Afbouw R.K. scholen in Zuid definitief Aanhoudend tekort bejaardenwoningen in Leiden tot 1985 Actiegroep wil geen garagecomplex in de Langestraat Libelle-show in de ban van het appeltje aq Woningonderzoek in de De Kooi en Noord binnenkort van start stad Wat U OOK moet weten PAGINA 3 DINSDAG 12 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT LEIDEN Een gestaag teruglopen van het aantal leerlin gen heeft de stichting Katholieke Scholen ertoe benoopt tot de afbouw van twee scholen in zuid over te gaan. Het zijn de Fransciscus- en Leonardusschool die vanaf sep tember 1974 geen eersteklassers meer toelaten. Na een voorbereiding van een jaar heeft de stichting deze beslis sing olangs moeten nemen. Bij deze voorbereiding zijn leerkrachten zowel als oudercomités betrokken geweest, b ondanks dat bleken vele ouders nog onaangenaam ver rast (zie LC van gisteren). „De verwachting is dat het aantal leerlingen in deze wijk over vijf jaar is teruggelopen tot ongeveer vierhonderd", zegt de heer W. W. Sanders directeur van de stichting katholieke scholen. „Dit houdt in dat wij nog maar één zes- en een zevenklassige school kunnen hand haven. Het is in het belang van de leerlingen dat we dan ook nu met de afbouw beginnen. Wanneer we over vyf jaar plotseling twe scholen zouden moeten opheffen, zou voor hen veel ernstiger gevol gen hebben". Het zorgvuldig afwegen van argumenten voor en tegen van zowel het schoolbestuur als van de oudercomités heeft geleid tot een keus die juist op de Franciscus- en Leonardusschool is gevallen. „De St. An- - toniusschool ligt van de vier scholen het centraalst dus die moesten we wel handhaven. De overige scholen liggen aan de rand". Al ge ruime tijd was het plan een nieuwe Lom-school te bouwen. Deze zal nu in de Franciscusschool kunnen worden gevestigd, aangezien de school een veel betere accommodatie heeft. (Bizetpad). De keus tussen de Paus Johannes de XXIII-school en de Loenardusschool was niet zo heel erg moeilijk omdat de eerste wchool een veel betere accommodatie heeft. Gisteren hebben de ouders een brief ontvangen waarin hen de gang van zaken wordt uitgelegd. Tevens wordt er een prognose gegeven voor de komende jaren, waaruit blijkt dat de leerlingen in de in af bouw zijnde scholen in relatief kleinere klassen komen te zitten. Dit ligt bij de Leonardusschool nog iets gunstiger dan bij de Franciscus school. „Helaas hebben we de ouders niet voor het bekend worden van de beslissing kunnen inlichten, dat had een hele boel misverstan den voorkomen", zegt de heer Sanders. Ook de DonBoscoschool in de professorenwijk is onder het „be snoeiingsmes" van de stichting gevallen. Hier is al vanaf 1973 geen eerste klas meer. „Dat is toen veel vervelender overgekomen. We hadden advies gevraagd en gekregen. Zonder de ouders erin te ken nen hebben we toen dat besluit genomen". Aan de andere kant is de stichting ook weer aan het bouwen. Wan neer de voltooide tekeningen goedgekeurd zijn zullen in de Juwe- lenwijk enkele lokalen voor de Pacellischool neergezet worden. In een ons volkomen onbekend sportblaadje las ik, dat in het afgelopen weekeinde de Russische reus Pjotr Dirkso- nov tijdens atletiekwedstrij den het allerlaatste wereld record tweehandig stoten in de zaarmidden-gewichtsklas- se heeft gevestigd. Hij tilde 182,5 kg, voltooide de presta tie niet, maar overleed ter plaate aan een hartverlam ming. Het vorige record (181,7) stond op naam van de Amerikaan Bill Pushing, die sindsdien op één long voortleeft, daar z'n andere het begaf- Na Dirksonov heb ben nog vier andere super- zware atleten, die voor dit doel een jaar lang volgens de modernste methodes in de beste conditie zijn gebracht, getracht Dirksonovs record te breken of zelfs maar te benaderen, lit is niet gelukt. Drie zakten halverwege de- til- en stootpartij geknakt ter aarde; de vierde. Serge Barstkovski, liet de giganti sche halter op de voeten