Onderzoek naar gedrag mariniers Consumenten ABC onmisbaar Optimisme over arbeidssituatie in Zuid-Holland Zelfstandigen met vermogen kunnen bijstand kriigen President geeft zakdoek aan snikkende kraker CcidócSouAcmt 74 ZATERDAG 9 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG Er zal een offi cieel onderzoek worden inge steld naar de mishandelingen die binnen het korps mariniers gepleegd zijn, zoals een rapport van de defensiecommissie PvdA en de VVDM heeft aangetoond. Hoe dit precies zal geschieden Is nog niet zeker, maar „dat er een onderzoek zal moeten ko men is een duidelijke zaak", al dus een woordvoerder van het I ministerie. j VVDM-hoofdbestuurder Peter van I der Wiel onderstreepte gisteren de eis in deze nota dat geen 1 marinemensen deel mogen uit maken van de commissie die een onderzoek moet gaan instel len. Op het gebied van de vrije haar dracht, de afschaffing van de groetplicht heeft de marine tot nu toe stelselmatig besluiten die door de politieke top in Den Haag waren genomen aan de kant geschoven. Ook de voor lichting van marinezijde laat zeer veel te wensen over. De heren Van der Wiel van Van der Bergh (voorzitter defensie commissie PvdA) verklaarden dat voor zover bekend bij ande re krijgsmachtonderdelen tot nu toe niet soortgelijke „structurele misstanden" zijn gesignaleerd. „Mocht dat wel het geval zijn dan zal men naar aanleiding van deze publikaties zeker niet schromen ons te benaderen maar tot op heden hebben wij nooit klachten van andere krijgs machtonderdelen gehad", zo zei Van der Wiel. De opstellers van het rapport vra gen dat bij het onderzoek de persoonlijke veiligheid en posi- tie van de betrokkenen wordt gegarandeerd. In de Braam Houckgeestkazerne in Doorn, waar de mariniers hun opleiding krijgen, komen naast collectieve straffen (bijv. militairen langdurig in de kou zetten) ook straffen tegen indi viduele mariniers voor. „Bij mi litairen die te lang in hun tent bleven liggen, gooide een offi cier zonder waarschuwing een |Vol trots laat mevrouw Trudeau, echtgenote van de Canadese premier haar tweede kind Alexandra Samuel zien, die op Kerstmis werd ge- boren. Ook het eerste kind van de familie Trudeau, Justin Pierre, werd geboren op Kerstmis, in 1971. DEN HAAG - Voor de arbeids markt in Zuid-Holland is on danks de oliecrisis dn het tekort aan grondstoffen een voorzichtig optimisme op zijn plaats. Met name voor de belangrijke cate gorieën metaal en bouwnijver heid ziet de toekomst er in Zuid-Holland niet ongunstig uit. Er wordt weer geïnvesteerd, zelfs in de petrochemische Indu strie. Dit beeld heeft de hoofdin specteur-directeur voor d^ ar beidsvoorziening In Zuid-Hol land, de heer J. L. Westhoff, gisteren gegeven. In Zuid-Holland zijn nu 22.500 mannen zonder werk (2,000 meer dan een maand geleden) en 5.100 vrouwen (350 meer), terwijl het aantal vacatures voor mannen met 700 is gedaald tot 11.000 en met 200 is vermin derd tot 3.800. De voor seizoen gecorrigeerde cijfers laten vol gens de heer Westhoff echter zien dat het werkloosheidsper centage van de beroepsbevolking in Zuid Holland de afgelopen maand ongewijzigd is gebleven, en niet zoals het landelijk per centage achteruit is gegaan. In Zuid-Holland blijken 321 men sen in de onderwijssector werk loos te zijn, van wie 101 kleuter leidsters, 53 bij het basisonder wijs en 63 bij het algemeen voortgezet onderwijs en 104 bij het beroepsonderwijs. De vraag naar onderwijzend personeel be draagt 291. In het gewest Den Haag verwacht de directeur van het GAB, de heer A. M. Stroosnijder, ii bruari een verbetering op de ar beidsmarkt. Hier zijn nu mannen werkloos (240 meer dan eind december) en 1600 vrou wen. Het aantal vacatures is voor mannen vrijwel onveran derd gebleven op 2.600 en voor vrouwen met 150 gedaald tot 1.300. De olie-crisis heeft vol gens de heer Stroosnijder geen enkele invloed op de werkloos heidscijfers in het gewest Den Haag gehad. traangasgranaat naar binnen". „Een marinier die te traag mee kwam moest met volle bepak king en gasmasker tien keer rond een barak lopen. Dat ging drie weken zo door en werd op gevoerd