BOSKOOPSE VERENIGING TIMMERT AL EEN EEUW AAN HET TUINBOUWPAD mm Peuters op tijd uit brandend schooltje gered Grote aanvoer en vlotte afzet bolbloemen in Roelofarendsveen f> CURSISTEN ZAGEN DAK DE LUCHT IN GAAN Amateurs tonen nog weinig interesse rijn- en veenstreek D Brasem beukt op Oude Wetering PAGINA 6 DINSDAG 12 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT BOSKOOP De afdeling Boskoop van de Koninklij ke Nederlandse vereniging voor Tuinbouw en Plant kunde bestaat honderd jaar. Op 27 september 1873 werd de landelijke maatschappij voor Tuinbouw en plantkunde die eerst later het predikaat Ko ninklijk zou krijgen opgericht met als een der voornaamste beweegredenen het verkrijgen van deugdelijk tuinbouwonder- wijs in Nederland. Dat de Bos- koopse afdeling nauwelijk een jaar later werd gesticht was mede te danken aan het feit, dat vele vooraanstaande boom kwekers de noodzaak van dit onderwijs inzagen.en al het mo gelijke deden om te komen tot oprichting van een tuinbouw school te Boskoop. Toen na veel praten en overleg gen de tuinbouwschool in 1898 met veel feestgedruis kon wor den geopend, was dat mede te danken aan het werk van de Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. Nu na honderd jaar is het tuin- bouw-onderwijs de gewoonste zaak van de wereld geworden er. naast de Rijks Middelbare Tuinbouwschool is er een lagere tuinbouwschool gesticht aan de Zijde, waar ook tuinbouwwinter- cursussen worden gegeven. Het tuinbouw-onderwijs is niet weg te denken uit de Boskoopse gemeenschap. De jubilerende Maatschappij gaat evenwel nog steeds voort met ivoorlichtings bijeenkomsten te houden voor jaar voorzitter. Uit hoofde van zijn beroep is hij deskundig op sierteeltgebied en hij houdt der halve regelmatig lezingen aan de hand van uitzonderlijk mooie dia's waarbij hij vooral met de reisbeschrijvingen over het Hi- malaja-gebied bijzonder veel succes heeft. De koninklijke maatschappij voor tuinbouw en plantkunde heeft in Boskoop een zeer professionele inslag omdat voornamelijk be roepskwekers lid zijn. Men heeft enige tijd geleden gepro beerd de „huis-tuin-en-keuken" tuinders te betrekken bij de maatschappij door gratis lezin gen en voorlichtingsavonden te organiseren, met name in het nieuwe Snijdelwijk. ,De koffie was zelfs gratis", zegt de her Van der Laar. „Het is zo, dat de meeste leden de kwekers dus de onderwerpen geheel in de technische sfeer van het kweken belicht willen zien, maar de leken-liefhebbers hebben slechts interesse voor datgene, wat in hun voor- of achtertuintje van belang is." De prijs van het lidmaatschap is voor volwassenen dertig gulden per jaar en tot 21 jaar 16,-. Dit is voor de gelegenheids-tui niers nogal aan de hoge kant, al ontvangt men dan het maand blad „Groei en Bloei", dat een schat aan waardevolle gegevns bevat, gratis. Hoe het ook zij, de maatschappij heeft getracht de belangstelling bij de leek te wekken, maar het heeft niet het beoogde resultaat gehad. Dat is bijzonder jam mer. Er zijn in Boskoop nogal wat instellingen en verenigingen werkzaam op dit gebied. Bij voorbeeld de commissie „Mooi Boskoop", dit werkt onder aus piciën van de maatschappij, hoewel zij een eigen bestuur De heer H. van der Laar, specia list sortiments-onderzoek bij het proefstation voor de boomkwe kerij, is momenteel alweer tien Ook in Oude Wetering kan het soms duchtig spoken. Gistermiddag maakte onze fotograaf deze „wilde" plaat nabij de Heilige Geestweg waar een woeste Brasem kwistig golven versplinterde tot wervelende waterzuilen. heeft. Ook de vereniging van oud-leerlingen van het tuinbouw- onderwijs houdt bijeenkomsten waar de boomkwekerijproduk- ten ter keuring worden aange boden en deze vereniging werkt weer samen met de maatschap pij voor tuinbouw. Dit alles is voor de leek wel enigszins verwarrend. Iets meer coördinatie zou wellicht verhel derend werken en meer per spectieven bieden voor de lief hebbers van tuinieren in het klein. De jubilerende Maatschappij voor Tuinbouw- en plantkunde, afde