3k Surinamers vinden de deur in hun geboorteland gesloten Prijzen stegen vorige maand gemiddeld maar 0,6 procent Spoorkaartjes duurder dan kosten leven Geen grote belangstelling vakantie in eigen land DINSDAG 12 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT N Surinamers in Nederland zijn in hun geboorteland niet welkom. Ze kunnen rustig vergeten daar met open armen te worden ontvangen. De werkgevers, particulieren zowel als overheid, zien hen liever gaan dan komen. Deze trieste ervaring die tientallen geschoolde Surinamers ondergaan wanneer zij op een gecombineerde vacantie-sollicitatiereis hun ge boorteland bezoeken, wordt ondersteund door een on derzoek dat de sociaal-anthropoloog drs. Frank Bo venkerk, in Suriname verrichtte naar de mogelijkhe den voor terugkeer. Zijn conclusie komt voor de Su rinaamse gemeenschap in Nederland hard aan: Suri namers zet maar uit je hoofd dat men jullie graag ziet terugkeren in je geboorteland. De landverhui zing naar Nederland is aen permanente zaak. Het streven naar een gelijkwaardiger positie binnen de Nederlandse maatschappij is een zinniger doel dan het filosoferen over terugkeer. Deze vaststelling van bange vermoedens biedt weinig perspectief voor een rooskleurige toekomst van een land dat economisch dieper in het moeras zinkt. Een land dat zien geen raad weet met zijn stagnerende ontwikkeling en dan ook dank zij Nederlandse en internationale ontwik kelingshulp voortdurend peperdure deskundigen aan trekt, om te helpen de problemen op te lossen. De afgelopen jaren is onder Surinamers in Neder land de drang om terug te keren sterk gegroeid. Zo wel de officiële vertegenwoordiging van Suriname in Den Haag, als de Surinaamse organisaties krijgen steeds meer aanvragen te verwerken. Dit heeft er o.m. toegeleid dat een aantal Surinaamse organisa ties thans samenwerkt om de terugkeer van Surina mers naar hun geboorteland te realiseren en begelei den. Uitgangspunt is dat de terugkeer van wezenlijk nut moet zijn voor de opbouw van het land en dat de remigranten een realiseerbaar perspectief wordt ge boden om een bestaan op te bouwen. Een niet uitgesproken, maar wel wezenlijk element in deze remigratie-activiteiten is dat de Surinaamse organisaties trachten de grote aantallen Surinamers die in Nederland in een benarde positie verkeren willen stimuleren hun levensvreugde dichter bij huis te zoeken. De organisaties hopen voor hun activitei ten steun te krijgen van zowel de Nederlandse als de Surinaamse overheid. De grootste onzekerheid bestaat echter over de hou ding die Surinaamse werkgevers zullen aannemen. In weerwil van de ontroerende klaagzangen die vaak vanuit Suriname worden gehoord over gebrek aan deskundigen en geschoolde krachten blijken de deu ren juist voor de geschoolde Surinamers gesloten te zijn. Een van de voornaamste redenen, zo blijkt uit het onderzoek van Bovenkerk, is dat de arbeids markt niet in staat is Werkelijk belangrijke aantal len retourmigranten emplooi te bezorgen. Jaarlijks dienen zich ongeveer 3000 werknemers aan. Naast het natuurlijke verloop komen in Suriname wel enke le arbeidsplaatsen vrij door de emigratie naar Ne derland en door mogelijke vervanging van Hollan ders en andere buitenlanders, maar men moet zich daar qua omvang geen grote voorstelling van ma ken. De grootste weerstand komt echter van de werkge vers, i.e. het bedrijfsleven en de overheid. Lokale werknemers zijn in verschillende opzichten goedko per. Er is minder risico dat de werknemer lastig is en tenslotte een soort rechtvaardigheidsbeginsel: waarom zou men de mensen in Suriname in armoe de laten leven als de Surinamers in Nederland, voor zover zij geen werk hebben, toch in ieder geval op royale bijstand terug kunnen vallen. In overheidskringen in Paramaribo staat men soms neutraal, maar nooit positief tegenover repatrianten. De voornaamste argumenten zijn o.m. de moeilijke en onzekere sollicitatie-procedure. Een sollicitatiege sprek is meestal niet mogelijk, de ..referenties zijn over zo'n afstand moeilijk te verifiëren en het ar beidsverleden is niet precies -na te trekken. Retour- migranten blijken vaak andere opvattingen over ge zagsverhoudingen te hebben. De