BEZETTE W.A.-GEBOUWEN DOOR POLITIE ONTRUIMD Stiptheidsactie bij Britse spoorwegen voorlopig van baan Beleggingsbewijzen van de RPS! CeidoeSoina/nt Nieuw dieptepiuit in Dennendal-conflict D.P.R. bestudeert uitspraken kerk van mgr. Simonis rente op rente rente op rente rente op rente rente op rente rente op rente Rijkspostspaarbank DINSDAG 12 FEBRUART 1974 LEfDSE COURANT (Van een onzer verslaggeefsters) DEN DOLDER/UTRECHT Het conflict, dat nu al enige weken rond de zwakzinnigeninrichting Dennendal in Den Dolder speelt is gisteravond opnieuw tot een dieptepunt gekomen. Rond half zeven bezetten dertig tot veertig per soneelsleden van het Willem Arntsz-huis, een afdeling van de W.A.-hoeve, het bestuursbureau in Utrecht. Enige uren later werd ook het hoofdgebouw van de Willem Arntsz- hoeve in Zeist bezet. Aan beide bezettingen werd in de loop van de nacht een einde gemaakt door de politie. Dit gebeurde, nadat het bestuur van de W.A.-stichting een te lefonisch gesprek met minister Vorrink van Volksgezond heid had gehad. De minister liet het besluit overigens aan de bestuursleden zelf over. wees hij er nog eens op, dat de laatste twee Dennendal-lbe- stuursleden al enige weken hun funkties beschikbaar hebben ge steld. Volgens hem worden mo menteel al voorbereidingen ge troffen voor verkiezingen van een nieuw bestuur. Het bestuur van de oudercommis sie verklaarde gisteravond zeer verontwaardigd te zijn over de acties van de personeelsleden. Temeer daar zij bij de bezetting van het bestuursbureau in Utrecht ook enkele patiënten meegenomen hadden. De bezetters eisten, dat het be sluit tot ontruiming van drie pa viljoens van Dennendal inge trokken zou worden, dat het be stuur ontslag zou nemen en dat op democratische wijze een nieuw Dennendal-bestuur geko zen zou worden. „Noodbestuurs lid" W. Drechsel verklaarde te genover de bezetters in Utrecht, dat er alleen maar voorberei dende besprekingen over de evacuatie van pupillen gevoerd zijn en dat deze evacuatie al leen in het hoogst noodzakelijke geval zal geschieden. Bovendien Ook het bestuursbureau van de Willem Arntsz-stichting in Utrecht werd gisteren bezet. De heer W. Drech- stel, lid van het „noodbestuur" spreekt de bezetters hier toe. De heer H.H. Drenth, lid van de vaste Kamercommissie voor Volksgezondheid van de PvdA moest gisteravond toegeven, dat de PvdA-oproep nog eens rond de tafel te gaan zitten, niets heeft uitgehaald. Het gistermid dag gevoerde overleg van leden van het Nieuw-Dennendalbe- stuur met staatssecretaris Hen driks was volgens hem alleen maar over de manier waarop de evacuatie van pupillen moet worden uitgevoerd. De moge lijkheid dat dit gesprek vandaag werd voortgezet, zag hij „met de moed der wanhoop" nog als een lichtpuntje. Van onze correspondent R. Simons LONDEN Het bestuur van de vakbond van 29.000 treinbe stuurders heeft besloten de stiptheidsactie van de Britse spoorwegen te schorsen tot ha de verkiezingen van 23 februa ri. Dit betekent, dat de een- dagsstaking van vandaag in de zuidelijke sector van de spoor wegen niet is doorgegaan. Het bestuur heeft deze maatre gel genomen op aandringen van labourleider Wilson, die van oordeel is, dat de stipt heidsactie zijn partij electorale schade zou berokkenen in de kiesdistricten van Groot-Londen en Zuid-Oost-Engeland. De beslissing van de vakbond van treinbestuurders viel sa men met de bekendmaking van een forse prijsstijging van de benzine, die vanaf vandaag 8 pence per gallon (41/2 liter) meer gaat kosten. Het voor de Engelsen schok kende nieuws veroorzaakte een stormloop naar de benzi nepompen. Volgens de olie maatschappijen zal de prijs van de benzine later nog meer omhoog gaan. De leiders van de stakende Britse mijnwerkers hebben voor dinsdag het uit 27 man bestaande bestuur van de vak vereniging bijeengeroepen om een „vredesvoorstel" van een groep industriëlen te bespre ken. De fabrikanten, die veel van de staking te lijden heb ben en niet genoemd willen worden, zouden de stakers 