van een jurylid vallen en werd gediskwalificeei d. Na ver luidt zou de Russische atle- tiekbond op het punt staan, het stoten als sportonderdeel te schrappen, let wel, ik kan deze berichten niet op hun betrouwbaarheid natrekken, maar het geeft toch te den ken. De grenzen zijn wel zo'n beetje bereikt in de sport. Steeds harder loopt men. sneller flitst men over het ijs en maakt meer toeren met de fietspedalcn. Nie mand maakt mij wijs, dat er eens een tijd komt dat 100 meter in 5 seconden wordt gelopen. Kijk naar de schaatsers. Een ratjetoe heb ben ze ervan gemaakt. Geld en records. Het eerst-: liever dan het tweede. Sportvreug- de? Weg ermee. Of er ooit een tijd zal komen, dat de sport weer om de sport beoe fend zal moeten worden om dat er geen geld meer is of geen records meer te bre! vallen, weet ik niet. Er gaat niets boven een kwartiertje doordache ochtendgymnas tiek met luchtige muzikale ondersteuning tussen een paar slokken thee door. Er worden nu eenmaal presta ties verwacht naar boven of naar beneden, dat is om het even. Je moet uitblinken, de gezondheid ten spijt. Anders kun je beter journalist wor den. Ton Pieters Leiden De gemeente Leiden telde op 1 januari 1972 bijna 12.000 bejaarden, per sonen van 65 jaar en ouder. Het is een be volkingsgroep die min of meer speciale woonvormen of woonvoorzieningen vraagt. Meer dan in vroeger jaren wordt aan de behoeften van de ouderen onder ons aandacht besteed. Het „oppakken" in bejaardengestichten, massaal, ongezellig en (vanzelfsprekend) frustrerend, behoort tot de verleden tijd. „Ouden van dagen" vormen gelukkig geen vergeten groep meer in onze samenleving, ofschoon deze ouderen nog vaak het gevoel hebben te worden achtergesteld. In Leiden heeft het Bureau Statistiek een diepgaand onder zoek gepleegd naar de behoefte aan plaat sen voor langdurige verpleging behoeven de bejaarden in verpleegtehuizen, aan plaatsen in bejaardencentra en aan be jaardenwoningen over het tijdvak 1972 1985. Daartoe werden 638 personen in de betreffende leeftijdsgroep geënquêteerd. reft - »avo« nuchtere kalveren te verwerken ge- S vi kregen. In totaal werden er 2826 nergk "Mngevoerd. Verdere aanvoer: 654 thinni inunderen. 4 paarden. «1 biggen. 47 graskalveren. 3 pony's. 39 gelten. 38 tortap varkens en 8 schrammen Vaarsen 1 Der l* kw. noteerden 5.70—6.25, vaarsen a™ *e kw 5.05—5.60 Overige noterln- ae' gen: koelen le kw. 5.20—5.73, OOrdd - KOETEN' 2e kw. 4.70—1.95. koelen 3e - a kw. 4.401 55 worstkoelen. vette kalveren 4.80—5.20. nuchtere slacht- E4| idem zwart >elen 1430- 600-900. gelten Veel bejaarden binnenstad moeten hulp ontberen De steekproef toonde o.m. aan, dat voor naar schatting rond 5600 van de 9300 zgn. bejaarden huishoudingen (ca. 60 pet. van het totaal) geen speciale vorm van huisvesting is vereist. De behoefte aan bejaardenwoningen kan gegeven de gehanteerde criteria worden gesteld op ruim 1900 stuks. Voor Leiden betekent dit ruim 6 procent van de totale woningvoorraad. Als landelijke norm wordt een per centage van ca. 5 aangehouden Van de Leidse bevolking is rond 12 pet. bejaard, tegen landelijk gezien 10.4 pet. De behoefte aan bejaardencentra (verzorgingstehuizen) moet op ruim 1700 worden gesteld, waar van ca. 1300 t.b.v. alleenstaan den en ca. 400 t.b.v. twee-per soonhuishoudingen. De behoefte aan verpleegbedden voor ver- plegingsbehoevende bejaarden Van de 6569-jarigen behoeft slechts 15 pet. een speciale vorm van huisvesting. Van de 7074-jarigen bedraagt dit 38 pet., van de 75—79-jarigei. 