Dè Stoop Hockeycoach Tania na trip door Australië tevreden Nederlands elftal lijkt op een bioscoopvoorstelling: „Te duur? Dan gaan we niet Ik heb durf in ZOU GEEN NEE ZEGGEN TEGEN VOORZITTERSTOEL VAN KNVB Noteer bij de radio 1974 ZATERDAG 9 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 AMSTERDAM De smaakmaker van FC Amsterdam zou je hem kunnen noemen, Dé Stoop, praeses van de Amsterdamse eredivisie club. Altijd weet hij wel een weg getje te bewandelen om aan de weg te timmeren. Met reden overigens, want De Stoop, de Ambitieuze, sympathieke zakenman, is geen flap uit. Weloverwogen spreekt hij zijn zegje, zoals een dezer dagen toen hij via een telegram liet weten dat zes van de spelers van de FC Am sterdam maar moesten opdraven voor de negen Ajacieden die niet voor een „schijntje" wilden voet ballen in een wereldtoernooi. „Het betaalde voetbal", zo stelt de 54-ja- rige voorzitter van FC Amsterdam, „is de laatste jaren mank gegaan aan leiding. Ik ben tegen de celvor ming van de negen Ajacieden van nu. Niet deze cel heeft de leiding, maar liever een stel enthousiaste de drie mensen van het W-K. be stuur duidelijk te maken. Dan maar liever een stel enthouisaste jongens. Er gaat toch niets boven een wereldkampioenschap! Maar hier is het net alsof het een bios coopvoorstelling betreft. Te duur, nou dan gaan we niet! Dè Stoop ergert zich er aan. Niet alleen met zijn F C Amsterdam heeft hij idealen, ook met het Ne derlands elftal in het algemeen. Vandaar dat Dè Stoop zich onlangs per brief richtte tot een aantal clubs om hem een plaats te bezor gen in het sectiebestuur betaald voetbal. Met 80 tegen 52 stemmen kreeg hij zijn plaats. „Dat gaf mij zelfvertrouwen, dertien eredivisie clubs stemden tegen me. 25 clubs waren voor mij. Die 13 hebben op Tinman van Ajax gestemd, maar bij die 13 vind je nu al sympathi santen, dat heb ik gemerkt. Er zijn er die zeggen wij hebben er spijt van. Ik heb ook in mijn brief aan de clubs gezegd dat ik de commer cie van de clubs wil behartigen". En dat allemaal'in de schaarse omdt je zoveel kunt vertellen. vrije tijd die Dè Stoop, directeur van o.a. Starlift, armi een be drijf in autoaccessoires en ra dio's en televisies, constructiein dustrie Limburg, Sibrandi, com pressoren en een aantal kleine zaken in binnen- en buitenland nog rest. „Het KNVB-werk is veelomvattend. Bij ARMI heb ik daarom een nieuwe directeur benoemd. Maar als het betaalde voetbal straks weer op het rech te spoor is wordt het werk voor alle bestuurders minder. Het was zo dat er iedere vrijdag werd vergaderd. Nu is dat om de twee weken. Gelukkig heb ik een erg zelfstandig gezin", aldus Stoop op de vraag of zijn gezins leven niet gebukt gaat onder zijn ijver voor de voetballerij. Er is veel gespreksstof". Ervaring Maar als Dè Stoop eenmaal met een zaak bezig is dan wil hij die afmaken ook, al zou hij des noods op de voorzittersstoel van het sectiebestuur belanden. „Ik zou in ieder geval niet nee zeg gen, ik heb een grote voetbaler varing". Een ervaring, opgebouwd vanaf „21 jaar terug", herinnert Stoop zich, „toen het voetbal in de pu ree zat, heb ik met een paar vrienden gesproken en gezegd: Kunnen we niet proberen een beroepsvoetbalbond op te rich ten? Dat was in september 1953 het begin van de voetballerij. „Ik heb een dochter van 20, «die en dat leidde er toe dat er een in Californië en Tokio heeft ge- bond naast de KNVB kwam. Na studeerd. Zij heeft zwhrte band de oprichting in 1954 ontstonden karate en is pas weer naar Lon- er een aantal clubs, o.a. de PVC den geweest. Amsterdam. Later is de fusie En ik heb een zoon van 17 die tussen de bonden gekomen. Er doet zijn