2,5 miljoen pond sterling hebben geboden voor een maand wer ken. Intussen kan dan een offi ciële instantie hun looneisen bestuderen. Vanaf komende maandag is de Een bord in Wakefield, in het Engelse mijngebied Yorkshire, geeft noodzaak van voorrang aan. Postende mijnwerkers zijn kenne lijk niet van plan daaraan gehoor te geven: er gaat niemand door. uitvoer van kolen in Engeland mindering van de voorraden verboden. Deze maatregel als gevolg van de staking van houdt verband met een ver- mijnwerkers. W onder carburator BRUSSEL Een gepensio neerde Belgische agent. Ro ger Volcher, zegt een "woiv der-carburator" te hebben uitgevonden. Daarmee zou niet alleen de luchtvervui ling kunnen worden tegenge gaan maar bovendien 25 tot 40 procent benzine kunnen worden bespaard. Boven dien zou het vermogen van de motor er 10 tot 15 pro cent mee worden opge voerd. De carburator maakt gebruik vam het feit dat luchtvochtigheid het benzineverbruik vermin dert. Volcher zegt er in ge slaagd te zijn waterdamp met de benzinedamp te ver mengen. Masmoudi moet zich verantwoorden TUNIS (AP) De voormalige minister van buitenlandse zaken van Tunesië, Mohammed Mas moudi, zal zich voor de tucht raad van de regerende Neo- Destourpartij moeten verant woorden. zo heeft president Bourguiba beslist. Masmoudi was de drijvende kracht achter de fusie van zijn land met het Libië van kolonel Gadaffi, die evenwel na enkele dagen al weer op losse schroeven kwam te staan. Masmoud' is voorlopig al geschorst uit zijn partijfunc ties. Russen gaan Saljoet nog eens uitproberen HOUSTON, (Rtr) Nog voordat volgend jaar zomer een geza menlijke Amerikaans-Russische ruimtevlucht wordt gehouden zullen de Russen nog eens enke le kosmonauten de ruimte In sturen, aldus heeft de directeur van het Apollo-programma, Glenn Lynney, In een vraagge sprek in Houston gezegd. Zijn Russische gesprekspartners had den hem gezegd dat de Sovjet- Unie voor de derde maal een Saljoet-ruimtestation wil probe ren. De voorbereidingen van het Apol- lo-Sojoez-praject, dat in juli 1975 moet worden uitgevoerd, zijn nu „voor de helft voorbij". Het koppelingsmechanisme - al deze herfst gereed - kan worden beproefd. De Sovjets hebben op verzoek van de Amerikanen de luchtdruk in hun Sojoez-ruimte- vaartuigen verminderd, zodat wederzijdse bezoeken door de verbindingstunnel minder ge vaar opleveren. (Van een onzer verslaggevers) DELFT De Diocesane Pastora le Raad Rotterdam heeft in zijn vergadering van gisteravond een kleine commissie gevormd, die zich zal verdiepcbi i*i de uit spraken van mgr. dr. A.J. Si monis bij verscheidene gelegen heden, inhoudend, dat volgens het tweede Vaticaans concilie de rooms katholieke kerk zich Machtigingswet bij partijen in het geding EINDHOVEN, (ANP) - Op een KVP bijeenkomst in Heesch (N.Br.) heeft fractievoorzitter mr. F. Adriessen gepleit voor handhaving van de machtigings wet. „De regering moet wel lei ding blijven geven aan die ont wikkelingen in het sociaal eco nomisch leven, waarop die wet is gebaseerd, zoals het loon- en prijsbeleid en de zorg voor een evenwichtige kostenverdeling", aldus Andriessen. In Nijmegen sprak de voorzitter van de WD mevrouw van So- meren-Downer zich uit voor het zo snel mogelijk intrekken var» de machtigingswet. „Als pre mier den Uyl dat niet doet, dan maakt hij zich schuldig aan ern stig misbruik van macht". Zo wees erop, dat van het voorne- men van het kabinet inzake de spreiding van macht niets t» recht kwam. Omdat er nu geen sprake meer is van uiterste nood, de voorwaarde voor hef 1 ontstaan en in stand houden van de wet, dient deze te verdwij nen, aldus de voorzitter. Brand in Caracas CARACAS, (RTR) Een felle brand heeft gisteravond twee verdiepingen verwoest van een 11 verdiepingen tellend kantoor gebouw in het centrum van de Venezolaanse hoofdstad Cara cas. Twee vrouwen kwamen door v°rstikking om het leven, tientallen raakten gewond. beschouwt als dé openbaring van de kerk van Christus en over de amdere kerken