55 pet., van de 80—84-jarigen 75 pet. en van de 85jarigen of ou deren niet minder dan 94 pet. Voor Leiden als geheel ontbreekt in bijna 8 procent van de be jaardenhuishoudingen de beno digde hulp. Pe- stadsdeel blijkt de variatie aanzienlijk te zijn. Verreweg het relatief grootste tekort doet zich voor in de bin nenstad-zuid, waar niet minder dan 22 pet. van de bejaarden huishoudingen het zonder de be nodigde hulp moet stellen. Hoe wel de hulpverlening, die thans al wordt geboden, over het alge meen onvoldoende is om de be hoefte te dekken, geldt dit in het bijzonder voor de binnen stad-zuid en het samengevoegde Stadions- en Kooidistrict. Rela tief gunstig zijn in dit opzicht het Roodenburgerdistrict en de binnenstad-noord. De totale capaciteit van de in Leiden gevestigde verpleegte huizen, rusthuizen en pensions bedroeg begin 1972 ruim 200 bedden. Rond 175 hier- bejaarden en ca. 30 (Solglytt) t.b.v. nietbejaarden. Het St. Eli sabeth Gasthuishof dat in janua ri 1972 nog slecht ca. 30 verple ging behoevende bejaarden kon opnemen, heeft thans een ver- pleegcapaciteit van rond 75 bed den. In mei 1973 kwam de in richting Zuidtwijck gereed: van de 156bedden werden bijna 110 bedden door bejaarden gebruikt. Een van de conclusies van de steekproef was, dat door de bouw van voldoende voor be jaarden bestemde woonvormen en/of door vernieuwing en reha bilitatie bepaalde woningen uit het oude woningbestand rond 2500 tot 2600 woningen uit de „normale" voorraad voor her- bewoning beschikbaar kunnen komen, waaronder ca. 1350 zgn. begane-grond-woningen, 950 bo venwoningen en 200 hofjeswo ningen. Gezien het overschot aan hofjeswoningen worden deze in elk geval in de toe stand waarin zij thans verkeren niet al te zeer door de be- jaarden gewaardeerd, kan op ca. 70 worden geraamd. oe huidige behoefte aan verblijf- ^^eden in bejaardencentra (1700) ofwel 2100 bedden, zal de komende jaren geleidelijk tot ong. 2400 omstreeks 1985 toene men. De behoefte aan bejaar denwoningen ontwikkelt zich van rond 1900 thans tot ong. 2300 in of sond 1980. Het aantal .bejaardenwoningen zal overeen komstig de bestaande plane van rond 500, thans, tot onge veer 900 toenemen. Op korte termijn, d.w.z. tot aan 1975, zal het tekort groter worden, daar na zullen enige grotere objecten gereedkomen die het tekort tot op het huidige niveau (ca. 1400 woningen) zullen terugbrengen. Van enige inhaal zal echter geen sprake zijn. Het onderzoek van het Bureau Statistiek heeft uitgemaakt, dat de ontwikkeling van de behoefte enerzijds en de aanwezige en thans bekend zijn de in de toekomst op, te leveren voorzieningen anderzijds, leiden tot een aanhoudend tekort voor wat verzorgingshuizen en be- Behoefte aan verblijfs- eenheden jaardenwoningen betreft. Ter opheffing van de tekortsituatie zouden in de komende jaren grotere aantallen verblijfseenhe- den in bejaardencentra en ook bejaardenwoningen moeten wor den gebouwd dat thans blij kens de bestaande plannen is voorzien. LEIDEN „Actiegroep „Redt de Langestraat" heeft bij ernstige bezwaren tegen de bouw van een garage met bovenwoningen op het ge bied tussen de 4e Groenesteeg en de Nieuwe Rijn. Tegenover dit terrein staan namelijk een aantal uit de 17e eeuw daterende huisjes, die onlangs gerestaureerd zijn. Door de bouw van een kolossale garage zouden deze gevel tjes voor een groot deel aan het oog onttrok ken worden. „Ze vielen ook nauwelijks in het oog, toen de zes meter brede Langestraat nog aan beide zijden was bebouwd. Pas na de kaalslag van de oostzijde kwamen de percelen esthethisch tot hun recht", aldus de actie groep in een brief aan de gemeente. Al bijna een jaar geleden heeft een aantal be woners geprotesteerd tegen de vestiging van de garage aan de Langestraat. Door de voor genomen verkeersmaatregelen zou de straat toch al een „sluipstraat" worden. Terwijl daarbij nog eens de auto's voor de garage verkeersoverlast zouden kunnen gaan geven. Bovendien waren zij ook van mening dat deze nieuwbouw afbreuk zr»u doen aan de omge ving. De actiegroep wijst er in de brief nog eens op het gedrag van de werknemers van het be drijf. „Zo worden onder meer auto's op het trottoir gerepareerd, hetgeen reeds ontelbare malen het passerende publiek (en met name moeders met kinderwagens) zeer veel over last en ergernis bezorgd