laatste jaar atheneum was toen ook de BVC Alkmaar, en gaat dan in Zwitserland stu- misschien dat de verhouding deren. Als je het druk hebt in je met A.Z. en Amsterdam daarom leven dan lijden familie en ken- wel zo goed is. Bij de fusie ben nissen er onder. Ik ben een ik in het sectiebestuur gekomen, graag geziene, gezellige gast, maar daar had ik niet al te veel Fusie Maar Dé Stoop was niet definitief van het voetbalpodium verdwe nen. In 1958 zette hij zich in om de fusie tussen DWS en de BVC Amsterdam, waar hij tweêde voorzitter van was, tot stand te brengen. „Er moesten een hoop gesprek ken gevoerd worden. Het ophef fen van de BVC ging gepaard met de nodige weerstand". Maar Dè Stoop slaagde. Nog on geveer een jaar bleef hij advi seur van DWS. In die periode brandde ook Starlift af, een za kelijke tegenslag die hem han denvol werk verschafte. Maar toch meldde hij zich op het tele foontje dat hem ooit weer be reikte van DWS-zijde. DWS zat in moeilijkheden, kon de salaris sen niet meer uitbetalen en wachtte op hem. Tijdelijk nam hij het voorzitterschap op zich- „Voor mij was de overwinning op Ajax een historisch ogenblik. Dat was het resultaat van jaren lang vechten voor een fusieclub. De zege op AJAX was het cum laude van Amsterdam. Ik heb ook buitenlandse bladen gezien. AJAX verslagen, stond er in". hetgeen uiteindelijk uitmondde Vertelt dan alles wat hij doet. Dè Stoop is een graag geziene gast omdat hij zoveel te vertellen heeft. Cruyffs schoonvader Cor Coster schifntzich, zoals de foto laat zien, best te vermaken met hem in een definitieve aanstelling. „Het betaald voetbal in Amster dam presenteert zich nu gezond. De fusies (tussen DWS en Blauw Wit en straks De Volewijckers) hebben tot een gezonde presenta tie geleid, ook voor de passieve recreatie. We missen alleen nog de saneringssubsidie, het betalen van een deel van de schulden van DWS, Blauw Wit en straks De Volewijckers. Dan had de FC Amsterdam beter in het za del gezeten. Ik zit nog steeds op de plaats van de gemeente. Ik heb gevraagd om een half mil joen, dus je kunt wel nagaan. Het bedrag waarmee ik er pre cies in zit zeg ik toch niet. Per soonlijk is het een nare zaak. Jammer dat je er zijdelings met geld bij bent betrokken. In iede re gemeente zou zoiets worden opgeheven. Hier tot nu toe niet. Misschien als Verhey in mei ver trekt. Deze wethouder wil niet in die geest denken, zo ontstaan misverstanden. Het grote voor deel is nu dat de FC Amster dam gedeeltelijk wordt gesteund door het bedrijfsleven en door particulieren. In exloitatie gaat het om een bedrag van twee ton. Bij 'n redelijk seizoen hoeft er geen verlies te zijn. Het ne gatief dat bij de fusie niet is aangezuiverd wordt dit jaar ge dekt door het feit dat een aantal spelers naar voren zijn gekomen die een hogere vergoedingswaaf- de, transferwaarde vertegen woordigen. Mijn bedrag is dus wel gedekt, maar ik blijf het een onprettig gevoel vinden". Een tweede club naast AJAX is een van de idealen van Dè Stoop, die de supportersclub al een nieuwe slogan heeft inge fluisterd: AJAX, wij komen. In de 15 jaar dat hij directeur van Starlift is, is Starlift uitge groeid tot een van de. zo niet de grootste liftenfabriek van Neder land. Hij stelt vervolgens dat als je de posities van DWS. Blauw Wit en De Volewijckers afbreekt er iets goeds voor in de plaats moet komen. De FC Amsterdam moet zich goed presenteren. „A.Z. word geleid door twee uit stekende zakenlieden, die willen ook iets afleveren. Er zit een parallel in met FC Amsterdam. Deze twee clubs hebben het moeilijk gehad, ze zijn ook bijna van gelijke structuur en worden nu sterk zakelijk geleid. Die