spreekt als over kerkgenootschappen of kerkelijke gemeenschappen. Al in de vorige vergadering had mgr. Simonis daarover een ver klaring afgelegd, maar vooral de sectie Rotterdam, bij monde van pastoor J. v.d. Haak vroeg zich af of deze verklaring wel voldoende was. Hij wilde duide lijkheid over de vraag of de bis schop een en ander als stand punt van de kerk zag of het wil de beperken tot zijn eigen standpunt. De commissie gaat nu studeren op de stukken, be staande uit de uitspraken van mgr. Simonis, met de door hem toegevoegde verklaringen en de kerkelijke documenten waarop de bisschop zich beroept. Men zal proberen te achterhalen of de laatste meer ruimte geven dan er bij de bisschoppelijke in terpretatie is uitgekomen. De le den zijn dr. A.H.C. van Eijk uit Warmond, K. Vossenaar en mevr. H. Moolenburgh-Ekkel uit Den Haag, alsmede studenten pastor H.M. Litjens uit Leiden. Solzjenitsyn weigert weer dagvaarding MOSKOU, (AP/Rtr). De Russi sche auteur Solzjenitsyn heeft gisteren voor de tweede maal een dagvaarding van het open baar ministerie geweigerd te aanvaarden. De schrijver is de laatste weken doelwit van een campagne, naar aanleiding van de verschijning van zijn boek „Goelag Archipel" over het le ven in strafkampen. Solzjenitsyn heeft geweigerd de legaliteit van de dagvaardingen te erkennen. In een verklaring voor de procureur zegt hij: „Voordat u burgers vraagt de wet na te leven, moet u eerst zelf leren hoe u dat moet doen. Bevrijd de onscbuldigen uit de gevangenis". Er zijn beleggingsbewijzen van f 1.000,- en f5.000,-. Bij een looptijd van 4 jaar krijgt u 81/z%, hij een looptijd van 5 jaar 9%. Het voordeel van de RPS beleg gingsbewijzen is dat de rente wordt berekend op basis van samengestelde interest: hoge rente op hoge rente. Kijk eens wat dat betekent: voor f 1.000,- ontvangt u na 5 jaar f 1.538,56, een toeneming van bijna 54%. Dat is per jaar ruim 10,7%. Ook hoge rente bij korter sparen. RPS beleggingsrekeningen met opzegtermijn. Ook hierbij is de rente zeer aantrekkelijk: 5V<% bij een opzegtermijn van 3 maanden, 6% bij 1 jaar, 7% bij 2 jaar en 8% bij 3 jaar. Minimum le inleg f 1000,- Speciale jeugd beleggingsrekenin gen met een minimum eerste inleg van f 100,- Verdere informatie Laat u informeren bij bet post kantoor. Of bel het gratis nummer 0017. Of gebruik de coupon. Coupon Stuur mij informatie over Beleggingsbewijzen/Beleggingsrekeningen van de RPS HC® Naam: Plaats: (In een envelop zonder postzegel sturen naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam) DOS© uw nationale spaarinstellinff Doel en middelen bij „DennendaT' ERGENS LIJKT „DENNENDAL" een beetje op het conflict In het Midden-Oosten: er wordt gemikt op de realisering van een doel waarbij elk middel goed genoeg ervoor geacht wordt. In het éne ge val gaat het om de herinstelling van de Palestijnse staat, In het an dere om modernisering van de zwakzinnigenzorg. Het conflict rond Israël leert, dat de vrede welke af en toe afgedwon gen kan worden, slechts een gewapende en tijdelijke vrede zal blij ven, zolang de meest-radicale Arabieren niet bereikt hebben waar het conflict hen om begonnen is: het liquideren van de Joodse staat. We vrezen dat in „Dennendal" ook conflictstof steeds aanleiding tot nieuwe moeilijkheden geven zal, zolang de groep die volgens nieuwe inzichten wil wericen, niet vrij baan gekregen heeft. Vooral omdat ze, zij het een beetje op de achtergrond, gesteund wordt door we tenschapsmensen en politici, voor wie het hele conflict in de eerste plaats een actie is tegen het establishment, althans het establish ment oude stijl. WAT DE BUITENSTAANDER BEVREEMDT, is vooral welke risl- ko's men wil nemen om zijn doel te bereiken, het lijkt weer de be ruchte toepassing van het doel dat de middelen heiligt en daarbij schuwt men ook niet een flinke scheut opportunisme. Wanneer ouders verklaren dat ze het helemaal eens zijn met de me thodiek van ex-directeur Muller, dan worden de rechten van de ou ders als argument-pro