eugdige José Domen verbeterde „bejaard" record van üda Kok Verschil tussen Pakistan en Nederland school in aanval Conflict Biljartbond leek op imitatie van Watergate-affaire WINSTPUNT NA HOCKEYTOERNOOI Overwinning Raak tegen Luik: 5-4 SCHIMMEL STAPTE OP Ikbisje m gaat door Kallenbach de beste karateka Amsterdam en Telstar uit vorm MAANDAG 18 FEBRUARI 1974 A3 W fi' nv: - - - i Damen verrassing RIJS De Brabantse zwemster José Damen i heeft zaterdag op de eerste dag van de wed- jden om de Grote Prijs van Parijs het bijna ze- jaar oude record van Ada Kok op de 200 meter jderslag (25 meterbaan) verbeterd. Ze won deze jand in 2 minuten 18.8 seconden. 25 augustus 1967 maakte Ada Kok in het 55 flsbad van Blackpool een tijd van 2.21.0, die (lime tijd als wereldrecord heeft standgehouden. |e tijd gold tot aan het optreden van José nen in Parijs nog steeds als Nedrelands record ►n 50 meterbanen. Jolanda Aggenbach werd in .0 tweede. Op de ID0 meter vlinderslag eindigde José Damen als tweede in 1.05,4, slechts 0.1 seconde achter de Italiaanse winnares Talpo. Yolanda Aggenbach deed uitstekend werk in dit sterke 'gezelschap met haar 1.06,7, hetgeen haar toch slechts een zesde plaats opleverde. De grote verrassing was de ne derlaag van de Olympische kampioene Melissa Be- lote op de 200 meter rugslag. De overwinning ging naar de jeugdige Frangaise Sylvie le Noach: 2.24,2 tegen 2.25,4. Op de enkele afstand nam de Ameri kaanse echter revanche: 1.05,7 tegen 1.06,5. De succesvolste deelneemster was de Amerikaanse Shirley Babashoff met drie overwinningen: 100 me ter vrije slag in 58,2, 200 meter vrij in 2.04,9 en 800 meter vrij in 8.53.5. CHRISTCHURCH Pakistan heeft zich in het landenhockeytoernooi te Christchurch weer van zijn beste zijde laten zien. Alleen de grootmeesters van de techniek verdienden de overwinning, die zij met de maximale winst (twaalf punten uit zes wedstrijden) behaal den door zaterdag in de laatste wedstrijd van het toernooi Neder land met 2—0 te verslaan. Een overwinning, die geen moment aan twijfel onderhevig is geweest. Op het bljveld van het Queen Eliza- bethpark het hoofdveld stond nog steeds gedeeltelijk onder water door de niet aflatende regen van de laatste 36 uur dat door de reeks van wedstrijden, die hierop noodgedwongen moest worden ge speeld, meer weg had van een knollenveld, was de technische supe rioriteit van de Pakistani vooral doorslaggevend. Bovendien legden zij zo'n hoog Leefers niet voor honderd pro tempo in hun aanvallen, dat er voor onze landgenoten schier geen verzet mogelijk was. Dat de nederlaag tot slechts twee doelpunten beperkt bleef, dank te de Oranjeploeg vooral aan Derk Dayer, de 24-jarige doel man van HHYC, die een aantal fantastisch goede reddingen heeft verricht met als hoogte punt het stoppen van een straf- push. Als hazewinden snelden veelvuldig op de linkervleugel Zahid en Sa- millah op en in het centrum wachtte een zeer attente aan voerder Rashid zijn kansen af. De eerste kwam in de tiende minuut uit een lange corner, na dat Doyer een schot uit een rush van Samillah bekwaam had onderschept. Rashid nam uit de corner de bal op de stick en nu had Doyer geen verweer: 10. Bij schoten van Islah en Rashid kreeg Doyer alle gele genheid zich te onderscheiden. Pas in de veertiende minuut zou Nederland bij een strafcorner voor de eerste maal het vizier richten. Koelbloedig stopte doel- cent fit door een enkelblessure hij werd in de rust