t Auto-balans minder triest dan verwacht De Vraag naar caravans herstelt zich weer Kruidentuin in aanleg Weerstand tegen antibiotica WEGWIJS nieuwe Mazda Besparing met de start-o-matic Goed voor 205 km/uur ZATERDAG 16 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT *T PAGINA DEN HAAG De Nederlandse Mazda-importeur Autopalace De Binckhorst - Den Haag introdu ceert twee nieuwe modellen: de Mazda 1000 LC en de Mazda 1 1300 LS. Beide modellen zijn ge perfectioneerd. De carrosserie werd 6 cm breder en 5 cm lan- gers, de hoofdruimte nam toe met 6 cm. Hierdoor is de ruimte voor de inzittenden vergroot, terwijl door een grotere spoor breedte de rij-eigenschappen gunstig werden beinvloed. Deze nieuwe Mazda 1000 en 1300 zijn qua vormgeving en afmetingen vrijwel identiek, zoals dat ook het geval was bij de oude mo dellen. Het dashboard werd vernieuwd. Zoals gewoonlijk zijn deze Maz da's erg compleet uitgevoerd met o.a. achteruitrijlampen, knipperlichten, stuurslot, ge laagd glas in de voorruit, af sluitbare benzinetankdop. 3- snelheden ventilatiesysteem, hoofdsteunen en voor wat betreft het type 1300 LS nog met elek trische achterruitverwarming. Prijzen: Mazda 1000 LC (2-drs) 7.499,—. Mazda 1300 LS de Luxe (2 drs) 8.450,Mazda 1300 LS de Luxe (4 drs) 8.775,—. De vraag naar caravans heeft zich de laatste weken weer eni germate hersteld. De energiecri sis en de regeringsmaatregelen hadden de caravanbranche ern stige schade toegebracht. Het publiek heeft daardoor een af wachtende houding aangenomen. Ook is het zo, dat de vraag naar toercaravans zeer seizoengevoe- lig is en de maanden november en december altijd een rustige tijd voor de caravanhandel zijn. In het vroege voorjaar wordt de verkoop weer beter en dat is ook nu merkbaar door toegeno men bezoek van het publiek aan de showrooms. Verwacht wordt dat de hogere autokosten de mensen er toe zal brengen vakantie meer in eigen land te gaan houden, waarbij een caravan in een behoefte zou kunnen Toch rekent men op een terug- Door het groeiend besef dat men in beginsel alleen de plan ten van eigen streek moet eten om gezond te blijven of weer te worden gaat men vanzelf de exotische kruiden weren ten gunste van de hier inheemse gewassen. Elke plant bevat iets geneeskrachtigs, hoe bescheiden die plant er ook uitziet. Vroeger was men er zich meer van bewust, meestal door jarenlange menselijke er varing. Onze generatie gelooft liever in techniek en scheikun dige formules. De natuur is echter zo complex dat men nog lang niet achter alle gehei men is, al zal men ze moeten aanvaarden, al dan niet met behulp van de wetenschap. Vooral oudere mensen en ieder die wat sukkelt met zijn ge zondheid, kan het gebruik van kruiden aanbevolen worden. Je kan ze proberen te verzamelen in het wild, ver weg van grote autowegen want anders zijn ze zo volgespoten met lood van de uitlaatgassen dat ze zelfs niet deugen als konijnenvoed- sel. Gemakkelijker is het voor de tuinbezitter een paar vier kante meter te beplanten met één- of meerjarige welrieken de, en soms ook nog mooi bloeiende planten. Ze zijn trou wens makkelijk in te passen in de bloementuin als grondbe- dekkers: denk aan tijm, katte kruid, lavendel, oostindlsche kers, peterselie, rozemarijn en salie. Hogere soorten als dille, venkel, koreander, citroenme lisse, dragon en lavas (de