tot twintig keer". Een ander voorbeeld: „Bij een oefening kreeg de slechtste van de groep een stalen pijp met lood, gewicht 40 kilo, de hele dag met een touw om zrjn nek mee te zeiden. De volgende dag moest een ander de pijp dra gen". Een andere getuige verklaart, dat bij een oefening een „krijgsge vangene" drie nagels uit zijn vingers werden getrokken. „Jongens die niet wilden praten werden tegen een boom gezet en met een geweerkolf gesla gen. Tijdens een oefening in brandende zon werden „gevan genen" aan een boom gebonden en moesten urenlang zonder drinken blijven staan. Anderen werden tot hun nek toe in de grond gegraven en moesten met een zandzak over hun hoofd de hele nacht in de regen liggen. Anderen werden soms vijf kilo meter lang voor een jeep uitge jaagd. Ook, zo getuigde een ex- marinier, werd een keer een jongen ondersteboven aan een boom gehangen". De nota komt tot de conclusie, dat sfeer en mentaliteit in het korps mariniers getuigen van een zeer elitair karakter, wat heeft geleid tot onaanvaardbare normen. De totaal verouderde verhoudingen en het afgesloten karakter hebben een mentaliteit opgewekt die ongecontroleerd gewelddadig gedrag toestaat. Rechter weigert afstaan geluidsbanden WASHINGTON (UP!) Federaal rechter Gerhard A. Gesell heeft gisteren een verzoek van de Watergatecommlssie van de Amerikaanse senaat president Nlxon te verplichten tot het af staan van vijf geluidsbanden af gewezen. Gesell verklaarde een tegeneis van president Nixons advocaten dat het verzoek zou worden af gewezen, voor ontvankelijk. Ge sell zinspeelde erop dat hij een andere uitspraak zou kunnen doen als de justitiecommissie van het huis van afgevaardig den die onderzoekt of er reden tot „impeachment" van de pre sident bestaat, om de vijf ban den zou vragen. De rechter verklaarde in zijn von nis dat overdracht van de vijf banden aan de senaatscommis sie het onderzoek door de spe ciale officier van justitie in de Watergatezaak, Leon Jaworski, zou kunnen doorkruisen. Na een verblijf van bijna drie maanden in de ruimte is de Apollo-cabine met de derde beman- ningsgroep van het Amerikaanse ruimtevaartlabo ratorium Skylab gistermiddag op de Stille Oceaan geland. Op de foto begroet de leider van de ber gingsoperatie, Mel Richmond, een lachende astro naut Edward Gidson, nadat deze het luik van de cabine had geopend. De eerste indruk van de artsen Is dat de astro nauten Gerald Carr, Edward Gibson en William Pogue hun ruimteavontuur goed doorstaan hebben. Het zal waarschijnlijk nog dagen duren voordat de astronauten zich lichamelijk hebben „overgescha keld" van het leven in de gewichtsloosheid naar het leven In de zwaartekracht van de aarde. Be halve talloze gegevens van medische aard brach ten Carr, Gibson en Pogue, naar schatting 100.000 foto's mee van de zon en komeet Kohoutek. Alle installaties van de Skylab. die verder op een hoog te van meer dan 400 kilometer om de aarde blijft cirkelen, zijn vandaag uitgeschakeld. Het eerste Amerikaanse ruimtestation zal dan vijf A acht jaar als een spookschip om de aarde blijven draalen tot het in de dampkring een gloeiende massa wordt en in stukken uiteenvalt. Niet onderschatten WIE EEN TOCHT LANGS ONZE DUINKUST maakt, of een aantal op diverse plaatsen gemaakte foto's naast elkaar legt, moet wel vaststellen, dat de najaars- en winterstormen dit jaar aan onze na tuurlijke zeewering een gruwelijke schade hebben toegebracht. Heel begrijpelijk is, dat velen zich afvragen wat dit voor nadelige ge volgen met zich meebrengt voor de eigen recreatie en voor het toe ristische bedrijf in Nederland. Maar daarachter doemt een nog knellender vraag op: hoe staat onze natuurlijke veiligheid er in het zuid-westen, westen en noorden feitelijk voor? Volgens de statistieken hebben we stormen op ons nationale dak ge kregen, die pas over Jaren weer zullen terugkomen. Klopt de werke lijkheid met de statistische waarschijnlijkheid die in 1953 bij de Elisabethsvloed voorspeld is? VAN OVERHEIDSWEGE is toegegeven dat het in november niet veel gescheeld heeft of ons had een ramp getroffen. De laatste weken doen