heeft. Ook staan meermalen auto's midden op straat te tanken, hetgeen fietsers dan weer noopt om over het troittoir hun weg te vervolgen". „Gezien het nijpend woning-tekort en de dicht heid van garages in de onmiddellijke omge ving van de Langestraat menen wij tenslotte de noodzaak van eer grote garage aan de Langestraat te moeten betwijfelen", zo besluit „Redt de Langestraat" de brief. LEIDEN Het spreekuur van de sociale raadsvrouw in het dien stencentrum Binnenstad, Ge recht 10, kan morgen geen door gang vinden. LEIDEN Geslaagd voor de aantekening Kinderverpleging in het Academisch Ziekenhuis zijn de volgende personen: P. J. Barnhoorn, A. M. Bodaan, T. Koning. N. Schoo, W. J. v. Beu- ningen—v.d. Stelt, K. Vader en J. v.d. Vijver. LEIDEN Uit een kledingzaak aan de Breestraat werd in de nacht van donderdag op vrijdag voor 20.000 gulden aan suède en nappa jasjes gestolen. De nach telijke bezoekers kwamen bin nen via de zij-ingang. LEIDEN In de collegezaal van de Leidse Sterrewacht wordt op dinsdag 12 februari de lezing „De licht-collector" gehouden door de heer A. Meester. Aan vang 20.00 uur. LEIDEN Een 16-jarige brom fietser uit Leiden liep zondag avond op de Willem de Zwijger laan ten gevolge van een bot sing met een geparkeerde vrachtauto een gebroken linker been op. De bromfietser had de wagen ten gevolge van de re genval en de duisternis te laat opgemerkt. Hij wist nog wel uit te wijken maar kon niet voorko men dat zijn been de overigens goed verlichte auto raakte. LEIDEN De drie samenwer kende blindenbonden voor Lei den en omstreken houden op za terdag 16 februari wederom een gezellige bijeenkomst in het lo kaal van de speeltuinvereniging „Zuiderkwartier", Anjeliers straat te Leiden (Tuinstadwijk). Er wordt gekaart, gesjoeld en geraden „wie van de drie" de echte is. Voor vervoer kan ge beld worden naar 01710-34266, 26017 en 92879. Het gebouw is bereikbaar met de buslijnen 13. 14, 40, 41, 42, 46. Uitstappen hal te Petruskerk, Lammenschans- weg. LEIDEN In het Praethuys" wordt vanavond weer een ge- spreksavond gehouden. Onder werp is dit maal „Stop de vo- gelmoord in Italië. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN In deze week zal er in Leiden gecollecteerd worden voor de Groesbeekse tehuizen. De giften zullen bijdragen in de niet-gesubsidieerde kosten voor een modernisering van de be huizing. Collectanten kunnen zich melden bij mevrouw De Koning, Jan van Houtkade 42a, Leiden. Giften kunnen ook ge stort worden op giro 8827R8 t.n.v. de Groesbeekse Tehuizen in Groesbeek. LEIDEN Libelle Mode '74 in het teken van de appel. De appel waarmee in oergrijze tijden Eva werd verleid en de appel die in onze dagen de Libelle-patronen-service tot een minstens even verleidelijke show heeft uitgedaagd. Lelden met zijn stadsgehoorzaal gisteren drie keer op één dag volop bezet met kijklustige darmes en doch ters beleefde de primeur van ons land. Een nieuwe opzet met een echte mannelijke speaker, minder statisch en minder gebaseerd op het ge- bodene. Een nieuwe aanpak van muziek ook, een methode met een tegen het ballet aanliggende presentatie. Met Libelle's patronen kunnen de knip- en naailus- tige vrouwen weer een heel seizoen vooruit. Het was inderdaad een verleidelijke séance, ook al ging aanvankelijk de introductie van gastheer-en tertainer Fred Helms (bekend van Irma la Dou ce en De Man van La Mancha) in muziekgeweld verloren hij pleegde zelfs ergens play-back, wat-ie eigenlijk niet had moeten doen omdat het zo doorzichtig was. Zes gedisciplineerde manne quins, van „jong meisje" tot „de vrouw van 30" in maat 48 toonden een scala van vindingen. Al les draaide om de vrouw, die viel voor een ap pel. Daarom werd gestart met de appeltjes-serie, fijne kleuren met het appeltjes-motief, geshowd tegen de achtergrond van miauw-muziek. Ware toppers werdeo gepresenteerd in jeans met bloe met jesbloes, vrijetijdskleding (met