RUST BIJ FEYENOORD KWAM TERUG DOOR EEN CONSTANTE DEFENSIE" Stuy schakel t door %r vorm I concurentie uit - u 197 ZATERDAG 16 FEBRUARI 1974 1 LEIDSE COURANT ROTTERDAM Eddy Treytel, de minst opvallende Feyenoorder vaak, heeft zowel dit als het vorige seizoen iets belangrijks gepresteerd. Hij stopte destijds drie strafschoppen en hij benaderde deze competitie dit resultaat weer door de afgelopen zondag PSV-goalget- ter Willy van der Kuilen aan banden te leggen, na eerder ook bij Heerenveen tweemaal succes te hebben gehad. Beleefd doch dringend vraagt Treytel nu: „Ga niet roepen dat ik een specialist ben, want dat is niet waar. Je moet wat geluk hebben, geluk met gok ken, dat is alles". Maar zo eenvoudig zit de zaak toch niet in elkaar. Dat weet de 27-jariige Rotterdammer ook wel. Daar om roept hij nog even dat moment in herinnering, waarop Willy van der Kuilen de afgelopen zondag zijn ploeg ajam een voorsprong had kunnen helpen. „Het kijken naar het nemen van de aanloop van die strafschop is het belangrijkste. Je moet kunnen rea geren bij het minste of geringste wanneer je zeker van jezelf denkt te zijn. Dat was ik bij Van der Kui len. Toen hij kwam in lopen zag ik aan zijn houding welke kamt er geschoten zou worden. Als je dan di rect in de hoek ligt kan je zelfs een goed genomen strafschop stoppen, zonder meer. En deze was goed, laag en hard genomen". Negen jaar ervaring in de De hele week was er geen ruimte voor relaxen. Elke dag werd er fel tegen aan gegaan om Feyenoord de juiste conditie tegen Ajax ie laten strijden. eredivisie ligt in deze conclusie natuurlijk opgeslo ten. De spanning en de nervositeit van het zich moe ten waarmaken is enigszins verminderd, afgenomen. Rust en zelfvertrouwen kwamen ervoor in de plaats. „Dat is nu wellicht een groot voordeel van mij", zegt Treytel eerst wat aarzelend om daarna overtui gender verder te gaan: „Voor de meeste clubs, die een strafschop op mijn doel mogen nemen is dit feit iets belangwekkends. Er hangt erg veel van af. Als Je scoort geeft dat doelpunt een soms beslissende wending aan het spel. Dat verschil, óf een heldenrol of niets, wat soms nog erger is, werkt wel eens in mijn voordeel. Lang niet iedereen kan tegen die span ning op". De problematiek waarop Treytel doelt is duidelijk. Voor een topclub, zoals Ajax en Feyenoord zijn, is een strafschop meestal geen halszaak, behalve dan als ze tegen elkaar spelen (natuurlijk, maar voor de rest van de Nederlandse clubs is het dat wel als ze tegen Feyenoord spelen. Daar kan Treytel inderdaad wel eens van profiteren. „Wel eens" staat er met opzet, want meestal is er geen sprake van. Het doel verdedigen bij Feyenoord is een kwestie van grote verantwoordelijkheid, waar hij vroeger nogal eens de hand mee lichtte maar de laatste tijd per sé niet meer. Deze verandering is zijn vorm zonder meer ten goede gekomen. Een moeizame start van de competitie culmineerde zelfs in een openlijk conflict met trainer Wiel Coerver, na de wedstrijd tegen De Graafschap. „Coerver zeurde in die tijd dat hij geen falende doel man kan gebruiken. Tegen Telstar stond ik er zelfs naast maar ik mocht er weer in na de rust tegen FC Den Haag". Daarna is Eddy Treytel nummer één gebleven. Volkomen terecht. Ook bij hem is een ver- „Geluk met gokken is alles wat je nodig hebt bij strafschop betering van vorm geconstateerd, die het elftal ten goede kwam. „Mijn verklaring daarvoor is vrij een voudig", legt hij uit. „Rinus Israël was weggevallen en dat probleem werd opgevangen door dan weer die oplossing en dan weer eer. andere. Op de duur waren al die veranderingen fnuikend. Je w'st niet meer waar je het had, ik niet alleen als doelman hoor, de andere verdedigers net zo. Daar is gelukkig sinds drie maanden verandering in gekomen. Feyen oord is met een wat constantere verdediging gaan opereren en daarvan heeft iedereen voordeel. Dat