berichten de ronde, dat deskundigen nog steeds onderling van mening verschillen over wat wel en wat niet kan gebeuren, alsmede over wat er precies beslist moet worden gedaan om de wedstrijd met de Noordzee te kunnen winnen. Als er nog lang onzekerheid blijft zitten we in Nederland boswegen, vogelbroedolaatsen en zeldzame plantensoorten te redden, terwijl op een fatale dag hele stukken land in de golven verdwijnen. Om nog maar niet te denken aan de mensenlevens die dan wellicht niet te redden zullen zijn. Teken aan de wand wordt niet gezien Van een onzer verslaggevers. DEN HAA G Twee en een half jaar gevangenisstraf. Dat eiste gistermiddag de officier van justitie bij de Haagse recht bank, mr. R. S. Schimmel, te gen de 33-jarige meesterkraker Ton V. samen met anderen, taal 42 keer zijn slag sloeg en daarbij voor 750.000 gulden buit maakte. Dit gebeurde In een groot aantal plaatsen, waaron der zijn woonplaats, Purme- rend, Scheveningen en Haarlem, In welke laatste stad hij een brandkast met 180.000 gulden kraakte. Verder ging zijn inte resse uit naar grote hoeveelhe den vlees, garnalen, sigaretten en partijen koffie die ondor boe ren en burgers werden ver kocht. In veel gevallen werkte Ton V. samen met andere, maar gisteren weigerde hij de president van de rechtbank, mr. C. Stolk, namen te noemen. Sinds zijn arrestatie in september vorig jaar heeft de IJmuidenaar tegenover de politie schoon schip gemaakt. Hij bekende zelfs zaken waarvan hij niet verdacht werd of waarmee de politie vast zat. Vol berouw en goede voornemens vertelde hij de president de oorzaken van zijn succesvolle strooptochten. Een verbluffende hoeveelheid zei de president. Ton: Ik zat financieel helemaal aan de grond. Er zat niets an ders op dan te gaan inbreken. Voor mijn gezin moest brood op de plank komen. Mijn schilders bedrijf, dat ik eerst had en dat goed liep, mocht ik niet meer uitoefenen, omdat ik geen diplo ma had. Dan te weten dat ik graag hard en veel werk om normaal aan de kost te komen. Alles zat me echter tegen. Van het een kwam het ander, maar wat heb ik er allemaal aan ge had? Ik heb geen stuiver over en mijn 9 kinderen zitten met de ellende. Ton barst In tranen uit als hij aan zijn gezin denkt. Hij zoekt naar een zakdoek, maar heeft er geen. President Stolk vaderlijk: „Wordt u niet goed? Hebt u geen zakdoek? Hier heeft u de mijne". Ton V. zucht diep en gaat verder: „Dat geld uit die brandkast heb ik gebruikt om een jacht te ko pen. Niet privé, maar om te smokkelen. De rest gmg naar mijn gezin en op aan het le vensonderhoud". Zijn jacht loopt echter vast op de Wadden en verdwijnt in de gol ven. „De verzekering heeft me niets uitbetaald", zegt Ton V. verongelijkt. „Al dat geld bij el kaar lijkt enorm veel, maar ik heb nooit een idee gehad dat het zoveel was. Bovendien is het helemaal niet leuk om op die 'manier te leven. Je hebt nooit echt voldoening. Je kunt 's avonds echt niet rustig een krantje gaan lezen. Voor veel mensen is het mooier dan het lijkt. Mijn geweten knaagt. Daarom heb ik schoon schip ge maakt. U moet geloven, ik stop er echt mee. Bovendien hoef Ik toch niet meer aan te kloppen bij mijn maats. Ze accepteren me niet meer. Om dit te beken nen is ook geen kleinigheid". De officier van justitie: „Ik be grijp verdachte niet. Hij zegt dat de misdaad niet loont, maar hij doet het toch. Deze man is op de oude voet doorgegaan en heeft veel mensen schade be rokkend. Hij heeft al eens twee jaar hechtenis gehad. Dat mo gen we ook niet vergeten. Die straf was zeker te laag. Het zal erg moeilijk voor hem worden. Maar een martelgang is nodig voor een ombuiging in zijn ei gen belang". Raadsvrouwe mr. J. M. van der Kuyl-van 't Hul: „Deze man zit In nood. Hij wil zo graag gehol pen worden. De officier heeft geen enkele voorwaarde ge noemd. Ondanks het feit dat mijn cliënt voor honderd pro cent heeft meegewerkt om alles aan het licht te brengen. Gevan genis is de oplossing niet. Mijn cliënt is een harde werker met een geweten. Moeten we dat niet een beetje belonen en de straf verminderen?" Ton V. gaat dan staan en zegt te gen de president: ,,lk zal alles doen om nooit meer met de ver keerde mensen in aanraking te komen". Speciaal voor de pers zegt hij: „Degenen, die door gaan met het bedreigen van mijn vrouw kunnen er op reke nen dat ze ook vast komen te zitten". Voordat de zitting gesloten wordt wil Ton V. de geleende zakdoek teruggeven aan de president, die mag u hou-fen, zegt de edelachtbare. Uitspraak over 14 dagen. EEN STERKER WORDEND VERMOEDEN IS. dat de problematiek waarmee omroepbestuurders en programmakers in Hilversum wor stelen, soms weinig te maken heeft met de mening van de mensen d e hun consumenten zijn. He* subtiele spel of een onderwerp van de NOS of van de omroepver enigingen behoort te zijn, interesseert de meeste kijkers en luiste raars geen zier. Ook de eigen identiteit van die omroepverenigingen Is voor de leden maar een betrekkelijke zaak. EEN TEKEN AAN DE WAND voor de verminderde belangstelling van de burgerij zien we in de alsmaar dalende cijfers van de luis terdichtheid bij de radio. De groei van bepaalde omroeporganisaties en óe komst van enkele kleine nieuwelingen brengen af en toe wel bepaalde verschuivingen in d« belangstelling, maar strikt genomen luisteren er relatief en absoluut steeds minder mensen naar radio programs. Het zou kortzichtig zijn dat uitsluitend aan de prioriteit van de televisie in de huiskamer te wijten. Voornaamste oorzaak hiervan beschouwen wij de gebrekkige pro grammering: nog steeds tellen de wensen en belangen van het groeiende gezin der omroepverenigingen zwaarder dan de wensen en behoeften van de luisteraars. Bovendien voelen velen, dat Hilversum te veel de ro van schoolmees ter probeert te spelen: luisteraars willen niet de hele dag-al dan niet geangageerd- geïnformeerd worden. Zij delen vermoedelijk dan ook niet uitspreken als zou bijvoorbeeld het totale radioprogram van België en Frankrijk kwalitatief veel minder zijn dan het Neder landse. Zij zullen redeneren: „Het ligt maar wat je onder kwaliteit verstaat: whisky en oesters hebben ongetwijfeld meer kwaliteit dan bier en haring, maar je moet er wel van houden Het teken aan de wand wordt ln Hilversum door vele experts niet ge zien. Omdat ze het niet willen zien? Omdat men voor de consequent- ties van een echte program-coördinatie terugschrikt? ONDANKS ENKELE MOEDIGE POGINGEN is het nog altijd zo, dat de aandacht voor 't eigen vertlkale lijntje 'n veelvoud ls van de be reidheid voor een voldoende gevarieerd horizontaal program; dat het praten niet teruggedrongen wordt en dat aller aandacht gericht ls op het alleen vot«r Insiders boeiende ootjp schaak, dat partijen in Hilversum onderlir.T en met d-> ovarheid ->pc*cu Tot wanneer? Mar.a Cailas omhelst haar Amerikaanse Imoressario Sol Ilurok aan het slot van een persconferentie in New sario heeft de Amerikaanse tournee van de nu 50-jarige diva georganiseerd. La Callas is bezig aan (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - De ministerraad heeft R;steren zijn goedkeuring gehecht aan de rijke groepsre geling vrijlating oudedagsvoor ziening bij sommige groepen. Deze regeling maakt het moge lijk dat gewezen zelfstandigen en lanpd'irlge werklozen die enig vermogen hebben gereser veerd voor hu* ovde dag, een beroep doen op de algemene bij standswet zjnd^r dat zij e-rst dat vermogen behoeven op te maken. Nu al wordt 6.000 gulden voor een ecVn -r zonder kinderen buiten beschouwing gelaten als dat i echtpaar een aanvrage om bij stand indier.t. Gewezen zelfstan digen en langdurig werklozen die ouder zijn dan 50 jaar en geen aanspraak kunnen maken op pensioen of lijfrente, mogen een veel groter bedrag buiten beschouwing laten als zij in aanmerking voor bijstand willen komen. Zij mogen eea bedrag oplopend van 11.000 gulden op 50-jarige leeftijd tot 30.000 gul den op 64-jarige leeftijd afzon deren voor hun oudedags voor ziening. Wie wel pensioenrech ten heeft maar daaruit minder dan 3.000 gulden per jaar ont vangt, valt ook onder de rege ling. Da bedoeling van de nieuwe rege ling is om oudere mr n ö'e zelfstandig zijn gewe-> of langdurig werkloos, op de- wijze te behandelen als werkne- mers