twee clubs draaien dit seizoen uitstekend, ook financieel. Ja renlang is het niet zo goed ge weest. Nu vorm je een bedrei ging voor de topploegen, zoais Den Haag, FC Utrecht ook. NEC, die clubs heb je finan cieel, economisch ver achter je gelaten. De FC Amsterdam is een voorbeeld voor het Neder landse voetbal. Daarom heb Ik mij kandidaat gesteld voor het sectiebestuur betaald voetbal. Het betaald voetbal moet anders worden aangepakt. Binnenkort komt die andere aanpak van het bestuur naar buiten: De over gang van spelers naar andere clubs en de vergoedingsregeling, die wellicht wordt goedgekeurd. De affaire van de verlichting moet tot een goed einde worden gebracht. Het accent wordt ook gelegd op de funeste NOS-uitzen- dingen. Dat is door de leiders van het betaald voetbal nooit serieus genomen. Als las tig wordt Dè Stoop ook wel bestempeld. „Ik gun mensen weinig rust. In de leiding van de maatschappij en ook bij het voetbal word je die rust niet ge geven. Er zal adequater opge treden moeten worden om geen speelbal te worden voor ieder een. En dat ben ik ook niet van plan. Daarom moet je ook lastig zijn. Zoals ik vroeger onrustig was buiten de KNVB, zo ben ik dat nu binnenskamers. Haar lem-voorzitter Hut zei laatst te gen me: „Wat ben je wijzer ge worden". maar dat is niet waar. In een college van zeven mensen kun je meer naar voren brengen en er wordt meer naar je geluis terd. Ik kan er nu voor zorgen dat de ingrediënten goed wor den, zodat de pan naar buiten gedragen kan worden. Ik zal doorgaan zoals ik me altijd heb opgesteld. Als je wat tot stand wilt brengen loop je tegen vijan den aan". Bekent vervolgens dat de sport zwaar in de publiciteit zit, maar hij daarom niet pikan te uitspraken doet. „Het is wel zo dat je beter een jaar voorzit ter kunt zijn dan 40 jaar direc teur. Deze functie brengt ook ri sico's met zich mee. Hoge bo men vangen veel wind. Ik kan me dkat permitteren. Ik sta zelf standig in de maatschappij. Als je ook als voetballeider grote kennis hebt, kun je je dat ook permitteren. Bovendien heb ik durf in de pers, ik ben er niet bang voor. Ik kom ook vaak met dingen die zinvol zijn om over te praten. Als ik bijvoorbeeld zoals na zondag niet in de kleedkamer kom bij Amsterdam en er wordt over geschreven, dan zeggen de mensen zie je wel Stoop is het er ook niet mee eens. Als ik het de jongens dan uitleg snappen ze het, dan komt er geen discus sie op gang. De kans dat Je af gezet wordt in de club is gering. Ik kan het doen". Stapt over op het wereldkam pioenschap voetbal i op al rijn problemen. Dlstanciecrt zich van de premies die zijn vastge steld voor de spelers omdot die door de commissie W.K. gere geld zijn. „Daar bemoei ik me niet mee. Er zijn verwachtingen in de voorronden gewekt die niet zijn gehonoreerd. De spelers hebben zich niet zo gepresenteerd dat zij voor sponsors het einde bete kenen. Geen reclameobject dus. De KNVB heeft bovendien te hoog ingezet. Ik vind de premies niet hoog, maar de clubs die de spelers leveren, vragen een te hoge uitkering. Het clubdeel is in de voorronden naar de spe lers gegaan, die hebben zich niet waar gemaakt en nu vragen de clubs geld. Dus het mes snijdt voor de spelers aan twee kanten verkeerd. En niemand kan van de KNVB verwachten dat ze een tekort kweken. De re sultaten op een W.K. kunnen voor de spelers alles betekenen. De spelers die meegaan naar het toernooi beseffen de waarde niet voor zichzelf. Ik heb nog een mooie: Deelname van de spelers aan de W.K. is voor hen zelf een investering voor de toe komst". „En anders moeten ze maar net als Cruyff persoonlijke contrac ten sluiten. Ik zou ook wel wil len