maggi-plant) moeten wel apart staan. Kruiden horen in de volle zon te staan. Dan pas krijgen ze het beste aroma. Vooral de ochtendzon is hierbij onont beerlijk; de felle middagzon moet evenwel vermeden wor den. De grondsoort is nauwe lijks van belang. Op schrale gronden groeien de planten wormskruid, kamille, brandne tel e.d Aanleg van een .kruidenboek tegen een zuidmuur, of liever nog, op een binnenplaats, is aan te bevelen omdat de plan ten daar goed beschut staan. Veel wind droogt de planten teveel uit. Het model van de kruidentuin speelt geen rol dat kan je overlaten aan eigen fantasie. Trouwens ook op een balkon of in buiten hangende bloembakken zijn kruiden goed te kweken, en zelfs binnens huis kan er gezaaid wórden in BLOEMETJES BINNEN EN BUITEN minder weelderig, maar zijn ze geneeskrachtiger. Daarom is ook rijpe organische mest geschikt, maar in geen geval chemische meststoffen. Deze versnellen alleen maar de groei en dit is in de natuur principieel fout. Iets dat lang zaam gegroeid is kan slechts organisch gezond zijn. Wanneer we de tijd hebben en de ruimte, kunnen we zelf compost samenstellen met zo veel mogelijk wilde kruiden erin als smeerwortel, fijne ber ketakjes, duizendblad, boeren potten of bakken voor het raam. Aan te bevelen is wel dat de kruiden in de buurt van de keuken staan. Dat maakt het gemakkelijker onder alle weers omstandigheden snel vers te plukken, en dat voorkomt weer dat de planten gaan woekeren. Als model is dat van de 16e eeuwse kloostertuin nog altijd bijzonder fraai. De tuin is ver deeld door paden die een ge- lijkbenig kruis vormen. Daar om heen is een cirkel getrok ken, die op zijn beurt weer is opgenomen in een vierkant, om dat vierkant krijgen de ho gere kruiden een plaats: zoals bernagie, dragon, knoflook, la vas en munt; in de vier hoe ken komen kruiden tussen 20 en 45 cm hoog, en tussen de armen van het kruis de laag ste soorten. Een andere vorm is de zgn. mozaïektuin, die twee eeuwen geleden populair was, vooral in Engeland. Hij is iets moei lijker in aanleg, maar wel een lust voor het oog. Men ge bruikte er banen van 5 ver schillende kruiden in symmetri sche vormen in een vierkant van bijv. 3x3 meter. Met enige fantasie kan je er ook en grafisch ontwerp van ma ken, met bijvoorbeeld initialen. De zaden kunnen besteld wor den in elke zaadhandel, terwijl men blijvende planten kan ko pen in de tuincentra. Na enke le jaren heb je zoveel mate riaal bij elkaar, dat je gemak kelijk het een en ander kan doorgeven aan vrienden. Be ginners doen er evenwel ver standig aan zich te beperken tot kruiden die bij de meeste gerechten toepasselijk zijn zoals in soepen eq sausen, bij vlees en vis en groente. Basili cum, bieslook, marjolein, ore gano, rozemarijn, salie, bonen kruid, dragon, tijm, peterselie 5n munt betekenen dan ook »en verantwoorde keus. slag als gevolg van de algemene economische situatie. Bij het Mi nisterie van Economische Zaken is erop aangedrongen geen maatregelen te nemen die de positie van deze bedrijfstak ver der zou kunnen schaden. Ook in het buitenland, met name Enge land en West-Duitsland en in mindere mate België en Zwit serland, is gebleken dat er een terugslag als gevolg van de energiesituatie valt waar te ne men. Weef expositie in ministerie De secretaris-generaal van het ministerie van onderwijs en