arbeidsverhoudin gen in Suriname zijn veel paternalistischer van aard dan de onpersoonlijke rationalistische sfeer van Ne derland. Het is in Suriname niet gepast zijn supe- De Concorde, het superhoog vliegende toestel dat de ozonlagen dreigt aan te tasten rieur openlijk tegen te spreken, maar de Holland- ganger vermijdt de konfrontatie niet. De grootste afgunst schijnt echter te worden gewekt wanneer de teruggekeerde Holland-gangers zich op hun verblijf in Nederland laten voorstaan. Een per soneelschef drukte zich heel beeldend uit: Het gaat erom hoe ze zich presenteren, als ze uit Holland te rugkomen met een winterjas aan en ijsmuts op, als ze met een .brouw-r' achter in de keel praten, dan zijn wij als personeelschef al niet meer geïnteres seerd. Die zijn al zo verpest met het lopen in de ziektewet in Nederland, die kankeren zo de hele dag, daar heb je niets aan." Een andere personeelschef verklaart onomwonden: Als een Surinamer bij zijn sollicitatie laat merken dat hij in Holland is ge weest, is dat ongunstig voor hem. De revolutionaire gezindheid, d.w.z. voorstander zijn voor een krachti ge vakbeweging en grote mate van vrijheid en me ningsuiting (inspraak) in het te voeren beleid blijken nauwelijks weerstanden op te* roepen. Een enkele Twee onderzochte bedrijven gaven met onverbloem de koloniale argumenten duidelijk de voorkeur aan Hollandse stafleden: Waarom zou ik een Surinamer nemen als ik een goede Hollander kan krijgen. Naast deze voor potentiële retourmigranten weinig opwekkende lijst van bezwaren bestaan er bij som mige bedrijven ook voorkeuren voor teruggekeerde Hollandgangers. Veel van de punten d:e hierboven als negatief naar voren zijn gebracht, worden als *<o- sitief ervaren. Vooral daar waar het personeelsbe leid in handen is van ex-migranten. Als grote plus punten van terugkeerders zien zij de ervaring opge daan in grote bedrijven en de arbeidsdiscipline die men uit Nederland meeneemt. Zoals de zaken er nu voor staan is het duidelijk dat het verblijf van 80.000 Surinamers in Nederland jaarlijks groeit dit aantal met zevenduizend, een vast karakter krijgt. Helaas heeft de opvang en begeleiding van Surina mers in Nederland tot nu toe maar gebrekkig ge functioneerd. Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, onder wie deze opvang en begeleiding valt, probeert met Surinaamse en Neder landse instellingen het sociaal-cultureel werk rich ting te geven. In een onlangs door de directeur-generaal van CRM, dr. G. Hendriks, samengesteld geheim rapport (Ad vies coördinatie van beleidsmaatregelen t.b.v. Suri namers en Antilllanen) dat op 28 januari door de Welzijnsraad, een onderraad van de Ministerraad werd besproken is een aantal duidelijke maatregelen en richtlijnen opgesteld, In dit rapport staat o.m. dat CRM er van overtuigd is dat de problemen van opvang en begeleiding van rijksgenoten op de lange duur alleen kunnen worden opgelost, wanneer de algemeen beschikbare Neder landse Instellingen, zowel publieke als particuliere hun dienst en hulpverlening aan de rijksgenoten tot hun normale taak gaan rekenen. Tot de taken van de Surinamse en Nederlandse instellingen behoren o.m. voorlichting, dienstverlening, milieuopbouw. In het rapport Hendriks wordt er voor gepleit bestaan de maatregelen te verbeteren en nieuwe maatrege len te treffen opdat bovenstaande taken verricht kunnen worden De praktijk heeft namelijk uitgewezen dat algemeen Nederlandse instellingen (gemeentelijke bureaus voor sociale zaken, huisvestingsbureaus, woning- bouwcoöperaties, arbeidsbureaus) door een vaak on willige en onbillijke houding niet bereid blijken de problemen van de Surinamers op te vangen of te be geleiden. De weerstanden binnen deze algemene in stellingen tegen rijksgenoten zal nooit worden uitge sproken maar bestaat in feite wel. De meeste Suri naamse welzilnsorganisaties blijken ernstig tekort geschoren in de hun toevertrouwde taken. Ze hebben zich uitsluitend beperkt tot hulpverlening aan dege nen met problemen van weinig omvang, terwijl aan de ernstige probleemgevallen in de basisgroepen van de Surinaamse gemeenschap nauwelijks enige aan dacht werd geschonken. De hulpverlening was een soort elite-hulp. Aan