Valse kaarten in omloop voor Joegoslavië-Spanje RUST BIJ AJAX T ai wan kwaad op bestuur van IOC Cijfer dertien voor Kubala weer belangrijk Nuttig beraad bij FC „Onvoorwaardelijk achter Oranje" Hulshoff speelt zeker niet mee tegen Feyenoord Jipcho prof :I 1974; DINSDAG 12 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 11 'ftANKFORT Morgen zal in het Waldstadion van Frank fort beslist worden, wie de zestiende deelnemer aan de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal zal zijn. De wedstrijd Joegoslavië - Spanje is de laatste ontmoeting uit de voorronden, die noodzakelijk is geworden, omdat beide teams in hun groep gelijk eindig den. Vooral op het Iberisch Schiereiland had men daar geen rekening meer mee gehouden. van Spanje winnen, yerslaan wij ook Brazilië in de openings wedstrijd van het eindtoernooi". publieke belangstelling baart in de Westduitse stad overigens veel zorgen. Het stadion is met 61.000 toeschouwers volledig uit verkocht, maar er gaan sterke geruchten, dat er meer dan 30.000 valse kaarten in omloop zijn gebracht. Er zal een stren ge controle zijn bij de loketten. Het lijkt een vrij onmogelijke Veel zal woensdag afhangen van sterspeler Dragan Dzajic, de grillige linksbuiten, die mo menteel zijn dienstplicht ver vult en van zijn bazen voor dit belangrijke duel vrijaf heeft ge kregen. zaak ieder kaartje nauwgezet op Dzajic zal voor de openingen echtheid te controleren, in de buurt van het stadicm zal op I eèn wielerbaan door middel van eèn gesloten televisiecircuit op ieén groot beeldscherm aan 12.000 mensen gelegenheid wor den geboden de wedstrijd te vol- Igen. Deze mogelijkheid is in de eerste plaats geschapen om die genen, die te goeder t^ouw een vals kaartje hebben gekocht, niet te duperen. I het Joegoslavische kamp kijkt men met veel vertrouwen naar het duel. Algemeen secretaris iStoikovic lijkt het meeste trouwen uit te stralen. „Als wij zorgen. Een andere ster op het moeten zorgen en Karasi Santrac dienen voor de doelpun ten te zorgen. Santrac is de ge vaarlijkste schutter van de ploeg. De spits van OFK Beo- grad is echter lang niet zeker van zijn plaats. Coach Ciric heeft in de laatste wedstrijden de voorkeur gegeven aan de teamgenoten van Dzajic, Surjak en Acimovic. Het middenveld wordt beheerst door aanvoerder Pavlovic. De eveneens voor Rode Ster uitkomende captain moet voor de verbindingen tus sen de verdediging en de aanval Coach Kubala met Pirri, de sterke schakel op het middenveld, die waarschijnlijk niet kan worden opgesteld vanwege een blessure. middenveld is Jerkovic. In de laatste linie is Holcer, van Haj- duk Split, de grote man. Hij is pas hersteld van een knieblessu re. Doelman is Marie, die net zo goed is als zijn bekende voorgangers Soskic en Pantelic. Een andere belangrijke speler, die niet zeker is van een vaste plaats is Ilija Petkovic. Chef trainer Ciric gaat er van uit, dat spelers, die in het buiten land spelen, en Petkovic speelt in Frankrijk, het contact met hrt eigen land niet voldoende hebben kunnen vasthouden. De snelle rechtsbuiten is bovendien een speler, die een weinig con stante vorm demonstreert. Karasi. Acimovic. Dzajic, Vladlc er \c. De Spar h Ladislao Kuba la hee. iot nu toe nauwe lijks o\ A duel uitgelaten. Hij heeft met nogal wat blessu res te kampen. Bovendien zijn verscheidene spelers uit vorm. De kern van de selectie bestaat uit spelers van Barcelona en Valencia. Real Madrid levert slechts drie man. In het doel zal Iribar vrijwel ze