaamheden. bond Lawrence Daly noemde verder het ernstige tekort aan arbeidskrachten in de mijnindu strie als reden voor het geven van een loonsverhog'ng aan de 270.000 Britse mijnwerkers, die uitgaat boven de door de rege ring met het oog op de inflatie gestelde limieten. van onderzoek, die wacht wordt, biedt volgens waarnemers wellicht hoop op een regeling van de m'jnwer- kersstaking, d'e z'ch thans in haar tweede week bevindt. negen leden telt, op-mde giste ren in een Londens lotel haar onderzoek naar de arbeidsom- stand'gheden van de Britse mijnwerkers en hun beloning in vergeL jking tot die van de werknemers in andere sectoren Daly heeft de commissie er ook van het Britse bedrijfsleven. op gewezen, dat sinds de natio nalisatie van de Britse mijnen, Het rapport van de commissie, na de tweede wereldoorlog, dat binnen twee weken ver- 7.718 mijnwerkers bij het ver richten van hun werk om het le ven zijn gekomen. Het afgelo pen jaar vonden tachtig m jnwerkers de dood. In de po- rode van 1951 tot 1971 waren 17.000 m jnwerkers gestorven aan longz ekten. In 1973 werden 626 n'euwe gevallen van long- z ekten geconstateerd en hadden 560 mijnwerkers ernstige ver- wipdingen opgelopen. 4

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11