Ham en Verboom kemphanen in „Dat kan je niet wagen!" Werkgroepen gaan zich beraden over Progressief Warmond Amusement van hoog niveau stad en streeknieuws Eén hoofdconclusie: dat ding mot er niet komen5 SLIPPERS R1 197l PAGINA 3ZATERDAG 9 FEBRUARI 1974 Leiden Ofschoon wethouder Ham van Volkshuisvesting en Openbare Werken gerugge- steund werd door de wet en zijn eigen zuivere geweten, kon hij zich gisteravond in een zaaltje van de „Noorse" Petra-kerk slevchts met moeite staande houden tegen de volkswoede die zich opkropte in het gemoed van het socialistische raadslid Verboom. Felle uitbarstingen over en weer. En dat allemaal in het teken van de dreigende bouw van een door iedereen verfoeide betonmortelcentrale aan de Sumatrastraat in de Kooi. Er was een protestbijeen komst belegd - onder voorzitter schap van KVP-afdeling Lei- den-voorzitte r J. M. Werter - die bijgewoond werd door hoofd ambtenaren van de gemeente, vertegenwoordigers van het wijkcomité en enkele aradsle- den. Verboom bleef de wethouder het verwijt maken, dat B en W een bouwvergunning aan de eige naar van de centrale hadden gegeven zonder eerst de com missie van VOW te horen.. De wethouder wist positief zeker, dat B en W" die vergunning moesten verlenen, al had de wethouder - zo gaf hij opnieuw toe - het achteraf bezien pretti ger gevonden als in dit geval wél de commissie erbij was be trokken. Spijtig, maar het is nu eenmaal anders gegaan. Ver boom trok nog een register open in zijn kruistocht ..tegen alle mortelstralen": „Als we willen dat-ie niet komt, komt-ie e rniet", riep hij luid. Een nog luider protest van Ham. ,,U had die commissie moeten inlich ten", schreeuwde Verboom. „Dat hoeft niet", schreeuwde Ham nog harder. „Natuurlijk, ik heb het weer fout gedaan", zakte de wethouder wat triest weg. Uit de zaal kreeg de wethouder te horen: „U verschanst zich ach ter een of andere a-sociale klamme zet van 40 jaar gele den" in 1933 werd namelijk ter plaatse in een bestemmingsplan een strook van 50 mtr. bestemd voor industrie en verder voor woningwetbouw, zo legde Ham aanvankelijk uit. „U bent te kort geschoten", riep de boze meester. „Nee, dat ben ik niét", stoof de heer Ham weer op: „ik daag de hier aanwezige hoofd ambtenaren (o.a. directeur O.W. ir. Vos) uit, te zeggen of ze mij op een leugen of onrechtmatige daad hebben kunnen betrap pen". De heren schudden heftig nee. Verboom weer: „U moet vechten!" „Dat kan ik niet", meende Ham. Opnieuw tumult. Nogal sombere tonelen gister avond, rond de Petra-koffie. De protesterende aanwezigen ver telden, dat de omgeving van de Sumatrastraat nu al in de ellen de zit met overlast (gijzenij en bogen de aanwezige burgers zich ijverig over een schets van de situatie aan de WARMOND Gisterenavond werd in de Hobbiekelder van Endepoel de tweede openbare bijeenkomst gehouden van de onlangs opgerichte groepering Progressief Warmond, een sa menwerkingsverband van Pv.d.A., PPR en Dü66. Het ging ditmaal om plannen te maken t.a.v. regelementen en program ma. Na wat suggesties over wat er In de regelementen zou moe ten komen te staan, werd beslo ten dat er de volgende maal een schriftelijke uitwerking hiervan ingebracht zal worden. T.a.v. mogelijke programmapun ten kwam er ter sprake: De mogelijkheid om op de raads vergadering de gelegenheid te scheppen voor het publiek om ook, Ibijv. in een ingelaste pau ze, vragen te stellen of voorstel len te doen. Tevens vond men dat de openheid tijdens het fraktieberaad nogwel uitgebreid kan worden. Er werden drie