vervan gen door Van Nes en Ties Kruize op de vleugel zich wei nig geïnteresseerd toonde, on voldoende druk op Pakistan kon uitoefenen, rustte de taak voor namelijk op de schouders van het achter- en middenveld. In de 26e minuut moest Nederland voor de tweede maal door de knieën, toen uit een lange cor ner uit de rebound Doyer keerde het eerste schot van Mu- nawar Samillah de bal in het doel deponeerde: 0-2. Het ver schil tussen beide ploegen school vooral in het aanvals- spel. Uit een push van Cees van Geel ontstond er in de voorlaat ste minuut van de wedstrijd zelfs enige paniek in de Pakis taanse verdediging, maar ach tereenvolgens Van Nes en Frans Spits zagen de mogelijk heden over het hoofd. Het wa ren eigenlijk de beste scorings kansen van de wedstrijd. De on macht van de aanval werd er in ieder geval het duidelijkst door gedemonstreerd. Sherwani echter het schot Niettemin heeft dit toernooi, wacht echter nog een zware De eindstand: taak om een representatief elf- pakistan 6 6 o o 12 21—3: Australië 6 tal te formeren voor het Europa 4 l l 9 17-4; Nleuw-Zeeland 6 4 0 2 Cup-toernooi, dat in mei in Ma- l?e?eo'|n1(i 6A1 *7«awi?<« j len 6 1 1 4 3 8-15: Canada 6 10 5 2 drid wordt gehouden. 6-25; Malelstë 6 0 15 1 8-16. de stick van Ties Kruize kwam. Het geweldig hoge tempo, dat de Pakistani aanhielden, en hun voortreffelijke stick-techniek waren een zo sterk wapen, dat er voor onze landgenoten een voortdurende dreiging bestond. Mede doordat de aanval, waarin waarin Nederland tenslotte als vierde eindigde, wel enkele winstpunten opgeleverd, waar van ongetwijfeld op dit moment de 'belangrijkste ise Jaap Koore man, die als rechterverdediger enkele goede wedstrijden speel de, nadat hij zijn kans had ge kregen. Coach Cees Tania B 1 J Studerf HAAG - Ondanks de drei- tg van de Amerikaanse ste- Amsterdpncompetëtie gaan de interna- erggmF^naIe tenniskampioenschappen studeifln Nederland van 15 t/m 21 tli a.s. op het complex van het ielkhuisje in Hilversum ge- ^^oon door. toernooi zal echter niet toegan- tlijk zijn voor de spelers, die ader contract staan bij de f.T.T. De grootste Nederlandse ■^oef Tom Okker is momenteel ^wchikbaar, maar zou dat niet feer zijn als hij het aanbod ftn de Amerikanen zou aanne- 2 lOjen, Toernooi-directeur Jan |tulder heeft zich gerugge- teund door de Koninklijke Ne- <__^6rlandse Lawntennisbond, ge- [haard achter de oorlogsver- j|| laring, die de dertien belang- |jke Westeuropese toernooi-or- imsatoren zaterdag in Parijs &n de Amerikaanse stedencom- etitie hebben gericht Tips koersen op Hilversum i (Van onze sportredactie) .VERSUM -• Tips voor de dra- ^rljen op de Hilversimse draf- morgenavond. De eerste is om half zeven. eerprijs: Karonja, Leos H, en lalca Du Bols. It BrabanconprijsLocus De Bols, - - Jd N, en Lathl. arfPIncherPr|js: 1- La Kolo, Luuk Hollandla. i: Ido Hanovi i Iris Volo. krgpoedelprijs: Idool L'Espolr De Duke. winterkamploenschnp V: In- üanover, Jelle van der Lente Janny P. Smousprijs: Liberia, Koba- Van Houten YCH uitgeschakeld jERLEN - Dlnamo Oost Berlijn 3{6eft zich zaterdagavond ge kaatst voor de halve finales van "et toernooi om de Europese be ier voor landskampioenen vol- jiybal dames. «Oostduitse ploeg versloeg In Heerlen Van Houten/VCH met jT-l, de setstanden waren 15— 1015, 715, 1215. Dinamo 1 'Jad de eerste wedstrijd ook met 3pl gewonnen. De sporthal in Seerlen was uitverkocht, er wa den 1400 toeschouwers. 