ker zijn rentree maken. De doelman van Atletico Bilbao was in de laatste interlands ge passeerd door Deusto van Mala ga. Hoewel laatstgenoemde in die wedstrijden een goede in druk maakte, zal Kubala toch zo goed als zeker een beroep doen op Iribar. Hij is een erva ren doelman, die reeds meer dan vijftig wedstrijden voor het nationale elftal heeft gespeeld. In de verdediging zal routinier Gallego, spelend voor Barcelo na, waarschijnlijk niet van de partij zijn. De harde Benito van Real Madrid staat bij de coach hoger aangeschreven en juist in deze wedstrijd heeft Kubala be hoefte aan spelers, die kunnen intimideren. Twee spelers van Valencia zijn zeker van hun plaats in de achterste lijn: Sol en Jesus Martinez. De laatste man zal Barcelonaspeler Juan Carlos zijn. Het middelveld is de grootste kracht van de Span jaarden. De sterkste schakel is Pirri. De kans, dat hij speelt is erg klein, daar hij veel hinder ondervindt van een dijbeenbles sure. De motor zal dan Clara- munt worden. Hij zal worden bijgestaan door Asensi, een van de meest belovende spelers van Spanje, en good-old Amancio. De oude vos is weer terugge haald, omdat hij voor het sluwe werk moet zorgen en mensen als Garate en Valdez in stelling moet brengen. Mocht het maken van doelpunten voor de Span jaarden moeilijkheden opleve ren, dan kan Kubala nog een beroep doen op mensen als Rexach en Marcial, die als wis selspeler de reis naar Frankfort zullen maken. Marcial, bij Bar celona een sterk aanvallende middenvelder, is op dit moment topscorer in Spanje. Opvallend is. dat het cijfer 13 we derom voor Kubala een belang rijk gegeven is. „Vroeger heb ik op de dertiende mijn eerste con tract als beroepsvoetballer gete kend. ik ben op een dertiende naar Spanje gegaan en nu moet mijn elftal zich op de dertiende plaatsen voor 't eindtoernooi om het wereldkampioenschap voet bal. „Tot nu toe heeft het cijfer 13 mij weinig ongeluk gebracht, ik hoop dat het deze keer ook zo zal zijn", aldus de man, die bij zijn spelers het volste ver trouwen geniet. zetten" jntzet- nen en Van onze sportredactie N HAAG - Bij FC Den Haag is er gisteravond een technisch beraad gehouden om de cata strofe tegen Roda JC nog eens nader te belichten. Alles wat tot het meest recente dieptepunt heeft geleid was onderwerp van een diepgaande discussie. Her man Choufoer, voorzitter van de betaalde sectie van FC Den Haag, zei na afloop van deze bijeenkomst: „De situatie is eens rustig en nuchter bekeken. Alle aanwijsbare oorzaken zijn op een rijtje gezet en iedereen, die aanwezig was heeft ervan kunnen zeggen wat ie denkt. Ik geloof dat dit de club veel goed heeft gedaan". an het technisch beraad namen deel: manager Eddie Hart- mann, trainer Evert Teunissen, voorzitter Herman Choufoer en ■bestuurslid Eversteyn, alsmede de oudere leden van de kern groep: Thie, Mansveld, De Zoe te en Korevaar. Van "paniek voetbal" is ook op deze bijeen komst niets gebleken. Trainer Tennissen zal ondanks zijn be kend geworden ontslag aan het eit\de van het seizoen de komen de maanden gewoon in dienst plijven. Herman Choufoer: voortijdige beëindiging an het dienstverband met onze 'ainer is niet ter sprake ge- 'eest. Zoiets hoort nu eenmaal iet bij de reputatie van FC Haag". AMSTERDAM Amper een week na het zoveel ophef ma kende oproer van de negen Aja- cieden, die boos waren over de naar het scheen geringe fi nanciële vergoeding op het we reldkampioenschap voetbal in West Duitsland, keert de rust terug. Een gesprek