ling Boskoop viert haar hon derdjarig bestaan vrijdag 15 fe bruari in het Lido van hotel Florida met vooraf een feestelij ke ledenvergadering. Aanvang 19.30 uur. LEIDEN De politieke werkwin kel van de studentenekklesia houdt morgen een avond over Spanje. De heer F. M. Lorda zal een inleiding houden, waar na een discussie volgt over eventuele actie-mogelijkheden. Aanvang 20.00 uur in Rapen burg 100. NIEUWVEEN „Als je bij hem over boten begint, dan is er geéj houden meer aan. Hij is nog steeds een schipper in hart en nie ren". Dit vertelde de dochter van de 82-jarige heer K. Rooden burg uit Nieuwveen, welke laatstgenoemde op 21 februari mé. zijn vrouw, A. de Hollander- Roodenburg (80), het 60-jarig huwe lijksfeest zal vieren. Zestig jaar huwelijk, waarvan een groot defe werd doorgebracht op de boot van de heer Roodenburg, die de loop der jaren ontelbare vaar-uren op heeft zitten. Het fee's, zal worden bijgewoond door de vier dochters van het paar veertien kleinkinderen en acht achterkleinkinderen. Dat zal teli minste zo zijn als de dochter uit Californië kans ziet om „even" De bejaardensoos, welke éénmaal in de veertien dagen wordt ge- van mevrouw Roodenburg terwijl haar man graag wat knuts'elt over te wippen. Puzzelen en handwerken zijn geliefde bezigheder houden wordt door het paar trouw en met bijzonder veel pleziei bezocht. De receptie op 19 februari wordt gehouden in ,,Plaszicht" in Nieuwkoop en is gelijk bedoeld als verjaardagsfeest van me vrouw Roodenburg. RIJPWETERING De fancy fair, die het afgelopen weekend in het dorpshuis is gehouden heeft een bruto-opbrengst van 26.146,- opgeleverd. Dat is precies 1400,- meer dan het vorig jaar. De organisatie ver wacht er „schoon" 13 ille aan over te houden, zodat het beoog de doel (de jaarhuur van het dorpshuis voor de Ripse vereni gingen) ongeveer dubbel is be reikt. Een geweldig succes voor het bijzonder actieve comité en de grote staf van medewerkers. De grote schat aan prijzn, waar onder vele waardevolle, ge schonken door de plaatselijke middenstand, vlogen de „pan" uit. Ook de Keuken (1100 gulden meer dan vorig jaar) en de grote verloting deden een flinke duit in het zakje. Van deze loterij ging de hoofdprijs, een stereo pick up installatie met twee grote tu- WETHOUDER VERHAAR WINT STEREO INSTALLATIE HEDENAVOND KAARTEN t.b.v. JONG-ADE Kruia-klaverjassen om mooie prijzen. Aanvang 20.00 uur in Café 'HET LAGE LAND' OUD-ADE KOMT U ALLEN I op nummer 1846. De overige winnende nummers in volgorde der prijzen, waren: 578-1645-344- 441-1198-246-2491-2034 en 2377. De naam van de pop was Bianca en werd geraden door Antoinette Otto uit Roelofsarendsveen; het pokerspel werd gewonnen door Anita Kraan met 33 punten; na loting tussen Hanny v.d. Geest en Paul Boere ging de le prijs van het sjoelen naar eerstge noemde; de 2e naar Paul Boere en de 3e wederom naar Hanny v.d. Geest; het raden naar het aantal suikerklontjes (328) werd het dichtst benaderd door Erwin Hoogenboom uit Nieuwe-Wete- ring, terwijl zijn broer Wibo de prijs van het speerwerpen won. De Ripse fancy-fair was weer een geweldig sukses, dank zij de enorme toeloop cn belangstel ling, alsmede de vele gulle gaven van de gehele bevolking en ve len daarbuiten. TER AAR Eindelijk is er een einde gekomen aan de gevaarlijke situatie op het kruispunt Kerk- weg—Oostkanaalweg ten oosten van de Ardammerbrug. Zater dag j.l. werden de borden ge plaatst, die van de Kerkweg een voorrangsweg maken ten op zichte van de Oostkanaalweg. Gisteren werden er bovendien knipperlichten geplaatst op de Oostkanaalweg. In de loop der tijd zijn er al 'heel wat ongeluk ken gebeurd op het gevaarlijke kruispunt. Vorige week kwamen er nog twee vrachtauto's met elkaar in botsing, waarna een van de wagens bijna een café binnen reed. Rechts op de foto ligt de wegwijzer nog op de grond. ROELOFARENDSVEEN J Een aantal peuters is gis termorgen op tijd uit he brandende N.K.V.