zelfbewuste, wat ik eerder aanhaalde, is er o.a. een gevolg van". ZONNIGER Feyenoord meent voldoende aanknopingspunten te hebben om de toekomst zonniger dan ooit tegemoet te zien. Er is het verval van Ajax, dat nog steeds niet helemaal is opgevangen, er is het voordfeel van' een thuiswedstrijd, waarover niet te lichtvaardig ge dacht mag worden en er Is misschien wel het be langrijkste: de vergelding van het vorige seizoen. Feyenoord had toen ook, tót de beslissende fase van de competitie, het Ajax mét Cruyff vlak op de hielen gezeten, week in week uit. Maar in Amsterdam kwam de ontmaskering. De happening die uitdraaide op een vrij onfortuinlijke ontluistering van Feven- oord. a si m k it**-"* K. .'«S a, iT, r-*. 'i 1. Dit was het moment van de waarheid I lir jfl week. Doelman Treytel stopte een strafschop van Willy van d Treytel zegt het met niet zoveel woorden maar uit alles wat hij kwijt wil blijkt wel dat die les van Ajax hem nog steeds dwarszit. Een zo'n ongelukkige wedstrijd besliste over alles waarop im Rotterdam zo vurig gehoopt werd. Door hei verlies tegen FC Twente, kort er na, moesten de titelaspiraöies als verkeken worden beschouwd én alsof de duivel er mee speelde ook de kansen op de beker gingen nog steeds onder invloed van de teleurstelling tegen Ajax de mist in. Daarna was voor Feyenoord het seizoen afgelopen, sportief gezien natuurlijk. Ik heb er de afgelopen dagen «og wel eens aangedacht, dèt alles des.ijds zo snél voorbij was. Weken van hoop gingen razendsnel verloren". Waarschijnlijk is deze laatste opmerking van Treytel karakteristiek voor het Feyenoord van thans. De niet fraai, maar weer wel nuttig en efficiënt spelende ploeg van Wiel Coer ver, die bij PSV duidelijk maakte een concurrent van Ajax te zijn, zeker als daarbij opgeteld wordt dat Feyenoord dit seizoen ,,de laatste keer" thuis- speelt. Treytel: „De wedstrijd tegen Ajax staat voor ons, spelers helemaal in het teken van „kampioen worden". Waarschijnlijk destemeer dan anders om dat we erin geloven dat he' kan. We, Feyenoord dus, zijn de laatste weken steeds meer gaan overtuigen door de grotere rust, die er in ons spel herkenbaar BELANGRIJK Zeer belangrijk voor deze metaforse is de thuiswed strijd tegen Standaard Luik geweest. Uit was een zoals voetballers wel eens zeggen „grafwedstrijd" gespeeld. In de Kuip moest op revanche aangedron gen worden. Treytel: „Die avond zijn we over onze schuchterheid heen gekomen". Waarna een opwaart se lijn in het spel van Feyenoord zichtbaar werd, een uitzondering daargelaten. Deze tendens heeft zich doorgezet en Treytel is meegegroeid. Meege groeid met de verwachting wel te verstaan, dat Feyenoord misschien weer eens aan de bel gaat trekken voor het kampioenschap. Hij „parafeert" deze ontwikkeling nl!et met een op zienbarende uitspraak over zijn kansen voor de der de doelmanspositie bij het Nederlands elftal. Over Jan van Beveren staat niet vast of hij tijdig hersteild zal zijn voor het begin van de wereldkampioenschap pen in West-Du'tsland en he:, ligt dan voor de hand dat een kandidaat, die misschien toegevoegd kan worden aan de selectie ambitieus is. „Het zou na tuurlijk een ongezonde zaak zijn als ik er nooit aan dacht, dat is logisch. Maar ik zie voor mij de kan sen niet oih me waar te maken. Kijk, zo'n wedstrijd als morgen tegen Ajax is een kans, natuurlijk, maar hoelang duur; het dan weer om me te kunnen pre senteren. Weken zeker! Pak die wedstrijd van nog niet zolang geleden tegen Utrecht maar. We wonnen met 2-1 maar ik heb niet meer dan één schot op doel gehad. Waar blijf ik dan met mijn eerzucht?" Zijn betoog draagt niet het karakter van een klaagzang, zo die indruk mocht on'staan, maar is koel en nuch ter opgebouwd. Dat is nu eenmaal de realiteit bij Feyenoord voor een doelman. „Je leert er leven met de weinige kansen, d'e je krijgt om je te onderschei den. Maar