met Karei Jansen, prediker van de spe- lersbelangen in Nederland, bracht de „onwillige" AJAX- groep beter informatie-mate riaal over wat er achter de schermen speelt en de oplossing van het emotioneel gerezen con flict was daarna in zicht. „Ik ben er blij om", zegt Karei Jansen, de woordvoerder van de spelers bij de KNVB. „De ver klaring van de negen Ajacieden om zich van nu af aan onvoor waardelijk in te zetten voor het Nederlands elftal vergemakke lijkt enorm het onderhandelen met de KNVB". Al enkele dagen leefde het ver moeden van een spoedige her eniging. Dat was ondermeer af te leiden uit reacties op de overduidelijke verklaring van supervisor Rinus Michels, die iedereen toezegde tot 1 maart de tijd tot onderhandelen te ge ven. Daarna zou het onherroe pelijk afgelopen moeten zijn. van Praag, de voorzitter van Ajax, liet daarop zondag weten dat de soep niet zo heet JAN MULDER gegeten dient te worden als ze is opgediend. „Ook de spelers van AJAX gaan heus wel mee naar West-Duitsland" Eerder nog dan verwacht bleek zijn toezegging waar. Gisteren kwam namelijk in het verhelderende gesprek met de WCS aan het licht hoe onbezonnen en licht vaardig oordelend de „negen van AJAX" hun schokkend standpunt hadden ingenomen. Karei Jansen: „De besluitvor ming van de vorige week ver- rastte me even zeer als ieder ander. De Ajacieden hadden de WCS nergens van op de hoogte gebracht. Daarom is er ook al lemaal zo ondoordacht gehan deld. Het enige wat ze kenden waren wat en niet eens offi ciële cijfers. Daar hoort ech ter een heel verhaal bij met o.a. nieuwe gezichtspunten. Eén daarvan is de opbrengst van de vriendschappelijke interland wedstrijden. Ook het tegenbod van de onderhandelingscommis sie aan de KNVB plaatst de kwestie nog eens in een totaal ander daglicht". Dat heeft de AJAX groep nu begrepen en gisteren was het zover, dat er kend werd begin vorige week veel te overhaast gehandeld te hebben. Lang niet alle details waren uitvoerig op hun juiste betekenis en waarde bekeken. Na dat besef was het nog maar een koud kunstje voor Karei Jansen om de „breuk" te lij men. „Iedere international con formeert zich nu weer aan het standpunt van Utrecht, waarbij bepaald werd dat de spelers de sportieve zaak zouden regelen en de commissie zich zou in spannen voor de financiën". Bij de bespreking van gisteren wa ren aanwezig de spelers: Suur- bier, Krol, Stuy, Mulder. Haan, Rep, Keizer en Ger Muhren. Barry Hulshoff ontbrak vanwe ge de behandeling van zijn knie blessure. Karei Jansen: „Het was geen moeilijk, zelfs een vlot gesprek. Ik had de sterke indruk dat de negen Ajacieden geschrokken waren van de reac ties, die zij met hun verklaring van de vorige week hadden op geroepen. Al zeggen zij nu wel dat het nooit de bedoeling was een ultimatum te stellen, zó kwam hun standpunt wel over. In het gesprek met hen heb ik er nu ook weer eens op aange drongen in het vervolg toch wat zorgvuldiger met gegevens en cijfers om te springen, er ont staan zo snel misverstanden, dat zie je aan deze kwestie. Als er geldzaken mee gemoeid zijn de onderhandelingen met de KNVB kan je eigenlijk niet voorzichtig genoeg zijn". Karei Jansen is weer optimis tisch. De verdere onderhande lingen tussen de spelersgroep (Jansen en Cor Coster) en de KNVB zullen onder meer gaan over de procentuele verdeling van de Westduitse opbrengst, de inmiddels beroemd wordende sleutel van 40 (clubs) 40 (spelers) en 20 procent (KNVB). „Een accoord is nog veraf maar mijns inziens