zaken als voorlichting, het rea liseren van gelijke maatschappelijke kansen voor Su rinamers, milieu-opbouw (gericht op het sociaal-cul tureel eigene van de Surinamers ter versterking van hun gevoel van eigenwaarde), voorbereiden op te rugkeer naar eigen land, kwamen vele Surinaamse Welzijnsorganisaties niet toe. Door gebrek aan man kracht. een zich geïsoleerd opstellen ten aanzien van de drop-outs, is van werkelijk opbouwwerk geen sprake geweest. Ondanks de ruimte die het beleid van CRM biedt. In dit beleid geniet steun aan activi teiten van Surinaamse organisaties gericht op uitge breide hulpverlening en milieu-opbouw hoge priori teit. De opvatting van CRM is dan ook kort samen gevat: Als de noodzakelijke voorzieningen waar de Surinamers recht op hebben niet worden gehono reerd door de Nederlandse gemeenschap dan moeten deze voorzieningen worden afgedwongen door over heidsmaatregelen Terecht wordt gevreesd dat wanneer niet spoedig drastisch wordt ingegrepen in de opvang en begelei ding van Surinamers de conflicten tussen deze rijks genoten en Nederlanders, vooral in oudere wijken van steden, de proporties zullen aannemen van een berg explosieven. Immers, het aantal Surinamers in Nederland zal groeien, do Nederlanders voelen zich steeds meer gebeten op het .zootje dat van Overzee' komt. Een beleidsambtenaar van CRM: Vorig jaar zei ik: het is kwart voor twaalf. Nu zeg ik het is vijf voor twaalf.' hooj ■ST f Pompidou weer aan het werk PARIJS (Reuter) President Georges Pompidou heeft giste ren bet werk hervat na een griepaanval die aanleiding heeft gegeven tot speculaties over zijn algemene gezondheidstoe stand en over zijn mogelijk af treden. Naar het Elysee bekendmaakte, ontving het staatshoofd premier Messmer en de minister van binnenlandse zaken Marcellin. Gisteravond zou hij gastheer zijn aan een diner voor leden van het kabinet. Vorige week donderdag werd in een officieel bulletin meege deeld dat de president het bed Bloest houden wegens een „griep infectie" die gepaard ging met koorts. Europa heeft 20.000 km snelweg »EN HAAG (ANP) - In hel af- gelopen jaar is er in Europa bijna 1600 kilometer nieuwe snelweg bijgekomen, waardoor de totale lengte nu op 20.000 ki lometer is gekomen. Meer dan 80 procent van dit snelwegennet l'gt in de EEG-landen. 8e rangji'4t van de lidstaten ziet ef als volgt uit: Westduitsland 5^620 km, Italië 4.600 km, Frankrijk 2.000 km, Engeland 1700 km, Nederland 1200 km, België 720 km, Denemarken 250 j«n en Luxemburg 19 km. In 'erland komen geen snelwegen v°or. Van de niet bij de ge meenschap aangesloten landen bezit Oostenrijk de meeste snel- *egen (590 km). Dan volgen Zwitserland (460 km), Zweden (850 km) en Spanje (370 km). Griekenland sluit de rij met •lechts 10 km autoweg. DEN HAAG (ANP) Het prijsindexcijfer is van midden december tot midden anuari met 0.6 pet. gestegen. Zo heeft het ministerie van Economische Zaken gisteren meegedeeld. Het prijsindexcijfer steeg van 134.1 tot 134.8. Vijftig procent van de goederen en diensten die het Centraal Bureau voor de Statistiek bij de prijsvergelijkingen betrekt is in deze periode duurder geworden. Dit had een invloed op het totaal prijsindexcijfer van 1.2 pet. Voor twintig procent van de goederen en diensten daalden de prijzen met een effect op het indexcijfer van 0.6 pet. De daling trad voorname lijk op in de sectoren kleding en schoeisel (gevolg van de uitver koop) en voeding (aardappelen, fruit en eieren.) De prijsstijgingen en -dalingen resulteerden tenslotte in de stijging van het prijsindex cijfer met 0.6 pet. Voor de resterende dertig procent van de goederen en diensten bleef de situatie ongewijzigd (bijvoorbeeld: huur, PTT-tarleven, treinta- rieven, sigaretten). Onder grote belangstelling is gisteren in Beetsterzwaag dc 41-jarige hoofdagent W. de Jong uit Olderterp begraven. De hoofdagent werd zoals bekend vorige week in de nacht van woensdag op donderdag door een plaatsgenoot met een schot in de buik om het leven gebracht. De belangrijkste prijsstijgingen deden zich voor bij de volgende goederen en diensten: brood, koek en gebak, groenten, alco holhoudende dranken, margarine materialen en arbeid voor on derhoud