dat weet je van te voren". De daartegen over zijn zakken vullende Eddy Treytel („Geld ver zoent véél") oordeelt mild over dat verschil met dere doelverdedigers. Omdat hij weet dat ook die zijde van de medaille zijn nadeel kent. Bij Xerxes heeft Treytel destijds opvolger van Andries van Dijk alles meegemaakt wat zo ongeveer een sportman in opkomst kan meemaken. Van de grau we teleurstelling tot de verblijdende vreugde over promoties. Daar heeft de ontdekking van Bob Janse, die een speciaal oog had voor keepers want ook Thie van FC Den Haag kreeg een belangrijk deel van zijn opleiding bij hem, veel van geleerd. Eenmaal in de ere-divisie met Xerxes begon voor Eddy Treytel de grote tijd. Hij onderscheidde zich vooral toen de club zonder angst voor degradatie ging spelen. „De kat van Delft" heette hilj toen. Terugkerend naar die spontane tijd zegt Treytel nog met een glimlach op zijn gezicht: „Je stond erg onbevangen in het doel. Of je 35 of 36 punten haalde, dat maakte niets uit als de club zich maar handhaafde", Voor hem geldt dat uitgangspunt niet meer. Elk doelpunt dat nu ge maakt wordt kan beslissen over het kampioenschap van Nederland. Dat deze opgave moeilijker zou zijn dain toen is voor hem geen uitgemaakte zaak. „Je kan ook naar een grotere verantwoordelijkheid toe groeien", zegt Feyenoords nuchtere doelman, die be sluit met de conclusie: „En dat heb ik de afgelo pen jaren gedaan". HANS DE BRUYN AMSTERDAM Op Heinz Stuy kun je altijd rekenen. De doel man van het Amsterdamse Ajax mag dan geen spectaculair kee per zijn, vertrouwen op hem kon je wel. Hij straalt in de jaren dat hij bij Ajax onder de lat staat een constante vorm uit. In Europacup-ontmoetingen of te gen ploegen als bijvoorbeeld NAC. Voor hem bestaat er nau welijks verschil. Heinz Stuy heeft gekozen voor het vak van full profvoetballer en daarvoor wil hij zich graag volledig inzetten. „Ik bea blij om dié constante vorm", zegt hij, om zijn optreden in Ajax' eerste direct daarna wa1 af te zwakken door te vermelden dat hij niet altijd handenvol werk heeft vanwege het aanvallende spel van Ajax. „Die momenten dat je niets te doen hebt zijn voor een keeper het a>oeilijkste. Je moet je dan toch concentre ren. Er zijn bepaalde momenten dat je je moet bedwangen vooral tegen lagere ploeg<en. Je moet altijd klaar zijn om een actie te ondergaan. Iemand die in doel staat moet 't vertrouwen hebben van de spelers eu de trainer". En dat vertrouwen straalt de forse Heinz Stuy uit. Vandaar ook dat de concurrentie nauwe lijks kans krijgt zich te etaleren. Stuy: „Door een constante vorm schakel je de concurrentie uit. En een keeper vervang je niet zo maar. Als je steeds gaat wis selen ga je het vertrouwen on dermijnen". Toch blijft hij waakzaam. Iedere zondag, wan neer hij met Ajax moet aantre den. „Het is altijd het zelfde. De spanning is misschien wat gro ter bij bepaalde wedstrijden, maar je moet nooit van een vast patroon afwijken. Dat gaat dan ten koste van de concentratie. Als je voorop stelt dat je ieder duel geconcentreerd moet zijn dan kan er maar weinig mis gaan, al is de entourage niet al tijd optimaal daarvoor". Terugval Toch stelt Heinz Stuy, is het niet altijd mogelijk om topprestaties te leveren. Na het briljante spel van Ajax bijvoorbeeld in de su percupontmoeting tegen AC Mi lan maakte de ploeg de zondag erop een zwakke indruk. - Stuy: „Na een topprestatie heeft iedere club een terugval. Ze kunnen dan wel tegen je aanpra ten, maar geestelijk kun je het niet verwerken. Echt, we be schouwen een competitiewed strijd niet als een routineklus. Maar het is wel zo, dat als je voor een Europacupwedstrijd staat de drang groter is. Je wordt er iedere dag weer op ge drukt. Op straat praten ze er over, de kranten staan er vol van, dat is een soort doping. En als je dan tegen NAC en NEC moet spelen, wordt er gezegd: o die pakken jullie