VERMISTE KINDEREN Wat beweegt een kind van huis weg te lopen In de kelder van een Rotterdamse snackbar begint speurtocht naar De Rotterdamse poli tie, afdeling vermiste kinderen, is uiteraard op de hoogte van het werk van de Stichting Vermiste Kinderen. Men zag echter liever een betere coördinatie tuissen de Stichting en de politie. Men hoopt binnenkort ook een ge sprek te hebben. „Het is jammer als er door beide partijen dubbel werk gedaan wordt, want dat is niet nodig. Iedere hulp is wel kom, maar er moet nu eenmaal coördinatie zijn. Particulieren zou den in het geval van een misdrijf wel eens waardevolle sporen kunnen uitwissen", al dus een woordvoerder van de Rotterdamse politie. ROTTERDAM - Een wat vochtig keldertje van hoogstens vier bij vier, volgestopt met overladen bureaus en keurig gerangschikte dossiers: het ze nuwcentrum van de Stichting Vermiste Kinderen in de Rotterdamse Jacob Catsstraat. Achter de onophoudelijk rinkelende telefoon mevrouw H. J. de Jong, die tussen de bedrijven door de handel en wandel van de Stichting vertelt. „We houden ons bezig met „weglopers". Kinderen, die om de een of andere reden de wijde wereld ingetrokken zijn. De ouders maken zich vreselijk ongerust en bellen ons. We hebben nu 59 aanmel dingen van vermiste kinderen gehad en we hebben er 56 teruggevonden", vertelt mevrouw De Jong niet zonder trots. Van een actiecomité, twee jaar geleden opgericht om Anita Pothtiis op te sporen, is de stichting uitgegloeid tot een bijna professio neel team van speurders. Het eerste geval, dat het actiecomité behandelde, de vermiste achtjarige Anita waarover in Rotterdam veel te doen geweest is, heeft men helaas niet tot een succesvol einde kunnen brengen. Anita werd ruim een maand na haar verdwijning in 1972 vermoord in het water gevonden. Een gelijktijdig spelend geval kon door het comité echter wel worden opgelost. „We had den helemaal niet het idee een blijvende stichting of zoiets op te richten", vertelt mevrouw De Jong. „Maar die jongen van 14, die toen vermist werd, woonde vlakbij Anita. We konden dat geval toen gewoon niet weigeren. Toen dat tot een goed einde kwam, waren er weer andere ouders, die ons ijtroegen te helpen bij het opsporen van hup wegge lopen kind". hebben toen met Anita fouten gemaakt. We Waren te impulsief. Dat heeft iemand bij de Rotter damse politie ons nooit kunnen vergeven. Hij wei gerde gewoon alle medewerking en zei zelfs eens tijdens een gesprek met de commissaris hier. dat hij ontslag zou nemen alswij niet met ons werk •ophielden. Hij is nu overgeplaatst en ik denk dat |ln de kelder van een snackbu.r huist de Siich- jting Vermiste Kinderen. het nu wel beter zal gaan", aldus een ander bestuurs lid de heer Derek. „We zijn niet tegen te houden. We vechten door", voegt mevrouw De Jong cr strijdlustig aan toe. Verhalen uit de nog korte historie van de Stichting zijn er al genoeg. Zo was er de jongen van achttien, die zo maar op een ochtend vertrokken was. „We kregen eén telefoontje van zijn ouders toen hij al drie maanden weg was. Dan is het wel heel moeilijk om aanknopingspunten te vinden", aldus de heer Derek. Allerlei instanties hielpen mee om achter de verblijfplaats van de jongen te komen. Variërend van burgerlijke stand, waar men zijn paspoortnum mer opzocht tot Gewestelijk Arbeidsbureau, waar men de dossiers nazocht. Uiteindelijk werd hij na een half jaar intensief speuren gevonden in Maas tricht waar hij in een hotel werkte". Er zijn ook spannende zaken aan de orde geweest. Zoals het 15-jarige licht-debiele meisje met een nierafwijkin'g Corrie, „Ze was door haar moeder in een inrichting in Leiden geplaatst, omdat ze door haar geestelijke gesteldheid niet thuis kon blijven. Op een dagje uit naar Den Haag verdween ze ineens. Uiteraard werd de kinderpolitie ingeschakeld, maar zonder resultaat".