sponsoren, Neeskens of zo, maar zijn eisen zullen waar schijnlijk te hoog liggen. Boven dien bied ik het niet aan. Ik speel in dit soort zaken liever een thuiswedstrijd. TON DE WIT Auckland De vrees van som migen dat de Nederlandse hoc- keyploeg bij aankomst in Nieuw Zeeland na de trip door Austra lië zou zijn uitgeblust of door blessures danig verzwakt, is on gegrond gebleken. Gebruind, wat morrend over de strenge douanecontrole op het vliegveld maar zeer monter kwamen de spelers in Auckland aan, waar juist voor het eerst na kerstmis, zij het bescheiden, regen viel. Ook Hans Kruize, met zijn ne gentien jaar de benjamin van het gezelschap, die in Melbourne een middenvoetsbeentje brak en verder in het gips en met de steun van krukken de reis mee maakt, kon nog lachen. „Hij houdt zich erg goed en past zich reuze aan", aldus coach Cees Tania, die alleszins tevreden is. ..Met het wereldbekerteam zou den wij de zaak gewalst hebben. Deze ploeg, met een aantal de butanten, dat geroutineerde inter nationals als Nico Spits, Andre Bolhuis, Maarten Sikki'ng, Je roen Zweers en Paul Litjens moet vervangen, heeft het tot nu toe evenwel echt goed gedaan. Ze hebben eenmaal zelfs een de monstratie van modern hockey gegeven, waarover de Austra liërs wild enthousiast waren. De resultaten zijn me ook meege vallen, ondanks de twee nederla gen tegen Australië. De debutan ten komen redelijk mee. Het- geen bleek uit de (gewonnen) wedstrijd tegen Maleisië, waarin Weusthof een bepaald zwakke stee in de verdediging vormde en Ron Steens in de middelste twee) nauwelijks een voldoende haalde. Gebrek aan routine is hieraan natuurlijk niet vreemd. Tania: „Je moet het echter zien als een complexe zaak. Niet al leen de prestaties op zich zijn van belang, ook hoe zij zich kunnen aanpassen aan 't totale team en aan de omstandigheden, die tijdens zo'n reis en in een toernooi nu eenmaal totaal an ders zijn dan bij 'n wedstrijd in eigen land" Ik moet met enkele jongens nog eens goed praten". Voor de toernee had Tania, die evenals het hoofd van de delega tie en oud-internationaal scheids rechter Gust Lathouwers zich zeer enthousiast uitliet over het fameuze spel, dat Wouter Lee- fers in Australië heeft getoond, laten uitkomen dat de ploeg qua conditie zeker niet optimaal aan de reis begon. „De conditie is me reuze meegevallen en bevindt zich nog steeds in stijgende lijn. Vooral nu we vrij zijn van bles sures, Hans Kruize uitgezon derd, blessures die nogal vrij in grijpend waren: Coen Kranen- berg een diepe snee in de wijs vinger van de linker hand, waardoor hij enkele wedstrijden moest missen, een gespleten lip van Wim Kuyvenhoven, die moest worden gehecht, een lich te zweepslag van Thijs Kaan- ders en een open wenkbrauw van Jaap Kooreman, zie ik met vertrouwen het landentoemooi in Christchurch dat zaterdag begint tegemoet. In dit toernooi moet worden uitgekristalliseerd hoe en met welke spelers we verder gaan, op weg naar het Europa Cup toernooi voor landenploegen in mei in Madrid. De kernploeg hiervoor wil ik uitbreiden tot achttien spelers, van wie er zes tien naar Madrid zullen gaan". EREDIVISIE Go Ahead EaglesHaarlem FC Utrecht—AZ'67 PSVFeyenoord (9/2) Ajax-NAC MW—FC Twente De GraafschapNEC SpartaFC Amsterdam TelstarFC Groningen FC Den Haag—Go Ahead Eagles FC Den HaagRoda JC EERSTE DIVISIE FC DordrechtFC VW SVV—FC Den Bosch PEC ZwolleFC Den Bosch VeendamFortuna SC VitesseHeerenveen HeraclesWageningen SC CambuurVolewijckers Willem IIHelmond Sport ExcelsiorEindhoven VolendamFortuna VI De wedstrijden, aangeduid met een komen voor op het totoformulier.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9