van de woning, vloer bedekking, vloeibare brandstof fen, gas, elektriciteit, water, medische verzorging, dagbla den, benzine, autoreparaties en schadeverzekeringen. De stijging van het prijsindexcij fer valt ondanks het uitverkoop- effekt mee. vooral omdat de verwachtingen somber gestemd waren, aldus reactie van de voorzitters van de drie vakcen trales (NVV, NKV en CNV). Zij hadden zich voorbereid op een hogere stijging, maar hebben nu de indruk dat "t allemaal nog al meegevallen is. Een nadere analyse achten zij gewenst en daarom maken zij in hun com mentaar het voorbehoud van „voorlopig". Wim Kok, voorzitter van het NVV, beschouwt de meevallen de stijging van het prijsindexcij fer als een steuntje in de rug van de vakbeweging, die al eer der te kennen gaf dat het met alle sombere voors peilingen over de economische ontwikke ling van ons land nog wel zal meevallen. ..Het is althans min der negatief dan onheilspro feten ons hebben willen doen geloven, hoewel het cijfer van de werkloosheid ons natuurlijk wel zorgen baart", zegt de heer Kok. NKV voorzitter Wim Spit zegt dat het indexcijfer hem meevalt, maar dat hij een nadere analy se nodig acht. „Zoals een zwa luw nog geen zomer maakt, zou het wel eens kunnen zijn dat het indexcijfer in februari zonder uitverkoop en andere effecten weer tegen valt", aldus de heer Spit. CNV-voorzitter Lanser stelt het uitverkoopeffect op een half procent en het CBS-cijfer valt hem daarom mee. Hij heeft de indruk dat eind vorig jaar veel mensen door de druk van de oliecrisis zijn gaan hamsteren, waardoor de verkopen in de nieuwe CBS-periode zijn achter gebleven. Mogelijk is volgens de heer Lanser ook sprake van een effect van de regeringsmaatre gelen. maar dat vergt een nade re analyse. THE ACADEMY OF ST. MAR- TIN-IN-THE-FIELDS. het be roemde Engelse kamerorkest o.I.v. Neville Marmer, geeft volgende maand tien concerten in ons land. In het Haagse Con gresgebouw wordt opgetreden op zondag 17 maart. Op het pro gramma staan werken van Bach, HSndel, Mozart, Grieg, Suk, R. Strauss. Bartok, Schön- berg en Webern. Van het con cert op 26 maart in de Doelen te Rotterdam maakt de NOS op namen voor tv-uitzending op la tere datum. DEN HAAG (ANP) Voor zover op het ogenblik valt te bezien is de belangslelling van de Neder lander voor een vakantie in el- gen land beslist niet groter dan een jaar geleden, toen er van een benzinedistributie geen spra ke was en deze zelfs niet in de lucht hir.g. Ben uitzondering is er echter: de provinciale VVV bi Zuid-Limburg zegt, dat er fel sommige plaatsen meer aanvra gen zijn geboekt dan In voor gaande jaren rond dit tijdstip. Wie zijn licht opsteekt bij enige VW's In Nederlandse toeristen streken komt tot de conclusie, dat het beeld op het ogenblik weinig verschilt van dat van an dere jaaen. Weliswaar is als ge volg van de beinzineschaarste de maand december wat het boe ken van vakantieaccommodatie betreft rustiger geweest dan an dere jaren, maar de vraag heeft zich nadien hersteld, toen de energlervooruitzichten weer wat gunstiger bleken. Over het algemeen valt te ver wachten, dat in het hoogseizoen de bekende toeristenplaatsen geen accommodatie meer over zullen hebben, al zullen er altijd wel hotels zijn, die nog gasten kunnen onderbrengen, zo bleek uit informaties bij verschillende VW's. Wie naar Drenthe wil wordt nog met open armen ontvangen, maar de wat genoemd worden geregistreerde bungalowterrei nen (terreinen met meer dan vijf bungalows) zijn voor 95 pet bezet. De hitels, pensions en kampeerterreinen hebben echter nog ruimte genoeg. Het beeld van thans Is niet met dat van vorig jaar te vergelijken, toen het Drentse WV-wezen kennis maakte met het zg. Bartje-ef- fect, dat enorme belangstelling voor deze provincie aanwakker de. Ook in verschillende plaatsen aan de Noordzeekust is wel wat meer belangstelling dan vorig jaar en heeft men wat meer aanvragen uit Nederland zelf te verwerken gekregen. Veel men sen hebben daar ook reeds een bungalow besproken, maar er Is nog plaats. Wat de Veluwe betreft het aantal aanvragen ontloopt dat van vo rig jaar niet veel, maar ook daar is nog ruimte genoeg, wan neer men tenminste niet wacht tot het hoogseizoen