is er wel reden tot opgewektheid", al dus de man, die hoopt nu rustig de onderhandelingen met de KNVB voor 1 maart te kunnen afronden. Profboksen in Congres gebouw DEN HAAG Op maandag 11 maart in het Congresgebouw een boksprogramma voor profs worden georganiseerd. Hetinie Thoonen, Sjoerd Tuininga, Sjeng Verstappen, v.d. Broek en Ja mes Vrij staan geprogram meerd. Over de tegenstanders wordt nog onderhandeld. AMSTERDAM Barry Hulshoff, AJAX's eminente cen trumverdediger, is veel ernstiger geblesseerd dan aan vankelijk werd verondersteld Het is zelfs niet onwaar schijnlijk, dat hij een meniscus-operatie moet ondergaan. Hoelang hij op non-actief zal worden gesteld was gister avond niet te zeggen, wel staat vast, dat hij in de uiterst belangrijke competitiewedstrijd, zondag in Rotterdam te gen Feyenoord, in geen geval van de partij zal zijn. TAIPEI Het Olympisch comité van Taiwan heeft zich uiterst kritisch opgesteld tegenover de beslissing van het IOC zijn bechermheerschap te verlenen aan de Aziatische spelen in Teheran. De heer Njoe Ping Ji, secretaris van de Olympisch comité van nationalistisch China, zei dat het IOC een ernstige fout had gemaakt ten opzichte van de Aziatische spelen, waar communistisch China wel zal zijn vertegenwoordigd en Taiwan niet. Het is teleurstellend, zei de heer Njoe Ping Ji, dat het IOC herhaaldelijk gedane beloften niet is nageko men. Het IOC heeft de laatste maanden herhaalde lijk tpegezegd de Aziatische spelen, die in septem ber zullen worden gehouden, niet te erkennen, in dien Taiwan zou worden uitgesloten. Nu heeft het IOC plotseling dit standpunt verlaten. Het verlenen van het beschermheerschap aan de Spelen van Teheran door het IOC betekent een wij- verbitterde confrontatie tijdens de ijshockey wed strijd FinlandTsjechoslowakije, die de laatste met z|fi'n8 ^e Olympische politiek en een toenade- '—3 won. Tamminen (tweede van links) en zijn landgenoot Peltonen vallen de Tsjechische doelman Chra I J"in8 tot communistisch China, dat zich altijd zo op can. Verdediger Kuzela (rechts) steekt ri/n stick omhoog. I «Mdpunt heeft gesteld dat niet beide China s Lord Klllanin, de voorzitter van het IOC, heeft na de driedaagse vergadering van het dagelijks be stuur van deze organisatie verklaard dat binnen twee maanden het reglementsartikel inzake het amateurisme een nieuwe, definitieve Inhoud zal krijgen. De Ierse president, nu 18 maanden aan het be wind, liet in Lausanne verder weinig los over mo gelijke wijzigingen van de beruchte "regel 26", die onder meer stelt dat een atleet voor zijn prestatie op de Olympische Spelen niet meer dan zestig da gen mag trainen en dat hij in die periode geen in komstenderving mag ontvangen. Wel waarschuwde Lord Killanin de Amerikaanse universiteitsatleten, „dat zij niet amateur kunnen zijn in de ene sport en prof in de andere". Het is bekend dat in deze kringen het 'american football' grote aantrekkingskracht heeft. De Ier maakte bekend dat tot dusver alleen Mos kou zich heeft kandidaat gesteld voor de organisatie van de Olympische Zomerspelen In 1980. Voor de winterspelen zijn nog geen gegadigden. De termijn van kandidaatstelling sluit op 31 maart. Hulshoff raakte afgelopen zondag in de Meer in een ogenschijnlijk onbelangrijk duel met zijn Bre dase opponent Smits aan de knie gewond, doordat hij het tijdstip van zijn slidiig ver keerd berekende. Per brancard moest de onfortuinlijke Ajacied worden afgevoerd, waarna club arts Rolink tot de voorzichtige