we tenschappen, mr. M. D. van Wolferen zal dinsdag 19 februari om om vier uur de diploma's uitreiken aan de eerste geslaag den van de kadercursus weven, die werd gesubsidieerd door het ministerie. Dit gebeurt in de hal van het ministerie van onder wijs en wetenschappen aan de Nieuwe Uitleg in Den Haag. Deze uitreiking vormt tevens het startsein van een tentoon stelling van de werkstukken van de cursisten die in deze hal wordt gehouden van woensdag 2 februari tot en met 1 maart. De tentoonstelling is geopend van negen uur tot half vijf, be halve in het weekeinde. Den Haag leent 51 miljoen B. en W. van Den Haag stellen de gemeenteraad voor om een geldlening aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten ten bedrage van 51 miljoen gulden. De rente zal dan 9*4 procent moeten bedra gen. De uitgiftekoers is 100 pro cent. Met dit geld willen B. en W. tot de consolidatie komen van de vlottende schuld. Perquin Import b.v. te Leiden introduceert een nieuw acces soire voor personenauto's, dat brandstofbesparend werkt en mmder luchtverontreiniging veroorzaakt: de Start-o-matic. Met dit apparaat kan volgens de fabrikant de motor bij het j wachten voor bijvoorbeeld een spoorwegovergang, brug of stop licht door middel van een knop worden stopgezet. Door het intrappen van het gaspedaal wordt de motor automatisch weer gestart. Dankzij deze elektronische apparatuur is de starttijd erg kort en kan uit stilstand onmiddellijk worden weg gereden. De prijs bedraagt 170 gulden. Burgerlijke Stand WASSENAAR Geboren: Suzan ne Anthonia, d. v. C. M. H. van Bommel en S. M. van Beelen; Sandra Cornelia, d. v. W. P. Slats en C. H. Wolters. Ondertrouwd: Zomer, Johannes Jacobus, Zwijndrecht, en Van Leeuwen, Maria Josephina; Hei- dinga, Willem en Geerlings, Jo hanna Maria Elisabeth; Hoge, Helenus Josephus Albertus en Veuger, Cornelia Arnolda Dina. Zaanstad; Aptroot, Charles Ber nard en Heijer, Helena Louisa Alexandra; de Vreugd, Willem Antonie Cornelis en van Sprons- sen, Johanna Maria Geertruida. Getrouwd: J. P. M. de Jong en H. Geurtsen; D. R. E. Toet en W. P. Visser; P. P. van Wulfften Palthe en A. I. Dijxhoorn. Overleden: Snaterse, Anna, wo nende te 's-Gravnhage;e de Heij, Bernardus Theodorus. Vier mensen J, U overleden aan griep lop"- HEERLEN (ANP) In Heer en omgeving zijn de afgelop dagen vier mensen overledi aan een longontsteking, die i complicatie optrad bij de thai heersende griep. Dr. W. J. Balvert, directeur de districtsgezondheidsdiei zuid-oost-Limburg in Heerli noemde het vrij snelle verl< van de complicatie voorkomend verschijnsel. Uil ste waakzaamheid is nodig, hij. De slachtoffers waren a zogenaamde hoge-risico-patii ten die aan een hartafwijkingjlL ernstige bronchitis leden. De griep heeft in dit geval niet leen slachtoffers gemaakt ondf^. ouderen, maar ook onder jon#P' re patiënten van 15 tot 16. e' Voordelige verzekering auto voor niet-rokers Enkele grote Amerikaanse aut j verzekeringsmaatschappijen, waaronder ,,The Farmers Inq rance Group" en de Hanover 1 1 surance Companies", geven j 1 genwoordig een premiekortij aan niet-rokers. Motief vq deze geste is: We kunnen h niet bewijzen, maar we zijn t van overtuigd, dat iemand q zoveel zelfdiscipline heeft oi 1 niet te roken, zich in zijn au( ook wel zo disciplinair zal gi dragen, dat hij niet veel kat maakt ons veel