met pensioenrechten. Bij oudere werknemers die voor j bijstand in aanmerking komen worden de pensioenrechten ook t bulten beschouwing gelaten. Mijnstaking in Engeland LONDEN De 260.000 Britse mijnwerkers tTekken zich wei nig of niets aan van de algeme ne verkiezingen van 28 februari en leggen zoals dinsdag be slist werd vandaag het werk neer. Het bestuur van de mijn- werkersbond besloot gisteren tijdens een langdurige vergade ring een gevolg te geven aan het verzoek van premier Heat om de staking uit te stellen tot na de verkiezingen. De oproep van Heath werd nochthans ge steund door Joe Gormley, voor zitter van de vakbond, die van oordeel is dat een staking geen zin heeft wanneer o\*r enkele weken een nieuwe regering ge vormd moet worden. Naar aanleiding van de verkie zingscampagne heeft het vak- bondsbestuur echter wel beslo ten de stakersposten te beper ken tot een symbol'sch mini mum. Het is du'delijk, dat de vakbondsleiders in de gegeven omstandigheden geen grote con frontaties wensen met de poli tie. Ook zal het transport van huisbrand niet verhinderd wor den. DEN HAAG— Een groot aantal zaken en wellicht een nog greter aantal artikelen ls voor het Konsumenten Kon takt goed genoeg bevonden om ln de jaarbundel „Consumenten ABC" 1974 opgenomen te worden. Dat betekent, dat zowel de zaken als de artikelen een onderzoek van het Konsumenten Kontakt alleszins hebben waar kunnen maken. De indruk is, dat, zowel door de aktles van de consumenten bonden als dooi' de bewustwording (wellicht daardoor) van de consument zelf, groot- en deta.ihandel steeds meer rekening gaat houden met de normale eisen van deugdelijkheid en za kelijke juistheid. Het Consumenten ABC (uitgegeven bij Bonaventura voor de consumentenprijs van 5,90) bevat behalve een lange lijst van goedgekeurde artikelen en zaken-met-vertrouwen een even lange lijst van adressen, waar men zonder argwaan naar vakantieg^'egerheden n e gen land kan informeren. En verder de vertrouwde adressen voor informatie over vakantie verblijven in het buitenland. Het is juist op tijd verschenen Verder is een groot aantal gevaLen opgenomen van mensen, die door colporteurs, afbetalingsinstituten, verzekeringsacqui siteurs. bedrijven enz. onheus, soms zelfs oneerlijk, behandeld ziln. Soms zo onheus, dat ze jarenlang grote schulden hebben moeten aflossen. De consument zij, met dit boekie ln de hand. daarom extra gewaarschuwd. T.vxi.H. CONSUMENTEN fm 1974 5P0 '•$- zemg ^5 mist 19 temperaturen nöluchtdruk in minibaren opklamgen hagel ■»-»• warmtefront H hoge-dnAgebied jgf bewofcriq sneeuw -r-r kou-front L lage-driAgebied regen onweer ►windrichting verplaatsingslichting Opnieuw wordt zachte en vochtige lucht over ons land gevoerd. Het warmtefront, dat deze lucht scheidt van de koude lucht, die zich vrijdag boven ons land be vond, trok vrijdagavond met re gen over ons land naar het oos ten. 't Koufront waarachter wat drogere lucht met enkele opkla ringen wordt aangevoerd, zal zaterdag dicht ln de buurt van ons land blijven. Er zal zater dag dan ook veel bewolking zijn met nu en dan regen, maar vooral in de morgen zijn ook enkele opklaringen mogelijk. Vrijdag liep de temperatuur In Engeland, dat zich al in de zachte lucht bevond, op tot cir ca 10 graden, ln West-Frank- wljk werd het 12 graden en daarmee ongeveer even warm als in Italië en Spanje. In Scan dinavië. dat volop in de koude arctische lucht lag. bleef het vrijdag ook overdag vriezen en er viel daar ook veel sneeuw door een stationaire depressie boven de Botnische Golf. =3 WEERRAPPORTEN Lucht Rld. Twent» V:'.i*:ngn» 'IA -Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Bruaael Frankfort Genèva Helsinki InnsbrOck Kopenhagen onhcw I bevr. onbew. e vooruitzichten voor maandag: zacht met af en toe regen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 5; Min temp.: omstreeks 5 gra den; Max. Temp: omstreeks 9 graden. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Casnblancr f*t«r>boe! La» Pa nne» New York Tel Avlv onbew 1. bew. zw bew 1 bew. regen h. bew n or. tv.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7