voor de deur staat. Ook in Overijssel eenzelfde beeld, maar misschien zal het er iets drukker worden dan vorig jaar. maar ook daar is nog best een plaatsje te vinden. De provincie Zeeland geeft ook een wat genoemd wordt nor maal beeld te zien. Zeeland ia. ook voor wat het hoofdseizoen betreft, nog niet uitverkocht, hoewel het hier en daar wat gaat spannen. De hotels hebben nog wel plaats, maar dat is het gewone beeld: „die lopen altijd wat achter". Wel is er reeds „druk merkbaar"' op vakantie, woningen, caravans en apparte menten. In tegenstelling tot eerdere be richten zegt de streek-VW, Hart van Brabant te Tilburg, dat in Midden-Brabant op kam peerterreinen en in bungalow- parken nog voldoende plaats is. Wat betreft Zuid-Limburg: exploi tanten van de campings mel den een groter aantal reserve ringen (5 tot 10 pet) en Valken- burg boekte reeds 23 pet meer aanvragen dan vorig jaar. UTRECHT (ANP) Als het voorstel van minister Westerterp (Ver keer en Waterstaat) om de NS-tarleven per 1 mei met 12 procent te verhogen, door het kabinet wordt aangenomen, zal dat betekenen dat de prijs van de treinkaartjes sneller stijgt dan de kosten van levensonderhoud. De president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, mr. M. G. G. de Bruin, zei gisteren dat de reizigerstarieven van NS over de pe riode 19571970 globaal de kosten van het levensonderhoud hebben gevolgd, maar dat ze daarna sterker zijn gestegen. Als men het peil van de NS-tarle ven en dat van de kosten van le vensonderhoud voor 1970 op 100 stelt, waren de treinkaartjes in 1973 al 41 procent duurder, ter wijl de consumentenindex maar 25,2 procent omhoog was ge gaan. Een stijging van de NS-tarieven met 12 procent per 1 mei zou dc index op 159,2 brengen, terwijl bij een aangenomen stijging Kantonrechter stelt CNV in het gelijk MIDDELBURG (ANP) De kan tonrechter in Middelburg heeft gisteren bepaald dat de Konink lijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen ongeveer 200.000 moet uitbetalen aan de Indus triebond van het CNV. Op 17 en 18 februari 1972 brak er op de scheepswerf in Vlissingen een staking uit. De leden van de industriebond van het NVV na men er aan deel. Die van het CNV niet. Toch konden deze mensen zo'n 1500 in getal, niet aan het werk omdat de stakers de poorten hadden gebarrica deerd. Het CNV meende destijds dat de Schelde hier tekort geschoten was. Zij had er voor moeten zorgen dat de versperringen op geruimd werden, zodat dc werk willigen ook wel aan het werk hadden kunnen gaan. Dit ge beurde echter niet. Het vakver bond betaalde zijn leden daar om toch maar een voorschot uit en dat kwam voor die twee sta kingsdagen neer op zo'n 30 en de kinderbijslag. van het algemene prijspeil met 10 procent de index voor de kos- ten van levensonderhoud op 138 zou komen, waardoor het ver schil dus 21 punten zou worden. Het gevolg daarvan is volgens mr. de Bruin vrijwel zeker een verlies aan reizigersaanbod, zo wel van de oude klanten als van degenen die door de energiecri sis met de spoorwegen kennis hebben gemaakt. Hij vestigde er de aandacht op, dat de tarie ven van de spoorwegen In sep tember 1973 ook al met 7 pro cent zijn verhoogd. Als' daar nog eens 12 procent overheen komt op 1 mei, zullen de spoor kaartjes deze zomer bijna 20 pro cent (19,84 pet) duurder zijn dan in de zomer van 1973. Over de invloed van de stijgende benzineprijzen en de snelheids beperking op de belangstelling voor de trein valt nog weinig te zeggen. Tot nu toe is gebleken, dat in Nederland de benzine prijs nauwelijks van invloed is geweest op het gebruik van de auto. Maar in het verleden ging het om betrekkelijk geringe stij gingen van de benzineprijs. Als de benzine 1,25 per liter gaat kosten (een prijs die nogal eens wordt genoemd), verwacht mr. de Bruin toch wel een gunstige invloed op het aantal treinreizigers, met name op «e langere afstanden. DE EDUARD VAN BEINUM- STICHTING belegt van 4—11 april in „Queekhoven" te Breu- kelen een cursus onder de titel „Prebl^ms of modern percus sion playing". De cursus wordt gegeven door Christoph Caskel uit Keulen in samenwerking met Jan Pustjens uit Amster dam.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7