aangevoerd, dezelfde rechten worden niet ge gund aan de ouders die deze methodiek afwijzen, nog even en hun wordt zelfs het recht ontzegd om dan voor een verpleging elders te Een bestudering van het conflict zal achteraf waarschijnlijk uitwijzen, dat ook hier polarisatie de grote boosdoener is; de heer Muller heeft ergens grote gaven, maar hij weigert de beperkingen daarvan te onderkennen en zo doen degenen die zich achter hem gesteld heb ben. Dan krijgt het meningsverschil grote proporties en groeit door fouten over en weer uit, tot een botsing tussen beschouwingen welke de grenzen van de kwestie waarom het aanvankelijk en feitelijk gaat, verre te buiten gaat. ALS DAN BOVENDIEN GEZAGSDRAGERS, in het „civiele" en poli tieke vlak het spel ook onvoorzichtig of onverstandig spelen, staat de dijk op breken. Nu gaat het meer om gelijk krijgen dan om het geluk van gehandicapte kinderen, de prijs die voor het gelijk krij gen betaald moet worden, schijnt niemand meer te interesseren. Woord en daad EIGENLIJK WAS HET EEN BEROERDE VRAAG die zondagavond «en beroemd voetballer van Ajax in televisie en radio-programs ge steld werd: of voetballers tegenwoordig feitelijk geen geldwolven zijn Johan Cruyff zou tegen die vraag opgewassen zijn geweest, maar de arme Jan Mulder die onder vuur genomen werd. stamelde wat over een maatschappij die eerst veranderd moet worden, waar na de voetballers ook bereid zijn vanuit solidariteitsgevoelens een toontje lager te zingen. Dezelfde vraag kan gesteld worden aan politici, geslaagde kunste naars en wetenschapsmensen, zij zullen dan in hun antwoord iets van het opportunisme van Spanje-emigrant Cruyff stoppen (,,Je moet wel in korte tijd geld zien te verdienenof ..Als1 je er wat voor presteert, is veel geld verdienen niet erg") en daarna iets van het idealisme laten horen van de man die verkondigt dat als de maat schappij veranderen gaat hij graag mee verandert. Uiteindelijk komt men dan terecht bij het onderschrijven van het gro te probleem dat vast zit aan Henri de Greeve's oude wandspreufe: „Verbeter de wereld, begin bif jezelf! Er zijn kringen die over solidariteit in de wereld helemaal zwijgen, uitgaande van het motto, wat ik beweer niet te weten, deert met. Geen fraai uitgangspunt voor een wereld- en levensbeschouwing., Anderen roepen graag hardop dat alles anders zou moeten, maar hebben kennelijk moeite om het verband tussen hun woord en da daad te leggen. Een goede bedoeling kan heel wat waard zijn: blijft het bij die bedoe lingen dan is het plaveisel op een weg die evenwijdig loopt met de horizon van ht paradijs. Raken doen ze elkaar dan nooit. zonnig mist 19 temperaturen wluchtdruk in miilibaren cdi opklaringen hagel ■»-»■ warmlefront H hoge-drukgebied ^■bewolking sneeuw -r-rkou-front L lage-dafcget»ed regen ^5 onweer windrichting verplaatsingsrichting De Bilt Oceaandepressies heb ben bij ons de laatste dagen een zuid tot zuidwestelijke stroming veroorzaakt die relatief warme lucht aanvoerde. Zo werd het gistermiddag in het zuiden van het land plaatselijk 14 graden. Vanmorgen kwam boven de in gang van het Kanaal een uiterst aktieve depressie aan die aan onze kust zware storm deed ont staan. Een bijbehorend fronten- systeem bracht regen. Tegen de avond zal dit frontensysteem het land gepaseerd zijn. Het wordt echter gevolgd door een trogvormige storing waardoor de wind pas morgenmiddag tij delijk zal afnemen. Een nieuwe depressie zal ons niet voor de avond weten te bereiken. Vooruitzichten voor Woensdag. Wisselvallig en iets minder zacht. Weersvooruitzichten in cijfers Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: omstreeks 5 graden. Max. temp.: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. WEERRAPPORTEN Amsterdam reger Deelcn Eelde Elndbovt Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki InnsbrUck Kopenhagen Lissabon Locarno Luxemburg gehbew. r.-o n Islanboel Las Paimas New York geh.be w.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9