2 3fMA DE MALLORCA - De Sussische oud-wereldkampioen «jgran Petrosjan heeft zich gis teren geplaatst voor de halve fi- Ja'es van het kandidatenschaak- jpmoo:. Hij haalde in Palma Mallorca tegen de Hongaar ajos Portisch zijn derde over flowing, in de dertiende partij. Töldoende voor de zege in de Feekamp. Onverwachte zege tafelteanisteam HELSINGöR Het Nederlandse tafeltennisteam is als tweede achter Polen geëindigd in de tweede divisie van de Europese landencompetitie. In de laatste wedstrijd zegevierden onze landgenoten zaterdag in Helsin ki verassend gemakkelijk over Denemarken: 52. Bert van der Helm bleef in al zijn partijen ongeslagen evenals El len Klat. Achtkampwinniaar Nico van Slobbe verloor daaren tegen zijn beide partijen in het enkelspel. De uitslagen Nico van Slobbe—Bjarne Grimstrup 9—21, 16—21. Bert van der Helm- Claus Pedersen 21—15, 18—21, 21— 17, Ellen Klat—Susanne Pousel 14— 21, 21—18, 22—20, Van Slobbe en van der HelmGrimstrup/Pedersen 19—21, 21—18, 21—18, Ellen Klat/Van der Helm—Susanne Poul- se/Pedersen 21—16, 21—11, Van der Helm—Grimstrup 2220 21—16. Van Slobbe—Pedersen 21—16, 19—21, 15 —21. Bert van der Helm (Van onze sportredactie) DEN HAAG Raak IJshockey heeft de moeilijke uitwedstrijd voor de Supercup tegen CPL Luik zaterdagavond met 54 ger innen. Een mooie prestatie, gezien het feit dat Tilburg Trappers er verle den week ook voor de supercup met 6—5 had verloren. Luik heeft zich wederom ver sterkt, nu met twee spelers van Smoke Eaters Anton Vosatko. Tien seconden voor het laatste fluitsignaal van de scheidsrech ters De Paepe en Zaalberg maakte Randall het winnende doelpunt voor de Hagenaars. De tussenstanden waren: 1—1, 3—3 en 01. Vrijdagavond komt Luik weer op de Hoky in actie tegen Raak IJshockey. Van avond moet Luik eerst nog op bezoek in Tilburg bij de Trap pers. De stand voor de super cup is nu: 1. Tilburg Trappers, 4—6; 2. Raak IJshockey 4—4 en 3. CPL Luik met 4—2. Corky de Graauw is toch in Ne derland gebleven. Vrijdagavond kwam hij voor zijn nieuwe ver eniging OR WO in Amsterdam In actie tegen Gijs uit Groningen. Hij maakte twee doelpunten in een wedstrijd voor de promotie- degradatiecompetitie eer ste/tweede divisie. ORWO won met 9—6. Zaterdagavond werd echter in Heerenveen met 9—5 verloren van Thialf. De oud-Hijs Veronica 538 speler is ook nog met Raak in onderhandeling ge weest, maar Hans Kortekaas van Raak wilde niet het vorste lijke salaris van Hijs op tafel brengen van netto duizend gul den per week. „Bij Raak ver dienen alle spelers een normaal salaris", aldus Kortekaas en hoe graag we De Graauw ook wilden hebben, we konden voor hem geen uitzondering maken". BARNEVELD Jan Kallenbach Is de grote man geweest van de Ne- derlandsfe kampioenschappen karate, die zaterdag in Barneveld zijn gehouden. De 30-jarlge Amsterdamse leraar MO behaalde ten aan- schouwe van 2604 betalende toeschouwers - zelfs bij judokampioen schappen is een dergelijk aantal slechts zelden bereikt - twee titels. Hij won in de finale van het zwaargewicht van Ton van Heu- me en in die van alle catego rieën van Hedwig Lobman (Rot terdam). Het was devijfde maal dat hij de titel in alle ca tegorieën won. Opvallend was dit jaar vooral dat het gehele" Kaiïenbach.' Ami karatepeil in de breedte sterk gestegen. Bondscoach R' Zwartjes was zeer tevreden en Kallenbach. Amster noemde deze kampioenschappen Amsterdaii^en'Tor van duidelijk Europees niveau. dam. Haag en Jack Ellen, MIddeng;wicht: 1. WI1- in. Hilversum: 2. Gerry DEN HELDER De plaatselijke favoriet Lafebre heeft zondag in Den Helder het biljarttoemooi om het Nederlands kampioen schap kader 38/2 tweede klas gewonnen. Hij behaalde evenals Ritman en Janssen tien wedstrijdpunten, maar had een beter algemeen gemiddelde. De eindtand is: (achtereenvolgens in cijfers de wedstrijdpunten, de hoogste se rie en het algemeen gemiddel de) 1. B. Lafebre (Den Helder) 10, 119, 16.45. 