werkgroepen inge steld, t.w. de werkgroep Ruim telijke Ordening en Verkeer, De Werkgroep CRM en de werk groep Middenstand en Werkge legenheid. Deze werkgroepen gaan zich bezinnen op het pro gramma van Progressief War mond. De kontaktpersonen voor deze werkgroepen, bij wie men zich kan opgeven om mee te werken zijn respektievelijk: Henri Stol, Kaarsemakersdam 4 voor Ruimtelijke Ordening en Verkeer, Cees van der Zalm, Herenweg 64 voor CRM en Ge rard Slingerland, Julianastraat 36 voor Middenstand en Werk gelegenheid. De werkgroepen komen voor de volgende gezamenlijke vergade ring van P. W. een aantal keren bijeen. Onder de aanwezigen op de ver gadering waren ook enkele K.V.P.-raadsleden. Dhr. v.d. Kroft (fraktievoorz. KVP) zei het verheugend te vinden dat er nu ook een linkse concentratie tot stand is gekomen. Hij verwachtte dat er bij de ko mende verkiezingen daardoor drie blokken zullen zijn t.w. de WD, de CDA (de onderhande lingen tussen KVP en Prot. Chr. zijn hierover nog gaande) en Progressief Warmond. Op een vraag van een van de aanwezigen in hoeverre het „ei gen gezicht" van de drie partij en gehandhaafd blijft in de sa menwerking, antwoordde de voorzitter van de vergadering, Cees v. Kuyen (PPR), dat het zeker niet de bedoeling is om een soort partij Gemeentebelan gen te worden, die totaal geen landelijke binding heeft. Aan de andere kant is er voldoende ruimte voor niet-partijleden die een progressief beleid voor staan. Ook zij kunnen kandidaat gesteld worden voor de a.s. ver kiezingen. Ook raadslid Cees v.d. Zalm (thans nog GGW) vond dat aan een partij met uitsluitend niet- partijgebondenen behalve voor delen ook zeker nadelen verbon den zijn: „Je kunt niet zeggen dat Warmond ophoudt bij het tolhek", vond hij. De volgende vergadering van Pro gressief Warmond is op 1 maart a.s. eveneens in de hobbiekel der. Zevenhoven Tot vanavond half twaalf zal het rad van Avontuur blijven draaien in het clubhuis van de voetbalvereniging Ze venhoven. Gisteravond, direct na de opening, was de be langstelling al groot voor het rad en de andere attracties, zoals schiettenten, op de bazar. De baten zijn voor de voetbal vereniging. LEIDERDORP De heer Pth. J. Hoedemaeker, wonende te Leiderdorp, zal maandag 11 februari om 16.00 uur promo veren aan de universiteit van Utrecht tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen. Zijn promotor zal zijn prof. dr. J. F. M. de Raaf, oud-bijzonder hoogle raar in de sedimentologie. LEIDEN Schaakvereniging „Reed" is sinds kort onder gebracht in de pas gebouwde kantine van de firma Reece n.v., Rooseveltstraat 4, Lei den, iedere maandag vanaf 20.00 uur. Door deze veel rui mere accomodatie is het de vereniging nu weer mogelijk geworden om nieuwe leden op te nemen. Opgeven bij se cretaris P. Ju, Resedastraat 52, Leiderdorp. Tel. 01710- 26397. LEIDEN De Amerikaanse journalist C. L. Sulzberrer, die verbonden is aan de New York Times, z*>l don-'e-dag 14 februari aan de Leidse Universiteit een voo-drarht houden naar aanleiding van zijn reis naar de Vo'ksrepu- bliek China. De heer Sulzber ger zal in zijn lezing spreken over de recente ontwikkelin gen in China en de verande ringen in de relaties van dit land tot de VS. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN Prof. dr. K. v. 