wel even. Dat zijn de gevaarlijke momenten voor een topploeg". Rustig Heinz Stuy blijft uiterst rustig onder de kritiek die Ajax dan wel eens ten deel valt. „Ik zal me er niet druk om maken", zegt hij, zoals hij zich ook niet druk maakte toen hij de eerste drie jaren bij Ajax op de bank moest zitten. ,,Ik heb geleerd in Ajax te spelen, me ondergeschikt te maken aan het team. Natuurlijk waren er moeilijke perioden bij, maar ook toen al kon ik de con centratie opbrengen. Ik stond er zelf verbaasd van. Ik leefde me helemaal in een tegenstander in. Op een training beschouwde ik verschillende situaties als wed- strijdmomenten. En toen ik in doel kwam, was ik er ook. Ik ^ein2 stuy sprong jiet vorige seizoen een gat in de lucht toen Ajax heb destijds veel gesprekke v-a Mufiren 2_j scoorc(e. met Michels gehad. Na het der de jaar zou ik een kans krijgen, maar die kans kwam reeds in het derde seizoen. Ik heb die toen met beide handen gepakt. Op de bank had ik alles sterk in me opgenomen". Soberheid Praat dan over de soberheid in zijn optreden, omdat hij zichzelf niet graag ophemelt. „Ik laat dat liever aan een ander over. Ik ben 'n prof. Ik heb van mijn hobby m'n beroep kunnen maken en ik wil op een zo hoog moge lijk niveau doorgaan". Misschien staat Stuy door die soberheid niet zo vaak in het nieuws als andere Ajax-vedet- ten. Ook niet met contract-on derhandelingen. „Ik ben bewust van mijn^waarde. Ik heb 'n lijst je met wat ik moet gaan ver dienen. Heb ik mezelf tekort ge daan dan is het mijn eigen schuld. Wij kunnen niet allemaal over een goede manager be schikken. Ik informeer bij men sen die inzicht hebben in de fi nanciën". Heinz Stuy zegt niet rijk te zijn. Sinds drie jaar heeft hij met een compagnon een bar bistro in Velsen, die erg goed lcopt. Echt rijk kun je in Nederland niet worden, je kunt op oen leuk ni veau leven, maar je moet ook denken wat er na die voetballe rij moet gebeuren. Ik heb daar twee jaar constant ever nage dacht, kijk, als je 22 bent denk je alleen nog maar aan de voet ballerij, maar ben je 28 dan denk je ook aan andere dingen. Dat kan weieens ten koste gaan van de concentratie. De sociale begeleiding is nog altijd matig. Maar ik heb er nooit moeite mee gehad. Na de woensdag denk ik: Ik kan carrière maken door zondag te winnen". Klap Het was voor Heinz Stuy dan ook een klap toen Ajax uit het Europese toernooi werd gewipt. En dat Ajax dit seizoen niet die superioriteit uitstraalt ligt vol gens hem aan het feit dat er veel dingen zijn gepasseerd. Zoals aanbiedingen aan spelers en rumoer om het Nederlands elftal. „Er wordt altijd negatief over Ajax geschreven. Dat geeft on rust in de ploeg en dan 'ever je minder prestaties. Als prof ben je geen machine, je kunt niet al tijd alles van je afzetten. De een is gevoeliger dan de onder". Heinz Stuy begrijpt ook de kri tiek niet die wel op de spelers wordt geleverd als zouden zij zo veel geld verdienen. „Die men sen denken dan zeer negatief De meest begenadigde voetbal lers komen uit gezinnen, waar de dwang om te studeren er niet was. Daar kwam niets van te recht. Alleen het voetbal telde Daarin kun je je ook ontwikke len, je reist veel, hebt veel con tact met andere mensen en kunt financieel op een wat hoger ni veau leven. Maar de vraag blijft altijd wat na het voetballen? Vijftig, zestig procent gaat naar de belasting. En als je zeg maar 20.000 gulden verdient, leef je er naar. Verdien je er 40 dan leef je naar die 40. Dat is ook met voetballen zo. Do mensen praten dan over geldwolven, maar als je niks hebt geleerd en je komt in de maatschappij terecht dan begin je wel als een 18-jarige". Heinz Stuy stapt zondag dan ook zonder morren de Kuip in. „Ik ben klaar voor he karwei", zegt hij, „en ik ben er nu nog nuch ter onder. Je weet wat er op het spel staat", TON DF. WIT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11