2. G. Ritman (Leidschendam) 10, 103, 14.36. 3. G. H. Janssen (Kessel) 10, 91, 13.47. 4. M. v.d. Hudding (Kwadijk) 8, 97, 13.05. 5. H. Teunissen (Voorst) 6, 101, 15.11. 6. J. Minkels (Veghel) 6, 102, 14.74. 7. E. Roos (Nijmegen) 3, 168, 13.02. 8. P. Verpaalen (Bennebroek) 2, 110, 12.25. Het toernooigemiddelde bedroeg 13.67. Er waren geen promoven di of degradanten. UTRECHT De 18-jarlge L. Ha verman uit Zundert is zondag in Utrecht Nederlandse kampioen biljarten in het libre groot eer ste klasse geworden. Tweede werd J. Schmitt uit Rot terdam en derde M. Zwiers uit Oss. De eindstand is: 1. L. Haverman (Zundert) 10, 44,01, 392. 2. J. Schmitt (Rotterdam) 10, 31.28, 374. 3. M. Zwiers (Oss) 8, 21.42, 366. 4. J. de Jager (Den Haag) 8, 22.66, 384. 6. R. Geleedts (Zwanenburg) 7, 25.71, 362. 6. B. van de W1 (Hattem) 7, 25.15. 160. 7. J. Bongers (Nijmegen) 3, 22.18, 202. 8. L. Pijnenburg (Oss) 3, 13.89, AMSTERDAM De moeilijk heden in de Koninklijke Neder landse Biljartbond hebben za* terdag op een in Amsterdam gehouden nieuwe buitengewone algemene vergadering, een on verwachte wending genomen. Van het uit dertien leden be staande bondsbestuur bleven na een bewogen bijeenkomst tenslotte zeven bestuurders over. Uit het bondsbestuur verdwe nen voorzitter Schimmel, se cretaris Smit, penningmeester Schulte en jeugdvoorzitter Gruys, die uit de resultaten van de stemmingen de conse quenties trokken en ontslag na men, lid Even, die door de vergadering uit zijn functie werd ontzet en wedstrijdleider Kooyman solidair met de afgezette Even Regisseur Voor het zover was hadden zich vaak onthutsende toneel tjes afgespeeld. Voorzitter Schimmel had de vergadering niet in de hand. Hij werd voortdurend geadviseerd door de twee oud-voorzitters Piet van Engelen en drs. J. van Vliet totdat een afgevaardigde uitriep: „Hebt u een regisseur nodig, mijnheer de voorzitter. Kunt u ons niet zelf leiden" In het begin van de bijeen komst waren evenals op de op 19 januari in Utrecht gehouden eerste buitengewone vergade ring de verwijten over en weer gevlogen. Het conflict dreigde uit te groeien tot een imitatie van de Watergate-affaire toen onthuld werd dat voorzitter Schimmel bevestigde de indruk te hebben gekregen dat op het bondsbureau verborgen micro foons zouden zijn opgesteld. Ook werd verteld, dat de heer D. van Zanten, diie na een om streden motie van de eerste vergadering tijdelijk de macht in banden had gekregen, een ander slot op het bondsbureau had laten maken zodat de oude bestuursleden niet naar binnen konden.. Even werd met grote meerder heid uit zijn funotie ontzet: 1059 356 stemmen. Toen was het de beurt aan Lageweg. Op nieuw verklaarde het bondsbe stuur te zullen vertrekken als hij zou mogen blijven en toen dat met 782 tegen 681 inder daad de wens van de vergade ring bleek te zijn, vertrokken Schimmel, Smit, Gruys en Schulte. De gewestelijke voor zitters, van wie er enkelen aanvankelijk ook hadden aan gekondigd te zullen gaan, ver klaarden zich nu