„Tja, die kinderpolitie kan zich moeilijker dan wij op een enkel geval concentreren", valt mevrouw De Jong in. Waarna het verhaal weer verder gaat: „De moeder belde ons, eerst om Corrie's vermissing op te geven, later om ons te vertelen, dat ze een brief van haar dochter had gekregen met het poststempel Tilburg". „We zijn tot twee keer toe naar Tilburg gereisd om haar daar te zoeken en om met de politie te praten, die overigens alle medewerking verleende", voegt de heer Derek er aantoe, die kennelijk zeer nauw bij de zaak betrokken is geweest. Uiteindelijk kwam er een tip, dat het meisje bij een man in Den Haag verbleef. Napluizingen bevestigden die berichten. Toen begon het spannender werk. De man, die een alcoholist bleek, werd door heel Den Haag door leden van de stichting geschaduwd. Men postte op plaatsen waar men hem verwachtte. ,,0p een gege ven moment kwam hij met het meisje bij een cafc. Mpar wij Hebben geen enkele opsporingsbevoegd heid dus hebben we toen de politie gewaarschuwd. Die nam ze allebei mee naar het politiebureau waar we gefjraat hebben met het meisje. Ze moest naar een ziekenhuis voor behandeling. Vreemd genoeg werd ze later door de kinderrechter aan die man toegewezen, want hij wilde met haar trouwen zei hij. Drie weken later liep ze echter bij hem weg, want die man sloeg h'aar veel. Nu zit ze weer in een ander tehuis en schrijft ons zelfs af en toe", aldus mevrouw De'Jong. Buiten Rotterdam meldt de Stichting de werkzaam heden altijd onmiddellijk aan de kinderpolitie, die in de meeste gevallen veel medewerking verleent. De Amersfoortse politie speelde zelfs een zaak door aan de stichting omdat men er zelf de tijd niet voor Op sensatie beluste mensen voelen zich al gauw aangesproken door het speurwerk van de teamle den. Schaduwen en posten zijn tot de verbeelding sprekende zaken. „We hadden hier eens een bijzon der aktief lid. De man kon je overal op af sturen. Hij deed echt erg veel. Op een gegeven moment vroegen we hem even iets uit te zoeken. Hij rende meteen naar boven, sprong in zijn Volkswagentje en zette zijn oranje zwaailicht aan. Zo scheurde hij hier de straat uit", diept het eveneens aanwezig bestuurslid de heer Van der Sterre op uit zijn herin nering. Dezelfde man verbruidde het echter helemaal, toen hij tijdens een speuraktie met walkie-talkies ergens midden in de stad een gezellige babbel ging houden met een amateur-zender. „De politie kwam hier aan de deur. Zij hadden het door de vingers gezien voor ons. maar ze konden niet garanderen dat hun collega's hetzelfde zouden doen", aldus de heer Derek. Er vindt dan ook een strenge selectie plaats onder nieuwe medewerkers. Iedereen is eerst twee maanden op proef. In het begin plaatste de-Stichting wel advertenties Het vignet van de Stichting Vermiste Kinderen. voor medewerkers. Maar veel sollicitanten verwach ten een aardig financieel extraatje. En dat zit er zeker niet aan. Alles wordt' uit eigen middelen betaald. Dat is een van de redenen, dat het hoofdbu reau nog altijd in het keldergewelfje oneer een snackbar gevestigd is. Over een maand of wat hoopt de Stichting echter te verhuizen naar een pandje in de Rotterdamse wijk Kralingen. Aan dat'pandje moet echter nog erg veel gedaan worden. „Mensen om het op te knappen hebben we genoeg. En iedereen werkt belangeloos mee. Maar materialen moeten we toch altijd betalen", zegt mevrouw De Jong. „Tja, als er nu een goede geest was, die ons een afgekeurde partij hout zou willen leveren of zo, dan zaten we al een stuk beter", mijmert de. heer Van der Sterre over de toch wel moeilijke financiële positie. Uit voorzorg heeft men wel een De heren Van der Sterre (links) en Derek. girorekening, nummer 2836120, maar daar komen weinig of geen giften op binnen. Een inzamelingsac tie