schadegevalle te bezorgen! Jubileum bij Bovag DEN HAAG 1 februari jb~ heeft drs. J. Graat, algemet- secretaris van de BOVAG, ziL 25-jarig jubileum gevierd. heer Graat bekleedt zijn huidi| functie sedert 1956 na in 1949 a secretaris bij de BOVAG te zi gekomen. Voordien was 11 werkzaam op het Ministerie vj Economische Zaken. Onder zij buitengewoon dynamische U ding namen zowel de aktivit|Fl ten als het ledenaantal van BOVAG toe. Het ls In de medische weten schap altijd een vervelende zaak dat bacteriën in staat zijn weerstand te ontwikkelen tegen antibiotica, de infectiebe- strijdende groep geneesmidde len. waarvan penicilline wel de bekendstevertegenwoordiger is. Voor deze resistentievorming zijn genetische processen ver antwoordelijk. De bacteriënblij- ken namelijk buiten hun chro mosomen, in 't celprotoplasma overerfelijke eigenschappen te ontwikkelen, R-factoren ge naamd, die onder bepaalde omstandigheden overgedragen kunnen worden op de gehele (nieuwe) populatie. Deze R- factoren kunnen worden geiso- leerd en met de elektronenmi croscoop worden gefotogra feerd en gemeten. Zij bestaan uit een ringvormige DNA-dub- belstreng. DNA, ofwel desoxiri- bonucleinezuur is een zeer in gewikkelde organische verbin ding, hoofdbestanddeel van een chromosoom, de drager van erfelijke eigenschappen. Ge noemde dubbelstreng nu heeft de erfelijke informatie in zich voor specifieke enzymen, be last met Let neutraliseren van een antibioticum. Er bestaan R-factoren die werkzaam zijn tegen wel vier of meer antibio tica. Binnen enkele uren kun nen voor een of ander antibio ticum gevoelige bacteriën door overdracht van R-factoren re sistent worden. In het geval met het nieuwe antibioticum i. Na drie da gen honger zijn al sterke wijzi gingen in de hersenschors waargenomen, met verhoogde afweerprocessen die op hun beurt weer uitwerking hebben op het pathologische complex van de patiënt. Het blijkt dat lange tijd honger lijden met de daarmee gepaard gaande psy chische opwinding soms be- HET AARDIGE VAN DE WETENSCHAP gentamycine heeft men na een paar maanden hele resistente bacteriënstammen kunnen vaststellen. De Russische neurofysioloog, Pjotr Anochin is van mening dat lange tijd honger lijden on der speciaal toezicht een uitne mende medicijn ls tegen maagzweren, astma en suiker ziekte. Honger kan, naar zijn mening, beschouwd worden als een soort schoktherapie met een verhoging van de activiteit paalde chronische ziekten kan genezen. Een mens kan het veertig dagen lang geheel zon der voedsel uithouden, als hij maar onbeperkt kan drinken. Daarna wordt hij op dieet ge steld. Vastgesteld is dat 20 tot 25 pet. gewichtsverlies geen onherstelbare schade veroor zaakt, maar Anochin gaat niet verder dan tot 12-18 pet.. De methode kan lang niet voor alle ziekten worden gebruikt. 's Werelds grootste woestijn, de Sahara, breidt zich nog steeds uit. In het Sahelgebied, fc— ten zuiden van de Sahara, wordt het klimaat al droger, hetgeen wel blijkt uit de recen te catastrofale ontwikkeling. In I Algerije koestert men plannen voor de aanleg van een bos- strook van plm. 1500 km. leng te en een oppervlakte van drie miljoen hectare. Deze giganti sche groene dam zal verrijzen aan de rand van de woestijn h langs de Marokkaanse en Tu- j nesische grens. Gehoopt wordt 1] dat deze groene gordel niet al- leen