-gebouw- tje aan de Narcisstraat ge red. Om 11.30 uur brak ei brand uit in het houten ge bouwtje, dat momentee als peuterschooltje is inge richt. Doordat de kachel te hoof brandde, had de houtei vloer er rondom vlam vat. Toen de kleuterleid sters de peuters naaar bui ten leidden, kwamen df rookwolken al het gebouw tje uit. Een gelukkige bij komstigheid, was, dat he schooltje naast de brand weerkazerne staat en juist enkele brandweerlie den in de buurt aan he' werk waren. Daaroor kot er snel ingegrepen worden, ROELOFSARENDSVEEN Het is altijd gevaarlijk om zich aan voorspellingen te wagen. Tot nu toe hebben de weerprofeten, die hel op een fiks wntertje hielden, ongelijk gekregen. Ziet men buiten de bloeiende crocussen, deeesters die al blad krijgen, de narcissen en tulpen die al flink ui de grond komen, dan begmt men reeds aan een zeer vroege ente te denken. Dezelfde gedachte krijgt men als men de aj voer op de bloemenveiling beziet. Tot nog toe verloopt de zachte winter dan ook zeer gunstig voor de kwekers, men behoeft minder hard te stoken terwijl het frceren van detulpen en narcissen vrij vlot verloopt. Zelfs uit de vollegrondskas- sen beginnen de akvoeren van tulpen reeds voor de klok te komen. De afgelopen week waren de prijzen vribehoorlijk. Vooral voor ex port werden de tulpen vrij vit ingekocht. Bij een totale weekaan- voer van ruim 350.000 bossen tulpen mocht dit ook wel. Gelukkig is er sprake van een rijk gevarieerd aanbod, waarbij vooral de lelie- bloemige tulpen gretig aftrek hadden en uiteraard tot de hoogte no teringen kwamen. Verhoudingsgewijs moeten de narcissen met belagrijk minder genoe gen nemen. Ook hier begint wat zwaardere kwaliteit te omeuit de vollegrondskassen. De kwaliteit van de Forsythiatakken is wel eens beter geweest. Voor sommige kwekers is van een lonende teelt dan ook nauwelijks sprake. De aanvoer van freesi's begint eveneens da gelijks weer belangrijk toe te nemen. Voor de goede kwaliteit wor den zeer redelijke prijzen verkregen. Zelfs de rozen zijn vroeger aan de markt dan men gewend was. We moet de grote aanvoer nog komen maar er is dagelijks toch we toename in de aavoer te bespeuren. De anjers ondervinden vee concurrentie van de import-anjers. Gelukkig moet hier de grote pro duktie nog beginnen, zodat men mag hopen dat de aanvoer van im port-anjers dan weer zal afnemen. Overiges ligt men met de kwa liteit van de eigen anjers wel voor, hetgeen in de rijzen dan ook we tot uitdrukking komt. £•*5? Jt T ALPHEN A. D. RIJN Het echt paar N. Bosman (78) en J. C. Bosman-Burger (76) is deze maand 50 jaar getrouwd. De bruidegom geniet een grote be kendheid in de streek doordat hij gedurende ongeveer 48 jaar werkzaam is geweest bij de Handelsraad en de LTB in Al phen, waarvoor hij chauffeur en vertegenwoordiger was. Zodoen de kwam hij regelmatig bij veel boeren op bezoek om veevoeder te verkopen. Het echtpaar heeft 9 kinderen en 20 kleinkinderen. Eén zoon is naar Californië ge ëmigreerd: „We hopen dat hij met het feest overkomt", zegt 't echtpaar. Op 22 februari wordt om 14.30 uur een eucharistievie ring gehoude nin de St. Jozef- kapel in Alphen a. d. Rijn, waar na een receptie volgt in de St. Jozef zaal van 16.30-17.30 uur. HAZERSWOUDE De storm heeft gisteravond, om streeks 20.00 uur een groot gedeelte van Het Anker aan de Rhynenburcherlaan te Hazerswoude—Rijndijk dak;, loos gemaakt, ursisten Engels, die op dat moment in het semipermanente gebouw aanwezig waren, hoorden op een gegeven moment het dak boven hun hoofd weg waaien. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De vrijwillige brandhweer heeft maatregelen getroffen om te voor komen dat het hele dak door de wind naar elders zou worden ge jaagd. Anker-beheerder A. Uljee: „Het was een verschrikkelijke herrie". De cursisten zochten in eerste instantie een veilig heen komen onder het meubilair. Later konden ze het gebouwtje dal door de gezamenlijke Kerken voor diverse activiteiten wordt ge bruikt en door de kruisverenigingen en enkele andere instellin-'' gen, veilig verlaten.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6