't Reve zal op dinsdag 12 fe bruari aan de universiteit spreken over Russische dissi denten. Toegang gratis, zaal 20 van het Academiegebouw, Rapenburg 73. Aanvang 20.00 LEIDEN In het „Eigen huis" van de LWS „Augus- tinus", Rapenburg 24, zal op donderdag 14 februari optre den de Ierse volkszanger P. J. Callinan. De uit Carlow afkomstige zanger P. J. Cal linan is reeds vele ma'en op getreden in Frankrijk, de Scandinavische landen, Zwit seriand, Spanje en de Ver enigde Sften, onder meer naast bekende artiesten als Lennv Kuhr, Gordin Linght- foot, Tim Harding en Corne- lis Vreeswijk. Z'in reoertoire omvat zowel oude volkslied jes als eigen composities. Aanvang 21.15 uur. Ter Aar Op initiatief van de oudercommissie van de Streck- muziekschool kregen gistermid dag 180 leerlingen van de drie laagste klassen van de 4 basis scholen uit Ter Aar in Het Dorpshuis een kleine demonstra tie van 20 leerlingen van de streekmuziekschool, die muziek les krijgen in Ter Aar. Onder leiding van mejuffrouw M. Smeehuysen, docente aan deze school bespeelden zij diverse instrumenten w.o. sopraanblok-1 fluit. De meer gevorderden uit deze groep lieten m.m.v. hun docente een collectief werkje ho- ren. Aan het slot van deze de- j monstratie zorgde een accor- deon-duo voor een feestelijk slot, waarop de zaal spontaan kalkcentrale, met zware af-en aanrijdende vrachtauto's). Ham: „Er is politiecontrole op overlast". Grote hilariteit: „ha, ha, we hebben in geen jaar hier een agent gezien". Ham: „ja, ja, er zijn een heleboel ellenden waar niets aan te doen is". „U zou één dagje bij ons in huis moeten wezen", werd hem toe geroepen: „kom maar eens i ken bij ons". Zijnsondanks be loofde de wethouder nog meer lawaai, als eenmaal de Suma- trabrug, die de Waard moet ont sluiten, is voltooid. Nog meer auto's. Een wijkcomité-lid was ervan overtuigd, dat er geen vakman Is die in staat is hier een g< weg te maken: „In de Kooi ver zakt alles en dondert weg. Er i praktisch geen huis in de Suma trastraat of er zitten nu al scheuren in. In de Soembastraat is er geen plafond dat heel Maar aan Gijzenij ligt het niet, zegt-ie". VVD-raadsJid Lange- rak vroeg of de centrale niet gebouwd kon worden op het on truimde terrein van de autoslo perij aan de Rooseveltstraat. D ehee rHam zei, dat de moge lij khedden worden onderzocht: „het enige dat ons te doen staat is' de hinderwetprocedure te vol gen. Op een speciale hinderwet zitting kunt u tenslotte met bezwaren naar voren komen. Uiteindelijk kunt u eventueel, als de hinderwetvergunning zou zijn afgegeven, een beroep doen op Kroon". De heer Werter kon aan het einde van de stromach- tige avond alleen maar één hoofdconclusie van de bijeen komst weergeven: „Dat ding mot er ndet komen.." T.P. Forumavond SSR over vredespolitiek LEIDEN In het kader val cyclus over moraal en politiek houdt studentenvereniging SSR op 12 februari een forumdiscus sie over vredespolitiek. Om plaats te nemen In het forum zijn uitgenodigd: mr. S. Roze- mond, adjunot-directeur van het Nederlands Instituut voor vre desvraagstukken, mr. Eyerts van de Instituut voor In ternationale Studie- en, P. A. Hausmann, die verbonden is aan de Ecumenical Research Exchange, Chr. Kok van het In terkerkelijk Vredesberaad en dr. Boertien. Discussieleider is drs. Leo v.d. Mey. Aan de orde HH LEIDEN In het Praetbuys (Vrouwenkerlokoorstraat) be gint maandagavond. 