een bijdrage levert tot de bosbouw, maar bovendien kan zorgen voor het ontwikkelen van landbouwgebieden in het noordelijke gedeelte. Aange- I zien bomen stofdeeltjes tegen I houden, water aantrekken en li vasthouden, wil men bovendien I bereiken dat door de groene 1 dam een halt toegeroepen wordt aan de opmars van de t woestiin. Ten*'ofte is het niet 1 onmoge'iik dat de woudstrook het woestijnklimaat ten gunste beïnvloedt. Deze zeldzame aardse organismen leven en groeien in een omgeving zoals die waarschijnliijk op Jupiter bestaat. Deze bacterieën zijn ontdekt in een loogzoute bron in Noord-Carolina, tienmaal zo sterk alcoholisch als de grens waarboven men organismegroei mogelijk dacht. (Van een onzer verslaggevers). AMSTERDAM De „autoba lans" over 1973 heeft uiteindelijk toch niet dat trieste beeld te zien gegeven dat eind oktober, begin november algemeen werd verwacht. De totale verkoop van nieuwe personen- en combinatie wagens bleef slechts een half procent (2152 stuks) ten achter bij de verkoop in 1972. De juiste cijfers zijn: 429.931 in 197:3 en 432.083 in 1973. Bekijkt men de verkoopcijfers per merk dan blijkt daaruit, dat naast de ups en downs voor de branche als geheel er per merk ook grote verschillen zijn te con stateren. De zwaarste klap in casseerde Fiat, dat als gevolg van arbeidsonlusten in Italië en de daaruit voortvloeiende leve ringsproblemen de verkoop vo rig jaar met maar liefst 20 pro cent zag dalen. Aan de verlie zerszijde verder Citroën (4000 minder) Volkswagen (2500 min der) Daf (3000 minder), Renault (1060 minder) en Datsun (800 minder). Naast verliezers waren er ook winnaars. In absolute aantallen was Toyota de absolute win naar met een stijging van 6700 wagens. Daarna volgden Audi (plus 2900), Mazda (plus 2700), Peugeot (plus 2000) en Ford (plus 1760). Procentueel was Honda winnaar met een stijging van maar liefst 130 procent, gevolgd door Alfa Rcmeo met 72 procent en Mazda met 160 procent. Wat de modellen betreft is Opel met de Kadett onbetwist koplo per Er was voor dit model slechts van een geringe daling 1. Opel Kadett 2. Simca 1100 3. Fiat 127 4. Ford Escort 5. Taunus 6. Ascona 7. Toyota Corolla 8. Fiat 128 9. Renault 4 10. Peugeot 504 sprake. Per model ziet de rang lijst er als volgt uit. Achter de aantallen, het marktaandeel in procenten. 27.768 (6.5) 28.825 (6.6) 18.362 (4.3) 15.575 (3.8) 16.012 (3.7) 18.842 (4.4) 14.214 (3.3) 12.691 (2.9) 13.538 (3.1) 12.893 (3-0) 12.272 (2.9) 11.057 (2.6) 11.093 (2.6) 8.756 (2.0) 10.095 (2.3) 13.475 (3.1) 9.053 (2.1) 10.696 (2.5) 8.654 (2-0) 7.673 (1.8) De elegante en zeer sportieve Datsun 260 Z, die in oktober op de tentoonstelling te Tokio werd geïntroduceerd, kan binnenkort in Nederland worden verwacht. Het nieuwe model is gebaseerd op de vooral in de sport succes rijke 240 Z tweezitter Oost-Afri- ka Safari Rally). De 260 Z is wat langer, waardoor en z.g. 2 plus 2-type kon worden ge creëerd. Achter de voorstoelen bevindt zich een bank, die plaats biedt aan twee kinderen. De zescilinder motor werd met 200 cc verruimd tot 2565 cc en levert nu 162 SAE-pk (was 140). De topsnelheid van de wagen bedraagt 205 km/uur (was 170). Daar kun je In ons land dan in topsnelheid bekeuringen mee op lopen. De prijs zal zeker boven de 25 mille liggen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 8