veel kleppet- ten met zonnekleppen als een VS-ruimtevaarders- uitmonstering) en vierbaans rokken. Er waren Instant-modellen, die je in een paar uur in elkaar kunt zetten, losjes in de bloes en erg gemakkelijk. We zagen eindeloze variaties uit dc Privé Boetiek, zelfs te combineren met oogmas kertjes, en een oosters aandoende show met kaf tans: een heel leuk en alternatief idee voor de lange jurk. Om even iets te noemen: een beige kuftan met bruine biezen vonden we bijzonder fraai en sjiek. Libelle voltooide de primeur met een „witte serie" (schortjurkjes en lange'rokken en tuniekbloesen met pantalon), nieuwe rokken, chemisiers de 50-er jaren-serie (met herinnerin gen) en eenvoudige zomerjurkjes. En natuurlijk de bruidsserie, die naar zo'n hoogtijdag doet ver langen. Bosjes vrouwen stroomden na afloop op de patronen af. A. P. v. d. S. ortaf kalveren 1.25-2.00. nlka's ïdrell -.,ok mcsterlj 300—500. h 175—250. melk- en kalfkoe :n er 2050. graskalveren 600-9 :en f LEIDEN In een deel van De Kooi en van het Noorderkwartier wordt van 18 februari tot eind april een onderzoek gehouden naar de wo ningen en hun omgeving. Het gaat hier om de in de toekomst op te knappen gebieden tussen de Javastraat, de Zijl, de Oude Rijn, de Herensingel en de Kooilaan in De Kooi en tussen de Bernhardkade, de Julianastraat, de Herensingel en het Spoortje in het Noorder kwartier. Zoals bekend, gaf het gemeentebestuur enige tijd geleden aan de twee projektleiders Geoprojekt b.v. en de Nationale Woningraad op dracht om voor bovengenoemde gebieden een „rehabilitatieplan" op te stellen. In zo'n plan moet zowel een nieuwe opzet voor de buurt worden aangegeven (straten, riolering, verlichting, parkeren, speel plaatsen e.d.) als de mogelijkheden tot verbetering van de wonin gen. In het rehabilitatieplan worden ook aanbevelingen gedaan ten aanzien van het toekomstige winkelbestand. Als alles goed gaat zullen de definitieve plannen vóór januari 1975 a.s. bij het gemeentebestuur moeten liggen, nadat de voorlopige re sultaten omstreeks september in de wijk besproken zijn. Om een goede basis voor de plannen te krijgen hebben de gemeente en de projektleiders behoefte aan een nauwkeurig overzicht van de menin gen, wensen en klachten van bewoners en eigenaren en ook van de bouw- en woontechnische kwaliteiten van de huizen. Inmiddels is er al een verkennend onderzoek uitgevoerd om een eerste indruk te krijgen van da mogelijkheden tot verbetering en de kosten daaraan verbonden. De rapporten die naar aanleiding van dit onderzoek zijn verschenen, heeft de gemeente voorgelegd aan de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Het gemeentebestuur venyacht, dat de mi nister zal besluiten de plannen in beginsel te gaan subsidiëren. Het onderzoek, dat de komende maanden wordt gehouden, bestaat uit twee onderdelen: een enquête, waarin aast persoonlijke gegevens vragen over de woning, de buurt en verbeteringsmogelijkheden aan de orde komen, en een technische opname waarbij de kwaliteit van het huis wordt bekeken. Een dergelijk onderzoek is onmisbaar om met plannen voor de dag te kunnen komen, die zijn afgestemd op de wensen en de mogelijkhe den van de bewoners. Bij alle betrokkenen, bewoners en eigenaren wordt één dezer dagen een voorlichtingsboekje bezorgd. D t boekje kwam tot stand onder veerantwoordelijkheid van de gemeente en de projektleiders, in sa- mcwck n" met de Welzijnsrand en het Buro Voorlichting. Het los bladige boekje bevat informatie over de stand van zaken op dit mo- mi: kont a ktad .essen van de projektleiders, wijkcomité, sociale raadsman e.d. en voorts over de komende onderzoeken. Binnenkort verschijnen de eerste aanvullingen met informatie over subsidiere gelingen, verhuizing etc. Het is de bedoeling, dat bewoners en eige naren dit boekje bewaren om er te zijner tijd de aanvullingen op te bergen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3