diagnose: verrekking van de kniebanden kwam. Hij werd daarin gesteund door een van de leden van het me disch begeleidingsteam, de aan het Lucas-ziekenhuis verbonden chirurg dr. Ko Greep. Deze her- zag zijn mening, nadat bleek dat in een van de knieën zich vocht en bloed hadden opge hoopt. Hulshoff bleef ter obser vatie achter en morgen zullen opnieuw foto's worden gemaakt. Dr. Greep verklaarde gister- avond, dat uit die foto's zal moeten blijken of de meniscus verwijderd dient te worden, of niet. Of Hulshoff in het somber ste geval tijdig in optimale con ditie is om deel uit te maken van de selectio voor „West- Duitsland", daarover kon de medicus geen uitsluitsel geven. Dr. Greep vond het overigens prematuur een vergelijking to trekken tussen hetgeen de voor stopper mogelijk te wachten staat en de lijdensweg die zijn collega - Ajacied Jan Mulder heeft moeten bewandelen. „De twee knieën zijn onvergelijkbare grootheden. Een minus-operatie hoeft geen al te langdurig her stel tot gevolg te hebben. Bij Mulder werd veel te laat inge grepen, bovendien kampte Jan nadien met psychische proble men. Die hebben z'n genezings proces allerminst bevorderd". Intussen zit de veelgeplaagde trai' ner Knobel met de scherven. Moest hij eerst lijdzaam toezien hoe Johan Cruyff de wijk naar Barcelona nam en momenteel wordt dolgedraaid met geruch ten, dat ook Johan Nceskens de peseta's wil laten prevaleren boven vermeende clubtrouw, nu valt in een cruciaal stadium van de competitie ook nog een van zijn belangrijkste pijlers weg. Sinds Heinz Schilcher aan de FC Paris tegen een fancy-prijs werd overgedaan, beschikt de Brabander niet langer over een gelijkwaardige vervanger. De jonge Pim van Dord komt als enige specialist in aanmerking het gat in de laatste lijn op te vullen. Nochtans werd hem afgelopen zondag, na het uitvallen van Barry Hulshoff. dat vertrouwen niet geschonken. Knobel trok Neeskens van het middenveld terug en zette hem op Huls- hoff's plaats, overigens geen on bekende stek voor „De Nees", die daar als UEFA-international furore maakte. Aldus kon Ar nold, JVlUhren zijn plaats inne men. Het is met de kapitale uit wedstrijd tegen Feyenoord in het verschiet nauwelijks aan twijfel onderhevig, dat de be proefde Knobel opnieuw voor dit concept zal kiezen. NEW YORK De Kenyaan Ben Jipcho is toegetreden tot de rij en der atletlekprofessionals. De 30-jarige atleet, die pas nog tij dens de gemenebestspelen twee gouden medailles won. maakt vrijdag in New York zijn prof debuut. FIFPRO DEN HAAG Op 25 en 26 fe- bruari zullen vertegenwoordi gers van Europese spelersver enigingen, samen vormend de FIFPRO, In Rome voor een vergadering bijeenkomen. Er zullen afgevaardigden komen uit Engeland. Frankrijk, West Duitsland. Italië, Schotland. Ne derland en vermoedelijk Portu gal. Mr Jansen van Raay en Karei Jansen reizen namens de WCS naar Italië. Als gesprekspunten zullen onder meer fungeren: het transfersy steem. de internationale tucht rechtspraak en de financiële regeling tijdens het eindtoernooi voor het wereldkampioenschap. Sportwereld BRUGGE De Belgische voet balclub Cerkel Brugge heeft het contract met trainer Han Grij- zenhout, de voormalige assistent van Michels bij Ajax met tweo jaar verlengd. Brussel België zal als sparring' partner fungeren voor Polen (17 april in Luik) en Schotland (1 Juni in Brugge). Brazilië vroeg ook om een wedstrijd maar d( datum schikte beide partijei niet.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11