20.00 uur) de cursus astrologie. De cursus omvat vier lessen, te geven door Rogier van Vlis- singen. OUD ADE Dinsdag 12 fe bruari a.s. organiseert „Jong Ade" wederom een kaarta vond waaribij met kruis- en klaverjassen grote prijzen verdiend kunnen worden. Dat wordt gedaan in Café 't Lage Land te Oud Ade des avonds om 20.00 uur. Jongen voorzag fatale afloop Gesprek sgroepen voor oplossen van problemen LISSE Op 77-jarige leeftijd is gistermiddag plotseling overleden de heer J. Kooy- man. De heer Kooyman is jaren ouderling en scriba ge weest in de kerk der gerefor meerde gemeente. Hij was tot zijn pensionering ook een bekende figuur in het bollen- Plantenziektekundige Dienst. Dinsdagmiddag om 1.30 Is er een rouwdienst in het vereni gingsgebouw van de ge- ref.gemeente, KOUDEKERK AAN DEN RIJN De uitslag van de grote Ridderhofloterij, die onlangs in Koudekerk is ge houden, luidt als volgt: Eer ste prijs, een kleuren tv ge wonnen door M. Kroes. Tweede prijs, een stereo-in stallatie, gewonnen door de heer Schunselaar en de der de prijs, een fiets ging naar de heer Boelee. De extra lo terij heeft als winnaar de heer Schunselaar. DH was een geldprijs van 100 gulden, welke door de winnaar voor een goed doel werd bestemd. De tweede prijs, behang voor een kamer, ging naar de heer Ouwehand. De lote rij heeft in totaal ruim 5000' gulden opgebracht. STOMPWIJK Het Rode Kruis heeft het echtpaar Boer onderscheiden met de Landsteinermedaille voor 20 keer bloed geven. Wegens 5 inaal bloed geven werden on derscheiden: de dames W. de Heer-Nieuwenburg, C. Luk-Heemskerk, M. v.d. I-oos-Duyndam, M. v.d. Salm-Stijnman, M. Veen en de heren A. van Baren, J. v.d. Burg, J. Luk, en F. van Rijn. Motorrijders stalen voor dure hobby HOOGMADE/ZOETERWOUDE - Tegen een electriciën en een timmerman uit Hoogmade en tegen een timmerman uit Zoe- terwoude zijn celstraffen geëist wegens een serie inbraken in de Rijnstreek. Het drietal had onder andere in gebroken bij een fabriek Wi Bo degraven. Hier werden twee elect rische broodzagen, mes senslijpers, een recorder en een radio meegenomen. Een in braak in een kantoor aan de In dustriekade te Sassenheim le verde tien mille op. De drie he ren hielden er een nogal dure hobby op na. name'rjk motorrij den. Vooral voor het bijwonen van wedstrijden in het buiten land was veel geld nodig en de opbrengst van de inbraken voor- Z3" daarin. De officier eiste tegen de electri- <-'ën. die niet zoveel op zijn kerfstok had als anderen, twee weken cel en tegen de bei de andere verdachten ieder zes maanden waarvan een maand voorwaardelijk. Twee maanden geëist voor dood door schuld DEN HAAG/NIEUWVEEN Met een snelheid van plm. 90 km. reed op 15 okt. van het vo rig jaar een 21-jarige timmer man uit Mijdrecht, over de kruising van de Achterweg te Nieuwveen met de prov.weg. HIJ verleende daarbij geen voorrang aan een auto die van rechts kwam. De gevolgen wa ren catastrofaal; één inzittende van zijn auto, de 17-jarige Diis werd gedood, drie andere inzit tenden zwaar gewond, zodat en kelen van hen thans nog niet kunnen werken. Wegens veroorzaken van dood door schuld, had de timmerman zich nu voor de Haagse recht bank te verantwoorden. Hij verklaarde de auto van zijn wericgever, die voor hem reed, te hebben willen bijhouden. Daarop had hij al zijn aandacht gevestigd en zag zodoende niet de van rechts komende auto. Het slachtoffer zou nog heb ben geroepen: „Dat kun je njet wagen, maar toen was de botsing niet meer te voorko men". „Het is een gevaarlijke manier van rijden geweest," zo constateerde de Officier van Justitie. Mr. R. J. Beer die erop wees. dat ju'st dezer dagen in de Tweede Kamer is gevraagd om scherpere maatregelen tegen het vaak onverantwoordelijk rij den op de wegen. Het is Juist weer uit de groep van de jongeren waaruit dit ongeluk komt. geen wonder dat de ver zekeringsmaatschappijen voor degenen beneden de 21 jaar een hogere premie berekenen