bereid in het belang van de bond te blijven. Limieten De tijd, dat de schaats fans in drommen naar de pistes trokken lijkt toch voorbij. Het is altijd al zo geweest dat Nederland een groot contingent toe schouwers leverde maar de trek is geringer gewor den, in dubbel opzicht. In Innsbruck bezetten slechts tweeduizend kijkers de tribunes, in twee dagen. Juist bij dit soort wed strijden zou de ISU er goed aan doen alleen rij ders toe te laten, die een bepaalde limiet hebben gerealiseerd. Het zonder meer laten inschrijven brengt rijders en rijdsters in de baan die op welk toernooi ook welkom zou den zijn maar niet op een wereldtoernooi. Spanning en concurrentie zijn nu eenmaal onontbeerlijk en daaraan wordt geweld ge daan indien er (te) veel ritten zijn die zulks niet opleveren. Korte, flitsende programma's kunnen het schaatsen weer in oude glorie herstellen. Boven dien worden de bonden dan niet in de verleiding gebracht te veel represen tanten te zenden. Zoals ook Nederland dat ten minste een rijder en een rijdster afvaardigde, die de eer niet verdienden. Ze ker niet bij een bond die ach en wee roept omdat ,,er bijna geen geld is om aan dit toernooi deel te ne men". Recidivisten Het kan een wekelijks weerkerend onderwerp zijn en het is het ook. Er wordt met ijshockey nog steeds de hand gelicht met de strengere toepassing van de spelregels. Het we melt van de strafminuten. Dat is volgens de letter uitvoeren maar het kan geen kwaad als recidivis ten keihard worden aange pakt. Men gaat langza merhand geloven dat het de bond toch niet zo'n ernst is om uitwassen uit te bannen. Opbouwen Het behalen van de we reldbeker in het fantas tisch gestaagde, iportlef en organisatorisch toer nooi in Amstelveen was een hoogtepunt in de ge schiedenis van de vader landse hockeywereld. Daarna vielen verscheide ne steunpilaren weg. Met het toernooi kwam een eind aan hun, dikwijls zeer grote carrière. Het toernooi in Australië, dat zojuist is beëindigd, was derhalve een testcase. Er moest bezien worden in hoeverre de aderlating de kracht van het Nederland se hockey had aangetast. Rekening houdend met de omstandigheden waaron der moest worden ge speeld temperatuur, eerst een vermoeiende trip door Australië moet toch worden vastge steld dat het team aan kracht heeft ingeboet. Er is gebleken dat voor de verdwenen routiniers nog geen volwaardige vervan gers klaar stonden. Zo doende is het nationale hockeyteam weer beland in een periode van op bouw. Er mag, gezien de ernst en de ambitie waar mee in het recente verle den werd gewerkt, worden verwacht dat de „terug val" snel zal zijn ingelo pen. AMSTERDAM Jan Jongbloed durfde niet te kijken toen ploeg maat Husers aanstalten maakte de tegen Andre gegeven straf schop (hardhandig aanvallen van Jansen) In een doelpunt om te zetten. Pas toen het gejuich hem ervan in kennis stelde dat er was ge scoord, stak Jongbloed juichend zijn armen in de lucht. Husers had, vla de paal, raak gescho ten en daarmee de stand op 2-0 voor FC Amsterdam gebracht. Het betekende tevens de over winning voor de Amsterdam mers. maar het gebaar van Jongbloed was kenmerkend. FC Amsterdam speelde onzeker en was totaal uit vorm. Dat gold eveneens voor Telstar, waar door er weinig viel te genieten. Scoreverloop: 41. Jansen 1—0, 67. Husers 2-0 (strafschop), 82. Meijer 3-0. 90. Stout 3-1. Scheidsrechter: Derks. Toe schouwers: 5500.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15