onlangs gehouden bracht maar iets meer dan 20(1 gulden op. En dat terwijl ouders, die hun kind willen laten opsporen maar een bedrag van 25 gulden hoeven te betalen. „We vragen de ouders wel of ze in staat zijn in de kosten bij te dragen, maar als dat niet kan, betalen we alles uit eigen middelen", doet mevrouw De Jong een boekje open over de zeer krappe financiën. Wat een kind beweegt om van huis weg te lopen? Misschien gewoon „onvrede". Misschien omdat de ouders ze niet begrijpen, voel ouders tussen veertig cn vijftig jaren weten eigenlijk niet meer wal er in de wereld van hun kinderen gebeurt. Misschien ook, omdat ze thuis geslagen worden, of geen aandacht krijgen. En vaak komen ze dan helemaal verkeerd terecht. Vooral Amsterdam heeft een slechte reputatie. Jongens zowel als meisjes worden door mensen „opgenomen", die zich zogenaamd hel' lot van weggelopen kinderen aantrekken. In werke lijkheid doen ze het alleen maar om ze uit te buiten. In negen van de tien gevallen loopt een kind weg door een slecht contact met de ouders. Juist dat contact wil de Stichting „Vermiste Kinderen" herstel len. „Het gaat ons er helemaal niet om die kinderen aan hun haren naar huis te slepen. Soms neemt een kind wel weer contact met de ouders op, maar gaat niet meer thuis wonen. Gewoon omdat dat beter is. Daarom willen we in ons nieuwe pand ook verblijfsmogelijkheden creëren voor kinderen, Om een paar dagen tot rust te komen voor de confronta tie met de ouders. We voelen er namelijk niet veel voor kinderen bij een van onze medewerkers onder te brengen", aldus mevrouw De Jong. Die opvang heeft natuurlijk veel weg van het werk dat bijvoorbeeld „Release" doet. Mevrouw De Jong is het daar niet mee eens. „Release werkt vooral voor de opvang van kinderen en veel minder voor de ouders. Het gebeurt wel, dat die mensen pas contact met dc ouders opnemen, als zo'n kind al' ,een paar maanden bij hen opgenomen is. Wij waarschuwen de ouders onmiddellijk wanneer we een kind terugvinden, liet kan dan wel eens voorko men, dal we het kind niet direkt naar huis brengen, omdat dat voor beide partijen beter is". De Stichting begint nooit aan een geval als het niet bij de kinderpolitic opgegeven is. „Daar kunnen we natuurlijk niet aan beginnen. Dan kunnen we nooit op hun medewerking rekenen en die is voor ons juist erg belangrijk. Zo beginnen we ook nooit, als niet beide ouders weten, dat wij aan een zaak gaan werken", aldus de heer Derek, naar aanleiding van een binnenkomend telefoontje. Een bezorgde moe der is bang, dat de hele gang van zaken tevéel zal zijn voor de vader en houdt het daarom liever stil voor hem. De Stichting streeft ernaar zoveel mogelijk zelfstan dige afdelingen in het land te krijgen. Tenminste m elke provincie een. Momenteel draaien alleen de afdelingen Rotterdam en Utrecht afzonderlijk. Ook in Tilburg, Breda en het noorden van het land zitten medewerkers. „Maar wij in Rotterdam, blijven wel het centrale zenuwstelsel. Wij willen precies weten waar andere secretariaten mee bezig zijn. Die gege vens gaan ook allemaal hier in het dossier", voegt de heer Derek er aan toe. Gebrek aan werk hebben de medewerkers van de Stichting bepaald niet. Na de televisie-uitzending van deze week, hebben tientallen 244599 gebeld met het verzoek een kind op te sporen of om zieh aan te melden als medewerker. Genoeg In elk geval om de vrije uren van de medewerkers, allemaal hebben ze een eigen werkkring, voorlopig te vullen. Me vrouw De Jong en de heer Derek hopen echter ook dat hun kas wat meer gevuld wordt, want de kosten zijn soms moeilijk te dragen. ANK BENKO Weggelopen kinderen kunnen vaak verkeerd terecht komen. Amsterdam is een van c gaan zoeken. plaatsen waar medewerkers van de Stichting dikwijls moeten

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15