want zij zijn veelal de onverantwoor delijke weggebuikers, die menen alles wel te kunnen. De eis luid de twee maanden gevangenis straf en twee jaar intrekking van het rijbewijs. Vonnis op 21 febr. LEIDERDORP Het samenwer kingsverband voor Gezondheids zorg en Maatschappelijke dienstverlening wil in Leider dorp gelegenheid bieden om via gespreksgroepen mensen met elkaar in kontakt te laten ko men en om zo hun problemen met elkaar uit te wisselen. Deze gespreksgroepen worden gecoa- ched door vrijwillige begelei ders. Voor het komende Jaar, dat begin maart start (tot eind mei staan er vier gespreksgroepen op het programma: voor jongeren van 20-30 jaar, die gaan praten over alles rond „kontakten"; voor echtparen: voor ouders van kin deren tot plm. 12 jaar; voor moeders van tieners. Elke groep zal een tiental keren bij een komen. De kosten van deel name bedragen 2,50 p.p. per bijeenkomst. Voor inlichtingen kan men terecht bij Truus Mo- ritz, Van der Marktstraat 4, tel. 92737. De protestbijeenkomst stond gisteravond onder leiding van de voor zitter van de KVP, afdeling Leiden, de heer Werter. Links wet houder Ham. LEIDEN Aan dr. ir. W. Herstel is de prijs voor 1973 van de International Health Foundation toegekend. Dr. Herstel is werkzaam aan het Academisch Ziekenhuis. LEIDEN Het merendeel van de vrije produkties, die jaarlijks Lel den bezoeken, ontstijgen nauwelijks of in het geheel niet aan het pretentieloze amusement. Deze voorstellingen krijgen dan ook meestal een uitvoering die hiermee geheel in overeenstemming is, en die er totaal niet toe leidt om de toeschouwers artistieke bevre diging te schenken. Des te verheugender is het daarom te constateren dat er toch nog ac teurs en actrices zijn, die de capaciteiten èn het enthousiasme heb ben om een dergelijke voorstelling tot perfect theater te maken. Zo'n uitzondering was de voorstelling van „Slippers", die gister avond ón het Rijnlands Lyceum te zien was. Guus Hermus is nog steeds ontegenzeglijk één van de grootste acteurs die in Nederland rondlopen, en het aangeboren blijspel-talent van Mary Dresselhuys mag welhaast spreekwoordelijk genoemd worden. Zet deze twee ar tiesten naast elkaar en zowel het succes als het niveau van de voor- stelling zijn verzekerd. Het jongere stei werd gespeeld door Willeke Alberti en Jeroen Krab bé, die geen van beiden opzienbarende dingen deden, maar die ook in geen enkel opzicht uit de toon vielen. Het prachtige décor van Heb van Delft en de uitgekookte regie van Guus Hermus deden de rest. Dit was amusement op het allerhoogste niveau. PAUL KORENHOF. zullen komen vraagstukken als bewapeningswedloop, geweldloze weerbaarheid en het IKV-voor- stel. De avond begint om 2.00 uur en is in het SSR-gebouw, Hoge Woerd 108. 8 jongens pleegden 22 inbraken Sassenheim Een acht-tal jon gens, In de leeftijd van 13 tot 17 jaar uit Sassenheim, hebben zich in de periode van kerstmis tot begin van afgelopen week aan 22 Inbraakjes en diefstallen schuldig gemaakt in Sassenheim en omgeving. Zo werden in de avonduren scho len bezocht, waarbij ze via openstaande en vernielde ramen binnenkwamen en ook gebruik maakten van lopers. Tevens werden kantines op sportvelden en enkele bedrijven bezocht. Be halve te Sassenheim strekten hun activiteiten rich ook uit tot Voorhout, Lisse en de Zilk. De buit bestond uit kleine geldbe dragen, snoepgoed en rookgerei, en in één uit enige electrische apparatuur. Tegen de jongelui werd procesverbaal opgemaakt.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3